NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARÖ EN WONSEKADEEL Treurige toestanden. No. 36. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 3 MEI. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en heeft het vragen „voor De eisch is dat het loon van f 1 per twaalf- voetsroede zal verhoogd worden tot f 1,15 wat nu ook te Oldeouwer wordt verkregen. Woensdagmorgen 7 uur is er weer appèl. Alles is rustig. Nijeniirdum, 30 April. Terwijl een aantal jongens zich in een sparrebosch dicht bij ons dorp vermaakten met het rijden op karretjes, waarop onlangs de sparreboomen waren vervoerd, had een hunner het ongeluk van een der voertuig jes te vallen en tusschen twee bekneld te raken. Zeer ernstig aan het been verwond werd de knaap opgenomen en moest per rijtuig naar een geneeskundige worden ver voerd. Harderwijk, 29 April. In een tijd perk van p.m. een half jaar heeft ons raadslid W. v. d. Wal, niet minder dan vijf koeien verloren, van welke minstens drie lijdende aan miltvuur. De stallen worden op de gebruikelijke wijze ontsmet en toch deed zich eergisteren weder een geval voor. Drachten, 30 April, ’t Is opmerkelijk hoe ’t in en om Drachten aanbouwt. De huizen en huisjes verrijzen als ’t ware uit den grond. En toch nog woningnood. Toen er kortelijks iemand naar een betrekking solliciteerde, waren er reeds 7 liefhebbers om zijne woning vóór bij nog eenige kans had. ’n Fatsoenlijke burgerwoning doet hier dan ook f 70 of meer. Een jongeling in de Kerkstraat, die uit Duitschland thuis kwam, scheen wel razend te zijn, hij ver nielde wat onder zijn bereik kwam, mis handelde zijne moeder, liep als zinneloos het veld in. enz. Een en ander lokte een grooten toeloop van volk. Men denkt, dat het delirium is. Doniawerstal, 30 April. Tegen het hoofd der school op gereformeerden grond slag op de Noed in onze gemeente zijn door den Burgemeester twee processen-verbaal opgemaakt, ééa wijl hij als vader een niet gevaccineerd kind ter school zond en ’t ander omdat hij als hoofd der school dit kind toeliet en aan ’t onderwijs liet deel nemen. Heerenveen, 30 April. Heden morgen is in net naburig Stobbegat een werksta king onder de veenarbeiders uitgebroken, ’t Aantal stakers bedraagt ongeveer 15Q. Hepk. Adv, BI, Hem. Oldeph. en Noordw., 30 April. De eierzoekers, voor wie bet heden de laatste dag is, zijn over de resultaten van het seizoen zeer slecht te spreken. Velen vonden niet meer dan de helft van vorige jaren en wie het tot 200 stuks gebracht heeft, mag van geluk spreken. De schuld ligt slechts voor een deel bij het koude weder; oorzaak is ook het klein aantal kieviten. Telken jare wordt dit kleiner, zoodat het eigenlijk zoo kwaad nog niet was, dat de politie dit jaar op verboden terrein scherp toekeek. Velen wien de verzoeking te machtig was, liepen in de val, enkelen bij herhaling. Fr. Zuidwesthoek, 30 April. De ansjovis-visscberij vangt heden algemeen aan, ofschoon de toename van de vangsten de vorige week niet sterk was. Hooger vangst dan 5j0 stuks kwam nog niet voor en Za terdagmorgen bedtoeg het grootst aantal nog geen 200. Enkele visschers willen daarin het bewijs zien, dat de visscherij schraal zal worden. Overigens is men over de grootte zeer tevreden. Te Workum is ieeds een duizendtal ge vangen. Balk, 30 April. Als een bewijs, dat de prijzen der weilanden in de jongste jaren merkbaar zijn gestegen, diene, dat een stuk weiland te Wjjckel, voor ongeveer 4 jaar