NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EK WOKSERADEEL. No. 71. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. ZONDAG 2 SEPTEMBER. Jflij Laatste Nieuws. BINNENLAND. VOOR Oorlog EngelandTransvaal. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. er van te onderzoeken, blijft onopgehelderd. Het oprichten van een monument voor de kleine martelares valt bij velen in Tilburg niet in goede aarde, maar wordt als tamelijk onkiesch beschouwd. De justitie van Maastricht heeft zich naar Wijlre begeven, waar een doodslag heeft plaats gehad onder de navolgende omstandigheden. Een jongen, die tegen den wil van den vader kennis had met diens dochter, kwam den boel opscheppen in de woning van zijn meisje. De vader, hierover in toorn ontstoken, heeft een schot op hem gelost, met het gevolg dat de jongeling doodelijk werd getroffen en kórt daarna is overleden. De dader is gearresteerd. Gistermorgen had bij een draai van den weg te Breda een botsing plaats tusschen de Zuiderstoomtram en een rijtuig. Hoewel de machinist met alle macht remde en de koetsier zijn paard snel omhaalde, kon toch niet worden voorkomen dat het rijtuig zwaar beschadigd werd en het paard, dat onder de tram geraakte, zoodanig aan de achter- beenen werd verwond, dat het bij den heer Smits van Waesberge op stal moest worden gebracht. De twee heeren die in het rijtuig zaten, kwamen gelukkig met den schrik vrij. Joure. Door de R. K. gemeente alhier is het huis naast de pastorie aangekocht, bewoond door R. H. de Jong, naar wij ver nemen met het doel, op een volgend jaar daar ter plaatse een inrichting van onderwijs te stichten. Joure, 31 Aug. Drie werklieden bij de firma Wijbren Krijns Co., boomkweekers en chichoreifabrikanten alhier, met name Dirk Glas, Ulbe van der Zee en Tiete van der Zae, respectievelijk 90, 86 en 74 jaren oud, ontvingen heden morgen bij monde van den heer Burgemeester de heuglijke tijding, dat hun door H. M. de Koningin de bronzen eere-medaille der orde van Oranje-Nassau was toegekend. In aanmerking nemende, dat de drie ouden van dagen hunne patroons een lange reeks van jaren eerlijk en trouw hebben gediend de oudste heelt bijna 80 jaren in dienst der genoemde firma doorgebracht mag deze koninklijke onderscheiding wel verdiend worden genoemd. Bergum, 30 Aug. Onze plaats telt eene vereeniging, zooals zeker maar weinige dorpen er eene heeft, ’t Doel er van is namelijk aan de schooljeugd telken jare een leest te bezorgen. Ieder lid betaalt een vaste bijdrage. De aftredende leden van ’t bestuur zijn niet herkiesbaar, behalve de secretaris. De bestuursleden vormen de feestcommissie. Door telkenmale van bestuursleden te ver anderen, neemt een grooter getal ingezetenen werkelijk deel aan ’t leest, dat daardoor meer algemeen wordt. Zoo’n vereeniging werkt waarlijk gunstig. Vandaag profiteert de jeugd er van’t is volop feest. Wijckel, 30 Aug. Voor enkele jaren vertrok een boerenarbeider van hier naar Transvaal, zijn huisgezin in ’t vaderland achterlatende. De fortuin was hem daar gunstigal spoedig werd hij stationchef te Johannesburg en na 5 jaar dit ambt bekleed te heóbeo, heeft hij de zijnen weer opge zocht. Thans houdt hij verblijf in Utrecht. Naar de man vertelde, had hij heel wat beleefd. Hepk. Adv.bl. De kindermoord te Tilburg. Zooals gemeld is werd de koster J. van Isterdael ’s morgens, de schilder Mutsaera ’s middags naar Breda overgebracht. Dit geschiedde omdat beiden geheel afzonderlijk in verhoor zijn genomen. De een weet niet of de ander zich nog in arrest bevindt. Eerstgenoemde ging bij zijn overbrenging als gebroken, mat en moe over den weg hij moest door de politie soms worden voort geduwd. Bij zijn overbrenging gaf het publiek meer teekenen van af keer dan toen de schilder werd overgebracht. Het gerechtelijk onderzoek heeft niets vermeldenswaardigs meer opgeleverd. Beide verdachten blijven ontkennen. Het bleek dat de koster op 23 jarigen leeftjjd is gehuwd met een weduwe, die kinderen heeft en zelf vader is van een dochtertje en dat bij niet, wat men gezegd heeft, pasge huwd was. W at men thans ook van hem moge zeggen, er is uit zijn verleden geen wezenlijk feit bewezen, dat hem tot oneer zou strekken. En ook van