NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ABEEL J No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Praatjes over dit en dat Ingezonden. BINNENLAND. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. VOOR „pteeije, neetje, war rija je weer op je I politiek stokpaard^ wat helpt het je, of ja ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXX^ b DONDERDAG 11 OCTOBER. al tegenspartelt, als je er toch evengoed om bloeden moet en bovendien, goede vriend, wat gij en ik samen opbrengen, is toch slechts een druppeltje in den oceaan „Ja, ja, je hebt goed praten! Je leeft van je renten, maar ik moet er zwaar voor tobben en bovendien ’t wordt altijd maar van den kleinen man gescheurd, ’t Staat immers nooit stil. Daar heb je a. s. Vrijdag ook nog een schaalcollecte van den kerkeraad, waarvan de opbrengst zal strekken tot aan koop van turf voor de diaconie-armen.“ „Nu, onze diaconie heelt het wel noodig, naar ik hoor!“ „Dat kan wel waar zijn, maar de ker keraad heelt, naar mij verteld is, Pet plan een vertrokken leeraar een flink cadeau te vereeren. Als men dan zoo royaal kan wezen, tegenover iemand, die er geen directe behoefte aan heeft, moest diezelfde kerkeraad ook maar royaal zijn tegenover zijne armen en er niet de leden voor laten opdokken? „Dus ik vrees, dat je a. s. Vrjjdagniet erg scheutig zult zijn.* „Als ’t kon lijden, zeker wel, maar ’t zit er haast niet aan. Ik wil steeds de tering naar de nering zetten en dat zelfde zie ik ook graag van anderen, ook van besturen en cor- poratiën. Uw dw. JOACHIM OPMERKER. 7 October 1900. Gaasterland, 8 Oct. De sedert J Oct. j. 1. geopende lijstervangst heeft in onze gemeente nog geen voordeelen van eenig belang opgeleverd. Velen hebben nog geen enkele, anderen slechts zeer weinig gevan gen. De ongunstige windrichting is hiervan de oorzaak. Werkelijk treurig voor menig een. In tegenstelling met vorige jaren, wordt er thans niet door de vangers „op eigen houtje? naar Brussel verzonden. De goede prijs ll'/j cent, die de poeliers betalen, heeft hen hiervan doen afzien. Voor het overige wild besteedt men hazen f 1.40 a f2,00; wilde konijnen f 0,35 h, f 0,45; tamme idem f0,35 a f 0,75; houtsnippen f 1,70 a f 1,75; watersnippen f0,50 a f 0,55 patrij zen f 0,55 a f 0,60 kooieenden f 0,35 a f 0,45 alles per stuk. Donkerbroek, 6 Oct. Heden middag had alhier het volgende ongeval plaats. Dokter P. uit Oosterwolde, die als gewoon lijk eiken Zaterdag zijne patiënten zou be zoeken, was tot dicht bjj ons dorp genaderd, toen ’t paard van zijn rijtuig schrok voor een aan den weg staanden woonwagen. Een oogen- blik scheen het, alsof paard en rijtuig in de Appelschaster vaart zouden terecht komen, doch door een handigen greep van den knecht aan de leidsels werd zulks voorkomen. De dokter was inmiddels uit het rijtuig gespron gen, doch zoo ongelukkig op de gebogen knie neergekomen, dat bij een been brak. Met een ander rijtuig werd hij terstopd huiswaarts gebracht. De eigenaar van den woonwagen haastte zich ons dorp te ver laten, daar de menschen, die op het ongeluk atkwamen, hem minder vriendelijk gezind bleken. St. Anna Par., 8 Oct. Vrijdagavond 11. tusschen 8 en 9 uur woedde in 't noorden van ’t Bildt een waar noodweer. Ouden van dagen herinneren zich niet, ooit zooiets te hebben beleefd. De lucht had wel een drei gend aanzien, maar zoo had men het toch niet verwacht. Plotseling kwam een wervel wind, die