NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARÖ EN WONSERADEEL I No. 92. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 15 NOVEMBER. BINNENLAND. X Afzonderlijke nos. van dit blad zijn verkrijgbaar a 5 cent. .11 VOOR INGEZONDEN. nog L ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Uw Dw. JOACHIM OPMERKER. Zitting van Vrijdag 9 Nov. 1900. 'i Hijlaard, 12 Nov. Da reuk van ’t in gekuilde gras komt U hier van alle zijden tegemoet. Zelfs in de woningen, waar men met gras of hooi niets te maken heeft, is die bedorven en onaangename lucht duidelijk merkbaar, Sommige landbouwers zijn reeds begonnen het verduurzaamde gras aan hunne koeien te voederen, terwijl andere nog geregeld aan ’t maaien zijn. Dit afge maaide wordt direct als stalvoedering ge bruikt. Het hooi, dat in ruimen voorraad aanwezig is, wordt daardoor nog gespaard. Ook hier en in den omtrek hoort men al weer van de gevreesde ziekte onder ’t veemond- en klauwzeer, ’t Is niet te wenschen, dat deze zich weer zoo zal uit breiden, als dit in vroegere jaren het geval was. Dit zou direct een zeer nadeeligen invloed hebben op de melkopbrengst, die de laatste weken, tengevolge van het regen achtige weer, toch al zeer gedaald is. Hepk. Adv.bl. Het dorp Puiflijk is gisternacht door een dievenbende bezocht. Op 10 plaatsen is ingebroken, hoofdzakeljjk in kelders. De dieven hebben alles wat van hun gading was, medegenomen. In de N. R. Ct. schrijft een inzender „Toen dr. Leyds e. a. per advertentie plaatsing vroegen voor uitgeweken Trans valere, kon ik mij dat van hun standpunt begrijpen, maar dacht niet dat er aan dat verzoek veel gevolg zou gegeven worden, daar daardoor een groote onrechtvaardig heid zou begaan worden tegenover de vele niet uitgewekene Hollanders, die, hoewel dikwijls bekwaam en ijverig, nog moeie- lijk een eenigszins loonend baantje kunnen krijgen. Nu ik echter zie, dat de uitgewe kenen dikwjjls geplaatst wórden en hun zelfs per advertentie de voorkeur wordt aangeboden, noem ik dat, met al mijn sympathie voor hun zaak, een onrechtmatige achteruitzetting van onze Hollandsche jon gelui. Daarbjj komt dat nu velen uitgelokt zul len worden hierheen te komen, hetgeen voor verreweg de meesten wel een teleur stelling zal zijn. pad soms een ijsbaan was, van bevroren ier. De buurvrouw R. Flapper is als getuige opgeroepen en deze heeft den 3 Oct. ier door de goot zien loopen, zij heeft een zink put voor haar deur, en erg veel last van den stank. O. Vonk ook geroepen als getuige, heeft ook ier door de goot zien loopen, doch of beklaagde er „wat water bij gedaan heeft“ weet hij niet De getuige a décharge F. Bruinsma ver klaart dat bekl. aan ’t schrobben was, toen de politie daar kwam. Het gootsgat is door hem zelf dicht gemaakt. Het water dat op straat kwam, liep onder de deur door, en de tweede getuige J. Brouwer heeft ook ’t schrobben gezien en dat er water door de deur naar buiten stroomde. De politie verklaart dat dit gebeurde na 7 uur, toen kwam hij weer bij beklaagde, en deze wierp toen snel een emmer water over den stalvloer en veegde er met een bezem wat in om. De agent geeft vervolgens een teekening hoe de stal is ingericht, en het blijkt, dat wanneer de zinkput vol is, deze overloopt en de in houd op straat komt. De behande ling heeft heel wat tijd in beslag genomen, vóór de heer Ambtenaar den eisch stelt 2 maal f 10 of 2 dagen voor elke boete. 7. E. V. te Hindeloopen had de onvoor zichtigheid zwermers af te steken in de na bijheid van een hooimijt. Voor die roeke- looze baldadigheid wordt f 3 boete of 1 dag geëischt. 8. K. R. te Makkum was den 5 Oct. op den zeedijk bezig een hondenkar met stee nen te bombardeeren, kennelijk met het doel den persoon, die daarop zat, te treffen. Of de bommen doel troffen, werd niet ver meld, maar voor deze kwajongensstreek wordt f 2 of 2 dagen geëischt. 9. K. D. te Makkum was den 6 Oct. over zijn bier. De eisch luidt f3 of 2 dagen. 