NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WWSSBA0B81 No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Uit de Raadszaal. Afzonderlijke nos. van dit blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. Q ZONDAG 28 OCTOBER. g IA**.., VOOR 'iffl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. e Ter visie en om advies in handen van B. en W. gesteld. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3de kwartaal 1900. De ontvangsten bedroegen uitgaven Zoodat in kas was Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van de rekening van den weg Bolsward— Harlingen over 1899. Deze rekening werd in handen eener Com missie gesteld, zijnde de heeren IJ. T. de 4 Boer, Hommes en van der Werf. 3. Aanbieding van de rekening van de Stads-werkinrichting over 189911900. Deze rekening en aanyraag om machtiging tot voortgang met deze wijze van werkver- schafling wordt gesteld in handen eener Commissie, de heeren P. J. de Boer, van der Meulen en Schotman. 4. Vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting over 1900. Dit kohier, ten bedrage van f 21 wordt vastgesteld en de termijn van betaling voor of op 1 Dec. a.s. bepaald. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 5. Behandeling van het adres van S. J. Pekema, om herbenoemd te worden tot directeur der Bank van Leening met ïkJws. Burgem. en Weths. hebben, na ingewonnen advies der Commissie voor de Bank van Leening, geen bezwaar tegen herbenoeming en stellen voor den heer S. J. Pekema met ingang van 1 November a.s. voor een tijd perk van drie jaren opnieuw te benoemen en nader vast te stellen op de bestaande instructie. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van in de Robijnsef'enne. Het Bestuur der Vereeniging voor Tuin bouw heeft aan heeren Voogden van het St. Anthony Gasthuis gevraagd om de Robijnse-fenne weer onderhands te mogen huren voor 224 per jaar of f 32 per pon- demaat. Daar de Gemeente voor 'jr, gedeelte eigendom heeft aan genoemd land, is de goedkeuring van den Gemeenteraad noodig. Heeren Gasthuisvoogden hebben geen be zwaar aan het verzoek te voldoen, ook niet tegen den huurprijs, omdat het een philan- tropische instelling geldt. Burgem. en Weths. zijn daarmede eens en vragen machtiging om het ’/i eigendom voor 5 jaren, ingaande 5 Maart 1901, op bestaande voor waarden te verhuren aan de Vereeniging voor Tuinbouw. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Aanbieding en behandeling van een adres van H. Lammertsma, om enkele ver gunningen voor te bouwen woningen aan den stadswal met advies van Burgem. en Wethouders. Adressant vraagt drie uitgangen te mogen maken voor drie nette woningen, welke hij zal bouwen op een terrein achter de Doops gezinde Kerk en legt daarbij plattegrond- teekening over. Tevens verzoekt hij bij elk deurkozijn een treed met straatje tot het pad te mogen maken en voor aflossing van vuil water een riool met zinkput uit de steeg tot de gracht, terwijl hjj voor dezen bouw gaarne de noodige boompjes wil wegruimen. Hij verzoekt ook de rooilijn te willen aan geven. Het advies van Burgem. en Weths. luidt het verzoek in te willigen, alles ten genoegen van hun college. Adressant moet op zijne kosten de boompjes door den stadstuinman laten rooien en deze vervoeren naar den stadstimmerwinkel. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling, en deze wordt verleend. De heer Keikes. Ik ben voor ’t verzoek, doch wensch op te merken, dat op de teeke- ning niet is aangegeven het te maken riool, en onlangs is bepaald door den Raad, dat elke woning moet hebben een riool, en dat dit bij de aanvraag tot bouwing, op een teeke- ning moet zijn aangeduid. De Voorzitter. Dit is geen bezwaar, en hierin zal worden voorzien. De heer Eerdmans. Het heeft zeker geen haast, ik wenschte verdaging, dan kan dat in orde gemaakt worden. De Voorzitter. Adressant is verlangend naar de beslissing, dan kan hij de werk zaamheden voorbereiden. De heer Eerdmans, zal vertrouwen,'dat B. en W. zullen zorgdragen dat ook het riool goed wordt. De heer Dijkstra begrijpt niet hoe de stoeptreden en het voetpad worden. De Voorzitter vindt dat er een technische uitdrukking is gebezigd, en leest de bepaling nog eens voor, waarop overeenkomstig het advies wordt besloten met algemeene stemmen. 