NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN W0NSERA.Ö8EÏ, 1’LOBAI.IA. Woensdag 22 Augustus 1900 No. 66. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. BINNENLAND. in „DE DOELE.” VOOR J 10 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Nijehaske, 13 Augs. Hoe het komt, weten we niet, maar de Ned. Herv. kerk alhier, die in hare huishouding altijd „de tering naar de nering" had weten te zetten, kan op den ouden voet de zaken niet langer voor elkander houden en heeft dit jaar voor het eerst een hoofdelijken omslag ingesteld. Er zijn zelfs aanslagen van 50 a 60 gulden, ’t Geval wordt druk besproken en niet ieder is content met de nieuwe regeling, zoodat allicht protesten te wachten zijn met de gevolgen van dien, waarop we nog wel eens zullen terugkomen. Opsterland, 13 Augs. Wegens het voorkomen van typhus-gevallen te Gorredijk, hebben B. en W. dezer Gemeente gelast om de slooten om ^e plaats van alle onrein heid te zuiveren en is gewaarschuwd tegen het gebruik van drinkwater en melk, anders dan gekookt. Utingeradeel, 13 Aug. Op enkele boerderijen in deze gemeente begint in den laatsten tijd zich varkensziekte te openbaren. Als voorbehoedmiddel er tegen zijn door onzen gemeenteveearts Bergsma j.l. Vrijdag de varkens van een drietal veehouders te Nes en Akkrum met serum, als voorbehoed middel, ingespoten. Eene bijzonderheid is het dat onder die varkens er twee waren die reeds in zeer hevige mate door varkens ziekte waren aangetast, en dat die dieren, ofschoon in den regel het verloop der ziekte zeer snel is en de dood onvermijdelijk spoedig intreedt, reeds dadelijk na de in spuiting begonnen te beteren en nog in leven zijn. Hijlaard, 13 Aug. De mensch is niet gauw tevreden. Klagen doet hij gaarne en meent dan ook al heel gauw er redenen voor te hebben. Voor eenige weken was het de warmte, nu is het de regen, die velen doet zuchten. Op den zandgrond hoorden wij voor een paar dagen en het is er sedert niet beter op geworden allerlei klaagliederen over de rogge. Deze is rijp en moet gezicht worden, op sommige plaatsen staat zij reeds in schooven op het land. Aan binnenhalen is echter geen denken: daarvoor is het te nat. Door den regen zwellen de korrels, maar het gewicht per H.L. wordt minder en we weten, dat de landman graag zware rogge heeft. De vroege aardappels worden er ook niet beter op. Er moet zonneschijn komen, zegt de verbouwer, dan komt er meel in de aardappelen. Hier zijn het vooral de weilanden, die stof tot klagen geven. De laag gelegen lan den worden drassig, veel gras wordt dan door de beesten vertrapt. Gelukkig schrijft men uit het verre westen al weer over warmte. Waarschijnlijk zullen wij daar wel een beetje van over krijgen, ’t Is te hopen, allen verlangen er naar. Hepk. Adv. BI. Gaasterland, 15 Aug. De groote hoe veelheid gevallen regen der jongste weken heeft aan onze weilanden zeer veel goed gedaan. Bjjna zonder uitzondering liggen ze best en bieden alzoo volop voedsel voor het vee. Thans evenwel zou menig boer gaarne eenige dagen een helder zonnetje zien schijnen met het oog op de vele te veld staande rogge. Deze is n.l. wel voor 't grootste deel gemaaid, doch er is nog niets van binnen, omdat alles is door weekt van regen. Op menig akker beginnen de korrels, die met den grond in aanraking kunnen komen (door de zwaarte buigen de schooven of de halmen n.l. voorover) reeds wederom te ontkiemen, zoodat die verloren zijn. Onze aardappels en andere akkergewassen, die zoo naar wensch beloven, verlangen even eens naar wat droogte. Bij doorgaande nat heid staat ziekte van de eerste en niet rijp worden van do laatste voor de deus? <J. BoUiEK. Langezwaag, 13 Aug. Een jongeling uit ons dorp, die sedert eenigen tijd als melkknecht in Duitschland werkzaam is, had in zijn stal nog een tweeden knecht, afkomstig uit Drachten. Voor eenige dagen kwam de oudste knecht tot de ontdekking dat hem eenige kleedingstukken, benevens eenig geld was ontvreemd. Met dat ont vreemde was echter ook de tweede knecht verdwenen. Hij schreef dan ook dadelijk naar zijne ouders alhier, die op hunne beurt aangifte deden van het voorgevallene. Naar men nader hiervan verneemt, was de tweede