NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Oorzaak stoornlsGasfabriek. V Amsterdamsche Kiekjes. BINNENLAND. $xxxxxxxxxHxxxxxxxx$ DONDERDAG 10 MEI. VOOR eenige dagen ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Opsterland, 7 Mei. Dezer dagen zijn in deze gemeenten uit Duitschland terug gekeerd een dertigtal personen, die der waarts waren gereisd om werk te vinden, hetgeen hen echter niet gelukte. Het aan bod van werkkrachten overtreft daar thans verre de vraag. Behalve deze teleurstelling waren ze ook nog de reiskosten kwijt. Eenige herbergiers en tappers in deze gemeente, die gewoon zijn om het vergun ningsrecht ook nog na 1 Mei te voldoen en ook nu weder deze gewoonte dachten te volgen, is aangezegd geworden, dat zij de vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein kwijt zijn en het verkoopen van sterken drank door hen niet mag plaats hebben. Lemmer. De beweging om loonsver- hooging zit hier in de lucht. Eerst de tim- meiknechts en de bakkers, toen de ververs en nu beginnen ook de ansjoviszoutersknechts. Zaterdagavond hadden de knechten van den rooker en zouter J. Sterk alhier met elkander afgesproken, om niet dan tegen verhooging van loon weer aan het werk te gaan. Een hunner echter verbrak hedenmorgen deze afspraak en ging tegen het oude loon aan den arbeid. Een der anderen heeft hem om dit spel- breken een blauw oog geslagen, wat ten gevolge had, dat de politie tegen den dader proces-verbaal opmaakte en de heer Sterk de stakers niet weer in zjjn dienst wil hebben. Joure, 7 Mei. Esne koe van den heer v. T. alhier, die heden avond zou geslacht worden, werd, toen men haar zoude balen, zoo woest, dat zij niet zonder gevaar te genaken was. Toen alle pogingen om het dier in de slachtplaats te krijgen, mislukten, werd de hulp ingeroepen van den rijks veld wachter Monsrna, die door een goel gemikt schot uit zijne karabijn de koe nedervelde. Oud emir du ui, 7 Mei. Het 12-jarig meisje alhier, van wie we onlangs meldden dat zij dit voorjaar ruim 60 kievitseieren had gevonden, heeft haren roem als eier- zoekster verhoogd. Het totaal gevonden getal toch bedraagt niet minder dan 1071 Jammer voor haar, dat nu de „verboden" tijd is aangebroken. Maar voor de kieviten niet I Leeuwarden, 7 Mei. Dirk Pieters van der Meer, arbeider te Bergumerheide, Met deze ervaring achter den rug ben ik besloten, ook proefkranen beneden de onderste lagen te laten aanbrengen. De gasverbruikende burgerij te Bols- ward, het moet gezegd worden, heeft zich die dagen in ’t algemeen geduldig be toond, te meer, wanneer men bedenkt, dat een ander, ook deskundige be weerde, binnen drie dagen weder zuiver gas te zullen leveren, wanneer hij de leiding der gasfabriek in handen had. (w. g.) K. TROMP. Bolsward, Maart 1900. 1 wippend van de plank bij het eentonig brom- liedje van den poppenkast-man. Klein aapje in armzalig rood-jakje kjjkt vol oplettendheid naar het stomme popbe- weeg. Precies weet ie ’t teeken om den marionet te pakken, ransel heeft ie er genoeg voor gehad even houdt ie 't vast, dan vlucht ie weer naar zijn hoekje. Nu beukt het houten poppenarmpje op ’t aapjes- kopje. Verslagen is ie. Da’s leuk. Vroolijk gelach van omstanders, vol genieting. Naast me, een dikke burgerjuffer, kapot- hoedje op het glimmend haar. Op den rechter arm een klein joggie, om het te laten zien, en voor haar in een wagentje, nog een kind, een paar jaar jonger. Loggig, mollig ligt de kleine te kraaien, spelend met een beenen rammelaar. Hopsa jenneke, hopsa jenneke... en in schommelend beweeg van haar dik lijf, danst 't kleintje op haar arm mee. Naast ’t wagentje een man, stijf garen jasje, stijf bont strikje, vouw in de broek. De vader Kiele kiele, kielelacht ie telkens tegen ’t joggie, dat naar de poppenkast staart, niks begrijpt. De vrouw heeft meer aandacht voor