Veertigste Jaargang. 1901, No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARO EN WONSEB AOEEt ia ij DONDERDAG 7 FEBRUARI. LIED ft Uit de Raadszaal. BINNENLAND. Nil r VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Buitengewone vergadering op Maandag 4 Febr. ’s middags 12 uur. Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg en H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Tegenwoordig waren 12 leden. De beer B. D. Eerdmans was afwezig. De Burgemeester opent de vergadering, en stelt aan de orde het eenige punt van behandeling Herdenking van het 25-jarig jubileum van den heer K. H. Laagland als Secretaris der gemeente Bolsward. De Jubilaris, binnengeleid door den Wet houder Eisma, neemt op verzoek van den Voorzitter plaats tegenover de tafel van B. en W. De familie van den Jubilaris is mede aan die tafel gezeten, terwijl ook een vrjj talrijk publiek in de zaal aanwezig is. De Burgemeester spreekt ongeveer het volgende Mijnheer de Secretaris, mijnheer de Jubi laris Er zijn oogenblikken in het leven die onvergetelijk zijn, oogenblikken, die een onuitwischbaren indruk maken. Hoe ruste loos ons bestaan moge heen vliegen, op zulke tijdstippen rust men een weinig, men denkt na, over de tijden die achter ons liggen. Zulk een gewichtig levensmoment is heden bereikt. Als jeugdig ambtenaar reeds hier ter Secretarie werkzaam, werdt gjj door den raad benoemd tot Gemeente-Secretaris. Sedert de aanvaarding dier betrekking zijn nu juist 25 jaren verloopen. In al dien tijd, ik ver heug mij het te kunnen getuigen, hebt gij uwe gewichtige functie steeds naar eisch vervuld, hebt Gij uwe krachten gewijd aan èe belangen der gemeente Bolsward. Yan Nederlanders, laat nu allen Luide Uwen juichtoon schallen, Langs uw duin, door bosch en veld ’t Huwelijksfeest van uw Vorstinne, Uw geliefde Koninginne, Zij op blijden toon vermeld. Laat nu vlag en wimpel zwieren En ’t Oranjelint versiere Ieders borst, ’t zij jong of oud Heel de wereld moog’ het blijken, Dat ons volk, ’t zij arm of ryke, Van zijn Koninginne houdt. Aan den Prins ook ons hulde, Omdat Hij den wensch vervulde Van het volk van Nederland Veilig kunnen w’ op Hem bouwen, Want Oranje’s vast vertrouwen, Knoopt voor ons den vriendschapsband. Heil U, heil U, Koninginne! Zoo bemind als onz’ Vorstinne, Heil U, wakk’re Prins-Gemaal Blij geluk zij U beschoren, Vorst’lijk Paar! zoo hoog geboren En verwant door Stam en Taal Neerland juicht bij U vereenen, Bloemen strooiend om U henen, Voor U vlechtend’ krans op krans; ’t Wil zich met Uw kleuren sieren, ’t Trekt met vlaggen en banieren Op, ten blijden bruilof tsdans. Op dit feest van liefd’ en yrede, Juicht Uw volk zoo gaarne mede Uw geluk en Uwe vreugd, Is ook hun geluk op aarde; Want wat U genoegen baarde, Dat maakt ook Uw volk verheugd. Koningin der Nederlanden Thans vereend door hechte banden Met den Prins, U ’t meeste waard. ’t Is onz’ wensch en onze bede; ’t Huwelijk scheppe U een Eden En het hoogst geluk op aard Koningspaar’t zij U gegeven, Lang, gelukkig saam te leven!... „Leve ons Oranjehuis Is de juichkreet; jubelkoren Van Uw volk, die Gij kunt hooren, Boven al het feestgedruisch Neerland en Oranje beiden, Blyve steeds onafgescheiden, Eeuwig één en lotgemeen En bij 't bidden, danken, loven, Ruische het: „Oranje boven!" Mee door alle eeuwen heen Wonseradeel, 2 Febr. De Gemeen teraad Beeft in zyne heden gehouden ver gadering de verordening voor de commissie tot wering van schoolverzuim overeenkomstig het in de vorige vergadering door het dage- Ijjksch bestuur aangeboden ontwerp vastge steld. De commissie zal bestaan uit 5 leden. Hare vergaderingen worden gehouden te Witmarsum. Zjj ontvangt uit de gemeentekas eene jaarlyksche tegemoetkoming van f 50. Tot leden van de commissie zijn benoemd de heeren J. H. IJpma te Arum, H. IJntema te Pingjum, B. Luxwolda en J. Monsma beiden te Witmarsum en R. Kingma te Makkum. Aan mej. H. S. van Slooten is op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Arum. Het dageljjksch bestuur is gemachtigd tot de aanbesteding van het maken van een stel buiten vloeddeuren in de zeesluis te Makkum. Op den dag van het huwelijk van H. M. de Koningin zal namens den raad een tele gram van geluk wensching worden afgezonden. Een verzoek tot verbetering van den kleiweg vanaf den nieuwen kunstweg naar doch ook veel zuurheid hebben ondervonden. In de 15 jaren dat ik als raadslid met U heb omgegaan verheugt het mij, dat wij nimmer een enkel woord van verschil gehad hebben. Ik vermeen U dan ook van harte te feliciteeren, en wensch dat de God aller genade U den noodigen lust en de kracht moge schenken, om te werken, nog jaren in gezondheid en welvaart. Dat Gij dien zegen ontvangt en ook velen ten zegen moogt zijn, wensch ik van ganscher harte. (Applaus.) De heer Laagland bekomt daarop het woord en spreekt ongeveer het volgende: Mijnheer de Burgemeester, Leden van den Raad en Belangstellenden! Wat