NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAKB SK WONSBRADEEE No. 56. Verschijnt Donderdagsen Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 12 JULI. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Iets over bloedarmoede en bleekzucht. Naar Dr. F. SCHMIDT. zwemmen, zich op de gladde ijsbaan bewegen op heerlijke winterdagen, mogen zij zich op de zonnige wegen op het rijwiel in schoone dreven verplaatsen, dat is veel beter dan het kostbare naar badplaatsen enz. gaan;al die dingen zijn krachtiger voorbehoedsmid delen tegen bleekzucht, bloedarmoede en zenuwzwakte, beter en zekerder, dan heele scheepsladingen van staalpillen en medicijn- fleschjes. Willen we onze opgroeiende meisjes frisch en krachtig zien worden, dan is er geen beter middel, dan eene goede lichame lijke opvoeding. Olympia. gevallen gebeuren moet, worde ter beoor- deeling van den arts overgelaten. Voor ons kan het hier slechts van belang zijn na te gaan, in hoeverre lichaamsoefeningen, gym nastiek, spelen, kleine of groote wandelingen, wielrijden, schaatsenrijden, zwemmen enz. in staat zijn, het ontstaan van bleekzucht bij onze meisjes te voorkomen of daar, waar bloedarmoede reeds aanwezig is, de bloed- vorming opnieuw te verlevendigen en het begin der ongesteldheid weder te genezen. En nu staat het vast, dat regelmatige lichaamsbeweging den hartslag en de adem haling krachtiger maakt, het bloed sneller door het lichaam drijft, de stofwisseling ver hoogt; in het kort de verschillende levens verrichtingen versterkt. Dit heeft een beter gebruik yan het voedsel ten gevolge en tegelijk eene verhoogde vorming der roode bloedcellen, die voorname elementen voor een gezond leven. Er is echter een groot verschil in de soort hoeveelheid en wijze van beweging, die in dergelijke gevallen moet toegepast worden. Bij werkelijk bloedarme meisjes moet er streng gewaakt worden tegen overmatigen lichaamsarbeid, want deze zal meer nadeel dan voordeel doen. Bij haar mogen de ver schijnselen van vermoeidheid niet kunnen optreden, want bij bloedarmen kan deze zelfs bij zeer geringe spierinspanning te voorschijn worden geroepen. Immers als onze spieren arbeid verrichten, heeft er in de spieren stofwisseling, verbranding plaats, die de be hoefte aan zuurstof verhoogen. De toevoer van zuurstof moet echter plaats hebben door de roode bloedlichaampjes, welke de zuurstof uit de in de longen voorkomende buitenlucht hebben opgenomen en door het bloed naar de werkzame weefsels moeten voeren. Waar echter het bloed arm is aan deze zuurstof- dragers, wat bij bleekzucht het geval is, moet reeds bij geringen spierarbeid de adem- halingswerkzaamheid verhoogd, de hartslag krachtiger worden, om het zuurstofverbruik te dekken. Doch spoedig is het hoogtepunt dezer werkzaamheden bereikt en de krachten weigeren dezen arbeid te volbrengen. Terwijl bij gezonde meisjes de beweging eene kleur op het gelaat brengt, zal het bloedarme wezen spoedig bleek worden. Een korte loop, een snel trappen klimmen enz. veroorzaakt bij bloedarmoede reeds spoedig hartkloppingen en snelle ademhaling. En waar we weten dat lichaamsbeweging het kind nuttig zou zijn, moeten we zien, dat zulk een beweging door den bloedarme niet verdragen kan worden 1 Doch, daarom den moed niet opgegeven. Het vermoeidheidsgevoel is de beste en de meest vertrouwbare, de natuurlijke graad meter voor hetgeen de mensch ten opzichte van de beweging kan verdragen. Wat een gezond meisje spelend kan verrichten, kan men nog niet van een bloedarme verlangen of verwachten. In het laatste