NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 96&SWABB EN WeHSUtASm No. 68. Verschijnt Donder dags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. Kermis-poëzie. BINNENLAND. I VOOR r 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. weinig hoop geven en den volgenden mor gen overleed de man. De deelneming is hier algemeen. Dit ongeluk moet anderen reeds gedrongen hebben zich met hun personeel tegen onge lukken te verzekeren, wat zeker algemeen navolging verdient. Fr. Zuidwesthoek, 20 Aug. Dat men het in Londen met den oorlog kalmer begint op te nemen, ervaren ook de Friesche paling- schippers, die ten behoeve van hunnen handel aldaar bij afwisseling korteren of langeren tijd verbljjven. Terwijl ze geruimen tijd ge leden, toen het de Engelsche wapenen wat meeliep, allerlei nonsens, onzinnig vreugde gejuich moesten aanhooren, worden ze thans geheel ongemoeid gelaten. Bepaalde demon stration hebben, voor zoover we vernamen slechts eenmaal plaats gehad: na het ontzet van Mafeking. Toen werden de schuiten verzocht de Union Jack in top te hijschen, terwijl aan de bemanning het whiskyglas werd aangeboden. Beide, de tractatie en het verzoek, werden afgewezen, waarop de Engelschen zelf de vlag heechen. Om erger te voorkomen, werd dit maar toegelaten. Zevenwolden, 20 Aug. De houtbazen klagen, dat de takkenbossen dit jaar zoo slecht van de hand gaan. Terwijl het Gel- dersch hout behoorlijk aftrek vindt, staan de wallen nog overal vol hoopen takken bossen. Men schrijft dit voor een groot deel toe aan de vele boter- en kaasfabrieken, waardoor de boeren geen takken meer noodig zijn, om de kaasketels te stoken. Sommige houtbazen hebben voor vele hon derden guldens op den wal staan, zelfs nog van vorige jaren. Leeuwarden, 20 Aug. In een sloot aan het Lekkumerdijkje is het lijk gevonden van een vrouw. Een verver, die in de „Harmonie" zijn bezigheid verrichtte, is van een aanzienlijke hoogte naar beneden gevallen en heeft eenige ribben gebroken. Hedenavond ontlastte zich hier een zwaar onweder met een stroomenden regen. Ook heden morgen viel er vrij wat water. Bergum, 19 Augs. Zaterdag viel een arbeider, die eene koe achtervolgde, welke zich niet wilde laten vangen, door de warmte dood neer. Gaasterlaud, 20 Aug. In onze ge meente is de roggeoogst geëindigd. Het prachtige, zonnige weder der jongste dagen heeft veel goed gedaan. De hoeveelheid stroo is zeer naar wensch, terwijl ook de kwantiteit van het zaad zeer goed is, hoewel hiervan door de afwisseling van droog en nat weer veel verloren is gegaan. Hierdoor raakten n.l. de korrels los en vielen uit de aren. Onze weilanden liggen prachtig en bieden alzoo volop voedsel aan het vee. Enkele aardappelakkers verspreiden een zeer onaangenamen geur. Sloten, 20 Aug. Heden in den vroegen morgen geraakte het paard van den land bouwer Kn. in onze stad op hol. Het dier, gespannen voor een hooiwagen, waarop eenige gevulde melkkannen waren, schrikte voor een paar op straat liggende petroleum vaten. Spoedig waren de melkkannen wegge slingerd, doch erger was het, toen de knecht van den boer, het paard niet meer kunnende houden, kwam te vallen en de wagen over hem heen reed. Gelukkig bekwam hij schijn baar weinig letsel. Hepk. Adv.bl. Te Rotterdam was het in deze dagen een mooi arbeidsveld voor de dieven en dat gespuis. Bij den ijzerhandelaar D. van D. in de Hooidsteeg werd een bedrag van ongeveer f 20 ontvreemd. Uit den woonwagen van Dobbelaere, eigenaar van een panorama, staande op het kermisterrein is eergisterennacht f 300 aan geld en evenveel aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Toen een heer, die en pension woont met andere hoeren in de buurt van de Aert van Nesstraat, des avonds thuis kwam, ontdekte hij dat hem zes bankbiljetten van f 25 ontstolen waren. Een bewaarschoolhoudster, na een veer tien- daagsch verblijf buiten de stad terug- keerende in hare woning in de Crispijnlaan te Rotterdam, kwam tot de ontdekking, dat men gedurende hare afwezigheid allerschan- daligst in haar huis heelt