NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD ij NIEUWJAARSWENSCHEN bolsward en wonseradeel. No. 102. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. 'i BSS DONDERDAG 20 DECEMBER. 1 BERICHT! Praatjes over dit en dat. BINNENBAND. Nieuwe Abon- né’s ontvangen dit Blad gedurende de maand December gratis. r ut a 25 cent, VOOR BW DE UITGEVER. INGEZONDEN. ijverig lezer Eene ontslagvragende Commissie, die geen ontslag wil hebben ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Gelegenheid tot het plaatsen van in de BOLSWARDSCHE COURANT van 1 Januari wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen, Sneek, 17 Dec. Hedenavond werd hier in de groote zaal van Amicitia een vrij drukke vergadering gehouden over de ontworpen tramlijn StavorenSneek met zijtakken. Inleiders waren de concessionarissen, Van Be vereen en Van Heurne. Onderscheidene sprekers voerden ’t woord, onder welke ’t lid der Staten van Friesland, de heer Pollema, die oordeelde dat ’t plan veel meer kans van slagen had, wanneer de dorpen Koudum en Heeg in de richting werden opgenomen. Mr. Alma verraste de vergadering met cijfers, Z.Ed. Achtb. noemde de som van f 1685000, die ’t lijntje naar alle waarschijnlijkheid zai moeten kosten. De gemeenten moeten tot dat sommetje bijdragen f 93000, de provincie f 248000. ’t Kjjt zou dan misschien niet ongenegen zijn i 341000 als renteloos voorschot te geven. Aangenomen met algemeene stemmen werd ten slotte de volgende motieDe leden van ’t Departement Sneek van Nijver heid en geïntroduceerdengehoord de in leiding over hunne plannen tot aanleg van een tramweg StavorenSneek met zijtakken oordeelen ’t wenscheljjk dat deze tramweg spoedig tot stand kome en dat de betrokken gemeentebesturen zoowel financieel als op andere wjj ae krachtig dezen aanleg onder steunen. Publiciteit zai van deze motie aan de verschillende betrokken gemeentebe sturen worden gegeven. Gaasterland, 17 Dec. De collecte voor net nuldeblyk voor H. M. de Koningin heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 342.17s Rotte valle, 17 Dec. Een goed paard is een kapitaal. Dit is bij den landbouwer R. W. de Boer alhier, met zijn zwarte merrie, die na eene ongesteldheid van vier dagen is overleden, bewezen. Zij was in het paardenstamboek als no. 776 ingeschre ven en van inlandsch ras. Aan bekroningen vaardigde den heer Bouman, en allen die met hem voor onze rechten streden. Vooral ook breng ik een woord van warmen dank aan diegenen onzer stadgenooten, die zich zoo practisch beijverd hebben voor’t behoud der school, en daarbij ook aan een oud- Bolswarder, die, hoewel nu in een andere provincie wonende, toch heeft getoond dat onze stad hem nog na aan ’t harte ligt.® „Heden Jochem, wat ben je in eens optimistisch. Weet je wel, wat die zuivel- school ons zal kosten „Kosten Wat kosten Het Rijk be taalt, de provincie geeft wat subsidie en... onze gemeente nu ja, die zal de „geijkte® honderd gulden ook wel weer behooren te geven 1“ „Ik weet het niet, Jochem, maar ’t ligt mij zwaarder op de leden. Ik heb in ’t jongste raadsverslag een paar regeltjes gezien, die mijn bijzondere opmerkzaamheid trokken. Ik zag daar zoo iets van opheffing van geheimhouding van besluiten eener ver gadering, gehouden op 26 November, en van den finantieelen steun inzake deZuivelschool. Ik begrijp daaruit, dat er een geheime zit ting is gehoudenwaarvoor was die geheim houding toch noodig Is het een loven en bieden geweest tusschen de gemeenten Bolsward en Leeuwarden De geheimhouding schijnt nu opgeheven, maar met dit al weet je nog niets. Ik wil er eens goed op letten, of er ook een wijziging der gemeentebe- grooting komt.® „Hoor eens Harmen, wat er achter de schermen is behandeld, dat weet ik niet, maar ik vind het toch prijzenswaard, en plichtmatig dat ons gemeentebestuur voor de belangen der gemeente in de bres springt. Er waren hier kapers op de kust, en dus moesten er gezwind maatregelen worden genomen, om den vijand te ver drijven. Wat er is beloofd zal ons later wel blijken, en ik verheug mij, dat de toeleg van eenige heeren uit Leeuwarden zoo luisterrijk is mislukt, en ik ben blijde dat wij onze Zuivelschool, dat nu een rijksin- richting wordt, hier houden.