NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARO EN WONSERADEEt No. 76. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. 8 I BINNENLAND. I VOOR wat nader bij 7 d ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. nu denkelijk I werd hun aangezegd dat ze proces kregen en nu scheen het wel, dat ze tevreden waren, althans de politie verklaart: „toen gingen ze terstond er uit.“ Eisch tegen ieder f 3 boete of 2 dagen. 20. B. v. H. te Witmarsum zong in den nacht van 11 op 12 Aug. omstreeks half twaalf in de buurt te Arum het hoogste lied. Wat de redenen waren dat hij dien Zaterdagavond zoo vroolijk gestemd was, wordt niet nader opgehelderd, doch wegens burengerucht wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 21. N. S. van Bols ward behoort tot de straatjeugd in de volle beteekenis van het woord. Den 14 Aug. stond hij op de tree plank van een tramwagen en toen hij de politie zag, sprong hij er af. Hij bekende toen, desgevraagd, dat hij er opgesprongen was toen de tram reeds in beweging was. Omdat hij deze onvoorzichtigheid dikwerf uithaalt, werd het nuttig geacht hem te bekeuren. Hij is heden niet verschenen, doch de eisch is f 4 boete of 2 dagen, zoodat het dit knaapje wel aan ’t verstand zal worden gebracht dat al blijft hij weg van de zitting, hij toch wel zijn straf krijgt. 22. P. R. te Witmarsum begint reeds op hooge jaren te komen, maar toch heeft hij in al zijn levensjaren niet de wijsheid opge daan, dat het dwaas is, zich aan sterken drank te buiten te gaan. Den 19 Aug. ’s avonds half twaalf kon de politie geen ge noegen nemen met zijn toestand. De mare chaussees hebben hem naar huis gebracht. Beklaagde is aanwezig en bekent dat hij dien avond wel een slokje te veel had, maar zijn gezicht wordt ook minder en dus kan hij bij donker niet best meer zien. De politie weet echter niet veel goeds van hem te vertellen, zoodat hij een duchtige vermaning krijgt benevens den eisch f 5 subs. 2 dagen. 23. P. v. d. W. te Bolsward had in den nacht van 18 op 19 Aug. naast zijn huis twee handkarren gezet. Hij had uit elke kar één wiel genomen, opdat men er niet mee weg zou rijden. Den volgenden morgen ontdekte hij, dat uit beide karren het andere wiel ook verdwenen was. Hij ging dus naar ’t bureau om aangifte te doen van de ont vreemding, doch nu werden hem de wielen daar getoond. De politie had deze er afge nomen en zegde hem een bekeuring aan, omdat hij de openbare straat voor berg plaats van karren bezigde. Bekl. beweert nu ter terechtzitting dat de strook grond naast zijn huis hem toe behoort, doch een bepaald bewys hiervan kan hij niet overleggen. Wel wordt nog verklaard, dat de straat van gemeentewege is vervloerd, zoodat dit niet pleit voor zijn bewering. Eisch f 2 of 2 dagen. 24. H. de V. te Zurich woont dicht bij den hoogen dijk die behoort bij het Zee- dyks-bestuur. Den 23 Juli liepen 4 kippen van beklaagde op dien dijk, de Slaperdijk genaamd, en daar naast nog 2, doch die waren nog niet op verboden terrein. Omdat in de nabijheid geen andere woning staat, vermoedde de opzichter, die de kippen zag loopen, dat ze aan beklaagde behoorden, en ja, zoo was het precies. Omdat hy reeds heel vaak gewaarschuwd was, geen kippen op den dijk te laten komen, kreeg bekl. nu proces-verbaal. Eisch f3 of 2 dagen. 