knecht reeds in Drachten en moeten eenige kleedingstukken bij hem in beslag zijn ge nomen. is geen geregeld werk, soms een paar uur, soms in ’t geheel niet, maar als de vischjes aankomen, kan de behandeling niet wachten, tot hij eerst naar Koudum of Balk naar de secretarieën gaat om arbeidskaarten te halen. Als er visch is, staan er kinders, die graag wat willen verdienen, deze wonen in ver schillende dorpen, in verschillende gemeenten zelfs, op Laaxum zelf staan slechts twee of drie huizen. Die kinderen zijn soms ’s mid dags al weer in de bosch of op de bouw aan ’t werk. Aan beklaagde wordt beduid, dat hij zijne bezwaren bij den inspecteur van den arbeid dient in te brengen, doch op 10 Mei is de overtreding geconstateerd, zoodat hij bekeurd moest worden. In aanmerking genomen de omstandigheden is dan ook een minimum van straf geëischt. 8. S. N. te Schraard is timmerbaas. Den 16 Mei werden op het terrein van een in aanbouw zijnde boerenplaats 7 jongens aan getroffen, die bezig waren met steenbikken. Arbeidslijst en kaarten ontbraken ook hier, zoodat de baas proces kreeg. Het bleek op de secretarie te Witmarsum, dat een der jongens nog geen 12 jaar was en dus in ’t geheel geen werk mocht verrichten. Eisch 7 maal f 2 of 1 dag voor elke boete. Beklaagde is aanwezig en zegt dat hij niet wist, dat voor de steenbikkers ook arbeids kaarten moeten aangevraagd worden. Het is een werkje dat in de open lucht geschiedt, zoodat hij meent, dat er van geen werkplaats sprake kan zijn en het is ook maar voor een paar dagen, soms nog korter, dan gaan de jongens weer weg. Wat de jongen aangaat die geen 12 jaar is, dit is buiten schuld van den baas. De jongen heeft gezegd dat hij 12 jaar was en ook den marechaussees heeft hij dien leeftijd opgegeven. Aan de secretarie bleek dezen beambte dat de jongen onwaar heid had gesproken. 9. D. 8.; H. J. de B.; T. deB.en A.F. allen te Stavoren benevens M. H. te Koudum, schippersknechts, waren op Pinkstermaandag te Stavoren in den laten avond aan ’t rumoer maken op straat. Door aanhoudend te schreeuwen en te tieren maakten zij ’t zoo bont, dat de politie hen bekeurde wegens verstoring der nachtrust. Eisch elk f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 10. H. A. V. van Woudeend was den 18 Juni in de Heidenschapstervaart bij Workum bezig te visschen met een gebbe, een verboden vischtuig. Op de nadering van de politie nam de visscher de vlucht, den kende „beter bloode Jan, dan doode Jan.“ Evenwel de vlucht deed hem den dans niet ontspringen. Hij werd herkend, zjjn vischtuig geschat op een waarde van f 10. Eisch 7 dagen hechtenis met last tot uit levering der gebbe of f 10, subs. 5 dagen. 11. A. K.; D. A.; A. de B.; P. W. en T. A. allen te Stavoren waren den 27 Mei in het veld en daar het reeds zoo ver in Mei was, meenden zij waarschijnlijk dat de politie geen erg meer in de eierzoekers had. Zij beproefden of er nog ook goede eieren te vinden waren, doch werden al spoedig door een agent van Stavoren opgemerkt, die den spoorweg opgaande, al ras merkte wat zij daar uitvoerden. Door een wijde sloot van die jongelui gescheiden, moest de agent langs een heelen omweg bij hen komen. Toen hij bij hen was, beweerden zij geen enkel ei gevonden te hebben, doch de agent vermoedt dat zij ze hadden weggeworpen, toen zij merkten dat zij achterhaald werden. Even wel het doet er ook niet toe of zij gevonden hebben of niet, het zoeken naar eieren is in dien tijd verboden en dat was duidelijk ge noeg door de politie waargenomen. Deze jongens staan trouwens bij de politie in geen gunstig licht, er is nog al dikwijls wat met hen te doen. Eisch tegen ieder f 3 of 2 dagen. 12. R. S.; U. D.; J. T.G. St.H. F. B. en J. de G. waren den 24 Mei te Arum aan ’t kaatsen in ’t land van L. de Boer, die dit niet wilde hebben. Hij ging de politie waar schuwen, omdat hij meermalen last had van kaatsers in zijn land. De politie noteerde daarop de twee parturen kaatsers. Getuige L. de Boer verklaart geen ver gunning gegeven te hebben om in ’t land te komen, integendeel, hij had daar koeien loopen en dan wordt er dikwijls achter de koeien gejaagd. Eisch f 5 of 2 dagen elk. 13. L. v. d. L. en P. J. te Makkum lie pen den 2en Juni over ’t land van IJ. King- ma, waarvan de toegang verboden was, ken baar door een bord bij den ingang geplaatst. Eisch ieder f 3 of 2 dagen. 