NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWA.R» EN W ONSER A.OEEL No. 85. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. EEN STRAATSCÈNE. Ingezonden. BINNENLAND. Lotingslijst van Wonseradeel. VOOR s ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXX^ ZONDAG 21 OCTOBER. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed voor mij de volgende vraag in Uw Blad te plaatsen. Evenals andere koemelkers, kreeg ik aan zegging van de politie om de ier mijner op stal staande koeien niet langer in de open goot te laten afloopen en ben ik dus genoodzaakt deze in een zinkput op eigen terrein op te vangen. Gaarne verneem ik nu echter of de ge- meente-reiniging verplicht is op gezette tijden die zinkput te ledigen. Is dat niet het geval, dan is het vrij wel ondoenlijk om de hand te houden aan art. 36 der politieverordening. Met dankzegging voor de plaatsing Een koemelker. eenige z. broedwk voorzien, dat or zoo goed als niets weer te voorschijn zal komen en dan nog zeer ge havend. Deze schade neemt weer de geheele winst weg van de mooie vangsten, die enkele nachten gemaakt werden. Heerenveen, 17 Oct. Te kwart voor twaalf in den afgeloopen nacht ontdekten een lantaarnopsteker, de nachtwacht en ook menschen aan den overkant op de Fok een begin van brand aan den Heeren- wal. De buren werden opgeklopt, maar ’t gevaar was al spoedig geweken. Met een paar emmers water werd het vuur gebluscht. Lemmer 18 Oct. Zaterdag is het eerste schip onze nieuwe tramhaven binnen ge varen. Het was bet ijzeren aakschip Theo doras, schipper L. Verburg van Milligen, komende met een lading hardsteen van Andernach (Duitscbland) met bestemming naar hier, welke steen moet dienen voor deksteen voor den nieuwen havendam. Nog 14 dagen en de aannemers denken de haven geheel afgewerkt te hebben. Tietjerksteradeel, 18 Oct. Een voor- deelig najaar is ’t voor den boer, ’t Gras is er ruim, zoo ruim zelfs, dat sommige boeren nog inkuilen. Het verschil met ver leden jaar is nog al groot. Deze gunstige omstandigheid werkt terug op de beurs van den boer. Zij, die hunne melk leveren aan de fabrieken en verreweg de meesten zijn „aan de fabriek" kunnen ’s weeks, de tijd van ’t jaar in aanmerking genomen, een flinke hoeveelheid leveren. En iedere liter wordt thans goed betaald, zoodat een weinig meer of minder nog al van invloed is op de te ontvangen som. Schoterland (Westhoek) 18 October. Heden werd in allen eenvoud onze zuivel fabriek „De Eendracht" in werking gesteld. Het getal leveranciers, die geen aandeel in de fabriek hebben, blijkt niet onbevre digend, en aangezien de fabriek op Coöp. grondslag werkt, zal dit getal met eenigen tijd wel grooter worden. De melk werd dezen zomer goed betaald. Vandaar dat er hier en daar koemelkers als paddestoe len uit den grond zijn opgerezen. Zelfs arbeiders verkoopen hun schapen om een koe daarvoor in de plaats te stellen. Hier door zijn er tal van kleine leveranciers ge boren, die door de fabrieken van bussen behooren te worden voorzien. Nu is het getal bussen van 10 liter inhoud gewoon lijk naar verhouding veel geringer dan met ruimte van 20, 30 of 40 liter. Men treft echter personen, die, ofschoon hun melk in klein soort kannen of bussen geborgen kan