NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Bor.swA.ao en wonseraoeee No. 77. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Uit de Raadszaal. VOOR Vergadering op Donderdag 20 Sept. 1900. f 561.325 f Talrijk personeel. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. f 15648 975 - 15087.65 ^XXXXXXXXXHXXXXXXXX^ d ZONDAG 23 SEPTEMBER. b 4. Behandeling van het adres van den heer G. Dijkstra c.s. om icalbeschoeiïng, met advies van Burgem. en Wethouders. Burgemeester en Wethouders achten zich verplicht de zuinigheid te betrachten en zij stellen dit voorop. Het is nooit het plan geweest aan den wal aldaar een beschoeiing te hebben, de woningen zijn er alle in lateren tijd gebouwd. Bovendien is deze vaart pro vinciaal vaarwater, de toestemming van den provincialen waterstaat zou hiervoor ge vraagd moeten worden. Een walbeschoeiïng zal moeten kosten f 1323, of indien het door de stadswerkers wordt uitgevoerd zou er f 1043 mee heen gaan. B. en W. adviseeren daarom afwijzend op het adres te beschikken. De heer v. d. Meulen vraagt, hoe de be woners daar stalten hebben gekregen. De Voorzitter. Dit is op eigen kosten geschied en met toestemming van den Pro vincialen Opzichter. De heer Eerdmans. De stalten zijn daar dus met wettige toestemming gekomen, naar wij hieruit vernemen, mij dacht nu zou het wel raadzaam zijn, dat de stad de toe gang tot die stalten wat verbeterde. Voor de Brouwerssteeg is een opslag, doch daar zit de vaart vol modder en grond, daar kon de gemeente toch ook wel voor zorgen, naar het mij voorkomt. De Voorzitter. De stalten zijn particulier eigendom, en dan behooren die particulieren ze toch ook te onderhouden, en het baggeren ligt evenmin op den weg der gemeente, de provincie onderhoudt die vaart. De heer Eerdmans. Ik kan mij met die zienswijze niet vereenigen. Al zijn die stal ten al particulier eigendom, toch kan de gemeente die toegangen aan den wal wel wat verbeteren, en het uitbaggeren, dat ligt toch ook meer op den weg der gemeente om het aan te vragen, dan op dien van enkele particulieren. De Voorzitter. Wanneer de vaart be lemmerd wordt, kunnen B. en W. het wel verzoeken, doch dat is tot heden niet het geval. Wanneer het aan de wallen niet diep genoeg is, hebben de belanghebbenden daar zelf voor te zorgen. De heer Dijkstra. Ik had niet verwacht dat Burg, en Weth. met zulke ongegronde motieven zouden aankomen. Dat het nooit de bedoeling is geweest, dat daar een wal- beschoeiing zou komen, zal wel zoo zijn, maar op andere plaatsen waar ze reeds ge maakt zijn, was het oorspronkelijk ook niet de bedoeling. En de kosten zijn misschien ook veel te hoog geraamd, mij dunkt, dat het wel voor veel minder kan. Voor de tram is wel f 20.000 over, maar als arbeiders wat vragen, kan ’t niet. De vrouwen dier arbei ders moeten thans met levensgevaar naar den wal. De opslag voor de steeg bij mijn huis, staat niet eens in de richting, is te ver binnenwaarts, dus de gemeente kan die grond er gerust voor weg nemen, ’t is op eigen grond. Zelf heb ik er zoozeer geen belang bij, dat daar de wal wat verbeterd wordt, maar ik zou toch wel willen zien dat er verandering kwam. De heer Schotman vraagt, nu er toch stalten zijn, ot de gemeente daar niet een paar bij kan maken, dan was misschien met een f 50 de zaak in orde en alle bezwaren opgeheven. De heer Dijkstra. Ik vind dat B. en W. den toestand met goed inzien. Alle jaren wordt het bolwerk kleiner, doordat er brok ken in de vaart vallen. Er mag wel in worden voorzien, en er is overal wel geld voor te vinden, ook hier wel voor, al is het desnoods ook door leening. Maak dus de boel in orde. De heer Eisma. Het is bekend, dat in den laatsten tijd allerhande beschuldigingen naar het hoofd van B. en W. worden ge worpen, doch men dient te bedenken, dat bij de begrooting van 1901 de hoofdel. omslag het maximumcijfër heeft bereikt. Het is mij niet bekend, dat het Dagel. Best, in zijn plicht tekort schiet, doch wel is het mjj bekend, dat er allerlei aanvragen inkomen, waardoor het budget bezwaard wordt, en die dus niet alle kunnen worden ingewilligd. Om daar nu een wal beschoeiing te maken, dit is nooit