huisgehouden. Geen vertrek bleef onbezocht, ruw geweld vernielde en beschadigde veel en bij nader onderzoek bleken ook eenige zilveren voor werpen als vorken, lepels enz., een bedrag van ongeveer f 5 aan geld en een aantal huishoudelijke artikelen gestolen te zijn, een en ander in verschillende vertrekken veerhttudeik Er zijn er, die beweren, dat de kermis uit den tijd is. Vergelijk de Haarlemsche en Rotterdamsche kermissen om bij deze „beroemde" te blijven, eens met wat ze vroeger warenDaar had je die goede Blanus met een stuk of zes rossinanten en nu draait alles, onder schitterend wit, electrisch licht op nagemaakte paarden rond. En toen hadden wij nog een beer op straat, en een jolig aapje, dat potsierlijk uitgedost plots in de dakgoot zat, en de straatkunste naars, om van de artiesten, ook blaaspoepen genaamd, nog niet eens te spreken. „Auch das Schone muss sterben" hebben zij zeker uitgeroepen, toen zij van de straat geweerd werden. En in dien goeden, ouden tijd kon men nog voor een prikje aan een staanplaats komen. Nu hebben die practische gemeente besturen, wakende voor de stedelijke kas, ook daar een eind aan gemaaktde ver pachting begon en bracht de eerste jaren heel wat money binnen. Maar, daar gaan me nu, zoo waar, die goocheme carousel- houders enz. zich vereenigen en worden de gezichten van de edelachtbaren, bij de mindere opbrengst der verpachting, heel wat langer. Zijn de kermissen langzamerhand zeer be snoeid, de joligheid is gebleven. Telken jare geven althans, om bij Rotterdam te blijven, de kranten een massa kermispoëzie ten beste. Het is nog een oude gewoonte, dat dan een jongen een meisje vraagt om die dagen genoegelijk door te brengen maar in onzen feministischen tijd dringen zich de vrouwen ook op dit gebied naar voren en vragen, goed gespekt van beurs of niet hun kermisvrijer. Misschien, dat de Bolswarder schoonen en ook wel de jonkmans in dezen wat kunnen leeren, en daarom wenschen wij wat van die voortbrengselen van een dich terlijken geest aan de vergetelheid te ont rukken. Vooreerst zij opgemerkt, dat ook hier wêer geldt: „de mensch is een gezellig dier." Want, het komt maar zelden voor, dat een eenloopend jongeling een dulcinea zoekt. Meestal is het een gezellig clubje, dat eens uit wil gaan. Zoo dit viertal gratiënVier lieve, jonge vrouwtjes, met korte mouwtjes, zijn op de kermis alleen. Dus heeren, die van vrouwen houwen, moeten niet langer mouwen, maar op het no. 2581 houwen. Is dit geen poëzie, die doet watertanden OfJo, Emma, Anna ën Leen, komen voor de kermisdagen, vier nette heeren vragen. Heeren die hier op reflecteeren, zenden brieven met portret, anders wordt er niet op gelet. Ook dit poëtisch product is niet kwaad Wij zijn drie dames, een blonde en twee zwarten, Die wenschen te veroveren drie heerenharten, Om gedurende den kermistijd Flink te hossen wijd en zijd. Of: Wij bennen met ons zessen, Wij houden niet van kletsen, Maar met de kermispret, Vragen wij zes jongeheeren, lief en net. Meer veeleischend zijn de twee nette, jolige dames: die voor de kermisdagen, twee chique heeren vragen. Zij vervolgen dus heeren zeer galant, die wilt betalen a contant, Zendt brieven van uw eigen hand. Wel eigenaardig is het drietal heeren, dat op kosten der dames de kermis genoegelijk wil doorbrengen, maar ook des noods wel genegen ie, de stad uit te gaan. Echte ker misklanten Nu nog wat moppiger advertenties Nog voorhanden een net jongheer, die geld mankeert, En erg geschochter, vraagt een 20-jarige dochter, Met spoed zeg ik dag, afspraak op Zondag, Dus dames lief en net, zendt brieven met portret. En daar duikelt zoowaar de Chinees ook weer opDrie lollige Chineezen, met lange staarten, Li, Hung en Chang, die afschuw hebben van de gruwelen, welke in hun land plaats hebben, zijn naar Europa ge komen om nu eens goed kennis te maken met de Westersche beschaving. Zij zouden gaarne met drie jonge dames (geen Chineesche of Engelsche) de kermis te Rotterdam mee maken. Als zij dan weer in hun land terug gekomen zjjn, kunnen zjj hoog