NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD gut ’WWSBaAÖSSB I No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. I 3 Voor het Kantongerecht. jj DONDERDAG 5 JULI. 2Jl BINNENLAND. 1 1 I VOOR e L ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. die Die XiACACiJOCAC V SH Zitting van Vrijdag 28 Juni 1900. ft! het gevolg is de eisch fl of 1 dag. 16. De laatste was heden A. C. te Bols- ward. Deze was den 7 Juni ’s avonds ook abnormaal, en omdat de politie bekend is, dat by „zulke omstandigheden” gewoonlyk by hem huiselijke oneenigheid ontstaat, werd hem maar logies verstrekt in „het hok.” Bekl. is verschenen. Hy bekent dat hy dien dag wel wat had gebruikt, maar dit kwam zoo. Hy was naar de paardenmarkt geweest, en toen hy thuis kwam, was hij goed present, maar zyn groote dochter spint altyd tegen haar moeder op. „Dat kan ik niet hebben mijnheer, en daar kre gen wq wat spul over. Ik ging daarop do deur uit, en kocht er eens een borrel op, en daar ik geen eten in ’t lijf had, was ’t my wel wat schemerig voor de oogen.” Hem wordt beduid, dat het al een zonderlinge manier van vredestichten is, die hij er op schijnt na te houden, en met ernst wordt hij er op gewezen, dat het misloopt met hem, omdat hij als recidivist een volgenden keer met Hoorn zal moeten kennis maken. Eisch 14 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen Donderdag 12 Juli. De twee beambten, die hem bekeurden, vertellen de zaak wat anders. Zij wisten niet, dat er juist dien dag voor Schettens geijkt was, anders hadden ze een anderen dag voor onderzoek ingesteld, maar bij bekl. hing de afgekeurde maat weer op zijn plaats tusschen de anderen in, en stond niet, gelijk bekl. het voorgeeft, nog op de toonbank. De gewichten stonden weer op de toonbank, en de maten waren weer op hun gewone plaats op het rekje opgesteld. Daaruit bleek dat bekl. die maat niet ver wijderd had, en zoodoende werd hij be keurd. De andere winkeliers, waar de be ambten kwamen, hadden de afgekeurde maten dan ook verwyderd van de goede. Eisch f 3 of 1 dag. Bekl. begrijpt niet, dat het zoo kan. Hij meende aan de wet te voldoen, en nu toch Hij wordt er echter op gewezen, dat de maat niet in den winkel mocht hangen, door de verklaring van de beambten krijgt de zaak een heel ander aanzien, dan bekl. het eerst liet voorkomen. 9. H. W. te Spannum had C. B. Algera in zijn dienst gehad ën omdat die jongen beneden de 16 jaren was. daarvoor een lijst en arbeidskaart voorhanden. Den 11 Juni kwam een ryksveldwachter de bak kerswerkplaats eens binnen, doch de jon gen was er niet. Toen de beambte naar hem vroeg werd hem gezegd dat deze den 28 Mei uit den dienst was ontslagen. Daar hij verzuimd had de arbeidskaart aan den Burgemeester terug te zenden, werd hij bekeurd. Eisch f3 of 2 dagen. 10. J. de B. te Witmarsum werd den 14 Juni bekeurd, omdat hij op zijn erf, in de bebouwde kom van Witmarsum een mestvaalt op zijn erf had. Bij artikel 18, letter C der politieverordening van Won- seradeel, is dit na 1 Juni niet geoorloofd, zonder bijzondere toestemming van den Burgemeester. Deze vergunning was door hem niet aangevraagd. Eisch 13 of 2 dagen. 11. S. A. te Witmarsum verkeerde ge heel in hetzelfde geval. Eisch ook f3 of 2 dagen. 