Mutsaers is niets ernstigs bekend. Het feit dat hij het pakje zoo langen tijd onder zich heelt gehouden indien dit verhaal niet geheel verzonnen is, om de schuld op den koster te schuiven alvorens het aan de politie te geven of den inhoud Na de eerste telegrammen over de ge vechten in den omtrek van Belfast en Machadodorp, zijn geen verdere berichten tot ons gekomen, ofschoon veilig mag worden verondersteld, dat de krijgsverrichtingen in dat deel van Transvaal geen oogenblik ge staakt zijn. Het eenige nieuws van dit gedeelte van het oorlogsterrein brengt een telegram van gister uit Lourenzo Marques, meldende, dat de Engelsche gevangenen te Nooitgedacht zijn losgelaten. Dit is voorzeker geen goede tijding, wijl thans Roberts zijn legermacht weer versterkt ziet met een 2 3000tal manschappen, die dadelijk nadat zij losgelaten waren naar Watervalboven zijn opgerukt om zich bij het Engelsche leger te voegen. Men zou het nu achteraf jammer gaan vinden, dat Kruger niet op Roberts’ voorstel is ingegaan om de gevan genen naar Engeland te laten vertrekken. W ij herhalen, wat we vroeger reeds zeiden ,’t Is jammer, dat Transvaal geen St. Helena of Ceylon bezit President Kruger is met zijn ambtenaren naar Nelspruit vertrokken, welke plaats ten Noorden van Barberton, ongeveer 30 K.M. van Elandsfontein en 90 K.M. ten Noorden van Machadodorp aan den spoorweg gelegen is. Hieruit mag de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de Boeren niet alleen met hun noordelijke stellingen het Lijdenburgsche, maar ook hun oostelijke stellingen en daarmee den Delagoa-spoorweg zullen verdedigen. Ook van de overige deelen van het oorlogs terrein komen minder gunstige berichten, o.a. uit Natal, waar de Boeren, naar het heet, na een vruchtelooze poging om den spoorweg in die kolonie op te breken, weder over de Buffelrivier zijn getrokken en Natal ontruimden. Hiertegenover staat, dat de Boeren weer wat meer van zich doen hooren in Zuid- Transvaal en in den Vrijffaat. Ten Zuiden van Johannesburg, in de richting van Klip- stroom, schijnt, naar Central News verneemt, Danie Theron aan het vechten te zijn, of schoon omtrent den uitslag van het gevecht, dat onder een zwaren regen gevoerd wordt, nog niets bekend is. Te Johannesburg kan men het schieten hooren. Ook bij Mafeking wordt sedert eenige dagen hevig gevochten. Reeds den 25en moet daar een gevecht geleverd zijn, waar over Roberts tot dusverre zweeg, maar waarbij, volgens de officieele verlieslijst, die tot den vorigen Zaterdag 40,561 bedroeg, de brigade-generaal Little zwaar in de dij is gewond. Sedert dit gevecht, omtrent den uitslag waarvan dus ook nog niets bekend is, moeten de gevechten en schermutselingen om Mafeking niet opgehouden zijn. Daily Chronicle vernam uit Kaapstad, dat bij Veertienstroomen de Engelschen gedurende eenige nachten gedwongen waren geweest in de schansen te slapen. Wat het Zuidoosten van den Vrijstaat betreft, ook daar schjjnt het nog verre van rustig. Uit Maseroe werd geseind, dat men ieder oogenblik een aanval der Boeren op Lady brand verwacht, welke plaats tegen de Boeren zal worden verdedigd 1 Welke troepen hier ageeren, is niet bekend. Misschien zijn het de Burgers, die zich onlangs te Senekal en Betlehem tot commando’s vereenigdent of mannen van Olivier. In de voorname tuinzaal van het hotel, waar by na alle Russen hun intrek nemen, zit ik met vorst en vorstin Akareff. De mooie vrouw heeft haar voeten gracieus over elkaar geslagen en rookt een sigaret. De muziekkapel van het hotel speelt eene sleepende wals. Een aangenaam verkoe lend windje streelt de hooge palmen en sierplantende gesprekken worden zacht aan de verschillende tafeltjes gevoerd. Zij draaien slechts om één themaom den schandelijken koningsmoord te Monza. Eene persoonlijke wraak zou ik mij nog kunnen voorstellen, merkte de vorstin op, maar dit zijn fanatieke beesten. Men moet hier een voorbeeld stellen en op hen de middeleeuwsche folteringen toe passen, want voor den dood door eenvou dige terechtstelling zijn deze fanatieken toch niet bang. Dit zei de elegante vrouw met zulk een kalmte, alsof zij mij uitnoo- digde, haar een glas champagne in te schenken. Wy groetten. Juis* ging de schouwburg