NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD B0LSWAR.0 SI WWSBBAOSBL x x No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 30 AUGUSTUS. DE KERMIS. BINNENLAND. Laatste Nieuws. VOOR een J ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en As it Oorlog EngelandTransvaal. Om Belfast trekt het zich samen als een drei gende onweersbui. Botha’s mach^ vastberaden 1. 2. 3. 4. 5. 6. f der tijden zelfs haar naam verdwijnen, haar wezen, haar karakter zal nooit sterven, zoo lang het menschenhart naar ontspanning blijft haken. Ook heden (Donderdagmorgen) acht ure klinken weer de klokkentonen van den raad huistoren, om officieel aan te kondigen dat de kermis haar intrek heeft genomen. De blijde kinderschaar vertelde ’t ons reeds hoe veel schepen met spellen en kramen zijn aangekomen, dat tal van kermiswagens in de stad kwamen. Vol verwachting zijn de toebereidselen reeds door de jongeren in oogenschouw genomen, met rusteloozen ijver hebben verscheidenen zelfs mogen medehelpen aan het sjouwen en opbouwen van draai molen of tenten, een voorrecht dat op geen geringen prijs wordt geschat. Doch ook voor de ouderen, die de kinderschoenen reeds zijn ontwassen, is de oude kermis nog steeds een welkome week van feestvreugde. Gepaste uitspanning is, gelijk wij boven reeds zeiden, voor ieder op zijn tijd noodig en daarom geven wij als naar gewoonte, in ons stads nieuws een overzicht van hetgeen er alzoo te zien komt, voor zoover dit niet reeds in vorige nummers is geschied. Voorzeker in onzen tijd van vooruitgang is ook in de wijze van feestvieren een merk baren vooruitgang te constateeren. De wreede dierenmishandelingen die nog in deze eeuw aan de orde waren, als katknuppelen, het kop afslaan van ganzen, hanen of dergelijke, de ruwe vechtpartijen van vroegere kermissen zij behooren gelukkig tot het verleden. Voor goede volksmuziek wordt steeds meer en meer zorg gedragen, al kunnen wij nog naar het schijnt niet geheel verlost worden van de jankende, eentonige draaiorgelmuziek. De kinderfeesten worden op onderscheidene wijze, en op verschillende tijden gehouden, onze bloemenfeesten en de bloemenzorg, die er aan voorafgaat, strekken tot een góed doel. Illumination en vuurwerk zijn terecht zeer geliefd, vliegerwedstrijden en hardloopen voor jongeren, kaatsen en fietsen yoor ouderen zijn uitnemende uitspanningen in den zomer, gelijk de ijsfeesten en hardrijderijen dit zijn in den winter. De wedrennen en harddrave rijen zij schijnen in onze gemeente niet meer aan de orde te zijn, het paard wordt reeds geheel verdrongen door de machine. Ring- rijderij op fietsen, een bloemencorso, ver sierde sportwagens, ’t is weerals ’t getij verloopt, moeten de bakens verzet, ’t Komt onze stad en onze kermis zeker ten goede dat de nationale feestdag, de 31ste Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin meest al in de kermis valt. De kermis toch, men moge haar versleten noemen, zij blijft toch en zoolang niets iets beters in hare plaats kan gesteld worden, zal zij blijven. Reeds van eeuwen her dagteekent haar begin, haar wezen is veel ouder dan haar naam. In de heidensche ruwe tijden, moet men in de jaarfeesten haar oorsprong zoeken in de christelijke tijden van bestemming ver anderd, bleef haar wezen, door den invloed der beschaving gewijzigd, bleef zij in stand en zij zal het steeds. Al moge in den loop als altijd, houdt haar stelling bij Dalmanutha bezet, die, als wij den correspondent van de „Morning Post" te Belfast gelooven mogen, de sterkste is, die na den strijd in Natal ooit door de Engelschen is aangetroffen. Reeds voor Zon dag hadden enkele schermutselingen