14. H. Z. te Lollum had den 15 Juni een blikken déciliter in zijn winkel waarop het afkeuringsmerk stond. Toen de be ambten verschenen om de maten en gewich- ten na te zien, en hem hierop opmerkzaam maakten, zeide hij„o, ja, dat maatje is afgekeurd, en ik heb ook reeds een nieuwe gekocht, maar nu heb ik bij vergissing het nieuwe opgeborgen en het oude laten staan." Deze winkelman kon nu gereedelijk het nieuwe maatje in gebruik nemen, want de beambten namen het afgekeurde in beslag, dat heden bij den eisch verbeurd verklaard wordt en bovendien f3 boete of 2 dagen. 15- J. B. te Lollum had dien zelfden dag op zijn toonbank een koperen gewicht van 5 D.Gr., waarop het afkeuringsmerk stond. Of deze al een nieuw gewicht gekocht had, werd niet vermeld, maar hij was er nu toch wel toe genoodzaakt, want zijn „halfons" ging met de politie mee, en behalve ver beurdverklaring wordt geëischt f 3 of 2 d. 16. G. F. te Bolsward was den 12 Juni ’s avonds abnormaal. De politie trof hem aan op de Groote Kampen, en nam notitie van zijn onregelmatige passen. Eisch f 3 of 2 dagen. 17. M. K. te Pingjum had in zijn groen tenwinkel een blikken inhoudsmaat, een halve liter, gevuld staan met kruisbessen. Nu zijn kruisbessen wel niet zoo duur, dat het er op een aankomt, en niemand zal er over kreunen, als er al een klein deukje in de maat zit, maar de wet maakt hierin geen onderscheid. Die bij de maat verkoopt, al zijn het ook kruisbessen, moet meten met een geijkte wettige maat. Het oude „half- mengel" werd meegenomen, en bovendien is de eisch f 3 boete of 2 dagen. 18. In den nacht van 25 op 26 Juni waren er te Stavoren verscheidene personen op straat. Het was na het sluitingsuur der herbergen en trek in naar huis gaan scheen er nog niet te zijn. Dat komt trouwens in het kleine stadje Stavoren nog al eens meer voor; dikwerf moet daar de politie tusschen beide komen, en tot rust aanmanen. Meer malen moet zij zelfs proces-verbaal tegen de levenmakers opmaken. Zoo geschiedde ook den genoemden nacht. Een van het clubje, genaamd A. F. was bijzonder druk, en scheen zich aan de waarschuwingen van de politie niet te storen. Hij werd daarom aangeteekend, en heden luidt de eisch f 3 boete of 2 dagen. 19. S. S. te Witmarsum had den 22 Juni in het kaaspakhuis gewichten voorhanden die den toets van de mannen der wet niet konden doorstaan. Op de bascule werden aangetroffen 3 koperen gewichten waarop het driehoekje stond, en 2 welke niet het ijkmerk van het laatste jaar droegen. De pakhuisknecht K. Sieswerda moet als getuige optreden. Hij verklaart dat wel is waar de gewichten er waren, doch ze waren niet meer in gebruik, „’t Was een afzonderlijk spuitje" zegt getuige, maar dit afzonderlijk spuitje werd in beslag genomen, en er wordt 5 maal f 3 of 1 dag voor elke boete geëischt. 20. De morgenstond heeft goud in den mond, maar het gebeurt ook wel, dat deze wat anders in den mond heeft. E. H. en zijn bediende G. de J. alh. waren den 26 J uni ’s morgens al vroeg op het pad. Zij reden met een handkar langs de stad, maar wat te dicht aan de huizen, zoodat één wiel op de kleine steenen liep. Een ageat zag het, en maakte er proces van. De patroon zoowel als zijn knecht hadden dus ’s morgens 5 uur al een bekeuring opgeloopen. Eisch f 1 of 1 dag voor elk. 21. A. R. te Bolsward gebruikte een muur langs de openbare straat voor water plaats. Hy had hiermede onze nette ijzeren urinoirs moeten begunstigen, want deze zjjn daarvoor uitsluitend bestemd. Eisch f 1 of 1 dag. 22. In den nacht van 24 op 25 Juni hoorden de nachtwachts in de Kerkstraat een hevig rumoer. tichelden, schreeuwen, vloeken geen gebrek en spoedig merkten zij, dat P. V. dien Zondagavond een hevig ge schil had met zijn vader. De kwestie liep zoo hoog, dat de buren in nachtgewaad buiten kwamen, om te zien wat er aan de hand was. Tegen den zoon, als verstoorder der nachtrust, werd procesverbaal opgemaakt. Eisch f5 of 2 dagen. 