25. S. E. van Koudum voer den 24 Aug. met volle zeilen door de brug. Er stond wel een paal met „strijk”, doch deze schip per vond strijken wat te veel drukte. Hij had ook niet gedacht, dat er een ryks- veldwachter zoo in de nabijheid was, want hij wil anders liefst geen drukte met de justitie hebben. Hy zou dan liever den veldwachter een kleinigheid geven. Deze had hierin geen smaak, maar toch de schipper was er op gesteld, en duwde ten slotte den beambte een gulden in de hand. Die gulden werd opgezonden naar den Officier van Justitie, en miste dus geheel zyn bestemming. Zjjn gemakzucht kost hem f5 of 2 dagen. 26. J. L. te Witmarsum was den 26 Aug. ’s avonds half twaalf beschonken, ’t Komt hem wel eens meer over, zoodat hy ter waarschuwing ditmaal vermoedelijk 3 dagen hechtenis krijgt. 27. A. G. van Arum werd den 22 Aug. tegen middernacht aan den dijk gevonden door de politie. Hij sliep al by na, doch de politie nam geen genoegen met zjjn rustbed en wilde hem onder dak brengen. Met moeite gelukte dit, niet dat hij zich er tegen ver zette, o neen, maar hij was zoo aangeschoten dat hij niet gaan kon en meer sleepende dan loopende zyn woning bereikte. ÈiaQh f 1 of 1 dag. Slat wlqti Het conflict aan de Leeuwarder Cartonfabriek. Leeuwarden, 17 Sept. Alle hoop is weer vervlogen. De heeren Troelstra, Van Eijsinga en Oosterhoff zijn niet bij den heer Driesens geslaagd. Deze wilde aan de ar beiders alleen een zeer beperkt vereeni- gingsrecht toestaan, n.l. niet aangesloten bij het Ned. Arb.-secretariaat en op de verga deringen alleen toelating van werklieden der fabriek, met uitsluiting van ieder ander. Verder zouden 26 met name genoemden voor goed van de fabriek blijven uitgesloten, omdat ze den Directeur diep hadden gegriefd. Van tegemoetkoming in geleden schade kon niets komen. (Dit was het schriftelijk ant woord van den Directeur). Het laatste punt wilden de arbeiders laten vallen, maar ten aanzien der andere twee (onbeperkt vereenigiugsrecht en toelating van allen) werd met 78 tegen 3 stemmen besloten, te volharden. Het bovengenoemde drietal verklaarde zich hierop onmachtig, iets meer doen. Een schritteljjk woord van protest aan den heer Driesens zou het laatste zijn. De 26 in ongenade gevallenen waren zeer verbaasd over die beweerde grieven. Twintig hunner getuigden, nooit iets tegen den Directeur te hebben gezegd,ja velen hadden hem nooit gezien. Ten overvloede was beloofd, voor bepaald aangewezen be- leedigingen excuus te vragen. Waar de stand van zaken zoo is, maakte het voor de uitgeslotenen een ontmoedigen den indruk, dat heden morgen weer 16 (anderen zeggen 20) aangeworvenen uit de provincie Groningen per waggon voor de fabriek werden gereden. Die aanvoer gaat geregeld door, waar echter tegenover staat, dat er ook weer vertrekken. Zoo hebben er Zaterdag elf het fabrieksstof van hunne voeten geschud. De uitgeslotenen doen alle moeite, hun oude kameraden over te halen, maar tot heden met weinig succes. Wel ontstaat er eenige gisting. De Groningers zijn echter niet te naderen. Eén van de uitgeslotenen een man van 70 a 75 jaar, die i 7 per week verdient voor hem en zijn huishouding is heden morgen op de bekende yoorwaarden weer aan den arbeid gegaan. Naar men ons mededeelde, maakte zijn vrouw het hem thuis zoo lastig, dat volhouden langer onmogelijk was. De bescherming van de politie