Veertigste Jaargang. 1901. No. 9. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL 1st' 3 DONDERDAG 31 JANUARI. Praatjes over dit en dat. BINNENLAND. X VOOR JÜ1 INGEZONDEN. met Redactie. 1- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. de plaatsing, ben ik ÜEd. dw. dnr., P. Th. SCHUURMANS. Wij zijn het met den schrijver volkomen eens, dat het voor gebrekkigen en voorouden van dagen een moeieljjke tocht is, om de Raadszaal, waar het stembureau steeds zit ting hield, te bereiken. In Sneek houdt het stembureau naar wjj meenen zitting in de concertzaal, zoodat men daar niet behoeft te klimmen om zjjn kiezersplicht te vervullen. Waar dit jaar zoovele stemmingen te wachten zijn, hopen wij dat deze gegronde opmerking er toe zal leiden, dat ook in Bolsward in ’t vervolg het stembureau zitting zal houden in een zaal, welke op den be- ganen grond gelegen is. Sloten, 28 Jan. De Sloter-meer, gisteren reeds opengebroken, is hedennacht door den storm uit het Z. W. als schoongeveegd. Morgen gaan de stoom booten uit Sloten en Lemmer den gewonen dienst op Sneek hervatten. Ook de stoombootdienst Lemmer* Bolsward is hersteld. Hepk. Adv. BI. In een artikel van de Naaistersbode wordt gewezen op de meer dan ergerlijke toestanden in de poppenindustrie. De pop nameljjk, die zooveel kinderen gelukkig maakt, veroorzaakt aan velen die nog voor het meerendeel niet meer dan kinderen zijn, niets dan ellende. Zoo zijn er o. a. arbeidstertjes, die voor een verdienste van f 0.75, f 1, f 1.50 en ten hoogste f 3 per week den ganschen dag van 7 tot 6 of van 7 tot 8’/ï uur werken met een uur schafttjjd. Spoedige verbetering wars hier zeker wel gewenscht. ik alle misbruik en overdaad sterk af, toch meen ik, dat bij een gezellig discours wel een „hartsterkinkje4 past. Ik stel dus. een bittertje of een glaasje bier enz. disponibel, want als men alleen op koud water zit, vrees ik, dat de redeneeringen ook waterig worden. Bolsward, 26 Januari. Uw. Dw. JOCHEM OPMERKER. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U voor onderstaande beleefd een plaatsje verzoeken in de Bolsw. Courant. Onlangs gaf u in uw blad, uwe inlich tingen aan de verschillende soorten kiezers, maar men kan ook kiezer zijn, dat het toch nog, zoo niet onmogeljjk, voorzeker hoogst bezwaarlijk voor iemand wordt gemaakt, om zijne stem uit te brengen. Zooals u weet, ben ik niet erg vlug ter been en is het voor mij bijna een levens gevaarlijke reis, die reis naar de stembus hier. Mij dunkt, het is een der slechtst gekozene plaatsen voor stembureau, met het oog op gebrekkige, zwakke en oude kiezers. Zou er nu geen plaats te vinden zijn die gelijkvloers was, al was het dan een of twee uren op zoo’n dag? Bij een gewone trap op, dat gaat nog, maar om bjj die stadhuistrap op te klau teren, is voor mij in één woord te lastig Nu zal u, mijnheer, misschien zeggen, dat ik met mijn geschrijf aan het verkeerde adres ben, daar u het niet in uw macht hebt om daar verandering in te brengen, dat ik mjj dan daar of daarheen heb te wenden. Doch dit weet ik ook alles wel. Het is ook mijn verzoek niet aan u, om daar verandering in te brengen, maar het doel van rujjn schrijven is, om de aandacht van die heeren, welke dit zaakje hebben te regelen, hierop te vestigen en ook u mijn heer de Redacteur te verzoeken uw invloed in dezen, zoo mogelijk te doen gelden. Aangenaam zou het mij en ik denk van meerderen, zijn, zoo dit alles die uitwerking had, dat er een wat gemakkeljjker te be reiken stembureau kwam, al was die plaats dan minder deftig. U dankende voor Tjalleberd, 28 Jan. „Drie maai ia schippers recht4 wordt er dikwyls gezegd. Dat zeggen ook de boeren bij ons in de streek. Zij, die overtuigd zijn van het nut eener coöperatieve boterfabnek, zullen nu, buiten de eigenaars der handkrachtfabriek om, trachten alle houders van koeien in onze omgeving warm voor de zaak te maken, opdat, voor ’t jaar om is, alhier eene fabriek staat. sporen van z’n kracht achtergelaten. Van daag weer weinig beter dan gisteren harde wind met afwisselend regen, hagel en sneeuw. Professor Falb heeft Januari al weer goed