® „Nu goed, ik feliciteer je er mee, maar werkelijk het ligt mij wel wat zwaar op het hart.® „Hé, wat reden heb je daar toch voor? Vrees je dat de Eerste Kamer ons den boel weer in de bulten zal jagen, evenals vroeger, toen wij ons na uiterste krachtsinspanning even hebben mogen verheugen in een spoorlijn „Neen, Jochem, dat niet, maar ik heb in het laatste raadsverslag gezien, dat het Dagel. Bestuur in eens de zuinigheid om ’t hart is geslagen. Bij de behandeling der begrooting hadden ze een becijfering waaruit heel goeden moed sprak en nu schijnt het blaadje opeens omgekeerd. In de vergadering van 26 October werd geadviseerd het oude brugwachtershuis te verkoopen. De raad hapte toen niet toe, en wilde weten wat onkosten daardoor zouden ontstaan. Nu jl. Vrijdag waren B. en W. juist omgekeerd, en keerden tegen om die woning van de hand te doen, ornaat een nieuwe te veel zou kosten. Ik mag toch niet denken, dat bij het eerste voorstel die kosten niet door hen waren voorzien. Dat zou zijn, ze van kortzichtigheid verdenken, en dat wil ik volstrekt niet. Juist het tegendeel immers, want door de zoo even genoemde becijfering blijkt immers zonneklaar, dat ze juist ver vooruit zien. En toch werd nu tegengestrib beld, daar enkele raadsleden wel zin schenen te hebben aan een nieuwe woning bij de brug. Bij de St. Janspoort is een nieuw en waarlijk fraai gebouw bij de Gasfabriek pas voltooid, een gebouw waar, strikt ge nomen, geen haast mee behoefde gemaakt te worden, maar dat moest, nu men die oude woning had, toch maar in eens in orde, en bij de Blauwpoort, waar het waar achtig geen weelde zou zjjn als den brug wachter een behoorlijke woning werd ge bouwd, een woning die, zooals een der raadsleden al schijnt te hebben voorgerekend, zelfs de rente wel zou opbrengen door de hoogere opbrengst der verpachting, een ver bouwing waardoor een verfraaiing zou worden verkregen van den belangrijksten toegang tot onze stad, en waardoor de veiligheid van het tramverkeer zeer zeker veel zou hebben gewonnen, moet dit uitgesteld worden, totdat de finantiën het toelaten. Ik zoek naar een oorzaak van dezen plotselingen ommekeer, en kan dus niet anders vinden, dan dat de Zuivelschool een knauw aan de finantiën der gemeente heeft gegeven.® „Nou, nou neefje, straks zei je, dat ik doorsloeg als een blinde vink, maar je hebt er nu dien slag ook beet hoor. Wat zou je denken, dat er meer beloofd was, dan m onze macht is Neen, heb daar maar geen zorg voor. Wat dat veranderde advies -- omtrent die brugwachterswoning aangaat^ I ontving zjj te Leeuwarden i 625 in zeven zullen B. en W. gedacht hebben, beter ten halve gekeerd, dan „Wel nu, dan?® „Dan geheel gedwaald, zegt het spreek woord, maar neen, van dwalen mag hier geen sprake zijn. Ik begrijp echter niet, hoe dat zoo ineens anders is, misschien dat wij wel spoedig opheldering krijgen. Ik wil ten minste eerst, voor ik er meer van zeg, eens het officieele verslag afwachten. „Nu ja, goed, Jochem, dan zullen wij daarin ook die kwestie tusschen het Dagel. Bestuur en de Plaatselijke schoolcommissie nog ééns bestudeeren. De verslagen in de kranten zijn wel eens wat beknopt, licht geeft het „officieele® ons meer licht, ’t Komt mij nu voor, dat die kwestie van de schoolcommissie veel weg heeft van... ja, van een storm in een glas water. Bolsward, 17 December. Uw. Dw. JOACHIM OPMERKER. Mijnheer de Redacteur! Nu de raadsverlagen in Uwe Courant meestal vooral in den laatsten tjjd, aangename afwisseling aanbieden, ben ik meer dan ooit een ijverig lezer van Uw Blad. In verband echter met het verslag der raadszitting van jl. Vrijdag, zou ik wel beleefd aan U willen verzoeken, eenige inlichting Ik begrijp niet goedwilde de Plaatselijke School-Commissie blijven, of heengaan hoe zit dat zaakje toch in elkaar Ik kreeg den indruk, dat zü (de Commissie) liever wilde blijvenmaar waarom dan die ontslag-aanvrage-comediedat