NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 01SWA8B EN WONSEKADEEL No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 18 OCTOBER. BINNENLAND. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. VOOR maar is steeds met de jagers op R. v. ik er al hem is de eisch f 15 of 3 dagen. INGEZONDEN. razer“ ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 12 October 1900. 21. ook te veel. Eisch f 15 of 3 dagen. 22. T. de V. te Workum in de Torenstraat aldaar in toestand/ Ook voor Bij deze twee laatsten schynt het er aan te zitten. Uitspraak over 14 dagen, zynde 26 Oct. a.s. Mijnheer de Redacteur! Maandagavond hield de Schaakclub „Wes- tergoo” eene geanimeerde vergadering. Was het weder gansch veranderd bij de vorige week, misschien mocht de Schaak club daarom zoo’n gezelligen avond door brengen. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat het ledental was vermeerderd en dat er leden zijn, die zich op andere plaatsen durven vervoegen om met anderen een strijd te voeren op het gebied van het edel schaak spel, daar de heer Dijkstra een prijs in Leeuwarden mocht behalen en thans deel neemt aan een correspondentie-wedstryd met iemand buiten de provincie. De heer Teer, die als Penningmeester aftrad, werd als zoodanig bij acclamatie herbenoemd en daar de rekening sloot met een voordeelig saldo van ruim t 8, aarzelde hij niet deze taak weder op zich te nemen. Vreesde men een vorig jaar oyer het vastbestaan der Vereeniging, de laatste ver gadering getuigde, dat er geen sprake van opheffiug thans bestaat, integendeel er werd besloten iederen Maandagavond bijeen te komen ten huize van den kastelein H. T. van der Vleugel, nin het Wapen vanWon- seradeel,”, om zich dan te wijden aan het schoone Schaakspel. Dankbaar voor de verleende plaatsruimte, M. de R. hoopt het Bestuur der bovenge noemde Vereeniging, dat H. H. Liefhebbers, en die zijn er nog te Bolsward, lust mogen gevoelen om zich aan te melden ais lid der Vereeniging, op Maandag 22 October 1900, ’s avonds 8 uur. Het Bestuur der Schaakclub Eisch f 10 of 4 dagen, met verbeurd verklaring van het geweer, benevens 50 ct. voor ’t gevogelte of 1 dag. Bekl. „Ik vind het al ongelukkig, ’k Had het geweer pas gekregen van Feenstra uit Bolsward, en wilde het eens probeeren, ik liep goed ver de zee in, en meende dat het daar vrij was.“ De Veldwachter. Deze bekl. is nog jong, maar is steeds met de jagers op en uit, en wel juist met de stroopers, zoodat hij de i--j—l van dezen wej zaj leeren.” K. de V., A. B., B. E., P. E. er met een en toen eens in „het hok” mocht kijken, dat in ’t gerechtsgebouw aanwezig is, ter bewaring van degenen, die in verzekerde bewaring worden gesteld, had toen nog wat op zijn kerfstok. Den 3 Sept. n.l. was hij bezig een hond te mishandelen. Hij lokte dit dier, toebehoorende aan den stoombootkapitein, tot zich op den trek- weg en gooide het toen in de vaart. Het dier trachtte herhaaldelijk bij den hoogen wal op te komen, doch in plaats van den hond te helpen, schopte hij hem telkens terug. Toen het dier daarop naar den anderen kant zou zwemmen, lokte hij het weer tot zich, en trok het er toen uit, doch sleepte het een eind langs den weg en zei daarop„dou moest er nog maar eens in“ en opnieuw wierp hij den hond het water in. Toen was de veldwachter bij hem, die zijn dierenmishandeling had gezien, en maakte hem toen proces. Bekl. is heden niet verschenen, hij schijnt een schrik voor ’t hok gekregen te hebben. Eisch f3 of 2 dagen. 15. G. S. van Franeker, was den 16 Sept, in de Cubaardervaart aan ’t visschen met aalfuiken. Hij had wel een acte, maar geen vergunning. De vangst was van weinig beteekenis, want het wordt op 10 cent ge taxeerd. De eisch is f 5 boete of 2 dagen. 