10. P. v. d. V. te Ytens stuurde den 9 Oct. zijn knecht om de hekkelpollen op den weg te werpen, want, zoo had hij later ver klaard, bij wou ze op zijn land niet hebben. Toen de politie den knecht op het onge oorloofde er van wees, verwees deze hem naar zijn boer. Deze had geen toestemming van den Burgemeester, ’t Was te veel moeite om eerst geheel naar Wommels te gaan, bekende hij aan de politie. De knecht Gosse Hoekstra is als getuige opgeroepen. Hjj verklaart dat de boer hem gelast heeft de pollen op den djjk te zetten. Of zijn boer wist, dat het niet mocht, is dezen getuige onbekend. „Der het boer net oêr praat." Eisch f3 of 2 dagen. 11. Jozef Zalmstra van Hemelum was den 4 Oct. ’s avonds met het rijtuig dicht tot huis genaderd, toen hem een fietsrijder tegen kwam. Het paard schrok hiervan, en steigerde en sprong zoodanig, dat Zalmstra onder den wagen te recht kwam. Hij bezeerde zich aan het been en aan de heup, doch kwam er betrekkelijk nog al goed af. De wielrijder had verzuimd, van zijn wiel te gaan, zooals de gemeenteverordening voorschrijft. Hij werd daarom bekeurd, toen de politie van het geval hoorde. J. F. de H. te Hemelum moet daarom terecht staan. Hij is echter niet verschenen. De getuigen Zalmstra, diens buurman P. Sikkes, die mede in den wagen zat, en Lieuwe Visser, die daar dichtbij op den weg was, verklaren allen, dat bekl. snel doorreed inplaats van af te stijgen en zich voor het wiel te plaatsen, op de nadering van een rijtuig, gelijk de verordening dat voorschrijft. Eisch f 5 of 1 dag. 12. H. de V. woont te Zurich dicht bij den Slaperdijk. Den 12 Oct. trof de politie zijn kippen en een haan al weder op dien dyk aan. De voorlaatste zitting waren die kippen ook op het appèl geweest. Bekl. is nu aanwezig. Hu zegt„ik was niet thuis, heeren, toen ik ’s morgens wegging, zaten ze vast. Ik weet nu niet of het mijn kippen geweest zijn, doch ik veronderstel het wel. De vrouw heeft ze misschien losgelaten. Kantonrechter. U moet toch zorgen dat de kippen van den dijk blijven, want als dat niet ophoudt, staat het er kwaad met je voor. Beklaagde. Ja, maar dat is moeieljjk, ik ben daags weg. Kantonrechter. Dan moet je je vrouw verbieden, die kippen los te laten, want je bent voor die kippen aansprakelijk. Beklaagde. Nou, maar ik heb nog liever dat de heeren kwaad op mij zijn, als mijn vrouw. Kantonrechter. Hoe zoo, ben je dan bang voor ze? Vóór de gewone strafzitting, had de in stallatie plaats, van den nieuwbenoemden Griffier Mr. D. ten Bokkel Huinink, gelijk in ons vorig nummer reeds onder stads nieuws is vermeld. Wij beginnen daarom maar terstond met No. 1. W. K. te Lutkewierum. De koeien van dezen veehouder werden verweid, en moesten daartoe ongeveer 10 minuten den grindweg bij Lutkewierum passeeren. In plaats van de runderen aan het touw te leiden, werden ze los gedreven. De politie ontmoette deze kudde en hield de knechts staande. Deze verklaarden op last van den boer te handelen, en dus kreeg hun boer proces. De eisch luidt heden f 5 of 2 dagen. 2. H. D. te Makkum was den 29 Sept, dronken in de Kerkstraat aldaar. Dat was op Zaterdagavond, en zie op 6 Oct. toen ’t weer Zaterdagavond was, werd hij op het Telegraaf plein weer erg slingerend aange troffen. Des Zaterdagavonds schijnt het ver leid voor hem dus groot te zijn. Van hem wordt getuigd, dat hij anders niet lastig is, doch als hij een slokje op heeft, wordt hij wat luidruchtig. Zulke zijn er meer! Eisch 2 maal f5, of 3 dagen voor elke boete. 3. T. A. te Makkum was op Zondag 30 September wat te veel „uit“ geweest. Hij is voor de eerste maal bekeurd wegens zijn borreltjes, en komt er nu denkelijk af, met f 1 of 1 dag. 4. De vierde was al weder een Makku- mer, die te veel had gedronken, ’t Was J. S. E., die den 1 October zwaaiende op de Appelmarkt aldaar werd aangetrofien. Omdat hij al eens meer hiervoor was be keurd, kan hij met geen boete voldoen, doch wordt 3 dagen hecht, voor hem noodig geacht. 5. J. A. de V. te Hindeloopen was den 3 Oct. te Koudum in abnormalen toestand. Eisch f 3 of 2 dagen. 