12. F. P. S. te Witmarsum werd den 14 Juni ook bekeurd wegens de overtre ding van dat art. 18. Bekl. is aanwezig. Hij bekent, dat hy een mestvaalt op zyn erf heeft. Hij wist niet dat hij elk jaar hiervoor permissie moest vragen, en er zitten, naar hij meent, wel 32 mestvaalten in de buurt. Het is hem ter oore gekomen, dat daarvan 7 moeten worden opgeruimd, doch als er dan toch nog 25 blyven zitten, zal het naar hij meent, voor de gezondheid niet veel helpen, dat het verboden is. Hem wordt attent gemaakt, dat de ver ordening voorschryft, dat in Wonseradeel na 1 Juni geen mestvaalt in de bebouwde kom mag zitten, tenzij men van den Burge meester vergunning aanvraagt en bekomt. Daar bekl. geen toestemming heeft, luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 13. S. F. te Witmarsum is voor’t zelfde feit bekeurd en ook voor hem luidt de eisch f3 of 2 dagen. 14. De laatste, met wiens mesthoop we te doen krijgen is E. F. te Witmarsum, die ook den 14 Juni door den gemeente ambtenaar is bekeurd omdat zijn mestvaalt niet was opgeruimd. Bekl. zegt, dat hy nog in ’t zelfde huis woont, waar hy is geboren, en evenals voor jaren zijn vader, heeft ook hij wel 40 jaren daar altijd een „ruskerne” gehouden, en nooit heeft men daar aanmerking op gehad. Op de vraag of hy den Burgemeester geen toestemming heeft gevraagd, zegt hij „Neen mynheer, dat heb ik, „gaan laten.” Eisch f 3 of 2 dagen. 15. S. V. te Bolsward was den 13 Juni ’s avonds beschonken. De politie-agent, die hem ontmoette, achtte het raadzaam hem naar huis te geleiden, maar moest over ’t thuis bezorgen rapport uitbrengen, en „Neen, maar de tanden stonden er goed in hoor?” „En hoe is ’t toen gegaan?” „Nu ik zei, tegen den zoon, hoe moet dat? En toen zei die, er moet maar geen drukte van komen, en toen heb ik er 12 stuivers voor gekregen, mijnheer „Was dat op het pad, dat de hond je beet?” „’t Was op het hiem, mynheer, maar daar loopt het pad over.” Het was dus bewezen, dat de hond ge vaarlijk is, en dit ook aan beklaagde be kend was. Eisch f 10 of 3 dagen. 4. M. E. te Koudum is kastelein. Op Zondag 3 Juni, ’s avonds 20 minuten over elven, werden nog 3 personen in zyn ge lagkamer aangetroffen. Hy kreeg daarvoor proces-verbaal. Bekl. is verschenen. Hij erkent dat die 3 personen nog bij hem zaten te praten, doch hij had de tapkast gesloten en de glaasjes al voor hen wegge nomen, terwijl hij reeds 3 maal had gezegd, dat zij weg moesten gaan. Zij wilden hier aan niet voldoen. De politie zal ons wel komen waarschuwen zeiden ze, eerder wil len wij niet. Ik alleen kon tegen die drie lui niets beginnen. Zy zaten nog druk te praten, want een hunner was uit Duitsch- land gekomen, en had veel nieuws te vertellen. Op de vraag of hij ook moeite heeft aangewend om ze er uit te krijgen, en waarom hij de politie niet heeft ge haald, antwoordt hij, dat hij ze herhaalde lijk heeft aangemaand om te vertrekken. Een boodschap naar de politie kon hy moeielijk sturen, de meid lag al, hij zelf kon er niet uitloopen, zijn vrouw wilde hij niet alleen laten, en die bij nacht alleen de buurt opzenden, v-indt hij, dat moeielijk kan. De politie verklaart, dat de tapkast gesloten was, toen hy binnen kwam, de bezoekers hadden geen glaasjes voor zich, en zaten rustig te praten. Het was 20 minuten na het sluitingsuur. Eisch f 3 of 3 dagen. Bekl. vindt dat dit wel wat veel is. Hij wil beslist na elven niet tappen. „Er was een gezelschap van wel 20 personen. Die anderen gingen elf uur weg, toen ik het zei, en dezen heb ik genoeg gezegd, dat het al over elven was. Om tegen 3 per sonen met geweld op te treden vindt hy niet raadzaam, en in den regel komt men met geleidelijkheid verder dan met geweld." 