8. Behandeling van het adres van A. W. Bootsma bij Nijezijl. om een plek grond in koop te bekomen met advies van Burgem. en Wethouders. Burgem. en Weths. ad viseeren het verzoek in te willigen en 60 70 M2 grond te ver- koopen voor f 50 in eens af onder te stellen voorwaarden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het adres van Mej. T. Stallinga, om de brugwachterswoning bij de Harlingerbrug in koop te bekomen met advies van Burgem. en Wethouders. burgem. en Weth. hebben van adressante vernomen, dat zij f 700 wil betalen voor de woning, welk aanbod hun billijk voorkomt en zij dus geen bezwaar hebben, het ver zoek in te willigen. Besluit de Raad tot verkoop, dan hebben B. en W. plan van het brandspuithuisje een brugwachterswoning te maken, waartoe eventueel voorstellen zullen inkomen. De heer v. d. Meulen. Ik ben er niet op tegen, dat die woning wordt verkocht, maar vind, wat B. en W. er voor in de plaats willen stellen, ongeschikt; mij dunkt, die woning moet dichter bij de brug. Ik zou dus eerst de voorstellen voor die brugwachters woning willen behandelen, voor tot den ver koop wordt besloten. f 77,088,425 - 72,395,49 f 4,692,93® Vergadering op Vrijdag 26 Oct. 1900. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet de mededeeling dat op de voor ons Vaderland heuglijke gebeurtenis, de verloving van H. M. de Koningin, door hem, ook namens den Raad, een telegram van felicitatie is verzonden, waarop is terug ontvangen eene dankbetuiging, (applaus). Ingekomen stukken: a. Een kennisgeving van den Comm. der Koningin, dat tot leden in ’t college van zetters zyn benoemd de heeren A. Bouma en M. Doster baan. b. Een besluit van Ged. Staten, houdende goedk. van den verkoop van grond aan H. Tuininga en G. Dijkstra Sz. c. Idem, goedkeurende de tijdelijke geld- leening van f 4000. d. Kennisgeving van de Kon. Besluiten waarbij zijn goedgekeurd de verordeningen tot heffing van leges, waagrechten, begrafe- nisrechten enz. e. Een missive van Mej. M. Leverland, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres in de handwerken. Een en ander voor notificatie aangenomen. f. Een missive van den Com. der Kon., houdende een nota van op- en aanmerkingen op de gemeenterekening. Op voorstel van den Voorzitter gerenvoy- eerd aan Burg, en Weth. ten fine van af doening. g. Een missive van B. en W. houdende advies inzake het verzoek van deafd. Bond van Nederl. Onderwijzers, om verplichte schoolvergaderingen in te stellen. B. en W. merken op dat de wet voor schrijft den werkkring van een onderwijzer, dat het hoofd in overleg met de autoriteiten de leiding en het maken van een leerplan is opgedragen, dat het toezicht geheel is geregeld, en de onderwijzers verplicht zijn, alle gevraagde inlichtingen te geven, en waar de wet dit alles duidelijk omschrijft, meenen B. en W. dat geen bindende bepalingen tot wijziging dier verhouding mogen gemaakt worden. Ook achten zjj de bedoelde school vergaderingen niet in ’t belang der goede verstandhouding, terwijl de eene onderwijzer ook allicht zou in werken op den werkkring van een anderen onderwijzer, in zaken die hem niet betreffen. Beter achten zij gemeen overleg en onderlinge bespreking, en houden onderlinge bijeenkomsten zeer raadzaam. Zij stellen dus voor op het adres afwijzend te beschikken. Ter visie gelegd, tot de volgende verga dering. h. Een adres van het Bestuur van den Christel. Werkmansbond, verzoekende een lantaarn op het donkere pad naar hun ver gaderlokaal. De heer Eerdm ins. Ik vind bet ook beter te wachten, tot er een besluit is genomen, op welke wijze in een brugwachterswoning zal worden voorzien. De heer Cuperus. Ik geloof wel, dat die woning met f 700 goed zal zjjn betaald, maar wensch wel te weten, of de kosten van het inrichten der nieuwe woning ook meer be dragen dan die opbrengst. De heer P. J. de Boer. Is die woning misschien aan herstelling toe, moet daar noodig verandering komen? Wat de hoofd zaak is weet ik niet, doch de vraag rijst, of deze zaak in ’t belang is der gemeente, of van de eigenares van het belendende huis? De Voorzitter zal in stemming brengen, om de behandeling te verdagen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Cuperus vraagt of dan ook een opgave van kosten wordt overgelegd. De Voorzitter. Natuurlijk, met het heden gesprokene wordt dan rekening gehouden. 