geteekend. Ureterp, 26 Jan. Terwijl het fanfare korps beden avond eene uitvoering gaf op de bovenzaal van den logementhouder v.d. Velde, ontstond er plotseling ophettooneel een begin van brand, doordat een brandende lamp van den zolder viel en de uitgestorte petroleum zich over het tooneel verspreidde. Met kleedingstukken en schielijk aange brachte dekens wist men het vuur te be dwingen. Het publiek bleef gelukkig kalm, zoodat van een paniek geen sprake was. Doniawerstal, 28 Jan. Het is opmer kelijk welk een vreemd voeder er tegen woordig in den handel wordt gebracht. Zoo hebt ge nu Bibbi, melasse, pulp, mais, Ijjnmeel, katoenzaadmeel, lijnkoek, enz. Het beste en goedkoopste veevoeder is echter naar mijn oordeel ingekuild gras. Dat wordt hier wel voor een derde gebruikt, en in dezen tijd, nu het hooi zoo duur is, komt het best van pas. Wat zouden onze voor vaderen vreemd opgekeken hebben als ze het eens hadden gezien. Krijgen we weer een natten zomer, zooals verleden jaar, dan wordt er nog meer ingekuild. Dezen winter, toen het ijs zoo prachtig was, wat is er gemopperd en geklaagd over het stroomen met de zeesluizen. De ergste woorden waren niet te kras om ons mis noegen uit te drukken. Nu, het was ook jammer, maar als men gisterenavond gezien heeft hoe in den storm het ijs bij de dijken opstuwde, boomen met wortel en tak mee sleurende en gaten slaande in den dijk, dan moet men de heeren, die regeeren, volkomen rehabihteeren en zeggen: ’t is toch maar goed geweest, dat men toen zoo heeft ge stroomd, anders waren nu zeer zeker ver scheidene polders onder water geloopen. Molkwerum, 28 Jan. Evenals te Zurich heeft men ook aimer gisteren voor 8 dagen de Wieringer vermisten vei moeuelyk gezien. Volkomen vertrouwbare personen verklaren ver in zee op het ijs vier „zwarte gedaanten4 opgemerkt te hebben, die, naar men nu meent, de verongelukten geweest zullen zijn. Hier was de ramp toen nog niet bekend, waarom van de verschijning geen verdere notitie werd genomen. Delfstrahuizen, 28 Jan. De weste- wind van gisteren maakte, dat er in het Tjeukemeer een ongewone jjsgang plaats had. Schotsen van aanzienlijke grootte werden achtereenvolgens over den afsluit dijk geschoven, waarvan de meeste eerst eenige honderden meters verder tot rust kwamen. Volgens menachen-heugenis is zoo’n schouwspel in die mate daar nimmer te voren gezien. De dyk is hier en daar eenigszins gehavend. Balk, 28 Jan. Een onzer stoomboot- kapiteins de heer J. H. Poppes heett zyn boot verkocht aan den heer J. Brouwer, kapitein op een der booten Sloten—Sneek. De heer J. Rijpkema, logementhouder in het hotel „Gaasterland4 gaat ons met Mei a.s. verlaten en zal zich als zoodanig te Sneek vestigen in het hotel van den heer Haanstra. heeft gemaakt. Die geveinsde dooden en en gewondenneen Jochembuur, de zaak der Boeren is mij te ernstig, om er zoo iets van te maken, en dan vraag ik nog maals, is het niet toevallig, dat na afloop de zaal, waarin het feest besloten werd, in vlammen opging? Ik heb gehoord, dat er voor de klucht op <je ijsbaan een brandje is gemaakt, maar hier is die klucht ernst geworden.4 „Ik ben geneigd te vragen, buur vrouw, of je soms familie van Hooftman bent. Wat heb je toch een vreemd idéé van het ijsfeestEn dan dien brand Wat schuld heeft toch de Societeithouder - die de dupe werd van deze ramp aan dat jjsfeest? Wees niet zoo bekrompen, buurvrouwAls het jjsfeest nu inderdaad een hemeltergende zaak was, en het ware door omstandigheden verhinderd of wanneer dan de deelnemers eens ernstige kuitenflikkers hadden gemaakt en bijv, met hun „pal'tes posteriores “een Engelsche vlag in het ijs moesten teekenen, dan ja, kon ik mij begrijpen, dat er ergdenkenden zouden zijn, die het een met het ander in verband trachtten te brengen, doch dit ijsfeest en dien brand ik begrijp niet, hoe ge er toch bjj komt.4 „Wel, als dat feest daar niet gevierd was, zou er dan dien nacht ook brand zjjn ontstaan „Och, mijn goede sloof, ik kan niet u redeneeren. Maak toch asjeblieft van een aanleiding geen oorzaak, en van een toevalligheid geen Godsspraak. Buur vrouw, laten we