NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD ÏM.SWA8B SN WOHSERA.ÖEEI.. (I No. 69. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. p ZONDAG 26 AUGUSTUS. q Uit de Haadszaal. I 31 VOOR .HIM 2. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gevallen. Die zijstraatjes en steegjes bevallen mij niet, en de middenstraat van 4*/^ meter helt veel te veelwanneer ’t glad wordt ’s winters kunnen daar wel ongelukken ge beuren. Ik wil heel graag de burgerij ten goede komen, maar dit kan ik niet goed keuren, temeer daar B. en W. hier bij den aanleg niet zijn gekend. Ik zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Dijkstra. De heer de Boer zegt, dat B. en W. niet zijn gekend, doch die zijn wel degelijk gekend, maar gelijk ik zeide, werd op de aanvraag geantwoord, dat de bleekjes en straat eerst maar eens moesten gelegd zijn. De straat is 4]/2 meter en van beele beste steen gemaakt. Die zijstraatjes over te nemen is niet de bedoeling, ’t is om de hoofdstraat en voornamelijk om straat verlichting te doen. De heer P. J. de Boer. Ik heb met een paar der bewoners gesproken, en zij hebben gezegd, dat het er ’s avonds verschrikkelijk donker is, maar daarin behooren toch hier in de eerste plaats de eigenaren te voorzien. Ik vernam zelfs, dat er een eigenaar uit Sneek is, die er verscheidene kamers heeft en er goed huur voor ontvangt. Moet de gemeente daarvoor nu licht verschaffen Ik kan er mij niet mee vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met algemeene stemmen. De heer Dijkstra mocht volgens art. 46 der wet hierin niet meestemmen. 4. Behandeling van het adres met advies van Burg, en Weth. inzake de verlenging der gasleiding naar de fabriek van den heer J. A. de Vries. De heer P. J. de Boer. Als ik mij goed herinner, zijn de kosten van aanleg geraamd op f 1100, doch werd een tweeduimsleiding door den fabrikant eerst voldoende geacht. Hij is, naar ik vernam, daarvan terugge komen. Nu zijn de kosten te groot. Om het verzoek af te wijzen, daar ben ik niet voor, om de kosten geheel voor de gemeente te te doen komen gaat ook niet, maar zouden er geen voorwaarden zijn te stellen Bijv, als wij bepalen een waarborg van 3000 stère per jaar en dat voor 10 jaren. De heer Boersma. Ik kan mij met het gesprokene van den heer de Boer niet ver eenigen. Bij de Gascommissie is ook in dien geest gesproken en de Vries dien wenk ge geven, doch hij heeft niets van zich laten hooren. Zooals het voorstel daar ligt, ben ik tegen inwilliging van het verzoek. De heer Dijkstra. Ik heb het advies ge lezen, waarin myn naam nog al eens een enkele maai wordt genoemd. Ik had de meening dat een tweeduims leiding voldoende was, niet van mij zelf, en kan er bij zeggen, dat de motor van den heer Nauta, die veel grooter is, ook een toevoerbuis van 2 duim heeft. Ik ben het er dan ook nog niet mee eens, dat een 3 duims leiding noodzakelijk is. De heer Eisma. Wij hebben gehoord, dat de heer de Hoer voor waarden wil stellen, waarop het gas geleverd zal worden, en tevens dat de Vries door den fabrikant was inge licht, dat een 2 duims leiding voldoende was, doch deze er niet verder op durft ingaan. Wy weten dat de motor van den heer Nauta onmiddellijk bij een hoofdleiding staat, maar hier is de afstand heel groot. Om nu van gemeentewege te trachten een vergelijk te treffen met adressant vind ik onnoodig, vooral na hetgeen de heer Boersma reeds heeft opgemerkt; het staat aan de Vries om voor stellen te doen. De heer P. J. de Boer. De adressant verkeerde, naar ik meen, in de meening, dat hij moest aanvragen, dan zou de gemeente wel aangeven op welke voorwaarden hij gas kon krijgen. De heer Eisma moet hier nog opmerken, dat hem van ae gascommissie genoeg aan de hand is gedaan, om te doen weten ot hij een waarborg verbruik wilde stellen, of de kosten gedeelteljjk voor zijne rekening nam, doch hy heeft niets van zich doen hooren. De heer v. d. Meulen. Ik heb reeds vroeger gevraagd, ot er ook voorwaarden bestonden waarop het gas geleverd moet worden. Ik had nu verwacht dat de aanvrager in overleg ware getreden met de commissie of het D. B. Nu dit niet is geschied, zie ik geen reden, waarom de zaak moet uitgesteld worden. Er is gelegenheid genoeg gegeven. De Voorzitter. Met de Vries heeft geen nadere