NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARB EN WONSEHAOEEI. fel No. 86. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. 8 DONDERDAG 25 OCTOBER. BINNENLAND. Ingezonden. Afzonderlijke nos. van dit blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. Praatjes over dit en dat. u, voor VOOR j. o. del ijk Q. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VIL Mij dunkt, dan was het beter ge- om het gebouw maar te verkoopen Daarover mochten de stemming uitschryven. wwu. .....u aan, Hepk. Adv. BI. Wonseradeel. De regen periode, die thans heerschende is, heeft aan onze arbei ders en landbouwers al vrij wat schade en last veroorzaakt. Immers op de bouwlanden kon door de aanhoudende regens weinig of niets worden gedaan. Wat er nogal gedaan werd was „groote armoede/ En dat terwijl er nog zoovele bieten en ook nog al aard appels in den grond zitten en er aan ploegen enz. nog weinig is gedaan. Algemeen wordt er daarom naar droogte uitgezien. Het verloop van de veeziektemond en klauwzeer is tot dus ver bevredigend. Van klauwzeer verneemt men n.l. nog niet en de tongblaar is met een dag of vyf weer over. Het ontstaan der ziekte wordt toege- Leeuwarden, 22 Oct. Ze waren dan reeds genaderd tot het stadhuis een hij en een zij, met het edel doel, lief en leed voor hun verder leven te deelen. Nog slechts enkele formaliteiten, een harteljjk woord van den ambtenaar van den burgerlijken stand tot waardig besluit en ze konden langs nieuws gierige kinderen en straatschrobbende vrouwen ’t was Zaterdagmorgen hun gemeenschapppelijk tehuis binnen treden. Het oogenblik, waarnaar alle jonge men- schen van alle tijden verlangd hebben! Maar hoe nu? Wat ’n drift in de be weging van hem en haar! En die stemmen klinken zoo schel en zoo ruwArme Amor Bedek uw aangezicht; vlucht! De gelieven hebben twist gekregen. Ze loopen nog zij aan zij tot den ingang der deur; dan geeft hij haar een afscheids... klap, gevolgd door een bulderen: „ga dou maar trouwen, ik verd... het!“ Hiermede liet hij z’n aanstaande vrouw die nu z’n aanstaande niet meer was verlaten staan. „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald*, zal menigeen zeggen. De stoombootkapitein 8. de J. te Hee- renveen heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij veroordeeld is tot 154 geldboeten ieder van f 2 subs. 154 maal 1 dag hechtenis, omdat hij weigerde sluisgeld te betalen, berekend naar den ouden meetbrief, wijl zyn vaartuig op nieuw gemeten was en hij wilde betalen naar den nieuwen meetbrief. Gorredijk, 22 Oct. Sedert een j aar on geveer zijn ze in hun vrijen tijd onvermoeid bezig geweest, eenige jongelingen van hier en uit de omgeving, met het daarstellen van een animatograph (verbeterde kinema- tograph). Eindeljjk zijn ze naar wensch geslaagd en heeft eene vertooning in het openbaar plaats gehad, waarmee alle eer is behaald. Het toestel werkt uitstekend, ter wijl de gegeven levende beelden aan de werkelijkheid doen denkende aanwezigen waren ten zeerste voldaan, ook over de tot afwisseling gegeven lichtbeelden die zeer in den smaak vielen. Het is te voorzien, dat de jeugdige ondernemers (Teijema c. s.) bij de verdere vertooningen met een druk bezoek zullen worden vereerd, wat hun wel niet onaangenaam zal zijn, omdat de inrichting veel moeite en kosten heeft, veroorzaakt. Zuidwesthoek, 22 Oct. Sedert enkele dagen beginnen vele boeren hier druk met het stallen van hun vee. De vele regen, waardoor de weilanden erg drassig zijn geworden is hiervan de hoofdoorzaak. De dieren lijden daardoor, vooral in de reeds lange nachten veel koude, wat zoowel op de hoeveelheid melk als anderszins een zeer nadeeligen invloed uitoefent. Gebrek aan gras is er over het geheel nog niet menigeen gaat het nog maaien en dan stal- voederen, afgewisseld door eenig hooi. Ge woonlijk is omstreeks 12 Nov. de tijd van stallen. Gaasterland, 22 Oct. Het kan niet ontkend worden, dat de afgeloopen zomer voor de landbouwers in het algemeen gun stig is geweest. De vrij hooge zuivelprijzen, en de duurte van ’t