10. Behandeling van het adres van den opzichter der gemeente-reiniging om ver hooging zijner jaarwedde met advies van Burgem. en Wethouders. Omtrent deze aanvraag hebben Burg, en Weth. het advies ingewonnen der Commissie voor de Gemeentereiniging, die ten volle tevreden is over de wijze waarop de directeur zijne betrekking vervult. Ook met het oog op zijne finantiëele verantwoordelijkheid acht de Commissie eenige verhooging niet onbillijk. B. en W. doen daarom het voorstel het salaris met 1 Januari a.s. van ƒ520 te brengen op 600 per jaar. De heer v. d. Meulen. Ik had het eigen aardiger gevonden, dat het voorstel tot ver hooging was gekomen van de Commissie der Gemeentereiniging. Bij een vacature komen er sollicitanten die weten wat jaarwedde er aan verbonden is en als ze wat geweest zijn, komen ze verhooging vragen en bovendien vind ik, de zaak is niet van dien aard dat het er afkan. De heer Schotman. Ik ben het niet met den heer v. d. Meulen eens. Mij dunkt, de raad staat op een veel vrijer standpunt dan de Commissie. Deze toch werkt met dien man en deze getuigt, dat de man in even redigheid van de diensten die hij presteert, niet beloond wordt. Bovendien langzamer hand ontstaan voor zoo’n man hooger levens behoeften. Met het oog op zijn fin. verant woordelijkheid en als ik weet dat bijv, de stadsreiniger bijna evenveel verdient, dan acht ik verhooging gewettigd. Hij heeft er een woning bij, maar ’t is er dan ook een, die geen onzer zou begeeren. Ik wensch den billijken weg te behandelen en ben voor de verhooging, ook om de wijze waarop hij zijn betrekking bekleedt. De heer Dijkstra. In beginsel ben ik tegen deze verhooging, niet om den persoon, verre van daar en dat de man zijn best doet, wel nu, dat is niet meer dan zijn plicht. De heer Schotman zegt, hij verdient weinig meer dan de straatreiniger en heeft een woning waar wij niet zouden willen wonen, doch zulke woningen zijn er in Bolsward wel meer waarin de raadsleden niet zullen willen wonen, dat is geen motief. De heer Hommes. De Commissie beaamt volkomen de voorgestelde verhoogingper soonlijk heb ik een onderzoek ingesteld naar de jaarwedden van andere gemeenten en te Harlingen is ’t van f 700 gebracht op f 1000, te Sneek is het 700, te Franeker f 1200, te Dokkum 700+3% der opbrengst, reden waarom de Commissie er ook voor is. De heer Schotman. De heer Dijkstra handelt inconsequent, zelf heeft hij meege werkt dat een beambte ter secretarie, de stadstimmerman, en meer werden verhoogd. Ik acht het consequent dat de raad ook in deze rekening houdt met de omstandigheden. De heer Boersma. Deze adressant is be noemd op 520 maar als ’t goed ging had hjj kans op verhooging. Omdat de Commissie adviseert tot verhooging, vind ik geen vrijheid, die verhooging te weigeren. De heer Eisma. Ik acht het wel een motief, dat deze beambte, die zoo ais wij zooeven hoorden slechts zijn plicht doet, toch zoo zijn plicht doet, dat de gemeente er voor deel van heeft. Door zijne maatregelen om de schadelijke stoffen afzonderlijk te houden, is de Bolsw. compost in goed vertrouwen en brengt meer op dan elders. Er is dus alle reden om te verhoogen. Waarom de Commissie het voorstel niet deed, de gang van zaken liet het eigenlijk niet toe, ook B. en W. konden moeilijk met een voorstel daartoe komen, doch hij heeft zich nu tot den raad gewend, en daar ik vind dat hij te laag staat met zijn salaris, ten opzichte zijner diensten en verantwoording, acht ik verhooging noodig. De heer Eerdmans. Ik vind het voor gestelde nog niet naar evenredigheid van zijn verdiensten, en zou ’t wel hooger willen hebben. Ik wil daartoe geen voorstel doen, doch geef het B. en W. in overweging voor een volgend jaar. De heer Dijkstra. Zooals ik van den heer Eisma heb gehoord, dat die man zoo buitengewoon voordeelig is voor de gemeente ben ik van meening veranderd, en in plaats van tegen zal ik voor de verhooging stemmen. Met algemeene stemmen besloten over eenkomstig het advies. 