NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 3 BOLSWARÖ EN WONSERADEEI. No. 90. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. SU r’A Praatjes over dit en dat. DONDERDAG 8 NOVEMBER. S3 C Ingezonden. BINNENLAND. Afzonderlijke nos. van dit blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. xxxxxxxx;Xxxxxxxx$ VOOR "V zaak antwoordde enz. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. IX. 4' Workum. Maandagochtend op den sta tionsweg op weg naar de coöp. boterfabriek geraakte de arbeider van den landbouwer E. door het schrikken van het paard onder den melkwagen. Zijn been werd aan den enkel en even daarboven gebroken, zijn hoofd gewond. Door tijdige hulp van Dr. Landweer hoopt men nog op herstel. Het paard is intusschen met kar en melkkannen bij de fabriek aangekomen. Sneek, 5 Nov. De Gemeenteraad heeft f 500 uitgetrokken voor de feestelijkheden bij de a.s. huwelijksvoltrekking der Koningin, f 6000 voor ’t maken van een nieuwe brug, f 6000 voor twee lokalen bij school no. 2 en een post memorie voor den aanleg van een nieuwe veemarkt. In ontvangst en uit gaaf bedraagt de begrooting f 257834 bijna. Gaasterland, 5 Nov. Door de Maat schappij „Gaasterland* wordt dit jaar op groote schaal een proef genomen met kunst mest (Thomas’ slakkenmeel). Niet minder dan ruim 300 pondemaat z.g. „buitenland* bij Tacozijl is er mee bezaaid. Ook op nog andere wijze tracht men den grond meer productief te maken. Een verleden winter uitgeroeid stuk boschgrond is nl. dit voor jaar met wikken bezaaid. Voor een paar weken zjjn deze planten met het daartus- schen gegroeide gras afgemaaid, vervolgens regelmatig verspreid en hierna eveneens met kunstmest bestrooid. Na zoo een geruimen tijd aan de lucht te zijn blootgesteld, wordt dit alles ondergeploegd. Zoo hoopt men goed weiland te verkrijgen. Westergo, 5 Nov. Nu de malaise in bet boerenbedrijf geweken en de aloude welvaart teruggekeerd is, begint zich een kwaad te openbaren, dat velen met groote bezorgheid vervult. Wij bedoelen de opdrij ving der huren, niet alleen van de losse landerjjen, maar ook van geheele boeren plaatsen. De rooskleurige toestand van het oogenblik werkt dit kwaad in de hand en verleidt velen huurprijzen te besteden, die alléén, als alles meeloopt, zooals in de beide laatste jaren, „gemaakt* kunnen worden. Sprekende voorbeelden kwamen ons in de laatste weken ter oore. Te N. werd eene plaats verhuurd voor f 43 per pondemaat, waarvoor in de afgeloopen 5jarenf31 werd betaald. Een landbouwer schreef op een „kielplaats* f 45; hij kreeg een „bedankje* met de mededeehng, dat zjjn „briefje* niet in aanmerking kon komen. Later bleek, dat zijne inschrijving op één na het laagst was. Losse perceelen land worden thans reeds verhuurd voor 25 boven de hooge prjjzen van ’t vorige jaar en men vreest, dat het er nog niet bij zal blijven. Alléén bij blij venden voorspoed in de boer derij zullen „de touwen het kunnen houen.* He 6 ren veen, 5 Nov. Te ongeveer negen uur hedenavond werd er bij A. Bos ma op het einde der Dracht haastig aangebeld en om water geroepen. Een jongeling lag bewusteloos en ernstig aan het hoofd ver wond op den weg. Men droeg hem in huis. uitgaven zjjn in opgeloopen, en wiesch hem af en haalde onmiddellijk een geneeskundige. De gewonde bleek een zoon van den landbouwer N. B. te Rottum te zijn. Hij was uit catechisatie gekomen en zal vermoedelijk achter op een wagen hebben willen springen en daar af zijn gevallen. Per rijtuig is hij naar huis gebracht. Noordwolde, 5 Nov. Naar we uit goede bron vernemen, worden door de stoe lenmakers vakvereeniging pogingen aange wend, om een coöperatieve fabriek op te richten. Aan den bekenden philantroop Jansen is steun gevraagd en deze moet onder zekere voorwaarden het plan gunstig ge zind zijn. Lemmer, 5 Nov. Het wil met de haringvisscherij nog maar niet vlotten. In het geheel is alhier de vorige week door onze geheele vloot nog geen 10 tal haring aangevoerd. Voor het tal (200 stuks) werd dan ook f8 besomd, terwijl voor de bokking 5 cts. per stuk wordt betaald. Ook de spie- ringvangst was de vorige week niet groot; in het geheel werden slechts 200 mandjes aangevoerd, waarvoor 30 cts. per mandje werd