gekocht voor pi. m. f 400 per pondemaat, nu veikocht is voor circa f 750 per pondemaat. In ’t laatst der vorige week heeft men een oud man alhier dood in zijn bed ge vonden. Men schrijft uit Friesland Gelukkig blijkt dat de vermoedelijke ver giftiging eener vrouw te Rottevalle, waar omtrent de justitie met geneeskundigen onderzoek instelde, niet eene dier vreeselyke misdaden is, waarvan men nu en dan in ons vaderland hoort. De zaak is dezeDe vrouw van G. H. werd des morgens dood te bed gevonden en al dadelijk ging het gerucht dat zij tengevolge vergiftiging be zweken was. Zj was in den laatsten tijd niet wel en de familie zou haar nu, op raad van anderen, geneesmiddelen van gevaarlijke soort in te groote dosis hebben toegedieud. De schouwing, op last der justitie verricht, had echter tot resultaat dat vergiftiging niet als de oorzaak van het overlijden kan worden aangemerkt. Uit dit geval blijkt al weder hoe gevaar lijk het is, huismiddeltjes te gebruiken tegen allerlei kwalen, want het staat vast, dat aan de bewuste vrouw dergelijke medica menten zijn toegediend. En, al is de vrouw nu wel niet vergiftigd, dat die middeltjes^ Voor eenige maanden werden door men- schen, die niet alleen bij de Nieuwe Rotter dammer zweren, maar zich ook wel door de kleine pers doen inlichten, gretig de nummers van het Rotterdamsch Nieuwsblad opgenomen, in de hoop weer dieper in Donkerst Rotterdam door te dringen. Men weet het, de volkstellers gingen ook daar aan het werk en werden ten zeerste ge troffen door de ellende, die zij in vele buurten waarnamen. Hoewel nu niet van plan ’t geziene dadelijk openbaar te maken, wist toch een handig reporter zooveel op een door hen bijeengeroepen vergadering op te teekenen, dat er schetsjes te maken waren, die zeer velen met diep medelyden vervulden. Een fataal iets overigens, dat ontydig publieeeren, want de volkstellers zelf zyn hoe langer hoe meer tot het inzicht ge komen, dat veel ellende aan de menschen zelf te wyten is. Een voorbeeld: In een gezin trof een der heeren zooveel kinderen aan, dat hy met het oog op de beperkte ruimte vroeg: „Waar laat u dit halve regi ment, juf?" Hem werd toen gewezen een bedstede van twee verdiepingen, waar de kinderen ingingen als in een bakkersoven. En toen men de moeder er op wees, dat zy voor de 46 cts. huur, toch veel meer ruimte en geriefelijkheid in een der buiten wijken kon hebben, antwoordde zij, dat zy al 40 jaren in die steeg woonde, de kinderen er gewonnen en geboren waren, en men niet van plan was er van daau te gaan. Iets dergelyks zag men voor enkele jaren te Utrecht gebeuren, waar den bewoners van een bedompte en beruchte steeg een net huis even buiten de stad aangeboden werd en men ook bedankte eenvoudig uit gemakzucht. Voor zulke menschen is de nieuwe woningwet, die er hopelijk in de Kamers door zal gaan, ’t radicale middel tot genezing. En met hoeveel onzedelijkheid, dronken schap en andere ondeugden hebben de volkstellers kennis gemaakt! Werken de bewoners zelf niet mede, dan zal dwang van boven af nog heel weinig helpen. Wy laten een der heeren ook hier spreken: Er lag een man, lang uit, in de kamer dronken als een kersepit. Man, daar zyn ze van de volkstelling. Wa kê mijn die fent ferd... geef turn de kaarte en laat-ie oprukke Of dit: „Hoe is ’t mogelyk, dat je met je zeventienen in deze twee kamers slapen?" „Dat gaat je geen bh. m an.