Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWAR» EN WONSERAÖEEI. De kiezers voor 1901. DONDERDAG 2i JANUARI. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 Workum. Woensdag j.l. zijn P. J. Wigbout, J. P. Wigbout zoon en knecht van Wieringen over ijs vertrokken met be stemming naar Kolhorn. Ze zijn daar niet aangekomen en nu is de familie in grooten angst omtrent het lot van de vermisten. Ook te Workum is men zeer onder den indruk van de ongelukkige tochtgenooten want Wig bout was zoo bekend te Workum, Wigbouis naam heeft zoo goeden klank dat men niet zonder ontroering denkt aan het bitter lot dat het viertal wellicht reeds heeft ondergaan. De verschillende posten door onzen heer burgemeester aan de kust uitgezet rappor- teeren steeds „niets te zien“ op het onaf zienbaar ijsveld van de Zuiderzee. Zijn ze nog in leven, waar bevinden ze zich dan? met een schots weggedreven, of met de mist in een wak geraakt? Het is gissen en blijft gissen. Gedeputeerde Staten helpen den sterken dooi een handje. Zondag j.l. zijn de zeeslui zen weer geopend. Wel kan er met deze westelijke winden niet zoo hard gespuid kregen op de wijze als onder de rubriek „loonkiezers" is vermeld, mogen pensioen, lijfrente en inkomen worden samengeteld. Bereikt deze som dan ten minste het ver- eischte cijfer, dan kan de pensioen- of lijfrente- en loontrekkende kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en lijfrente van de vrouw geldt voor haren man, van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. (N. B.Wij hebben ons, wat de cijfers aangaat, bepaald tot de Gemeente Bolsward voor onze lezers in andere Gemeenten moeten wij verwjjzen naar de tabel, afgedrukt achter de Kieswet, waarvan in art. 2 sub 2° dier wet sprake is.) Spaarkiezers zijn zij, die op 1 Fe bruari 1901 sedert een jaar den eigendom met recht van vrij beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale schuld, of van ten minste f50, ingelegd in de Rijks- postspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank, of eene spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid be zittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve ver eeniging of van eene stichting. Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. De gemeentelijke of particuliere spaar banken, waarvan hierboven sprake is, moeten zjjn opgericht vóór 1 Mei 1900 of later gesticht, blijkens opgave aan het Ge meentebestuur harer vestigingsplaats, een waarborgsom van ten minste f 25,000 gede poneerd hebben bij de Nederlandsche Bank. Examenkiezers zijn zij, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of' aan gewezen bij algemeenen maatregel van be stuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. Dit alles geldt voor de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer. Voor die voor de Pro vinciale Staten gelden dezelfde voorwaarden, vermeerderd met die van het ingezetenschap der Provincie gedurende ten minste één jaar. Ook voor de kiesbevoegdheid voor den Ge meenteraad wordt een gemeentelijk in gezetenschap geëischt van ten minste één jaar, bovendien ook voor allen, die niet als belastingkiezers kiesbevoegd zijn voor de Tweede Kamer, een aanslag in de plaatselijke directe belasting, welke voor 1 Maart moet zijn voldaan, van ten minste t 1,25 yoor Bolsward. Wij zouden ons niet durven vleien, dat bovenstaande mededeelingen ’t nu voor iedereen duidelijk maken, of hij al dan niet aanspraak heeft op kiesbevoegdheid, maar wij durven veilig verzekeren, dat dit met onze schuld is, doch alleen te wijten is aan de menschelijkerwijze volmaakte Kieswet, waaronder wij sedert 1896 leven. Maar evenzeer durven wij wel verzekeren dat zij, voor wie onze mededeelingen niet duidelijk mochten wezen, zich slechts te vervoegen hebben bij de besturen van kiesvereenigin- gen of aan de secretarieën der Gemeente huizen, om voor zich een betrouwbaren gids te vinden in den doolhof van de bepalingen der Kieswet. In dit jaar doet zich ’t betrekkelijk zeld zame geval voor, dat er voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad periodieke verkiezingen in vallen, welke, in