directeur voorbij, dien de vorstin uitnoo- digde om aan ons tafeltje te komen aan- zitten. Dat zal u ook wel interesseeren. waarde directeur, meende de Russin. Vertel toch eens de geschiedenis, je weet wel, na den moord op de ongelukkige Keizerin van Oostenrijk, die ideaal-mooie vrouw, wendde zy zich tot haar echtgenoot, terwyl zij met eene „chique* beweging van hare kleine hand hare oogen bedekte, als om een onaangename herinnering uit hare gedachten te wisschen, eene beweging, die evenwel niet vrij van affectatie was. Dat windt je maar op. Nascha, hernam de vorst. Zjj maakte eene zenuwachtige beweging met het hoofd, die haar ongeduld moest te kennen geven en op verzoek van den directeur en my, begon de Vorst zijn ver telling „Wegens ziekte van eene nicht mijner vrouw, moeten wij overwachts Kiew ver laten, zonder dat wij voor ons een afzon derlijke coupé hadden kunnen reserveeren. Al kan men ook bij ons met fooien alles gedaan krijgen, wordt deze lijn daarvoor toch te veel bereisd door rijke grondeige naars, inspecteerende generaals en andere gewichtige personen. Ik zou er mij feitelijk wel over hebben heengezet, maar omdat mijne vrouw zoo zenuwachtig is... gedachten eensklaps op onzen jonge reis gezel kwamen. Ik deelde nu mede dat er een valies en een mantel in de coupé waren achtergebleven van een passagier, die in Ziabrowska den trein had gemist. Een heer, die zich voorstelde als ambte naar van het gerecht nam die zaken in beslag en onderzocht het valiesje. Er lag een gesloten brief zonder adres in, dien hy openbrak. De inhoud luidde Als gy dezen brief opent, leeft graaf X... niet meer. Ik heb hem, in opdracht der eedgenooten, gericht, doordat ik bij het naaien van een knoop aan zijn mouw, dien ik ongemerkt had afgetrokken, met een injectie-naald een snel doodend vergif in zijn arm gespoten heb. Zoek maar niet naar my, want ge zult mij, noch iemand mijner eedgenooten kunnen snappen. On- derteekend met drie kruisen. Het verhaal van den vorst was ten einde. De vorstin staarde voor zich henen en zeide zacht: Nooit heb ik mooier, innemender man gezien dan dien anarchist. De wals was overgegaan in een vroolijke potpouri, maar de stemming was voorbij. Dat weet ik wel, zei de directeur, toen hij opstond, ik laat mij in Rusland nooit knoopen aan mijn mouw zetten. Hij heeft namelijk het idéé fixe, dat ik zenuwachtig ben, maar hij is het juist, onderbrak hem de vorstin met een onte vreden blik. Daarom was ik erg verheugd, toen ik aan het station graaf..., u neemt me niet kwalijk, dat ik zijn naam niet noem, nt- moette, die voor eene inspectie der gou- veruementskas, als een van de almachtige personen van het Russische ministerie van Financiën, en als zoodanig in het geheel niet bemind, eveneens naar het Noorden moest reizen. Om gevrijwaard te worden dat vreemde lingen in de coupé zouden plaats nemen, noodigden wij den graaf uit om met ons de coupé te deelen, welk voorstel hij gaarne aannam. Zijn gezelschap was ons zeer aangenaam, want ik heb zelden iemand gezien, die meer volmaakt „gentleman* was dan hjj. Nergens zoude men een kostuum meer in „style* gevonden hebben dan by hem, waarom men hem dan ook schertsend den Russischen Prins van Wales noemde. Te Njeschin ging de deur van onze coupé open, een zeer elegante vreemdeling trad binnen en nam plaats vis-a-vis van ons, naast den graaf, die dat schijnbaar niet erg aangenaam vond. De jonge man trok zyn mantel uit, haalde uit zijn hand- valies eene nette muts van beverhuid, en zette die op. Wjj spraken juist over den moord op de Keizerin van Oostenrijk. Mijne vrouw liet zich tamelijk hard uit over de anar chisten en merkte op dat het nihilisme in Rusland gelukkig byna geheel had opge houden te bestaan en dat het er voor een regeerend persoon maar op aankwam, of hij er tact van had, zich geliefd te maken of niet. Het jongmensch, wiens trekken mijne vrouw al geruimen tijd schenen te boeien verdedig je maar niet, kindje, je hebt het mjj later zelf bekend, mengde zich in ons gesprekNeem mij niet kwalijk dat ik u tegenspreek. Bij de anarchisten doet het er in het geheel niets toe of de persoon geliefd is of niet. Hun moorden richten akchts tegen de waardigheidv die in den persoon wordt belichaamd. De orga nisatie van het nihilisme is daarenboven bewonderenswaardig. Ik bewonder steeds den moed, waarmee zij hun plicht vervul len, zonder een oogenblik te aarzelen.