NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WA RD EN W ONS ER A DE EL I No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. I 4 DONDERDAG 31 MEI. BINNENLAND. DE PASSIESPELEN a I VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zaterdagavond halftwaalf mishandelde een sigarenmaker te ’s Gravenzande zijn vrouw, door haar hoofd tusechen een deur en het kozijn te knellen. Op haar hulpgeroep werd zij door den nachtwaker bevrijd. Haar man, die beschonken was, wilde later dien nachtwaker te lijf met een hakmes, dat hem werd ontnomen. Van een en ander werd procesverbaal opgemaakt. De vrouw vraagt echtscheiding aan. T f ten. Als het weer gunstig is, zal zeker een groot publiek opkomen, om van dien strijd getuige te zijn en te genieten. Fr. Zuidwesthoek, 28 Mei. Ook in de afgeloopeo week was de uitslag der ansjovisvangst voor onze visschers onbevre digend. Vele visschers vingen niet meer dan 1000 1200 stuks in de geheele week enkelen brachten het tot 6 a 8 duizend stuks. Verbetering der vangsten wordt te gemoet gezien bij zonnig weder met zwakke Zuiden- en Westenwinden. Thans moet naar sommige visschers meenen, de visch zich in diepzee ophouden, waar ze niet te be reiken is. Zaterdagavond werd de prijs verhoogd van f 8.50 tot f 9.00 per WGO stuks. Workum. De voorj aarspaardenmarkt was hier tamelijk bezocht, de handel aanvan kelijk levendig, eindigde traagtoch is er vooruitgang merkbaar. Wordt bij een volgende gelegenheid de bekendmaking op eenigszins ruimer schaal toegepast dan zal aan voer en bezoek voor zeker grooter zijn. Opsterland, 28 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn geheele strooken aardappelplanten alge vroren. Van de akkers, welke waren schoongemaakt, he. ftde vrucht het meest te verduren gehad. M.n kan dus ook nog te vroeg met aardappelschuffdlen beginnen, want de niet schoongemaakte zyn er over ’t algemeen beat afgekomen. Ook heeft de jonge eik veel van de vorst geleden. Gelukkig is er nu regen gevallen. Er begon gebrek aan veevoeder te komende greidlanden gingen bij den dag achteruit. Enkele landbouwers waren reeds genood zaakt hunne rogge af te maaien, als voeder voor hun vee. Langezwaag, 28 Mei. Met het meisje van 8. B., dat onlangs door een adder is gebeten, gaat het gelukkig vrij goed, dank zij de krachtig aangewende hulp van den ge neeskundige. Toen ’t kind gebeten en ziek thuis kwam, zonder het geval te kunnen verklaren, vroegen de ouders haar of zij niet iets had gezien, Ja, antwoordde ze, zjj had gestaan bij een mooien stok, welke leefde. Balk, 28 Mei. Met zekerheid kunnen we thans melden, dat de geschorste brievengaar der J v. d. M. te Wou Isend reeds in handen der justitie is. De vorige week is hy in zijn dorp teruggekeerd en stelde zich zelf ter beschikking. De beklagenswaardige jonge man is daarop per rijtuig vervoerd. Lleplc. Adv. BI. In een der buitenwijken van Enschedé vertoonde zich Zaterdag een ree, welk dier in zijn vaart zich aan puntdraad van een tuin'je zoodanig verwondde, dat het moest worden afgemaakt. Te Maastricht geraakte een 17-jarige arbeider in de vloertegelfabriek der firma Regout dusdanig tusschen de riemen van een der machines beklemd, dat hij aan hoofd en lichaam ernstige verwondingen bekwam en eenige uren later overleed. Geestverwanten. De bekende dienst weigeraar D. Pn. J. de Bruin, ontving van zijn grooten geestverwant, den bekenden Russischen schrjjver Tolstoj, het volgende telegram „Uwe vrienden in Rusland, die van uwe zielskracht hoorden, verheugen zien in zulk een standvastigen broeder en wenschen u toe ook verder voort te gaan in de vervulling van den wil van onzen vader. Leo Tolstoj en zijne vrienden Zondag 10 Juni zal te ’s Hage een meeting te zijnen gunste plaats hebben, waarbjj F. Domela Nieuwenhuis en J. Metnöter, als sprekers zullen optreden. Het Staphorster boertje gaat niet over zee. De N. Wins. Grt. weet, naar aanleiding van het onlangs vermelde bericht omtrent dezen wonderdokter, mee te deelen, dat onze man bedankt heeft voor het aanbod, hem door een Amerikaansch Consortium gedaan. Een zijner eigen patiënten moet van deze tegenspraak de zegsman zijn. Hjj schijnt hier dus geld genoeg te ver dienen. Sneek, 29 Mei. De veemarkt was van daag recht fleurig gestemd. Vette kalveren waren in een ommezien tijds tegen 22 tot 33 ct. per K.G. ver kocht. ’t