NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD JOLSWAR» EN WONSERADEEL No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. BINNENLAND. p DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Praatjes over dit en dat. VOOR INGEZONDEN. 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 8 spoedig geëindigd zijn, tenzij, wat met te denken is, de Kamers den post niet goed keuren. Hepk. Adv.bl. Gaasterland, 24 Sept. Het z. g. n. „tejoenen" schijnt hier maar niet te willen ophouden. In een onzer dorpen toch (welk doet niet ter zake) is weer een kindje het slachtoffer er van. Het wil n.l. maar niet groeien en de vader besluit in persoon naar den duivelbanner te Nieuwebrug te gaan. Het gebruikelijke„Zoo ben je daar, ik had je al lang verwacht", bleet natuurlijk weer niet achterwege, ’t Spreekt tevens van zelf, dat de kleine behekst was en wel reeds een week na de geboorte1Het schijnt evenwel, dat de esculaap eene eenigszins andere geneeswijze gaat volgen, want by thuiskomst moesten de aangegeven middelen dadelijk toegepast worden. Doch voorzichtig deuren en vensters moesten ’s daags zorg vuldig gesloten blijven; niemand mocht toegelaten worden,familieleden uitgezonderd. Degene, die zich dien dag bij de deur ver toonde was de schuldige. Hoe zorgvuldig de vrouw ook oppaste (de man was uit werken) toch moest ze even naar buiten om wat water te halen en toen ze weer naar binnen ging en de deur zou sluiten kwam haar in het gangetje een... oude man tegen De dader was gevonden. Het schijnt dus, dat mannen de kunst ook verstaan. Workum. Zaterdagnacht, acht dagen na den brand in ons vorig Woensdagno. vermeld, werd de burgerjj wederom uitge- rusten slaap opgeschrikt door hoorngetoeter, tromslag en klokgeklep. Maar de zoo hard handig ontwaakten zagen nu geen rosse gloed, opslaande en trillend in de donkere lucht, onheilspellend verlichtend alles wat hoog zich verheft boven den beganen grond. Overal weerklonk het „zeg vriend waar is de brand?" En toch was het noodig dat de brandweer actief optrad; een hooischelf onmiddellijk staande bij het wagenhuis van den heer Van der Zee, logementhouder in „Da Zwaan" op het Noord was door het vuur aangetast. Gelukkig was er windstilte en konde de voortgang van het vuur spoedig worden gestuit. En de oorzaak van deze brand? Het vinden van een met petroleum ge drenkte zak met hooi op den trekweg en sterke petroleumlucht in de nabjjheid der hooischelf deed dadelijk aan kwaadwillig opzet denken. En terwjjl onze burgemeester Maandag morgen reeds bezig was sommige verdachte ingezetenen op het gemeentehuis in verhoor te nemen, verschenen met den halftwee trein eenige heeren van het Gerecht uit Leeuwar den om het verhoor nog scherper voort te zetten. Wij achten het onnoodig de velerlei praatjes te releveeren, de uitslag van botonderzoek der justitie kan gerust worden afgewacht. Friso. Sneek, 24 Sept. J.l. Zaterdag werd al hier de 22 jarige machinist J. L. bjj’t lossen der Zaandam sche boot allervreeseljj kst door de stoomlier getroffen. Gelukkig dat ’t jongmensch niet groot is, anders was hij vrijzeker doodgeslagen. Thans is hij er afgekomen met eene op drie plaatsen gebroken arm. Alhoewel dat lichaamsdeel in deerniswaar- digen toestand verkeert, moet ér toch nog hoop op behoud er van bestaan. Uit Haarlem schrijft men, dat binnen kort een nieuw proces verwacht kan worden over