NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 3. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 10 JANUARI. BINNENLAND. VOOR steeg zouden dezer bekl. waren 2 dagen te voren in de dronkenschap moet terechtstaan, komt hij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. benevens H. H. te Bolsward, waren in den avond en den nacht van den 16 Dec. te Workum. Ze hebben samen vrij wat lol gemaakt, en. gingen eindelijk kwart over één een bootje losmaken en voeren daarmee de vaart over. De eerste bekl. is absent, de 3 anderen zijn er. Zij zeggen niet veel, doch gingen overvaren, omdat de politie hen achterna liep. Was het dan om de politie te ont komen, dat je in de boot ging Och neen, maar wij zijn varensgezellen, en gingen eens varen. Had je recht om in dat bootje te gaanK en dat loa te maken Neen, maar ’t bootje zat niet aan den wal, ’t was aan een schip vast. Waarom ging je toch in den nacht, ’t was reeds over eenen, aan ’t varen. Was je bang voor de politie Neen, maar wij zouden naar huis, ze (dat is do politie) zeiden van burengerucht, dat hadden wij niet daan. We dachten wel, dat ze hier of daar in een steeg zouden zitten. De politie verklaart, dat beklaagden een langen tijd op de baan waren, en een paar hunner reeds in den vooravond proces ge kregen hadden wegens rustverstoring en zelfs erger. Zij wisten niet dat wij daar waren, want we hadden ons verdekt opge steld. Eisch tegen ieder f 2 of 2 dagen. Een stem uit het publiek blijkbaar een makker van beklaagden, die met ge noegen het verhoor had gevolgd„Nou, dat valt mij mee, dat jelui er zoo ge makkelijk af komt. Na die woorden maakte deze en dat was hem ook geraden dat hij wegkwam. 16 K. B. on K. de V. te Workum, de zelfden die in ’t vorige zaakje ook terecht stonden, hebben dien avond van 16 Dec., ’s avonds 7*/4 uur de rust verstoord. Alleen de 2de bekl. is tegenwoordig, en deze verklaart, dat hij wel als getuige, doch niet als beschuldigde moest optreden. Ik heb hiermee niets te maken. Ik heb alleen „goeden avond* gezegd tegen J. Bangma, en ik hield Keimpe zelfs tegen, toen die herrie met Bangma kreeg. De politieagent hoorde in zyn huis, dat er drukte op straat was. Deze beklaagden waren toen tegen Bangma en daarop tegen diens vrouw aan ’t opspelen. Toen de agent naderde ging de eerste bekl. weg op zijn waarschuwing, doch deze verzette zich, en beleedigde den agent, zoo- dat het voor de rechtbank te Leeuwarden is gebracht. Beide jongelingen verkeerden wel niet in kenl. staat, doch handelden wel onder den invloed van sterken drank. Bekl. komt hier weer tegen op. „In ’t proces staat, dat wij tegen elkander ruzie maakten en daar is niets van waar. Toen heeft de politie mij een „opdonder* gegeven, en daar was ik niet van gediend. Als hij mij gezegd had heen te gaan, had ik het terstond gedaan, want ik had met de ruzie niets te maken.* De agent stemt toe, dat zij niet zoozeer tegen elkander, maar wel gezamenlijk tegen Bangma herrie maakten. De heer Ambtenaar ziet in de verklarin gen en het procesverbaal eene tegenstrijdig heid en vraagt op grond daarvan vrijspraak. 17. M. R. H. en S. C. S. beiden te Koudum, waren den 17 Dec. ’s avonds half elf in half beschonken staat aan ’t roepen en zingen. Hun geroep op dat late uur mocht niet door de politie geduld worden, daar zij de iust der bewoners verstoorden. Eisch tegen ieder f 3 of 2 dagen. 18. J. P. te Makkum, was wat erger aangeschoten, en deze werd wegens dron kenschap bekeurd. Eisch f 5 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 18 Jan. a. s. en N.) Workum. Vrijdag j.l. zoude het ijs bijna twee offers gevraagd hebben. Over het Kruiswater bjj de rolpaal reden een paar jonge dochters, niet denkende aan de strooming daar onder, en zakten spoedig door de uunne korst. Lang niet gemakkelijk ging het om de meisjes te bereiken, met veel moeite en eerst na eenig tijdsverloop slaagde men haar te redden en op het droge te brengen. Liet ue toestand aanvankelijk te wenschen over, thans zijn de jonge dames weer geheel hersteld van de koude en schrik. Stavoren, 7 Jan. De sluis