den regel althans, resp. om de vier, drie en twee jaren voorkomen. Het is daarom meer nog dan anders wenschelijk en noodig, niet slechts dat de kiezerslijsten met zorg opgemaakt en na hare voorloopige samenstelling door belanghebbenden nauw keurig gecontroleerd worden, maar ook en bovenal, dat niemand verzuime, wien door de bepalingen der kieswet de toegang tot de stembus geopend wordt, zoo noodig zich voor de plaatsing op de kiezerslijsten aan te geven of te doen aangeven vóór den ui tersten termijn van den 15en Februari. Die aangifte moet geschieden ten gemeente- huize der woonplaats van den kiezerzij geschiedt door de invulling en onderteeke- ning van een formulier, waarvan exemplaren kosteloos aan de secretarie verkrijgbaar zijn. Eene voor alle kiezers zonder onderscheid geldende voorwaarde is de leeftijd van ten minste 25 jaar. Voor de kiezers krachtens belastingbeta ling bepalen zich de verplichtingen voor- loopig tot het voldoen hunner achterstallige belastingen uiterlijk voor 1 Maart en voor zoover zij in een of meer Rijks directe belastingen zijn aangeslagen en deze betaald hebben in andere gemeenten dan in die waar zij gevestigd zijn, vóór 15 Februari ten gemeentehuize daarvan te doen blijken door overlegging van de voor voldaan ge- teekende aanslag-biljetten. Voor ’t overige kunnen zij afwachten, of op de den 23 Maart openbaar te maken voorloopige kiezerslijsten hun naam voorkomt; is dit niet ’t geval, dan hebben zij tot 15 April gelegenheid aan het Gemeentebestuur alsnog plaatsing op de kiezerslijst te vragen. Voor ’t overige zorgen Burgemeester en Rijksontvanger voor hen. Niet aldus de zoogenaamde aangifte-kiezers, te onderscheiden in woning-, loon-, pensioen-, spaar- en examen-kie- z e r s. Zoo beknopt en duidelijk mogelijk willen wij trachten, hunne verplichtingen voor 15 Februari op dezen fatalen termijn kan niet genoeg de nadruk worden gelegd in herinnering te brengen, in de hoop dat de 4 weken welke ons nog van dezen datum scheiden, te nutte gemaakt zullen worden door kiesvereenigingen, door belangstellende en ijverige politieke voorgan gers en door de belanghebbenden zelven, om op de kiezerslijsten van dit jaar te doen voorkomen allen, aan wie door de wet de kiesbevoegdheid wordt geschonken. W oningkiezers zijn zij, die als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op 31 Januari 1901 sedert 1 Augus tus van het vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij- behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen, bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten minste heeft bedragen voor Bolsward f 1,25. of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen. Ook zij, die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen op 31 Januari 1901 sedert 1 Augustus 1900, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 M3 inhoud of 24000 Kg. laadvermogen hebben bewoond, behooren tot de woningkiezers. Indien men hetzelfde perceel of hetzelfde schip is blijven bewonen, waardoor men ’t vorig jaar op de kiezerslijst werd gebracht, is aangifte thans niet noodig. Loonkiezers zijn zij, die op 31 Jan. 1901 sedert 1 Januari 1900 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten voor Bolsward, van f350 of behalve vrije woning of inwo ning voor Bolsward f 250. Loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, ontvangen, met de noodige toelichting, blanco-aangiftebiljetten ter in vulling voor hunne toelating tot de nieuwe lijst. Pensioenkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1901 in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bij zondere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente, voor Bolsward van f 250. Voor hen, die minder dan het vereischte bedrag aan pensioen of lijfrente ontvangen W bovendien een inkomen hebben, ver worden, als met oostelijken wind, (met oos tenwind is de zee bij Friesland laag en het boezemwater aan den westkant onzer pro vincie hoog), maar het ijs zal er merkbaar door afnemen. Schoterland, 20 Jan. De houtver- koopingen zijn weer afgeloopen. De koffie met koek, die vroeger zooveel „koopers" trok, wordt tegenwoordig niet meer aan geboden. Alleen het Bestuur van Schoter land handhaaft bjj zijne jaarlijksche ver knoping nog altijd het oude gebruik. Daar de turf verleden zomer niet heel droog werd, hebben de houtbazen geheel uitver kocht, waardoor thans de houtprijzen 20% hooger waren. Ook bracht het vorige j aai de eikenschors per ton (65 K.G.) 25 cent meer op. Leeuwarden, 20 Jan. Het gezelschap Engelsche heeren en dames, dat gedurende de ijsfeesten hier was gelogeerd in het hotel „De Nieuwe Doelen," heeft uit bij zondere tevredenheid over den uitmuntenden staat, waarin de ijsbanen in deze provincie verkeerden, aan het Bestuur van den Frie- schen Ijsbond een bedrag van tien gulden ter hand gesteld. Wellebrug, 21 Jan. Ten tweeden male in dezen winter werd de hulp van den Brugwachter alhier vereischt, om met zijn reddings-middelen een drenkeling uit het ijs te redden, ’s Nachts om drie uur werd om hulp geroepen en bleek het wederom iemand uit Woudeend te zijn, die zonder zijn hulp verdronken zou zijn. Zurich, 21 Jan. In eene vergadering van Heeren Kerkvoogden en Notabelen der Herv. Gemeente alhier, is besloten om over te gaan tot het doen aanbrengen van een orgel in de kerk. Het werk is opgedragen aan de firma Bakker Timmenga, orgel makers te Leeuwarden. Joure, 21 Jan. Toen de echtelieden Br. alhier heden morgen te ongeveer 2 uur wakker werden, ontdekten zij tot hun groote schrik, dat het jongste kind, bijna 4 maan den oud, dat den vorigen avond nog ge zond en wel was, dood aan hunne zijde lag. Heereuveeu, 21 Jan. Heden middag is in het paleis van justitie alhier het pla fond in de rechtszaal naar beneden gestort. De rechterstafel en der zetels der rechters werden onder de steenlaag bedolven. Ge lukkig was op het noodlottig oogenblik niemand in de zaal aanwezig. Hepk. Adv. BI. Inplaats van gebraden vogels... Schip per Koeleveld van den Scheveningschen logger „Anna Louise", te IJmuiden binnen gekomen, meldt, dat hij bij zijn uitreis in zee nabij den Nieuwen Waterweg een dood jong varken heeft opgevischt. Het bevroren beestje was waarschijnlijk uit den Waterweg komen aandrijven. Het werd door de be manning met smaak verorberd. In het commandantshuis op den Dam te Amsterdam is een bijkantoor geopend voor de afgifte van aangeteekende brieven, aangezien het aantal „aangeteekenden", dat Amsterdam te wachten heeft van de commissie tot herziening van de belastbare opbrengst van bebouwde eigendommen, ongeveer 28,000 bedraagt en deze overvloed den geregelden gang van den dienst op het hoofdkantoor zou belemmeren. Door poppen van enkele der fraaiste kapellen en van eenige reusachtige vlinders uit Amerika in ’t hartje van den winter gedurende een paar weken aan een tempe ratuur van 25 a 30 graden Celsius bloot te stellen, heeft men de diertjes in Artis ver schalkt, zoodat zich daar op het oogenblik in het Insectarium kapellen vertoonen, alsof het Juli was. Dagelijks komen prachtige koninginnepages en pauwoogen uit de pop pen. Door telkens voor de uitgekomen pop pen weer andere in de plaats te leggen, hoopt men deze tentoonstelling van levende vlin ders den heelen winter te doen voortduren. Behalve de vlinders zijn er ook rupsen jjverig in de weer. Ze eten öebladerde takjes kaal als in den zomer en groeien met den dag. Engelsche handlangers. De Amster- damsche correspondent van het Vad. meldt Vreemde paardenkoopers liepen Zaterdag de hoeven af tusschen Haarlem en Halfweg in den Haarlemmermeerpolder, voorgevende Kaapsche Boeren te zijn, die paarden noodig hebben voor het boeren bedrijf. De gekochte dieren moesten 28 dezer geleverd en inge scheept worden voor Zuid-Afrika. Sommige, vermoedelijk niet ten onrechte achterdochtig, zagen in de opkoopers Engelschen, die voor de remonte in Zuid-Afrika paarden kwamen koopen. Men geve acht. „Laat, maar toch te vroeg," zou men van het volgende kunnen zeggen. Dezer dagen nl. vervoegde zich op het gemeentehuis te Winterswijk een weduwnaar uit Breda. Hij had, ofschoon den 70-jarigen leeftijd reeds aardig nabijkomende, toch nog weer trouw lost. Een advertentie voor dat doel in