NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEE No. 88. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Praatjes over dit en dat. DONDERDAG 1 NOVEMBER. Ingezonden. BINNENLAND. Afzonderlijke nos. van dit blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. VOOR beidjes ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VIII. Uw Dw. JOACHIM OPMERKER. Bolsward, 27 October 1900. langer te blijven, doch neef heeft nog -een groot deel van de begrooting „meegemaakt. Ik zal in den volgenden brief zijne opmer kingen kenbaar maken toch mag ik niet verzwijgen, dat hij den volgenden morgen mij al vroeg opzocht en zeide„Je bent gisterenavond te vroeg weggegaan, Jochem, je kreegt zelfs een stem om „het goed recht der beneficialen mee te onderzoeken Wie der EdelAchtbaren mij die kool heeft gestoofd, weet ik nietis het in ernst bedoeld, dan dank ik dat heer voor zijn belangstelling, heeft hij het uit de grap gedaan, dan... ja wat zal ik zeggen? Mij dunkt, raadsleden mogen daar geen grappen uithalen 1 Hem. Oldepli. en Nw,, 29 Oct. Het stormachtige weder van de laatste dagen, vooral ook de groote hoeveelheid regen, heeft enkele veehouders in deze gemeente doen besluiten, eerstdaags tot stalling van het vee over te gaan. Gaarne zou men de beestjes nog wat buiten willen laten, de voorraden hooi zijn niet overvloedig, maar de toestand van vele landerijen laat dit niet toe. De weide is week en drassig, waardoor de voorraad gras in minder dan den hal ven tijd opteert. Wat er nu nog is, zal voor stalvoedering bestemd worden. In de laatste week is de melkgift van het vee belangrijk verminderd. Naar ons medegedeeld wordt, hebben zich onder de naburige gemeente een paar ge vallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Heerenveen, 29 Oct. ’t Was donker hedenavond op de fok bij de Basculebrug, waar twee jongens elkaar stonden uit te schelden. De minstbegaafde had zijn woor denschat al spoedig uitgeput en maakte zich gereed zijn „gelijk* verder met de vuist te bewijzen. De ander zette het toen op een loopen, doch... plomp... brr... help, helpDe jongen had niet opgemerkt, dat de brug op stond gelukkig, hij zwom goed een schipper en een toegeschoten boom brachten hem spoedig weer op ’t droge. ’t Publiek oordeelde dat een opstaande brug met kettingen diende te worden af gesloten. Balk, 29 Oct. Bij het korte, doch hevige onweder van Zaterdag j.l. is de toren der R. K. kerk alhier door den bliksem getroffen. De haan werd zwart geschroeid, terwijl een stuk ijzer hieronder gesmolten bleek. Voor een paar jaar werd dezen toren ook getroffen. Gorredijk, 29 Oct. Iemand uit Nije- horne, zekere V. d. W., die heden van huis was gegaan met het doel om ter markt alhier een koetje te koopen, had tot dat einde een bankbiljet van honderd gulden meegenomen, dat veiligheidshalve door hem in de tabaksdoos werd geborgen. Van den gewenschten aankoop kwam niets, waarom bij weder huiswaarts keerde naar hij zeker meende met doos en inhoud. Thuis gekomen miste hij een en ander. Ia allerijl keerde hij naar hier terug en deed van het geval aangifte bij de politie, aau wie hij mede deelde, dat nij ergens de jas had uitgetrokken om die te verwisselen met een andere, waar over hij in onderhandeling was. Of hij bij die gelegenheid het vermiste was kwijt geraakt dan wel ergens anders, was hem niet bekend. Een onderzoek werd ingesteld, doch had geen gunstig resultaat. Genum, 28 Oct. Nogmaals nachtelijk bezoek in dit oord. D. Hofman alhier geniet met Me zijnen de zoete rust. Daar wordt op een raam geklopt en op H’s vragen volgt het verzoek om open te doen. H. talmt, hij vertrouwt de zaak niet. De vreemde blijft aandringen; hij moet H. spreken over zijn broer, die in N.