geval moet men er steeds op bedacht zijn, bij beginnende vermoeidheidsverschijnselen de beweging ter stond te doen ophouden en tijd voor uitrusten te geven. Zijn ademhaling en hartslag tot rust gekomen, hebben de spieren zich her steld, dan kan men weer een nieuwe proef wagen. De oefeningen bij de gymnastiek voor meisjes in gebruik, zijn zoo menigvuldig we kunnen beschikken over gemakkelijke, weinig inspannende en toch opwekkende bewegingen, 'dat als deze oefeningen regel matig worden toegepast, er langzamerhand een betere levenswerkzaamheid moet komen; zonder dat de vermoeidheid te voorschijn treedt. Voor bloedarmen is het echter nood- zakelijk, dat de beweging in de frissche buitenlucht plaats hebbe; omdat de lucht in een lokaal, al is die nog zoo frisch, nooit de buitenlucht kan vervangen: de adem haling is immers voor eene goede bloedvor- ming de voornaamste eisch! Maar het is niet alleen de zuiverheid der lucht, ook licht heeft invloed op den gezondheidstoestand van den mensch. Het is niet alleen de plant die lucht en licht noodig heeft om te gedijen ook de mensch heeft aan het laatste groote behoefte. Vandaar dat een verblijf in een bosch of bergachtige streek of aan de zeekust dikwerf zulke groote wonderen op het lichaam kan uitoefenen. Een langer of korter verblijf aan de zee of in een bosch- of bergstreek is echter slechts voor een zeer klein gedeelte onzer vrouwen en meisjes mogelijk. En gaat men na zulk een verblijf weer tot zijne vroegere levenswijze over, dan zijn spoedig de voordeelen er van verdwenen. Daarom is het beter, het geheele jaar door zich beweging, frissche lucht en veel licht te verschaffen. Mogen daarom onze meisjes steeds in grooter aantal zich in het vroolijke turnen vermeien, om flink en sterk te worden, mogen zij zich met een vroolijk spel in de frissche buitenlucht krachtiger trachten te maken, onder vroolijk gezang zich in veld en wend bewegen, mogen zij Sneek. Dat het kaatsspel terrein wint, blijkt telkens meer. Te Joure heeft de heer S. S. de Vries gratis een stuk weiland dis ponibel gesteld om jongelieden van 12 tot 17 jaar gelegenheid te geven zich in het kaatsen te oefenen. Tot nu toe was het kaatsspel daar onbekend, thans is er eene kaatsclub opgericht. We hopen, dat spoedig Joure een voor- looper van Sneek mag gebleken zijn en ook onze stad het kaatsspel in zijne oude eere herstelle. In de gisteren gehouden zitting der Rechtbank te Leeuwarden werd Chr. P., vroeger koopman alhier, wegens bedriege- lijke bankbreuk veroordeeld tot 6 mdn. gevangenisstraf met bepaling, dat bij de ten uitvoerlegging van het vonnis de in voorloopige bewaring doorgebrachte hech tenis geheel in mindering zal worden ge bracht. De eisch was 2 jaar. Workum. Zaterdag en Zondag hield de „Koninklijke" te Amsterdam hare wed strijden op het IJ en de Zuiderzee. Voor kleine scheepjes was ’t weer bepaald te bar er woei me een bries. Ons trekt in dezen wedstrijd altijd de klasse „Vracht- en Beurt schepen van 35 ton en daarboven", omdat onze stadgenoot J. Koch als geabonneerd schijnt op den prijs. Ook Zondag jl. weder. De eerste prijs f 100 werd behaald door „De Vijf Gebroeders" van J. Koch alhier, in 2 uur 18 min. 50 sec., de 2e prijs f 75, door „Leonardos" van Sj. Deden te Bak huizen in 2 uur 30 min. 2 sec., en de 3e prijs f 50 door „De Kluinkof" van J. Karei te Broekerhaven in 2 uur 32 min. 19 sec. Lemmer. De vissch.A.deBlauw,de eenig- ste onzer visschers, die de ansjovisvisscherij nog voortzet, had de vorige week een aardig buitenkansje, hij toch ving in drie