opgeven van Workum. Onze stadgenoot, de heer F. A. de Boer, die eene collectie aardewerk heeft ingezonden op de Wereldtentoonstelling te Parijs, is in groep XII bekroond met de Zilveren Medaille. In de afdeeling Ceramiek is eene Eer volle Vermelding ten deel gevallen aan de heeren Gebr. Tichelaar te Makkum. Sneek, 20 Aug. Aan de groote ring- rijderij alhier, opgeluisterd door ons kranig fanfarekorps, namen 28 paren deel. De le prijs f 40 behaalden H. Herrema van Marssum met P. Herrema aldaar; 2e f 20 I. Leisier van Roordahuizum en J. van Dijk van Idaard; 3e (troost)prijs f 10 S. v. d. Kuur van Britsum en A. van Huizen aldaar. Als een zeldzaamheid dient vermeld dat Herrema hier nu voor de derde maal den prijs achtereenvolgens behaalde. Aan de Kaatspartij, die hier heden op ’t Kaatsland werd gehouden en door een talrijk publiek werd bijgewoond, namen 12 daar voor uitgenoodigde jongelieden deel. le prijs behaalden: D. v. d. Schaaf van Pietersbierum, Jac. Saagmans van Witmar- sum en J. Terpstra van Franeker, 2e S. Dantuma van Óosterend, W. Aninga van Marssum en E. Banning van Zurich, 3s C. Werkhoven van Witmarsum, H. Hiemstra van Pingjum en W. Luxwolde van Wit marsum. De extrapartij die de zes beste kaatsers uit ons land speelden tegen een vaste be- looning en om medailjes, kwam wegens een plotseling opkomend onweder niet uit waarom de eereprijzen niet konden worden uitgereikt. Witmarsum. Nu de jongens kaats- partijen meer en meer „gewild" worden mag het zeker wel gemeld worden, dat C. Werkhoven alhier in die wedstrijden „de matador" blijkt te wezen. Achtereen volgens toch zijn van hem in de vijf keer, dat hij uitkwam 4 prijzen en 1 premie gewonnen. Het kaatsspel aan te moedigen, vooral ook bij de jeugd, is het streven der lief hebbers. Ik vind dat uitstekend, maar zou daarbij graag éen ding als voorwaarde stellen de prijzen worden direct na afloop niet in de herberg uitgedeeld. Bij de groote kaats partij in Franeker heeft de „permanente commissie" dit jaar met het herberg prijs- uitdeelen gebroken. Wat voor de grooten kan, vind ik voor de jongeren een bepaald vereischte. Spel moet spel blijven, bovenal by de jeugd. Wonseradeel. Een drukke week voor menschen en paarden. Wat is er in de afgeloopen week veel op ’t bouwland gebeurd. Maaien, dorschen, in de schuur brengen, alles tegelijk. Alles stond ook te wachten op zonneschijn. Nu zijn vele akkers al leeg, andere zijn al weer omgeploegd. Dat dit zonnige weer ook de bieten welkom is, spreekt van zelf. Ook de laatgezaaide zijn nu al heel wat bijgekomen. WestergO, 20 Aug. De eenden jagers die thans eenige dagen in het veld zijn ge weest, zijn in hunne goede verwachtingen niet teleurgesteld. Er is in den waterhoek wild genoeg en de vogels zijn gemakkelijk te naderen. Evenals vorige jaren hebben de jagers het zich niet bijzonder druk gemaakt men heeft het terrein verkend, den wild stand opgenomen en terloops wat van de beste vogels geschoten. Deze worden meest aan de burgerij verkocht. Verzending naar buiten kan by de hooge temperatuur van de laatste dagen trouwens niet plaats hebben. Ten einde te voorkomen, dat beginnende jagers alles wegschieten, wat voor het geweer komt vorige jaren werd er meer malen over geklaagd, hebben verschillende eigenaars en huurders van landerijen de vergunningen uitgereikt onder voorwaarde, dat jong waterwild kuikens, die nog niet of moeielijk kunnen vliegen, gespaard moeten blijven. Kimswerd, 21 Aug. Uitslag der alhier gehouden Kaatspartij, 14 parturen. Prijs f 36 8. Vijver, 8. Bollema en E. Baanstra van Franeker; premie f 12 J. Cuperus, Jac. Cuperus en B. Bonnema van Marssum. Hoiumerts, 20 Aug. Vrijdagmiddag j.l. werd door het werkvolk van den land bouwer T. V. gelachen, toen een hunner per ongeluk te water geraakte zonder daar van veel hinder te ondervinden. Later op den dag werd het echter droeven ernst, toen een ander werkman, de zeer op passende 48 jarige J. N. boven uit de schuur op den zolder viel, doordat de ladder zjjn steun kwijt raakte. De onmiddellyk ontboden geneesheer