Veertigste Jaargang. 1901. No. 5. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER AOEEL It k) DONDERDAG 17 JANUARI. Praatjes over dit en dat. XIV. INGEZONDEN. BINNENLAND. VOOR Av de scholen te Makkum en bewaard. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. meer Lijkt ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ook in onze omgeving plaatsgevonden on gelukken mogen ieder tot omzichtigheid aan manen. De onbezonnen rjjders met hun overdreven haast, zijn soms aanleiding dat anderen het slachtoffer worden van hun vermetelheid. viteiten, dat het schijnt of Bolsward gaat behooren tot de „doode steden/ maar als wij bezoek krijgen van het Hoofd van den Staat, dan zullen allen nog eens recht teekenen - van leven geven. Bolsward, 12 Januari 1901. Uw dw. dnr., JOCHEM OPMERKER. Naschrift. Toen mijn brief Zaterdag reeds gereed was, kreeg ik kennis van de vergadering van Zondagavond. Dat was nu juist een kolfje naar mijn hand. Vol am bitie ga ik mee doen. Hulde aan de man nen van het initiatiefZie zoo, dat is een waardig pendant van de ijsfeesten zooals ze te Leeuwarden, Franeker, Heerenveen en misschien elders zijn gehouden. Dat zal Woensdag eens een mooien dag geven, als het weer ons maar geen parten speelt, zulks zou bij de ijsfeesten op die baan niet de eerste keer zijn. Nu, ik wil er het beste van hopen, en als dit schrijven onder de oogen der lezers komt, zal het reeds zijn beslag hebben. Ik heb goeden moed 15 Jan. J. O. Mijnheer de Redacteur! Reeds 8 dagen zijn er verloopen, sedert de scène met neef Harmen plaats had, die ik in mijn vorigen brief U heb verteld, maar sedert is hij mijn deur nog niet „bij na" geweest, zooals men dat in Bolsward noemt. Onze firma schijnt dus ontbonden te zijn en ik ben daarom wel genoodzaakt de affaire alleen voor eigen rekening voort te zetten. Gelukkig dat onze buurvrouw weer hersteld is van hare ziekte. Zij heeft met Pinkpillen, Haarlemmerolie en weet ik wat middelen meer, haar kwaal zoolang bestreden, dat zij ten einde raad, de hulp van een geneesheer moest inroepen. Deze heeft haar gelukkig nog al spoedig weten op te knappen. Dit herstel geeft het voor deel, dat mijne vrouw zich meer met het discours kan inlaten. In den laatsten tijd was mijne schoonmoeder gedurig ziekenop passter bij buurvrouw, en moest mijne vrouw meer alleen toezien op de huishouding en de keuken, want onze Kaatje heeft ook al de deugden van het tegenwoordige dienst bodengeslacht en dus een steeds wakend oog noodig. Nu buurvrouw ’s namiddags ons weer komt bezoeken, is alles weer op den ouden regel, zoodat het gezelschap der dames mij neefs afwezigheid komt vergoeden. „Wel Jochem," zei buurvrouw gisteren, wat is het prachtig winterweer hé? en je hebt zeker je hart ook al eens opgehaald aan ’t schaatsrijden „Och ja, ik ben nog al een liefhebber. Verleden Donderdag heb ik bij de rijderij gezien op de groote baan. Het viel mij ge ducht tegen, dat daar niet meer ambitie voor bestaat. Toen indertijd de baan werd aangelegd, was alles vol sympathie, en later is het of er de vloek op ligt. Ik hoop maar dat de Directie er wat op zal weten te vin den, om ons eens een ijsteest te bezorgen, dat klinkt als een klok en zoden aan den dijk kan brengen. Waarom kan hier in Bolsward niet, wat in andere plaatsen wel kan Heeft de Jan Saliegeest hier dan allen in den dommel gebracht Als de baan er niet is, zal men haar gemis betreuren, ’t _a_. in den laatsten tijd werkelijk, of de"ze stad ook gaat behooren tot de „villes mortes." „Dus heeft buurman alleen Donderdag gereden en nog niet eens met de banen om de stad kennis gemaakt, begrijp ik?" „Ja, buurvrouw, ik heb ook al eens een ritje gemaakt, zelfs naar verschillende kanten, en het is mij goed bevallen. De banen zijn over ’t geheel genomen zeer goed, doch de baanvegers munten m. i. niet uit door ijver in ’t vegen. Hun tijdelgk beroep „vegen" wordt ’s voormiddags alleen uitge oefend, want ’s namiddags hebben zij het te druk met centengaren en met ’t roepen om attentie voor hun persoon te vragen. Bij de bruggen vooral maken ze goede zaken en ze mogen wel een adres aan Ged. Staten zenden om de zeesluizen open te laten, want het is in hun belang, dat de baan onder de bruggen gestremd