23. H. IJ. te Bolsward was dien Zondag ook abnormaal. Hij maakte wel geen ruzie maar op de Groote Djjlakker marcheerde hij zoo wonder lijk, dat hij af en toe op handen en voeten stond, ja soms plat tegen zijn vaderstad kwam te liggen. Hij werd dan ook onder geleide gesteld. Eisch 2 maal f 3 of 2 dagen. 24. A. H. te Grootegast had op Frieschen bodem smaak in de klare gekregen, doch ’t bekwam hem niet te best. Zjjn slappe beenen verschaften hem een bekeuring, en de eisch ja f 1 of 1 dag. Sfot volgt,. De tentoonstelling der GEKWEEKTE PLANTEN zal gehouden worden Donateurs en Leden hebben op vertoon hunner kwitantie toegang van ’s nam. 2—4 uur en ’s avonds 6 uur. Niet-leden hebben ’s middags toegang tegen betaling van 50 cents. ’s Avonds 7 uur kunnen, voor zoover er plaats in de zaal is, personen boven den 16-jarigen leeftijd tegen betaling van cents per persoon worden toegelaten. Namens liet Bestuur: Eisch elk f 1 boete of 1 dag hechtenis. 2. S. M. te Rien was den 2 Juli dronken. Toen hem een politieagent tegemoet kwam, sprak hij zulke onsamenhangende woorden, dat hij moest worden aangeteekend. Eisch f 5 of 3 dagen. 3. J. de H. van Bolsward was den 7 Juli bezig met zetlijnen te visschen. De politie zag juist dat hij een flinke aal aan een dier lijnen ophaalde. Toen hem naar de vischacte en de vergunning voor het vischwater werd gevraagd, kon hij geen voldoend antwoord geven. Hij had wel 16 stuks zetlijnen, doch geen acte en evenmin vergunning. De pas gevangen aal werd nu in beslag genomen en is verkocht voor f 0,40, ook de zetlijnen gingen mede. Eisch 2 maal f 5 of 2 dagen voor elke boete, benevens verbeurdverklaringvan de zetlijnen en de opbrengst der aal. 4. J. T. te Bolsward was den 11 Juli abnormaal. Hij werd door de politie aange troffen, toen hij op straat zat te slapen. Toen hij gewekt was, bleek het dat het niet alleen de slaap was, die hem zoo’n vreemde rust plaats had doen innemen. H ij kon niet alleen loopen en moest dus naar zijn woning geleid worden. Eisch f 2 of 1 dag. 5. P. N. en J. L. te Bolsward waren in den nacht van 14 op 15 Juli zoo druk op het hooge bolwerk en de Sneekerstraat, dat hun ge schreeuw al van yerre de nachtwachts in de ooren klonk. Wegens verstoring der nachtrust van de ingezetenen werd tegen beiden f 3 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. 6. U. B. te Bolsward is een knaapje, waarvan de politie geen loffelijk getuigenis kan geven. Den 27 Juni sprong hjj op de koppelstang van de in beweging zijnde tram en reed zoo een eind mee. Een ambtenaar van de politie merkte hem op in die ge vaarlijke positie en riep hem toe er af te gaan, wijl hij ongelukken kon krijgen en het is trouwens ook bij de verordening verboden, op een in beweging zijnde tram te springen. De jongen achtte zich in zijn positie veilig en riep terug: „wat gaat het jou aan?" maar de politie ging de tram na en bij ’t station hield hjj den jongen staande, die nu opgaf genaamd te zijn Bauke de Boer. Terstond twijfelde de beambte of dit wel waarheid was en bij nader onderzoek werd zijn ware naam uitgevorscht. Den volgenden dag kreeg hij opnieuw den politieagent bij zich en hij had nu twee processenverbaal. De heer C. T. Bölger, die den 27 Juni beklaagde in dienst had, verklaart dat hij niet heet Bauke de Boer maar U. B. Voor het rijden wordt f 1 of 1 dag, voor het op geven van een valschen naam f3 of 3 dagen geëischt. 7. W. G. te Lemmer is ansjovis-zouter. Den 10 Mei had hij verscheidene jongens en meisjes in het werk in de loods te Laaxum. De rijksveldwachter telde er wel 17 personen beneden de 16 jaren, doch een arbeidskaart en de lijst ontbraken. De ambtenaar moest dus procesverbaal opmaken en de eisch luidt 2 maal 17 geldboeten a f 0,50 of 1 dag voor elke boete. Veel kleintjes maken een groote, dit geldt bij de ansjovisvischjes, die ieder op zich zelf van geen waarde zijn, maar door hun groot getal een belangrijke waarde ver- 1 tegenwoordigen. Deze geldboeten zijn ook ieder op zich zelf niet groot, maar samen wordt het toch f 17 of 34 dagen hechtenis. Beklaagde is aanwezig en zegt dat het moeie- lijk, ja onmogelijk is, om telkens voor die kinderen arbeidskaarten aan te vragen. Het Bolswardsche Courant. T -TTCmxr.- ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1