moet soms buitensporig ver reiken. Zij zou zelfs een der werkenden naar de kroeg hebben geleid, waar de man vredig zijn borrel kon drinken, om daarna onder bescherming der politie terug te keeren. De vergadering van gisteravond in de zalen Visser is niet zoo druk bezocht ge weest als Woensdagavond. Netto opbrengst pl.m. f50. Tietjerksteradeel, 17 September. De aardappeloogst is begonnen. De opbrengst valt niet mee; bovendien zijn de aardappels door elkander klein van stuk. Ook ten aanzien van de kwaliteit is de aardappel- bouw dit jaar zoo goed niet als ’t vorig jaar. Ze zijn meer „stijf*, slechts enkelen „gebloemd*. Ook de ziekte openbaart zich. Hepk. Adv. BI. Fr. Zuidwesthoek, 17 Sept. Het kalme, bijzonder schoone September weder is voor de najaarspalingvisscherij achter de kust alhier niet gunstig. Daaraan schrijven de visschers dan ook de geringe vangsten toe. Tot heden is er door velen zeer weinig gevangen, zóó weinig, dat de gemaakte kosten nauwelijks vergoei werden. Thans is een nieuw „duister* ingetreden, waarin men, bij verandering van weder, op betere resultaten hoopt. Voor de uitoefening der binnen visscherjj op de meren is de gelegenheid gunstig. Daardoor waren de uitkomsten aldaar be vredigend, inzonderheid voor de baarsvis- schers. Sneek. Onder vele blijken van belang stelling herdacht de heer W. Deinum Za terdag zijne 25 jarige dienstvervulling als onderwijzer in deze gemeente. Van 15 Sept, 1875 tot Maart 1877 was hij alhier werkzaam aan de school voor kosteloos onderwijs, daarna onafgebroken aan school I. Zijn collega’s van die school ontvingen den jubilaris in zijn keurig versierd schoollokaal en ver eerden hem bij monde van den heer J. Visser, oud-hootd dier school, met eene har telijke toespraak, een barometer, terwijl zijn leerlingen en oud-leerlingen mede in stoffe- Igae blijken van hulde, waaronder een zil veren inktstel, van hunne hoogachting blijk gaven. Zitting van Vrijdag 14 September 1900. Wanneer wij de lijst der strafzaken heden overzien, trekt het onze aandacht, dat de drankwet al weder het re uzen-aandeel heeft by de overtredingen. Wij tellen van de 36 zaken die heden op de rol staan, niet minder dan 19 beklaagden in „kenlyken staat.” Hierbij gevoegd 3 beklaagden die te laat in de herberg vertoefden, en 3 gevallen van nachtelijk burengerucht, wat in den regel voortkomt uit voorafgaand rykelyk gebruik van spiritualiën, dan heb ben wjj er dus 25 beklaagden die zich hadden te verantwoorden wegens het te veel gebruiken van sterken drank. Wy begonnen heden echter de zitting niet met de natte gemeente, maar geraak ten eerst op een mesthoop verzeild. 1. J. v. d. W. te Bolsward had den 21 Juli een verzameling mest op zjjn erf, en dit is in de zomermaanden niet geoorloofd. Hy was in Mei door de politie gewaar schuwd, en had toen ook de mest verwijderd. Toen er den 21 Juli weer een hoeveel heid van naar raming wel 2 pramen aanwe zig werd bevonden, werd hij bekeurd. Bekl. is aanwezig en geeft als reden op, dat hy het van ’t zomer zeer druk heeft gehad, en zijn best doet om er wat extra’s by te verdienen, daar hij een groot huisgezin heeft. Als hij ’s avonds thuis kwam, was hij te vermoeid, om de mest nog weg te brengen, maar heeft die goed bedekt en onder de boomen geplaatst, zoodat er nie mand last van had. Toen de politie hem den 21 Juli zei, dat het er niet mocht blyven, is hij zoodra mogelijk met de weg ruiming begonnen. Hij had dan ook geen proces verwacht. Toch eischt de Heer Ambtenaar f 5 of 2 dagen, want de politie-verordening verbiedt het houden van een mestvaalt in den zomer. 