onuornaudeling plaats gehad, doch zooals het adres er ligt, is het niet voor inwilliging vatbaar. Hij zal uit de hier ge voerde discussiën wel begrijpen, dat de raad niet ongenegen is, gas te leveren, en zal in zijn beiang dan wel met nadere voorstellen komen. Met algemeene stemmen wordt daarop het adres gewezen van de hand, w,n ht w heer B. van der Werf omtrent rioleering met advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseeren afwijzend op het adres te beschikken. Er is daar wel degelijk ver betering aangebracht. De pomp bij de R. K. School is met een riool verbonden, dat water gaat den anderen kant nu uit. De straatgoten zijn goed, doch de politie zal nauwlettend toezien, dat geen mest en vuilnis in die goten worde afgevoerd. Met een verdere rioleering kunnen B. en W. daar niet in stemmen. De heer IJ. T. de Boer, ’t Was mij aangenaam dat dit adres om verbetering is ingezonden, en ik vind, dat daar noodzakelijk verbetering moet plaats hebben. Ik heb daar 2 woningen staan, maar die menschen klagen steeds dat het vuil van den slager Adema hun een stank in huis brengt. Een verborgen rioleering, een zinkput op den hoek en ook een bij den koestal zal een zaak van belang zijn, en wel noodig ook. De heer Dijkstra, ’t Wil mij voorkomen, dat er wel verbetering mag komen. Het water van de straat en de huizen moet vanaf de Haan op het Hoog alles door de goot om den hoek heen, geheel naar den nieuwen barbierswinkel. Een goede zinkput met rioleering zou veel helpen, bij den koestal en bij Adema. De kleine zinkputjes die in de straatgoten gemaakt worden, zijn eigen lijk stinkputjes. Op de rioleering moet men, dunkt mij niet te zuinig zijn. De heer Schotman. Ik zou wel gaarne zien, dat deze zaak nog eens in handen van B. en W. werd gesteld, om de zaak nog eens te overwegen. De heer Boersma ondersteunt dat voor stel, hetwelk daarop met algemeene stem men wordt goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres van de heeren F. P. Postma en H. Rodenburg inzake rioleering met advies van Burgem. en Weths. Burg, en Weth. adviseeren hierop afwij zend te beschikken. Zij merken op, dat het adres is ingediend in de warme dagen, toen de timmerman het water opkeerde om de stoep te metselen. Was de af voer in goeden staat gelaten, en de afvoer niet gestremd, de toestand zou zoo erg niet geweest zijn. De politie had waarschijnlijk reden gehad, om procesverbaal op te maken wegens het be lemmeren van een afvoerkanaal. Verder merken B. en W. op, dat de toe stand ontstaat, doordat de bewoners behalve vuil water, ook allerlei vuil door de goot afvoeren. Was achter op het erf een zink put om het op te vangen, de toestand zou veel beter zijn. Om hier een ondergrondsch riool te leggen acht het D. B onnoodig, maar wel dat er hier wordt toegezien op het schoonhouden der wand, wat de plicht der bewoners is. De heer P. J. de Boer. Het uitgebreid advies in dezen zal wel veel waarheid bevat ten, maar toch zou ik hier wel een riool wen- schen, omdat het een hoofdstraat is. Ik zou daarom wel willen voorstellen ook dit adres aan B. en W. te renvoyeeren. De heer Dijkstra. Ik wenschte hier eigen lijk niet over te spreken, maar een zin in het advies noopt mij er toe, ’t is daar, waar van politie en proces wordt gesproken. W an- neer die proces had gemaakt, zou ze fiasco geleden hebben. De afvoer is niet gestremd. Die zinkput kan beide zijden uitwateren, en er heeft dus geen stremming van afvoer plaats gehad. De stoep moest wel afgedamd worden, anders zat de man in ’t water te metselen. De heer v. d. Meulen. Mij dunkt dit punt en het vorige hebben dezelfde strekking, daar kwam een buur, hier de bewoner zelf klagen en om verbetering vragen. Ik meen echter vernomen te hebben, dat er in die goten en zinkputten komt, wat er niet in mag. Zy zijn alleen voor ’t vuile water, en daarover zal geen last ontstaan. Aan den overkant is, meen ik, ook een straatgoot, en daar schijnt het goed te zijn. Er dient toegezien te worden, wat men in die goten atvoert, en doch ik ben daarom niet tegen verdaging. De heer Dijkstra. Het vuil komt van de bewoners wordt beweerd, en ik stem dit toe. Wanneer B. en W. den toestand kenden daar bij Rodenburg, dat door veel gezinnen wordt bewoond, zouden zij den eigenaar wel kunnen dwingen, om