-Amerika woont. Binnen wordt licht ontstoken en H., die door eene binnendeur bij zijn buurman J. Wierda kan komen, wekt dezen en deelt hem angstig ’c geval mee. Beide mannen wapenen zich zich, de één met een luiwagen, de ander met een bezemstok; zoo treden ze naar buiten en den verstoorder van hunne nacht rust tegen. De heer, die zij ontmoeten, verontrust zich niet en wenscht binnenge laten te worden om zijne mededeelingen te doen. Schoorvoetend wordt die wensch toe gestaan. Binnen vertelt de heer, dat hij, van afkomst een Fries, al jaren in Amerika heeft gewoond en dat Rem, nu hij voor zijn pleizier de Parijsche tentoonstelling bezocht, de lust bekroop zijn geboortegrond nog eens te betreden; dat hij van H’s broer, voor 19*ja jaar naar Amerika vertrokken, kon een talrijk kroost en bovendien een welge steld man was geworden, die (H. was er nog niet bij) thans in levenden lijve daar stond. Aandoening maakte zich van beiden meester en... maar nu zijn ’tfamiliegeheimen. Stavoren, 29 Oct. Naar ons van wel ingelichte zijde medegedeeld wordt, zal de heer A. Alberts, burgemeester en secretaris dezer gemeente, met 1 April a.s. deze func- tiën nederleggen. Vele jaren bekleedde hij met grootetoewijding en nauwgezetheid deze gewichtige betrekkingen en toonde hij zich in den besten zin de vriend en raads man der burgerij. Zijn vertrek zal algemeen betreurd worden. Hijlaard, 27 Oct. Door het aanhoudend regenachtig weer der laatste dagen zijn de paden door de weilanden onbegaanbaar ge worden. Op sommige plaatsen heeft men reeds planken moeten leggen om de hoeve te bereiken. De slooten en greppels tusschen de weiden zijn overvol en sommige stukken land staan blank, zoodat de watermolens overvloedig werk zouden hebben, waren ze niet tot voorloopige rust veroordeeld. Het slatten der vaart, dat nog in vollen gang is, maar door het weer wordt tegengewerkt, maakt het n.l. onmogelijk het overtollige water weg te malen. Met verlangen wordt naar droogte uitgezien! Hep. Adv. BI. Sueek, ’t Was Zondag j.l. juist 40 jaren geleden, dat Dr. M. Niemefler, predikant bij de Herv. Gemeente alhier, te Nieuwe- schans, zijn loopbaan als evangeliedienaar begon. Zijne tallooze vrienden en vereer ders meenden dien dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Mijnheer de Redacteur! Wij zijn Vrijdagavond met ons een kijkje gaan nemen op de raadszaal, ’k Was er in langen tijd niet geweest, maar ’k moet zeggen, ’t ziet er netjes uit. De inrichting heeft wel wat veel gekost, maar ’t is ook knap hoor! De 4 nieuwe antieke luchters, waarop ieder 5 gasgloei lampen, geven een goed licht. Je kan er nu zien, als was het dag. Ik heb dan ook mijn oogen eens rond laten gaan. Ik zag al dadelijk dat de „oude* kaarsenluchter in ’t midden het in glans verre van zijn „nieuwe* gasgezellen wint, ’t Verguld van vroeger is duurzamer dan het tegenwoordige, denk ik. De groene gordijnen voor de ramen zijn aan de binnenzijde ook nog mooi, doch het tipje, dat wij van den buitenkant zagen, heeft zijn kleur verloren. De schilderijen, waarmede het Gasthuis onze raadszaal heeft doen versieren, strekken daar wezenlijk tot sieraad, en het is ook juist hier, dat die werken van de vroegere Bolswardsche kun stenaren thuis behooren. Die prachtige portretten en landschappen van P. Tanje en Bote of Boëtius van Bolswaerd, alsmede het prachtige „Oalvariën* van Schelte zijn daar goed geplaatst. Vreemd vind ik het, dat die leelijke „Sater* daar met zjjn boks poot bij den ingang hangt. Neef fluisterde er wordt op de raadszaal wel meer ge fluisterd „dat is ter waarschuwing om je matig te houden. Als je over je bier bent, word je opgebracht, zooals ze dien „bokspoot* daar geleiden.* Wat ik jammer vind is, dat die lijsten „imitatie* eikenhout zijn. Mij dunkt, op het stadhuis mag geen imitatie komen, daar moet alles echt zijn en het Gasthuis had er wel echte lijsten mogen bijdoen. „Misschien is het bij het Gasthuis ook wel alles geen couleur de rose,* fluisterde neef, doch dat wil er bij mij niet in. Ik zal U, M. d. R. later wel eens zeggen waarom. De oorkonden, de eene van de plaatsing der schilderijen en de andere naar ik vermoed van de restauratie van het Raadhuis, zijn prachtige stukken van calli- grafie; zelfs het nieuwe tochtscherm met zijn „geborduurd* wapen van Bolsward trok rnfjn aandacht. Het nieuwe tapijt in de raadszaal maakt een goed effect, en de raadszetels met hun grimmige leeuwenkopjes maken een beteren indruk dan de vroegere zwarte, hooge, doodsche zetels, met hun gladde wasdoek- bekleeding, waarmee de zalen van „de Doele* een tijdje gepronkt hebben. De nieuwe zetels zijn wel wat stijf van model, doch ze maakten op mij den indruk van soliede te zijn, solieder dus, dan de ealorifère. Die dure inrichting heeft, naar men mij zeide, haar tijd al gehad. Een groote kachel dient weer als plaatsvervanger, en ’k geloof wel, dat die zjjn plicht zoo vervult, dat de gemeente er groot voordeel van heeft.