NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWASÖ EN WONSERA.DEEE Dinsdag I Januari verschijnen. Thee No. 104. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. ZONDAG 30 DECEMBER. F O w u„__ VOOR STADSNIEUWS. H ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. $XXXKXXKXX;XXXAXXXX$ D.E.COSMAN, in Effecten. Het volgend nummer van de BOLSW. COURANT zal, inplaats van Woens- het is beter de waarheid dier woorden eerst eens te overwegen. Ik zou U raden het voorstel schriftelijk in te dienen, dan krijgt de behandeling een regelmatig verloop. De heer Dijkstra. Dat voorstel niet aan de orde? Ik breng het aan de orde. Wij mogen bij dien verkoop toch conditiën stel len, en nu wil ik er als yoorwaarde bij bepalen, maak die put dicht. Maar ik voel het wel weer, mijn voorstel wordt niet eens ondersteund. Welnu, die pomp staat mij niet in den weg. De Voorzitter. Als u zelf al gevoelt, dat uw voorstel geen ondersteuning krijgt, pleit dit niet voor de waarde uwer bewering. Ik heb nog niet gevraagd of iemand uw voor stel wil steunen. De heer Keikes. Ik heb gemerkt, dat de muur een meter van die pomp afkomt, en daarom rees bij mij de vraag, kan die put ook in den weg zitten bij het bouwen? De heer Schotman. Ik heb die pomp daar ook zien staan. Mij dunkt, wij kunnen, zoo lang er geen bepaald verzoek inkomt, wel wachten om die put weg te ruimen, of het aan B. en W. overlaten, of die pomp nutteloos is of niet. De heer Dijkstra. Ik heb mijn voorstel gedaan, omdat er met bakgraven enz. grond te veel is, die men dan naar het aschland mag voeren, ’t Zou dus gemakkelijk zijn, die put vol te gooien. Later moet het weer geld kosten. De Voorzitter. Dus U handhaaft uw voorstel. De heer Dijkstra. Wel neen, dat geeft mij toch niet. Het voorstel om die strook grond aan den openbaren dienst te onttrekken, wordt aangenomen met 10 stemmen. De heer Dijkstra stemde tegen en de heeren Eerd- mans en Feenstra onthielden zich van stemming. Het voorstel om den grond voor f 6,30 te verkoopen, wordt eveneens met lOstemmen aangenomen. De heer Dykstra tegen, en de hh. Feens'ra en Eerdmans buiten stemming. De Voorzitter. De punten zijn afgeloopen. Als niemand meer het woord verlangt, rest mij nog den heer Dijkstra te beantwoorden, aangaande zijn vraag omtrent de Harlinger- brug. Ik zal dan lecture geven van het besluit van 12 Nov. 1889. Toen was inge komen een adres van W. Eekhof en anderen, om des Zondags de bruggen gesloten te mogen houden van 9—12 en van 1—4 uur. Door den heer Eerdmans werd daarop een amendement voorgesteld om de sluiting op Zondag van 8—12 uur en yan 1—4 uur te bepalen, en toen is dit aangenomen, zoodat op die dagen de bruggen gesloten kunnen blijven op die aangegeven tijden. De Voorzitter. Er staat dus niet dat ze gesloten moeten zijn, maar de brugwach ters kunnen ze gesloten houden. De heer Dijkstra. Het blijkt dus dat de macht bij den brugwachter is. Ik vraag nu toch, met welk recht hij een stoomboot door laat en een schip keert. Mij dunkt, dan moet er noodig herziening komen. De Voorzitter. Het schjjnt inderdaad dat de brugwachter het recht in handen heeft om te openen, zeker wel om in onvermijde lijke gevallen in het belang der industrie zulks niet onmogelijk temaken. In hoeverre zulks nu voor kerketijd geschiedt weet ik niet, maar ik denk, dat de Raad destijds op een onafhankelijk standpunt is willen blijven. Toch komt het mij voor, dat die bepaling wel eenigszins aan bedenking onderhevig is, en wel eens onder handen mag worden ge nomen. De heer Dijkstra. IJ zegt, in ’t belang der industrie maar de belangen der kerk gangers dienen Zondags ook behartigd te worden, ’t Is dien morgen gebeurd dat men- schen op die brug zoo lang moesten wachten, dat zij te laat kwamen. Ik acht het noodig de brug op die kerktijden gesloten te houden. De Voorzitter. Ik zeg daaromtrent niet mijn persoonlijke opinie, maar het D. B. zal die zaak overwegen. Sluiting der Vergadering. grooting voor 1901. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente raad van Harlingen reeds zijn goedkeuring aan die gewijzigde begrooting heeft gehecht. De heer Schotman. Ik heb toevallig ge lezen dat in Wonseradeel die wijziging niet is goedgekeurd, en ook de gronden waarom dat niet is geschied. Zoude dit wellicht ook gevolgen kunnen hebben? De Voorzitter. Wonseradeel is gewoonlijk in de contramine. Verleden jaar wilde het wijziging, en Bols- ward en Harlingen niet, nu is het juist om gekeerd. Wat hiervan het gevolg zal zjjn? denkelijk dat Ged. Staten als scheidsrechters zullen moeten optreden^ of ala men hooger Kerstfeest viering De Zondagsscholen van den Nederland. Protestantenbond en „Samuel“ alhier hebben de leerlingen van die scholen weer een prettig Kerstfeest bereid. De eerste school had haar kerstboom den len Kerstdag in de Groote Kerk, de andere den volgenden avond in het Evangelisatielokaal. Een talrijk bezoek viel aan beide feesten ten deel, waar men getuige was van de innigste vreugde der kinderen, en zich verheugds met die kleinen. gaat, zal de Hooge Raad er over moeten beslissen. De heer Dijkstra. Op onze gemeente- begrooting is die weg begroot op f 225 en nu wordt toch een hoogere som geraamd. Hoe komt het daarmee? De Voorzitter. Bij deze gewijzigde be grooting is die som gesteld. In de gemeente- begrooting is maar een som genomen, omdat die toen niet vast kon bepaald worden. Later moet de gemeentebegrooting, bij wij ziging, op het yastgestelde gebracht worden, waartoe later voorstellen worden gedaan. Met algemeene stemmen werd deze ge wijzigde begrooting goedgekeurd. 10. Voorstel van Burg, en Wethouders tot het plaatsen van een lantaarn aan den stadswal. Op advies der Gascommissie, stellen B. en W. voor, in het plantsoen tusschen de Brouwerspost en Van den Oevers steeg, een lantaarn te plaatsen, ongeveer bij het huis van H. de Bruin. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 11. Aanbieding en behandeling van een adres van den heer F. R. Feenstra. om een strook grond aan 't Schildwijk te koopen, met advies van Burg, en Wethouders. De heer F. R. Feenstra verzoekt in koop van de Gemeente ongeveer 50 M2. grond van het plantsoen, naast het gekochte perceel tuingrond aan het Schildwijk. Met weg ruiming van het huis van de Jong wil hij een flink hoerenhuis bouwen, volgens over gelegde teekening, maar daarvoor is het terrein iets te smal. B. en W. op verzoek van adressant, bren gen dadelijk hierover hun advies uit. Er is benoodigd 2,30 M. breedte, bij een lengte van 19 M., dat wordt 43,70 Zij stellenden prijs op hetgeen hij voor dat terrein heeft betaald, d.i. f 6,30 per M2., in ’t geheel wordt het dan f 275,31. De kosten van overdracht ten laste van adressant. De Voorzitter vraagt voor de behandeling urgentie en deze wordt verleend. De heer van der Meuten heeft niet op het voorstel tegen, maar vraagt toch of die prijs ook van anderen wordt gevraagd of dat dit naar omstandigheden wordt geregeld. De Voorzitter. De grond in de gemeente is in den laatsten tijd zeer in prijs gestegen. Een vaste som te bepalen gaat heel moeie- lijk, dat regelt zich naar omstandigheden. B. en W. meenden hier een paralel te moe ten trekken, volgens den prijs van het ter rein, dat publiek verkocht werd. De heer Dijkstra. B. en W. zetten voorop, dat zij evenyeel stellen als bij de veiling, maar dan zal f 6,30 te laag zijn. Er moesten daar ook 8 pet. kosten betaald worden, dat wordt ongeveer f 6,80. Als de prijs op f 6,50 bepaald wordt, is het zoo wat gelijk, en hoewel ik liever hooger zou gaan, omdat ik van het idéé uitga, dat zoo’n klein stukje grooter waarde heeft bij een ander dat reeds gekocht is. Ik kan mij met f 6,50 evenwel vereenigen, omdat daar nu een mooi huis komt, dat tot sieraad der gemeente kan strekken. Ik wensch even wel nog te vragen hoe men op 43,7 M2. komt. De breedte is meer dan 2,30 M. en dan staat daar een pomp, zoowat een meter van ’t huis dat daar gebouwd zal worden. Het water daaruit is slecht, er is in die buurt ook volstrekt geen behoefte aan, ik