vee zijn hiervan de rede nen. Jammer evenwel, dat misschien velen hunner alhier dezen gunstigen tijd duur moeten betalen. De tjjd van huren is n.l. weer daar en geen wonder is het, dat de tegenwoordige stand van zaken invloed heeft op de huurprijzen. De maatschappij „Gaasterland11 heeft alle n. 1. verhoogd en wel in die mate naar het schijnt, dat de meeste boeren er nog geen direct genoegen mee nemen, maar het acht dagen op hun beraad houden. Enkelen hebben dadelijk weer gehuurd, anderen hebben ook direct bedankt. Mijnheer de Redacteur Verzoeke voor onderstaande regelen vrien- een plaatsje in Uw geacht Blad. Een lotingskwestie. Onder dat motto gaf uwe courant van 21 dezer eene beschrijving en toelichting, hoe die kwestie was ontstaan, en wat het gevolg tot Oplossing er van zou worden. Er was dan lezen wy in bedoeld stuk ter secretarie naar de juiste toedracht dier kwestie geïnformeerd. En duidelijk bleek uit de informatie dat één loteling niet is ingeschreven, dat niet inschrijven, wy zeggen daar liefst maar niets van, het feit is erg genoeg. Verder de oplossing der lotingskwestie, omdat er geen informaliteit is gepleegd, kan de zaak in orde komen, met eene naloting, 61 briefjes in de bus etc. etc. Nu was mijne bedoeling hier te zeggen, er wel eene informaliteit is gepleegd. Laat ons eens veronderstellen, er waren 5 of 10 lotelingen niet ingeschreven, was er dan ook eene informaliteit? Nu is er eén, maar het feit is toch ’t zelfde, het is en blijft waar, zoo min hij die No. 1 trok of No. 61, niemand was in de gelegenheid No. 62 te trekken, aangezien dat nommer er niet was, en er had behooren te zyn. En eene kans uit 62 nommers is altijd beter dan uit 61, het scheelt een 62ste deel. Wy meenen derhalve dat by de loting te Bolsward dato 16 dezer, wel terdege eene informaliteit is gepleegd, en eene herloting, ofschoon jammer, de beste oplos sing zal moeten zyn. Mynheer de Redacteur, dankende de verleende plaatsruimte. Een niet-loteling. „Maar11 en toen wendde Janmaat zich met een flinken zwaai tot ons, „wat dunkt u, heeren, moeten de jongelui met zoo’n loting tevreje zijn „Wij beiden hadden geen trek, om explicatie te geven, en hielden ons van den domme. „Wat blief,11 zei Harmen, „wij waren er Over aan ’t redekavelen, hoe laat het nu precies is. De torenklok wijst drie uur aan dezen kant, aan den voor kant is ’t vijf minuten later, de annonce- klok wijst een minuut of acht voor drieën en op mijn horloge is ’t nog een paar minuten vroeger.11 „O, hoe laat het is ja dat weet ik niet. Ik doe maar geen moeite om op de hoogte van den tijd te zijn, ’k Had wel een raap, (hik) maar die is daar ginder hij wees in de richting van de Bank van Leening en ’k haal hem vooreerst niet terug nooit misschien (hik), want hij ging goed, doch altijd was ie in tegen spraak met die daar hij wees naar den raadhuistoren en ruzie wou ’k er niet meer om hebbe, ’k ben (hik) nu vrijheer van Ameland, ’s avonds elf uur word ik wel gewaarschuwd (hik) maar als ik een zoon bij de loting had, dan was ik er niet mee tevreje, wat u mijnheer?11 Wij gingen lachende verder, want onze Janmaat vervolgde „ik heb zoo’n last (hik) van wurme, en ’t eten wil niet teren om den raren smaak te verdrijven, wil ik er nog even eentje koopen,* en hij ging in de richting van de „Nieuwe Hofstraat.11 „Toch een vreemde historie hé, die loting,11 zei ik, toen wy een eindje verder waren, doch ik heb straks eens de militie- wet nagezien en my is gebleken, dat art. 39 er in voorziet, wanneer een loteling door verzuim van het gemeentebestuur aan de loting niet heeft deelgenomen. Door een naloting, waaraan hij alleen deelneemt, wordt hem zyn rangnummer aangewezen. Wij gingen langs de Sneekerpoort al redeneerende de Kade om, en op den hoek, zei neef eensklaps „Hé wat doen ze tegen woordig met de Zuivelschool Zou de raad daar ook weer f 100 voor over hebben?11 „’k Weet het niet, my dunkt daar is geen geld meer noodig. Die affaire staat stil. Voor enkele dagen ben ik eens op het terrein geweest, maar wat ziet het er daar