“ Moet men niet een enorme dosis lank moedigheid hebben, om dat maar kalm te slikken Tot eer der volkstellers, veel onderwijzers, moet gezegd worden, dat ze hun ziel in lijdzaamheid bezeten hebben en opteeke- nend, ook veel stille armoede hebben weten uit te vinden, die, zoo wij hopen, zal ge lenigd worden. Er is ook eene vergadering gehouden, waarop men getracht heeft ant woord te geven op de vraag, hoe die stille armen te helpen, maar tevens de vele onwaardigen, die van alle kanten trekken, te ontmaskeren. Misschien, dat het gelukt (maar wy zijn er nog lang niet zeker van, waar de „Vereeniging tot verbetering van Armenzorg"die haar sporen verdiend heeft, het niet tot stand kon brengen) een centraal- register aan te leggen, waarop de bedeelden voorkomen met den onderstand, die zy van verschillende kanten trekken. Maar toch, allicht dat dit eer zal gelukken, dan het opruimen van de vele ongezonde krotten, die maar al te veel nog te Rotterdam be staan, en waarvoor men ook al een vereeni ging wil opriehten. Want, vooreerst üs daar heel, heel veel kapitaal voor noodig, maar bovendien is ’t bekend, dat het ge meentebestuur ondershands telkens wonin gen koopt om die te gelegener tyd af te breken. Doet men een bod op een openbare veiling, dan krygen sommigen de lucht er van en drijven ze op, al hooger en hooger. Hoewel niet voor grooten lezerskring be stemd, willen wij hier toch wyzen op enkele dingen, die wy van enkele volkstellers ver namen, ofschoon een groote verbreiding zeker gewenscht ware. Vooreerst moet gewezen worden op de hoogst minieme ruimte, waarmede vele arbeidersgezinnen zich moeten tevreden stellen. Het „kazerne-systeem" is hier te Rotterdam in zoover ingevoerd, dat wonin gen met 20 gezinnen voorkomen, en als men weet, dat soms op een ruimte van 5 M2. 8 kinderen met vader en moeder huizen, dan mag de toestand wel ellendig heeten. Moeder bakt nu soms nog slecht piekende visoh ia afschuwelyke oliev er is wellicht in groote mate toegediend, wellicht tot den dood hebben medegewerkt, is niet onwaarschijnlijk. Geene provincie is er misschien, waar meer met dergelijke huismiddeltjes geknoeid wordt dan in de onze. Hoe groot het getal flescbjes „echte Haarlemmerolie" is, dat bier per jaar (dropsgewijze nog welwant ieder neemt zooveel druppels als hij jaren telt, anders helpt het middel volgens de gebrui kers nietverorberd wordt, is bij benadering niet te zeggen. En niet enkel worden die middeltjes gebruikt door de minst ontwik kelde standen, dat zij verre! Menschen die aanspraak kunnen maken op „intellect," dweepen met sommige dier huismiddeltjes, gegrond zooals ze zeggen. op onder vinding sedert jaren. Geen wonder dan ook, dat in ons gewest het „Boertje uit Stap horst," thans onder bescherming van een geneesheer te Leeuwarden geregeld zitting houdende, zooveel patiënten heeft, dat hij zijn praktijk soms niet af kan. Het „Boertje" is schrander, dat dient gezegd, want de patiënten moeten de kosten der „bescherming" betalen. Van eiken patient neemt hij f 5, „voor den dokter," zegt hij er bij. Waar bij soms dagen heeft, dat hy 40 patiënten behandelt, zou „de dokter" goede zaken maken, als het „Boefje" niet rekenen kon. Maar dat kan hy wel. Eigen aardig is het, dat hy in zjjne woonplaats de „beschermende engel" niet noodig heeft, althans daar is de geneesheer niet aanwezig „Boertje" dus ook niets te den dokter." Dat doet hij trouwens ook niet; voor de visitie neemt hij daar niets, doch laat dit aan de beleefd