alhier werkt voortdurend met kracht, daardoor heeft het ijsvermaak hier en in den omtrek weinig te beteekenen en bepaalt het zich tot ge scharrel op landijs, voor de jeugd eene uitkomst. De Warnser vaart het groot scheepvaart-kanaal ligt hier en daar open. De felle vorst kampt hier te ver geefs met den krachtigen stroom. Verderop op Morra en Fleussen is het ys vertrouwd maar slechtenkele doode vaarten zyn goed berydbaar. Heden en gisteren vooral telle koude, van 18 tot 25° vorst. Hier en daar vielen vogels dood uit de boomen. De veerbooten tusschen Stavoren en Enkhuizen hadden Zondag met veel ijs te kampen. Sedert is daarom de dienst gestaakt. Sneek, 7 Jan. Nu de Herv. Gemeente in ’t bezit gekomen is van een prachtig hoerenhuis, bestaat er kans dat ’t ophanden zijnd beroep van een predikant met gun- stigen uitslag zal worden bekroond. De oude pastorie beeft tot veler verwondering nog een paar honderd gulden meer opgebracht dan men voor de nieuwe heeft betaald, een buitenkansje, dat men gerust onder de zeld zaamheden kan rekenen. Sloten, 7 Jan. In den laten avond van Zaterdag 1.1. geraakten twee dames ver dwaald op het Slotermeer, omdat de inval lende duisternis haar belette de banen te onderscheiden. Het was vinnig koud en de wakken in het meer maakten eiken stap gevaarlijk. Gelukkig werd haar hulpgeroep gehoord door twee naar huis keerende baanvegers, die de dames op den grintweg brachten, waardoor zjj wel laat, doch behouden thuis kwamen. Heerenveen, 8 Jan. Door een zeer plotseling sterfgeval werd hier heden eene familie in rouw gedompeld. Het 27 jarige dienstmeisje Tj. v. d. B. werd, terwijl zij aan het mangelen was, door een hartver lamming getroffen en sloeg levenloos ach terover. Donkerbroek, 7 Jan. Iemand alhier had een puistje aan het oor, ’t welk hij met den vinger openkrabde. Spoedig zwol het hoofd dermate op dat de man bijna niet kon zien. De hulp van een genees kundige werd ingeroepen, die bloedvergif tiging constateerde. Thans is de toestand van den man vrijwel. Heerenveen, 7 Jan. De postiljon van de Zwolsche nachtkar is hier aangekomen met bevroren knieën, neus en mond. Tjalleberd, 6 Jan. Sneeuw en ijs nood zaken dikwyls tot dubbele waakzaamheid, daar anders treurige feiten gebeuren. In onze woonplaats twee ernstige gevallen dien aangaande. Een jongeling reed onder een brug door, bukte zich, doch stak te spoedig het hoofd omhoog, zoodat hij het hoofd stoo- tende, achterover op het ijs sloeg, hevig bloedende, met een groote scheur in het hoofd. Een heelkundige van Heerenveen was zoo spoedig mogelijk ter plaatse, hechtte de wond en deed er een verband om. Naar omstandigheden lijkt het redelijk. Het andere ongeval was, dat een jong-, mensch, een ladder gebruikende, niet gezien had, of er ook sneeuw aan de ladderpooten zat. Toen hij boven was, gleed de ladder door de sneeuw uit, hy viel en brak zijn arm. Hepk. Adv. BI. Door de groote hoeveelheid gevallen sneeuw en de daarop dadelijk ingevallen strenge vorst, gepaard met harden Oosten wind, is het verkeer tusschen Ameland en den vasten wal van Friesland gestremd. Men schryft uit Friesland aan de Arnh. Crt.: Wij zouden gevoegelijk kunnen beginnen met, hoe koud het was en hoe druk, daarbij doelende op den vinnigen oostenwind van Zondag en de drukte op onze ijsbanen. De groote menigte trotseerde een kouden neus, om te profheeren van den ijsvloer. En de wind én de koude waren als het ware stille vennooten van de kasteleins, want die twee factoren werkten mede om nog eens vaker op te steken, dan men van plan was, terwijl men op het ys al lang niet karig is met eens aan te leggen. Heden Maandag is de wind nog sterker, de thermometer wijst minstens evenveel graden vorst aan als gisteren; het bezoek aan de ijsbanen is minder druk. Gisteren had het dienstbaar personeel vrij af; heden alleen enkel pleizierryders, by wie het schaatsrijden nu niet direct schade doet in het weekgeld of de zaken. Welnu, men kon heden van het ijs zyn pleizier wel op, zoo dat de meest volbloed-schaatsrijder moest erkennen, dat er geen aardigheid aan was. Tegen