verandering in de waterlossing te brengen. Het water moet gedeeltelijk onder het huis door. De Voorzitter. Ik wensch ook mijne opinie te zeggen, en kan goed oordeelen over die goot, wyl ik er dagelijks passeer. Meer malen is de goot op myn verzoek gereinigd. De toestand is hier bepaald slecht, maar om de gemeente nu te laten opknappen, waar particulieren te kort komen, is een gevaarlijk terrein, vooral om de finantieele gevolgen, Wanneer het zoo erg is, dat op geneeskundig advies de toestand verandering eischt in ’t belang der gezondheid, zal de eigenaar ge dwongen kunnen worden. De zinkputten worden geregeld gereinigd, over die put bij Brandsma is geen klacht, maar hier komt het door het vuil, dat er niet ingevoerd mag worden. De heer Feenstra vindt verdaging van dit voorstel niet noodig. De zinkput is goed, maar de wand tusschen de huizen zit vol vuil, en daaruit komt de stank. Het is noodig dat die menschen op hun plicht gewezen worden, maar de voorstellen aan te houden en de gemeente er in te laten voorzien, daar ben ik tegen. De heer v. di Meulen. Ik zou over de verdaging niet gesproken hebben, als punt 5 niet was uitgesteld. De toestand is yrij wel dezelfde bij beide straten. Het voorstel om de zaak te verdagen wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen (de heeren P. J. de Boer, Keikes, v. d. Meulen, Eisma en Dijkstra). Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken wordt aange nomen met 11 stemmen. De heer P. J. de Boer tegen. 7. Behandeling van heer Muite Tuininga 4. 17. 10. 10, 4 en 12. Aanbieding van de lijst en stukken der sollicitanten voor onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school no. 2. Uit de sollicitanten zijn op de voordracht geplaatst de dames MarieLeverland,Catharina Falkena en Trijntje Steensma. De benoeming zal in de volgende verga dering geschieden. 3. Behandeling van het adres met advies van Burgem. en Weths. omtrent de straat en rioleering langs de nieuwe huizen achter de Hoogstraat. Burg, en Weth. adviseeren om de straat niet door de gemeente in onderhoud te nemen, en dus het verzoek te wijzen van de hand. De heer Dijkstra. Toen de eigenaren der meeste woningen aanvroegen om die straat door de gemeente te doen overnemen, was reeds door anderen gebouwd, bovendien was het perceel verkocht met bepaling, hoe de straat moest worden gelegd. Op de aanvraag is toen geantwoord, dat B. en W. de toe stand niet goed konden schouwen, de straat moest eerst gelegd worden. Nu schijnt dit werk niet goed uitgevallen te zijn naar hun zin, maar toch kan ik verzekeren, dat er wel veel minder straten in de stad zyn. Er mag eenige verzakking komen, maar groote on kosten komen er niet. Ik zou dan ook niet weten wat er tegen is, het over te nemen. Blijft het particulier terrein, dan moet er volgens onze politie-verordening nog een afschutting gemaakt worden van de open bare straat. De heer P. J. de Boer. Het terrein was mij onbekend, maar persoonlijk heb ik den toestand in oogenschouw genomen, en de verwachting was, naar hetgeen ik had ge- lw>rdb niet groot, dwh ’t ia mij nog tegen- het adres van den om grond voor het leggen eener stoep enz. met advies van Burg, en Weths. B. en W. adviseeren den gevraagden grond af te staan tegen f 3 per M2. en toe te staan, dat een riool wordt gemaakt, een en ander op de conditiën, zooals gebruikelijk. De heer Boersma vraagt of dien prijs van f 3 overal wordt toegepast. Hij meent zich te herinneren, dat daar dichtbij een prijs van f 5 is gevraagd, en de koop daarvan toen niet geaccepteerd is. Hij vindt dat de een niet anders moet worden behandeld dan den ander, en een vaste som dient daarvoor bepaald. De heer Feenstra. Dat zal zyn bij den heer Vrijburg. Daar is op voorstel van den heer Dijkstra indertijd besloten, den prijs op f 5 per M2. te stellen. Doch de anderen in deze buurt hebben ook f 3 betaald. De heer Dijkstra. De aanvraag van Vrij burg was met om een stoep, hy mocht er ook op bouwen. Zijn huis werd daardoor zooveel beter, dat het hem wel f 25 per. meter waard was. Was ’t enkel voor een stoep, dan zou ik het voorstel niet hebben gedaan. De heer Feenstra. Een stoep voor het huis heeft m. i. wel zooveel waarde, dat is een behoefte, doch aan het huis was het niet noodig. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. 