besomd. Bot werd er 11,800 pond aangevoerd. Voor de 100 pond werd van f7 tot f 9 gemaakt. Lutkewierum, 5 Nov. De lange jacht in onze environs heeft weder een aanvang genomen. Verleden Zaterdag waren eenige heeren jagers uit Leeuwarden zoo gelukkig een dertiental hazen te bemachtigen. Met minder succes waren de jagers uit Witmar- sum in ’t veld; deze maakten slechts een 5 tal buit. Langweer, 5 Nov. Op de Wielen dicht bij den mond der Jaansloot zonk j.l. Vrijdag middag plotseling een schuit met zand ge laden. ’t Hulpgeschrei der drie opvarenden werd tot hier gehoord. Vlak voor hen uit voer de zoon des schippers. Aan dezen en een polderjongen die in eene praam rond- voer om eene bok te zoeken, behoorende bij de baggermachine op de Koevorde welke bij den storm van Zaterdag 27 Oct. losge slagen en sinds verloren was gelukte ’t de schipbreukelingen te redden. Het schip was gestooten op... de verloren bok. Zaterdag j.l. werd ’t wrak gelicht en door onze stoom boot naar hier op de werf gesleept. Hepk. Adv. BI. In Frieslands Noordoosthoek is het boezemwater door de afsluiting der sluis „Nieuwe Zijlen* verbazend gestegen, zoo- dat het vee, dat zich nog in ’t land bevond, met den meesten spoed daaruit moest ver wijderd worden. Men schrijft uit Koewacht aan de N. B. Ct. De jaarmarkt van Wachtebeke, een flink Belgisch dorp niet ver van de Nederland- sche grens gelegen, wordt door vele per sonen uit deze en omliggende gemeenten bezocht en daar deze jaarmarkt tot een soort van kermis ontaard is, gebeurt het wel eens, dat jongelui zich daar laat in den avond vermaken met dansen. Zaterdag waren weer verschillende per sonen van deze en andere Nederlandsche gemeenten naar de jaarmarkt geweestEen viertal jongelingen uit deze gemeente wer den op hun terugtocht door eenige Bel gische onverlaten achtervolgd tot in de Nederlandsche gemeente Overslag. Twee er van wisten te ontsnappen, een derde ont ving een steek in den schouder en in het linkeroor. De vierde, zekere Frans de Mey, een jongeling van 33 jaar, die nooit bij vechtpartijen tegenwoordig is, werd nu aan gevallen en mishandeld. Men sloeg en schopte hem, wilde hem verdrinken en gaf hem ten slotte een messteek in den buik. De onge lukkige trachtte nog zijn weg te vervolgen, maar viel omstreeks middernacht voor een boerderij neder. Daar werd hij ’s morgens badende in zijn bloed gevonden. Aanstonds werd geneeskundige hulp in geroepen en de politie van het geval in kennis gesteld. Op raad van den geneesheer werden den getroffene de Sacramenten der Stervenden toegediend. Door de maréchaus sees te Aksel, geholpen door de Belgische gendarmen, werd een streng onderzoek in gesteld en reeds zijn twee der vermoedelijke daders in hechtenis genomen. Zondagavond is ingebroken in een pand aan den Singel bij de Oude Spiegelstraat te Amsterdam. De weduwe W. Honselaar kwam omstreeks elf uur met haar dochtertje thuis. Zij bewoont een sous-terrein, waar zij een zaakje uitoefent in koffie, thee, enz. Het bleek, dat alle kasten waren openge broken, haar bed zelfs doorzocht was, en een trommeltje, waarin voor bijna f 1300 aan Russische effecten, benevens een knip met geld was verdwenen. Ook eenige gouden sieraden en juweelen waren gestolen. Mijnheer de Bedacteur Gelijk ik zeide, heb ik de vorige raads vergadering niet geheel bijgewoond. Toen er 12 punten waren af gehandeld, werd er even pauze gehouden. „Wjj mogen even uitpoesten* zei een van de heeren raads leden, die zich van hun zetels verwijderden, om zich bij onze de publieke afdeeling te voegen. Nu ’t was dan ook wat een „stoefe* zitting; de Voorzitter had er de heeren ook wel twee avonden mee aan den praat kunnen houden. Het werd mij te laat, en hoeveel belang ik ook stelde in de gemeentebegrooting, toen de hamer de heeren weer op hun plaatsen en tot de orde riep, heb ik mij verwijderd, doch, gelijk U bekend is, neef had nog niet zijn bekomst, en is nog een poos gebleven. Ik wil je een paar van zijne bemerkingen mededeelen, en daar ik het raadsverslag heb bestudeerd, kan ik je wel terstond zeggen, dat wij er drukke gesprekken over gevoerd hebben. Alles kan ik in dezen brief lang niet houden, want meer dan een paar kolommetjes mag ik in uw blad niet vorderen. Ik had anders plan over de verplichte schoolvergaderingen en het advies daarop even te handelen, doch zal ’t maar tot een volgenden keer uitstellen. „Twee zaken in het rapport der raads commissie die de begrooting onderzocht, bevielen ons uitstekend.