NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERA.DEEL M.' No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Naar de tentoonstelling. I ZONDAG 3 JDNI. BINNENLAND. VOOR maar dat het spoedig zal veranderen. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^X.XX K AXXXX^XXXXXXXX er de f 25 by Het diner was dien middag zeer vlug afgeloopen en de meid kreeg niet zonder verwondering verlof, ja bijna bevel om uit te gaan. Zoodra ze weg was, liet mynheer Elsbeek de gordynen neer, alle deuren waren dicht, en met een plechtig gebaar zette hy het ronde aarden spaarvarken midden op tafel, terwyl hij een hamer in zyn bevende hand hield. Juffrouw Elsbeek, die erg bleek was, commandeerde „Een... twee... drie.“ De hamer viel, het steenen varken vloog aan scherven en een stroom geldstukken verspreidde zich over de tafel. ,We zullen. ’s-GRAVENHAGE, J Juni. De Eerste Kamer heeft de Ongevallenwet met 29 tegen 20 stemmen verworpen. Sneek, 30 Mei. Zelden was hier een paardenmarkt zoo flauw gestemd als die van gisteren. Aangevoerd werden 243 paarden en 3 veulens. Voor prima werkpaarden betaalde men van f 275 tot f 550, voor 2e soort f 150 tot f 275, 3e (slachtsoort) f 40 tot f 70. In de beste kwaliteit, die hoofdzakeljjk voor Hol land werd opgekocht, ging nog wat om, in de rest zoo goed als niets. Kimswerd, 1 Juni 1900. De 3de al- gemeene vergadering van de verzekering- maatschappij van paardenhouders in Won- seradeel, was door weinig leden bezocht. Uit de rekening van den boekhouder bleek, dat er van 12 Mei ’9912 Mei 1900 voor gestorven paarden was uitgekeerd de som van f 1237,terwijl aan omslag over dat tijdperk was betaald f 1233,94®. Het verzekerd kapitaal bedroeg ’t eerste halfjaar f 70885,’t tweede f 73775, van 325 paarden. De heer P. Nijdam van Burgwerd werd als bestuurslid herkozen. Het percentage van uitkeering van ’t vorige jaar bleef gehandhaafd. De heer L. Hilarides van Pingjum be pleitte een verdeeling der paarden in twee rubrieken met ’t oog op de meerdere sterfte van paarden behoorende aan voerlui, melk rijders, enz. In de volgende vergadering komt dienaangaande een voorstel op de agenda. Leeuwarden, 1 Juni. Heden werden de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond op de Belkumer markt aan gevoerd door T. J. v. d. Leg van Berlikum, nl. 3 mandjes van ongeveer 2’/j pond. Zij kosten f 0,80 f 1 per mandje. Eén was al spoedig verkocht. De heer v. d. Leg was verleden jaar op denzelfden Vrijdag ook de eerste. Naar hij ons mededeelde, staan de vruchten op de klei maar matig. De laatste vorst heeft veel schade gedaan en ’t is te lang droog geweest. Nu er echter regen gekomen is, bestaat er hoop, „Hé, mynheer Elsbeek,zei een spot tende stem, „ik heb gehoord, dat gy van uw reis naar de Parijsche tentoonstelling hebt afgezien/ Het was de stadhuisbeambte Van Wyk, die aldus sprak. „Ja,“ antwoordde Elsbeek, die er geluk kiger uitzag dan ooit, „’t was dwaasheid, te gaan. De kranten schrijven iederendag, dat er met de opening nog niets klaar is, en daar we alles goed willen zien, gaan we tegen de sluitingmisschien.' ijnheer Elsbeek stond zich te scheren I al drie keer had hij zich van zenuw achtigheid een schram gegeven, maar hij lette er niet op en wendde zich met leven dige gebaren tot zijn vrouw en zei voor de zooveelste maal: „Ja, ’t is de groote dag vandaag. „Wanneer zullen we het doen vroeg zij. „Van middag, als je wil: na het eten.' „Goed, dan zal ik de meid uit laten gaan, want niemand heeft iets met onze zaken te maken.' „Uitstekend, vrouw. En als er gebeld wordt, maken we maar niet open.' „Hoeveel denk je, dat er is?' „Ik weet het nietmaar ik denk heel wat.' Uit dit gesprek tusschen man en vrouw zou de lezer misschien vermoeden, dat het een paar boosdoeners waren van de ergste soort, die iets in het schild voerden, dat geen daglicht zien mocht. Maar niets minder dan dat, en mijnheer en juffrouw Elsbeek zagen er ook heelemaal niet als misdadigers uit. Mynheer Elsbeek, gewezen klerk ten