den wind inrijden, het was bijna niet te doen en menigeen, die voor den wind af een heel eind van huis gleed, pakte voor de terugreis trein of tram. Hoe koud het wel was gisteren, bewyst het feit, dat van een trein op de lynÖneekLeeuwarden het water in de verwarmingsbuizen bevroren bleek. De passagiers klaagden steen en been over de koude in de coupé’s, de machinist zette 7 atmosferen stoom op om den winter vorst uit de pijpen te verjagen, maar deze bleef zelfs van den allesbewegenden stoom overwinnaar. Dat zegt iets. Onze hardrijderyeu zijn in vollen gang; de koude deert daarbij schijnbaar niet de directies en de hardrijders. Wel is het pu bliek minder groot, vooral van buitenaf, maar door de koude eene hardrydery uitstellen, dat gaat «iet. Zitting van Vrijdag 4 Januari 1901. De eerste zitting van het Kantongerecht in do 20e eeuw begon met., dronken lui. 1. R. B. te Wommels, is den 25 Nov. nabij zijne woonplaats aangetroffen in ken- lijken staat. Eisch f 1 of 1 dag. 2. D. S. te Workum, werd den 26 Nov. ’s middags 12 uur op den Stationsweg door de politie opgemerkt in „waggelenden staat*. Eisch f 2 of 1 dag. 3. H. de V. te Arum, was in den laten avond van den 25 Nov. ook te zwaar be laden. Toen de politie hem te ruim elf uur aantrof kon het „er niet door*, en werd hij genoteerd. Eisch f 1 of 1 dag. 4. P. T. te Bolsward, werd den 26 Nov. des avonds omstreeks halftwaalf in de Nieuwe Hofstraat aangetroffen in kenlijken staat, ’t Is dezen beklaagde al eens meer overgekomen, dat hij te zwaar beladen langs straat marcheerde, de eisch luidt daarom 3 dagen hechtenis. 5. A. de W., R. F. en S. O. te Wommels, benevens K. v. d. M. te Oosterend waren in den nacht van 28 op 29 November samen op het pad. Zy maakten in het dorp "Wommels dien nacht vrij wat spectakel, en ten halfdrie nog gingen ze samen en in vereeniging aan ’t zingen en schreeuwen zoodat de nachtrust der bewoners daardoor kon gestoord worden. De le bekl. is alleen aanwezig. Hij zegt, dat hij niet gehoord heelt, dat de politie hen waarschuwde en aanmaande tot rust. Hij beschouwt het, dat de politie, die niets te doen heeft, toch wat wil doen en dus hen maar bekeurd heeft. Het was hem niet bekend, dat zij niet mochten zingen, en trouwens ’t was niet zoo erg dat de men- schen er wakker van zouden worden. De politie verklaart wel meer last van deze beklaagden te hebben, en zij hebben een hunner nog hooren zeggen„durf je niet een rondje te zingen?* Hieruit is reeds genoegzaam af te leiden, dat zij heel goed wisten dat ’s nachts niet gezongen mag worden. Bekl. vindt, het toch een onverklaarbaar raadsel, hoe de politie dan weet dat hij en zijn medebekl. hebben gezongen, ’t Was duister en wij waren met ons veertienen. Hoe kon de politie nu weten, wie zong De politie heeft vernomen dat door hun zingen zelfs menigeen is wakker geworden. Deze bekl. was, gelyk gewooolijk, in ’t voorste gelid, en hij is wel degelijk gehoord en gezien. Bekl. antwoordt daaropZoo gauw ze ons krijgen kunnen, zjjn ze er bij. De politie zou misschien geen gewag van de zaak gemaakt hebben, maar ’t is een zoeken van deze beklaagden. Dikwerf maken ze het lastig, en zijn op ’t kantje af geweest, om een proces op te loopen. Ditmaal, toen hun de laatste waarschuwing werd gegeven, zeiden ze dan ook’t Is maar bangmakerij. Om ze te doen gevoelen, dat men niet straffeloos de politie kan tergen, is nu procesverbaal opgemaakt. Eisch f 5 of 3 dagen voor elk. Op de vraag of beklaagde ook nog iets tot zijn verdediging heeft in te brengen, antwoordt hij„’t Geeft mij toch niks, als ik mij al verdedig.* 6. R. B., S. A. en A. M. allen te Har lingen, waren den 27 Nov. in de Klooster- vaart aan ’t visschen met de zegen. Aan beide wallen liep een te trekken, en de andere was in een bootje. Toen de politie hun verrastte, bleek het dat de le bekl. de actehouder was, doch het permissiebiljet voor het vischwater ontbrak. Ze werden dus alle 3 bekeurd. Heel veel indruk schijnt het niet op hen te hebben gemaakt, want een hunner zei: „kom, we zullen maar weer aan den gang, want ’t is nu toch verkorven.