de nalatenschap van Pieter en Eliza beth van der Hulst, die hun zeer aanzien lijk vermogen in 1785 aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlen, nalieten, onder voor waarde dat ’t bij kinderloos overlijden aan de naaste bloedverwanten zou komen. Zooals men weet, zijn er over dat bij zonder groote vermogen onder beheer van Teyler’s stichtingen te Haarlem meermalen processen gevoerd, waarbij zelfs Vorst Bismarck en rechtsgeleerden van naam betrokken waren. Sedert is nu ge bleken, dat Pieter Elizabeth en Maria van der Hulst (Teylers moeder) een jongere halfzuster hadden, wier nakomelingen zich na den dood van Teyler (die kinderloos overleed) in het Utrechtsche bevonden, maar waarschijnlijk door onbekendheid geen werk van de erfenis hadden gemaakt. Thans echter schijnt eene familie, v. B., teCulem- borg, hare recbtstreeksche afstamming van die halve zuster te kunnen bewjjzen en is reeds een bekwaam advocaat in de zaak gemengd, om de quaestie tot een spoedig einde te brengen. Vijfduizend ongehoorzamen. Volgens De Ned. loopen te Rotterdam 5000 men- schen los, die nog wat „wegens burgerlijke overtredingen" met de justitie te vereffenen hébben „Zoogasfabriek wat weet jelui van een gasfabriek, je lijkt meer op kalkovens," was haar antwoord. Omdat ons discours nu geheel verstoord was, ging neef Harmen opstaan en wilde heen gaan hij had evenwel de barmhartig heid te zeggen„Kom neef, wandel even mee, ’t is buiten zulk mooi weer En wij poetsten saam de plaat. Uw. Dw. JOACHIM OPMERKER. Bolswakd, September 1900. P.S. Dit laatste gedeelte zou eerst door mijn vrouw zijn doorgehaald, doch ze zei „laat toch maar staan, andere mannen kan het ter waarschuwing dienen. Ik kan er gelukkig bjjvoegen, dat, toen ik na een half uurtje thuis kwam om koffie te drinken, de rook en daarmee ook de kwade bui geheel was opgetrokken. J. O. Heerenveen, 25 Sept. Op het Trans- vaal-adres is alhier en in de omgeving door 760 personen geteekend. 24 Sept. Er is hier heden een levend paard gewogen. Hoe zwaar raadt u Want het komt nooit voor. Zoolang de waag bestaat en ik ben er al zeventien jaar bij, zei onze zegsman is het nog niet eerder gebeurd. En dan kan men licht ’n honderd pond mis wezen. Er zat zooveel als een „kwestie" achter. Iemand van Rot- stergaast, de eigenaar van het paard, kon het over den prijs niet eens worden met iemand van Oudeschoot. Zoo’n licht beestje van vijf-, zeshonderd pondzou laatstge noemde gezegd hebben. Dat zou je aardig meevallen, had de eigenaar geant woord. Och kom, durf je het aan mij het beest per gewicht te verkoopen Ik geef 21 cts. per pond. Accoord. En zoo werd het dier dat nog van geen viller droomt, gewogen en ’t haalde 860 pond. Het valt den kooper ver uit de gis. Koudum, 24 Sept. Een der omnibus sen alhier, die passagiers van en naar de spoorweg-nalte vervoeren, overkwam een ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Even buiten het dorp de weg maakt daar een „kwade draai" kantelde de wagen en sloeg omver van den hoogen wal in de bermsloot. De passagiers, de voerman inbegrepen, en het paard bleven ongedeerd, het rijtuig echter werd zeer ernstig beschadigd. Lemmer, 24 Sept. Nog nooit, zoolang onze zeesluis bestaat, zijn hier zulke groote ijzeren schuiten geschut als in den loop der vorige week. In ’t geheel waren er 9 stuks, waarvan de grootsten resp.: 360,353 en 349 tonnen inhoud