nachten nog 8000 stuks ansjovis, die hem f 8,50 de 1000 opbrachten. Het schijnt dus, dat de ansjovis nog niet geheel uit de Zuiderzee is verdwenen. Fr. Zuidwesthoek, 9 Juli. Hetkotte- ren op de Friesche meren eene in de laatste jaren zeer populaire sport zal, naar het zich laat aanzien, dezen zomer niet druk worden. Vorige jaren om dezen tijd of reeds vroeger waren de toeristen al onder zeil, thans laten ze op zich wachten. Wellicht moet de reden daarvan gezocht worden in het ongunstige zomerweder, mis schien ook in de vrees van de Engelsche bezoekers voor eene onheusche bejegening, tengevolge van den oorlog in Zuid-Afrika. Dat deze vrees niet ongegrond is, is reeds gebleken. Een gezelschap, waaronder dames, werd op hoogst laakbare wijze, lastig ge vallen op onderscheidene plaatsen. We behoeven zeker niet te zeggen, dat eene dergelijke handelwijze strengelijk afgekeurd moet worden. Ze is beschamend voor de aloude gastvrijheid van ons gewest en ge tuigt allerminst van warme sympathie voor der Boeren zaak. Sneek, 10 Juli. Tal van Belgen be wogen zich heden op onze veemarkt. Voor het fijnste melkvee en drachtig soort werden hooge prjjzen besteed. In Londensche schapen was de handel buiten gewoon vlug; opgekocht werd tegen 31&.35 cent per halve Kilo. In vette kalveren is in den laatsten tijd bij dalende prijzen weinig omzet, hoogstens 28 tot 30 cent kan worden bedongen. Even zoo was het in nuchter soort, dat varieerde van 6 tot 8‘/j. Biggen voor exportslagerjjen besom den 17 al7'/2 cent, vette varkens le kwaliteit 19 a 20 ct. In kleine krulstaartjes, was de handel vrij levendig, daarentegen naar jonge woldragers, haast geen vraag. ’t Ruwe voetbalspel, die prachtige Engelsche vinding, waar de beste beenen op den duur voor zullen bezwijken, wil men hier vervangen door ’t kaatsspel, dat zeker allermeest aanspraak heeft op een hoogst gezonde lichaams-beweging te zijn en dat met volle rwht onder de natuurlijke lichaamsoefeningen mag worden gerang schikt. Een commissie heeft zich reeds gevormd voor het inzamelen van gelden voor een te houden kaatspartij op Maandag 20 Aug. en circulaires zijn verspreid waarin het kaats spel zeer duidelijk wordt verklaard. Joure, 10 Juli. Heden morgen om streeks half negen ontstond in deTorenstr. brand in een bergplaats van den schipper B. Huisman, vermoedelijk door het te hard stoken van een kookkachel. In den beginne ernstig, daar een op den zolder geborgen groote hoeveelheid brandhout reeds vuur had gevat, konden de vlammen toch nog worden bedwongen. De schade is door ver zekering gedekt. Zuidwesthoek, 9 Juli. Voor de meeste boeren zijn de vooruitzichten hier met den a. s. winter niet rooskleurig. Geruimen tijd toch is men aan het maaien, terwijl aan hooien zoo goed als niet kan worden ge dacht. In menig stuk hooiland ligt het gemaaide al 4 a 5 weken op zwad. Door de gedurige regens heeft het zoo goed als alle waarde verloren. Veel kans op goed hooi bestaat er alzoo niet meer. Bij deze ongunstige omstandigheden komt nog, dat men steeds volk in dienst heeft, zonder er veel van gedaan te krijgen, hetgeen veler beurs slecht past. Opsterland, 9 Juli. Bij de laatste verkoopingen van op wortel staand grasge- was, zijn nog de hoogste prijzen bedongen. In vele gevallen komt het voer hooi op f 15 a f20; sommige veehouders is het niet gelukt om een perceel te bemachtigen de hooge prijzen schrikken hen te veel af; volgens hun beweren gaat het niet aan om voor een koeseten hooi van f 75 tot f 100 te betalen, omdat zij dan onmogelijk in hun bedrijf kunnen