NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARÖ EN WONSERADEEI. aa Kantongerecht te Bolsward. No. 97. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. BINNENLAND. Nieuwe Abon- né’s ontvangen dit Blad gedurende de maand December gratis. ZONDAG 2 DECEMBER. VOOR ze Robin trouwde ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. hechtenis. 12. Zitting van Vrijdag 23 Nov. 1900. onafgebroken, tot zonsondergang, eer zich den tyd gunden voor een zoen. Lief, knap wyfjezei Robin verrukt, je hebt ons mooi uit de benauwdheid geholpen. Een poos flink werken en dan kunnen we beginnen, de lui af te betalen en elk het zijne te geven. Wie weet, of we, als ’t wat duurt, nog geen spaarpen ningen in onze geheime bergplaats kunnen wegleggen? Je had wel geljjk: verstand is zoo goed als geld En arbeid ook, voegde Ameline er zedig bjj. Snoek. Dat de veemarkt alhier nog al iets Oeteekent, bewijzen de volgende cyfers Up 16, 23 en 30 Oct. en 6, 13 en 20 Nov. jl. bedroeg de aanvoer resp. 2094, 3103, 2527, 2205, 1910 en 1920 stuks vee. GrOingarijp, 27 Mov. De school is hier voor een groot gedeelte ontvolkt wegens het heerscnen der bof. Gelukkig heeft deze ziekte gewoonlyk geen ernstige ge volgen, als men zich slechts in acht neemt voor koude en tocnt. Leeuwarderadeel, 29 Nov. De ge meenteraad heelt eene vergadering van ’s morgens 10 tot ’s namiddags over 5 uur ge heel gewyd aan de behandeling van eene verordening tot regeling van de pensioenen van ambtenaren der gemeente, en de ver schillende artikelen vastgesteld, terwyl de eindstemming over de verordening in haar geheel is aangehouden tot de volgende ver gadering. Da hoofdbepalingen zjjn, dat de ambte naren op jarigen leeftijd gepensioneerd worden en dan van het traktement, in Haar zeker optreden gaf hem moed Robin stapte stoutweg, in zjjn Zondagsdos, bjj de leveranciers binnen en vroeg zoo luid om den volgenden ochtend hunne rekeningen te mogen hebben, dat ze allen een toontje lager stemden en een betere meening kregen van Robins middelen. Natuurlijk deed men hem nieuwsgierige vragendoch aangezien hjj zelf geen idee er van had, wat zjjn vrouw eigenlijk wilde, deed hjj als meer lieden doen om hun onwetendheid te verbergenhjj trok een ernstig gezicht en zei op profetentoon De lui, die ’t mjj lastig hebben gemaakt om een bagatel, zullen morgen wel in hun schulp kruipen. Toen hjj ’t dorp rond was, staken de crediteuren de hoofden eens bjjeen en gingen optellen, wat Robin in ’t geheel schuldig was, en ze kwamen tot een heel sommetje. Niemand begreep, waar Robin, die maanden lang geluierd had, ’t vandaan zou halen men vermoedde een geheim en de praatjes begonnen hun loop. Ameline had inmiddels niet stil gezeten. Voor de buurvrouwen, die, nieuwsgierig gemaakt, al kwamen spioneeren, toonde zjj jich uitgelaten vrooljjk. öh melkboerin, de juffrouw uit den garen de laatste vijf jaren genoten, als pensioen ontvangen bij ongeschiktheid wegens ziels- of lichaamsgebreken vroeger berekend naar het aantal dienstjaren. Bij overlijden heeft de nagelaten weduwe recht op 2/3 van het pensioen. De ambtenaren moeten hiertoe bijdragen 4% indien bun bezoldiging meer dan f 800 bedraagt, 3°/o als ze meer dan f450 en minder dan f800 bedraagt, en 2% als de bezoldiging beneden de f 450 is. Eervol ontslagen ambtenaren, die geen pensioen krijgen omdat ze b.v. voor dien tijd naar elders vertrekken of om een andere reden den dienst verlaten, ontvan gen de gestorte bijdragen terug zonder bij berekening van rente. Wouseradeel, 29 Nor. 1900. Wat zal het geschenk zjjn, dat de Nederlanders Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik bij hun Huwelijk zullen aanbieden Zeker is het nog niet bekend, maar in elk geval is er geld noodig. Om dit in te zamelen hebben zich op initiatief van den burge meester overal in onze gemeente jonge- dames-commissiën gevormd. Te Bolsward heeft men voor het zelfde doel circulaires met inteeken-biljetten rondgebracht In deze gemeente zijn weer eenige oude hand wijzers door nieuwe vervangen; hierop is tevens in uren gaans de afstand tusschen de plaatsen aangegeven. Dat verdient na volging. Wat het eveneens verdient is, dat we in deze gemeente eene vereeniging hadden, zooals er een te Bolsward bestaat die het zoogenaamde St.