worden, de voorkeur geven aan een grooter soort, teneinde de wereld een rad voor de oogen te draaien, aangaande de financieele positie. Met het natte weer der laatste dagen is de melkopbrengst der koeien aanzienlijk geslonken. Dit geeft voor den boer een aanzienlijk te kort bjj andere weken. Stel dat de melk per liter 6 cent kost, en een boer 15 koeien heeft. Als een koe per dag 2 liter minder geeft dan wordt dit per week 14 liter, alzoo een bedrag van 84 cent. 15 koeien dus, die per dag 2 liter minder geven, zullen per week 15 X 84 f 12,60 minder opbrengen. Èepk. Adv. BI. Zoo gaat het. Een notaris in Zeeland woonachtig, verhaalt de M. B., had bij ongeluk een jongen een paar hagelkorrels in de beenen geschoten en den jongen ge zegd, naar den dokter te gaan. Deze heeft de korrels er uitgehaald en den knaap verder behandeld, en zond daarna den notaris een gespecificeerde rekening tot een bedrag van f 250. De notaris betwistte niet zijn schuld, maar achtte de som buitensporig hoog. Het kwam tot een proces, waarbij de gedaagde, onder bestrijding van twee postjes, zich bereid verklaarde te betalen, wat de rechtbank billijk zou achten. De rechtbank heeft toen de door den eischer gevorderde som te hoog geacht en was van oordeel, dat de door hem bewezen diensten met een som van f 100 behoorlijk zouden zijn beloond. De notaris werd daarop veroordeeld tot betaling van f 100 met de rente sedert de dagvaarding, maar de dokter, die’t onderste uit de kan wilde hebben, kreeg een reke ning van f 120 voor de proces-kosten. Triomf. Zondagsjager (een haas missende). Ik heb hem wel niet geraakt, maar hij is toch bang. President der rechtbank tot een agent van politie, die als getuige wordt gehoord; „Zeg eens agent, ge spreekt telkens over een volksverzameling op dat late uur. Waar uit bestond die?" Agent, „(JU m Kimswerd, 18 Oct. In de 5de alge- meene vergadering van „Kimswerds Nut" werden de heeren J. van Loon en J. Postma Hz. tot bestuursleden herkozen. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 35. ’t Bestuur der vereeniging werd als commissie benoemd, ten einde te onderzoeken of eene vereeniging, werkende in den geest van „’t witte kruis" in Noord Holland, ook in onze plaats reden van bestaan zou kunnen hebben. Met deze commissie zullen 5 dames optreden, om met voorstellen enz. op eene volgende bijeenkomst voor den dag te komen, opdat ’t beoogde doel bereikt worde. Donkerbroek, 18 Oct. Nu het weder de laatste dagen zoo echt herfstachtig is geweest, hebben de lijsters zich meer naar de bosschen begeven. Iemand, die de vorige week bijna niets had gevangen, verschalkte jl. Dinsdag niet minder dan 47 dezer vogels. Er wordt 10 ct. per stuk betaald. Gaaste rland, 17 Oct. Voor onze lijster vangers zijn gelukkig betere dagen aangebroken. Maandagavond jl. werd en bleet de windrichting gunstig en gister morgen even als heden was het zonder overdrijving volop wild. Verscheidene honderden zijn deze beide dagen dan ook weer buitgemaakt; velen vingen per dag tot 100, enkelen tot ongeveer 200 stuks Het getal gevangen houtsnippen was mede naar wensch. Hiervoor besteedt men thans f 1,90 per stuk. Gelukkig heeft men tot nog toe geen noemenswaardig last van muizen. Zurich, 20 Oct. De