over wat anders praten. De schoolcommissie heeft nu ontslag ge nomen. Het geduld was uitgeput, en wachtens moe, hebben ze er het bijltje bij neer gelegd. De dames-commissie, die de heeren in lief en leed was gevolgd, is de heeren ook hierbij getrouw gebleven. Er moeten nu nieuwe heeren en dames ge zocht worden. Wil ik voor U een goed woordje doen? Ik weet dat wel op een ongezochte en nette manier te tracteeren!4 „Dank je hartelijk, daar behoor ik niet bij4, zei buurvrouw snibbig, en ver volgde met een smadelijk lachje: „ik heb immers in jou oog veel te verouderde ideeën! Recommandeer je zelf dan liever aan, op je ongezochte en nette manier, want je zou er wel van gediend zijn, hé?4 Dat hé gebruikt zij nog al dikwerf, en dat heeft bij haar een eigenaardigen toon. Dat woordje begint bij haar als uitroep, maar halverwege verandert het, en heeft meer van een vraag. Ik zet er daarom steeds een vraagteeken achter, maar een uitroepsteeken was ook wel goed, dat komt in vorm heel goed met een stekeltje over een, en in dat „hé?4 van buurvrouw vind ik altijd wat stekeligs. ’t Had waarachtig wel op ruzie kunnen uitloopen tusschen ons tweeën, ’t is of de kwestiën tegenwoordig ook in de lucht zitten, doch mijne vrouw kwam thans juist de kamer binnen, om bij ons plaats te nemen. Ze wist het onweer af te leiden, door met buurvrouw over stramien- en frivolitéwerk te beginnen. Ik was dien middag uitgepraat! Ik wil eerlijk zijn, M. de R! en be kennen, dat ik wel wat ongerief gevoel van mijn neef. Daar kon ik over verschil lende onderwerpen zoo gezellig mee rede kavelen. Zoo las ik dezer dagen in de Hollandsche couranten in onze plaat- seljjke bladen heb ik er heel geen melding van zien maken dat er den vorigen Zondag door de Volkspartij eene vergade ring is gehouden in „Amicitia4 alhier, en dat daarin met algemeene stemmen tot candidaat voor de dezen zomer te houden kamerverkiezing is gesteld, de heer W. P. Zeilmaker te Nijmegen. Ik vermoed dat deze candidaat dezelfde is, die in 1897 ook in dit district als candidaat is opgetreden, en destijds te Leeuwarden woonde. Hoewel ik geen plan heb in mjjne brieven over „de politiek4 te handelen, kon ik toch met neef daar soms heel gezellig over kouten, want die was daarin veel beter op de hoogte dan ik, en bjjv. over de verhou dingen in onzen gemeenteraad heeft hjj zich vroeger wel eens heel aardig uitgelaten. Ik zal in mijn volgenden brief daarvan mededeelen, wat mij nog te binnen wil schieten, en ook over het a. s. feest zal ik, M. de Reen woordje meepraten. Gaarne heb ik echter weer iemand, die wat kennis van zaken heeft, om daarmede over een en ander te redekavelen, want men begrjjpe mij, er zijn zoovele zaken, waarover ik met myne vrouwelijke huisgenooten niet zoo goed kan handelen. Men behoeft zich dan niet met koffie of water te behelpen, want zelf ben ik ook geen afschafferal keur XV. Mijnheer de Redacteur! Wat heeft onze Klaas het druk gehad over het ijsfeest. Wat had die jongen een schik met die Engelschen en Boeren! „Had ik maar mee mogen doen,4 zeide hij. „Ik was graag een zoon geweest van dien ouden Boer die er toch eigenlijk 10 jongens moest hebben, en hij had ’s morgens 6, en ’s middags 7. „Waarom hebt U mij daar ook niet voor opgegeven, Pa „Och jongen, had ik het geweten, dat je graag meedeed, dan had je er misschien wel bij gekund, maar ik had in die drukte genoeg met mij zelf te doen, en je hebt je toch goed vermaakt meen ik.4 „O, zeker Pa! Verbeeld je, ik zag daar o. a. een Engelschman, die liet zich vallen, want, zeiden de omstanders, hij had trek aan een teug uit de veldflesch der pleegzusters. Daar lag hij bewegingloos op het ijs, maar er stonden zoovele omstanders bjj, dat de ambulancedienst hem niet op merkte. Toen hij een poos voor dood ge speeld had, gingen de omstanders hem ver laten, en het dood zijn verveelde hem ook rashjj raapte zijn leven weer op, en ging aan den haal. Wat hebben wjj hem uit gejouwd. Hjj was voor niets dood geweest „Ja, Klaas, die manoeuvres waren toch maar aardig ontworpen, en ze zouden nog veel beter tot hun recht zijn gekomen, wanneer bet