-Nicolaas-loopen tegengaan. Niet alleen vrouwen en kinderen, maar zelfs sterke mannen ziet men hier St.-Nicolaas-gebak langs de huizen ten verkoop aanbieden, wat daardoor ontaardt in eene bedekte bedelarij. Ureterp, 27 Nov. De molenaar R. alhier geraakte heden middag met een zijner handen zoodanig tusschen een kamrad be kneld, dat hij niet dan met moeite daaruit kon worden losgemaakt. Een geneeskundige uit Beetsterzwaag, toevallig aanwezig, ver leende zijne hulp en oordeelde onmiddellijk vertrek naar Groningen noodzakelijk, waar aan gevolg is gegeven. Akkerwoude, 28 Nov. Aan de coöpe ratieve stoomzuivelfabriek alhier deed zich een niet alledaagech geval voor. Toen de met melk gevulde bus van een der aandeel houders te Murmerwoude, zou worden ge ledigd, bleek dat de melk er minder goed dan anders uit wilde. Bij onderzoek ont waarde men dat een poes in de bus geraakt en jammerlijk verdronken was. De bus werd met haar inhoud aan den leverancier geretourneerd. Oldeboorn, 28 Nov. Terwijl de stuca- door Eben heden morgen aan den voorgevel van de hier opgebouwde coöperatieve stoom- zuivelfabriek met zijn werk bezig was, werd op den zolder de afval van timmer- en metselwerk bijeengeveegd. Daaronder was ook een gebroken dakpan, die bij het vegen toevallig in een deurkozijn kwam en naar beneden viel, juist op het hoofd van E. Geweldig bloedende werd deze opgenomen en onmiddellijk onder geneeskundige be handeling gesteld. Daarbij bleek gelukkig, dat de wond zich voorloopig niet ernstig laat aanzien. Nes, 29 Nov. Een varken schoon aan den haak wegende 654 pond zal zeker zelden gezien zijn, ’t Was bij den veehouder G. W. de Boer onder dit dorp, waar zulk een dier, heden geslacht, genoemd gewicht ver tegenwoordigde. Lemmer, 29 Nov. Onze visschers heb ben deze week een niet onaardig buiten kansje. Voor de 121 Amerikaansche balken, die de vorige week door hen in zee waren opgepikt en alhier bij den strandvonder ge deponeerd, is hun door de assurantie, bij wie dit vlot was verzekerd, f4,50 per stuk vindloon uitbetaald, in het geheel dus een som van f 544,50. Sommige visschers had den 10 en meer van deze balken. Heerenveen. 30 Nov. Tegen A. de V. te Rottum is voor het Kantongerecht 2 maal f25 boete of 2 maal 10 dagen hech tenis geëischt wegens het niet doen van aangifte aan den Burgemeester, dat een door hem gehouden schaap leed aan besmette lijke ziekte. Ook had hij dit schaap vervoerd. Ter Idzerd, 30 Nov. Gisteren heeft op het Tjongerkanaal het met lange turf geladen schip van K. v.d. W. van Lemmer, dat het kanaal afvoer, het 29-tons ledige schip van Steven v.d. Pol van Workum, dat uit tegen gestelde richting kwam, ernstig aangevaren. Vier boegen boven de waterlyn en een zwaard van laatstgenoemd schip werden verbrijzeldheden nacht is het schip ge zonken. Schipper v.d. Pol heeft een aan klacht bij de politie ingediend. Hetfc. Mv, Uk 15. 16. 17. 18. dronkenschap bij le herhaling, 2 ml. gepleegd, H. de V. te Zurich, wegens het in het waterschap „de Vijt deelen Zeedijken Buiten dijks”, hoenders, waarvoor geen recht van be weiding was verkregen, los hebben loopen, tot eene geldboete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis. 13. J. P. de B. te Cornwerd, wegens straat schenderij, tot eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. 14. io. P. P., 20. A. v. d. M., beiden te Bols ward, wegens het te samen te Bolsward de orde verstoren, ieder tot eene geldboete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. H. V. te Bolsward als sub. 3. T. M. te Hindeloopen als sub 3. A. 8. te Bolsward als sub 3. J. L. te Witmarsuin, wegens openbare tot 2 ml. 3 dagen hechtenis. 19. E. de V. te Bolsward, wegens het te Bols ward ’s nachts zijn hond los op straat laten loopen, tot eene geldboete van f2, subs. 2 dagen hechtenis. 