blijven. Zij moeten dan ook besloten zijn, hun vee van de hand te doen, hetgeen belangrijk voordeeliger uit komt. Leeuwarden, 7 Juli. Den 24en dezer maand zal het 70 jaar geleden zijn, dat hier de harddraverij werd gehouden in tegen woordigheid van koning Willem I, zjjn zoon en zijn kleinzoon, de latere Willem II en Willem III. Naar aanleiding van dit feit werd een medaille geslagen met de beelte nissen der drie Oranjes en in ’t museum vindt men nog een afbeelding van dit ge denkwaardig feest. De volgende eigenaardige advertentie ver scheen den 20 Juli in de Leeuw. Ct: J. C. de Graaff, Dames-Kapper, zal gedurende het verblijf van Zijne Majesteit te Leeu warden, gereed zijn de Dames te kappen, naar den laatsten smaakhij is voorzien van Dames-Haartouren, en is gelogeerd bij R. D. de Vries, op de Vleeschmarkt, let ter F, no. 15. Arme Leeuwarder dames, die het destjjds op gewone dagen zonder kapper moesten doen. Heerenveen, 9 Juli. Er loopt hier heden een gerucht, dat van eene familie, welke een paar jaar geleden van hier naar Gronau (even over de Duitsche grens) is vertrokken, een der oudste jongens iemand heeft doodgestoken en dat hij, wegens dezen moord ter dood veroordeeld, beden zou wor den onthoofd. De familie hier heeft heden naar de ouders geschreven ter informatie of het gerucht waarheid bevat of niet. Teroele, 9 Juli. J.l. Vrijdagmorgen sloeg de rook uit ’t dak bij ’t uilebord van de boerenwoning van K. K. alhier. Daze was met zijn hooiers in ’t veld. Zijn buurman W. d. J. kwam met zijne lieden onmiddellijk toesnellen en aan hunne ver- eenigde pogingen gelukte het ’t reeds smeu lende hooi te blusschen. Hoogstwaarschijn lijk was geen hooi broei de oorzaak. Maar in dezen natten zomer vaak tot werkeloos heid gedoemd, kunnen de hooiers ’t er af nemen en wordt in de schuur ’t pijpje wel eens aangestoken. Of hierin niet de oor zaak te zoeken is? Drourijp, 7 Juli. Een treurig ongeval had hier heden middag plaats. Men was begonnen met ’t plaatsen der steigers in de Hervormde kerk, die van een nieuw gewelf moet worden voorzien. Bij deze bezigheid schoot een balk uit en trof den opperman J. P., een oppassend werkman, zoodanig dat hij bewusteloos moest worden weggedragen. Naar men zegt, is ’t personeel tegen ongelukken verzekerd. Fr. Zuidwesthoek, 9 Juli. De kaas handelaar B. te 8. heeft zjjn woonplaats verlaten, zonder adres achter te laten. Naar we vernemen, zijn onderscheidene zuivelfa brieken in de provincie bjj dit vertrek voor bedragen van 300 tot 1000 gld betrokken^ Mil Als men heden ten dage eene schaar van volwassen meisjes opmerkzaam gadeslaat en eenige geëigende vragen tot haar richt, zal men in de meeste gevallen tot de ontdekking komen, dat minstens de helft van deze jonge menschen bloedarm is en lijdt aan bleekzucht, of in de ontwikkelingsperiode van 14 tot 18 jaar daaraan geleden heeft. Het uiterlijk behoeft niet bepaald op eene armoede van het bloed aan roode bloedlichaampjes te wijzen, doch de bleeke kleur der lippen, maar vooral van het tandvleesch en van de binnen zijde der oogleden wijzen aan, dat het kostbare sap, dat door onze aderen vloeit, het bloed, bij haar niet van eene gezonde samenstelling is. Doch is de bleekzucht sterker ontwikkeld, dan is het gezicht wasbleek van kleur, de lippen hebben bijna niets meer van eene roode kleur, tandvleesch en binnenste deel der oogleden zijn bloedeloos en haast geelwit gekleurd. Bepaalde bleekzucht brengt meestal nog andere ziekelijke aandoeningen mee. De spijsvertering is meestal gestoord, eene goede eetlust ontbreekt