de bedoeling geweest. Er zijn daar in den wal overal holen en gaten, de politie kan er ook niet op passen. Ook wordt de wal daar vernield door de vele pramen... De heer Dijkstra, dat is niet waar De heer Eisma. Twee stalten brengen daar ook geen verbetering aan, want de stalten, die er reeds zijn, worden niet eens goed onderhouden. Bij de begrooting wordt reeds ongeveer 90 M. nieuwe walbeschoeiing ge vraagd, op plaatsen die er voor bestemd zijn. Op ieder verzoek kan maar niet worden ingegaan, de raad dient zich te houden aan de toezegging van B. en W. om de terreinen op gemeentegrond geleidelijk te verbeteren. De heer krijgt op verzoek Ter visie om vergadering. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Aanbieding van degemeente-begrooting enz. voor 1901. De gemeentebegrooting wijst aan in ont vangst en uitgaaf beide de som van f 110.654.645. De begrooting der d.d. Schut terij, ontvangst en uitgaaf beide de som van f 1210. De begrooting van den weg Bolsward- Harlingen, de inkomsten 9373.05 9368.47 4.58 terij, ontvangst en uitgaaf beide de som van - - - Harlingen, de inkomsten de uitgaven vermoedelijk batig saldo De begrooting van het Alg. Stadsarmenhuis, de inkomsten de uitgaven vermoedelijk batig saldo Al deze begroetingen worden gesteld in handen eener Commissie, de heeren Hommes, v. d. Werf en Schotman. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening Van de Commissie voor de gasfabriek is bericht ingekomen dat er tijdelijk behoefte bestaat aan een bedrijfskapitaal van f 4000. Burg, en Weth. stellen voor de benoodigde som tijdelijk te leenen bij Gebrs. Kingma alhier, op de gewone conditie. Voor dit voorstel wordt urgentie gevraagd en verleend, waarop het met algemeene stem men wordt aangenomen. 3. Missive van de plaatselijke schoolcom missie en de damescommissie voor het hand- werksonderwijs met antwoord van Burg, en Wethouders. Van de plaatselijke schoolcommissie en de Damescommissie is een missive ingeko men waarin zij ontslag verzoeken van hun betrekking wegens de houding die het in den laatsten tijd tegenover hun aanneemt. De Commissie verklaart Verkrijgbaar in den Wijnhandel '*;eid alle verlangde inlichtingen aan d te geven. TT' TJf 4 ATT INI en Weths. deelen den korten inhoud JL IjjAIN XjLLv11 verschiHendecorrespondentiën,die i hun college en de plaatselijke -- Tmmissie zijn gewisseld, en dat die ^$$^^$$^sie nu een collectief ontslag vraagt, niet zijn geraadpleegd over de voor- van een onderwijzeres in de hand- Burg. en Weths. handelen bij die --^'■‘oht gelijk bij art. 28 der wet op het js is voorgeschreven, waarbij van de 3 Snelper,tnmissie geen sprake is. Was het wel de gewoonte, het advies dier isie te vragen, later is het D. B. QT'OOlVTTlTJTTT^ leswijze veranderd, en heeft zich be- A vt V7 IvL U Tv U Iv ajjeen (je wet telijke voorschriften romtrent te volgen. B. en W. stellen voor, alle over deze zaak gevoerde stukken ter inzage te leggen, opdat de raad volledig kennis van den stand van zaken kan nemen. De heer Hommes oordeelt dat de missive der schoolcommissie met het antwoord van Burgem. en Weth. heel goed kunnen be sproken worden na af handeling der reclames in de geheime zitting. De Voorzitter acht openbaarheid in dezen zeer gewenscUt. Het betreft hier een ad ministratief verschil en geen persoonlijke kwestie. Bovendien dienen de leden van den raad eerst de stukken in te zien, alvorens ze te kunnen beoordeelen. De heer v. d. Meulen apprecieert gaarne het voorstel van u. en W. om de zaak nader te overwegen. De heer Schotman had eigenlijk geen plan in deze zaak tienen te spreken, doch nu B. en W. dadelijk hun advies geven, wil hij ook gaarne dat de Raad alle grieven van de Plaatselijke schoolcommissie kent. Het betreft n.l. niet alleen de voordracht van die onderwijzeres, er is veel meer, want zelfs in gewone zaken van onderwijs wordt in den laatsten tijd de schoolcommissie ge passeerd. Dat alles wil hij gaarne schriftelijk mededeelen. De heer Dijkstra ondersteunt het voorstel Schotman. De heer Eisma. Het schijnt dat er meer grieven zijn, en ook ik wil die gaarne hooren. Het voorstel van het D. B. aangevuld door den heer