20. H. V., zonder vaste woonplaats als sub 4. VRIJGESPROKEN: D. K. te Workum van straatschenderij. en bandwinkel of wie ook wat van haar had te vorderen, kon den mond nauweljjks opendoen, of zij zelve begon over haar schuld en bestelde ze tegen den volgenden morgen. Onderwijl deelde zij, als iemand die in de wolken is, strikjes en lintjes en snuisterijen uit aan wie maar wilde. De buurvrouwen stonden versteld. Kom, neem die prulletjes maar aan mij bevallen ze niet meer; Robin zal wel wat beters voor mij koopen... Eensklaps zweeg zy, als verrast door haar eigen babbelachtigheid, die haar bijna ’t geheim deed verklappen. Dit had ’t ver- eischte effect. Toen ’t avond werd, schoof ze de nieuwsgierige buurvrouwen de deur uit met de vrijmoedigheid van iemand, die zich aan geen sterveling heeft te storen, wat haar nog eenige graden in de alge- meene achting deed rijzen, en de buurtjes zagen nu, dat de jongelui hun huis van alle kanten heel zorgvuldig sloten, als gierigaards, die voor dieven bang zjjn. De nieuwsgierigheid van ’t geheele dorp was ten top gestegen. Tegen middernacht beval Ameline haar man, den rand van zijn hoed over de oogen te trekken en zijn kraag op te slaan, dan, langs de muren in de schaduw voortsluipend, naar den metse laar te gaan, om hem te vragen, heel in ’t geheim met kalkbak en troffel en hou weel te willen komen voor een dringend karwei. Robin, die nu eindelijk begreep, welke list zijn vrouw had verzonnen, deed het zoo goed, dat de verspieders hem zagen en ook den metselaar, die, begeerig er meer van te weten, gaarne meeging. Verscheidene vrouwtjes bleven den heelen nacht op, bevend van kou en nieuwsgierig heid om te vernemen, wat er by het jonge paar omging. De beide echtgenooten lieten den metselaar plechtig beloven, dat hy aan niemand iets mocht verraden, en togen toen met hem naar den donkersten schuil hoek van den kelder. Daar was een soort nisje, en voor dat nisje lagen een aantal steenen. Ameline lichtte bjj, en Robin hielp een handje. Den metselaar werd opgedragen, dat nisje toe te metselen, doch één steen los te laten, dien men er uit kon nemen om by de geheime bergplaats te komen. Zie je, legde Robin uit, dan heb ik, zonder dat er een haan naar kraait, enkel dien steen maar weg te halen en myn hand door de opening te steken om om by myn schat te komen. Hy kon niet verder gaaneen welge mikte tik van Ameline bestrafte hem voor zyn onvoorzichtigheid, en hy bleef beteuterd staan, te meer, daar de klap wat harder aankwam, dan de afspraak was. De metse laar geloofde nu stellig aan ’t bestaan van den schat. Zoodra deze brave man thuis kwam, haastte hy zich, ’t nieuws aan zyn vrouw te vertellen onder diepste geheimhouding zy liep nog gauw even naar haar zuster, die ’t weer bracht aan haar schoonmoeder. En nauw was de dag aan de kim, of heel het dorp wist, dat Robin en Ameline een schat bezaten, in hun kelder vastgemetseld. Ondanks het aanvankelijk succes wachtten de jongelui niet zonder hartkloppingen de komst hunner schuldeischers. Zy begrepen echter, dat alles hier afhing van een vast beraden houding, en ontvingen vriendelyk glimlachend de brave lieden. Zonder hun den tyd te gunnen, iets te zeggen, riep Ameline Kom, Robin wat talm je nog? Geef die menschen hun geld Dit deed het laatste spoor van twijfel verdwijnen. Robin stak de hand in zyn leegen zak; maar de bakker, die ’t brutaalst had ge maand en nu bang werd, de klandisie der rijke dorpsgenooten te zullen verliezen, verklaarde, dat hy nu geen cent wilde ontvangen en enkel kwam om nieuwe be stellingen op te nemen. Dat werkte als een wachtwoord. Slager, melkboerin, kruidenier en garen- en band- juffrouw, alles riep om stryd, dat men geen geld wilde, doch zich verder vriendelyk in de gunst aanbeval. Ameline speelde nu de veeleisehende, klaagde over het brood, taaie lapjes, slechte koffieboonen en aangelengde melk, drei gende, dat zy by andere leveranciers zou gaan poffen, als ze niet beter bediend werd. Men grinnikte om die aardigheid en maakte excuses, beterschap belovend. De bende verdween, en de jongelui, alleen gebleven, lachten eens hartelyk, met verlicht gemoed. En toen ze eens goed hadden uitgevierd, duwde het schrandere vrouwtje haar man zachtkens naar zyn schaafbank. Zij zelf achqqt haar werktafeltje bij» en zij werkten ’t Is waarik breng geen cent mee, zuchtte Amelinemaar ik ben slim en