heid van de patiënten over. Luidjes uit onze provincie, wien het minder past f 5 te betalen enkel voor „den dokter die er toch niets aan doet," reizen daarom naar Staphorst, waar de toeloop zóó groot is, dat reeds een omnibusdienst geopend is van het station naar de woning van dezen esculaap- kwakzalver. En we schrijven 1900! „Mijn Heer wees zoo Goed als Dat wy de broev ontvangen eev en Mijn of u zoo Goed wil zyn om het haar weel laager te doen wand dat is weels te hoog ken het niet dan moed u maar niet sturren en niet zoo erg hoog met het haar en niet zoo dik guzicht anders moed u zee maar niet sturren als u het niet ken en vader staan der Goed op als wij er dan goed opstaan kan u sturren dan moed u maar sturren." Deze briefkaart ontving eenige dagen geleden een photograaf hier ter stede, die er nog niet door veranderd is in zijn over tuiging, dat leerplicht een dringende eisch is. Arnh. Crt, Dezer dagen verwondde in de gemeente Waddings veen een timmerman zich met een beitel aan de hand. Hoewel de kwetsuur van weinig beteekenis scheen, begon de hand en daarna de arm, op te zetten. Genees kundige hulp ingeroepen zijnde, werd bloed vergiftiging geconstateerd. De borst begon op te zetten en eene operatie kon nog het eenige redmiddel zijn. Maar alvorens deze kon worden ondernomen, trad de dood tusschenbeiden. Zondagmiddag liet zich te Deventer iemand van de ruim 15 M. hooge spoorbrug in het weiland vallen, tengevolge waarvan hij voor dood bleef liggen. Men vermoedt dat hij zijn pet die hem afgewaaid was, op die wyze wilde terughalen. Op last van een dokter werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is zeer zorgelyk. Een troep Zigeuners zich Vrijdag morgen vertoonende aan de grens te Nieuwe- schans, is door de maréchaussee terugge drongen. De grenswegen naar, Duitschiaud in de provincie Groningen zijn door detache menten maréchaussees bezet. Zondagavond werd te Rotterdam naar het Ziekenhuis gebracht het 17-jang meisje A. W. Op het Gedempte Fransche water was zij met een mes in het onderlyf gesto ken. De dader, de 16 jarige F. G., is nog niet gevat. De toestand van het gewonde meisje is niet direct levensgevaarlijk. Zondagavond, na afloop van het volks concert te Dordrecht, gingen een vijftal jongens van 18 a 2J-jatigen leeftijd op de rivier zeilen. Toeu ze by Zomerlust te Zwijndrecht wilden keeren, sloeg een ruk wind in het zeil, waardoor de kleine boot omsloeg. Drie der jongens wisten zich vast te houden aan de boot, en werden vry spoedig door eenige schippers gered. De beide anderen, de 18-jarige K. R. uit Dordrecht en de 20-jarige J. de B. uit Zwyndrecht, verdronken. Hun lijken zyn nog niet opgevischt, geen licht en geen lucht, een infame toe stand. En dan is die ruimte meestal slechts te bereiken langs uitgesleten trappen met latjes bespykerd en waarlangs men zich aan een vies, vet touw moet ophyschen, heel in de hauebalken. Het kazernesysteem, hoewel eigenlijk slechts den naam hebbend bij een bewoning door tientallen of honderd tallen gezinnen, zooals b.v. te Weenen, waar 1200 menschen in één gebouw wonen, verdient ook, waar slechts 20 gezinnen onder één dak huizen, afkeuring. By de licht- en luchtloosheid komt dikwijls de groote onreinheid en ’t gemis van afvoer van faecaliën. Eenige emmers in ’t woon vertrek op den grond geplaatst, worden soms 2 keer per week geleeg i ’t Was heel treurig de volkstellers te hooren vertellen van de ervaringen, die