is gewoon weg een klucht, waaraan nog een slotacte komt, dank zij de bekende motie. Wanneer de Commissie wèl in functie wil blfiven, dan beschouwt ze den Raad als een College, dat behoort recht te spre ken in een conflict als bovenbedoeld, maar dat gaat toch immers niet En wat zal ’t resultaat zijn misschien, dat de College’s van weerszijden beterschap beloven!! en drinken een glas... en laten de zaak zooals zij was Ik hoop door U, M. de R. of door een ander te worden ingelicht en zeg bij voor baat dank voor de verleende plaatsruimte. Bolsward, 17/12. Een belangstellend lezer. keer. Met harddraven en tuigen won zij f 55. Twee afstammelingen er van werden verkocht voor f 500, totaal f1180, door haar opgebracht. De eigenaar heeft er zelf nu nog 3 jonge paarden van. Een goed paard kan dus nog al wat opleveren en de paarden- keuringen brengen nog al wat goeds te weeg, ’t Dier was 12 jaar oud. Zuidwesthoek, 17 Dec. In dejongste dagen wordt hier drukke handel gedreven in lammeren. Deze worden hoofdzakelijk gekocht voor Londen en worden geslacht daar heen vervoerd. Men besteedt zeer goede prjjzen. Een groot getal is reeds opgekocht. De schapenhouders, die van ’t voorjaar hunne wol wegens den lagen prijs niet ver kochten en zulks nu dachten te doen, hebben een misrekening gemaakt, daar de prijs nog eenigszins lager is dan toen. Men besteedt nu f 0,45 a f 0,50 per K.G. Sloten, 17 Dec. Nauwelijks had de venter L. S. van Lemmer zijn kar met galanterieën in den stal van een onzer her bergiers geplaatst, of die kar geraakte, door onbekende oorzaak, in brand. Dit werd niet eerder opgemerkt, dan toen de vlammen reeds den zolder, waarop eene belangrijke hoeveelheid hooi was geborgen, hadden bereikt. Nu ging men in allerijl aan het blusschen en bleef de bewoner voor eene groote ramp bewaard. Steeuwijk, 17 Dec. Dezer dagen lazen wij in verschillende bladen een bericht over de geboorte van een kind zonder armen of beenen. Ook te Kallenkote, onmiddellijk bij deze stad is voor een paar dagen een kind ge boren, zooals zeker zelden voorkomt. Het geheele lichaam en de verschillende deelen hebben, naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zeer ongewone vormen. Een ruggegraat moet het kind niet, of althans van zeer vreemden vorm hebben, ’t Hoofd dat van achteren geheel ongesloten is, is buitengewoon dik, de beenen zitten geheel verdraaid aan het lichaam enz. enz. Niettegenstaande dit alles leeft het kind heden nog. Lemmer, 17 Dec. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur ontstond een begin van brand in het nieuwe stationgebouw van de Ned. Tramw. Mij. alhier. De aannemer van de nieuwe haven, de heer Hielkema, die tijdelijk de woning van den stationchef be woont, had een mand met hout te dicht bij een brandende kachel gezet. Het hout vatte vuur, en daar er zich op dat oogenblik niemand in het gebouw oevond, was de vloer reeds aan het branden, toen de op zichter van Meekeren het ongeval bemerkte, deze kon toen echter, met behulp van eenige andere personen, nog tij dig het vuur blusschen waardoor grooter onheil werd voorkomen. Roordaliuizum, 17 Dec. Als een voorbeeld van belangrijke stijging der koop prijzen van de landerijen in deze omstreken diene het volgendeIn Nov. 1897 werd pu bliek gekocht eene boereplaats te Ritsumazijl onder Deinum, groot 13 hectare, 62 are, 50 centiare voor f 23,585,84. In 1898 werd hiervan pl. m. 17 are uit de hand verkocht aan de gemeente Idaar- deradeel voor f 850, terwijl j.l. Vrjjdag de plaats, min het verkochte, opnieuw is geveild ten overstaan van Notaris Burgy, waarbij geboden is f 29,328,23. Samen alzoo f 30,178,23. Alle sommen buiten de overname en de kosten. Rottum, 17 Dec. De hooi-voorraad is bij velen onzer veehouders niet heel ruim. Dikwijls hoort men: „Ik denk dat ik er kom®, wat zeggen wil, ruim heb ik niet. Als surrogaat wordt thans hier zoowel als in dezen omtrek pulp gebezigd, die door sommigen èn als krachtvoeder, èa voor melk productie wordt aanbevolen. Deze pulp „welke rechtstreeks uit de bietwortelsuikerfabriek te