wakker. Trouw my maar, Robinverstand is zoo goed als geld Ameline was mooi, en haar. Dol op elkaar verliefd, had hy, schrijn werker, zijn schaaf, en zy, borduurster, haar naald leelijk verwaarloosd. Zoo nam hun schuld in ’t dorp toe by den bakker, bjj den slager, bjj den kruidenieren Robin, die maar voortging met inkoopen te doen zonder te betalen, trof overal steeds onvrien delijker gezichten. Dat maakte hem wel ’n beetje ongerust, en herhaaldelijk had hij zich voorgenomen, weer flink aan ’t werk te gaan maar thuis, by ’t gezellig gebabbel en gevlei van Ameline, vergat hij dat goede voornemen en liet zich weer in slaap wiegen door het geluk. Er kwam echter een dag, dat zijne leve ranciers met zulke harde, dreigende woorden aankwamen, dat alle liefkoozingen van Ameline hem niet meer in zjjn humeur konden brengen. Zy ondervraagde hem dreigend, zoodat hy eindelijk bekende, dat zjjn krediet was uitgeputen bitter voegde hy er bjj Ik heb er geen berouw van, dat wy getrouwd zijnmaar heb je zelve niet gezegd: „Verstand is zoo goed als geld?“ Tot nog toe merk ik van dat geld niet veel De mooie oogen van Ameline liepen vol tranenhet onrechtvaardig verwyt trof haar midden in de begoocheling der liefde. Zjj had er op los geleefd, in ’t vertrouwen, dat Robin wel zjjne voorzorgen had ge nomen. Aan hem kwam dus eigenlijk de schuldmaar ze begreep wel, dat uit ver wijten niets zou groeien dan twist en ze slikte de berisping. Je hebt geljjk, man, zei ze, wy hebben te veel geluierd, ’t Wordt tyd, dat ik de naald en jjj de schaaf weer opneemt. Onze vrije oogenblikken zullen zeldzaam, maar juist daardoor dubbel heerlijk zjjn. Óch, antwoordde Robin moedeloos, nacht en dag werken zou hard zyn, en bovendien nutteloos. De schuldeischers willen geen van allen meer acht dagen wachten. Kom, kom, meende Ameline, met een beetje handigheid komen we er wel uit. De heele quaestie is, dat we uitstel krijgen. Begin jjj nu mei niet zoo’n ge zicht van oude lappen te zetten want dat geeft al bijster weinig krediet en ga je eens vlug netjes aankleeden. En toen Robin op zyn Zondagsch was, gaf ze zelve een sierlijken krul aan de punten van zjjn snor. Zie zoo, kommandeerde het vrouwtje, nu ga je weer naar onze schuldeischers en zegt hun, dat ze morgen de rekeningen moeten inleveren, zonder mankeeren. Ben je mal? Morgen? Hoe zullen we hen betalen Verstand is zoo goed als geld. Maak je maar niet benauwd. VEROORDEELD: 1. W. K. te Lutkewierum, wegens het in Hennaarderadeel koeien los langs den openbaren weg doen drijven, tot eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. 2. H. D. te Makkum, wegens openbare dron kenschap, 2 ml. gepleegd, tot 2 geldboeten elk van f 2, subsd. 2 ml. 2 dagen hechtenis. 3. T. A. te Makkum, wegens openbare dron kenschap, tot eene geldboete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. 4. J. S. E. te Makkum, wegens openbare dronkenschap bij le herhaling, tot 3 dagen hechtenis. 5. J. A. de V. te Hindeloopen, wegens open bare dronkenschap, tot eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen hechtenis. 6. O. de J. te Bolsward, wegens het in de gemeente Bolsward ierafvoeren langs goten, twee malen gepleegd, tot 2 geldboeten elk van f 5, subs. 2 ml. 2 dagen hechtenis. 7. E. V. te Stavoren, wegens het te Stavoren in ’t openbaar vuurwerk af te steken zonder toestemming van B. en W., tot eene geldboete van f 2, subs. 1 dag hechtenis. 8. K. R. te Makkum, wegens straatschenderij met o. d. o. tot eene geldboete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. 9. K. D. te Makkum, wegens openbare dron kenschap, tot eene geldboete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis. 10. P. v. d. V. te Oosterend, wegens het in Hennaarderadeel hekkelpoilen op den weg doen werpen, tot eene geldboete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. 11. J. E. de H. te Hemelum, wegens het in H. O. en N. bij ’t passeeren van een aangespan nen paard op zijn rijwiel blijven zitten met o. d. o., tot eene geldboete van f 5, subs. 1 dag r» die de vorige week door hen in zee waren door de assurantie, bij Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1