stadhuize, was een klein, dik mannetje met een vriendelyk en blozend gezicht. Anderhalf jaar geleden had hy zijn ontslag genomen en nu amuseerde hij zich met het verzorgen van zijn tuintje, met hengelen en ’s avonds met een partijtje domino met zyn vrouw. Juffrouw Elsbeek zag er nog zeer knap en flink uit ondanks haar vijftig jaren en was het beeld van een zachte, gemoedelijke en gelukkige huisvrouw. Gelukkig waren ze inderdaad zonder kinderen waren ze na een huwelijksleven van 30 jaar nog even gelukkig als op den dag van hun trouwen. Neen, boosdoeners waren het niet. Maar wat hadden ze dan voor geheime plannen Dien dag, in het begin van April, hadden zy besloten het spaarvarken stuk te slaan, waar zij twee jaar lang alles ingestopt hadden, wat er by mogelijkheid maar te sparen viel. lederen keer als een van beiden ergens trek in had wat niet strikt noodig was, deden zy het geld, dat zij uit wilden geven, in het spaarvarken. Mijnheer Elsbeek rookte voortaan sigaren van 2*/3 in plaats van 3 centenjuffrouw Elsbeek had zelf haar ouden winterhoed opgemaakt om geen nieuwen noodig te hebben volgens afspraak werd er voor het dessert wat minder fruit genomen; kortom op alles hadden zij weten te bezuinigen, behalve op hun uitgaven voor liefdadige doeleinden. Nu, in dit jaar, kregen beiden zin om het spaarvarken aan te sprekenbeiden hadden een verlangen, een dwaas verlangen als gy wiltzij wenschten allebei nog eens als jongetrouwde lui op reis te gaan naar Parys en daar de opening van de tentoon stelling by te wonen, Wat zouden ze veel weten te vertellen als ze in Holland terugkwamen, en wat een eer voor hen, de eersten in hun stad te zijn geweest, die de tentoonstelling gezien hadden. Op reis zouden ze ’t er goed van nemen, ze zouden met den luxetrein gaan en in den restauratie-wagen dineeren, te Parys zouden ze een hotel nemen van den eersten rang, in de beste restauraties eten, rijtuigen nemen enz. En mynheer en juffrouw Els beek waren bly als kinderen als zy hun plannen bespraken. Elk hunner had een program opgemaakt, dat byna gelijkluidend was. Enkel had juffrouw Els beek op het hare rekening gehouden met den aankoop van verscheiden dingetjes, die zy wist, dat haar man graag haden Elsbeek van zyn kant had een sommetje uitgetrokken voor geschenken voor zyn vrouw. Toen ze het hier over eens waren, werd eens uitgere kend hoeveel de reis zou kosten. Alles en alles zouden ze f 250 noodig hebbenzou de spaarpot zoo goed gespekt zyn Er boden zich heden op deNieuwestad reeds veel maaiers aan. Al spoedig kwamen ook boeren opdagen, die het gemakkelijk met de arbeiders eens werden. Naar ons wordt meegedeeld heerscht zelfs in dezen tijd van ’t jaar veel werkeloosheid in Fries land. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat zich bij een aannemer, bezig met het slatten eener vaart onder Menaldum, geen volk aanbiedt. Kippenburg, 30 Mei. De gewone jaar- lijksche feestelijke bijeenkomst der Chr. Jongelingsvereenigingen in den Z.W. hoek van Friesland zal dit jaar den 26en Juli alhier gehouden worden. Als sprekers hopen op te treden: ds. Jac. Eringa te Workum, ds. H. Wagenaar te Leeuwarden, Prof. Van der Veen te Utrecht, ds. H. van Eijck van Heslinga te Berlikum en ds. J. Oosterhuis te Suawoude. Lemmer, 30 Mei. Gisteren verscheen voor het kantongerecht alhier, de heer T. de G., Hoofd der Bijz. School te De Noed onder St. Nicolaasga, beschuldigd als hoofd van een school een leerling in de school toegelaten te hebben zonder voldoende bewijs van koepokinenting van een geneeskundige of dat aan de natuurlijke pokken had ge leden. Ofschoon beklaagde beweerde, dat zjjn dochtertje oud 7 jaar, nooit als leerling in zijn school was toegelaten en redenen aan voerde, waarom zij af en toe in zijn school kwam, of misschien was geweest, meende het Openb. Ministerie na lezing van het procesverbaal van den Burgemeester van Doniawerstal, en na het hooren der getuigen toch schuldig verklaring te moeten eischen, en vorderde eene boete van f 25 