treurig uit. Verbeeld je, een partij glazen zijn stuk, doch dat is niet het ergste. Doordat de machines en werktuigen zyn verkocht, werden die uitgebroken, zelfs moesten er kozijnen uitgenomen worden, om ze er uit te krygen, maar denk je, dat de boel weer is opgeknapt, neen hoor. Het ligt er heen, alsof ’t geen mensch toebehoort.11 J weest, of af te breken, leden wel eens een Oude kunst zit er toch zeker niet zoodat ik geen reden weet voor ’t behoud er van.11 Zoo redeneerende waren wij te huis ge komen, en al weer kwam het over de loting te praat. „Je sprak daar straks van een na- lotiug, Jochem, hoe bedoel je dat dan.11 „Hoe die wordt gehouden en geregeld weet ik niet, doch dat zal de Commissaris der Koningin wel voorschrijven. Mij dunkt er moet gestreefd worden om zoo recht vaardig mogelijk de fout te herstellen, en ieder een gelijke kans op No. 62 te geven.11 „Ieder een gelyke kans op No. 62, zeg je, hoe kan dat „Mij dunkt, dat de vergeten schipper uit 62 nummers moet trekken. Het num mer dat hy trekt is voor hem, en die vroe ger dat nummer heeft getrokken, moest dan No. 62 hebben. Trekt hij b.v. No. 20, dan houdt hij dat en die eerst No. 20 had is dan met No. 62 vrij.* ,Uwe oplossing is wel aardig,11 zei neef, maar ’k hoop dan dat hy No. 11 trekt, want ik vind het een gekke ver gissing, daar op de Secretarie.11 „Nu ja, daar kan je nu wel hoog van opgeven, maar gedane zaken nemen geen keer. Het is nu maar de vraag, hoe het op de meest billyke wyze te herstellen.11 „O, ja,viel neef uit, „het is jou altyd goed. Je moest Joris Goedbloed heeten. Altijd heb je wat te vergoelijken, doch ik zeg maar, hét mag niet voorkomen. Als de jongen vergeten had zich aan te geven werd hij als verzwygeling gestraft, en nu men vergeet hem in te schrijven, wil je dat zoo maar bezussen. Ik niet... en Harmen mopperde nog zooveel, dat, ware myu vrouw niet tusschenbeiden ge komen, wellicht waren wy handgemeen geworden. Dien avond gevoelde ik recht, wat een voorrecht het is, een vrouwtje als beschermengel op zij te hebben. 4egt het vwïU Mijnheer de Redacteur 1 Het is, dunkt me, volstrekt niet moeie- lijk, de hand te houden aan art. 36 der politieverordening. De gemeente is niet verplicht ier, door ingezetenen verzameld, op te ruimen. Volgens de Burg, wet mag niemand water of vuilnis door de goten van eens anders erf laten loopen, ten ware hij daartoe het recht mocht hebben verkregen en evenmin mag iemand vuil water of ier op den open baren weg laten uitloopen, indien zulks by verordening verboden is. De eigenaar of gebruiker van een erf moet dus, wanneer de verordening zulks medebrengt en kan zelf ook gemakkelyk de ier afvoeren naar zyn land of mestvaalt buiten de kom der gemeente of naar de verzamelplaats van de gemeente-reiniging. Als hy vuilnis verzamelt in een put, kan hy den Directeur der gemeente-reiniging verzoeken dit te laten af halen. Eischen kan hij het niet. De kwestie werd nu door ons in der minne bygelegd, en wy hebben zelfs nog een uurtje genoeglijk gekout, o.a. vroeg neef my, of wij haast niet eens raadsver gadering zouden krijgen. Hij was benieuwd, hoe het met onze begrooting zal afloopen. „Ik meen, dat de 2e Donderdag in Oc tober een verplichte vergadering moet wor den gehouden,11 was mijn antwoord, „doch die dag is zonder vergadering verstreken.* „Misschien moeten de posten nog eens nagezien worden,* zei Harmen. „Ik ben er bepaald benieuwd naar, en als het eenigs- zins kan, ga ik eens luisteren.* „Dan ga ik met je mee.* Uw dw. JOACHIM OPMERKER. 