2. H. Y. van Bolsward was in den nacht van 24op 25 Juli dronken inde Franeker- straat alhier. Eisch f 1 of 1 dag. 3. P. I. te Bolsward is een vrouw, die door haar meermalen ergerlyk gedrag het reeds tot een treurige vermaardheid heeft gebracht. Er werden heden 3 processen behandeld wegens openbare dronkenschap. Den 20 Aug. verwekte haar gedrag een heele volksoploop, toen de politie haar logies moest verschaffen. Den 22 Augs. werd zy ’s avonds bij Wommels aan den trekweg gevonden, en is ook toen door de politie dien nacht gehuisvest, in „het hok” gelijk men dat appartement in Wommels gelieft te noemen. Den 24 Aug. werd zy hier te Bolsward ’s avonds laat weer door de politie opgeborgen, terwijl thans infor- matiën inkomen, dat zij tegenwoordig in Leeuwarden schijnt om te zwerven. Eisch 3 X f5 of 3 dg. voor elke boete. 4. H. V. te Workum werd in den nacht van 23 op 24 Aug. op den Dylakker alhier aangetroffen, en heeft in ’t arrestanten lokaal mogen slapen. Eisch f5 of 3 dagen. 5. M. v. H. te Bolsward was den 28 Juli ook over zijn bier. Hij geraakte op de Snorkstraat in de groentemanden ver ward, doch die schade schijnt door hem hersteld, althans, daarvan komen wij nu niets van te hooren. In plaats van in zyn woonschip, heeft hy in ’t bureau zyn roes mogen uitslapen, en daarvoor wordt gere kend fl of 1 dag. 6. S. v. d. W. te Workum was den 26 Juli ’s avonds 11 uur op Markt aldaar aan ’t zwaaien en draaien. Deze abnormale beweging kost hem nu denkelijk fl of 1 dag. 7. A. B. van Terhorne is schipper. Den 27 Juli zeilde hij met het grootzeil onder Oosterend, in een vaart waar ’t zeilen ver boden is. Eisch f2 of 2 dagen. 8 Th. de J. te Woudsend reed met een melkwagen langs den kunstweg onder Elahuizen, en had wat te veel melkkannen op zyn wagen in verhouding van de breedte der wielbanden. Eisch f5 of 3 dagen. 9. J. S. te Workum was op het Zuid aldaar zijn stuur kwijt. Als eerste waar schuwing krijgt hij nu fl of 1 dag. 10. J. S. E. van Makkum overkwam den 5 Aug. hetzelfde. Voor hem wordt evenwel f3 of 2 dagen geëischt. 11. J. R. te Hindeloopen 9 Aug. idem. Eisch f2 of 2 dagen. 12. 8. M. te Rien maakte den 7 Augs. 'a avonds ook wat te veel drukte. De politie kwam er wat nader bij en zag dat het Schiedammernat zijn invloed deed gelden. Eisch f5 of 3 dagen. 13. J. B. te Bolsward was het op Zon dag 5 Aug. ’s namiddags 1 uur even ont schoten. De politie kon er geen genoegen mee nemen, zoodat hij in ’t boekje kwam. Eisch f2 of 1 dag. 14. S. de V. had dien Zondag, ’t was ’s avonds negen uur, ook wat te diep in ’t glaasje gekeken, en toen de politie hem in de Witheerensteeg zag waggelen, kon het er niet mee door, ’t Boekje kwam dus dien avond weer uit den zak. Eisch f 10 of 3 dagen. 15. D. P. te Bolsward was den 8 Aug. ook zoo ver heen, dat hy niet alleen zijn weg kon vervolgen, en in ’t bureau moest worden gebracht. Eisch 3 dagen hechtenis. 16. A. R. te Bolsward was den 7 Aug. met een handkar op het pad. In de Pol straat reed hij niet op de keien, doch op de kleine steenen. De politie zag het en bekeurde hem. Eisch f3 of 2 dagen. 