5. S. P. B.; S. H. de B. en O. v. S., allen te Koudum, waren de 3 praters in de herberg van den vorigen bekl. Zij behoor den met tot het gezin, waren geen rei- zeuden, hunne tegenwoordigheid aldaar was niet noodzakelyk en de kastelein had geen vergunning om na elven te tappen, dus werden de bezoekers die te 11,20 nog aanwezig waren, ook bekeurd. Eisch voor ieder f 5 of 2 dagen. 6. J. L. te Witmarsum was den 4 Juni zeker druk aan ’t Maandaghouden geweest, althans ’s avonds 10 uur kon hij niet be hoorlijk loopen, en moest hij door de mare chaussees worden opgeborgeu. De eisch is f 10 of 3 dagen. 7. H. B. te Bolsward werd Dinsdag 5 J uni, ’s voormiddags halftwaalf, in beschon ken toestand aangetroffen door een agent. Hy was bijna niet in staat te loopen, en werd door de politie naar zijn woning geleid. Bekl. is verschenen. Hij begint met te zeggen, dat hij is bekeurd op aanzeggen van iemand, die zelf ook wel eens dronken is, die persoon heeft een hekel aan hem, maar... en nu zal hy diens doopzetel lich ten, doch dit is niet aan de orde. Hem wordt alleen de vraag gesteld of hij op den 5en Juni beschonken is geweest? Bekl. antwoordt: „Gy kunt mij beoor- deelen en veroordeelen, maar ikgainhoo- ger beroep. Ik heb een bewijs van den dokter, dat ik niet zien kan, ik ben bijna blind, en dus worden mijne passen op straat wat onvast. Als men- mij telkens daarvoor bekeurt, dan ga ik naar Frankryk of Duitschland, want die talen spreek ik ook.” Eisch f 10 of 3 dagen. 8. A. B. te Schettens is winkelman. Den 7 Juni was het de dag voor den yk en herijk van de maten en gewichten voor zyn dorp. Hy is dan ook met de zijne naar Witmarsum getogen, om ze te laten nazien en ijken. Wij zullen bekl. nu zelf het woord geven. „Ik kwam zoowat 2 uur thuis en zette de maten op de toonbank neer, en ga in de kamer, maar oogenblikkelyk daarop komen de marechaussees, en vragen mjjn maten te zien. Ik zeg ja, hier zyn ze, deze eene is afgekeurd. Wel nu, zegt die man, dan I die goed w je bmit er bij hoor!” ’t Was een kleine zitting heden. Geen veertigtal beklaagden, gelijk wij dat in de eierzoekers-periode gewoon waren, het getal strafzaken bedroeg ditmaal slechts 16. Dit getal is wel klein, doch betrekkelijk waren de zaken nog al varieerend. 1. D. P., gedomicilieerd te Leeuwarden, werd den 4 Juni in de Jongemastraat alhier aangetroffen in abnormalen toestand. Hij werd deswege bekeurd en de eisch luidt f 10 of 3 dagen. 2. J. v. R.B. F.; K. L.O. J. en J- Z., allen te Tjerkwerd, zijn opnieuw ge daagd omtrent de zaak, in de zitting van 17 Mei reeds behandeld, n.l. het niet op tyd inzenden van de lyst, aangevende de personen, die op de kiezerslijst geplaatst zijnde, doch daarvan geschrapt moesten wor den wegens genoten onderstand van een of andere instelling van liefdadigheid; Thans wordt lecture gegeven van een ambtseedige verklaring van den Burge meester van Wonseradeel, behelzende dat de diaconie te Tjerkwerd voorkomt op de lijst, welke aangeeft de instellingen van liefdadigheid. De heer Ambtenaar requireert bevesti ging van den eisch, n.l. voor de 3 eerste bekl. vrijspraak, voor de 2 laatsten f 3 of 2 