mensch en dier deed sidderen. De huizen kraakten en schudden op hunne fondamenten. Door het vreeselijk geraas kon men niet vernemen, welke verwoesting er plaats had. Dit bemerkte men eerst, toen het weder eenigszins was bedaard. Niet alleen, dat er vele pannen van de huizen waren gerukt, maar hier en daar was een hok geheel omver gewaaid. Onder St. Anna- Par. zijn twee boereschuren geheel vernield. Het eene gebouw is geheel uit het verband gerukt, zoodat er eerlang een nieuw voor gebouwd moet worden, het andere is geheel van zijn dak beroofd en gelijkt een ruïne. Zware boomen zijn omgedraaid en met wor tels en al uit den grond gerukt. Een groote hoeveelheid aardappelbakken, rietachoven enz. zijn van het land opgenomen en in de vaart terecht gekomen, waar ze als het ware een dam vormden. Ook een gevel van een huis was weggerukt. V ele vogels aan den zeekant werden door den winddruk gedood. Kimswerd, 8 Oct. Tijdens het onweer van Vrjjdagavond j.l. is een onzer dikke kerkhof boomen door den bliksem of door een hoos van een zijner dikste takken beroofd. Een paar landbouwers alhier krijgen mee? dan 1000 korven zieke aardappelen, welke voor 10 cts. per korf, ja zelfs gratis van de hand worden gedaan. Tietjerksteradeel, 8 Oct. Onze ge meente telt betrekkelijk weinig brood jagers. Boschrijk is onze gemeente dan ook niet. De bosschen, die er zijn en waarin nog eenig wild schuilt, zijn niet voor ieder toe gankelijk. Zij, die zich aan het jachtbedrijf wijden, moeten op de bouw-, wei- en mied- landen hun vangst doen. De familie der langooren is dit jaar goed vertegenwoordigd. Ze zijn evenwel moeilijk te rakendoor den lagen waterstand hebben ze nog een te ruim veld, waarin ze zich kunnen bewegen. Pa trijzen en snippen zijn er weinig. Bakhuizen, 8 Oct. Gisteren namiddag even na eenen geraakte eene hooimijt van K. Zalmstra alhier door onbekende oorzaak in brand. Voor men de vlammen kon blus- schen waren ze overgeslagen op de met riet gedekte schuur der boeren huizinge, die nu binnen een uur tijds geheel af brandde. Het huisraad, op een bed na, werd geredal wat zich verder in en om de plaats bevond ging in vlammen op: de groote voorraden hooi, de granen, het boerengereedschap enz., ook het boedeltje van den knecht, die tijdelijk elders moet verblijven. Zalmstra en vrouw waren per rijtuig naar Bolsward, waar het telegraphisch bericht van de ramp hen ’s middags 2 uur bereikte. De plaats schuur met voorhuizinge behoorde aan de Naamlooze Vennootschap „Maatschappij Gaasterland* te ’sGravenhage en was evenals de inboedel verzekerd bij „Woudeend.* Opsterland, 8 Oct. De handelaar G. W. uit Gorredijk, had voor enkele dagen, toen hij zich met paard en kar op weg naar huis bevond, onder het behoor van 01- terterp het ongeluk in aanraking te komen met de stoomtram, die hem in een bocht verraste. Een botsing was onvermijdelijk, de kar werd verbrijzeld, terwijl een gedeelte van de vracht verloren ging of beschadigd werd. W. die nog tijd kon vinden om het paard van de rails te trekken, kwam er met eene lichte kwetsuur aan het been af. Repk. Adv. BI. Witmarsum. De Raad onzer ge meente benoemde jl. Zaterdag tot onder wijzeres te Burg werd mej. H. v. d. Broek te Haule (met 8 stemmen; terwijl op mej. Postma te Cornwerd 5 en op mej. Rijpma alhier 2 stemmen waren uitgebracht.) (De voordracht bestond uit de damesStuvei te Sneek, v. d. Broek te Haule, De Jong te Harlingen, Rijpma te Witmarsum en Postma te Cornwerd.) Tot onderwijzer te Makkum werd be noemd de heer W. J. Dijk te Bergum met 9 stemmen. De heeren v. d. Veen en P. de Jong verkregen respect. 