NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAHB EN WOKSEB ABEEL, No. 57. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. 2^0 MOKM. ZONDAG 15 JULI. is ■f. BINNENLAND. VOOR ■l||l Ll ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. G' De Duitsche f en s midden in een woord ver^ehUleu uiterst weinig, Vert, Uit het leven eener Berlijnsche telegrafiste. „Sophietje is weer aan ’t mopperen Lachend buigt zich een blondgelokt kopje tot hare buurvrouw over die druk aan baar Morse-toestel bezig is. Deze kijkt ook eens om, waardoor men een opvallend hupsch gezichtje te aanschouwen krijgt. Sophietje moppert altijd ergert zich aan alles en kan zich maar niet als hare collega’s over de onaangenaamheden van den dienst heenzetten, die vele zijn, in haar oog ontzettend veel. „Nu zit ik hier al een half uur te peuteren, zonder antwoord te krijgen,zegt zü boos, terwijl zij op de tandjes knarst, gruwelijk, zoo’n Zondag als je dienst hebt ’t Is om dol te worden met die ellendige dingen „Ja maar, neem me niet kwalijk, Juffrouw Klaus daar ginds is het beperkte dienst roep ze om 11 uur maar weer eens op. Als ge maar niet dadelijk zoo kwaad werd, zou het veel beter opschieten „Ik dank u, juffrouw Blasz, antwoordt de terechtgewezene, terwijl een hoogrood hare wangen kleurt. „Uwe goede lessen kunt ge anders wel voor u zelf houden „Met genoegen 1“ klinkt het spottend terug„een volgenden keer laat ik u stil uw gang gaan en zal u niet weer storen." „Wil ik je eens helpen Fietje?" vraagt een vriendelijk stemmetje. „Je Hebt je zeker hier of daar over geërgerd of je bent met het verkeerde been uit het bed gestapt." „Ja, waarschijnlijk komt het daar wel van" antwoordt de andere zuchtend. „Ik heb vandaag voortdurend Pech. Alles loopt me tegen Zonder ontbijt ben ik vanochtend de deur uitgegaan, want mijne geachte hospita met familie waren al voor dag en dauw naar Grünewald, vertrokken. Aan mij dacht niemand 1 De geheele wereld amuseert zich, alleen wij moeten hier op gesloten zitten dat heet leven „Maar Fietje," troost de vriendelijke helpster, om half twee is het nog vroeg genoeg om wat te ondernemende dagen zijn tegenwoordig immers zoo lang." „Ja, jij hebt goed praten, Lotte, jij bent bij je ouders thuisjij begrijpt niet hoe ellendig het is, altijd onder vreemden te moeten verkeeren." Een duidelijk „pstklinkt achter haar. „Au," roept Lotte, die bij Sophie staat, de opzichterAdieu Fietje 1“ Haastig grijpt zij uit een materialen kastje een pakket formulieren en gaat naar haar toestel terug. De opzichter, een jonge man met een zeer gunstig voorkomen en een hinken blonden knevel, gaat beleefd groetend tusschen de verschillende tafels door, staat hier en daar even stil en heeft voor ieder der dames een vriendelijk woord. Hij is algemeen gezien, alleen reeds om zijne mooie donkere oogen, die een eigenaardige tegenstelling vormen met zijn blond haar en blonden knevel. Zijn geheele voorkomen teekent den man van goede vormen. Dat hij de jonge meisjes zonder uitzondering met „Gnadiges Fraulein" aanspreekt, vinden zij volstrekt niet onaangenaam. Ook Sophietje’s gezicht verheldert, als hij bij haar toestel komt. „Hé, mijnheer Bachman, ik dacht dat u vandaag vrij waart „Bijna!" lacht hij; „ik was op het punt om uit te gaan, toen collega Krull kwam en mij vroeg voor hem in te vallen. Hij had onverwacht bezoek gekregen," „Neen maar, stel je voorroept Sophie „u hadt toch ook met dit mooie weer plannen kunnen hebben gemaakt?" „Dat had ik ookMaar men doet een medemensch ook graag een genoegen." De groote deur der zaal gaat open en een deftig heer met langen rooden baard treedt binnen, wiens oogen door een gouden bril scherp rondkijken. „De roode wolf" gaat het fluisterend door de rijen der meisjes. Niemand wordt op het bureau meer ge vreesd, dan hij, want hij doet onderzoek naar de fouten die er worden gemaakt en zijne komst beteekent altijd dat er iets niet in den haak is. Een ander heer, met een witten baard, vergezelt hem; deze schijnt het een beetje warm of benauwd te hebben, want voort durend drukt hij den zakdoek tegen het vochtig