wil dus wel voorstellen, dat adressant die pomp wegneemt en die put dempt. De heer Eisma. Wat de opgave der grootte betreft, is er een onderzoek in loco ingesteld, net terrein wordt achter wat smaller om beter in de richting te blijven. Wat aangaat den prjjs die is op f 6,30 be paald door B. en W. en een klein perceeltje krijgt ook hooger procenten van beschrij ving. Het wordt licht meer dan 8 pet. Wat verder van die put is, daar kan ik geen antwoord op geven, ik ben daar niet mee bekend. Mij dunkt, wy kunnen in alle geval wachten, tot er een verzoek tot weg ruiming komt. De heer Schotman. Ik zou mij eerst al laten o verhalen om den prijs hooger te stellen, maar bij nadenken neem ik toch genoegen met f 6,30, en wel op grond dat die 8 pet. niet ten faveure van de verkoop ster komen. Integendeel het Gasthuis heeft kosten van strijk- en verhooggelden gehad, die gaan er afde gemeente is dus nog voordeeliger uit. Bovendien komt het mij voor dat het al een heel goede prijs is. De heer Dijkstra. Ik handhaaf toch mjjn voorstel om die pomp te laten vervallen. Ieder kan toch wel begrijpen, nu daar een mooi huis komt, dat het niet prettig is zoo’n pomp voor de glazen te hebben. De Voorzitter. Dat voorstel is afgeschei den van de aanvraag van adressant en al- zoo niet aan de orde. Wil de raad daarin meegaan, dan ia ’t mij goed, maar anders stellen zij mede voor te dien einde eene toelage vast te stellen, en tevens is een huishoudelijk reglement voor die Commissie gereed gemaakt. Voorstel en reglement worden ter visie gelegd, om deze in de volgende vergadering te behandelen. Alzoo besloten. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Benoeming van een Voogd van het Algemeen Stadsarmhuis tengevolge periodieke aftreding. de aanbeveling bestaat uit de heeren P. J. Fennema a/tr. Voogd en D. van der Meer. De heer P. J. Fennema, aftr. lid, werd met 9 stemmen herbenoemd. De heer A. B. Faber verkreeg 2 stemmen en de heer G. Dijkstra 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. 2. Benoeming van een Voogd van het Algemeen Stadsarmhuis tengevolge eene buitengewone vacature, de aanbeveling bestaat uit de heeren C. T. Bölger, A. B. Faber en W. A. Propstra, alphabetisch ge steld. De heer A. B. Faber bekwam 5, de h.h. C. T. Bölger en K. H. Laagland elk 3 stemmen, terwijl de heeren W. A. Propstra en H. J. de Visser ieder 1 stem hadden. Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer A. B. Faber 5, de heer Laagland 4 en de heer Bölger 2 stemmen, terwijl de heeren H. J. de Visser en B. F. Wartna elk 1 stem hadden. Bij herstemming tusschen de heeren Faber en Laagland, werd de heer Laagland be noemd met 8 stemmen, de heer Faber had 5 stemmen. 3 Benoeming van een bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heeren W. van der Meulen Rz. aftr. lid en C. T. Bölger. De heer W. v. d. Meulen Rz., aftr. lid, werd herbenoemd met algemeene (12) stem men. De heer v. d. Meulen onthield zich van stemming. 4. Benoeming van twee leden der Com missie voor de gasfabriek. De heeren B. D. Eerdmans en H. J. Boersma moeten aftreden. Eerstgenoemde wordt herbenoemd met 12 stemmen, de heer Boersma had 1 stem. Laatstgenoemde werd daarop ook met 12 stemmen herbenoemd, de heer J. C. Cuperus had 1 stem. 5. Benoeming van twee leden der Com missie voor de gemeente-reiniging. De heeren J. v. d. Werf en J. Hommes moeten aftreden. Eerstgenoemde werd herbenoemd met al gemeene stemmen, 1 briefje was blanco. Laatstgenoemde werd herbenoemd met 12 stemmen, de heer G. Dijkstra bekwam 1 st. 6. Benoeming van twee leden der Com missie voor de strafverordeningen. De heeren P. J. de Boer en G. Keikes moeten aftreden. Eerstgenoemde werd herbenoemd met 12 stemmen, de heer G. Keikes bekwam 1 st. Laatstgenoemde werd herbenoemd met 10 stemmen, op den heer M. Schotman waren 2 stemmen, op den heer J. Hommes was 1 stem uitgebracht. 7. Benoeming van een lid der Commissie voor de gymnastiekschool. De heer P. J. de Boer, die moest aftreden, werd herbenoemd met 10 stemmen. De hh. J. v. d. Werf, G. Dykstra en J. Hommes bekwamen ieder 1 steiq. 