5 en 1 stem. De voordracht bestond uit de heeren: Dijk te Bergum, P. de Jong te Leeu warden, P. L. de Vries te Leeuwarden en v. d. Veen te Zurich. Wonseradeel. In sommige plaatsen heeracht weer tongblaar onder het vee terwijl het zich laat aanzien, dat de ziekte zich meer zal uitbreiden. Dit is wel te betreuren, ’t Ging anders met ons vee en zuivel zoo goed. Het zou een leeljjke scha depost voor den boer worden als de ziekte zich meer ernstig vertoonde. Kwartjesvinders. Een bende kwartjes vinders reist zoo lezen we in de Amersf. Ct. iederen dag van Amsterdam via Amersfoort naar Kleef of naar Zutfen. De heeren hebben een abonnement derde klasse. De stationschefs waarschuwen elkaar per telegraaf en doen de reizigers zooveel moge lijk waarschuwen. Toch vliegt er nog menigeen in. Door de Vereeniging van Oliefabri- kanten in Friesland is aan den Minister van Finantiën een adres verzonden, hou dende verzoek een invoerrecht van onge veer f 1 per 100 K.G. op vreemde voeder- koeken, zoowel in vasten als in poedervorm, in zijn fiscale wetten op te nemen. De man, die bij een blinden sigaren handelaar in de Boekhorsstraat te ’s Gra- venhage een valsch kwartje trachtte uit te geven voor een geldig muntstukje, werd door de Haagsche rechtbank vrijgesproken, daar zij het bewijs niet geleverd achtte, dat hier met opzet gehandeld was. De late Zomer. Zeker tengevolge van den laten zomer, die ons zelfs in October nog eenige warme dagen bezorgt, is in den tuin van een Rotterdamsch ingezetene een goudenregen uitgeloopen, die thans een mooien trots bloemen gevormd heeft. Zeer zeker een zeldzaam verschijnsel in den Herfst,. VI. Mijnheer de Redacteur! In mijn laatsten brief heb ik reeds gezegd, dat ik het niet geheel eens was met het „Bolswarder Kiekje* van mijnheer Keesje. Opzettelijk heb ik echter met mijn bemer kingen gewacht, totdat de stemming over het al of niet bestaan blijven der „Broerekerk* achter den rug was, want daarover wilde ik pertinent geen oordeel uitspreken. Ik wilde hoegenaamd geen invloed uitoefenen in dat opzicht. Ik heb aan de stemming zelfs geen deel genomen en ook neef Harmen niet. W ij hebben er wel over gesproken, doch wij wilden ons absoluut buiten die kwestie hou den. Wij wisten waarlijk niet in wat richting wij onze stem zouden uitbrengen en daarom... wij zijn beiden thuis gebleven, ’t Was dan ook niet over die stemming, dat ik Keesje wenschte te woord te staan, twee anderen, de heeren de Visser en Ds. de Groot van Zoeterwoude hebben daarover reeds met Keesje gehandeld. Dus reeds tweemaal in den slag geweest, mijnheer Keesje! Gelukkig er heeft geen bloed gevloeid in dezen strijd en dat moet ook niet. Hoewel ik volmond g instem met de spreuk: „door wrijving van gedachten, komt men tot de waarheid*, meen ik toch dat op het gebied, waarop deze strijd gevoerd wordt, voetangels en klemmen liggen en tevens dat, gelijk de partijen reeds vooraf ook zelf getuigen „ze het over de kwestie niet eens zullen worden.* Ik heb eens gelezen, dat in een advertentie een afdoend middel werd aangeboden, om van eksteroogen genezen te worden en iemand die de vereischte Mark 1,10 per post wissel inzond kreeg ten antwoord: „Sind Ihre Hühneraugen grosz, So dasz von Schmerz Sie schitzen, So eiigen Sie de Zehen los Auf denen solche sitzen.