8. Behandeling van het adres van den heer G. Dijkstra Sz. inzake het leggen eener stoep met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. adviseeren om het ver zoek in te willigen. In 1895 is een dergelijk verzoek afgewezen, wijl men vreesde, dat voor uat eene huis een stoep niet zou strek ken tot verfraaiing, doch nu de anderen daar een stoep hebben, en het geen misstand vormt, hebben B. en W. geen bezwaar, om de strook grond te verkoopen tegen f 3 per M2. op de gebruikelijke conditiën. Goedgekeurd met algemeene stemmen. (De heer Dykstra stemde niet mee.) 9. Behandeling van de gemeente- en schutterij-rekening over 1899 met rapport der commissie. De heer Schotman wenscht wel te weten, op welke wyze Burg, en Weth. hebben voldaan aan art. 219 alin. 3 der wet. (Open bare kennisgeving, dat de rekening ter in zage ligt.) De Voorzitter. Volgens gewoonte is het afgekonaigd en aangeplakt in het kastje aan het stadhuis. De heer Schotman. Afkondiging is geen openbare kennisgeving, de wet toch spreekt duidelijk van publiceering in een plaatselijk nieuwsblad. Ik spreek als burger en heb geen oflicieele aankondiging in de plaatselijke bladen gezien, derhalve was ik van het recht van inzage verstoken. Ik zag o.a. dergelijke aankondiging wel van de gemeenten Leeuwarden en Wonseradeel. Ik meen dan ook, dat wij niet kunnen over gaan tot behandeling der rekening, wijl niet is voldaan aan art. 219, omdat de openbare kennisgeving niet is geschied, en vrees, dat Ged. ötaten het niet zullen goedkeuren, wijl de rekening niet 14 dagen te voren is ter inzage gelegd, althans niet bij publieke ken nisgeving. De Voorzitter. Ik moet zeggen, dat uwe zienswyze niet strookt met myne meening. Door den Hoogen Raad is reeds voldoende uitgemaakt, dat af kondiging en aanplakking aan het gemeentehuis ia epenbare kennje.i Vergadering op Donderdag 23 Aug. 1900. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Eerdmans was afwezig, met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende kennisgeving dat het besluit van den Raad om ƒ20,000 als renteloos voorschot aan den tramweg Franeker—Workum te verleenen, voor notificatie bij hun college is aangenomen. b. Een adres van het Bestuur van den Alg. Nederl. Politiebond, nogmaals onder de aandacht van den raad brengende, of er ook termen bestaan om de jaarwedden der poli- tie-agenten te verhoogen. a en b voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van den heer F. H. Eijd- man op Vlieland, verzoekende concessie voor den aanleg eener hoogdrukwaterleiding van duinwater, afkomstig van Vlieland, onder voor de gemeente fiuantieel voordee- lige conditiën. De Voorzitter stelt voor, dit adres te stel len in handen van B. en W. en der Com missie om advies. De heer P. J. de Boer. Is het vroeger gedaan verzoek van den neer Eijdman inge trokken of ligt dat er nog altijd De Voorzitter. Naar ik meen, is de heer Eijdman uit de handelingen van den Raad genoegzaam gebleken, dat het niet voor ver dere behandeling vatbaar is. Door dit plan is het vorige als vervallen te beschouwen. De heer Dijkstra is er niet tegen dit adres in handen der Commissie en van B. en W. te stellen, maar is het niet eens met wat de Voorzitter zeide. De Voorzitter. De heer Eijdman heeft mij persoonlyk gezegd, dat door het onthaal van zyn eerste plan bij de gemeenteraden, dit plan geheel in duigen is gevallen. Wij hebben thans met de laatste aanvrage reke ning te houden. Wordt besloten, gelijk de Voorz. voorstelde. d. Het rapport van de Commissie om trent de reclames tegen den Hoofd. Omslag. Wordt ter visie gelegd, om bij de volgende vergadering behandeld te worden. De Voorzitter doet de mededeeling dat de heer W iersma, de eigenaar van De Doele,“ het adres omtrent verbreeding en verlaging van de brug over de Gasthuishaven heeft ingetrokken. Notificatie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. üitloting van een aandeel in degeld- leening van f 17000. f 8000, f 28000 en f 5000 en drie aandeelen in de geldleening van f32000. Van de geldl. f 17000 wordt getrokken No. 16. - 800,0 - 28000 - 5000 - 32000 worden Bolswardsche Courant, n 99 99 99 99 M D 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 Ti»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1