plaats, artilleriegevechten meestal, als het eerste weer lichten in de verte, waarbij de Boeren blijk gaven hun stellingen zoolang mogelijk te willen verdedigen en zoo duur mogelijk ook. De stel lingen werden door lord Roberts na zijn aan komst te Belfast, verleden Zaterdag, dadelijk ver kend en zeer sterk bevonden. Zij strekken zich 7 K.M. Oostelijk van het station over een reeks kopjes uit, die over een afstand van 40 K.M. in een halven cirkel gelegen zijnvan de meeste dier kopjes zijn de hellingen alleen langs dras- sigen grond te bereiken, hetgeen der verdedi ging natuurlijk zeer ten goede komen moet. In een telegram, dat Roberts Zondagavond uit Bel fast verzond, deelde hij ook nog mede, dat het terrein vol moeilij kheden is en voor der Boeren taktiek zeer dienstig; met name is het voor de Engelsche cavalerie minder geschikt, dan tot dusverre ondervonden werd. Bovendien hebben de Boeren een groot aantal kanonnen bijeen gebracht. Nadat Zaterdag het geschut der Boeren de colonne van Buller had beschoten, die 11 K.M. ten Zuiden Belfast staat, zoo ook de brigade van Stephenson op den uitersten linkervleugel en tevens het Engelsche centrum, waarbij het Engelsche geschut krachtig antwoordde, begon Zondag de aanval der Engelschen. Roberts seinde aan den avond van dien dag: „Gedurende het grootste gedeelte van den dag zijn wij aan het vechten geweest over een omtrek vanbijna 50 K.M. Lyttelton’s divisie met twee cavalerie brigades, en het geheel onder leiding van Buller, opereerde ten zuidoosten Dalmanutha. French trok met twee cavalerie-brigades in noordelijke richting, westelijk voorbij Belfast gaande en den vijand voor zich uit drijvend naar Leken- vlei, op den weg van Belfast naar Lijdenburg. Zoodra French Lekenvlei bereikt had, rukte Pole-Carew met de gardebrigade van Belfast hem te hulp. De Boeren hadden klaarblijkelijk aanzienlijke versterking gekregen op hunne noordelijke en oostelijke linies en boden krach- tigen tegenstand tegen het oprukken zoowel van Buller als van Pole-Carew. Zij gebruikten drie Long Toms en verscheiden andere kanonnen. Het vuur was heet en aanhoudend, totdat de duisternis geheel gevallen was. Buller hoopt dat zijn verliezen de 40 niet te boven gaan.“ De opgave der verliezen zal waarschijnlijk wel een „eerste" opgave blijken te zijn, daar het verliescijfer wel wat laag is, waar Buller reeds „hoopte" dat zijn verliezen „veertig niet te boven" zouden gaan. Intusschen hebben de Boeren hardnekkig - - 'stand gehouden en de eerste aanval der Engel- bet geachte publiek vereerd te 'voi-gcjlen heeft alzoo geen slaande resultaten gehad. Dat het gevecht spoedig hervat zal zijn, lijdt naam geen twijfel en misschien doen op het oogen- -blik, dat wij dit schrijven, Mausers en Maxims “wna TT TKT f ^lun treul'igen plicht en bereikt ons straks het JN JL JU U W bericht van een nieuwen strijd. Inmiddels wordt door de krijgsbewegingen in H |1 A TVT TX fïl f JT 1 A T ^et oosten van Transvaal de aandacht wat af- T I Bi lil I BI ÏL I geleid van hetgeen op andere gedeelten van het -B-F -M. ZXM. -M. oorlogsveld geschiedt. En toch zijn ook de ge- r I beurtenissen in ’t Z.W. van Transvaal en in den KinOmaiOQradT 0T I6V Vrijstaat alleszins een beschouwing waard. a i In de eerste plaats vraagt de Wet’s krijgsbe- Vnnr lint n A V C t allli i drijf weer de aandacht; nog niet eens op zijn HCl vclöL cl 1 11 1 vroeger operatie-terrein teruggekeerd, schijnt hij dadelijk weer zijn oude taktiek te zijn gevolgd. Standplaats tegenover het Laffan meldde gister, dat De Wet met 250 man van Theron’s verkenners den spoorweg ten zuid westen van Krugersdorp in de lucht deed vlie