16. G. T. te Workum werd den 8 Sept, bij „de Meer“ aangetroffen met een dubbel loops jachtgeweer. Hij had wel een acte doch geen vergunning voor bet land. Beklaagde is aanwezig. Hij zegt, dat het land, waarop hij jaagde eigenlijk niemand toebehoort, hij beschouwt het als domein. De veldwachter heldert op, dat er tusschen de rings!oot en den ouden polderlijk van de meer een strook grond is. Hierover is al eens een proces gevoerd, omdat de eigenaar van de meer en de aangrenzende boeren er beiden recht op meenen te hebben. Er is beslist dat er een scheidsloot door gegraven moet worden, dan bekomt ieder de heltt. Dit is in het perceel, waar bekl. bekeurd werd, niet gedaan, dit is dus nog gecom bineerd eigendom, doch van geen der par tijen had bekl. permissie. Bekl. herhaalt dat het domeingoed is en daarop heeft hij verlof. Eisch f 20 of 4 dagen. Bekl.Hm Hmik dank je, die zaak moet nog maar eens dienen, hoor!” 17. W. t. D. te Workum werd den 1 Sept, op het strand onder Workum aan getroffen met dubbelloops geweer. Het zee strand te Workum wordt verpacht en dus mag niet ieder daar jagen. Toen hy een schot loste op een vogel kwam de politie er op af. De vogels, die hij had geschoten werden geschat op 50 cent, zyn geweer werd in beslag genomen. Bekl. is aanwezig. Hy beweert dat hij niet op het strand was, want hy stond tot de knieën in ’t water, en hy meent dus wel degelijk in zyn recht geweest te zijn. De veldwachter geeft een omschrijving van het terrein, waarop hy beklaagde aan trof. By Workum is een heel veld in zee op, dat gewoonlyk droog ligt, en dat ge rekend wordt tot het strand. Bekl. Ik ben niet op ’t strand geweest. Ik was achter de tweede slink, en ben tot de knieën door ’t water wadende, by den veldwachter gekomen, ik had toen ’t ge weer uit elkander genomen. Ik meende dat het vry was. Veldwachter. Mogelyk is, dat hy, toen hy schoot in een plas stond, de jagers zelfs graven wel gaten in den grond om zich verdekt op te stellen. Ik heb dezen bekl. meermalen gewaarschuwd, en door den Inspecteur is mjj gezegd, dat het strand niet vrij h vqqi' d.e jaehtx Brechtje Meinesz te Nijega. (H. O. N.) Marijke Bouwman te Herbayum. Aatke Ooiman te Leeuwarden. Ytje Lantinga te Heeg. Anna Louisa de Walle te Langweer. Attje Keulen te Warns. Aaltje Breiker te Heidenschap O. N.) die te Warns uit: Hendrika van der Wal te Sneek. Baukje Kreger te Leeuwarden. Marie Leverland te Bolsward. Wijtske Sohijfsma te Baeek. Martha Hibma te Harlingen. Alberdina Johanna Swart te Sneek» Dirkje Postma te Cornwerd. Heidenschap. De heer B. Dijkstra, veehouder, ontdekte den lien October een tamme eend in een korf op 9 eieren, uit welke korf die vogel den volgenden dag met 8 kuikens te voorschijn kwam; deze bijzonderheid is des te grooter als men weet, dat deze zelfde eend in dit voorjaar ook kuikens heeft uitgebroed en grootgebracht. De Herv. kerk te Huisduinen is gister middag door den bliksem getroffen. Een groot gedeelte van den toren werd vernield, terwjjl ook in de kerk heel wat schade werd aangericht. Er bleef bijna geen ruit in het gebouw heel. De bliksem baande zich weer een weg naar buiten, zonder brand te hebben veroorzaakt. In de nabijheid werden een paar personen tegen den grond geworpen, zonder letsel te bekomen. De door den noordwesterstorm hoog opgastuwde zee heeft het eiland Marken weer geheel onder water gezet. Sinds 1 Januari zijn 21QQ vreemde» 12. 13. 14. knaapje dat bij de terechtzitting van 14 Sept, terechtstond wegens baldadigheid, ons vorig was 30 Sept, „abnormalen listen 18. K. de V., A. B., B. E., F. E. en .1. v. d. A., allen te Workum zijn den 22 Sept, ’s nachts tegen twaalf uur bekeurd Er was heden heel wat belangstelling bij de strafzitting. Waren er in de zomer dagen soms zittingen, waarbij het publiek by na geheel ontbrak, en zelfs de beklaagden nagenoeg allen absent bleven, heden was de wachtkamer haast te klein. Deze meerdere belangstelling is in het winterhalfjaar niets ongewoonsals de werkzaamheden niet meer zoovele handen bezighouden, komt een strafzitting sommigen als een welkome afleiding voor. Heden was debe- langstelling evenwel bijzonder groot, ook onder een klas van het publiek, die anders daar gewoonlijk niet komt. Deze bijzondere belangstelling betrof denkelijk de zaak der logeergasten van Wommels, waarvan wij het verslag reeds in ons vorig nummer gaven. 