NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL No. 99. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. ZONDAG 9 DECEMBER. BINNENLAND. Nieuwe Abon- né’s ontvangen dit Blad gedurende de maand December gratis. X VOOR zoo ruaar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. „maar dan Eigenaardig mag het zeker genoemd worden, dat bijna ieder zich een oordeel over het onderwijs veroorlooft, als ware dit de een voudigste zaak ter wereld. In die plaatselijke commissies treft men soms personen aan, die wellicht zelf tot hun 12de jaar school gingen en waarschijnlijk zouden blozen, wanneer hun eens vraag stukjes uit het 6de Wisselink werden voor gezet. Die kost zou hun te zwaar blijkenToch oordeelen dezulken mede; over de capaci teiten en geschiktheid van schoolhoofden en onderwijzers wordt hun advies gevraagd, ook of de onderwijzers in aanmerking kun nen komen voor verhooging van salaris! Ia de gemeente Ferwerderadeel werd dezer dagen een predikant herbenoemd als lid der schoolcommissie; hij bedankte, van oor deel „dal eene dergelijke com missie totaal overbodig is“.Wel licht is dit oordeel ook het gevolg van de ondervinding, door den predikant opgedaan omtrent het gehalte der commissie, waarvan hij deel uitmaakte. Trouwens, het is beter geene commissie van toezicht, dan een college in stand te houden, welke het mangelt aan krachten, dat toezicht uit te oefenen en aan wiens adviezen toch nog waarde gehecht wordt en waarvan de bevordering van onderwij zend personeel afhangt. Zelfs al is men zelf intellectueel goed ontwikkeld, geeft dit nog geene capaciteit over onderwijs en schoolzaken te oordeelen. Het Rijkstoezicht geeft daarvan soms af doende bewijzen; waarvan vermakelijke staaltjes zouden kunnen worden aangehaald. Zoo vertelt men het volgende: In de gemeente V. moest een lokaal aan eene school gebouwd worden. Het bestek werd ter goedkeuring naar den Haag op gezonden het kwam niet-goedgekeurd terug; de plaats van de kachel of rookgeleiding deugde niet. B. en W. begrepen er niets van; de voorgestelde plaats (van het toe zicht) was zeer onpractisch gekozen in hun oog. Toevallig ontmoeten B. en W. den schoolopziener die gewezen werd op het geval. Het bleek nu, dat deze autoriteit voorgesteld had het plan niet goed te keu ren. Hij had „een kleinigheid" veranderd, „omdat men anders in den Haag wel eens kon denken, dat hij het plan niet had in gekeken!" Na enkele besprekingen legde de schoolopziener zich bij het eerste plan neer, de „kleinigheid" was te nietig, om een nieuw bestek te ontwerpen. En, dit gold nu slechts de plaatsing van eene rookgeleiding! Toch opmerkingen ge maakt, enkel om daardoor het bewijs te leveren aan de autoriteiten, dat men het plan heeft nagegaan. Echt bureaucratisch kleingeestig! De commissie uit den Raad der gemeente Schoterland, belast met het onderzoek der gemeentebegrooting over 1901, heeft voor gesteld daarop een post van f 2000 aan te brengen voor ontginning van woeste gronden in het oostelijk deel der gemeente en aan haar toebehoorende. Reeds vroeger nam de Raad met deze ontginning, die tevens werk verschaft, een proef, die goed slaagde. Nu B. en W. geen post op de begrooting voor dat doel hebben uitgetrokken, oordeelt de ünantieele commissie het in het belang der gemeente wenscheljjk, dit alsnog te doen. Door den directeur der Cadettenschool te Alkmaar is aan de ouders en voogden der cadetten kennis gegeven, dat hun zoons of pupillen voor verwijdering van de cadet tenschool moeten worden voorgedragen, in dien zjj zich ooit jegens nieuwe aangekomen cadetten schuldig maken aan plagerijen, gepaard met handtastelijkheden, die licha melijk letsel veroorzaken. Voorts dat oog getuigen van een ouder verblijfjaar, die zulks niet verhinderen, eveneens aan zware bestraffing bloot staan. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn plannen aanhangig gemaakt om tot eene verbetering in de ver lichting der rytuigen te geraken door het aan brengen van meer lampen of pitten, in sommige rijtuigen, waarmede gepaard moet gaan eene uitbreiding van het aantal gas fabrieken der maatschappij. Door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij is eene verlichting door menggas eene verbinding van vetgas met acety- leengae in toepassing gebracht, waardoor eene belangrijke verbetering in de verlichting is aangebracht. Tot vermeerdering van het getal der derde klasse rjjtuigen met privaten heeft de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen besloten tot den aanbouw van nog een 50 tal van zoodanige rjjtuigen. Is ze niet een van de mooiste, van de innigste, die ik bewaar daar binnen in mjj zelf. Wanneer die herinnering weer in mjj opengaat en al het geluk van die oogen- blikken weer in mij komt, dan voel ik wel dat ik nooit meer in werkelijkheid zoo oprecht gelukkig zal zijn door de aanraking van een schoone meisjes-ziel, bevende van de teere liefde der onbewuste verlangende onschuld. Heeft mijn grootmoeder toen ze jaren geleden in „de zaal" in dien grooten arm stoel zat, me niet eens op een Kerstavond gezegdvraag me niet te veel van avond jongen, ik wou graag wat stil zitten, dat maakt me zoo bljj. En toen ik zag dat ze niet sliep en al maar keek zonder te kijken en ze me zoo gelukkig in haar gezicht scheen, heb ik dat toen niet erg „raar" gevonden Maar nu weet ik ’t, een gelukkige her innering was in haar opengegaan, bloeide in haar. Zoo gelukkig moet ik er ook uit gezien hebben, toen ik dit schreef, deze eenvoudige vertelling van een mistletoe- takje. B. aan, o heel even maar, knikte. En, o kerel, toen l en al schreiende haar gekust en... ach,’t is net als met Lancelot... toen lazen zjj niet verder. Ja, nou zal ’k je maar verder niets ver tellen, vreeseljjk he', dat ze nou dood is. Ik was in Rusland toen ze stierf, o, afschu- weljjk. Maar... och, als ’t zoo Kerstmis is en je ziet dan in de winkels weer mistletoe liggen en je denkt dan zoo onwillekeurig, dat de menschen in Friesland eigenljjk niet weten waarvoor dat dient, wat voor ’n mooi gebruik of dat is en hoe aardig of ’t kan zjjn, ja, ik kan ’t niet helpen en ja, jij zoudt er ook aan moeten denken, dan denk ik onwillekeurig aan Maud terug en... aan die mistletoegeschiedenis. Och, wat is mij dat een mooie, een heer lijke jeugdherinnering. Witmarsum. ’t Was in de laatste jaren hier gewoonte geworden dat den morgen na St. Nicolaas tal van kinders bij de huizen der burgers langs gingen om wat taai op te halen, ’t Klonk danHet Sinteklaes hjir ek spoke? Thans worden alle kinderen in de ver schillende scholen op taai getracteerd, waar door men bovengemeld gebruik te keer tracht te gaan. Balk, 5 Dec. Een jongeling alhier heeft deze week op één dag niet minder dan 4 processen-verbaal opgeïoopenle. wegens dronkenschap, 2a. wegens verzet, 3. wegens het aanwezig zijn op verboden terrein, 4e. wegens mishandeling. Zoo kan ’t voor een keer wel. Een kameraad kreeg wegens het verhinderen der politie in de recht matige uitoefening van hare bediening eveneens „verbaal." Rijs, 5 Dec. Op de heden alhier ge houden gewone jaarlijksche houtverkooping zijn voor de maatschappij „Gaasterland" verkocht 56 perceelen kaphout, die te zamen f 4911 opbrachten. Alles ging vlug van de handde koopers waren grager dan ’t vorige jaar. Terband, 5 Dec. Toen de tuinman H. H. heden middag niet thuis kwam te eten, ging een zijner dochtertjes hem roepen. Het kind vond haar vader levenloos op de bouw. Hjj laat eene weduwe met acht kinderen na. Dokkum, 5 Deo. Bjj een huiselijken twist sloeg eene vrouw alhier vijf ruiten in hare woning stuk. Ze bekwam hierdoor zulke ernstige verwondingen, dat genees kundige hulp ingeroepen moest worden. Heerenveen, 6 Dec. De Directie van de Ned. Zuid-Atr. Spoorw. Mij. heeft aan het ongehuwd en gehuwd personeel zonder kinderen bericht, dat aan hen, die vijf maanden toelage hebben ontvangen, geen toelage meer zal worden uitbetaald, zoodat zij, die voor ’t eerst over Augustus toelage ontvingen, die voor ’t laatst over December zullen genieten. Lemmer, 6 Dec. In het geheel is alhier deze week 50ü pond bot aangevoerd, voor de 100 pond werd van f 9 tot f 10 besomd. De geheele aanvoer over de afgeloopen maand bedroeg 12000 pond, waarvoor van f 8 tot f 9 werd ontvangen. De haringvisscherjj blijft slecht, de vangst van onze geheele vloot liep deze week van 40 tot 50 tal. Voor het tal wordt dan ook nog f 6 besomd. Met de spiering gaat het eveneens slecht; de geheele aanvoer bedroeg deze week slechts enkele mandjes kleine spiering, waar voor 30 ct. per mandje werd ontvangen. Leeuwarden, 6 Dec. De politie heeft heden een man gearresteerd, die iemand terwijl deze naar iets stond te kjjken een horloge had ontrold. De dader is een oud bekende der Justitie. Hepk. Adv.bl. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Crt. Ofschoon de wet op het Lager Onderwijs eene plaatse!jjke commissie van toezicht op dat onderwijs facultatief stelt, bestaan in de meeste gemeenten onzer provincie zulke colleges. Natuurlijk gaat het vooral ten plattenlande vaak moeilijk geschikte per sonen voor dergelijke commissies te vinden, want over het onderwijs een oordeel uit te spreken, ia lang geene gemakkelijke taak. Öpou moet je je voorstellen, dat ’t PiP1 Kerstdag is en dat ik gevraagd was om bjj mevrouw A. te komen dineeren. Mevrouw A. is een Engelsche en een lieve dochter dat ze had, allercharmantst, he Ik hou van ’t Engelsche type, slank, rossig haar, dat in zoo’n groote dot achter op ’t hoofd is gebonden en dan zoo’n blank, iet-wat lang gezicht met een lijnen klas sieken neus. Ja, nou lach jjj daarom, maar ik vind dat nou eenmaal zoo. Verbeeld je, ik zal dan ’s middags daar gaan dineeren, loop naar de Heerengracht, bel aan, de meid doet me open, neemt mijn jas en hoed af en ik stap naar binnen. Ik kom binnen, niemandIk loop wat verder de kamer in, sta zoo wat midden in ’t vertrek, kijk de en-suite kamer in... maar weer niemand. Op eens, ik schrikte er geweldig van, vliegt iemand achter den vleugel van daan, valt me in eens om mijn hals en... geeft me een zoen. Met al mijn schrik vond ik dien zoen toch wat heerlijk. „That’s your first mistletoe kiss, Francis," zegt Maud tegen mij, want ’t was Maud, mevrouw A’s dochter. Ik was beduusd, ’t is me ook geen kleinig heid, je plotseling om je hals te voelen vallen en gekust te worden, door een jong meisje, waar je, nou ja, wel niet juist op verliefd bent, maar waarvoor je dan toch wel affecties hebt. „Mistletoe kiss," zeg ik, „wat meen je daarmee Maud. Ja... zie jeik... vind ’t wel aardig... maar".. Poem, daar kreeg ik er weer een en op mjjn andere wang ook een. Nou, zeg Jan, nou weet je van ouds, dat ik wel van een zoentje houd en of ze ’t nou een mistletoe kiss of een gewonen kus noemen, dat ’s mjj om het even, maar ik houd ’t in zoo’n geval met die flauwe mop, van die twee, die elkaar zoenen, omdat ze niets van elkaar wilden aannemen en dus ik zoende heerljjk weer. O, kerel, zoo’n kus, hè! En dan een meisje waar je van houdt. Ik voel me in staat er de schoonste gedichten op te maken, want nu ik die geschiedenis zit te verhellen, nu is ’t me alsof ik de pudeur van dezen kus weer op mjjn lippen voel. Hoe is ’t ook weer: Van de tipjes, Van haar lipjes, Nam ik kusjes keer op keer. Van de tipjes, Van haar lipjes, Kwamen telkens kusjes weer. Maar in dit geval niet, want Maud liep weg en ik haar natuurlijk achterna. „Nee, nee," roept ze, „je mag niet meer Frans, want hier hangt geen mistletoe." Nou ja, mistletoe of niet, als je eens aan den gang bent, scheid je niet zoo gauw uit en vooral als je dan kunt zeggen Maar jjj hebt me d’r ook twee gegeven Maud. Zie je, dat ’s ook een argument waar een meisje voor zwicht. „Goedzegt ze tegen me, onder de mistletoe." „Wat meen je toch met je mistletoe.1 „Weet jjj dan niet wat mistletoe is?" „Neen!" „O, dus jjj dacht dat ’k je zoende?" O kerel, ik werd zoo rood als een kreeft, want dat zei ze zoo maar lachende weg. „Ja," zeg ik, maar ze zag wel dat ik rood was. ’t Was net, of ze toen meeljj met me kreeg, want met dat lieve, zachte in haar stem zei zewel Frans, de mistletoe dat is dat takje wat daar hangt, dat is de hulster met die witte bessen, als je onder zoo’n takje komt te staan mag je iemand zoenen, dat is een Engelsch gebruik, ik dacht dat je ’t wel wist." O, kerel, wat zei ze dat aardig. Ik was er zoo in me