19 October 1900. P.S. Vorenstaande was reeds geschreven, toen Zaterdagavond uw Blad een andere wijze van loting aangaf. Toch meen ik, dat de manier door mij aangegeven iets voor heeft. Wat toch geeft het voor de lotelingen, dat zij allen één nummer opschikken. Wat geeft het bijv. No. 5, dat er nog één voor hem komt,hy blijft er evengoed dienstplichtig om. Alleen voor de twijfelachtige nummers kan de kans er iets door ver beteren. Bij de door mij aangegeven manier heeft echter elk loteling even veel kans op het vrije nummer, dat er te weinig in de bus is gedaan j.l. Dinsdag. Toch zie ik bij het nalezen der wet op de Nat. Militie, dat art. 42 gebiedend voorschrijft de naloting te houden, gelijk uw Blad het aangeeft. Waar de wet duidelijk is, helpt geen pleiten. Mijnheer de Redacteur! Er bestaan twee woorden om het onder scheid aan te geven, dat er in de maat schappelijke samenleving wordt gemaakt tusscben menschen en menschen. De een spreekt van onderscheiden standen, en de andere van verschillende klassen. En uit het woord dat men uit dit tweetal kiest, is op te maken, hoe men over het stands verschil denkt. U zal uit mijn vorige brieven reeds ge merkt hebben, dat de schryver dezes het ook dikwerf lang niet eens is met zijn neef, en dit verschillend gevoelen gaf j.l. Vrijdagavond haast aanleiding tot een vredebreuk tusschen ons tweeën. Voor zoover het U belang kan inboezemen, wil ik U ons discours mededeelen. U moet dan weten, dat Klaas Vrijdag morgen de kamer kwam instormen met „Pa, nu is het een mooie boel. Ze zeggen, dat de loting van Dinsdag onwettig is en weer overgedaan zal worden.* „Wat vertel je daar?* was mijn ant woord, „wat mankeert er dan aan „Ze hebben een schippersjongen ver geten, en nu zeggen allen, die aangeloot zyn, dat zij er niet mee tevreden zijn, want dat er een vrij nummer te weinig in de bus was, waarop zij ook kans hadden.* „’t Zal zoo’n vaart niet loopen jongen, je roept altyd dadelijk zoo hard.* Des namiddags kwam neef een praatje maken, en zyn eerste was „Dat is ook wat moois, hé, heb je ook gehoord, dat ze hier een vergeten hebben bij de loting Hoe zou het nu moeten Ze zeggen, dat er een nieuwe loting moet worden gehouden. „Ik heb straks ook van Klaas daarover iets gehoord, maar het rechte weet ik niet,* was mijn wederwoord. We besloten, daar het Vrijdag zulk schoon wêer was, samen eens de straat op te gaan, wellicht dat we er meer van zouden ver nemen. En waarlijk, op onze wandeling zagen we telkens, dat er groepen stonden te praten. Bij een dezer hebben wij ons kwansuis een oogenblikje aangesloten, want midden in het groepje zagen we een „straat- politicus* en wy waren benieuwd, Wat die had te verkondigen. Ik weet niet beter te doen, dan natuurgetrouw weer te geven, wat wy zagen en hoorden. Het tooneeltje dan speelt op „de Beurs.* U weet misschien, dat het hoekje voor den heer Bölger sedert eenigen tijd met dien naam wordt bestempeld. In het midden staat een reeds bejaard werkman, die vroeger betere dagen heeft gekend. Uit houding en manieren is nog steeds te zien, dat hij in wellevendheid booger staat, dan menig andere. Toen wij aankwamen, sloeg hij zelfs beleefd en militairement met de vingers naast zyn hoofddeksel. Wij knikten hem even toe, doch hielden ons, alsof wy wacht ten, en namen den schijn aan, van ons om het discours niet te bekommeren. Die man nu, in zyn blauwen kiel werd omringd door een zes- a achttal mannen en jonge lieden. De beschryving van het groepje zou misschien wel interessant zijn, maar te veel ruimte beslaan, waarom ik er van afzie, om mij tot het noodzakelyke te bepalen. Juist toen wy langs de Markt aankwa men, zagen wij uit de richting van „de Rus* een vroolijke Janmaat aanrukken, die blykbaar een goed zin had. Pas had hy den blauwkiel in ’t oog of het was: „Ver dikkie zeg, ouwe, hè je gehoord, (hik) wat een kool ze daar op het Stadhuis (hik) gestoofd hebben. Jandozie, één vergeten, (hik). Dat moest ons toen we in dienst waren (hik) eens gebeurd zin, hè ouwe Je hebt ook wel mogen schilderen war, en der een doorlate met een snee in ’t oor, (hik) dat kon der door, maar een vergete op ’t rapport hè, daar stond niks vanin!* „Ja jonge,* was ’t antwoord, „het scheelt veel wie het doet, dat zei je ook wel eens ondervonde hebbe 1 „Of ik, maar ik zeg toch, dat het hier de spuigaten (hik) uitloopt.* Onze ouwe zei aftyd (hik) als je grappen uithaalt, dat is tot daar aan toe, maar de papieren motte B QïdQ %jjni (hilQ* Bolswardsclie Courant IVf 1 1 j 1 1 i 1 i fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1