* Het is evenwel een beetje ongemakkelijk voor het publiek, dat die kachel het uitzicht op de raadsleden wat belemmert. Ik ben Vrijdagavond al eens een paar malen wat omgeschoven, doch ik kon er is ’t niet gek? nooit meer dan elf van de dertien vroede mannen tegel ijk in ’t oog houden. Evenwel dat mag geen reden zijn om de kachel te verwijderenhet publiek komt op de raadsvergadering wel om de heeren maar de heeren komen er niet om het publiek, en ik wil er wel dadelijk bij zeggen, ik kom er vooreerst niet weer. Ik ben er van 7 tot halftien geweest, doch ik vond er niet veel boeiends aan. Eerst de lezing van de notulen, daar ging nog al wat tijd mee heen,daarop een flink hoopje ingekomen stukkenik troostte mij met de gedachte „eerst door den rijstenbrij berg om in ’t luilekkerland te komen,* en toen dan ook de punten van behandeling kwamen, ja, toen was er voortgang. De eerste punten gingen van een leien dakje. Het procesverbaal van kasverificatie met zijn tegenwoordigen en toekomenden dienst ging boven mijn bevatting, dit wil ik rid derlijk bekennen, doch ik heb begrepen, dat de gemeente-ontvanger nog bijna f4700 in kas had. Het laatste oortje was dus nog niet versnoept. Vrijdagavond j.l. werd in de keurig ver sierde zaal van Amicitia een receptie ge houden, waar zeer velen den jubilaris hun heilwenschen kwamen aanbieden. In de Zondagavond-godsdienstoefening sprak Dr. N. voor een talrijke schare naar aanleiding der woorden in 2 Thim. 4 7, ’t le en laatste gedeelte„Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb ’t geloof behouden*. De uitslag der Zaterdag alhier gehou den aanbesteding van het bouwen van 13 woningen voor de Coöperatieve vereeniging „Selfhelp*, is als volgt: Ingeschreven was doorJ. Zijlstra te Ee f 25,595; 8. J. Cuperus te Morra f 24,840; IJ. W. van der Valk f 23,780, W. T. Nauta f 23,720, beiden te HijlaardC. Land stra te Marssum f 23,290; C. Goud te Leeu warden f 22,470; P. Dubois te Franeker f 22,418; R. F. Feenstra te Bolsward f 22,340; M. Meijer en C. Lerk f 22,300, 8. van der Zaag f 20,640 beiden te Leeu warden; F. Blok te 8neek f 20,288; J. H. van der Veer te Sondel f 19,520 en door F. M. Hofman te Sloten f 19,499. Het werk is nog niet gegund. Witmarsum. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn alhier weer aan gevangen. Er nemen 24 jongelieden aan deel. De oefeningen worden gehouden des Maandags en Donderdagsavonds. Maandag. Er stonden op de buurt vele palen, met touwen aan elkaar verbon den. Aan die touwen moesten koeien vast gebonden worden want ’t was onze najaars veemarkt. Er stonden mede een vijftal politie agenten, doch geen koeien waren te be speuren. Eindelijk om ongeveer halfnegen daar kwam de eerste koe aan. De eerste werd gevolgd door een tweede en derde, tot misschien zoo’n twintigtal bereikt was. Langzamerhand dropen de beestjes weer af, zoodat om twaalf uur geen enkel koetje meer aan de lijn stond. De jeugd alleen bleef nog achter, om aan de touwen gym nastische toeren te doen. Gaasterland, 29 Oct. Aan onze Zui derzeekusten bij Mirns en ook bij Laaxum is gister eene zeer groote hoeveelheid houten staven (lengte 72 c.M., breedte van 610 c.Mdikte ongeveer 1 c.M.,) benevens eene menigte bossen „hoepel- garden* (waarvan hoepels om vaten worden gemaakt) komen aandrijven. Ook meent men enkele deelen van een schip ontdekt te hebben. De kust bewoners zijn druk aan ’t opvisschen en veel is reeds aan wal. Warns, 29 Oct. Van de 11 dienstplich tige lotelingen in ons dorp hebben niet minder dan 10 een vrij-nummer getrokken. Als bijzonder lotings-nieuws verdient deze uitslag zeker vermelding. De voerman W. Jagers te Oldeboorn wenscht een automobieldienst te openen tusschen het spoorwegstation Akkrum en Oldeboorn voor ’t vervoer van personen. Hij heeft daartoe vergunning gevraagd aan den Gemeenteraad. De automobiel zal 14 met de discussiën. ’t Begon met riolen, dat schjjnt tegenwoordig een modeartikel in Bolsward te zjjn. De f 50 voor een strookje grond bij de Nijezijl is een buiten kansje voor de gemeente, want het was een