voorhoofd. „Professor Weisz" verklaart „de roode wolf" heeft een telegram ontvangen, dat hem vreeselijk ongerust heeft gemaakt. U heeft er zeker niets tegen" vraagt hij aan den opzichter, dat hij hier in de zaal den uitslag van het onderzoek afwacht. Is wel geen ^ewOontev maar in dit geval wel een huishoudentje oprichten en met mijn lief vrouwtje stil en teruggetrokken leven. Hoe heerlijk stel ik mü dat al voor. Ik heb mijn aanstelling als hoofdopziehter al zoo goed als in den zak, en voor korten tijd is mij eene kleine erfenis ten deel ge vallen, zoodat mijn inkomen zeer voldoende zal zijn voor twee en meer personen." „Maar ik heb niets niet eens een uitzet „Maar ik, lief kind, heb een heel beha gelijk nestje ingericHt en de geheele uitzet van mijne zuster, die kort voor haar huwelijk stierf, is op mij overgegaan. Je ziet, mij ontbreekt alleen een vrouwtje Fietje lacht door hare tranen heen. „Maar ik ben een lastig perceel, een kribbelige kat een onverdragelijk schep sel!" „O, ik neem je met al die booze eigen schappen, mijn kleine FieAl kribbelen wij ook negen en negentig maal op een dag dan verzoenen wij ons even dikwijls met elkaar, en dat zal heel prettig zijn Juist op het oogenblik dat de verloving op deze wijze werkelijk haar beslag krijgt, verschijnt de oude heer weer op het tooneel. „Alles is al in orde," roept hij met een vergenoegden blik 50 paar worstjes worden juist voor de verzending gereed gemaakt de overige 450 leggen wij stilletjes weer bij de andere. Dat is dus al heel gemak kelijk geschikt Als het jong verloofde paar eenige oogenblikken later, stralend van geluk, arm in arm de straat opwandelt, staat juffrouw Grünert nog op den hoek. „Wel, dat is toch sterk mompelt zij, het paar stom van verbazing nakijkend. Hoe zij het moest uithouden dat nieuws tot den anderen dag voor zich te houden, is haar zelf nog niet duidelijk. in de drukke gezelschappen, waarin zij verkeerden weinig gelegenheid was. Maar zijne oogen spraken duidelijk genoeg! Geen ander wilde zij toebehooren, al zoo lang wachtenWelk heerlyke tijd was dat geweest j er nog wel eens aan denken Waarschijnlijk nietmannen vergeten het zoo spoedig. Daar roept het toestel al weer. Vinzig is ’t een klein plaatsje in de Mark. Geërgerd werpt Sophie de formulieren bjj weer een leelijke grap," „dat gaat zoo niet, neem ik de verantwoordelijkheid daarvoor op mij. De ander buigt toestemmend. „Aan welken draad is het telegram op genomen „Hier, aan 455 door juffrouw Klaus. „Wees zoo goed, professor, hier plaats te nemen." Fietje is van schrik doodsbleek geworden. Als zij maar wist waar het om ging, maar de „roode wolf" neemt bij zijn onder zoek altijd een diep stilzwijgen in acht. Terwjjl hy langzaam en met overleg de Morse-strookjes afrolt, schuift de oude heer onrustig op zijn stoel heen en weer „De zaak is deze, mijnheer," zegt hij tegen Bachman, acht dagen geleden heb ik mijne kleindochter naar buiten gebracht, omdat zij ongesteld was. Tevergeefs wachten wü op eenig bericht van haar eene geheele week en daar ik vanochtend nog geen brief had, telegrafeerde ik, dat zij onmiddellijk eenig bericht omtrent haarzelve moest zenden. Daarop ontving ik dit antwoord: „T ik ben in hechtenis (hechtenis Kimswerd, 13 Juli. Gisteren had een arbeider van den landbouwer T. alhier het ongeluk van een weide hooi te vallen ea op den dissel terecht te komen. De dokter constateerde, dat twee ribben gebroken waren. Zuidwesthoek, 12 Juli. Wegens het zeer groeizame weder der jongste weken heerscnt hier veel fleur in den veehandel. Voor melkvee en kalikoeien worden flinke prijzen bedongen, terwijl ook melkschapen goed gewild zijn. De vette waar is duur, behalve de varkens; hierin is eene daling der prijzen. Vette schapen worden duur be taald; ze worden hoofdzakelijk gekocht voor Engeland en geslacht daar heen vervoerd. Men besteedt 26 h 30 cent per 1/a K.G. voor vette koeien 24 a 29 cent, dito varkens levend gew. 16 a lï’/a cent, schoon aan de haak 21 22 cent. Biggen zijn evenwel goedkooper. Ook voor lammeren besteedt men lagere prijzen dan menig boer ver wacht had. Wonseradeel. Nu de Boxers in China eenigszms tot rust komen, schijnen ze wel met vernieuwde woede in Éingjum aan hun moordlust bot te vieren. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn aldaar ten minste vele dooden gevallen. Hier lagen ’s morgens een achttal ontzielde wezens in den tuin, daar een tiental vreeselijk gewond, elders weer een grooter of kleiner aantal doodelijk getroffen en verschrikkelijk ver minkt. Als moordenaar wordt verdacht ge houden een ontaard exemplaar van het hondengeslacht zooals die hier en daar worden aangetroffen, terwijl de slachtoffers kippen en kuikens zijn. Westergo. De spuiten klaar De waar schuwing van hooger hand aan onze boeren om de noodige voorzichtigheid in acht te nemen en het reeds aangevangen onderzoek van de administration naar het brandgevaar in de bij haar verzekerde panden, is gansch niet overbodig. De vertraging in het binnenhalen der afge sneden grashalmen heeft ditmaal dubbel gevaar voor brand doen ontstaan, want door regenbuien is het nieuwe gras verbazend hard opgeschotende witte klaverbloemen zagen door de zwadden heen en veel van het jeugdig, krachtig etgroen en die bloei ende klaver gaat bij het inzamelen mede de schuur in. Bij sommige boeren heeft bet hooi al een te hooge temperatuur, zoodat men zich ongerust maakt. „Roeden" is al aan de orde van den dag. „As de boel ófbarnt, dan krije we’nnije skoere", zei een boer. Ons dunkt, zoo’n uitspraak is wat heel lichtvaardig, al is ’t niet zoo erg gemeend. klein plaatsje in de Mark, elkaar en geeft het gewone teeken dat zü gereed is. De vis-a-vis heeft evenwel alleen eene particuliere mededeeling. „Meneer," zoo rammelt het haastig, „vanochtend vroeg gaf ik een telegram af, waarin de restau rateur van het station alhier 50 paar worstjes bestelde, en nu krijg ik ten ant woord De bestelde 500 paar worstjes komen morgenochtend. 5Ö paar is iutus- schen geen 500 paar, meneer ik heb het duidelijk opgegeven, zooals uit mjjne notitie bljjkt wees zoo goed dat te ver beteren." Sophie bijt op de tanden. Zjj heeft eene kleur als eene pioenroos. „Onmiddelljjk, onmiddellijkantwoordt zij dan snelt zjj naar den lessenaar van den opzichter. „Meneer Bachman, wees zoo goed mü even te helpen, ik ben half dood van schrik Bachman staat on middel lyk op. „Kom, kom, juffrouw Sophie, houd u nu een beetje kalm’t hoofd is er toch niet mee gemoeid!" Met tranen in de oogen toont Fietje hem het telegram. „Laat toch de anderen er niets van merken!" „Niet schreien," zegt hü op zachten toon, ,t is zoo erg nietwordt zoo aanstonds af gelost, dan ga ik met u naar den leverancier, die mü kent, omdat ik in zijn winkel meer dan eens heb ont beten. Ik heb nog al hoop dat wü den ouden heer zelven zullen spreken. Ik zal u hier beneden aan de deur wachten." „Duizendmaal dankWat is u toch goed Welk een geluk dat vandaag dienst heeft Even later neemt de aflossing den dienst over. Fietje snelt naar de garderobe, kleedt zich haastig aan en ontmoet Bachman al op de trap. Bij den worstfabrikant, die een zeer ge zochte gelegenheid heeft om te ontbüten, worden zü op hunne vraag naar den ouden heer naar eene achterkamer verwezen. „Smakelük ontbüt, meneer Bachman!" roept de vriendelüke oude heer, „wat ver schaft mü de eer van uw bezoek „Eene particuliere aangelegenheid, mü’n waarde heer," antwoordt Bachman, de hem toegestoken hand krachtig schuddend. „Deze jonge dame, mejuffrouw Klaus, telegrafiste, zit in doodelüken angst over een telegram uit Vinzig." „Aha," lacht de oude heer, „ik dacht het al dat er een bokje was5 geschoten wat moet die restaurateur daar met 500 paar worstjes doen „Heb ik dan werkelük een nul te veel geschreven stamelt Sophie geheel ter neergeslagen, en als een beekje rollen thans de lang ingehouden tranen over hare wangen, terwül zü Het ongelukkige telegram in de hand houdt. Dat is vandaag een echte ongeluksdag voor me „Stel u maar gerust," zegt de oude heer vriendelijk, „ik zal zoo aanstonds wel eens zien of die dingetjes al zün’ingepakt wilt u intusschen maar plaats nemen, dan kunt u meteen de traantjes van uw aan staande drogen, meneer Bachman. „Hebt u dat gehoord, juffrouw Sophie vraagt deze even later op hartelüken toon als de oude heer weg is, terwül hü haar in het gloeiend gezichtje kükt. „Onverloofd kunnen wü het lokaal bepaald niet verlaten daar boven aan den hoek staat de nieuwspost juffrouw Grünert, die staat zeker op den loer of wü er ook weer uitkomen.