NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 1 NIEUWJAARSWENSCHEN a 25 cent, BOLSWARÖ EH WOKSERAOEEE. Voor het Kantongerecht. No. 1OO. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Éi DONDERDAG 13 DECEMBER. BERICHT! Nieuwe Abon- né’s ontvangen dit Blad gedurende de maand December gratis. X X BINNENLAND. 1 i 1 I I VOOR MliMw' ft 3B DE UITGEVER. V ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Zitting van Vrijdag 7 December 1900. Gelegenheid tot het plaatsen van in de BOLSWARDSCHE COURANT van 1 Januari wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen, Warns, 10 Dec. In de Zaterdag ge houden leden- vergadering van de vereeni- ging„Coöperatieve Btoomzuivelfabriek" alhier, is besloten pogingen aan te wenden tot oprichting van een pensioenfonds voor het personeel. Eene commissie is benoemd om de gewichtige aangelegenheid nader te De bijeenkomst werd geopend met een gewichtenzaakje. 1. J. P. koopman in vleeechwaren, thans te Weesp, was den 26 October j.l. te Hin- deloopen bekeurd wegens het hebben van ge wichten, welke niet voldeden aan de eischen van den ijk. De ambtenaar van het O. M. wilde den man straffen met zeven geldboeten ieder van een gulden en in beslagneming der gewichten. 2. H. T. de V. arbeider te Zurich, heeft kippen. Vier van die kippen en vader haan liepen 30 Oct. j.l. op den Slachtedijk, en het laten losloopen van kippen is daar ver boden. A.Haarsma, rijksveldwachter, betrapte de kippen op heeterdaad en maakte daarvan proces op, waarvoor de V. heden terecht staat. Na een aanmaning van den heer Kantonrechter om voortaan die vogels opge sloten te houden of anders weg te doen, eischt het O. M. (voor zoover verstaanbaar) eene geldboete van drie gulden ot twee dagen hechtenis. 3. J. L. koperslager te Arum heeft geene of geen voldoende waterlossing aan zijne woning, tenminste als ’t wat regent, staat zijne werkplaats wel een handbreed onder water. Dit is lastig, en men begrijpt, dat hij dan zoo spoedig mogelijk dat overtollige water zoekt kwijt te worden. Zoo is op 27 Oct. j.l. zijn knechtje bezig geweest dat water weg te doen, evenwel op eene wijze, die hem nu voor „’t kanton brengt. Dit knechtje n.l. wierp het op het erf van een buurman Reitsma, en deze heeft hiervan beklag gedaan, ’t Feit is gezien o.a. door Jan Bruining. Nog een getuige Jan van der Pol wordt opgeroepen. Deze verklaart 16 jaren oud te zijn, en zwager van beklaagde. Alsnu wordt Flierman ontboden om een wetboek te halen, als dit is gebracht, wordt er eene conferentie gehouden tusschen den Kantonrechter en den Ambtenaar van het O. M., waarvan de uitslag is, dat deze getuige, als te zijn te na bloedverwant van beklaagde, niet verder zal worden onder vraagd. De heer Kantonrechter raadt beklaagde aan eens bij den Burgemeester te gaan informeeren omtrent deze zaak. Op eene vraag van beklaagde, hoe hij dan zal moeten handelen, antwoordt de Ambtenaar van het O. M. dat hij dan een advocaat zal moeten nemen. Eisch twee gulden boete of twee dagen hechtenis. Nu komen eenige drankwetovertredingen aan de orde. 4. Sj. S. te Spannum heeft twee processen opgeloopen, op 31 Oct. en 21 Nov. j.l. Hij zal daarvoor moeten boeten, tenminste het O. M. vraagt yoor hem 2x10 gulden boete of 3 dagen hechtenis. 5. H. B. te Bolsward is al weer eens dronken geweest. Den 30 October ontmoette hem de agent van politie 1 klasse Dijkstra in de Kerkstraat, terwijl beklaagde was in abnormalen toestand. Natuurlijk weer een proces. Beklaagde is afwezig, dit belet het O. M. echter niet voor dezen drinkebroer aan te vragen 3 dagen hechtenis. 