een der dagbladen geplaatst met het gelukkige gevolg, dat bij een lid der schoone sexe uit onze gemeente tot zijne Dulcinea verkozen had. Zij was nog maagd in den eerbied- waardigen ouderdom van 50 jaar. Fluks maar geprobeerd in het huwelijksbootje te stappen. Onze aspirant- bruidegom was spoe dig hier ter plaatse, in het bezit der noodige papieren. Zoo gauw mogelijk in ondertrouw, doch zijne uitverkorene had hare stukken nog niet. Geen nood echter, hij zou „mor genvroeg" terugkomen. Doen mijnheer scheen zich bedacht te hebben, want ’s morgens verscheen hij niet. En toen de broeder van de toekomstige bruid ter secre tarie kwam, om te vragen of dé gewichtige gebeurtenis reeds had plaats gevonden, moest hjj teleurgesteld een ontkennend ant woord hooren, tevens de zekerheid mede nemende, dat de trouwlustige grijsaard met de Noorderzon verdwenen was. In den afgeloopen nacht ontdekte de politie dat er brand was in het logement en kosthuis van Stappelman in de Papendwars straat te Zwolle. De bewoners en drie kostgangers waren allen reeds ter ruste. Nadat zij gewekt waren, sloegen de vlam men uit een der bovenramen. De politie en brandweer waren spoedig met de slangen wagens aanwezig. Het bovenvoorgedeelte van het huis is geheel uitgebrand. Oorzaak is onbekend. Konijnenclub. Door eenige heeren uit Utrecht zijn voorbereidende maatregelen ge nomen om in navolging van België, voor namelijk Gent, tot oprichting te geraken van een plaatselijke konjjnenclub. De oprichters stellen zich ten doel en gelooven dit door een plaatselijke vereeni ging, die in beperkten kring werkt, beter te zullen bereiken dan de Algemeene Ne derlandsche Bond voor Konijnenteelt om aan de leden tegen een geringe jaarlijksche contributie en aan onvermogende burgers gratis, nuttige wenken te geven over de verpleging en paring van deze nuttige en voordeelige dieren. In Gent, waar een der gelijke vereeniging bestaat, heeft de konij nenteelt een groote uitgebreidheid gekregen en verschaft zij belangrijke voordeelen aan de houders, meest personen uit de arbeidende klasse. Door kruising van verschillende rassen zijn daar de beste resultaten bereikt. De konijnen vertegenwoordigen reeds op jeug digen leeftijd een hoogere marktwaarde dan de volwassenen, uit de gewone soorten ge teeld en zij, die gelegenheid hebben de ko nijnen volwassen te laten worden, kunnen daarvoor hooge prijzen voor den uitvoer levend bedingen. De op te richten club zal niet alleen geschikte rammen steeds beschik baar hebben, maar wil ook de fokkers om trent de meest doelmatige en goedkoope inrichting der hokken, omtrent den afzet enz. zooveel mogelijk voorlichten en hoopt, door in het algemeen een oordeelkundige richting aan de fokkerij te geven, een niet onaan zienlijk voordeel voor menigeen te ver werven, N. R. Ct. Door het hooge water en den sterken Westenwind is het ijs ten Oosten van Marken geheel weggedreven, zoodat men daar de golven weer tegen den wal ziet slaan. Het ijs, dat verdwijnt. Uit Hoorn wordt gemeld: Het Hoornsche Hop is bij Hoorn opende booten op Amsterdam hebben den dienst hervat. Drie personen, die Woensdag 16 dezer, van Wieringen op schaatsen over zee reden, worden sedert vermist. Men meldt van VlielandAlle ijs is verdwenen. De postboot heeft den normalen dienst hervat. Op schaatsen er van door. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik is een verpleegde op schaatsen ontsnapt. De heer Pott, consul te Loren5.» Mar quez,heeft na zijn aankomst te ’s-Gravenhage een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De heer Pott is weer naar Amsterdam teruggekeerd, maar komt weldra weer te ’s-Gravenhage terug. Uit den aard der zaak is omtrent de op lossing der quaestie tot welke de komst van den heer Pott aanleiding gaf, voorals nog niets te zeggen. Branden. Te Lonneker is een blok van drie arbeiderswoningen, gelegen bij de Roomsch-Katholieke kerk aldaar, door brand geheel vernield. Ook de inboedels gingen verloren. Te Tilburg is f 685,45 bijeengebracht voor een monument op het graf van Maria Kessels. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1