publiek zich wat terzjjde had gehouden. De orde werd, doordat de toe schouwers te veel in den weg stonden, soms verstoord, maar toch kan men ge tuigen, dat het feest ten volle is geslaagd, in elk opzicht. De toeschouwers konden bjj duizenden geteld worden, en daar was het om te doen. Vele neringdoenden te dezer stede is een goede dag bezorgd, en het is te verwachten, dat men nu zal hebben ingezien, dat, als men iets met kracht aanpakt, ook Bolsward zich wel leent voor dergelijke feesten, en als er eens weer iets op touw wordt gezet, die neringdoenden zich niet onbetuigd zullen laten, om die onderneming krachtig te stegnen.4 Onder ons gesprek was buurvrouw binnen gekomen, en mengde zich in ons discours. „Maar, buurman, je bent nu optimist, omdat de omstandigheden tot het welslagen meegewerkt hebben, maar het kon ook anders geweest zjjn, hé „Zeker, zeker, buurvrouw, ik had een goede verwachting, en die is ver over troffen, doch ’t bljjft altijd waar „die niet waagt, die niet wint!4 „Ik moet toch zeggen, dat het een zonderling feest is geweest, ik kan het niet goedvinden en er zjjn meer, die denken als ik dat men als het ware een feestvertooning maakte van dien on- gelukkigen oorlog. En ’t is toch al toe vallig hé? dat juist na dit feest „de Doele4 moest afbranden!4 „Hoor eens, buurvrouw, wat men ook mag beweren, ik kan getuigen: er is hier geen parodie van het heillooze lot der Boeren gemaakt. Toen den 4 Dec. St. Nicolaas hier arriveerde, hebt gjj u de wandeling naar de Sneekerpoort getroost en er uw goedkeuring over uitgesproken. Gjj zjjt daarvan, naar ik meen, zelfs later haast weer ziek geworden, maar toen heb ik daarover niets hooren zeggen. Op dien Woensdagmorgen had ik gaarne gewild, dat gij de aankomst van Kruger en Stejjn ook Hadt bijgewoond. Die ontvangst was indrukwekkend.Het volkslied van Transvaal, dat kindergezang, spraken tot het hart het klokkengelui en het kanongebulder ontbraken, maar overigens scheen het werkelijkheid, wat daar te aanschouwen en te hooren was, en bovendien, het batig saldo van dit feest kwam ten bate der krjjgsgevangen Boeren, een saldo, dat nog grooter ware geweest, zoo die brand niet gewoed had. Doch ik wil op dit onderwerp niet voortgaan, want wjj zouden toch niet uitgepraat raken, en er liggen „voetangels en klemmen.4 „Nou buurman, wind je zoo maar niet op. Die opbrengst is lang zoo groot niet, als eerst de roep wel was, en dan ik ben toch vrjj er van te denken wat ik wil, hé?4 „Denken, ja, gedachten zjjn tolvrjj zegt men, en toch staat het daarom nog niet vrjj, anderen in een valsch daglicht te stellen.4 „Maar wie stelt er nu iemand in een valsch daglicht? Ik keur het af, dat men van dien oorlog een schjjnvertocning Leeuwarden, 28 Jan. „Lest heugt best’4 maar vreeselijker storm dan heden nacht hebben we zeker in lang niet be leefd. Den geheelen Zondag was het weer al slecht veel regen en wind, en des avonds begon het ook sterk te weerlichten. Onheilspellende, zwarte wolken dreven in woeste vaart door het luchtruim, doch een oogenblik later stond de maan weer aan den helderen hemel. De wind nam toe, bulderend tusschen de daken, gierend om de hoeken der straten, waar men moeite had, om staan te blijven. Van tien tot twaalf een storm van belang. Nu eens ’t zwijgen des grafs, maar dan een heftig ruischen, als uit de verte komende daar was weer een vlaag. Alles ratelde, kraakte en klepperde. Men hoorde pannen neer smakken op den grond, stukken zink langs de daken ratelen, enz. en daartusschen het zwiepen der boomen. Men is maar half gerust, met zoo’n storm te gaan slapen en schrikt gedurig weer op door gekraak, ge raas of gestommel. Omstreeks vier uur moet de storm het hevigst zijn geweest. Heden morgen een wandeling om de stad makende, zagen we, dat een zware ijp nabjj de Zwem- en Badinrichting was omgewaaid en een groot planken hok door zijn val had verpletterd. Aan den 8 denser weg moet eveneens een boom zyn geveld en door het dak van een huis gevallen. Ook bij den Oldehoof en elders heeft de storm gelyke Bolswardsclie Courant. S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1