* Eisch tegen ieder f 10 of 2 dagen. 7. Th. A. te Hindeloopen, was den 3 Dec. dronken, en zijn vader scheen glad met hem verlegen te zyn, althans hij kwam de hulp der politie inroepen. Deze heeft hem toen in haar appartement gebracht ter ontnuchtering. Door de bedreigingen, die bekl. tegen zijn vader uitte, werd zelfs een volksoploop) e veroorzaakt. Eisch 7 dagen hechtenis. 8. K. P. de B. te Cornwerd, is visscher en heeft van den Commissaris der Koningin vergunning om met een geweer te loopen, ten einde op zee te schieten. Den 4 Dec. ’s namiddags 4 uur schoot hy, vlak achter $9 palen van den zeedijk op wulpen, De maréchaussées, die het schot hoorden, kwamen er op af en omdat er geen acte kon getoond worden, werd de jager bekeurd en ’t geweer in beslag genomen. Bekl. is aanwezig. Hij meent ten onrechte bekeurd te zijn, althans hij wist niet beter of achter de palen mocht hij vrij schieten. Op de plaats waar hy het schot loste, zet hij ook vaak zijn netten. Hij beschouwt het dan ook als zee. Wanneer hij daar niet mocht schieten, vindt hij het een fout van de regeering, hem daarvan geen kennis te geven, daar hij vrij heeft met geweer te loopen om zeehonden enz. te schieten. Beleefd verzoekt hij dan ook, zijn geweer terug te mogen hebben. Hem wordt geantwoord, dat het niet ge oorloofd is op het strand te schieten, wel op zee, en als iemand bekeurd wordt wegens ongeoorloofd gebruik met vuurwapenen, worden deze steeds in beslag genomen. De heer Ambt, eischt, omdat Z E.Achtb. overtuigd is, dat hij er onbewust is inge- loopen, slechts f3 boete of 3 dagen hechtenis. Voor dergelijke overtredingen wordt anders een veel hoogere boete geëischt. Bekl. geeft nog te kennen, dat een kleine boete hem niet baat, de zwaarste straf is, dat hij zijn geweer mist, wat hem f60 heeft gekost. 9. R. BS. A. en E. N. allen te Har lingen werden den 29 Nov. ’s avonds 9 uur in ’t Nieuwe Kanaal onder Exmorra be trapt op het visschen met den zegen. Twee Kloostervaart ook betrapt. Zij hadden wel een vischacte, doch geen vergunning. De gevangen visch werd op 50 cent ge taxeerd. Eisch 7 dagen hechtenis ieder. 10. T. de V. te Workum, was den 6 Dec. ’s avonds halftwaalf in beschonken staat op straat. Twee nachtwachts troffen hem aan, en bekeurden hem. Eisch f 10 of 3 dagen. 11. G. v. d. M. te Koudum, was dien zelfden avond ook te Workum, in abnor- malen toestand. Omdat het met dezen be klaagde voor het eerst is, dat hij wegens ditmaal vrij met f 1 of 1 dag. 12. B. M. te Oudega, (H. O. werd den 6 Dec. ’s nachts kwart voor 4uur op den Grooten Dij lakker gevonden, waar hij lag te slapen. De politie nam hem mee naar ’t bureau, want door den slaap en vooral door den drank verward, was hij niet in staat alleen naar zijn schip te marcheeren. Toen hij den volgenden morgen wat bekomen was, mocht hij, na zijn naam en qualiteit te hebben opgegeven, heengaan. Eisch f 2 of .1 dag. 13. J. v. d. V. te Makkum, werd ook bekeurd omdat hij beschonken was. Bekl. is aanwezig. Op de vraag, hoe het zoo is gekomen, geeft hij de volgende ex plicatie. „Ik had wat te veel gedronken en ben daardoor dronken geworden.* Eisch f 1 of 1 dag. 14. A. R. te Bolsward, is den 11 Dec. bekeurd, omdat hij tegen den muur op straat zijn water loosde. Bekl. is aanwezig. Hij ontkent, dat hij heeft gewaterd, wel heeft hij tegen den muur gestaan. „Om een waterplaats te be reiken, moet men in Bolsward soms wel 500 meter loopen, en met mijn kwaal kon ik dat niet. De agent heeft trouwens ook niet eens goed gezien of ik het was, en vroeg my den volgenden morgen er naar.* De agent heeft hem heel goed herkend, en omdat hij een borrel ophad, vroeg hy hem den volgenden morgen nog eens of hij het wel wist. Bekl. Ja, heeren ik kwam uit mijn koffie huis, maar ik was niet dronken. De agent bevestigt, dat hij niet in ken lijken staat was, maar toch ook verre van nuchteren. Eisch f 1 of 1 dag. Bekl. Ik vraag vrijspraak, want ik heb daar niet gewaterd. 15. K. B., K de V". en H. K. te Workum, Bolswardsclie Courant BMSWABB en weassuAm ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1