gen. „Oom ^Chrisjan", die in de laatste telegram- T._’. en verschillende correspon denten ongeveer als onschadelijk gemaakt werd voorgesteld, gaat dus weder zijn ouden gang. Ongelukkig heeft De Wet in den Vrijstaat waarschijnlijk zijn strijdmakker Olivier verloren, wiens steun voor hem zeker van veel waarde geweest zou zijn. Generaal Olivier schijnt n.l. plannen gehad te hebben tot het veroveren van Winburg, welk voornemen echter niet tot uit voering kwam. Berichten van Lord Roberts, LONDEN, 28 Aug. Lord Roberts seint uit Belfast van gisterenavond: Onze bewegingen zijn noodwendig langzaam ten gevolge van de groote uitgestrektheid en de moeilijke gesteld heid van het. land waar wij opereeren, maar vandaag maakten wij een bevredigenden op- marsch en hadden een beslist succes. De troepen van generaal Buller namen Bergendal, een zeer sterke stelling, ongeveer twee mijlen ten Noord westen van Dalmanutha. Ik verliet Buller te Bergendal. Ik hoop, dat onze verliezen niet meer bedragen dan vijftig of zestig man, maar de verliezen zijn kleiner dan eerst gevreesd werd, daar het voortrukken naar de stelling moest geschieden over een open glacis van 2000 a 3000 yards en de Boeren hielden vast beraden stand. Een goed aantal Boeren werd gedood, eenigen die op rotsachtige heuveltjes stonden, door lyddieteen mitrailleuse werd genomen. Het was een fraai stuk werk. Buller leidde zijn troepen zeer bekwaam en hetgecom- bineerde vuur van de artillerie en de infanterie had groote uitwerking. Op de linkerzijde van onze stelling drong generaal French door tot Zwartkopje op den weg naar Lijdenburg en be reidde den weg voor de beweging van Pole Carew’s divisie op morgen, Rundle m eldt, dat bij een verkenning gisteren bij Brandwater gehouden, een officier gedood en een gewond werd. Een Boer werd gedood en zeventien krijgsgevangen gemaakt en 700 stuks vee veroverd. Baden Powell bericht dat hij ten Noorden van Warm bad is doorgedrongen en dat hij Nijl- stroom zonder tegenstand bezet heeft. De streek waar hij en Paget opereeren, is een dicht bosch- veld en daar het niet wenschelijk is, thans verder naar het Noorden door te dringen, zullen htthue troepen aw fsetom Dat men dus in tijde maatregelen neme, om mogelijke ongelukken te voorkomen. Het Koninginnefeest te Makkum. Us jonge Keninginne, de Oranjeblom, yn it Frysk habyt, sittende op hjar troane mei in himel op fjouwer pylders, wirdt fen 't folk yn eare droegen. Njonken hjar twa famkes, moai yn it wyt, as symbolen fen rjucht en fen frede, en efter hjar in stoet fen jünge fammen, alle gearre yn wite klean en mei blommen en dyadeem yn it hier. Foarüt giet in heraut mei in trompet den twa flaggedragers, de iene mei in trije- kleur en de oare mei in Oranjeflagge, alle trije op it hynder. Meinoar bringe hja de Keninginne op in hichte of tribune, dêr ’t rjucht en frede neist hjar troan en de oare fammen er efter om hinne steane. De heraut en de flaggedragers hulde de wacht. Sa, as Keninginne yn it Frysk, op us aide Fryske groun, wirdt Hjar hilde brocht fen de njoggen tilde Fryske Keningen, dy, neffens ae Kroniken fen it jier 436 oan 775 ta, yn it Fryske lan regearre ha.