Schotman wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, (de heeren Eerdmans en v. d. Werf.) De heer Schotman hield Tegenwoordig waren 12 leden, de heer P. J. de Boer was absent met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, na eene opmerking van den heer Dijkstra, dat daarin niet vermeld is de tegenstemmer bij de vaststelling der gemeenterekening, wat er op zijn verzoek nog zal worden bijgevoegd. De Voorzitter deelt mede, dat door hem, mede namens den gemeenteraad een telegram van gelukwensch is verzonden aan H. M. de Koningin op 31 Aug. j.l., waarop een dank betuiging is terug ontvangen. Notificatie. Ingekomen stukken. a. Een adres van den heer Johs. de Boer, opzichter der gemeentereiniging, verzoekende verhooging zijner jaarwedde, om daardoor in overeenstemming te komen met zijne ambt- genooten in andere plaatsen. b. Een adres van den heer S. J. Pekema, directeur-boekhouder der Stads Bank van Leening, verzoekende herbenoeming als zoo danig, aangezien zijne betrekking met 1 No vember a.s. expireert. c. Een adres van G. D. van der Zee, verzoekende eenig pensioen van de gemeente, aangezien hij 43 jaren turf drager is geweest, en om gevorderden leeftijd eervol is ont slagen. De Voorzitter deelt mede, dat adressant met eigen goedvinden turfmeter is ge worden, zoodat er geene reden is, om op dit verzoek in te gaan. Wordt aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van het Bestuur van het Waterschap „de Scherwolder- en Morrha- hemmen“, verzoekende dat de zuidervleugel der brug bij de „Nieuwe Zijl“ worde her steld, daar deze sluis aan de gemeente Bols- ward behoort. De Voorzitter deelt mede, dat voor huis en brug f 200 op de begrooting is uitge trokken. Burg, en Weths. vragen machti ging dien post met f 100 te verhoogen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. e. E(> xkzJ.üX'ölKlJW iliöb. 1901 alb verzoekt king ov daarbij aangren 2°. eer fonds. f. F zoeken» wachte j koopen I oneeni 3 g- Zijl“, een st bekon De en in ten finJ.' 1—- h. Een missive van Burg, en Weths. omtrent de vernieuwing van de draai bij „Exmorrazijl“. De eigenaren van aangren zende landerijen wenschen daar een brug en doen daartoe het voorstel, zoodat de gemeente dan zal bijdragen wat een nieuwe draai moet kosten, terwijl alleen de onderbouw der brug dan bij de gemeente in onderhoud komt. Ter visie, om bij de gemeentebegrooting te behandelen. i. Een nader advies van het Dag. Best, omtrent de adressen om een aanlegplaats van de stoomboot „Feniks1* bij de Harlingerbrug. Burg, en Weths. meenen dat het nimmer de bedoeling is geweest, de noordzijde dezer brug te bestemmen tot aanlegplaats voor stoombooten, en daar het Prov. vaarwater is, zou zulks vrij zeker bezwaar ontmoeten bij het Prov. Bestuur, bovendien zal het plant soen daar dan komen te vervallen, redenen waarom B. en W. hun voorstel handhaven om afwijzend op die adressen te beschikken. Wel wenschen B. en W. aan de zuidzijde bij het plantsoen ongeveer 90 M. walbe schoeiing te maken. Ter visie, tot de volgende vergadering. j. Een voorstel van B. en W. omtrent de uitbreiding onzer stad. Daar binnen de kom hierin niet voldoende is te voorzien, is het oog gevallen om den omtrek bij Amicitia1*. Door verlegging en vernauwing der gracht en egaliseering van het bestaande bolwerk, is een ruim terrein te bekomen, waarop ge schikt heeren- en burgerhuizen kunnen wor den gesticht. Burg, en Weths. achten het gewenscht 3$n prijsvraag uit te schrijven voor het doel- zich buiten stemming. matigst ontwerp van een en ander, en een jury te benoemen ter beoordeeling, waarvoor eenig crediet noodig is. Dit voorstel wordt ter visie gelegd, om het te behandelen bij de gemeentebegrooting. k. Het suppletoir kohier van hondenbe lasting, tot een bedrag van f 21.00. te behandelen in de volgende nogmaals het woord, en vraagt of de wal beschoeiing bij de noordzijde dan voor de aardigheid is gemaakt? De heer IJ. T. de Boer betreurt het, dat de discussiën te midden van een belang stellend publiek op zulk een toon gevoerd worden. Dit is geen fatsoenlijke manier van discussieeren, al die verwijtingen maken het bloed maar warm en behooren