dagen. De eerste beklaagde wenschte wel een vraag te doen aan den Kantonrechter, en na bekomen verlof, vraagt hij, waarom hij en de leden van den kerkeraad, die met de zaak van de Diaconie in dezen niets heb ben te maken, nu voor de 2de maal zyn gedagvaard om hier te verschijnen, te meer, daar zij, naar hij meent, toen zyn vrij gesproken. De heer Kantonrechter antwoordt hierop, dat hij het noodig achtte, een nader onder zoek in te stellen, en dus moest die zaak opnieuw dienen, Daarbij moeten de be klaagden opnieuw gedagvaard worden, want er is nog niemand in dezen vrijgesproken het vonnis moet nog worden uitgesproken, en dat wordt nu bepaald op de buitenge wone terechtzitting van Donderdag 12 Juli, des voormiddags te 10 uur. 3. Een rijksveldwachter kan ook „van ’t hondje gebeten zyn,” dit is den 17en Mei gebleken. Dien dag liep ’s namiddags omstreeks 3 uur de veldwachter A. Haag- sma, komende van de zitting van het kan tongerecht, langs een publiek voetpad onder Allingawier, en werd toen onver hoeds gebeten door een hond. Een paar wondjes in het been en een paar gaatjes in de broekspijp waren de zichtbare tee- kenen. De beambte ging den volgenden dag naar de eigenares van den hond, de Wed. T. de V., genaamd P. H. te Allin gawier. Deze erkende, dat het haar hond was. Zy betaalde er belasting voor en had den hond los laten loopen. Zij vertelde er by, dat die hond wat kwaad scheen te worden, hij had onlangs ook al een per soon uit Bolsward gebeten. Dit laatste maakte het niet beter, zij wist dus, dat haar hond gevaarlijk was, en de veldwachter maakte proces-verbaal op, wegens het niet behoorlijk zorgdragen voor een onder hare hoede staand gevaarlijk dier. De veldwachter houdt zich heden aan het verbaal, en verklaart, dat de hond hem ongeveer 30 passen van het hiem verwy derd, heeft gebeten. De hond is aange geven in de Ie klas belasting, als hiem- hond, en hij mag dus niet van het hiem komen. In Februari heeft die hond iemand uit Bolsward gebeten, maar daar heeft de boerin een kleinigheid voor gegeven. Als 2e getuige verscheen J. Conradie van Bolsward, en ontstond de volgende samenspraak tusschen den heer Kanton rechter en dezen getuige. „Heeft de hond van deze bekl. je in Febr. gebeten?” „Of ’t in Febr. was, weet ik niet meer, mynheer, maar het is dit voorjaar gebeurd.” „Moest je daar langs?” „Ja mynheer, ik moest met een beest (getuige is veedrijver) daar langs, en toen moest ik over ’t hiem, moet je rekenen, en toen nam die hond my beet.” „Was ’t een groote hond?” „Neen mynheer, een klein blauwbont hondje. Der was een groote hond van andere boer by, dat is de aanjager, blaft wat, maar dat kleine ding niet. Waw, waw! zeit ie, onverwachts, en dan neemt hy je beet.” „Heeft hij je in de broekspijp gebeten?” ,Ja mijnheer, maar ook in ’t kuit.” T-r. ^Bloedde het ook?” Balk, 2 Juli. De vorige week is door den heer A. Hogervorst eene lezing gehou den voor de afdeeling „Balk en Omstreken" van de vereeniging „Volksweerbaarheid." Allereerst stelde Spr. de vraag of het Ned. volk in tijd van oorlog in staat is, het land met succes te verdedigen. Een beslist „neen" is hierop zijn antwoord, daar elk jaar slechts een gering deel der Nederlandsche jonge lingschap bij het leger wordt ingelyfd en bovendien kort onder de wapenen blijft. Hierom is de vereeniging „Volksweerbaar heid" opgericht, teneinde