Nuchter soort was ook in miniemen tijd opgeruimd en daarbij prijshoudend. Vet rundvee blijft in den laatsten tijd gewild, evenals vet soort varkens en biggen, een verschijnsel dat steeds gepaard gaat met een voorjaar, waarin de aardappelen spotgoedkoop zijn. In melkvee viel de omzet, evenals in lammeren niet te roemen. Zoolang ’t grai- gewas schraal blijft, zullen onze boeren er met op gesteld zijn, nog meer luitjes aan den groenen disch te zetten. Voor le kwali teit rundvleescb betaalde men 30 a 31 ct., vette kalveren 32 a 33 ct., Londensche schapen 17 a 28 ct., varkens 20 21 ct. We zitten er maar weer danig hier in met ons drinkwater. De stadsregenbakken laten allen reeds den bodem zien en parti culieren, die nog een beetje hebben, doen ons herinneren aan ’t beleg van Leiden, toen zij, die nog een greintje levensvoorraad bezaten, dit in kisten en kasten sloten, uit vrees dat ’t zou worden opgeëischt. Voor een emmer regenwater betaalt men tegenwoordig graag weer 5 ct. en ’t is er dan soms ook nog een emmer naar. Maar het moet nog erger worden, zullen de ooren onzer raadsleden open gaan voor een waterleiding. Nu er van een nieuwe veemarkt niets komt, hopen we maar, dat een enkele onzer vroede mannen de kat de bel aan bindt, door eens een schildering in de raadszaal op te hangen van alles, wat er tegenwoordig zooal voor drinkwater wordt gebezigd. Eerst zal de tijd echter wel moeten komen, dat de typhus binnen onze veste haar intocht gaat houden, voor en aleer de tjjd nadert, waarop elk huisgezin alhier ’t geheele jaar door in het bezit komt van drinkbaar water. Wonseradeel. Het droge, koude weer, dat we tot nog toe „genoten" hebben, heeft vooral ongunstig gewerkt op de bieten. Ze kwamen heel onregelmatig op, of bleven voor ’t grootste deel weg. Sommige ver bouwers hebben daarom tweemaal moeten zaaien. Onder de vruchten, die dit jaar op onze bouwlanden talrijk vertegenwoordigd zijn, moeten vooral aardappels en vlas ge noemd worden. En onder de eerste komen de magna bonums het meest voor. De goede resultaten, die deze soort meestal oplevert, heeft tot dien meerderen verbouw den grond slag gegeven. Witmarsum. We hebben j.l. Zondag reeds een voorproefje gehad van wat de Bondswedstrijd ons Pinkstermaandag zal kunnen schenken. Het partuur uitPingjum met den matador J. Reitsma aan ’t hobfd, heeft zijne krachten gemeten tegen den bekenden Jan Kuperus van Marsum, en een paar andere, eveneens bekende kaatsers. De partyen, die gespeeld zyn, geven ons recht om een spannenden strijd te verwach- De wereldtentoonstelling te Parijs en de Passiespelen te Oberammergau zullen dezen zomer ongetwijfeld een enorme aantrek kingskracht uitoefenen op het reizend pu bliek. De Passiespelen hebben gelijk bekend is, om de tien jaren plaats en in de laatste decenniën verheugden zij zich in een steeds stijgende belangstelling. Het anders zoo stille dorpje wordt dan plotseling het doel wit van een ware volksverhuizing en jong en oud, rijk en arm geeft zich vier maanden lang over aan de geweldige dramatische emoties, welke de lijdensgeschiedenis van Christus in zoo rjjke mate wekt. Naar aanleiding van de herhaling der Passiespelen (Donderdag j 1. had de eerste opvoering plaats) schrijft de regisseur Otto Ewald te Cassel in een Duitsch blad het volgende: Afgezien van allerlei duidelijk in ’t oog vallende gebreken, zegt hij, is de totaalin druk van deze opvoeringen oneindig grooter dan dien men, vooral van de regie, bij andere dilettant-opvoeringen ontvangt. Dit heeft verschillende oorzaken en wel le de dra matische stof zelf; 2e de uiterst gelukkige inrichting van hettooneel; 3e de misschien onbewust, somtijds echter bewonderens- waardige insceneering en 4e de persoonlijk heid der voorstellers. De stof is ons immers reeds uit onze kinderjaren bekend; geen wonder dat het ons machtig moet aangrijpen als al de roe rende gebeurtenissen uit het leven van den Heiland, zijn gestalte en de figuren zijner omgeving voor onze oogen plotseling levend worden. De handeling begint met den intocht in Jerusalem en eindigt met de opstanding; zij gaat vergezeld van voorstellingen van levende beelden uit het oude testament. De verklaringen bij deze beelden worden door 34 in Grieksche gewaden gekleede vrouwen en mannen gezongen. Dezen wor den „Schutzgeister" genoemd. Zij treden steeds voor