wordt. Ik hoorde zoo pas, dat de zeesluizen nu alle gesloten worden, en dat acht ik overigens een zeer gelukkig besluit, want het was zoo ver, dat er menschenlevens in gevaar kwamen door het stroomen. IJs wat ’s morgens nog goed was, bleek soms middags niet sterk meer. De belangen der schaats- rijders moeten m. i. in Friesland niet te licht geacht worden, en dan moet men ook niet vergeten dat het goederenvervoer over ijs per slede nog al wat beteekent, en dat daarmede een stukje brood wordt verdiend door werklieden, die er meer voor doen dan onze baanvegers. „Maar Jochem," viel mijn vrouw in, „je gunt de baanvegers toch wel een dag huur, hoop ik „Zeker wel, zelfs wel een dubbele en ik zal geen baanveger passeeren, die zijn baan goed onderhoudt, maar ik gaf niet met genoegen, toen ik op de drukke dagen geen barst meer kon onderscheiden doordat er ’n dikke laag schraapsel op de meeste banen lag. Over 't geheel zijn, naar ik opmerkte, de banen in Wonseradeel beter dan in Bolsward en Wijmbritseradeel. In het be lang der veiligheid meen ik nog een op merking te moeten maken, die wel in ruimen kring dient bekend te worden. De banen zijn overal behoorlijk breed, maar er zijn nog steeds schaatsrijders en rijderessen die zich niet houden aan het „rechts uitwijken." Het tegenrjjden behoeft geen gevaar op te leve- als ieder steeds rechts uitwijkt. De „Vader, mag ik wel bij de schutterij als ik groot ben vroeg onze Klaas giste renavond. „Jij bij de schutterij, jongen, wat zal dat beteekenen „Wel, pa, de schutters mogen nu vrij schieten, zooveel ze maar willen heeft Jan van hiernaast gezegd. „O, je bedoelt, dat de Kadervereeni- ging, bij Kon. Besluit als vereeniging is erkend, en nu wapenen en ammunitie van rijkswege kan bekomen. Maar jongen, dat geldt niet voor alle schutters, alleen de leden der Kadervereeniging, die zijn nu in zooverre klaar, dat het voornaamste hun nog ontbreekt." Het voornaamste pa het voornaamste voor een schutter zal wel de moed zijn. Nu, moed hebben ze bepaald wel, dat kan je ze aanzien als ze zoo kranig marcheeren en exerceeren. Ik zou dol graag meedoen. Jongens, jongens als eens er een vijand op de grenzen kwam, hij zou met de schutterij rekening moeten houden!" „Nou dat mag waarachtig ook wel. Wij moeten er alle jaren rekening met houden. Ik meen haast, dat onze schutterij alleen wat de gemeente betreft, jaarlijks over de duizend gulden kost, en of dat geld nu al beter gebruikt en al nuttiger besteed kon worden, dat doet er niet toe. De wet ten des rijk schrijven het voor, en dus moet het uitgegeven worden." „Maar wat bedoelde u zoo pas, pa, toen u zei, dat onze schutterij het voor naamste nog ontbreekt?" „Wel jongen, begrijp je dat niet! Een schietbaan immers. Voor eenige jaren heb ben wij er hier al een gehad, op papier namelijk, en daar was toen een groote som voor uitgetrokken op de begrooting. Verder is het evenwel niet gekomen, want de raad had er toen geen recht trek in en vond het zonde voor het schoone geld." „Nou pa, zou de raad er nu wel „trek" in hebben Nu ze vrij schieten hebben, mochten ze toch wel een schietbaan hebben, dunkt mij." „Praat daar maar niet van, ’t zit er tegenwoordig lang niet aan. Laat ze maar op die oude kerk schieten, daar komen geen ongelukken van, vooral als ze zorgen dat, als ze gedaan hebben, de geweren goed op geborgen worden, opdat de jongens er niet bij kunnen komen." „Maar mij dunkt, dat ze tcch wel een schietbaan mogen hebben, pa!" „Zoo, dunkt je dat, nu dan moeten ze die maar aan den Minister van Oorlog vragen. Misschien is die Bolsward wat beter genegen dan zijn ambtgenoot van Binnenlandsche zaken." voorstel werd met 9 tegen 6 st. verworpen. Het door Burg, en Weth. aangeboden ontwerp voor een huishoudelijk reglement voor de commissie voor schoolverzuim is tot de volgende vergadering aangehouden. De strekking van het ontwerp is, dat er ééne commissie zal worden ingesteld en dat deze uit 5 leden zal bestaan. De commissie, die in de vorige vergade ring is aangewezen om te rapporteeren over het maken van eene afsnijding uit de Melk- vaart naar de Groote Zijlroede te Makkum, heeft zich van hare taak gekweten. Zij is voor het plan gestemd. De kosten daarvan zal de raming voor de