aan alle personen zoo mogelijk de gelegenheid te verschaffen, zich na het volbrengen van den militairen dienst verder in het schieten enz. te be kwamen en aan alle personen, die geen mditieplichten behoefden te vervullen, tevens de gelegenheid te verschaffen, zich eveneens in het hanteeren der wapenen te oefenen. Daarvoor moet men hebbenle krachtige, vlugge en sterke mannen, welke drie eigen schappen verkregen worden door gymnas tische oefeningen, schermen, zwemmen, klimmen, fietsen enz.; vooral is volgens Spr. het fietsen van veel belang in oorlogstijd. Ten tweede moet ieder jongeling deel nemen, voor zooveel mogelijk, aan schiet oefeningen in andere plaatsen door middel van een particulier opgericite schietbaan. Daar het maken hiervan nogal kostbaar is, wordt aan iedere afdeeling door het Hoofdbestuur eene geldelijke bijdrage voor dit doel afgestaan. Verder deelde Spr. nog mede, dat in ons land thans 200 schietvereenigingen zijn, waarvan 4 in Friesland, nl. te Leeuwarden, Harlingen, Beetsterzwaag en Ee bjj Dokkum. Ten slotte werd een overzicht gegeven van de verdedigingsliniën en werken, in welken toestand van verweer ons land in tijd van nood kan gebracht worden. Fr. Zuidwesthoek, 2 Juli. De an sjovis visschery is alhier thans finaal ge ëindigd. Voor onze visschers is de eind uitslag, ofschoon gunstiger dan het vorige jaar, onbevredigend. Wel hebben enkelen zeer goed gevangen, van 150 tot 170 duizend stuks, maar het gros maakte een onbevre digend totaal-cijfer. Er kwamen zelfs nog vangsten voor van beneden de 40.000 stuks. Bedenkt men hierbij, dat elke jol bemand is met 3 personen en het netten verlies zeer aanzienlijk is geweest, dan is het duidelijk, dat de verdiensten zeer matig zijn geweest. De prijs der vischjes bleef beneden die van het vorige jaar. Toen bedroeg ze 9, 10 en 11 gld. per 1000, thans f 8,50 en f 9, Koudum. Zondagnamiddag brak alhier brand uit in de schuur nabij de herberg van A. Quarré. De schuur brandde totaal af, terwijl de onmiddellyk daaraan grenzende woning, bewoond door A. Bijlsma, kaas maker aan de boterfabriek alhier, ook geheel uitbrandde. Ondanks den feilen wind be paalde het vuur zich in de dichtbebouwde buurt tot deze perceelen, welke beide waren verzekerd. De brandspuit bewees zeer goede diensten. Oorzaak onbekend. Sneek. De Kamer van Koophandel alhier heeft aan den Raad van Administra tie van de Holl. IJz. Sp.-Mpij. een adres ge zonden, houdende klacht over de bestaande regeling van den treinenloop op het traject Amsterdam EnkhuizenStavorenSneek Leeuwarden, waardoor de Hollandsche bladen en beursberichten niet voor 10 uur ’s avonds alhier en in noordelijker plaatsen aankomen en daarom eerst den volgenden morgen worden bezorgd. De Kamer geeft in overweging, den trein AmsterdamEnk huizen van ’s nam. 2 uur 32, die zonder bezwaar voor het locaal verkeer in Noord- Holland kan worden gemist, bij den aan staanden winterdienst te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een snel trein, die 4 uur 10 min. van Amsterdam zou kunnen vertrekken en om 7 uur 35 m. te Sneek en 8 uur 5 m. te Leeuwarden zou aankomen. De heer Troelstra heeft zich gisteren morgen bij den officier van justitie te Haar lem aangemeld en heeft zich daarna naar het huis van bewaring begeven om zijn straf te ondergaan, i i i Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1