1. De behandeling ving heden aan met 8. J. v. d. P. te Workum, die proces kreeg wegens rustverstoring in den nacht van 31 Augs. op 1 Sept. Bij de vorige zitting zyn ook een paar zaken behandeld, van personen, welke dien nacht de rust ver stoorden. Gelijk wij toen reeds hebben meegedeeld, waren de gemoederen van enkelen onrustig omdat op den verjaardag van H. M. de Koningin te Workum geen feestelijkheden waren. Deze beklaagde is aanwezig. Hy zegt dat hij tot 11 uur in de herberg is geweest, en toen nog even op de Markt vertoefde, waar eenigen bij elkaar stonden en er hun afkeuring over betuigden, dat te Workum de kermis is af geschaft en ook de nationale feestdagen niet gevierd worden Ik wachtte nog even op een kameraad, en als men met een uitgaat, wil men ook weer met een thuis komen. Er is mij toen nooit ge zegd, dat ik proces zou krijgen, dan was ik liever weggegaan, want ik wil niet in de foeke zitten om een ander. De veldwachter getuigt, dat beklaagde anders gunstig bekend staat, doch dien avond een der grootste schreeuwers was, hij wou niet naar raad luisteren. Eisch f 1 of 1 dag. Beklaagde verklaart nog, hiermede niet tevreden te zijn, waarop hij de waarschuwing ontvangt, om zich maar kalm te houden „Pas maar op, anders krijg je nog meer.“ 2. K. M. te Wommels, reed den 2 Sept, met den melkwagen in draf door Wommels, op een plaats waar dit verboden is. Bekl. verklaart dat er gaten in den' weg waren, en hij daarom het oog op de kannen achter zich moest houden, en toen is het paard hem een beetje ontkomen. De politieagent verklaart, dat hy de kunst van harddraven daar wel meer be oefent. Eisch f 2 of 2 dagen. 3. P. W. te Wommels, was den 1 Sept, dronken, en hij was al eens meer voor dronkenschap bekeurd. Bekl. is aanwezig en hy stemt toe dat hy dien avond „genoeg” had, doch ’t was niet zoo erg, dat hij niet alleen had kunnen thuis komen. Evenwel ik stem toe, heeren, dat ik mij heb ver geten, en dat spijt my deeg. Ik ben geen „ropper en razer“ en hoop op een lichte straf.” Van hem wordt getuigd dat hij niet on gunstig bekend staat, doch ’s Zaterdags, dan is het in Wommels zoo wat weekmarkt, en dan schijnt hy wat vast te zitten. Eisch 3 dagen hechtenis. Beklaagde hoopt, dat hy geldboete afkomt. 4. T. de B. te Makkum, 31 A ugs. dronken, was den 21 en daar hy nog al lastig was en drukte maakte, werd hy door de politie opgeborgen. Eisch f 5 of 3 dagen. 5. J. S. te Makkum, was dienzelfden nacht ook over zyn bier Hy komt als beginner” er af met f 1 of 1 dag. 6. Van deze zaak is in nummer reeds verslag gegeven. 7. D. de G. te Wommels, was in den nacht van 5 op 6 Sept, in kennelijken staat. Eisch f 1 of 1 dag. 8. M. B. te Stavoren, werd den 2 Sept, op den openbaren weg in „kenlijken staat” aangetroffen. Bekl. staat ongunstig bekend en doet dikwerf allerlei bedreigingen. Deze keer was hij in het bezit van 2 scheer- ©egsen. die hem 4QQX de politie, zjju genomen, en heden getoond worden, ieder netjes in een étui gestoken. Eisch f 5 .of 2 dagen. 9. S. R. te Arum, was dienzelfden nacht ook „vet.” Hij heeft dan ook in ’t lokaal den nacht moeten doorbrengen ter ont- nuchtering. Eisch f 1 of 1 dag. 10. K. B. P. te Parrega, was den 14 Sept, ook weer eens boven de maat. Naby de kerk werd hij door de politie bekeurd. Eisch 7 dagen hechtenis. 