* Op de begrooting van den weg BolswardHarlingen had men bezwaar, dat er groot f 5000 was uit getrokken voor klinkerbestrating. Voor de dorpen Arum en Witmarsum bedroeg dit samen ruim f 4600, en om eerlijk te blijven, moest de Comm. nu ook wel tegen de f 322 zijn, welke voor de Harlingerstraat hier te Bolsward was uitgetrokken. De Commissie merkte zeer terecht op, dat in 1852 een grintweg is aangelegd. Willen de gemeenten nu op sommige einden een duurdere klinkerbestrating, dan dient ieder die meerdere kosten zelf te betalen, en dat is billijk. De raad is dan ook met die zienswijze meegegaan, en de begrooting van den weg is niet goedgekeurd. „Ik hoop echter niet,* zei neef, dat het gevolg nu zal zijn, dat die gedeelten van den weg nu bljjven liggen. Hoe de toestand in Arum en Witmarsum is, weet ik niet, maar de Harlingerstraat is op sommige gedeelten minnigjes. Er zijn gedeelten, waar men haast geen heele steen meer kan vinden. Dit is wel eens de schaduw zijde van „gemeenschappelijk bezit.* De belangen van allen zjjn vaak niet eender, en dat werkt storend. Wonseradeel wil de tollen van den weg hebben, Bolsward en Harlingen willen de straten in Wonseradeel niet mee betalen, ’t Zou misschien het beste zjjn, elke gemeente haar eigen deel maar te doen beadministreeren, en „de Vennootschap te ontbinden.* Als daarover in 1901 werd gerédekaveld, zou in 1902, wanneer het 50-jarig bestaan van den kunstweg werd gevierd, meteen de finale afrekening plaats kunnen hebben. Het tweede punt, dat onze sympathie heeft, is de opmerking der Commissie, om het waaggebouw en hetNannenhof produc tief te maken. Gewis, dat verdient aanbe veling: thans zjjn die beide „dingen* ren teloos, en de gemeente kan ’t tegenwoordig gebruiken. Als er wat te vinden is, dat de kas kan stjjven, moet men er bjj zjjn. Neef en ik hebben geruimen tijd zitten turen op de afzonderljjke missive van Burg, en Weths. waardoor men een blik kan slaan op den iinantieelen toestand over de laatste 10 jaren. In den aanhef lezen wijdat vele ingezetenen allicht zich angstig maken, wanneer, zooals thans, de hoofdelijke omslag als sluitpost, verhoogd moet worden, terwijl men intusschen gelukkig kan zien, hoeveel de Gemeente in die jaren is vooruit gegaan, zoodat er geen grond bestaat zich ongerust te maken voor de toekomst. ’t Klonk ons vreemd in de ooren, voor uitgang en toch het laatste jaar een tekort. Ook wjj zeiden„Ra, ra, wat is dat Ik wil wel eerljjk bekennen dat ik mjj wel een weinig „angstig* maakte, en neef QQk en„. misschien zjjn er zoo nog wef wat woorden over gewisseld. Een klein stukje mag hier volgen Die aanvraag van de stoomboot „Feniks* heeft haast anderhalf jaar de gemoederen van den raad ten onrechte in beweging gehouden.* „Ten onrechte zeg Jochum, hoe be doel je dat „Wel, ik bedoel dat de raad daar heelemaal niets mee te maken heeft!-“ „Wat blief je, je spreekt in raadselen, de Gemeenteraad heeft toch te beslissen over wallen, straten en vaarten!* „Ja, dat is wel zoo, maar de raad heeft niets te zeggen over de aanwijzing der lig plaatsen van booten en schepen in vasten dienst varende.* Lees maar art. 164 onzer algemeene politieverordening De stoombooten en andere vaartuigen die in geregeld verkeer varen tusschen de ge meente Bolsward en andere plaatsen zullen de ligplaats moeten innemen die door Bur gemeester en Wethouders is aangewezen, en aan het slot nog van datzelfde artikel Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd in de aanwijzing der ligplaatsen verandering te brengen. „Hé, daar sta ik verbaasd van te kijken. Als ik B. en W. was geweest, dan had ik daar geen anderhalf jaar met die aanvraag omgetobd. Ik zou gezegd hebben „Foei, gjj kleuterkens, Wat doet gij in ons hof? Uw Dw. JOACHIM OPMERKER. Bolsward, Nov. 1900. meer Nu gaven de woorden van Burg, en Weths. ons wel eenige geruststelling, en met ambitie en naarstig hebben wij op de becijferingen getuurd. ïk kon er niet veel van snappen, doch neef kan goed met cjjfers scharrelen*, en die verklaart, dat hij er het gloren van het morgenlicht der schoone toekomst duidelijk in kan zien schemeren. „Zie je,zei neef, „het gaat met geld als met zeewater, er is eb en vloed. Som migen hebben altoos eb, en er zijn ook, waar het steeds vloed is, doch de meesten „liggen voor eb en vloed.