6. O. de J. te Bolsward had wel twee processen ten zijnen laste, omdat op 3 en op 11 Oct. ’s morgens in de vroegte werd geconstateerd, dat er ier uit zijn koestal in de straatgoot liep. Bekl. is aanwezig en zegt dat hij beide keeren aan het stalschrobben was, ’t was spoelwater, doch geen ier dat door de goot liep, hij heeft 2 getuigen a décharge meegebracht. De agenten verklaren dat er beide morgens omstreeks half zeven door hen werd gezien, dat er ier door het gootsgat liep in de straatgoot. Er was hun order gegeven daar nauwkeurig op te letten. Een der agenten had zelfs ongeveer een half uur buiten voor de deur gestaan, om op te letten of er ook wat kwam, dat bij politieverorde ning verboden is. Hij hoorde toen, dat een koe haar water loosde, en terstond daarop zag hij het water uit den stal in de goot stroomen. Die koe was dus op heeterdaad betrapt. De agent ging nu den stal binnen, en beklaagde zat te melken, de straatgoot stond in verbinding met de goot achter die eene koe. Bekl. houdt echter vol, dat het water was, dat door de goot stroomde, er loopt ook een goot van de buren door zijn stal. Achter de koeien heeft hij een grop, en daar heeft hij een zinkput in laten maken. „Ik heb" aldus vervolgt hij, „den Burgemeester het laten zien, en die heeft gezegd„Schrob maar raak." Het was vuil schrobwater, wat door de goot werd afgevoerd, ik kan ’t toch slim eerst opdweilen. Maar ik schrob nu ook maar niet meer, ik laat het „ongedaan" liggen Een der agenten verklaart, dat hij bekl. vooraf heeft gewaarschuwd, maar hij brengt geen afdoende verbetering aan. Het vuil werd wel eens wat opgekeerd, maar dan liet hij het ’s morgens weer wegloopen. ’c Is daar een miserabele toestand, zegt de agent, de koestal wordt voor keuken ge bruikt, en in een wagenhuis staan de koeien. Bekl. beweert, dat men het hem nu zoo lastig maakt, komt alleen, doordat B. v. d. Werf geklaagd heeft, waarop hem wordt te kennen gegeven, dat hij het zich zelf te wijten heeft. Bij de Haan is de toestand direct goed gemaakt, maar hij stoort zich niet aan waarschuwingen. Bij winter is het Vhl geweest, dat de straat bij het Hengste- Beklaagde. Bang neen, maar toch als de vrouw kwaad is, dan is ’t niet zoo best. Kantonrechter. Ik zou maar oppassen, want ik hoor, je hebt nog een proces over je kippen. Beklaagde. Nog al een, smakelijk eten. De eisch is f2 of 1 dag. Bekl. Twee gulden boete, dat is mij zwaar genoeg heeren Ambtenaar. Pas maar op, dat ’t niet opnieuw gebeurt, want als ’t niet ophoudt, wordt het nog zwaarder. 13 J. P. de B. te Makkum sneed een stok uit het plantsoen op het kerkhof aldaar. De rijks veld wachter betrapte den knaap en deze mocht de baldadigheid niet door de vingers zien. Eisch f 5 of 3 dagen. 14. P. P. en A. van der M. te Bols ward hadden op den avond van Zaterdag 13 Oct. vrij wat drukte. Zij liepen langs de Groote Markt en zongen ’t hoogste lied. Dat konden de nachtwachts niet dulden en wegens verstoring der orde wordt tegen ieder f 3 boete of 2 dagen geëischt. 15. H. J. V. te Bolsward was op Zondag 14 Oct. ’s avonds laat wat te zwaar beladen. Hij laveerde door de Kerkstraat, en moest omdat hij zoo heel zwaar zeilde, door de politie geleid worden. Eisch f 1 of 1 dag. 16. T. M. van Hindeloopen was den 19 Oct. beschonken op het Dwarsnoord te Workum. Eisch f2 of 2 dagen. 17. A. S. te Bolsward was op 19 Oct. in de Nieuwe Hofstraat. Hij was wat aan geschoten en had nog al wat praatjes, doch op aanmaning van de politie om naar huis te gaan, gaf hij gevolg aan dien raad. Eisch f 1 of 1 dag. 18. J. L. te Witmarsum was den 28 Oct. wat over zijn bier. Twee agenten had den het met hem te kwaad, en hij was zoo onwillig en boos dat hij sloeg en schopte in het rond. Des avonds was hij weer op straat en de roes was zeker nog niet goed uit geslapen, althans de maréchaussées maakten hem opnieuw proces. Eisch 2 hechtenisstraffen van 3 dagen. 