de vertooning. „Jij hebt d’r nog schik in, moeder lacht de vader voorzichtigjes tusschen zijn witte tanden. „Sacrejèn, ’k heb wel andere zorrege aan mijn kop, wat mankeert je wel. Daar, daar begint me waarachtig Driekes weer te blaire, wil je wel je mond houwe, blaag 1“ Maar ’t kindje in den wagen is niet meer te stillen, schreeuwt nog harder. „Geef’m de dot, moeder," stelt de wederhelft schuch- terjes voor. Och, jij heb mooi prate... most jij maar is voor dit werk opdraaie,'s nachts geen oog toe doen... D’r komme ze met het centenbakje... vooruit!" ’t Wagentje met vrouwlief rijdt op. Man lief treuzelt nog even, spreekt me zacht toe, bang dat moeder ’t zal hooren„Ook ’n poppenkast, meheer Een tobberij, hoor Poppenkastvrouw schudt ’t centenbakje. „Doorloope... Kees!" waarschuwt vrouwlief. „Dag, meneer!" Even ligt ie zijn hoed voor me af, verder sukkelt het wederzijdsch huwelijksgeluk. Amst. Crt. der Rechtbank te Leeuwarden, waarbij hij is schuldig verklaard aan doodslag en po ging tot doodslag en veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 19 op 20 Dec. 1.1. met een geweer geschoten heeft op Auke Wagenaar en Anne G. Westra, tengevolge waarvan de eerste eenige oogenblikken later overleed en de andere ernstig verwond werd doch het leven be houden heeft. Langezwaag, 7 Mei. Met den heer B., tuinier alhier, die onlangs een ongeluk had met een nog nieuw geweer, gaat het boven verwachting. Vreesde men eerst, dat hij zijn gezicht verliezen zou, hij zal het mogen behouden. Met behulp van een blauwen bril kan hij nu weder zijne werk zaamheden in den tuin verrichten. Hepk. Adv. BI. Witmarsum. Op devoorjaarsveemarkt, Maandag jl. alhier gehouden, was veel vee aangevoerd, nl. 317 stuks rundvee. De vare koeien waren talrijk vertegen woordigd. De prijzen waren tamelijk hoog, doch de handel was niet levendig, zoodat er betrekkelijk niet veel werd omgezet. In eene vergadering van de liberale kiesvereeniging Wonseradeel", alhier ge houden, is tot candidaat voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezing gesteld de heer Dr. Dnen- dijk, arts te Makkum. De inlevering der candidatenlijsten moet a.s. Zaterdag plaats hebben. Fr. Zuidwesthoek, 7 Mei. De eerste week is goed geweest voor de ansjovis- visschers. Tot Donderdag was de vangst onbeduidend en bedroeg het beste schot nauwelijks eenige honderdtallenna dien tijd is er echter uitstekend gevangen. Vrij dagmorgen bedroeg het beste schot ruim 23900, Zaterdag 18000 stuks. Vangsten van 700012000 stuks kwamen veel voor. De markt van de vischjes is nog niet gezet; men verwacht echter goede prijzen. Volgens berichten werd aan den afslag te Nieuwediep f 11 per 1000 gemaakt. Langezwaag. Een drie-j arig kind van den heer 8. B. alhier zat in het bosch en kreeg een wondje aan haar been, waardoor dit haar pijnigde. Het been liep op, werd groen en blauw, zoodat men vreesde, dat zij door een adder was gebeten. Den vol genden morgen werd geneeskundige hulp ingeroepen. Leeuwarden. Zaterdag j.l. hield de Staatscommissie tot onderzoek van het plan tot droogmaking van de Lauwerzee weder eene langdurige vergadering in het Gouver nementsgebouw. Na afloop der vergadering vereenigde de voorzitter, de heer mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in deze provincie, en diens echt genoot, de leden der Commissie ten hun nent aan een middagmaal. Sueek, 8 Mei 1900. De handel in melk vee kon vandaag beter. De luitjes van de klei hadden nog wel zin aan een koebeestje, maar een blik naar den regenloozen hemel temperde den kooplust. Aan aanbod man keerde ’t niet’t huurbetalen over een dag of vier was ongetwijfeld de oorzaak, dat menig beestje in klinkende munt moest wor den omgezet. Toch beet ’t niet bijzonder, de verkoop kon even behoorlijk worden genoemd. Vet rundvee, dat vrij talrijk was aangevoerd, blijft