* In Sneek bijv, is het nu vloed, daar sluit de gemeente- rekening met een voordeelig saldo van f15603 92bjj ons in Bolsward is het op ’t oogenblik laag water doch „’tkanver- keeren* zei Brederoo. Zie maar in den Enkhuizer almanak naar de tafels der watergetijden.* „Gekscheer der nu niet mee, neef, de is ernstig. Kan je uit die becijferingen werkelijk zien, dat er bij ons spoedig ver betering komt „Ja, ja, in vollen ernst,* antwoordde neef, „er blijkt mij uit, Jochem, dat de toekomst geen zorg behoeft te baren. De den laatsten tijd wat extra nu zitten wij thans op zwart zaad, maar als je in 10 jaren ruim f 40,000 vooruitgaat en nog bovendien in dat tijdperk f47,100 aan buitengewone wer ken hebt betaald, dan mag je toch wel van een rustige toekomst droomen, niet waar Ik zelf snap het niet, M. de B. maar als Burg, en Weths. het zeggen en- neef het bevestigt, dan neem ik het voor goede munt aan, en als ik aan het slot van die missive nog lees, dat bjj B. en W. de hoop levendig is, dat de verhooging van den hoofdelijken omslag niet van langen duur zal zijn, wanneer de Baad met hen beaamt, dat in het voorstel tot verkoop of in grond rente afstaan van den tuin van Amicitia met het af te graven bolwerk annex stads tuin etc. een nieuwe bron van inkomsten ligt, dan verzoek ik dringend alle raads leden om toch toe te stemmen, hoe eerder hoe beter, en doe er Hengstepad en Nan- nenhof ook maar bij, want dien hoogen hoofdelijken omslag, daar heb ik een broertje aan dood. De tweede editie van de begrooting der gasfabriek is, dit is ons gevoelen, ontstaan door den drang der omstandigheden, en dat daar „goochelkunst* bij in ’t spel is, kunnen wij niet vinden. „Ik ben Zondagavond bij den heer Bamberg geweest pa, maar dat was aardig, die man liet zoo maar iets verdwijnen, en ook had hij soms maar weinig en dan kwam er op eens meer,* zei Klaas. „Zoo jongen, was het aardig. Nu bij de Gasfabriek is het ook aardig, daar komt zoo maar in eens een groote f 3000 meer, doch om te zeggen, dat ze daar goochelen neen, ze verklaren hun handeling zoo helder als glas. Wat een goochelaar doet, is on begrijpelijk, doch dat is bij de gewijzigde begrooting der Gasfabriek niet het geval. „De eigenlijke behandeling van de Ge meentebegrooting is mij tegen gevallen,* verklaarde neef. Er was weinig interessants bij te beleven, en het is mij ook tegenge vallen, dat men tot geen bete? resultaat is gekomen ten opzichte van den hoofdelijken omslag. Er was toch zoo wat verluid, dat er hier en daar wat beknibbeld zou worden, om zoodoende het verschil tusschen de in komsten en uitgaven der gemeente wat kleiner te maken. Nu bleek er wel hier en daar een verlaging mogelijk, doch dat bepaalde zich alleen tot de rubriek „buiten gewone werken*, waarvoor een leening was geraamd. Die leening is nu wel kleiner geworden, doch de f 25000 van den hoof delijken omslag zijn gebleven. Een der heeren had zich daarvan al een vaste illusie gemaakt, en het heeft wat een moeite gekost hem te overtuigen, dat de verlagingen met den hoofdelyken omslag niets te maken hadden. Het begon haast vervelend te worden, zoo’n moeite er moest gedaan worden om hem dat aan ’t verstand te brengen. Zelfs de verslaggevers verloren, naar het mjj toescheen, hun geduld. De officieele ver slaggever begon onrustig op zjjn stoel heen en weer te schuiven, en kreeg allengs een hooger kleur, de twee particuliere pen- ridders werden hoe langer hoe bleeker. De missive over de opkomsten der Beneficiale goederen trok bijzonder neefs aandacht, zeide hjj, en daar dit ook met mij het geval is, kom ik daar later op terug. Ik ben de laatste maal wat haastig over de stoomboot „Feniks* heen gegaan, daarom wil ik hier ten slotte nog even op I terug komen. Neef en ik hebben daar heef a Bolswardsche Courant. LI’"!""J ft L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1