kon deze beschaving, wat geen kwade gevolgen zal hebben, daar zij in hun land enormen invloed hebben. Liefhebsters van thee gaan voor Twee neefjes uit die Transvaal gekom, vraag voor die Hollandsche kermis twee noois, waarmee hullie kan lekker vrij. Een andere advertentie is ook niet kwaad Twee eerste klas chappies, vragen twee lieve safety’s om gedurende den kermistijd haar te rijden wijd en zijd. Dus dames van stavast, die verlangen een kermiskwast, schenkt dus vooral uw attentie, op ’t nummer dezer advertentie. Op brieven met een lief portret, wordt heel natuurlijk ’t meest gelet. En heel oolijk deze Om jolig mee kermis te vieren, zoeken twee jonge vroolijke man nen, langs dezen weg, twee onvermoeide, stevige, rondborstige meisjes, die maar terstond hun wensch kenbaar moeten maken. En nu komt een zestal meiskens om den hoek kijkenVriendschap is het zout des levensen daarom vragen zij even zooveel heeren om de kermis te passeeren en bij wederzijdsch goedvinden de kennismaking te continueeren. Als dat bij allen maar goed uitvalt Een drietal heeren vraagt drie nette dames met kragen om elkaar eens duchtig te plagen. En: Vier dames fijn en net Vragen vier heeren voor de kermispret. Zij moeten zijn chic en lang En vooral niet bang Om hun beurzen goed te spekken. Want wij zijn vier lekkerbekken. Twee er van kunnen spoedig voorzien zijn als zij schrijven op de advertentie van twee heertjes, die bij vergissing als motto plaatsen Kermis 19000. Zij schijnen fijn en net, Hun beurzen goed gespekt, En wenschen voor den kermistijd Ieder een lieve, leuke meid. Aan de vrijwillige brandweer, het troetel kind van elk rechtgeaard Rotterdammer is de volgende advertentie ontleend Twee spuitheeren, zoeken twee vrouwelijke pijpleiders, die genegen zijn om den kermis- brand te helpen blusschen. Dus pijpleidsters lief en net, de tapsche schroef er op gezet, en nauwelijks is men ’t gevaar bewust, of ’t is gebluscht. Specifiek Rotterdamsch is zeker de vol gende advertentie: Nathan en Kees, twee lollige broeders uit het Oosten, gezuiverd van gas, aschbelt en abattoir-odeur, vragen twee, zoo ’t niet anders kan, zedige schoone nimfen, klein van stuk, voor de kermis avonden. Liefst aljemaageej en voorzien van schrappers. En ook dezeTwee werkstakers, jong en gesjochte, voor hun Zondagsrust hebbende gevochten, maar door het kapitaal ter neer geslagen, wenschen met de kermisdagen in ’t bezit van twee flinke meisjes te geraken. De meisjes, die hier gehoor aan geven, be hoeven er niet voor te beven, dat wij ransel krijgen op ons leverij, daar wij ons met de staking niet ophielden met onderkruiperij. Dus meisjes, geeft hieraan gehoor, mits ge geen dochter zijt van een cargadoor. Heel vreemd deze: Een net jongmensch van 20 jaren, wenscht met de kermis in kennis te komen met een dergelijk persoon, om na kennismaking zich als vrienden te engageeren. Misschien zijn het wel: Twee Kralingsche heerenboeren Die op twee lieve dames loeren, Wenschen gedurende de kermispret Zich te vermaken gepast en net. Dus dames goed opgelet, Wij zijn in groot tenue met hooge zijden pet. Heel geestig zijn de kantoorheertjes met hun motto„Of hadt je niet gekeken." Twee ongemeen royale pennelikkers van 3X7 jaren prefereeren twee aardige, lieve mollige stiksters, met een mooie dos haren, om de a. s. feesten te verjaren Vief Gröniger wigter yroagen vief Grö- niger jongens om de Rotterdamsche markt zoo plezaïrig mögelk deur te bnngen. Dus jongens, bring joen braiven onder nommer. Maar ook Hans Michiels hebben we te Rotterdam plentyOh das Bummeln, das ist so schön 1 Een kiem Mofje zoekt eine ganze kleine Frau, voor de Kermis. 'lot slot nog een oogenblik attentie voor deze krachtpatser: Hoera1 Japie van alle jaren. De ondergeteekende blijft gedurende de kermis voortgaan met het uitloven van f 100 aan diengene, die hem overwint in ’t boksen en worstelen. Jaap C., Kampioen-Bokser en Worstelaar van Europa. Daar kunnen wij ’t mee doen. Bolswardsclie Courant. i a i (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1