storm van deze, week was voor onze visschers, die zich tegen-' woordig met de palingvisscherij langs de kust bezighouden, een geduchte tegenvaller. Al het viachtuig waa in ze© en het ia te Zaterdagnacht half drie. In de Leidsche- straat te Amsterdam een enkele nachtwan delaar. Een „aap" komt aanhollen als ’n dolle. Bij het Leidscheplein raakt het paard met zijn achterpoot tusschen het lemoen en den tangarm, een geglis over het asfalt, een krak van een boom, die af breekt en No. 86 staat stil. De „Doove" blijft wezenloos op den bok zitten. Het is hem niet helder. Kom er dan toch af, schreeuwt een agent. Wa...at mot je? Vloekend glijdt .de „Doove" naar beneden. De lantaarns zijn door den schok uitge gaan en een lucifer verlicht het tooneel. Allerzonderlingst zit de poot van het beest tusschen het ijzerwerk gewrongen en bij elke poging, die het aanwendt om zich los te werken, werkt het zich vaster. Het „stomme dier" kreunt van de pijn. Agent No. 2 verschijnt en vervolgens eenige straat- reinigers met hun verlakte koffiekommetjes op. De „Doove" heeft een helder oogenblik. Ha...al een Engelsche sleutel bij de Maatschappij. Een der vuiltjes verdwijnt om den hoek en komt terug met het werktuig dat redding moet brengen. Het paard heeft zich omgegooid en ligt tegen den grond. De toestand is er niet eenvoudiger op geworden. Een troepje studenten zakt het plein af en de straat in, het publiek vermeerdert gaandeweg, een geflambaarde meneer, die naar paling ruikt, een habitué van American, die moeilijk praat, een paar collega’s van den „Doove," die passeeren, en een los, lollig Jantje met een halve brom in, die slingerend en stam pend de Lange Leidschedwarsstraat uitdrijft. Allen verdringen zich om het paard en geven raad. Snjjen 1 schreeuwt medicus. Meneer de politie, ik requireer een brancard, stottert een ander. De habitué van American, die moeilijk praat, heeft een der agenten bij een knoop vast en betoogt, dat uh, de Llleise, uh, straat, uh, een „publiek, uh, rechterlijke" weg is, ergo moet de politie er voor zorgen. Die moer moet los, zegt de meneer met de paling. Draai het wiel er af, dan krijgt ie lucht, meent een agent. Lucht? Krijg jij lucht, schreeuwt ’t Jantje en hij dringt den agent op zij. Terug roept de man der wet en Jantje gaat over stag. Ik bin van de marine, en hij slaat op zijn borst, en jij blijft van mijn lijf. Hjj maakt mimes om den agent te duiken. Gelukkig voor beiden slaat het paard woest om zich heen en aller aandacht is weer bij het beest. „Bonkie" een collega van den „Doove," is onder den bok gekropen en schreeuwt Laot mijn nou gaon, mense, ik bin ander half jaor bij Sink geweest. Dan zal je ook knappies taai wezen, lacht ’t Jantje. „Bonkie" heeft nu den Engelschen sleutel en draait aan de moer. Je draait ’m vast, zegt de man met de paling. Nietes, schreeuwt „Bonkie." Andersom, roept een student. „Bonkie" wordt nijdig. Jij bent andersom, en dreigend zwaait hij den sleutel. Het wapen wordt hem afgenomen. ’t Jantje draait nu aan de moer. Die moer is dol, meent de agent. Als jou moer maar niet dol is, meent ’t Jantje. Moet er wat gemoerd worden stottert een student. ’t Paard blijft kreunen en slaat nu en dan om zich heen. De „Doove" drukt zijn