* Zie M. de R. ik behoef geen Mark 1,10 voor mijn probaat middel, ik stel het gratis beschikbaar; ’t is het volgende: houd u liever buiten zulke pijnlijke kwestiën, dan heeft men ook niet de „Knochensage* noodig, welke bovenstaande Duitscher beschikbaar stelde voor hoogen prijs. „Ich empfehle Ihnen hierzu meine Knochensage, im preis von 10 bis 30 Mark.* Dus, ik houd mij buiten die kwestie, ik wil niet redekavelen over die oude kerk, of en hoe zij zal moeten worden opgeknapt of niet en nog veel minder over „ijdele philosophic"' en „rechtzinnige partij", doch ik had alleen plan Keesje te wijzen op het geen hij in het slot van zijn artikel „in zijn verbeelding* ziet. Bij nader inzien van no. 79 uwer courant zie ik echter, dat de heer de Visser Keesje al reeds even heeft gewezen op den hoof delij ken omslag. Dat was ook juist het punt wat ons mij en mijn huisgenooten den schrik om het hart deed slaan. „Nou, nou,* zei neef toen hij dat „kiekje* gelezen had, „ik hoop toch waarachtig niet, dat die verbeelding van Keesje werkelijkheid zal worden, ’t Is ook maar niets. De stad moest dan de kerk koopen, den schuttershof koopen, een straat aanleggen met een Wil- helminaperk er voor, maar... „Wie zal dat betalen, zoete, lieve Keesje?* neuriede neef. ’t Zal zoo’n vaart niet loopen*, zei ik „en daarbij, wanneer daar een straat werd gelegd, zouden de gekochte bouwterreinen wellicht met winst weer van de hand kunnen worden gedaan.* „Ja, ja, dat wint zoo wat*, antwoordde neef. „Keesje wil den vreemdeling met trots wijzen op het fraaie, verbeterde en vergroote wandelpark bij „Amicitia* en op de breede royale Wilhelminastraat die hij wil aangelegd he o ben op de terreinen van de gesloopte Broerekerk, maar dan wil ik die vreemdeling met tranen in mijn oogen wijzen op mijn verhoogd belastingbiljet!* „Troost u maar, neef Harmen*, zei mijn vrouw, „de kerk wordt niet verkocht, dus die „Wilhelminastraat* is al weer van de baan.* „Ja*, riep Klaas, „ik ben blij dat die kerk staan blijft, dan zullen wij ons kaats- plein ook wel houden.* „Nou jongen, dat ik jelui dat kaatsplein misgun zal ik niet zeggen, maar de grond is mij eigenlijk te waardig. Geld om dat groote plein op te knappen en te onderhouden is er niet beschikbaar, daarom zou ik het willen bestemmen voor bouwterrein. Wanneer daar een rij flinke burgerhuizen stond, zou dit de stad ten goede komen en versieren, thans is het een ontsiering van Bolsward en ik geneer mij, dat men dit plein Wilhelminaplein durft te noemen, ik vind „Sahara* veel eigenlijker. „Maar neef, hoe wil u dan in de kermis het klaarspelen als dat plein voor de kerk met huizen wordt volgebouwd?* vroeg ik. „Is er door de demping op de Dijkstraat dan geen voldoende terrein voor de kermis Als Koemarkt, Schildwijk en Dijkstraat in de kermis vol zijn, kan het al gaan, dunkt mij en met het oog op de tijdsomstandigheden, vind ik het noodzakelijk, dat de gemeente naar nieuwe middelen van inkomsten rondziet.* „Wil je dan, dat de stad van afbraak zal gaan leven, dan zou ’k toch liever dat plein in „de Lomberd* brengen, want je kan niet weten, hoe de gemeente later dien grond weer noodig heeft.* „Och, loop heen met je Lomberd*, beet neef mij toe. „Weet je wel, dat het volgend jaar de hoofdelijke omslag ons zuur zal op breken en ’k heb de vorige week mijn biljet voor de bedrijfsbelasting ook gekregen en wat denk je?