19. Den 23 Oct. voer de rijksveldwachter van Workum met zijn boot langs de gracht, toen om een hoekje bij de brug eensklaps iets langs zijn hoofd snorde en in de boot te recht kwam. Het was een stuk ijzer,een oude grendel van een deur. Toen hij omkeek zag hij volk staan bij een staldeur en daarom stelde hij daar terstond een onderzoek in. Hij vernam nu dat D. K. het ijzer over de deur heen had weggeworpen. Bekaagde is heden aanwezig. Hij bekent dat hij het ijzer heeft geworpen, doch vol strekt met geen kwade bedoeling. Een ander had uit aardigheid dat ijzer op zijn pet ge legd, en nu wierp hij het onachtzaam over de deur in de vaart. De veldwachter meent, dat het hier een soort grap was. Toen hij met de boot uit de Ferwoudervaart kwam, kon men hem zien aankomen, en juist toen hij onder de brug door was, werd er geworpen. Dat het geschiedde om hem te treffen gelooft hij niet, en wellicht wisten ze niet eens, wie in de boot zat, want het begon al schemerig te worden. „Toen ik daarop dat groepje volk naderde", vervolgt de beambte, „kon ik wel aan allen zien, dat er wat gebeurd was." Beklaagde herhaalt, dat hij niet met opzet handelde, hij had er geen gedachten op, en op het oogenblik toen hij gooide, kon hij de vaart niet eens zien, want de deuren waren dicht. T. de Vries als getuige, bevestigt dat Sj. de Boer dezen bekl. uit malligheid het stuk ijzer op het hoofd lei, en dat beklaagde het een paar malen omdraaide en toen wegwierp in de vaart. Getuige heeft geen bootje zien varen. De veldwachter is van gevoelen, dat de bedoeling was, dat hij, die in het bootje zat niet zou weten, waar dat ijzer vandaan kwam. Voor de brug konden ze daar de boot zien varen. Bekl. zegt nog dat hjj wel een heeft zien varen, maar hij had er geen bedoeling mee. De heer Ambtenaar vraagt vrijspraak van het ten laste gelegde. 20. E. de V. te Bolsward heeft in den nacht van 22 op 23 Oct. zijn hond los op straat laten loopen. De politie heeft hem in de Kerkstraat opgevangen en toen aan huis aangescheld, doch kreeg ten antwoord„Ik wil dien hond niet in mijn kamer hebben," en liet den agent met den hond buiten. Eisch f3 of 2 dagen. 21. H. V. te Workum was heden de laatste. Hij was op het Dwarsnoord aan getroffen in kennelijken staat. Eisch f 15 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 23 November aanstaande, Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een paar regelen te wyden aan den heer 0., die in No. 91 mij een kleine rectificatie meent te moeten toe dienen. Volgens hem was ik blijkbaar niet genoeg op de hoogte. Hierop antwoord ik, dat ik geen ander nieuws uit zjjn schrijven heb kunnen halen dan alleen den datum van het adres der stoomboot „Feniks”. Deze wist ik niet meer, en wat gewoon menseh bewaart zulke gegevens drie jaar langIn plaats van anderhalf jaar, zoo als ik op de gis taxeerde, is het dus juist 3 jaar dat er met'die aanvraag is omge tobd. Die aanvraag om ligplaats bij de Harlingerbrug toch was het begin van de historie. Hadden Burg, en Weth. in de vergadering van 1897, direct voorgesteld het te renvoyeeren aan Burg, en Weth. ter fine van afdoening, omdat het adres niet aan den Raad behoort, op grond van art. 164 der politie-verordening, dan zou er geen haan naar gekraaid hebben. Het adres om aanlegplaatsen te maken was een gevolg van de discussie en het stadium waarin die aanvraag der stoomboot was gekomen. Het was als een stem uit de burgerij, dat men het gevoelen van B. en W. niet deelde en den wal bij die brug zeer geschikt acht voor aanlegplaats van booten en markt- scheepjes. De bewering in het schrijven van C., dat de Raad eindelijk aan B. en W. gel ijk gaf, ben ik zoo vrjj te betwijfelen. Wanneer niet de Waterstaat er als boeman was voorgespannen, geloof ik niet, dat de stem ming zoo zou zijn uitgevallen, en of er vo >r goed een einde aan beide adressen kwam, zal de tijd moeten leeren. Ik ben zoo vrij in dezen mijn meening vast te houden. Ik vermoed, dat B. en W. niet op het recht, hun door art. 164 ge schonken, acht hebben geslagen, en bij het legio wetten en verordeningen is hun dat niet kwalijk te nemen. Neef Harmen staat dan ook nog steeds verbaasd te kijken. Ik dank intusschen den heer 0. voor zijn verstrekte gegevens, en ook voor den ge- moedeljjken toon, waarin ze mij werden toegediend. Bolswardsche Courant. I I ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1