in den Ge meenteraad niet thuis. Hij gelooft wel dat B. en W. de zaken goed inzien, en zou het betreuren, als daar f 1300 wordt ’be steed aan dien wal. Maar toch is daar wel verbetering noodig en daarom lacht hem het voorstel Schotman wel toe, om daarvan gemeentewege een paar stalten te maken. De Voorzitter. Burg, en Weths. wenschen steeds hun plicht te doen, en nu er van mijnheer Schotman een bemiddelend voorstel is aan de hand gedaan, geloof ik dat deze zaak wel zal kunnen worden afgedaan, wanneer van de begrootingscommissie nadere voorstellen in dien geest inkomen. Ik con stateer verder, dat de heer Dijkstra Burg, en Weths. heeft leeren kennen, zijne op merkingen laten mij volkomen koud. Het voorstel van Burgem. en Weths met algemeene stemmen aangenomen. De heer Dijkstra hield zich buiten stemming. 5. Nadere behandeling van het adres van den heer B. van der Werf, inzake rioleering met advies van Burgem. en Wethouders. Burg, en Weths. hebben in dezen een nader onderzoek ingesteld, doch ’t is hun voorgekomen, dat de toestand niet zoo erg is, als ’t in ’t adres wordt voorgesteld. Het is hun gebleken, dat de schuld ligt bij de bewoners zelf. De politie zal een nauwgezet toezicht uitoefenen, doch een verdere rioleering meenen B. en W. niet te mogen voorstellen, waarom zij adviseeren, afwijzend op het adres te beschikken. De heer Cuperus. Ik heb van morgen met een ander lid van den raad een onder zoek ingesteld, en bevonden dat er nog ier door de goot loopt. Art. 36 van de politieverordering verbiedt zulks, en ik meen, dat wanneer dat art. 36 wordt toe gepast, de zaak in orde is. Ik kan mjj daarom met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Feenstra licht toe, dat voor den stal nog een zinkput zal worden gemaakt. Hij heeft met van der Werf persoonlijk over de zaak gesproken, en die dacht ook, dat alles dan wel in orde zou zijn. De heer Dijkstra. Om den heer Feenstra daarop te antwoorden, die zinkput geeft geen verbetering. Het dikke, de room zinkt daarin wel wat af, maar het dunne loopt er over. Zonder ondergrondsche rioleering blijft de stank evengoed. De politie kan er wel oppassen, maar de stank kunnen die menschen toch niet in den zak steken. De heer IJ. T. de Boer. In de vorige vergadering heb ik reeds te kennen gegeven, dat de toestand daar dringend verbetering eischt. Voor de woning, die mjj behoort, is, zooals ik ook zeide, een zinkpunt of dobbe. Wanneer de raad niet kan besluiten, verbetering aan te brengen, wilde ik wel, dat die zinkput maar dicht kwam, want er komt een lucht door in dat portaal, dat het er haast niet is te verkeeren. De heer v. d. Meulen. In de vorige ver gadering zeide ik reeds, dat de twee adressen over de rioleering dezelfde strekking en ook dezelfde oorzaak hebben. De toestand ontstaat, doordat op eigen terrein wordt gemist, wat er moet zijn. Als ieder een goede zinkput had, was de zaak gezond, doch nu komt er vuil in de gaten, wat er niet in behoort. Daar bjj de Sneeker- poort is met die bewering ingestemd, en voor dit adres werd de behandeling verdaagd, wat ik inconsequent vind. De heer Schotman. Ik ontving vandaag een briefje van die buren, dat aldaar nog steeds ier door de goot loopt. De heer Eisma. Ik kan bevestigen, wat de buren daar neerschreven. De toestand daar bjj Oeds de Jong is niet geljjk het behoort. Hjj gebruikt een wagenhuis voor de stalling van koeien, en de ier loopt steeds door de goot. Daarop heeft hjj geen recht. Art. 36 der politieverordening dient in dezen te worden toegepast, om dergeljjke verontreinigingen te beletten. De goten zjjn hier evenals zjj in zoovele andere straten zijn, de Kerkstraat, het Laag, de Koemarkt en vele andere. Ik ben er dan ook voor de politie op te dragen wat strenger toe te zien. De kleine vergaarbakken kunnen wel eenige vaste stoffen bergen, maar in zulke gevallen zjjn ze gauw vol en de ier loopt dan weer verder de goot langs. Ik heb trouwens opgemerkt, dat de zin delijkheid op meerdere plaatsen in de stad veel te wenschen overlaat, en acht het van belangt dat daaraan paal en perk wqsdt Bolswardsche Courant. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1