of men is verzot op ooft, op zure spijzen enz., terwijl de patient een tegenzin heeft in de beste voedings middelen: melk, eieren en vleesch. Dikwijls komen hevige maagpijnen voor, de voorboden van zich ontwikkelende maagzweren. Hoofd en aangezichtspijnen zijn lastige plagen en vergallen menig levensgenot; bij alle moge lijke gelegenheden krijgen zij een aanval van zwakte en duizeligheid, kleine lichame lijke inspanningen vermoeien spoedig. In het kort, een geheel leger yan kwalen vindt zijn grond in eene slechte bloedzelfstandigheid. Vermagering is bij bleekzucht niet nood zakelijk. Integendeel is de voedingstoestand dikwijls schijnbaar goed, terwijl eene zekere volheid en ronding der vormen aanwezig is. Deze volheid en ronding worden echter slechts te voorschijn geroepen door vetaanzetting onder de huid en sterker watergehalte der weefsels. De huid heeft eene bleeke kleur, is bloedleeg, week, sponsachtig en gemak kelijk indrukbaar; de daaronder liggende spieren voelen slap aan en zjjn gering in massa. Een scherpe tegenstelling vormen zij met de stevige en toch elastische huid en het vastere spierweefsel van een meisje, dat gewoon is aan krachtige en voldoende be weging. Hoe, mag men met recht vragen, komt het dat de vrouwelijke jeugd zoo veelvuldig aan deze ongesteldheden lijdt, die de oorzaak worden van talrijke, het leven dikwerf ver bitterende kwalen De oorzaken zijn vele, en voor het grootste deel vinden zij hun ontstaan in de opvoeding en de gewoonten. De aanleg voor bleekzucht is dikwerf erfelijk. Ook eene ondoelmatige wijze van voeding in de prille jeugd vormt dikwerf de kiem voor latere zwakte. Het vele stilzitten als het kind naar school gaat en bij huiselijke bezigheden, zoowel als het gebrek aan vol doende beweging in de buitenlucht, oefenen een grooten invloed uit op de organen voor de bloedvorming. Dan speelt ook de kleeding van het meisje eene belangrijke rol. Het corset omsnoert bij het meisje de onderste borststreek, en de mode van den jongsten tijd om een breeden gummiriem om het middel te dragen, verergert deze omsnoering. Daardoor wordt de ademhaling en daarmee de gaswisseling in het bloed krachtig be lemmerd. De krachtigste ademhalingsspier, het middelrif, wordt tot nietsdoen gedwongen en de ademing door de onderste grootste longkwabben wordt verhinderd, door de samenpersing van het onderste gedeelte van de borstkas. Doch dit is nog niet het eenige. De druk, door corset en gordel uitgeoefend, werkt ook op de maagstreek, en waar de smalle taile noodzakelijk de inwendige holte van den romp moet vernauwen, heeft de maag op hare natuurlijke plaats geen ruimte genoeg en wordt naar beneden gedrongen. Dat hierdoor verschillende maagongesteld- heden worden veroorzaakt, is buiten kijf. Het is niet genoeg, dat het corset den vorm van den vrouweljjken romp wijzigt, maar het is ook dikwerf de naaste oorzaak van het ontstaan van bleekzucht en de ge volgen daarvan bij een groot deel onzer vrouwelijke jeugd. Het is hier de plaats niet na te gaan, of er nog andere oorzaken voor het ontstaan van bleekzucht zijn aan te wijzen; evenmin kunnen we de geneesmiddelen, die in zeer ernstige gevallen aangewend worden nader bespreken. Naast een legio middelen, waarvan ijzer het hoofdbestanddeel is, spelen een bepaald diëet, zooveel mogelijk verblijf in gezonde lucht, onthouding van geestelijke inspanning of opwekking van het gemoeds leven, goede verzorging van de huid en matige beweging de hoofdrol. Wat in bijzondere r» Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1