hadden. Deze z.g. bakken zijn bestemd om, getrokken door een sleep boot, suikerbieten te vervoeren van Dokkum via Lemmer naar de suikerfabriek te Lemelerveld (Ov.) Gisteren passeerden reeds drie van deze bakken zwaar geladen met peeën, op hun terugreis onze sluis. Dat onze tjalkschippers deze concurrentie met leede oogen aanzien behoeft geen betoog. Zuidwesthoek, 24 Sept. Openbaart zien de besmettelijke varkensziekte (vlek ziekte) meesttijds in de maand Augustus en neemt ze met die maand veelal een einde, dit jaar is het anders. Men hoort hier zelfs nu nog van vele gevallen. Meestal evenwel sterven de dieren niet „hun eigen dood". Zoodra ze zich lusteloos toonen en het voed sel onaangeroerd laten, wordt de slager ge roepen. Spoedig geslacht is in den regel het vleesch nog goed voor de consumptie. Ooststelliugwerf, 24 Sept. Door den grooten trek naar Duitschland doet zich de behoefte aan dienstboden en arbeiders hoe langer hoe meer gevoelen. Velen zijn niet bij machte knechts en meiden te krijgen en moeten zich behelpen met arbeiders of ar beidsters. Op de loonen heeft dit zeer veel invloed, zoodat diegenen, welke al dienst boden hebben, bijna tweemaal zooveel moe ten besteden als vroeger. Ook rijzen de daghuren van de arbeiders. Voor aardappel- rooien is moeielyk volk te vinden, en vooral dan heeft men hooge eischen in te willigen. Molkwerum, 24 Sept. De aanhouder wintonze visschers mogen dit thans erva ren. Na jaren lang op verbetering der haven ten behoeve der visschersvloot te hebben aangedrongen, is thans door de Regeering op de Waterstaat-begrooting eene som van f 29006 voor dit goede doel uitgetrokken. De tegenwoordige toestand, die vooral in de laatste jaren, wegens uitbreiding der vis- scherji onhoudbaar was geworden, zal dus IV. Mijnheer de Redacteur! Wij hebben ’t in den laatsten tijd nog al dikwerf gehad over onze gemeente-reke- ning, die sluit met een tekort van ruim ƒ3000. Gisteren hebben neet en ik er nog al lang over gesproken. Ik wil je het voor naamste uit onze discussiën mededeelen. De raad heeft daarmede, naar ons inzien, nog al een dreeg kluifje te slikken gehad. Het hokte de commissie hier en daar wel een weinig tegen de keel, maar zij conclu deerde toch, het maar voor zoete koek te nemen. „Wat zal de raad ook anders doen, het geld is toch reeds uitgegeven als de reke ning ter tafel komt”, bemerkte mijn neef. Het is een gewoon verschijnselde commissie wijst op enkele posten, die over de hooge schoenen zijn gegaan, het Dage- lijksch Bestuur wijst eensdeels op onvoor ziene omstandigheden en andersdeels be looft het beterschap en daarmee is de zaak beklonken. Daar mogen al eens een of twee zijn die de hakken in den grond willen zetten, de meesten schikken zich in de om standigheden”. „Daar heb je nu ook weer”, vervolgt neef, „de commissie vond dat op het stad huis wat te veel gloeikousjes zjjn verbruikt en dat er te veel kachelkool is doorgegaan, ze schijnen daar dus hard te stoken”. „Ja, dat zal wel waar zijn”, riep Klaas, „of ze daar hard stoken, de boel zou haast in brand zijn gevlogenO ja, ik herinner het mij wel, dat was toen de jongens ge keurd werden om soldaat te worden”. „Hoor eens, beste jongen”, was mijn wederwoord, „dat was maar voor enkele dagen. Je kunt dat nog niet zoo goed be grijpen, maar die brand is met ƒ35 goed gedekt geworden. De bedoeling is, dat ze daar op ’t