zelf door aangedaan zie je en- aan mjjn tweeden zoen dacht ik niet meer, och, daar denk je dan niet aan. Jammer, ik had ze wel graag gehad, als ik er nou nog aan denk. Maar wat ’n pleizier dien avond. Verbeeld je,’s avonds kwamen daar Iet, Marie en Roo nog, aardige meisjeswat vroeger nog veel aardiger dan ^egenwQQrdig hè» en dan waren er nog een paar jongelui, die vervelende van Hemert en, maar dat ’s altjjd een leuke vent geweest, Charley boy. Wat wjj dien avond hebben afgezoend, nee maar, dat zal jjj nog in je leven te zoenen krjjgen. Ik heb er op ’t laatst een mop van gemaakt, want, ik nam een takje mistletoe in mijn hand en hield ’t boven ieder ’s hoofd, die ’k graag zoenen wou. Mevrouw vond ’t, geloof ik maar ze zei ’t natuurlijk niet wel ’n beetje erg zooals ik Maud zoende, maar ik dacht., wees u maar boos, ik profiteer van mjjn mistletoetje en als Maud niet langer gezoend wil wezen, dan merk ik het ’t eerst. Later in den avond, terwjjl Kareltje, die Marietje ook heel wat „mistletoede" en de anderen nog binnen waren in ’t salon, zijn Maud en ik, we hadden ’t erg warm ge kregen, in de corridor gaan wandelen en o, zie je, dat is nou een van de schoonste oogenblikken van m’n leven geweest. Och, zie je, ik wil ’t jou wel vertellen, ik ben nou toch zoo vertrouweljjk met je aan ’t praten, maar ik mocht Maud zoo graag, ze was zoo eenvoudig altjjd en dan, ze had zoo’n mooi gezicht, zoo blank en teer en toch klassiek en dan, ja, ik weet eigenljjk niet hoe ik dat zeggen moet, maar ik vond ze zoo stjjlvol, zoo gedistingeerd. Ik vond ze bekoorljjk en liefeljjk, zoo eenvoudig liefeljjk. Dien avond had ze een wit japonnetje aan van die witte soepele lichte zjj, een heel eenvoudig japonnetje met korte mouwen en een klein décoletté, om heur blanken hals had ze maar één streng paarlen met een slotje van een klare briljant. In d’r haar had ze een paar theerozen en net zoo’n bouquetje bjj baar Qorsage. Ik had m’n rok aan en ik voelde me dien avond zoo heelemaal pleizierig, zoo gentlemanlike aangenaam, ik leefde zoo geheel in die mooie vreugde. Zoo liepen we, warm als we waren, in de koele marmeren gang die op een breede vestibule uitkwam, waar twee vergulde empire tafeltjes aan weerszjjden stonden, met wit marmeren bladen en daarop een Japansche visitekaarten-schotel. Door de koele atmosfeer liepen we lich telijk gearmd tot bjj dat rechter tafeltje en in ’t flauwe licht van de ganglustres bleven we tegen die tafel aangeleund staan, o zeg, ik wou dat je gezien had hoe mooi of zjj daar stond. Ken je dat schilderijtje van Whistler, dat meisje in ’t wit bjj dien witten schoorsteenmantel en die spiegel daar boven, zoo, zoo mooi was ’t. O, zeg, ’t was alsof ik van binnen in me werd opgeheven, of ’t wou schreien in mjjn keel, ik voelde mjjn boord, ik voelde hoe mjjn hoofd daar als ’t ware op zat en toen, ja toen deed ik mjjn oogen toe, ’t was net alsof ik een tot tranen roerend geluk-gevoel in mjj wilde vasthouden en... o, jong, ik weet ’t nog als den dag van gister, toen raakte ik haar vingers aan, nam haar hand die ik zoo klein en blank wist, in mjjn handen en toen ik hield mjjn oogen toe, want ik kon haar niet aanzien... ik wou haar iets zeggen, maar ik kon niet. Ik keek haar aan, ze stond met de oogen neergeslagen, d’r mooie lange wimpers waren als donkere bloemblaadjes, haar mondje v-an een friseh, teer rood, een rood zoo mooi bjj de blankheid van haar gezicht als ik ’t nooit meer gezien heb. Ik dacht hoe ’k ze al lang kende, ik dacht aan die zoenen van daareven, hoe ze de andere jongens toch niet zoo gezoend had toen die binnen kwamen, ik dacht... ik dacht... totdat ik niets meer dacht en dat onzegbare, dat goddeljjke, dat volle, dat onroerende gevoel in me kwam en o, zie je, toen kon ik ’t niet langer volhouden, toen viel ’t van mjjn lippen, ik weet niet hoe, maar zacht hoorde ik me zelf zeggen„Maud, o Maud, ik houd zooveel van je." Zjj zweeg. Zeg Maud... hou... jjj zooveel van mjj als ik van jou... Maud keek me ze zei niets... ze 1 heb ik geschreid Cl 0 Bolswardsche Courant. 'i 3 •j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1