onderwal, die geen vrucht afwerpt, Vijftig gulden is wel niet veel, maar alle beetjes helpen. De brugwachterswoning is er nog niet door. De raadsleden willen eerst weten, wat een nieuwe woning moet kosten. Dat is ook verstandig, men moet „geen oude schoenen wegwerpen, voor men nieuwe heeft,* en men moet geen oude huizen ver- koopen, voor men weet, voor wat onkosten men daardoor komt te staan. De Directeur der gemeentereiniging heeft verhooging gekregen. Ik neem de gelegen heid te baat, hem bij dezen daarmee te feliciteeren. Ik gun het den man gaarne, maar ’k had toch niet verwacht, dat het met algemeene instemming zou gaan. Als men toch weet, dat er indertijd een groot aantal sollicitanten waren, een bewijs dus, dat er voor f 10 per week plus woning genoeg liefhebbers voor dat postje zijn; dat het geen technische bekwaamheden eischt, en men er ook geen vereelte handen van zal krijgen, terwijl bovendien die tak van den gemeentedienst niet voordeelig boert, dan verwondert het mij wel, dat allen er mede instemden. Het bleek hierbij wel, dat een goed woord zijn uitwerking niet mist. De Directeur heeft zeker onder een „gelukkig gesternte* gewandeld toen hij op het idéé kwam, om de giftstoffen der ververs afzonderlijk te houden. Wij vernamen, dat dit de gemeente geen wind eieren heeft gelegd, en toen op die voor- deelen werd gewezen, was de geheele raad er in eens voor. Een der heeren wilde zelfs nog meer geven, en dus, die ververs- tonnen bevatten ook voor den Directeur zelf geen windeieren, ’k Verheug mij over dit besluit, want de paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet altijd, en ware verdienste wordt niet overal beloond. De aanlegplaats der stoomboot „Feniks* heeft nu ten laatste ook haar beslag ge kregen. Wel wilde een der raadsleden nog beproeven om de beslissing weer te ver schuiven, maar de anderen vonden dat het nu lang genoeg had geduurd. Ik zou over dit punt van kwestie heel wat kunnen schrijven, M. de R. doch ik zal maar niet in details treden. Zoowel ten opzichte van dit punt, als van het volgende, de aanvraag om terrein en subsidie voor de schilder- tentoonstelling, wil ik opmerken, dat als men door een blauwen bril kjjkt, ziet men alles blauw, door een rooden bril is het rood, en dan wil men graag dat anderen ook die kleur zullen opmerken. Ik meen en ik ben er den Hemel dankbaar voor met een goed gezicht begaafd te zijn, ik draag geheel geen bril, maar als ik er mij ooit een aanschaf, wil ik alleen kristalhelder flintglas. „Jochem,* zei mijn vrouw, toen ze dit las, „je moet je nou niet verbeelden, dat je de wijsheid alleen in pacht hebt. Ik vind dat je in figuurlijken zin ook een bril draagt, en wel een somberen bril, je hebt op heel veel dingen wat aan te merken, en meen dus, dat jou bril een sombere kleur heeft.* Wat daarvan aan is, geef ik mjjne lezers ter beoordeeling, en ik zal heden maar niet verder uitweiden over de schilderten- toonstelling. Ik kom daar later wel eens op terug. Ik wil eerst ook eens „de kat uit den boom kijken.* Ik hoop, nu alles zoo gaaf is toegestaan, maar op een goed succes. De tentoonstelling zelf had reeds vooraf mijn sympathie, maar de verpachting van „Amicitia* heeft het nu ook, dat wil zeggen, ik hoop, dat de stadskas daarvan nu maar goed mag profiteeren. Ik zal er mijn best ook toe doen. Ik wijs er de gegadigden nu reeds op, dat er een slag is te slaan. Als het druk is, en dat wordt het ongetwijfeld, is er wat noodig, en op de „onschadelijke* en schadelijke dranken is wat te verdienen. Het tarief vervalt bij zulke gelegenheden, en mocht dat door een bepaling al vastgesteld worden, welnu dan weet ik er toch wel een middel op, om een goeden slag te slaan. De maat van de glaasjes zal wel niet worden aan gegeven, want het is toch bekend: in Nederland zjjn de maten en gewichten aan den ijk en herjjk onderworpen, doch de kasteleinsglaasjes staan buiten die controle. Dus er is altijd wel een avontuur om als pachter van „Amicitia* wat te verdienen in de tentoonstellingsdagen, en duswie waagt, die wint! Toen Vrijdagavond punt 12 was afge handeld, was het bijna 91/$ uur. Omdat mij een heel matige levenswijze door den Bolswardsche Courant «J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1