* U neemt daar geheel de partij voor deze bandieten op, meende de graaf en zag hem eenigszins wantrouwend aan. Zelden zag ik minzamer en betooverender lach als op dat oogenblik, toen de jonge man op kal- meerende wijze, zijne hand op den arm van den graaf legde en een anderen toon aanslaande, zeide: Wie van ons, die de een of andere invloedrijke positie bekleedt, heeft wel eens niet eenen dreigbrief ge kregen waarin hem öf met den dood öf met de onthulling van zekere duistere zaken, die dikwijls eenen moreelen dood tot gevolg hebben, gedreigd werd? Inderdaad. Voordat ik Petersburg ver liet, ontving ik zoo’n brief En wat stond er in vroeg mijne vrouw. Niets bijzonders, men beloofde mij, den bloedzuiger, zooals ik daarin heet, te dooden, of m. a. w. dat ik als lyk in Petersburg zou aankomen. Wij lachten er hartelijk om en het ge sprek begon zeer geanimeerd te worden. De „garfon* bracht ons voor de derde maal eeu rondje sherry, en over ons kwam een behaaglijke stemming, alsof wij, in plaats van in eene coupé in het een of andere Petersburgsche salon zaten. De jonge man was allerinnemendst. Daarbij een zeer beschaafd, veelzijdig ontwikkeld, en welbespraakt mensch, zoo- dat de graaf plotseling geheel verbluft uitriep: Verduiveld, u weet waarachtig alles, en kunt alles. Verstaat u misschien ook de kunst van koken Meer dan dat - zelfs de kunst om kleeren te maken. En als u het mij toe staat, zal ik dadeljjk een proeve daarvan afleggen, door dezen knoop weer aan uw mouw te naaien. Hy raapte den knoop op, die op den grond gerold was, maakte zijn necessaire open, nam er naald en draad uit en zonder verder te letten op de tegenwerpingen van den graaf, begon hij den knoop aan de mouw te zetten. De graaf was meer verwonderd over ’t feit dat er een knoop van zijn kostuum af was, dan over de kleermakerskundig- heden van zijn buurman. Hjj verzekerde ons dat het de eerste maal was in zijn leven, dat er aan zijn uiterljjk iets ontbrak. Wij geloofden hem en verwonderden ons dan ook over het geval. Vol ergernis zeide de graaf: Ik zal dadelijk mijn bediende wegsturen. Zoo iets mag niet voorkomen. Bij mij tenminste niet. Een smartkreet dadelijk daarna een lachen, een verlegen gestamel van „neem mij niet kwalijk* van het jonge mensch, dat aan zijn vinger trok. Lachend beweerde de graaf, terwijl hij aan zjjn arm wreef: Het stelt me ten minste gerust, dat gij u ook geprikt hebt en niet mij alléén en dat gij ons het be wijs hebt geleverd dat u toch niet elke kunst verstaat. Kort daarna reden wij het station Zia browska binnen. De jonge man steeg uit, om een luchtje te scheppen, en bood zich aan om voor ons wat kaviaar van het buffet mee te brengen. De trein zette zich in beweging, ik ijlde naar het raampje, zag nog onzen medereiziger over het perron den trein narennen, levendig met den stationschef debatteeren, toen onttrok een dichte wolk van stoom hem aan mijn gezicht. Wjj besloten den mantel en het hand- valiesje in Petersburg aan het bureau voor gevonden voorwerpen af te geven en had den wel wat medelijden met het jonge mensch, dat in de vervulling zijner rid derplicht den trein had gemist. Vooral mijne vrouw was ontroostbaar. De graaf werd stil, plotseling zagen wij dat hij was ingeslapen. Daar het nacht werd, deden wy hetzelfde en legden ons in een hoek van de coupé te slapen. Toen wy ontwaakten was het al hèl dag. De graaf zat nog tegenover ons, in dezelfde houding als den vorigen avond. Zijne ge laatstrekken schenen mjj blauwachtig toe en zijne gesloten oogen ingevallen. Ik vreesde dat hy niet wel was geworden en wilde den ouden heer wekken. Toen ik zyne hand greep, was zij koud. Ik schudde onzen vriend heen en weerstijf viel hy op éen zijdede graat was dood. Ik alarmeerde dadeljjk den conducteur, die het afschuwelyke voorval aan het eerst volgende station meldde. Een dokter werd spoedig gehaald en constateerde dat de dood reeds den avond te voren was ingetreden, ik weet niet i»eei\ door welk toeval mjjne Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1