zy zoo al opgedaan hebben, en ’t kan wel niet anders, of by die opvoeders der jeugd moest de toestand, waarin de kinderen verkeerden, vooral de opmerkzaamheid trekken. En dan slaan wy een treurigen blik in ’t leven der groote stad, met zyn pestholen voor de zeelui, maar ook met zyn krotten voor de kinderen. Onverzorgd, hongerig, bleek, worden zy dik wyIs aan zichzelf overgelaten, en moeten bedelen, om voor vader en moeder dikwyls zóó den kost te helpen verdienen. En, wat wel ongelukkig is, men kan zoo ontzettend weinig tegen die bedelaars-prak- tyken doen; met een doosje lucifers ge wapend, schynt het kind veilig te zyn; geen hulp is van de politie te verwachten, zy zegt machteloos te zyn. En wij zouden zoo heel gaarne dat bedelen den kop in drukken, om het bestwil van de menschen zelf, maar vooral van hun kinderen, het vagebondeerend Rotterdam nu. En ook hier mag wel op gewezen worden, dat zoovelen in ongeoorloofde verhouding samenleven. Wij hebben hiervan op ons bureau van „Armenzorg" heel treurige staaltjes vernomen, maar geven de volks tellers gaarne de eer, dat zy, waar hun een zoodanige toestand bekend werd, van verdere hulp afzagen. En, wat ook te zeggen van deze verhouding: grootmoeder is 40 jaar, de dochter draagt den naam der moeder, het kind van deze ook. Zulke toestanden, zy zijn in de achterbuurten, maar ook in andere wyken van „Donkerst Rotterdam" tallooze malen geconstateerd, en ’t wil ons voorkomen, dat de goede raadgeving van enkelen der volkstellers tot deze vaders en moeders, „om zoo spoedig mogelyk te huwen", in 99 van de 100 gevallen niet opgevolgd zal zyn. Er valt van de door de volkstellers op gedane ervaringen party te trekken voor de bestaande vereenigingen, die zich met „Armenzorg" bezig houden. Trouwens, van verschillenden kant voorgelicht, hebben zij dit gezin hier, dat gezin daar aanbevolen, en in enkele gevallen werd reeds afdoende hulp gebracht. Maar... ook velen bleken hun toestand zeer ellendig te hebben afge schilderd, en werden door de op ’t gebied van armenzorg zoo onervarene bezoekers bedot niets moeilyker misschien, dan op ’t eerste gezicht uit te maken, of de hulp behoevenden de waarheid spreken. Zóó dit geval: de volksteller U kwam in een gezin, waar men in hoogen nood zei te verkeeren, al sinds geruimen tyd. De man gaf een flinke gift. Na eenige dagen kwam hy plots oploopen, en vond de familie bezig by hun brood eën reuzenkluif te verorberen, zooals „wy opvoeders der jeugd ons niet kunnen permitteerenwy doen ’t met komyne-kaas af". Ook deze heer vertelde ons van zijn ontgoochelingen. Heel tragisch vonden wy den toestand van een 75-jarig man met zyn 80-jarige zeer ziekeljjke vrouw. De man was zyn gezicht byna kwyt. Na 6 weken ..onder dokters handen te zyn geweest, ging hy op een dag zyn bedeeling by de Luthersche diaconie halen en viel door bijziendheid in t water op een vlot. Werd naar ’t zieken huis gebracht en bleef er 15 weken. Toen werd hem door de pleegzuster toegevoegd „Kvandaag ga je weg". En ik kan me niet verroeren, kreunde de manVoor zulke oudjes is toch wel een gesticht te Rotter dam, zou men zeggen. Neen, want de vrouw was Ned. Herv. Maar bovendien te scheiden: „Och meheer, die eigenschap- pelykheid en ’t huiselyk leven en dan voor dien korten tyd, dat wy er nog wezen zullen Zulke toestanden geven veel, heel veel te denken. S. C. Bolswardsche Courant. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1