of 5 dagen hechtenis. Warns, 31 Mei. Bij den timmerman de Jong alhier is een kalf geboren met een z.g. hondenkop. Van dezen kop ontbrak bovendien een deel der bovenkaak, waar door het den schijn had, dat de mondopening over langs geplaatst was. Daardoor kwam de tong bij de gewone bewegingen boven uit den kop steken. Het dier leefde eenige uren, gedurende welke het veel bekijks had. Heerenveen, 1 Juni. In de eerste drie kermisavonden zal in het Posthuis optreden het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Opge voerd zullen worden Zondag: „Paljas', Maandag: „De Kleine Lord', Dinsdag: „De Salontyroler', drie van de beste repertoir- stukken. Van opvoeringen, kort geleden te Maastricht, Roermond, Venlo, enz. ge geven, heeft de zuidelijke pers de meest gunstige recensies gegeven, zoodat ook hier een succesvol optreden mag worden ver wacht. In de pauzes muziek. Sneek, 30 Mei. We krijgen hier een waterleiding, M. de R. ’t Is nog wel niet aangenomen in onze vergaderzaal, maar onze vroede vaderen zijn al zoo ver op weg, dat ze medelijden krijgen met ons proletariërs, die thans willens of onwillens reeds een dubbeltje moeten betalen, om een gangetje water machtig te worden. Welk water dat zal worden? We weten ’t niet; maar vrij- zeker krijgt ’t Pikmeer niet de gunst, ’t Dis- tilleeren van water door Ozon, waarvan onze Raad aan de betrokken commissie een crediet van f 300 heeft verleend, daar zal ’t dunkt me, te een of anderen tijd nog wel eens op aangaan. Is ’t zoover, geloof me, dat min stens driekwart onzer stad zal juichen en niet het minst uw verslaggever die belooft, u die heugelijke tijding zoo gauw mogelyk te berichten. 30 Mei. Hoe men zich hier interesseert voor de Ongevallen wet, bleek Dinsdagavond j. 1, in Amicitia, waar ter meeting kwamen opdagen ruim 20 personen. Ds. v. d. Heide die ’t woord zou voeren, scheen geen trek te hebben voor zoo’n miniem getal op te treden; tenminste men kreeg zyn intree terug, en daarmee was alles afgeloopen. Hepk. Adv. BI. Zeehonden. Een robbenvanger uit Westernieland had de vorige week ’t geluk tusschen Rottum en Schiermonnikoog 17 van deze vischroovers in zijn netten binnen te halen. Benijdbare toestand. In de gemeente Bloemendaal zijn geen armen, zoodat de rekening van het burgerlijk armbestuur aldaar over 1899 sluit met een uitgaaf van nihil. Dezer dagen vierde men in een gezin te R. in Drente het 25 jarig huwelijksfeest. Onder de cadeautjes bevonden zich...acht jeneverkaraffen Het Fremdenblatt is er achter geko» men, hoe men hier een automobiel noemt, n.l. snelpardeloszonderspoorwegpetrorytuig. Goed, dat we het weten l „Juffrouw,' zei de meid, terwyl ze be deesd de deur opende, „daar is vrouw Jakobs, u weet wel, die manke vrouw, die wilde u spreken.' „Laat ze maar binnenkomen.' Vrouw Jakobs was een arme vrouw, die voortdurend ziek was en toch hard moest werken om voor haar ongelukkigen blinden man en haar zelf den kost te verdienen. „Mynheer... juffrouw,' zoo begon zij, terwijl zy haar tranen afdroogde, „ik heb hooren zeggen, dat u op reis gaat, en dan... neem mij niet kwalijk, maar voor a.s. Zondag moet ik mijn huur betalenwe zijn al drie maanden ten achter... En nu zegt de huisbaas, dat hij ons op straat zal laten zetten, als hy vóór Zondag geen f 25 van me heeft.. Hoe kom ik er aan! We zyn zoo ongelukkig.' Mynheer Elsbeek stond juist zyn jas af te borstelenhij keek zyn vrouw aanze begrepen elkaar. „Luister eens, vrouw Jakobs,' zei juf frouw Elsbeek. „Hier zijn de f 25, maak I je nu maar niet bedroefd.' Toen de arme 1 vrouw weg was, zei juffrouw Elsbeek tegen haar man „We bljjven dan maar een halven dag korter in Parijs.' „Dat had ik ook gedacht,' zei de man, terwyl hy voortging zyn jas af te borstelen. ’s Avonds kwam de meid iets vragen ze was verlegen, en spelend met den tip van haar voorschoot, vertelde zy, dat zij zoo graag haar ouders zou gaan bezoeken, terwyl mynheer en de juffrouw op reis waren. „Ik heb moeder in geen vier jaar gezien,' zei