gemeentehuis gewoonlijk in een hooger temperatuur verkeeren, dan de Commissie raadzaam vindt. Ook de onder wijzers schijnen wat te koudkleumerig te zijn, naar ’t oordeel der commissie, want voor de scholen wordt ook zuinigheid aan bevolen voor brandstof’. „Weetje”, zei neef, „dat de aandacht ook gevallen is op de schrijf- en kantoor behoeften? Die worden jaarlijks aanbesteed, en van wege de concurrentie zullen die wel goedkoop genoeg geleverd worden, maar nu gebeurt het wel eens, dat er in den loop des jaars iets noodig is, hetwelk niet in die aanbesteding is begrepen, en dat wordt dan als „buitenwerk” beschouwd. Zoo iets heb je bij timmerwerken immers ook wel. Het groote karwei wordt aanbe steed, maar dan komt er altoos nog buiten werk bijde rekening daarvan schiet ge woonlijk uit de gis, deze valt n.l. hem die ze moet betalen meest altijd erg tegen. Dit schijnt bij die schrijf- en kan toorbehoeften ook het geval te zijn, althans, de commissie dringt er op aan, dat in ’t vervolg aan de aanbesteding een ruimer omvang wordt gegeven. Vat je ’m”, zegt neef nog, „er wordt hier niet beweerd dat er met het papier te royaal wordt omge slagen, maar ’t moet bjj aanbesteding wor den geleverd, dat komt voordeeliger uit!” „Zou je dan denken, dat er met de kachelkolen wel royaal is omgeslagen?” vroeg ik. „Wel neen, dat moet je nu niet uit mjjn woorden halen”, zegt neef, „dat heeft de commissie ook niet eens beweerddie zei alleen maar: dat zij er bij B. en W. ten zeerste op aandringt om zooveel mogelijk zuinigheid in acht te nemen. B. en W. voelen zich trouwens ook van geen kwaad bewust, dat blijkt duidelijk uit het ant woord zij zullen gaarne letten, om zoo mogelijk meer te bezuinigen. Begrepen er wordt al bezuinigd, en nu willen ze gaarne nog meer bezuinigen. Mjjn liefje, wat wil je nog meer!” „Heb je wel gemerkt, dat de com missie de gemeente-rekening heel nauw keurig heeft nageplozen zei ik daarop tot neef. „Het gaat over een totaal van meer dan 132,060 en daarin wordt haar aandacht getrokken op een postje van nog geen twintig gulden. Op de kleintjes wordt toch wel gelet hé „Ozei neef, „je bedoelt die zonne blinden aan ’t post- en telegraafkantoor. Maar dat was niet zoo zeer om dat luttel bedrag, dat er de attentie op viel. Kijk, dat is eigenljjk zoo Gesteld, iemand heeft een knecht, dan heeft hjj die voor ’t werk niet waar? en dan veronderstel je ook, dat die de voor hem bestemde bezig heden verricht, JSu heeft onze gemeente een stadstimmerman met vaste medehelpers, daarom viel het der commissie op, dat die zonneblinden door een anderen timmerman gemaakt en bijgevolg aan de gemeente in rekening gebracht werden, zij vroeg dus, waardoor die uitgaaf veroorzaakt is. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat de stadswerklieden het te druk hadden”. „Dat geloof ik graag”, viel Klaas in, „die maken ’t zich altoos heel druk, dat kan men ten allen tijde wel bespeurenpas hebben ze het eene werk klaar, of een ander staat al weer te wachten.” „Zoo, mijn zoon”, was mjjn antwoord, „heb jij dat ook al opgemerkt, nu dan zal ’t ook wel zoo zijn, maar” aldus ver volgde ik tot neef Harmen, „B. en W. konden er bij verzekeren, dat al hadden de stadswerkers die zonneblinden gemaakt, het toch niet goedkooper zou zijn uitge komen, want: „de kosten zjjn niet hooger geloopen, dan de architect begroot had”. Met die wetenschap