prijshoudend: de puikste waar bracht ’t tot 31 en 32 ct. Vette kal veren, die ’t in prijs van hunne ouders per Kg. niet wonnen, bleven voor een groot deel onverkocht, natuurlijk wegens weinigen aftrek naar Engeland. De handel in wol vee (schapen) was be paald vlug, daarentegen in lammeren, waar van er niet minder dan een honderd of zeventien waren aangevoerd, uiterst traag. Nuchteren kalveren blijven prijshoudend, evenals vette varkens en exportsoort, die graag werden gekocht voor 17 tot 20 cent per ‘/a K.G. 8 Mei. Als een bewijs hoe groot de woningnood hier is, kan dienen, dat thans al een belooning wordt toegezegd aan den- gene, die iemand met 12 Mei aan een ge schikte woning helpt. Naar we uit goede bron vernemen, staan over vier dagen ruim 60 gezinnen zonder onderdak. De werklieden aan het filiaal van de Electrische Drukkerij te Apeldoorn hebben den arbeid neergelegd, omdat hun directeur te Amsterdam aan het werk heeft mede- geholpen. Zij zijn dientengevolge op 2 na, die niet staakten, allen ontslagen. Men is gedeeltelijk van nieuwe zetters voorzien, zoodat het werk weer begint. De stakers I worden in geen geval meer toegelaten. MEIVUURTJE. Een stil hoekje van den Binnen-Amstel, bij het avond-vallen. Op de straatsteenen twee straatjongens, gehurkt om een hoopje hout, stroo en papierde eene klaar met een lucifer om den brand er in te steken. De andere, ernstig kijkend, onbewust handen op de knieën een en al spanning of ’t ie het „doen" zou. Achter deze een derde, over hem heen buigendhier en daar wat verschikkend op het brandstapeltje, laatste houtjes er boven op gooiend. Een vierde eindelijk, op een afstand, niet gerust, maar half er bijbang dat ’t gezien zal worden... ...Vier straatjongens bij hun Meivuurtje. Dan zegt de bange: „Doe nou niet,Jèn. Ötrakkies heb’ie ’n smeiris hier!"... „Och joh, der is ommers gein smeiris te sien"... „Der stoat ’r toch ein bij de Munt, slom- mert. Die hêt ’t ommers dadelijk in de goate Dan een derde beslist, ’t zeker wetend „En dan mag ie je lekker nog niks doen..." Jan begrijpt, wat de andere bedoelt, en valt triomfantelijk in „’t Is ommers sijn wijk niet". En dan de derde weer„O, zoo". De bange overtuigd, komt wat nader... Alle vier, nu over hun brandstapel heen gebogen. Jan strijkt een lucifer over ’t doosje, waarvan het zijvlak verweerd is, vol blauwe en witte plekjes. Nog eens, en nog eens, telkens een kort droog geluidje. Dan is de kop van de lucifer gebroken... „Ver domme".., Het houtje vermeerdert de brand stof. Een nieuwe lucifer. Hij brandt. Nu met het kleioe rosse vlammetje onder een stukje papier, dat zachtjes omkrult en vlam vat.. Een nijdig vlammetje, dat gauw om zich heen vreet... Het is een stille voor jaarsavond, zonder wind... Onderbet brand stapeltje knettert het vlammetje, met spitse tongetjes lekkend aan de upgestookte houtjes. Een heel yl rookwolkje kringelt omhoog... „Seg jón, Kaik is, wat ’n rook..." „Nou, wat geeft dat! Zit j’er weer in voor de smeiris, bangert." De ander, in zijn eer getast, werpt de donkere straatjongenskop afwerend terzij, en dan om te laten zien, dat ie’took aardig vindt: „’t Brandt lekker, wat?" De andere drie knikkenzeggen niets, te veel bezig om te praten. Het vuurtje brandt. De gloed doet de jongens oprijzen van de steenen en nu staan ze, met hun vieren, in de vlammen te staren, die hooger en hooger opvliegen, nu zonder rook... In het grachtwater, reeds avond-donker, spie gelen de rosse spitsvlammen. Jan, de chef- stoker, blijft hout op ’t vuurtje gooien, oude ton-duigen, die knetterend vlam vatten en papier, dat dadelijk zwart ineenschrompelt, even op vlamt en in asch uiteen valt. Eensklaps een uitroep van schrik... „kaik ereissies, daar heb ie ze Aller oogen zien naar den overkant. Uit de Reguliersbreestraat, van de Munt komen ze aansnellen, de