rechts en links uit zuilenhallen te voorschijn en zijn dus blijkbaar een na bootsing van het koor in de orchestra van het theater der Ouden. De tekst der ge zangen en dramatische scènes onderging in den loop der jaren vele veranderingen, ver beteringen en weldadige verkortingen. Vroeger werd alles in kreupel-verzen gespro ken en er kwamen ook vreemde scènes in voor, zoo werd bijv, een Hel-raad gehouden en was er een scène, waarin kleine duivel tjes Judas de ingewanden uit het lijf rukten. Tot dien tijd beruste de geheele leiding in handen van een geestelijke uit het na burige Benedictijner klooster. Dat was in de 17e eeuw, dus nog ten tijde van de sedert de 12e eeuw bestaande mysteriespelen, waarvan het Oberdmmergauer Passiespel blijkbaar een overblijfsel is. De tegenwoor dige bewerking is van den geestelijken Rath Daisenberger en de muziek van den leeraar Dedlar. Het tooneel, vroeger op het kerkhof, be vindt zich sedert 1830 op een groote weide, voor het dorp. Het stelt Jerusalem voor en is samengesteld uit een reusachtig open voortoonel, uit twee van daaruit naar achter loopende straten en een middenbouw, welke laatste evenals onze moderne schouwburgen is ingericht. Deze dient voor de levende beelden en die scènes, welke een gesloten ruimte eischen; zij is dan ook overdekten voorzien van een voordoek. Daar er van geen kunstmatige verlichting sprake mag zijn, is dat middentooneel dikwijls wel wat donker. Als regisseur fungeert de burgemeester Johan Lang. De decoraties zijn volgens de regelen der kunst geschi'derd, de kleurrijke en meest volgens gezaghebbende bronnen bewerkte costuums het costuum van den hoogepriester is bijv, bewerkt volgens de aanwijzingen voorkomende in geschriften van den Romeinschen schrijver Josephus zijn naar de ontwerpen van Ludwig Lang vervaardigd, die ook meestal op uitstekende wjjze de levende beelden groepeert. De Oberammergauers stellen er een eer in alles wat voor het „spel" noodig is, uit hun midden te verschaffen. Uitgezonderd de machinerie voor het tooneel, wordt dan ook alles door de dorpelingen geleverd. De voorbereidingen voor het Passiespel worden zoo consciëntieus getroffen als nau- weljjksaan eenberoepstheater.Veelmoeielijk- heid heeft men in den regel met de bezet ting der rollen, want pruiken, valsche baarden, schminke enz. worden niet gebruikt en daarom moet elke speler zoo nauwkeurig mogelijk in wezen en persoonlijkheid met den voor te stellen persoon overeen komen. oefend en het bloed te voorschijn treedt. Op dezelfde wijze is de doornenkroon inge richt, welke door twee lansknechten door middel van een buigzame bamboesbuis schijnbaar zoo vast op het hoofd van den Heiland gedrukt wordt, dat een aantal bloeddruppels het gelaat verven. Men ziet dat dergelijke technische moeilijkheden door de regie op voortreffelijke wijze zijn opgelost. Wat nu de uitvoerenden betreft, zij zijn allen uit de omgeving zelf, dus in betrek kelijke afzondering van de wereld geboren en opgevoed. De bewoners van Oberam mergau beoefenen voor een deel den land bouw en het andere deel houdt zich zoo goed als geheel met de kerkelijke houtsnij kunst en de daaraan verwante vakken bezig. Dat bij de medewerkenden groote intelli gentie aanwezig moet zijn en dat zij met de figuren uit de heilige legende van kinds been af vertrouwd worden gemaakt, spreekt van zelf. Heel hun uiterlijk heeft dan ook iets artistieks, ik zou bijna zeggen, bijbelsch, zonder affectatie. Dit is op de afbeelding van Anton Lang, die den Christus voorstelt, duidelijk te zien. Er heerscht overigens in Oberammergau in wezen, kleeding en huis vesting bij de bewoners de grootste eenvoud en bescheidenheid en bij het spel geven zij zich geheel met een geestdrift, die geen zelfzucht kent. Een onschatbaar materiaal voor den regisseur. Men verwacht dit jaar een zeer grooten stroom van bezoekers, vooral Engelschen, die naar men meent met het oog op de minder goede stemming welke te hunnen opzichte in Frankrijk heerscht, de tentoon stelling te Parijs zullen mijden. Amst. Ct. Het „drillen" der dorpsbewoners duurt gedurende de 10 jaren die tusschen de voor stellingen liggen, steeds voort. Er worden van tijd tot tijd op een oefeningstooneel historische stukken gegeven om routine te verkrijgen en de geschiktheid van de spelers voor deze of gene rol te leeren kennen. Langzamerhand