- Ik weet wel niet of zulk een eenvoudige telegraafambtenaar u voldoende is- voor eenige jaren was ik zoo zeker van müne zaak wat u betreft, dat ik een reehtstreeksche vraag geheel overbodig achtte. toen rukte het noodlot ons plot seling van elkaar... „en ontnam mü alles" voegt Fietje er op weemoedigen toon aan toe. „Vader, moeder en een thuis en bovendien elk uitzicht op gelukTroostend kust Bachman de kleine warme hand. „En ik moest om gezondheidsredenen de uniform aan den kapstok hangen voor altüdDat was een bittere teleurstelling Maar nu ben ik met het noodlot verzoend, want het heeft ons weer bjj elkaar gebracht Fietje! Als arm officier had ik nooit kunnen trouwen ala ambtenaar kan ik Lieve grootpapa, vergeef, i is Haft). Brief volgt. Eva. Ik meende het te zullen besterven van schrik. Het kind is pas 16 jaar. Wat kan zü dan hebben uitgerieht dat zij in hechtenis is „Stel u gerust Professor, roept „de roode wolf," bier hebben wü het telegram. Er staat„Ik ben in haast." (Hast niet Haft) ’t Zal noodig zün, collega met deze woorden wendt hü zich tot Bachman, „voor eene andere bezetting te zorgen, opdat dergelüke grappen niet meer voor vallen." „Zeker," stemt Bachman toe, „’t zal on- middelljjk gebeuren. „Ziezoo, professor, nu is de zaak in orde. Wilt u ook eene strafvervolging laten in stellen? Wees dan zoo goed u schriftelü’k tot de directie te wenden." „Wel neen, mijn beste nffinheer," lacht de professor opgeruimd, „waarvoor zou dat noodig zijn Zoo wraakzuchtig ben ik niet. Vergissingen komen overal wel eens voor. Ik ben blü dat het misverstand zoo spoedig is opgehelderd." De professor verlaat vriendelük groetend de zaal, gevolgd door den roodgebaarden heer, dien allen liever zien gaan dan komen. „Zeg, dat was mompelt Bachman, juffrouw Klaus." „Natuurffik" antwoordt Fietje scherp „alle dagen heb ik geklaagd dat het hier zoo overdreven druk was, maar daar werd niet de minste notitie van genomen’t Is kras wat men hier te verduren heeft. „Nu heeft Bachman het ook bü haar verkorven," fluistert Kathe Blasz haar buurvrouw toe en die is nog wel dol op haar onbegrijpelük „Ja," knikt de andere, „de eenige die genade in hare oogen had gevonden, omdat hü officier was, evenals haar vader. Zü kenden elkaar al van vroeger en hebben op het Casino-bal te M. met elkaar ge danst hü kwam ook bü hare ouders aan huis, ’t Is voor haar ook wel een degra datie geweest! ’t Was geen gekheid: als dochter van een majoor plotseling een oud-onder-officier als chef boven zich te krügen. Ze zou liever vandaag dan morgen heengaan Troepjesgewüs gaan de jonge meisjes eenige oogenblikken later heen om haar tweede ontbüt te nemen. In de z.g. garde robe staat op een gaskookstel een reus achtige ketel met kokend water, zoodat de meisjes naar verkiezing koffie, thee of chocolade kunnen drinken. Om 12 uur komt de directeur, een be- wegeffik klein heertje. Hü laat zich door den opzichter de rapporten toonen, gaat een paar malen de zaal op en neer en verwüdert zich weer. De Zondagsstilte heerscht weer in de dameszaalslechts nu en dan klappert even het Morse-apparaat. Fietjes hupsche grüze oogen küken telkens weer in stilte naar den lessee aar, waaraan de opzichter is gaan zitten werken en ont moeten dan telkens ook de zwarte dito van den blonden eigenaar. Wat gaat het toch vreemd in de wereld Voor een paar jaren nog was hü haar voornaamste danseur en hofmaker en nu haar supérieurDestüds was zü een jonge dame, om wier gunst ieder bedeldenu is zü in eene ondergeschikte betrekking tegen 2 mark per dag. Hoe heerffik lag de toe komst eenmaal voor haar, als een mooie zonnige dag. Dat hü haar lief had, wist zü, ofschoon hü het nooit had gezegd, waartoe moest zü nog een 1 Zou hjj zoo spoedig. R- Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1