8. Voorstel van Burg, en Wethouders tot het benoemen eener Commissie tot wering van schoolverzuim, art. 22 der Leerplichtwet. Burg, en Weths., gelet op de in werking treding der Leerplichtwet met 1 Januari a.s. en op art. 22 dier wet, dat voorschrijft dat eene Commissie tot wering van school verzuim moet worden benoemd. B. en W. stellen voor de Commissie in deze Gemeente te doen bestaan uit 9 leden. B. en W. vinden het raadzaam voor de aanbeveling zich de eerste maal te bepalen tot 9 personen. De aanbeveling bestaat uit de heerenN. van der Baan, Tj. de Vries, G. A. Leverland, P. H. de Jong en J. Feenstra als onderwijzers, en uit de heeren A. B. Faber, D. Terhenne, L. van Dijk en C. A. D. Stockmann als ouders van school gaande kinderen. De Voorzitter. Burg, en Weths. stellen voor, de stemming voor deze Commissieleden en bloc te doen geschieden. De heer P. J. de Boer is niet op de k, hoogte met dat art. 22 der wet, en daarom i stelt hij de vraag, of de Commissie van Schooltoezicht dit niet kan zijn, en of het noodzakelijk is, dat er nog eene Commissie wordt benoemd. De Voorzitter. De wet schrijft voor, dat een of meer Commissiën worden benoemd. Dit moeten zijn ouders of voogden van schoolgaande kinderen of meerderjarige onderwijzers bij het openbaar en bijzonder onderwijs. Zulk een Commissie mag nergens uit meer dan 9 leden bestaan. De heer Dijkstra. Bij het Kon. Besluit van 16 Nov. lees ik in art. 2 dat het Dag. Bestuur eene aanbeveling indient yan ten minste 2 benoembaren. Wanneer zij minder aanbevelen, geven zij daarvan de reden op. De Voorzitter. Daar dit de eerste benoe ming is, hebben B. en W. de personen der aanbeveling zoo gekozen, dat wordt voldaan aan de eischen die zijn gesteld. De heer Eerdmans vraagt of aan die be trekking ook honorarium is verbonden. De Voorzitter. Hierin is by de wet niet voorzien. B. en W. hebben echter in hun voorstel een som uitgetrokken om de kosten van vergadering te bestrijden. De heer Eerdmans, De wet zegt, dat niet meer dan 9 leden tot zulk een Commissie mogen behooren. Is dit getal voor onze Gemeente dan niet wat uitgebreid De Voorzitter. Wij stellen maar ééne Commissie, maar in groote steden en uitge breide gemeenten worden verschillende com missiën benoemd voor afzonderlijke gedeelten. Zulke commissiën bestaan dan meestal uit een kleiner getal leden. De heer Keikes vraagt, hoe lang die leden zitting hebben. De Voorzitter. In het huishoudelijk regle ment is dit bepaald op drie jaren. De heer Schotman. Zou het niet wen- schelijk zijn, dat wij vóór de benoeming, dat reglement vaststelden? De Voorzitter. Dit zijn twee zaken, die van aard verschillen. Het reglement is nu ontworpen, doch wij vinden het rationeel, dat de raad dat eerst nog eens overweegt, in de vergadering van Januari kan het dus yastgesteld worden. Omdat de wet 1 Jan. in werking treedt, behoort de Commissie dan benoemd te zijn. De heer Schotman. Dan kan ik meegaan met het voorstel om de stemming en bloc te doen geschieden. B. en W. zullen acht gegeven hebben dat de 4 categoriën daarin vertegenwoordigd zjjn. Wanneer wij daar over afzonderlijk gingen stemmen, zouden wij tot in het oneindige kunnen bljjven stemmen. Tot stemming overgaande, worden de aanbevolen heeren benoemd. De heeren N. van der Baan, Tj. deVries, P. H. de Jong, L. van Dijk en A. C. D. Stockmann met 13 stemmen, en de heeren G. A. Leverland, J. Feenstra, A. B. Faber en D. Terhenne met 12 stemmen, terwijl de heeren L. J. Vos, W. Harkema, T. D. Prins en H. J. Boersma elk 1 stem bekwamen. 9. Behandeling van de wijziging der be grooting van den weg Bolsward—Harlingen dagavond, P°^ïêrWeÖe^S Y? 2,507er Vierde aandeel, met terstond na de trekking franco en gratis toezending der officiëele trekkingslijst. Bovenstaande prijzen worden door mij uitbetaald. Amsterdam, Nieuwe Heerengr. 141, Bolswardsclie Courant. W: Trademark r n i «J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1