6. Het edele jachtbedrijf brengt nog al eens iemand voor de balie. Zoo nu E. K. te Witmarsum. Den 3 Nov. j.l. is deze jager uitgegaan met meer anderen op de lange jacht. De rijksveldwachter Kamstra te Oosterend ontmoette de jagers en infor meerde of K. eene acte by zich had. In orde. Of bij ook permissie had voor dit uit zijn verband gerukt, doordat sterke politie-detachementen, waarvan een onder leiding van den commissaris Dietz, die zijn manschappen herhaaldelijk aanmaande tot kalm optreden, in alle richtingen werden uitgezonden en er ten slotte in slaagden een hereeniging te voorkomen. Op de tochten werd eenmaal van den wapenstok gebruik gemaakt in de School straat, waarbij een bakkersknecht een wond aan het hoofd opliep, die in het Ziekenhuis werd verbonden, en eenmaal in de Hoog straat, toen een groepje menschen, die niets met den jongenstroep te maken hadden, de politie uitjouwden. Bij die gelegenheid kreeg een persoon een bloedende wond, die verbonden werd aan het commissariaat op de Groenmarkt. Voorts werden eenige personen gearresteerd, die de bevelen der politie niet wilden op volgen, terwijl ook werd aangehouden een korporaal der jagers, die in de Veenestraat zijn sabel tegen de politie trok. De dikke mist, die gisterenochtend boven het zuidelijk deel van ons land hing, was bijna een oorzaak geweest van een spoorwegongeluk bij Dordrecht, waar een goederen- en een passagierstrein od elkaar geloopen zouden zijn, indien niet een weg werker, door met de armen te zwaaien, de opmerkzaamheid van den machinist had getrokken. De signalen waren niet te onder scheiden. Maandag is op initiatief van de Haag- sche afdeeling der Nederlandsche Banket bak kers vereeniging besloten, dat door de gezamenlijke banketbakkers in Nederland een onderlinge chocoladefabriek zal worden opgericht. Ongeluk. Zaterdagmiddag werd schip per Van der Heijden, thuis behoorende te Amsterdam, in de haven van Muiden door een vallende giek getroffen, zoodat hij met gebroken schedel op het dek bleef liggen. Nadat dr. Ankersmit een voorloopig verband had gelegd, is de schipper Zondag naar Amsterdam vervoerd. Speling der natuur. Te Utrecht is een kind gebot en zonder armen of beenen. Het is naar het ziekenhuis overgebracht. Aan een particulieren brief, geschreven 25 Nov. van iemand, die aan boord van de „Statendam" naar New-York reisde met de Transvalere, is het volgende ontleend „Morgen, Maandagochtend, hopen wij te New-York aan te komen. Wy zyn een dag te laat, wat veroorzaakt is door het ruwe weder. Vandaag is het eigenlijk de eenige kalme dag, dien wy gehad hebben. Wij hadden een heel gezellig clubje heerende dames waren bijna allen zeeziek. Vooral de Transvaalsche heeren, die gij ontmoet hebt te Rotterdam, waren zeer interessant. Zy hebben de reis aangenaam verkort door hunne oorlogsverhalen. De oorlog hebben zij in persoon medegemaakt. Twee der heeren waren kommandanten, nl. kommandanten Snijman en Hercules Viljoen. De beide andere heeren waren Liebenberg en Pierson en het jonge ventje, de 16-jarige zoon van kommandant Snijman. Dit kereltje is ge durende 6 maanden adjudant van de Wet geweest. Kommandant Snijman is een man van 41 jaren, die zoo grijs als een duif is ge worden in één nacht. Hij was gevangen genomen en zou den volgenden morgen gefusilleerd worden, toen hij nog bij tyds door de Boeren bevrijd werd. Aan boord bevond zich een Amerikaansche dame, mevrouw Skene van New-York. Deze dame toonde zich bovenmate groot moedig. Kommandant Snyman vertelde mij, dat zy hem een plaats aangeboden heeft ter waarde van 40,000 dollars en een groot huis er op zou laten bouwen. Alhoewel de heeren 1ste klasse reisden en er kranig netjes uitzagen, moeten zij zich verplicht zien alleen allernoodzakelijkste uitgaven te doen, omdat zy als het ware hals over kop de Transvaal nadden verlaten en by na niets mede hadden kunnen nemen. In negen maanden tijde hadden zy niets van hunne familie gehoord en wisten zy niet, waar hunne familieleden zich bevonden. Gisteren verzocht mevrouw Skene my, te zien uit te vorschen of de heeren genoeg zaam van garderobe voorzien waren, en zeide zij te wenschen, zoolang de heeren te New-York vertoefden, de hotelrekeningen en verdere uitgaven geheel voor hare rekening te nemen. Dit is een staaltje van Amerikaansche geestdrift, die zich niet alleen uit in woorden, maar ook door daden. Alle Amerikanen aan boord dweepten met de Boerenzaak. Gij zult eens wat beleven als President Kruger in Amerika