nieuwsgierigen. Vau daar gezien, schijnt het vuurtje, wonderlijk hoog, brand in de benedenverdieping van het achterliggende gebouw. Van de Blauwbrug naderen twee gehelm- dende „bange ziet ze het e irst.. „Smeirisse, jongens Dan Jan Allemachies, smeirisse, kom mee, jonges „Uittrappe!" „Nee, loat legge, kaik ze ’s loope En in wilden ren verdwijnen ze, den hoek om, langs den Zwanenburgwal. Op de plaats des onheils staan twee agenten. In het koper van hun helmen, weerglimmert het laatste schijnsel van het Meivuurtje. POPPENKAST. Op den Dam, achter het Kommandants- huis, een zwermpje menschen om de straat* rareaiek. Een popje, dansend aan koordjes, maat- is in hooger beroep gekomen van het vonnis Het Maandblad Het Gas bevat onder staand schrijven van den heer K. Tromp alhier, waarin de oorzaak wordt gemeld van de dezen winter in de Gasfabriek ondervon den stoornis in de levering van zuiver gas. Ongetwijfeld zullen de gasverbruikers met belangstelling kennis nemen van dit stuk. Redactie. Geachte Redactie! In aansluiting met de mededeelingen der heeren dr. A. Smits te Amsterdam en J. van Poelgeest te Deventer, heb ik gemeend een ander geval, waarbij zwavel waterstof in het zui verhuis niet, bij den motor wel werd geconstateerd, mijne collega’s, vooral zij die het zoogenaamd compoundstelsel hebben toegepast, niet te mogen verzwijgen. Den 7 Januari j 1. en daarna had voornoemd geval hier plaats. Drie kisten waren in werking, waarvan het gas op de proefkranen der kisten 2 en 3 niet, doch bij den meter wel aanslag op loodsuiker gaf. Myn eerste vermoeden was, dat de kranen niet meer zouden afsluiten, en daarom werden alle kranen in een laag van was en olie, later nog wel in klei gezet, om van de afsluiting daarvan ver zekerd te zijn. Geen baat, geen kwaad. Ook de toestellen voor natte zuivering werden schoongemaakt. Evenwel de zaak bleef onveranderd, werd later zelfs nog erger toen een versche kist werd bijgezet. Eerst toen de zuivermassa bijna dubbel zoo dik als gewoonlijk was aangelegd, werd het gas bij den meter weder vrij van zwavelwaterstof. Wat is nu gebleken de oorzaak te zijn? De kisten zijn compound ingericht, en wel zoo, dat de inlaat tusschen de beide lagen intreedt, terwijl de uitlaat èn boven èn beneden de kisten is aangebracht. Nu waren er nieuwe horden aangeschaft, waarvan het eerste stel den 2 Januari in kist twee, het tweede stel den 6 Januari in kist drie werden geplaatst. Bij deze nieuwe horden was de onderlinge tusschen- ruimte der latten 10 m.M., bij de oude horden slechts 3 m.M. Tengevolge nu van het hierdoor ver kregen grooter doorstroomings-oppervlak, schijnt het grootste deel der gasproductie den kortsten weg door de benedenste laag te hebben gevonden, terwijl slechts een gering deel door de bovenste laag ging, en daardoor is ook de vraag opgelost, waarom, toen een versche kist met nieuwe horden belegd, werd bijgezet, en kist No. 1, die nog met oude horden was voorzien, werd afgezet, het gas nog on zuiverder werd, tevens waarom den 7 Januari, dus zoodra in twee der in werking staande kisten nieuwe horden waren ge plaatst, het geval zich voordeed. Zooals reeds hiervoren is meegedeeld, werd het euvel verholpen, door de massa’s dikker te leggen, doch ook nu nog werkte het zuivermateriaal niet geheel af. Eerst toen er strooken papier voor de horden werden gelegd, dus het doorstroomings- oppervlak veel kleiner werd, was de zuivering weder goed. By ’t geval, door den heer van Poel geest genoemd, moet op de laatste kist zwavelwaterstof geconstateerd zijn, doch bij de hierboven genoemde werking niet. Is het te verwonderen, dat ik eerst na een volle week zoeken op het idee kwam, of die nieuwe horden ook eens de oorzaak koadea zjjal Bolswardsche Courant. bol sward s« wonseradeel 'J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1