ze. „Zeker, zeker, heel goed!' riep mynheer Elsbeek; „maar heb je wel geld voor de reis? Want je stuurt altijd je volle huur aan je moeder.' „Ja, wel, mynheer, ik heb nog geld van de fooien. Ik zal met den trein tot Venlo gaan, dan is het nog een uur of drie loopen. „Beste man,' zei juffrouw Elsbeek, „Mina heeft altijd goed haar best gedaanwe moesten haar een tientje geven, dan kan zij de heele reis per spoor doen en nog wat voor haar moeder meenemen.' „Daar dacht ik ook juist aan,' zei Els beek, terwyl hy Mina vier ryksdaalders in de hand stopte, die van vreugde begon te schreien. „Dan gaan we in Parys maar in een minder groot logement,' zeiden ze, toen het meisje de deur uit was. Den volgenden dag ging het treurig nieuws door de stad, dat Jan Willems, een oppassend werkman, by het metselen van een steiger was gevallen. Met een gebroken been, twee gebroken ribben en een hoofd wond Jwas hij naar het gasthuis gebracht. En thuis had hij een vrouw met zes kinderen. „Vrouw,' zei Elsbeek, „we moesten wat doen voor die ongelukkige menschen.' „Zeker wel... Hoor eens, op je reisplan had je f 25 uitgetrokken voor cadeau’s voor my. Ik zal met de goede bedoeling tevreden zijn, geef dan die f 25 aan vrouw Willems. „Op voorwaarde, dat ik doé, die jy voor my had bestemd, Elsbeek, gelukkig lachend. Toen de man van zijn bezoek aan vrouw Willems naar huis terugkeerde, liep hy even by zijn vriend Dorens, den boekhan delaar aan hij trof hem in de huiskamer met het hoofd op de handen geleund en wanhopig voor zich uit starend. Eindelijk kwam het hooge woord er uitden 14en verviel er een groote wissel, en er was geen geld genoeg in kas. „Ik heb genoeg op mijn boek staan, maar de menschen betalen zoo slecht,'jammerde de man. „Nog een goede honderd gulden kom ik te kort... Zou je me die soms...?' Elsbeek dacht even na en zonder zyn vrouw ditmaal te raadplegen, leende hy zyn vriepd f 125 om hem uit den nood te redden. Maar toen hy thuiskwam en met zyn vrouw de rekening opmaakte, bevonden zy, dat er van den spaarpot juist genoeg over schoot om de heen- en terugreis van Parijs te bekostigen, meer niet. De beide echtgenooten omhelsden elkaar en zeiden gelijktijdig: „Dan stellen we de reis maar uit tot een volgenden keer.' ieder de helft nemen om te tellen,' zei mijnheer Elsbeekj „dan gaat het vlugger. Doe net als ikhet kopergeld byeen, en het zilver- en goudgeld ook afzonderlijk. „Goudgeld... daar is niet veel van', ant woordde zijn vrouw. In diepe stilte begonnen ze te tellen. „Ben je klaar?' vroeg de man. „Aanstonds 25, 30, 35, 40, zie zoo ’t is afgeloopen.' „Hoeveel?' „Neen, jy eerst, man, ik heb zoo weinig ik ben bang, dat we er niet komen.' „Nu,‘ zei Elsbeek, „ik heb f 139,65. „Ik heb maar f 114,40.' De man rekende vlug even na: „Wel, dan zyn we er!' riep hy, „dat is samen f 254.05. We gaan naar Parijs.' Den volgenden dag wist heel de stad, dat Elsbeek en zyn vrouw de opening van de Parijsche tentoonstelling zouden gaan bijwonen. „Ze schijnen nogal geld te hebben, zeiden sommigen. „Ik zou je danken om my in die herrie te wagen,' zei Van Wijk, een oud-eollega van Elsbeek, die zyn laatste haren zou ge geven hebben om in zyn plaats te zijn. Het reisplan hield de heele stad bezig en in alle koffiehuizen werd er over ge sproken. Ondertusschen waren Elsbeek en zyn vrouw druk bezig met het maken van toe bereidselen, en dat was geen kleinigheid, want het vreedzame paar was aan reizen niet gewoon. Ze zouden bytijds vertrekken om een dag vóór de opening der tentoon stelling in Parijs te zijn. „Zouden we den president ook te zien krijgen?' vroeg juffrouw Elsbeek, terwijl ze haar zijden japon opvouwde. „Zeker,' zei Elsbeek, terwijl hy zijn witte das inpakte, „en de ministers, de generaals en de vreemde gezanten. Er zijn er uit alle landen van de wereld, zelfs Chineezen.' „Chineezen!... Heeremetyd, wat zullen we plezier hebben.' „Dat verzeker ik je,“ verklaarde haar man. Bolswardsche Courant. u I (2’ ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1