kop tegen den grond. As ik maar een heveltje had, schreeuwt „Bonkie." Keer ’t rijtuig om, merkt een snug gere op. Een der studenten krijgt herrie met den agent en wordt ingepikt. Van ’t Leidscheplein naderen twee agenten, de een met een koevoet, de ander met een pikhouweel van de brandweer. Kramp achtig houden ze hun werktuigen vast, bang dat de studenten ze moeren zullen. As ik nou maar een dompertje had, dan kon ik ’m hier knjjpen, zegt „Bonkie," maar de opmerking gaat verloren. Een krachtpatser gevraagd, schreeuwt ©en student. *Natte Dirk** een collega van den „Doove** v hamert woest op een stang, ’t Paard slaat om zich heen. ’t Hoofd omhoog, roept Dirk tegen den „Doove." ’t Hart naar boven, vult een studentje aan. Een juffrouw uit een der Ziesenis-hotels met een sterretje passeert. Een oogenblik later is de meneer met de paling verdwenen. Dirk draait wat moeren los. Een wilde ruk van ’t paard en de poot is bevrijd. Everts, de paardensmid van om den hoek, komt net te laat, dan volgen nog een corps- a-corps tusschen een inspecteur en „Bokkie," die bijna „harstikken" dood was geslagen door het opspringende beest, en wat goede raadgevingen aan den „Doove." Op’t asfalt vloeit zachtjes het bloed uit twee groote gaten in den achterpoot van het paard. Hinkend wordt ’t weggeleid door een knecht der „Maatschappij," waar het een liefderijk onthaal vindt. ’t Rijtuig wordt weggesleept, ’t publiek verspreidt zich en’t Jantje kijkt droefgeestig om zich heen of hij nergens een gelegenheid ontdekt om wat op te kalefateren. In zichzelf mompelend, druipt ook hij af. Tel. een aanstaand LICHTING 1901. 112 de Jong Hendrik, Eerwoude, 8S Schraard^ (i Bolswardsche Courant broederd. 1 broederd. broederd. z. broederd. 77 eenige z. theoloog. eigen d. eenige z. broederd. broederd. eenige z. broederd. 75 120 12 35 gebreken, broederd. gebreken. broederd. eenige z. eenige z. gebreken, broederd. eenige z. gebreken. broederd. broederd. id. Exmorra. Wons. broederd. id. gebreken. z. F broederd. eenige z. broederd. eenige z. eenige gebreken. eenige z. eenige z. broederd. gebr. broederd. I eenige z. gebreken, broederd. eenige z. broederd. V eenige z. theoloog, eenige z. V eenige z. 119 de Jong Johannes, Arum. 108 Jongsma Tjalling, 9 Jorritsma Petrus, 26 Jorritsma Ruurd, 34 Jorritsma Sijtze, Idsegahuizum. 116 Kingma Jan Marten, Makkum. 70 Kingma Jogchem, Schettens. 25 Kleiterp Luitzen, Makkum. 10 Kooistra Sijtze, Witmarsum. 74 Koopmans Jan, Pingjum. 101 Kooijenga Frans, Arum. 8 Kuipers Hijlke, Parrega, 16 Kuipers Jurjen, Zurich. 142 Kurpershoek Pieter Jan, Schettens. 95 Lolkema Jacob, Makkum. L 82 Menage Sijbren, Arum. 83 Meijer Wiebe, Witmarsum. 102 Miedema Herman, Greonterp. 131 Molenaar Bauke, Arum. 92 Nieuwland Romke, Witmarsum. 22 Obbema Pieter, broederd. 65 Oosterbaan Hendrik, Makkum. 1-29 Oosterveld IJde, Tjerkwerd. 32 Piso Romke, Burgwerd. 145 Politiek Willem, Makkum. 144 Posthumus Harko Obe, Makkum. 24 Postma Gornelis, 59 Postma Jan, Hichtum. 122 Postma Sikke, Cornwerd. 29 Reitsma Bartele, Burgwerd. 44 Reitsma Cornells, Cornwerd. 97 Riemersma Harmen, Makkum. 118 Rienks Jan, Exmorra. 18 Roodhof Sipke, Burgwerd. 105 Rusticus Jan, Witmarsum. 76 Schaafsma Frank, Makkum. 79 Scheepsma Simon, Exmorra. 