komt. Hij zou wellicht de yolksgeestdrift niet torschen kunnen-,' overwegen en van hare bevindingen verslag uit te brengen. Leeuwarden, 11 Dec. Het bestuur der Afd. Leeuwarden c.a. van de Friesche Mij. van Landb. is met eenige andere ver- eenigingen te Leeuwarden in overleg ge treden, om des Vrijdags op de veemarkt aldaar aan veedrijvers en anderen, die geene groote uitgaven kunnen doen, in de nabijheid der veemarkt de gelegenheid te geven, om goedkoop een warm maal eten te kunnen krijgen. De volksgaarkeuken is bereid daartoe mede te werken maar haar gebouw is daarvoor niet gunstig gelegen. Men zal dus eene andere lokaliteit moeten zoeken en omdat hieraan nog al bezwaren zijn verbonden, heeft de Afd. der Mij. van Landbouw financieelen steun voor een proef toegezegdmen dacht als die lieden, waar voor dit gedaan wordt, een goed maal eten kunnen gebruiken, dat zij dan niet zoo spoedig een borrel zullen nemen. Ook aan Armenzorg, het Dep. van het Nut, de Spaarbank en andere vereenigingen zal steun gevraagd worden. Oudehaske, 10 Dec. G. v. d. M. alhier had Zaterdag bij het mest-rijden door de glibberigheid van den grond het ongeluk uit te glijden, onder den wagen te geraken, overreden te worden zijn sleutelbeen te breken. Spoedig werd heelkundige hulp ingeroepen. Zijn toestand is thans bevre digend. St. Johannesga, 8 Dec. Een kermis- reizigers-familie.met den woonwagen ons dorp passeerende, hield in de kom halt, om met de vertooning van een marmotje eenig geld op te halen. De vrouw en een kleinen jongen gingen daartoe het dorp verder in, en kwamen o.a. in een gezin, waar men het diertje gaarne eens over den vloer wilde zien loopen. Pas was het marmotje neergezet, of „hap" zei poes, en beet het beestje dood. De man uit den wagen was, toen hy ver nam dat hij zijn „kostwinner" verloren had, zeer vertoornd. Daar nu de vrouw de schuld wierp op het knaapje, moest deze het ontgelden. Op een wreedaardige wijze werd het kind door den vader geslagen,gestooten en getrapt, hetgeen, naar althans heden het gerucht de rondte doet, den dood van het jongetje ten gevolge heeft gehad. Haulerwijk, 10 Dec. In jaren is de aftrek van baggelaar zoo groot niet geweest als dit najaar. Sommige verveners zyn al „schoon", terwijl de anderen alles, wat nog aanwezig is, reeds hebben verkocht. Een en ander staat zeker met de verhoogde steenkolenprijzen in verband. Appelsgea, 9 Dec. Freedtonacht wienen in stikmaunich jongkearels yn ’t fjild om hwet wyld to snappen. Der wie’nen ek in pear heal broers under. By ungelok gong it gewear fen ien fen hjar ou en rekke it skot de oare yn ’t skouder. In dei omtrint het de ungeloKkige nog libbe, mar se habbe nei de ramp gjin wird meat fen him hawn. De pelysje het nei de saek fornomd. (De justitie van Heerenveen is, vergezeld van een geneeskundige, Maandagmorgen uitgereden om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Red.) Hij laar d, 8 Dec. Niet alleen de turf schippers en onze beurtman op Leeuwarden, maar ook de vele landbouwers, die hunne melk per boot naar de zuivelfabriek laten brengen, verheugen zich, dat de werkzaam heden aan de vaart eindelyk zijn afgeloo- pen. Had men in den beginne met veel tegenspoed te worstelen, in ’c laatst ging alles vlug van de hand. Heden morgen zijn de meeste polderwerkers vertrokken om morgen door hunne kameraads te wor den gevolgd. Voor enkele huisgezinnen, waar men tijdelijk van 10 tot 14 kostgan gers had, geeft dit een heele opruiming. Hepk. Adv. Bl. Rumoerige avonden. Sedert eenige avonden was het in den Haag vrij rumoerig, doordat troepen jongens van de teeken- academie en van de ambachtsschool zich na afloop der avondcursussen vereenigden en door de stad trokken onder het zingen van verschillende liederen. Zij werden nu hier, dan daar, door de politie verspreid, omdat er ook liederen werden gezongen die aanstootelijk werden geacht. Gisteravond werd omstreeks half negen een georganiseerde troep in de straten ge zien van minstens tweeduizend jongens en volwassenen, die, het centrum der stad