verbetering van de Melkvaart tot boven f40,000 doen stijgen. De commissie verwacht, dat daarvoor 50 pct. van de provincie zal kunnen worden ontvangen. De behandeling van het rapport is tot later uitgesteld. Volgens aan het einde der vergadering door den voorzitter gedane mededeeling kunnen tegen de volgende vergadering worden tegemoet gezien plannen voor de opslagplaats te Kimswerd en voor school- bouw (een nieuw schoolgebouw met onder- wijzerswoning te Burgwerd en aanbouw van een lokaal aan de scholen te Makkum en Witmarsum.) Men schrjjft uit Friesland aan de Arnhemsche Courant: Eindelijk zijn Gedeputeerde Staten den schaatsenrijders ter wille geweest. Zaterdag ochtend ontvingen de wachters onzer zee sluizen telegrafisch de opdracht de sluizen te sluiten. Trouwens de stand van het boe zemwater was Vrijdag j.l. reeds van dien aard, dat het loozen met alle sluizen met meer eene noodzakelijkheid kon genoemd worden. Natuurlijk zal het schaatsenrijden nu nog drukker worden en zal men tochten gaan ondernemen door onze gansche provincie. Reeds Zondag waren er, die dellFriesche steden bezochten, wat nog altijd als een flinke tocht geldt. Een zeldzaam feit is zeker wel het volgende. Op de hardrijderij te Akkerwoude vermaakte zich de ruim 81-jarige Sjoukje Halbertsma nog met schaatsenrijden. Het oude vrouwtje reed nog met eene kranige streek, zoodat menige jongedochter het tegen haar moest afleggen. De gemeenschap tusschen Ameland en den vasten wal is weer verbroken. Aan den postschipper en eenige andere mannen ge lukte het over ijs Holwerd te bereiken, doch de terugreis ging minder goed. De schippers de voorloopers, om het terrein te verkennen, er waren ook vrouwen onder het gezelschap zakten verscheidene ma len door het ijs, eenmaal zelfs tot aan den hals. Het gelukte aan de anderen hen weer op het ijs te halen, doch waar het ijs zoo onbetrouwbaar bleek, werd besloten den tocht niet voort te zetten en naar Holwerd terug te keeren. Gelukkig heeft Ameland telefonische gemeenschap, maar daarvan gebruik te maken is nog al duur. Zou het daarom niet wenschelijk zijn bij ijsgang op de Friesche Wadden voor telegrammen naar Ameland en Schiermonnikoog een lager tarief vast te stellen? In de districten Weststellingwerf en Dok- kum gaat men aanvangen met de werk zaamheden voor den aanstaanden stembus strijd. De democratische, vrijzinnige kies- vereeniging „De Tijdgeest" in Weststelling werf heeftbelangstellenden uitgenoodigd ter bijwoning eener vergadering, teneinde door toetreding blijk te geven tot samen werking bij de aanstaande verkiezingen, om mannen af te vaardigen, die met kracht en ijver kunnen en willen pleiten voor de al- gemeene belangen." In het district Dokkum heeft de Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" de aan gesloten kiesvereenigingen uitgenoodigd tot een samenkomst op 23 dezer „ter bespre king van de organisatie voor de aanstaande verkiezingen." Door het springen van een wielband der machine van den sneltrein, die gister avond te 8 uur te Zwolle moest aankomen, is deze eerst te 10 uur aldaar gearriveerd. De van Zwolle vertrekkende treinen van Utrecht, Deventer en Almelo, vertrokken alhier ongeveer 2 uur later. Men schrijft uit Vlissingen: Was de toestand van het 24-jarige meisje, dat door haar vader gewond werd, eerst zoo gunstig, dat zij dezer dagen het ziekenhuis zou hebben kunnen verlaten, thans heeft zich bij haar longontsteking geopenbaard, waardoor zij thans weder niet zonder gevaar is. Van Tessel: Langs onze geheelekust zit het ijs thans vast op ongeveer drie voet water. Er loopt weinig vloed. Ver uit de kust is het vlot water, waarin de visschera val» HqWw hu» bedrijf uitoefenen. „Hé Jochem, heb je gelezen, dat Burgemeester en Wethouders hebben be sloten een Feestcommissie bijeen te roepen, voor de regeling van een bescheiden feest?" vroeg mijn vrouw mij zoo pas, toen wij aan de koffietafel zaten. „Ja, vrouw, dat heb ik gelezen, ener mij ook over verwonderd. Ik had gedacht dat de Commissie voor de inzameling van het huldeblijk ook wel als feestcommissie zou fungeeren, maar dat schijnt toch zoo niet. Die commissie schijnt afgedaan te hebben. Ook trok het mijn aandacht, dat er bij staat „op bescheiden voet."' De ver