“ Zoo is de aanhef van het plan en de be schrijving van den optocht, op ’t tou set fen de Keninginne-Forieniging„ Makkum", welke optocht Vrijdag a.s. te Makkum wordt ge houden. Verleden jaar was ’t ook groot feest in Makkum. Het hoofdnommer van ’t pro gramma was toen een ommegang met „de Oranjeblom". Dit had toen een zoo groot succes, dat het bestuur van de Koninginne- vereeniging aan de leden voorstelde, om ook nu een optocht te organiseeren, zoo mogelijk op nog grooter schaal. De njoggen Keningen fen ald-fryslan hilde bringende oan us „Willemien", dat zou het onderwerp zijn. En als men dan in zijne woonplaats een man heeft als de heer 8. v. d. B., die zóó thuis is in de oude ge schiedenis van ons gewest, dan is men ver zekerd dat met diens hulp iets goeds tot stand kan komen. En zoo maakte de heer v. d. Burg aan de hand der geschiedenis een programma op, dat aller instemming vond, en nu overmorgen zal worden voorgesteld. De negen koningen van oud Friesland i-ders van I an H H. Doctoren. N.B. Hij laat NIEMAND op zjjn L- u De vraag of er volksfeesten moeten zijn en hoe ze moeten zijn, is reeds zoovele malen gedaan en ook reeds zoo dikwerf beantwoord (zij het ook dat het antwoord niet altoos eensluidend was), dat wij haar niet zullen herhalen, maar gedachtig aan de spreuk „de boog kan niet altoos gespannen zijn", vooropstellen, dat een gepaste uitspanning niemand mag worden onthouden. Het volk, en daaronder verstaan wij alle standen der maatschappij, eiken leeftijd en zoowel de bewoners der steden als die van het platte land, heeft recht op een verpoozing tusschen de dagen van inspanning, heeft rechtmatige aanspraak om de dikwijls dringende zorgen voor een oogenblik op zij te zetten, om daar door nieuwen lust, frissche kracht en vol hardenden moed te garen. Er moeten even zeer volks- als huiseljjke feesten zijn; het volk is als een huisgezin in’t groot. Worden evenwel feestvieren en uitgaan hoofddoel, zoodat de arbeid wordt een last, dan gaapt er een afgrond, bedenkelijker in menig op zicht dan het voortdurend torschen van het gareel. Waar de gezelligheid geen plaats wordt ingeruimd en men nooit de zorg voor een oogenblik aan kant weet te zetten, is de toestand te betreuren, erger evenwel waar uitspanning levensdoel is en dan gewoonlijk tot uitspatting ontaardt. Volksfeesten zijn een behoefte voor velen, niet het minst voor dat deel des volks, dat zich niet de weelde mag veroorloven, lijdelijk naar andere Streken te trekken ter bewonde ring van het schoone der hatuur, om te aanschouwen de oorden, waar de natuur ’t schoon als ’t ware heeft opeengestapeld, of te genieten van hetgeen in de hoofdsteden door de groote samenleving is voortgebracht op 't gebied van kunst en smaak. Voorden kleinen burger en den werkmansstand is het in de eerste plaats noodig, dat er op geregelde tijden een gelegenheid zij ter ont spanning, een tijd dat ook het genot onder hun bereik wordt gesteld. De vraag blijft nochtans: hoe moeten die volksfeesten zijn in gericht? Ons dunkt, dat er in de eerste plaats moet gezorgd zijn voor elk wat wils. Het feest moet jong en oud, onbemiddelden en meer gegoeden, ontwikkelden zoowel als de meer eenvoudigen iets bieden ter bevre diging. Dan moet ook het besef tot allen doordringen, dat men den ellendigen prikkel van den sterken drank niet behoeft om vroolijk te zijn. Het volksfeest behoort in geen nachtpartij te ontaarden, doch het moet strekken tot aankweeking van ons schoon heidsgevoel, ons gevoel voor muziek en zang, het kan dienen tot oefening en versterking der spierkracht, het moet zijn een feest, waarop geen knagend zelfverwijten naberouw mag volgen. Sneek, 27 Aug. De R. Kath. alhier hebben een heerenhuis met prachtigen, grooten tuin aangekocht, voor de stichting De ondergeteekende vers BOLS WARD en OMSTREK £en VaTRoWte hjar hege hilde brocht ha oan de jonge Keninginne, byid fen rjucht en frede, den ride hja efter hjar troan." Nei de hilde oituging fen de léste, spilet it mesyk it „Wilhelmus" en derop sjonge de fammen it liet „Fryslan." „Hjirnei tsjocht de optocht hiele Makkum troch," in deze volgorde It mesyk (Apollo van Makkum). De Heraut. De Trijekleur. De Oranjeflagge. it Rjucht en de Frede. Da Keninginne mei Fammestoet en Dragers (acht krêftige mannen drage bjj porturen de troan). 