11. Behandeling van het nader advies van Burgem. en Wethouders, omtrent een aanlegplaats ten noorden van de Harlin gerbrug. De beide adviezen van het D. B., om afwijzend te beschikken op het verzoek van den kapitein der stoomboot Feniks hebben ter visie gelegen. De heer Boersma is door het laatste advies niet overtuigd, dat het beter is, wanneer de stoomboot een ligplaats ten Zuiden der brug krijgt. Daar is de vaart nauwer. Ik vind het eigenaardig dat elke boot een aanlegplaats heeft, waar zij de stad bereikt. Dat het bestuur van den Waterstaat het besluit niet zou goedkeuren geloof ik niet, aan de andere zijde der brug is ook provinciaal vaarwater, en daar is het veel nauwer, en wat de opbrengst van de brug betreft, dit mag, dunkt mij, niet van be- teekenis worden geacht. De heer Eisma acht het noodig er op te wijzen, dat het niet in de bedoeling ligt, de boot aan de zuidzijde een ligplaats te geven. De plaats die aangevraagd is, is niet ge schikt, doch nu de walbeschoeiïng wordt verlengd, ligt daarin niet opgesloten, dat de stoomboot daar langs moet liggen, in dat nauwe gedeelte van de vaart. De heer v. d. Meulen. Er wordt beweerd, dat er bezwaar is om in ’t prov. vaarwater toestemming te krijgen bij de brug, maar in Sneek is de doorvaart veel drukker en daar liggen wel 3 booten bij de brug. Mij dunkt, dan zou de waterstaat dat ook wel voor komen hebben. De heer P. J. de Boer vraagt, of de be doeling is, dat, wanneer het advies van B. en W. wordt afgestemd, de ligplaats aan de boot wordt toegestaan. De Voorzitter bevestigt dit. Het advies is om ’t verzoek te wijzen van de hand, wordt dit afgestemd, dan is ’t verzoek ingewilligd. De heer Cuperus vraagt, of het officieel bekend is, dat de Waterstaat geen toestem ming wil geven De Voorzitter. Ik heb mij gewend tot den hoofd-ingemeur van den Waterstaat en heb een onderzoek uitgelokt, en toen is mij de verzekering gegeven, dat het gevaarlijk zou zijn, dat die boot er lag, wanneer groote schepen er langs komen. Ik zal mij ook verzetten tegen dergeljjk besluit, wanneer dat mocht worden genomen en genoodzaakt zijn, art. 70 der gemeentewet toe te passen. De heer P. J. de Boer. De gedachte komt bij mij op, kan de ligplaats niet wat verder den anderen kant uit, bijv, voor de huizen van Van der Wejj? De zaak is reeds zoo lang in behandeling, daarover zou men eerst nog wel eens kunnen denken. De Voorzitter. Wanneer de raad nu nog maals uitstelt, zal de welwillendheid toch ook ten toppunt zijn gestegen. Er wordt gevraagd om die aanlegplaats, maar zou de raad nu zeggen neen, dat kan niet, maar een andere gaan opzoeken. Dat kan hier geen punt van behandeling uitmaken. Het verzoek moet worden geweigerd of toegestaan. De heer Dijkstra. In een vorige vergade ring heb ik net ook reeds gezegd, die boot kan daar best liggen. Er is een wal gemaakt en een goede ook. Ik tart den opzichter van den waterstaat om mij te bewijzen, dat het niet kan, maar men wil het niet hebben. Die gemaakte teekening deugt niet, is niet in orde, daarop is de stoomboot tegen de brug aan geteekend, dat is onze bedoeling niet. Het is best mogelijk met een beetje goeden wil en voor weinig kosten. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt met 9 tegen 4 stemmen. De heeren Boersma, v. d. Meulen. Dijkstra en P. J. de Boer. 12. Behandeling van het adres der Com missie voor de schildertentoonstelling met advies van Burgem. en Wethouders. Burgem. en Weth. meenen, dat deze ten toonstelling den goeden naam der stad zal bevorderen en voordeel zal geyen aan de ingezetenen. Meermalen hield de Vereen. „Handel en Nijverheid* met succes tentoonstellingen, welke duizenden bezoekers van buiten lokten, De bijdragen, welke de Gemeente daarvoor gaf, waren nimmer bezwarend maar werkten alleszins gunstig. Vroeger stonden heeren Kerkvoogden steeds de Bioerekerk gratis ten gebruike af voo$ ft Bolswardsche Courant 1 mill

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1