toegerust heeft de raad amen gezegd”. „Ik moet je toch toestemmen, dat het accuraat is van de commissie, dat zjj ook op zulke kleine postjes de aandacht vestigt, hoewel zij ook wel over grootere gestrui keld is. Daar heb je de gasfabriek. Daar hebben de kosten van exploitatie de be grooting overschreden met een bedrag van 13378,66, dus dat is beter de moeite waard, en de commissie vond, dat voor zoo’n over schrijding de raad had moeten worden gehoord 1” „Weet je, wat de Gascommissie daarop heeft geantwoord vroeg ik. „Ja zeker weet ik dat. Het is door onvoorziene omstandigheden wat uit de raming geschoten, maar dit raakte toch alleen de exploitatie, en voor dergelijke uitgaven wordt nimmer een raadsbesluit vooraf gevraagd. Och ’t verwondert mij eigenlijk niemendal, dat dit antwoord kwam. Daar ken ik de heeren van de Gascommissie voor, trouwens dat is al jaren lang zoo geweest, die heeren beschouwen de fabriek als hun troetelkind. „A, ba"! roept Klaas eensklaps,„wat een zwart troetelkind is dat, en als men er langs gaat kan men ’t vaak merken, ’t ruikt vies ook „Och jongen, je stoort ons maar met je uitvallen," zei ik. „Weet je wat, ’t is mooi weer, laat je vlieger maar eens opgaan, dan kunnen neef en ik nog wat ongestoord keuvelen. De dames zijn ook een luchtje gaan scheppen." Toen Klaas, hoewel met wat trage schreden de kamer had verlaten, stopten wjj elk een versche pijp en vervolgden ons gesprek. „Ja, zooals ik zeide," hernam neef, de Gascommissie beschouwt de fabriek als haar troetelkindje. De raad heeft soms al moeite om de rapporten in handen te krijgen, maar de exploitatie, daar behoeft de raad ten minste zich niet in te mengen. Daar is nu eenmaal de Gascommissie voor. De raadscommissie kwam er nog al voorzichtig mee aan, in haar rapport staat „Het komt ons voor, dat al mag de Gas- „commissie tot zekere hoogte een zelfstandig „beheer voeren, de geraamde uitgaven niet „mogen worden overschreden, zonder dat „daartoe machtiging is gevraagd en ver- kregen van den raad. De rekening van „de gasfabriek is een onderdeel van de ge- „meenterekening, waaruit voortvloeit, van „hoeveel belang het is, dat zulke onder- „deelen niet overschrijden de geraamde uit- „gaven, en vertrouwen wjj, dat de Gas- „commissie voor het vervolg hierop zal „letten en eventueel de noodige machtiging „aanvragen." In het antwoord worden de overschrij dingen der begrooting opgehelderd, maar tevens er bijgevoegd „Voor dergeljjke uitgaven wordt nimmer een raadsbesluit vooraf gevraagd, omdat ze de exploitatie alleen raakt." „Dat is dus zooveel te zeggen als: Je mag wel weten hoe ’t is gekomen, maar dat is ook alles." „Hoe denk je er over, dat het gas met 2 centen tegelijk is opgeslagen," vroeg neef. „Dat keur ik glad af," antwoordde ik, „en ik zal je zeggen waarom." Voor ik echter mjjn gevoelen kon ontwikkelen, kwam mijne vrouw van de Wandeling terug, en pas had ze de kamerdeur geopend of het was „Oef, wat een rook en mjjn laatst gesproken woorden herhalende liet zjj volgen „maar dat keur ik ook glad af, en ik zal je zeggen waarom." Door de fabrieksschoorsteenen wordt ons de bleek al genoeg bedorven, nu zal je maken, uat in de kamer ook het roet in de gordjjnen hangt, ’t Is toch beklagenswaard!" „Maar vrouw, wjj zaten te praten nvev de gasfabriek f antwoordde ik» Bolswardsche Courant t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1