7. De Fryske Flagge. 8. De 9 Keningen eikmis mei 2 Feinten. 9. It Kriichsfolk. En dan volgt ten slotte 10. Frjemde pejassen en sok folkje Öhwet er fierder mar oanhingje wol. mar past en bylket, mar alles yn syn légen. Na den ommegang door Makkum komt de Koninginne weer op ’t plein terug. De Koningen nemen hun atscheid, daarna wordt üe Koningin met muziek naar huis gebracht. Da jouns op ’e ny it selde, mei barnende fakkels en de slfiung mei ijurwirk ef sa. t Onze lezer ziet, dat een en ander wonder schoon belooft te worden. Moge de feest commissie, die zooveel moeite deed om alles in orde te maken, veel succes op haar arbeid hebben. Ws. van een ziekenhuis. Wonseradeel. Voor onze bouwboeren en veldarbeiders is ’t een slechte week geweest. De aanhoudende en zware regens toch ver oorzaakten, dat er op ’t veld bijna niets kon gedaan worden. Ofschoon er al aardig wat vruchten ingehaald zijn, wachten ook nog vele op droogte, om in de schuur te worden gebracht. Voor de boonen is ’tnog niet zoo erg, dat ze wat op ’t veld moeten blijven, doch voor graansoorten en erwten is ’t minder, ’t Is dan ook zeer te hopen, dat het weer spoedig ten goede zal veran deren en eene droge periode op deze „natte mousson" moge volgen. Witmarsum. Onze vereeniging „De Concurrent" zou Zondagj.l. met het „Leden- kaatsen" beginnen. Reeds hadden zich 27 parturen van 3 personen aangegeven en was de loting geschied, toen het weer tusschen- beiden kwam en gebood’t gaat over. De regen toch had de greide zoo drassig gemaakt en hij viel nog voortdurend in zulk eenen overvloed neer, dat er beter in ’t land te zwemmen dan te kaatsen was. Daarom is de wedstrijd eene week uitgesteld. Gaaste rland, 27 Aug. Behooren sedert enkele jaren in onze gemeente de spoken tot het verledene en waanden we ons eveneens bevrijd van „tsjoensters" van deze laatste schijnt er toen nog een enkele te schuilen. Wat is toch het geval? Een ar beider alhier heeft een kindje, dat, trots de beste zorgen, maar niet groeien wil. Ten einde raad gaan de vader en een broeder samen naar een’ duivelbanner, die ergens te Nieuwebrug (Dij Heerenveen) moet wonen. Men kon nooit weten „Zoo ben je daar Ik had je al lang verwacht!" klonk het uit den mond van den esculaap bij aankomst der beide mannen. Hoe vreemd toch dat die man het wistGeen wonder, dat hij dadelijk het volste vertrouwen genoot. Na tuurlijk was het kind betooverd en wel door de vrouw, van wie ze „laatst" een pepermuntje had gekregen. Vauer en zoon waren verbaasd over de wetenschap van den man, die zonder dat hem iets gezegd was, alles zoo haarfijn wist. Doch het neusje van den zalm komt nogbij thuis komst moest men de kussens, waarop het kind sliep, onderzoeken. Daar zat een vogel in. Was deze „voltooid", dan was er geen ^êêuwafcfèn, Gt’óÖLd'Kdï-k^tfaat, 1 I 23. Consult te SNEEK eiken DINSDAG van t0 3 uur, roortaan ten huize van den heer K. Idem a tJauwe Burgstraat, boomen bij de Waterpoort’t aardsche leven atgelegd. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Wel kreeg een schip „de Vrouw Martha," een deel van den last op zijn dek, waardoor, zooals te rijmen is, nog aleenige averij werd opgeloopen. W ij nemen deze gelegenheid te baat „Floralia" er op te wijzen, dat de tijd niet ver meer af zal zijn, waarop meer verrotte stammen aan de beurt van vallen komen. Bolswardsche Courant PT -vzvsz-szxzxz- 2 .--•Ml i *£Ki.ZXJAAU.JRA.U f v 1 1 - ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1