Vierverlaten komt® is het overblijfsel van den beetwortel na de pletting. De suiker, een voornaam voedings bestanddeel, is dus daaruit verwijderd. Niet elke veehouder kent een hooge waarde aan deze pulp toe, aangezien de gevolgen der voedering met pulp zullen zijn: laag vetge halte der melk, ontjjdige geboorten der kal veren en meer dergelijke. Bij een proefneming op den kleigrond waarschijnlijk tegelijk met betere andere voeding bleek de pulp echter zeer wel te voldoen. Maar zand en klei zijn niet op eene Ijjn te stellen. Appelscha, 17 Deo. Hoewel hier eene lijksoaouwing heeft plaats gehad en de zaak betrekkelijk het ongelukkig uiteinde van den jongeling A. de B. door de justitie is onder zocht schijnen er geen termen te hebben bestaan om den vermoedelijken dader te laten arresteeren. Men is hier trouwens ook volkomen overtuigd, dat het afgaan van het geweer enkel aan een ongeluk is toe te schrijven. Hep/c, Adv, £l, XL Mijnheer de Redacteur! Allereerst een drievoudig hoeravoor ’t behoud onzer Zuivelschool. „En de Boeren hebben ’t overwonnen.® Hiep, hiep, hoerahiep, hiep, hoera „Hei Jochem, wat ben jij op je dreef,® zei Harmen, toen ik bij zijn binnentreden het bekende refrein ophaalde, „staat de zaak der Boeren zoo goed Heeft Oom Paul reeds succes aan de hoven Helaas, neenOom Paul oogst wel veel sympathie en enthousiasme van de bevolking, maar de „Mogendheden® houden zich op een afstand. De een geeft belet, de ander is ziek, een derde heeft het te druk laten we hopen, dat hun de oogen weldra open gaan, en zij inzien, dat het volk niet wil, dat daar een geheele natie onrechtvaardig zal worden uitgeroeiddat het de macht van den Mammon, wiens gouddorst onver- zadelijk is, niet wil doen heerschen over een dapper volk, dat fier is op zijn recht en vrijheid en liever wil sterven dan zich onderwerpen. Bij het volk is het rechtvaar digheidsgevoel nog niet uitgewischt, en de volksgeest spreekt zich luide uit in de hulde- betoogingen overal gebracht aan Paul Kruger. Is men in Engeland reeds lang doof ge bleken voor den roep om recht, in de andere landen zal het volk zich op den duur bepaald niet laten sussen.® „Maar neef! je slaat door als een blinde vink, ik kan er geen woord tusschen krijgen, waarom zing je dan toch zoo op gewekt „Nu houd je maar niet van den domme. Je weet toch wel. dat Bolsward het heeft gewonnen met de Zuivelschool „O, roep je daarover zoo luid, maar mij dunkt, dan moest je liever zingen „Bolsward heeft nu overwonnen „Dat is betrekkelijk. Zie maar eens de Leeuwarder Courant in van jl. Zaterdag. Volgens het daarin gegeven „Kamerover zicht® was het een strijd tusschen de Schie- ringers en Vetkoopers, tusschen de stad en het platteland, en het platteland heeft over wonnen, staat daar. Wij Bols warders zijn dus geen stedelingen meer. Harmen, jij en ik, en al de ruim 6500 Bols warders zijn platte landers, weet je. Doe je hooge boord maar weg, en je glaceetjes ook. Kom gerust met klompen in de soos, neef, want je bent een plattelander, en daarom zong ik„de Boeren hebben ’t overwonnen „Hé, ik begrijp eigenlijk niet, hoe je zoo in je schik bent, ik heb het je de vorige maal ook al gezegd, ik zie het groote belang nog niet!® „Ei, Harmen, het gold hier een soort van wedijver tusschen Leeuwarden en Bols ward, de groote en de kleine, en nu heeft de kleine zijn rechten zoo dapper verdedigd, dat de minister zijn zin niet eens kon krijgen, en zelfs dreigde, dat als in Bolsward de school komt, hij misschien van het ver leend crediet geen gebruik zal maken. Doch deze bedreiging heeft niet mogen baten, ook het smalen van den heer Pyttersen en de zwenking van den heer Liettink waren vruchteloos. Het advies yan de 49 leden van den Bond van Zuivelfabrikanten werd terecht door den heer A. Bouman, onzen afgevaardigde, gecriticeerd als „’t gevolg van pressie® en met een verpletterende meerderheid werd ons de zege bezorgd. Ik sluit mjj dan ook gaarne aan bij de woorden ’«pa hulde reeds gebracht aan onzen afge- 6 I I Sl 1 1 Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1