17. R. v. d. P. van Workum is een jon getje van 11 jaar. Wij kregen niet veel goeds van dit ventje te hooren. Den 13 Aug. heeft hij den schippersknecht Th. Wiersma baldadig met steenen en turf kluiten geworpen. Getuige Wiersma zegt, dat hij er geen aanleiding toe had gegeven, maar hij was op ’t schip en moest de kom metjes, waaruit koffie gedronken was, spoe len, en nu had deze jongen de baldadige aardigheid hem met steenen en turfkluiten, die in de kar op den wal lagen te gooien. Als hij er af kwam ging de jongen aan den haal, doch hij was niet weer by zijn werk, of daar had je hem weer. Getuige ging toen in de kajuit omdat hij vreesde dat hij de kommetjes stuk zou gooien, en toen had beklaagde zelfs de brutaliteit om op het schip te komen, de klap te openen en nog turf naar binnen te werpen. Op de vraag of hij daar geheel geen aanleiding toe heeft gegeven, antwoordt getuige neen, heerenhij was wel mee uit varen geweest en daarbij nat geworden, en toen zei hy, dat ik hem in de vaart „gedonderd” had, maar dat is niet waar, hij zei dat maar zoo, en hij was ook brutaal tegen den veldwachter. Beklaagde is aanwezig, doch heeft nu niet veel te vertellen. Hij heeft op de ver klaringen van dezen getuige niets aan te merken, en bekent dat hij hem zonder aanleiding heeft geplaagd. Als 2de getuige wordt nog gehoord K. Boorsma, die verklaart dezen jongen den 13 Aug. te hebben zien gooien op het schip van Steffen v. d. Pal. Op theatralen toon kregen wij ongeveer deze ontboeze ming te hooren„Het deert mij Heeren, dat ik hier moet verschijnen als getuige tegen dit knaapje. Als de jeugd reeds zoo diep gezonken is, dan doet mij dit wee aan myn hart, ’t Heb het geduld bewonderd van dezen schippersknecht en ook van den politie-agent, want deze jongen ging hen letterlijk „treiteren.” Ik heb zelf 8 kinde ren, Heeren, maar ik bracht ze liever naar ’t kerkhof, dan dat ik ze zoo zag worden als dezen beklaagde.” Op de vraag, wat de aanleiding was, antwoordt getuige, dat hij meent dat het niets dan „aanslagen” waren. Dit woord zullen wij het best, kunnen vertalen door kuren. Beklaagde krijgt een geduchte vermaning, de eisch 110 of 2 dagen en moet met den brigadier mee om eens „het hok” te zien, dat gemaakt is voor opsluiting. Hij keek erg beteuterd en beloofde beterschap. 18. S. B. van Koudum werd den 3 Aug. bekeurd wegens openbare dronkenschap. Hy was kortleden hier voor ’t Kantonge recht veroordeeld tot 21 dagen en 4 maanden opzending en moest dien dag weg. Hy schijnt er daarom nog eentje op gekocht te hebben, maar ’t gevolg was, dat hy zich niet aanmeldde, waar hjj dien dag verwacht werd. Hy is een paar dagen later daarom gehaald en heeft thans geen gelegenheid zyn borrel te drinken. De eisch is 21 dagen hechtenis. Die dagen kunnen nu in een moeite doorgaan, wyl hij nu toch uit logeeren is. 19. 8. B., A. N. en T. P., allen te Pingjum, waren den 12 Aug. 11 uur in de herberg. De politie waarschuwde dat het tyd was om te vertrekken, doch dit 3 tal had nog geen trek in heengaan. De kastelein kon ze er niet uitkr jjgen en zei later tegen den agent ze willen er niet uit. De politie kwam hen nu ten tweeden male zeggen dat ze moesten opstappen, mw nog gingen »e niet. Toeu a Bolswardsche Courant c i*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1