wachting schijnt niet groot te zijn." „Weet je wat ik denk, Jochem? Bij gelegenheid van het Huwelijk der Koningin zullen we slechts een voorproefje hebben, maar als dit jaar H. M. hier komt met haar Prins-gemaal, dan zullen wij eens uithalen." „O, zoodus dan kunnen wij ons de dagen van het Kroningsfeest nog eens her inneren. Ja wel, ik hoorde al fluisteren, dat er voor de versiering van de Markt en de Dijkstraat een prijs vraag zal worden uitgeschreven. Als de ontwerpen, die in komen, de versiering van 9 September 1898 niet overtreffen, dan zal men dezelfde ont werpen van toen maar weer plaatsen. Die versiering heeft toen nog al de aandacht getrokken. Ook de eerepoort, die bij de blauwpoort toen nog als verrassing verrees, neerviel en herrees, zal er weer komen, hoorde ik, want die is in teekening nog Als H. M. hier dus nog dezen zomer komt, zal men trachten, Haar een waardige ontvangst te bereiden. Gisteren avond zeide ik, met het oog op de geringe ambitiei voor de ijsbaan en dergeljjke testi- Wonseradeel, 12 Jan. Onder de in gekomen stukken in de heden gehouden Raadsvergadering was eene resolutie van Ged. Staten over de begrooting van den BolswarderHarlingerweg. De Raad dezer gemeente heeft die begrooting goedgekeurd doch de Raden van Bolsward en Harlingen hebben de goedkeuring onthouden, omdat op de begrooting posten voorkomen voor het maken van bestrating. Nu had de commissie van beheer Ged. Staten verzocht de gemeente-begrooting van Wonseradeel niet goed te keuren; doch deze vonden dit een ondeugdelijk middel. Zij gaven tevens hunne meening ten beste hoe de commissie zou moeten handelen. Naar aanleiding hier van achtten Burg, en Weth. het wensche lijk, dat Ged. Staten volledig werden inge licht wat er in den laatsten tijd met betrek king tot den weg is voorgekomen en dat tevens in hunne belangstellende aandacht werd aanbevolen de onwettige toestand, in welken men ten opzichte van de tolheffing op den weg verkeert. Een daartoe strekkend schrijven werd vastgesteld. Verder werd besloten: 1. Het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1900 vast te stellen tot een bedrag van f 429,40. 2. Aan P. Posthuma de Boer Jr. te Corn werd toe te staan, om zich in eene houten woning te vestigen. 3. Aan H. A. Bergsma eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van dorps- reiniger te Arum. 4. Kerkvoogden van Cornwerd te ver gunnen om den kunstweg van den zeedijk, aanwezig op een aan de kerk behoorend perceel land, op te breken en naar het midden van dat perceel te verleggen en daartoe de steen, benoodigd voor den onder vloer, van gemeentewege te verstrekken. 5. Goed te keuren de door het armbe stuur te Ferwoude c.a. met dr. W. Drien- dijk te Makkum getroffen overeenkomst tot voorziening in de geneeskundige praktijk, tegen een vergoeding van t 150. 6. Het Dag. Bestuur te machtigen, om ter voorziening in de behoefte aan kasgeld bij den gemeente-ontvanger, tijdeljjk f 15,000 op te nemen, tegen het promessen-disconto der Nederlandsche Bank en de gebruikelijke kassierspro visie. 7. Ingekomen verzoekschriften tot het plaatsen van lantaarns ter beschikking aan het dagelijksch bestuur te renvoieeren. Op voorstel van de commissie voor de stratverordeningen, werden in de politie verordening onderscheidene bepalingen ge wijzigd. Op nog enkele wijzigingen zal in de volgende vergadering worden terugge komen, waaronder ook een voorstel van den heer A. de Jong tot het opnemen van een bepaling, dat extra-trammen niet mogen rijden dan na 24 uren te voren in de Leeuwarder Courant te zijn aangekondigd. Ue verordingscommissie zal dit voorstel nader overwegen. Een voorstel van Burg, en Weths., om voor schoolfeesten ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Majesteit de Koningin uit de gemeentekas 3t) cent per leerling voor alle scholen (openbare, bijzondere en bewaar) beschikbaar te stellen, ontmoette bestrijding. Eenerzjjds achtte men het begin van Februari voor feesten weinig geschikt, anderzijds oordeelde men dat deze zaak aan de particuliere belangstelling moest worden overgelaten en de gemeentekas daarvoor niet mocht worden aangesproken. Het 1 6 Bolswardsche Courant, IH 'li.'.l 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1