11. S. S. te Workum, maakte op Zondag avond den 16 Sept, ’s avonds ongeveer halftwaalf vrij wat drukte in de Bagyne- straat aldaar. Hij kreeg wegens ’t maken van burengerucht proces. Eisch f 3 of 2 dagen. R. H. te Workum. Idem, idem. K. H. te Workum. Idem, idem. d. P. te Workum, hetzelfde Grouw, 15 Oct. Gisteravond omstreeks halftwaalf ontlastte zich boven ons dorp een hevige onweersbui. Heden morgen hoorden we, dat het hemelvuur het nabij gelegen Pompstation van de Leeuwarder waterleiding had getroffen langs een telefoon draad en een telefonisch toestel in de machinekamer had verbrijzeld, zonder even wel meerdere schade te veroorzaken. Lemmer, 15 Oct. Zaterdag werd alhier de eerste haring aangevoerd. Het waren er slechts enkele, maar het is yoor onze visschers een bewijs dat deze visch weer in aantocht is. Zij zien verlangend naar de haringvisscherjj uit, daar deze bij een vrij goede vangst beter loonend is dan de bot- visscherij. Ook werd hier de vorige week in ’t geheel nog 5000 pond aangevoerd. Voor de 100 pond werd van f 7 tot f 9 besomd. Gaasterland, 14 Oct. Het aardappet tooien is in onze gemeente zoo goed als geëindigd. De oogst kan dit jaar bepaald als mislukt beschouwd worden. Van alle zijden toch hoort men klachten over ge ringe opbrengst en slechte kwaliteit, terwijl mede veel geklaagd wordt over ziekte. De vruchtboomen hebben het met veel beter gemaaktook hiervan was de oogst over het geheel schraal, terwijl een groot deel aangetast is door rupsen. De peul- gewassen maken gelukkig op dit alles een gunstige uitzondering. 15 Oct. Met de lijstervangst staat het er in onze gemeente treurig voor. Nog slechts óen dag (Donderdag j. 1.) is er goed gevangen, doch overigens heeft de vangst niets te beteekenen. Ook zijn er nog slechts enkele houtsnippen gevangen. Wel is de windrichting somtijds goed, doch dit duurt te kort. De jagers hebben geen reden tot klagen. De aardappeloogst is hier totaal mislukt. Geringe opbrengst en slechte kwaliteit zijn de algemeen geuite klachten. Met het tegenwoordige onstuimige weder beginnen sommige boeren hun vee gedeeltelijk te stallen. Het gaat in de wei landen te veel verhezen zoowel in melk als in vleesch. Het gras bevat n. 1. weinig voedingskracht meer. Heerenveen, 11 Oef. Zooals indertijd is gemeld, zijn den 12 April door de heeren H. Korf, de Jong, G. A. Korf en E. Bosch- loo jonge (eenjarige) karpers losgelaten te Stobbegat. De vischjes waren toen 12-16 cM. lang en er gingen tien stuks in een pond. Thans, dus na een half jaar, zijn hiervan twee stuks opgevangen, welke bleken te zijn de een 30 cM. lang, wegende 1 pond en 2 ons, de ander 32 cM. lang, wegende l’/i pond. Hieruit blijkt, dat in de vijvers, zijnde uitgeveende plassen, de kar pers zeer goed gedijen. He pk. Adv. BI. Koudum, 15 Oct. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openb. lagere school te Koudum bestaat uit: I. 2. 3. 4. 5. 6. 7. en voor 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. wegens het maken van burengerucht. Twee hunner no. 1 en no. 3 zijn aan wezig en no. 1 zegt„Ik ben er niet bij geweest, ik was al naar huis,” en no. 3 beweert„Ik was er al by, maar ik heb geen mond open gedaan”. De twee agenten verklaren beiden, dat er 5 personen waren, die allen herrie maakten en herhaaldelijk schreeuwden, zy hebben duidelijk de vijf stemmen meer malen kunnen onderscheiden. No. 1 was juist de ergste. Zij zijn den geheelen nacht bezig geweest, het de politie lastig te maken, en er is zelfs brandstichting uit ontstaan, wat voor de rechtbank is ge bracht. Beklaagde no. 1. „Der waren wel acht personen eerst en een of 2 hebben gezongen. Toen ze op de Markt waren, was ik er al bij weg.” Bekl. no. 3. „Ik heb geen mond open gedaan, en stond van verre. De voornaamste roeper en schreeuwer hebben ze door de vingers gezien.” Bekl. no. 1. Ja, er waren wel 9 personen bij ’t sluiten van de herberg, en ik tart de politie, mij te bewijzen, dat ik „gezingd” heb. De agenten handhaven hun verklaring, ze hebben ook no. 1 goed gehoord, en wel gezien dat hy zich bij den toren verstopte. Bekl. no. 1. „Je ziekje mij.” Eisch tegen alle 5 bekl. f 3 of 2 dagen. Beide aanwezigen mompelen, van no. 3 is nog te verstaan: „Ik ben er niet mee tevreden.” 19. S. M. te Rien was den 23 Sept, dronken Eisch f 10 of 3 dagen. 20, IJ. v. K. te Bolsward 26 Sept. idem. Hij kon niet alleen loopen, en is daarom in „’t cachot” opgeborgen. Eisch f 5 of 2 dagen. U. F. te Rien had den 25 Sept. Bolsvardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1