worden dan de rollen voor het Passiespel verdeeld, hetgeen heel wat opwinding onder de bevolking teweegbrengt. Vooral de Christusrol veroorzaakt veel hoofdbreken daar van de bezetting een groot deel van het succes van de spelen afhan kelijk is. In de laatste decenniën was zij door den beeldsnijder Josef Mayer uitste kend bezet. In 1890 zou Mayer, daar hij reeds 47 jaar was, door een ander worden vervangenmen kon toen echter geen ge schikt persoon vinden en speelde Mayer den Christus nogmaals. Dit jaar zal echter de pottenbakker Anton Lang, een jonge man van fraaien lichaamsbouw met een mooien donkeren baard en lang krullend haar, de hoofdrol vervullen. Zijn alle rollen verdeeld, dan beginnen de repetities, hetgeen thans reeds in Decem ber van het vorige jaar het geval was. Zij worden met den grootsten ernst bestudeerd, daar ieder der medewerkenden er een eer in stelt de hem opgedragen taak naar den eisch te vervullen. Aan de opvoeringen bemerkt de vakman direct dat de regie aan bekwame handen is toevertrouwd. Het is waarlijk geen klei nigheid om van circa 700 menschen waarbij zich kinderen van drie jaar bevinden, zulk een nauwkeurig samenspel, zulk een leven dige deelneming aan de handeling te ver krijgen. Bijzonder effectvol zijn de scènes waarin groote menschenmassa’s voorkomen en waardoor het geheele reusaehtige tooneel wordt ingenomen, zooals: de intocht in Jeru salem, de verdrijving der handelaren uit den tempel, de opruiing van het volk door de priesters en ook de kruisiging. Veel indruk doch van anderen aard maken ook de meer intiemere scènes als: de voetwassching, het avondmaal, de hof van Gethsemane en de kruisafneming. Men zou meenen, dat het komisch en vermoeiend moest werken als Jezus, met een soort van boezelaar voor, successievelijk voor alle jongeren nederknielt om hen de voeten te wasschen en af te drogen of als hjj zonder een woord te spre ken, rondgaat en aan ieder brood en wijn reikt; toch is dat niet het geval. Het aan het kruis nagelen van Jezus geschiedt bij gesloten doek. Men hoort slechts de doffe hamerslagen waarvan het geluid echter den toeschouwers door merg en been dringt. Dadeljjk bij het opgaan van het gordijn wordt het bovenste gedeelte van het kruis met touwen omhoog geheschen terwijl het voeteinde staan blijft, wijl het zich in een vast scharnier beweegt. Het is een overweldigende aanblik plotse ling den slechts met een lendendoek be- kleeden Heiland schjjnbaar met nagels aan het kruis geslagen, te zien, aan weerzijden geflankeerd door de beide moordenaars, die door middel van touwen aan de dwarshou ten hunner kruisen zijn vastgebonden. Het spreekt van zelf dat de tijd gedurende welken de uitvoerders aan het kruis moeten hangen een allesbehalve aangename voor hen is. Hun ledematen verstijven langzamerhand, waarom de latere, wederom bewonderens- waardig gearrangeerde kruisafneming met de uiterste voorzichtigheid moet geschieden. Het spreekt tevens van zelf dat hij die den Christus voorstelt, een schoongebouwde man moet zijn, want van opvulling met watten waardoor de gewone acteurs zich de noodige „afronding" weten te geven, kan hier na tuurlijk geen sprake zijn. Ten einde aan de enorme lichamelijke vermoeienissen van de uitvoerenden tegemoet te komen, steunen de voeten op een klos. Verder slingert zich om het lichaam, onder het vleeschkleurig tricot verborgen, een sterke, breede band met ijzeren ring, welke door een opening in het tricot op den rug, getrokken en aan een haak aan het kruis wordt gehangen. Buitendien houden beide handen de dikke nagelkoppen omklemd. De punten der nagels dringen natuurlijk niet door de handpalmen heen dat zou al te realistisch zjjn maar zijn in een rechten hoek gebogen en gaan tusschen den middel- en ringvinger door, wat men echter op een afstand niet kan zien. Als Longinus Christus den steek in de zjjde toebrengt, komt er echt bloed te voor schijn. Dat maakt een afgrjjseljjken indruk, doch veroorzaakt den uitvoerende geen pjjn. In het bovenste gedeelte van de lans is n.l. een met bloed gedrenkte spons verborgen. De met een kleine opening voorziene lans punt dringt met in ’t lichaam van den Christus, maar wjjkt veerend achteruit, zoo dat er een druk op de spons wordt uitge- o Bolswardsche Courant. f TE OBERAMMERGAU.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1