* „Wel nu, dat je naar je inkomen moet betalen.* „Dat zou ik ook billijk vinden, maar jawel, morgen brengen! Ik heb eerlijk opge geven wat ik heb en wat ik verdien, ik wil er een eed op zweren, dat ik het „naar waarheid" kon onderteekenen en toch er is weer „in afwijking van de aangifte" een aardig brokje bij gedaan. Nu moet je weten, dat ik het vorig jaar heb gereclameerd, toen was ’t biljet ook te hoog, doch mij werd geant woord: dat ik zoo meesterlijk de kunst van aftrekken versta.* „O, ja wel*, zei ik lachende, „maar dan oefent de commissie van aanslag zich zeker in ’t optellen en wil niet voor je onderdoen!* „Moet je begrijpen, wat een gewaar wording. Je weet wel, hoe mijn zaken staan en ook wat schade ik heb geleden door onsoliede betalers. Omdat de tijd zoover op schoot, begon ik haast te denken, dat de commissie mij door de vingers had gezien, maar neen hoor. Er is lang over gebroed, maar nu is er ook een reusachtig kuiken voor den dag gekomen. Ik moet bijna een derde meer betalen.* „Ja neef, in de bedrijfsbelasting ben ik niet aangeslagen, maar in de vermogens belasting voelt men mij op dezelfde wijze aan den pols. Toen een jaar of zes geleden dat formulier ter invulling voor ’t eerst kwam, was ik daar eigenlijk wel een beetje mee vereerd, want, dacht ik zoo, dan zien ze mij toch voor niet zoo min aan. Daar ik rentenier je weet, dat is niet uit weelde, maar meer omdat ik niet weet, wat ik haast zal aanvangen heb ik toen ook mijn best gedaan om op dat biljet een behoorlijk figuur te maken. Alle twijfelachtige bezittingen heb ik maar voor goede munt berekend en zoo kwam ik dan ook tot. een cijfer, dat ik „op ’t kantje af* bij de vermogenden moest worden geteld. En warempel, toen mijn belasting biljet kwam, was het hooger dan het volgens mijn aangifte kon komen en dat gaat zoo nu elk jaar nog door en moet ik meer geven, dan waartoe ik mij zelf verplicht reken.* „Dus ze hebben je ook als een leugenaar gelieven te beschouwen,* merkte neef aan „en ik hoor dat de bedrijfslui haast op den regel at hooger zijn, dan ze zich zelf geschat heb ben. Ik begrijp eigenlijk niet*, vervolgde neef, „waarom ze je eerst een biljet laten invullen „naar waarheid* en „zonder voor behoud* als ze je toch niet gelooven.* „Weet je, wat ik veronderstel? De commissie van aanslag zal denken, we kunnen ’t gerust probeeren, die te hoog is, zal wel reclameeren.* Dat zou ik ’t al een vreemde handel wijze vinden, na eerst een eigen aangifte gevraagd te hebben, worden de menschen verdacht van hun biljetten te laag te hebben ingevuid; de wereld bestaat toch niet uit deugnieten?* „Ja, mooi vind ik het ook niet, maar och, ik heb maar betaald, want ik hoor, dat reclameeren heel zelden wat geeft.* „Dus, je laat je den naam van leuge naar aanleunen*, riep neef verontwaardigd uit, „nu al laat je je het bloed als een zacht moedig lam aftappen, ik niet, ik doe liever als het varken en verzet mij met alle macht. Ik reclameer zoolang dat ze mij eindelijk gelooven. Weet je wel, dat minister Pierson dezer dagen in zijn „millioenenspeech* gezegd heeft „dat de ryksmiddelen gunstig vloeien en zelfs een abnormaal sterke toeneming vertoonen en dan werk je, doorjelammoedig gedrag, die abnormaliteit in de hand en de uitgaven worden daarnaar geregeld en ook abnormaal.* ,Neefje, neefje, wat rijd je weer op je 6 Bolswardsche Courant. r! I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1