aanvankelijk vermijdende, door stille straten in breeden cirkel om het „Hotel des Indes" zwierf en ook het Koninklyk paleis pas seerde, steeds zingende als vorige avonden. De volkshoop werd later op den avond en dat veld. Ja en neen. Voor dit wel, voor een ander stuk niet. Nou, zegt de veldwachter, wees dan zoo verstandig en kom niet op verboden terrein. Veldwachter af. De jagers begaven zich echter af en toe op terreinen, waarvoor ze geene permissie hadden. Kamstra scheen dit wel te ver moeden, tenminste hij gaat naar huis, ver wisselt als een echte detective zijne uniform voor een burgerpak, en tijgt er weer op los. En jawel. Een boer vertelt hem dat de jacht op zijn land is geweest (er liep nog wel vee in) en dat de jagerstoet daarna zijn weg neemt over de terreinen van Terpstra, van Panhuis, Jagersma, Mevr. Cats en anderen. De veldwachter kon zelf zich persoonlijk overtuigen van een en ander. Hij stond bij eene herberg, en had daar een vrij uitzicht over het veld, ’s Avonds kondigde hij beklaagde dan ook zijn proces verbaal aan. De beschuldigde verdedigt zich, met te zeggen, dat het zoo moeilijk is, om altijd op vrij terrein te blijven. Er ligt zoo gauw eens een stukje verboden veld tusschen. En hij had van velen mondeling per missie nu zelfs schriftelijk. De Ambtenaar belooft K. dat hij er voor zal zorgen, dat hem voortaan geen permissie meer wordt gegeven, en zegt tegen den veldwachter, dat die maar eens de heele jacht moet verbaliseeren. Eisch 2 boeten, ieder van 20 gulden, of vier dagen hechtenis voor iedere boete. 7. J. de J. te Wommels werd den 5 Nov. dicht bij de herberg van F. de Boer te Wommels aangetroffen in kenlijken staat. Hij staat heden terecht bij 4e herhaling wegens dronkenschap. De politie geeft geen loffelijk getuigenis van hem, en verklaart dat bij een paar Hinke handen aan ’t lijf heeft, en een sterke werkman is, doch zyn verdienste wordt gewoonlijk in sterken drank omgezet. Eisch 7 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. 8. D. P. te Leeuwarden was den 2 Nov. hier te Bolsward op den KI. Dijlakker in beschonken toestand. De politie achtte het noodig hem in ’t bureau zijn roes te laten uitslapen. Deze koopman die meestal rond zwerft, staat ook al in geen gunstig blaadje bij de politie. Eisch f 15 of 3 dagen. 9. R. A. te Arum werd in den nacht tusschen 4 en 5 November in zijne woon plaats op straat aangetroffen. Hij riep en schreeuwde in die mate, dat de nachtrust der bewoners er door gestoord kon worden. Hij kreeg dus als rustverstoorder proces en heden luide de eisch f 3 of 2 dagen. 10. S. R. te Arum was in den laten avond van 4 Nov. ook zeer luidruchtig. Reeds 2 malen was hij door de politie ge waarschuwd, maar zonder gevolg. De agent heeft hem daarop naar zijne woning geleid en hem tevens aangezegd den dag te ont houden. Eisch 1 5 of 3 dagen. 11. W. M. van Hindeloopen komt hier te Bolsward meestal zyn bot te verkoopen. „Bot, bot! levendige bot!" klinkt het dan door de straten, en de visschen spartelen soms nog in zijn kar, als meenden ze door een sprong weer in het zilte nat te komen. De vischjes blijven evenwel op het droge, doch de visch koopman wordt door dat ge spartel ten laatste ook dartel en krijgt ook voorliefde voor het nat. Den 8 Nov. en op 15 Nov. en... driemaal is scheepsrecht, ook den 19 Nov. werd hij door de politie bekeurd wegens te veel nat (inwendig gebruik). Hij heeft zelts een paar nachten bij de politie mogen logeeren. Eisch 3 maal f 10 of 3 dagen voor elke boete. 12. B. J. T. te Hemelum was den 17 Nov. in een perceel bosch, eigen aan de Maat schappij „Gaasterland" aan 't houtsprokkelen. Hij sneed de doode takken uit het geboomte en nam die mee. Nu is voor dit houtsprok kelen permissie noodig en hij had die wel aangevraagd, maar ze nog niet verkregen. De rijksveldwachter, die hem betrapte, moest dus procesverbaal opmaken. Eisch f 3 of 3 dagen. Uitspraak der Vonnissen over 14 dagen, zijnde 21 Dec. a.s. Bolswardsclie Courant. ■v 5^ i ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1