100 van der Schel Johannes, Arum, eenige 6 Schurenga Marten, Witmarsüm. 62 Schuurmans Foeke, Tjerkwerd. gebreken. 33 Sieperda Jorrit, Parrega. 96 Sieswerda Ide, Pingjum. 104 Sipkema Jacob, Witmarsum. 55 Sjaarda Tjitte, Arum. broederd. 127 Smit (Posthuma) Johannes, Witmars. id. 69 Spieksma Pier, Schettens. 11 Stapert Jan, Kimswerd. 141 Steensma Thomas, Witmarsum. 38 Steigenga Hotze, Gaast. e- 53 Straten van Meindert, Kimswerd. 7 Tacoma Hessel, Witmarsum. 56 Tiemersma Foeke, Arum. 27 Tiemersma Sjoerd, Lollum. 139 Tigchelaar Rinse, Kimswerd. 68 Tjeerdema Thomas, Zurich. 73 Tolsma Anne, Witmarsum. 91 Tolsma Thijs, Tjerkwerd. van der Veen Eeke, Parrega. Velzen Pieter, Allingawier. 94 Visser Melle, Witmarsum. 19 Visser Ruurd, Makkum. 41 Volbeda Sasker, Pingjum. 78 de Vries Hantje, Burgwerd. 57 de Vries Klaas, Kimswerd. 117 de Vries Thomas, Witmarsum. 90 van der Weerd Wieger, Makkum. 5 Weerstra M.arten, Longerhouw. eenige z. Wesselius Sijtze, Wons. te klein, van der Weij Namle, Tjerkwerd. 39 Wiersma UI be, Parrega. 109 Wiersma IJme, Dedgum. 137 de Wit Wiebe, Arum. 124 van de Witte Hessel, Makkum. 113 IJntema Haring, Witmarsum. 98 Upma Jan Evert, Greonterp. 49 Zijlstra Folkert, Schettens. 61 Zijlstra Hans, Arum. 4 Zijlstra Sjoerd, Schettens. br.d.engebr. Tweelingbroeders. 54 Adema Otte, Makkum. Alta Adam Philip Wienold, Makkum. br.d. 63 Amels Cornelis, Makkum. 128 Andela Wijtze, Lollum. 72 Anema Cornelis, Kimswerd. 17 Anema Wiebe, Pingjum. 133 Attema Meindert. Gaast. 45 Baarda Epke, Schraard. 89 Bakker Auke, Burgwerd. 123 Bakker Jouke, Makkum. 66 Bangma Folkert, Witmarsam. 30 Bangma Pier, Parrega. 50 Banning Alle, Makkum 47 Belksma Johannes, Arum. 138 Bleeker Abe, Witmarsum. 15 de Boer (Posthuma) Dirk, Pingjum. 111 de Boer Jentje, Oldeclooster. 134 de Boer Lolle, Makkum. 3 de Boer Willem, 60 Boersma Harmen, Burgwerd. 48 Boersma Rommert, Schraard. 2 Bonnema Rinse, Makkum. 51 Boomsma Jacob, Arum. 110 Bosch Johannes, Wimarsum. 20 Bouma Douwe, Zurich. 103 BrandSma Anne Sjoerd, Ugoclooster. theol. 107 Brinksma Kobus, Kimswerd. 93 Broersma Arjen, Arum. 115 de Bruin Sijtze, Makkum. 84 Bruinsma Jarig, 23 Buwalda Gerlof Gerrit, Gaast. 135 Buwalda Jan, Gaast 121 Buwalda Riemer, Kimswerd. 31 Dek Douwe, Makkum. 81 Dijkstra Freerk, Witmarsum. 40 Dijkstra Jan (geb. 9 Maart 1881), Arum. 71 Dijkstra Jan (geb. 24 April 1881), Burgwerd. 88 Dijkstra Pieter, Makkum. eenige z. 43 Faber Tjalling 106 Feenstra Dirk, Schettens 36 Feenstra Enne, Parrega. 143 Feenstra Rients, Allingawier. 46 Flapper Andries, Greonterp. 114 Galama Michiel, Burgwerd. 126 Galama Taeke, Tjerkwerd. 64 Gerlofsma Douwe, Arum. 14 van Gosliga Gatze, Greonterp. 132 de Groot Johannes, Arum. 58 de Groot Willem, Kimswerd. 52 Haringa Cornelis, Makkum. 1 Haringa Jan, 99 Heeres Hotse, Hieslum. 136 Hellinga Gerben, Cornwerd. 140 Hellingwerf Bintje, Makkum. 85 Hendriksma Gerbren, 67 Hengst Romke, Piaam. 28 Hibma Ruurd, Makkum. 87 Hoitinga Catrinus, Witmarsum. 13 Homminga Eling, Tjerkwerd. 37 Huitema Meije, Oldeclooster 80 Huitema Pier, Burgwerd. 125 Jansen Sijtze, Witmarsum. 42 Jansen Ype Bauke, Longerhouw. 21 de Jong Auke, Hichtum. 130 de Jong Broer, Makkum. «4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1