in mij omgaat, is moeilijk te zeggen. Er komen herinneringen in mjj op, uit den vervlogen tjjd. Uit het jonge leven zijn deze meest van weemoedigen aard. Op den leeftijd van 10—14 jaren hadden mijne ouders te worstelen met moeilijke omstandigheden en dit had zelfs hun finantieëlen ondergang ten gevolge en helaas dit sleepte hen beiden in ’t graf. Dit was in 1832. Vanaf dien tijd is bij mij in dankbare herinnering, want dankbaarheid is een zoete plicht, de hulp mij door verschillenden betoond. Vooral moet ik noemen de heeren F. Born, predi kant en W. B. v. d. Veen gemeentesecretaris en schoolopziener, beiden te Joure alsmede, den heer K. D. de Vries, lid van den raad van Doniawerstal. Deze zijn allen reeds lang overleden, slechts enkelen die mij hielpen, zijn nog in leven o. a. mijn vroegere hospes J. de Jager te Joure. Sedert 1 Mei 1872 ben ik werkzaam als ambtenaar aan de secretarie dezer gemeente. Ik herinner mij nog met het meeste genoegen, de dagen doorgebracht in het kosthuis van den heer R. IJpma en echtgenoote, beiden nog in leven, waar ik met genoegen met twee onderwijzers en den gymnastiek-onder- wijzer samenwoonde. Den 10 Mei 1874 trad ik in het huwelijk met mijne geliefde Echt genoote. In 1876 benoemd tot secretaris dezer gemeente, ter vervanging van den heer Snijder, die als notaris elders eene be noeming had gekregen, werd ik den 4en Februari als zoodanig geïnstalleerd. Een terugblik tot dat tydstip doet mij ontwaren dat alles wisselt. Van de raads leden destijds is nog alleen de heer R. de Boer Dz. in leven en ik stel het op hoogen prijs, dat hij hier tegenwoordig wilde zijn. De heer Eeenstra, reeds 20 jaren raads lid en Wethouder heeft dus reeds lang met mij samengewerkt, ook de anderen, ja Gij allen, mijne Heeren! die mij hebt leeren kennen, kunt over mij oordeelen. Van meet af aan heb ik misschien een vreemde, doch ik meen een correcte opvatting van mijne betrekking gehad, namelijk elk lid be leefd en welwillend te moeten behandelen. Dit is, meen ik, in korte woorden, mijn standpunt. Wat nu te zeggen van dit prachtige ca deau. Ik stel het op hoogen prijs evenals de waardeerende woorden tot mij gericht. Ik ben mij bewust steeds oprecht geweest te zijn, ook tegenover mijne medebeambten en ondergeschikten zoowel als tegenover de ingezetenen. Zeer erkentelijk en dankbaar voel ik mij gestemd en hoop dat het den Burgemeester, den Wethouders, den Raad en alle inge zetenen moge welgaan, ’t Is ook mijn wensch, dat wij nog lang samen mogen blijven werken tot belang der gemeente! (Applaus.) De openbare zitting werd nu gesloten. Lollum naar de Hiemerterlaan vond geen gunstig onthaal. De ontredderde toestand, in welken deze weg verkeert, was volgens rapport van den gemeente-opzichter door het vervoer van suikerbieten enz. door sommige der adressanten zelf in het leven geroepen. De weg zal nu in het voorjaar op de ge bruikelijke wijze geëgaliseerd worden. In de vorige vergadering was door den heer A. de Jong een voorstel ingediendom in de politieverordening het verbod op te nemen om trammen, die niet in de dienst regeling vermeld zijn, te doen rijden, tenzij dit ten minste 24 uren te voren in de Leeuw. Courant aangekondigd is. De meerderheid van de commissie voor de strafverordeningen, in wier handen dit voorstel gesteld was, kon zich, op grond van door den directeur der tram maatschappij geopperde bezwaren, daar mede niet vereenigen; maar stelde voor extra-trammea te doen aankondigen door 30 minuten te voren aan de halten en op nog twee andere punten een groene vlag of een groen licht te doen hjjechen. De minder heid achtte dezen maatregel niet afdoende en wilde verbieden extra-trammen te doen rijden, tenzij binnen 250 meter afstand acuter dienst-trammen of aankondiging in de Leeuw. Courant. De heer de Jong kon met deze laatste oplossing medegaan en trok zijn voorstel in. Na eenige beraadslaging werd het voorstel der minderheid met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Workuill. Onze haven is geblokkeerd. Door Engelands nieuwe Koning, boos als hij is over het succes der stamverwante Boeren Neen, door een machtiger vorst. De ijskoning is het die de ingang afsloot, met geweldige macht. Door den storm in den nacht van 27 Jan. is het ijs van de Zuiderzee op de kust ge worpen men ziet het kistpaalwerk dat de dijken beschermt, overdekt met groote, zware schotsen, de kaaidjjk bedolven onder brokken ijs, dooreen geworpen en opgestapeld, aan de zeewering zijn ducdalven at geknapt als luciferhoutjes, ojj de Waard kijkt men op tegen blokken van meer dan tien voethoog. En bij den vuurtoren op de Bank, is het een echt ijsland waarvan de aanblik doet denken aan Nova-Zembla in het pano rama te Amsterdam zonder de bergen, een vergezicht van eenzame verlatenheid. Geen wonder dat Zondagmiddag vele nieuwsgierigen daarheen trokken om te zien wat in reeks van jaren daar niet is aanschouwd, en, of ze wilden of niet, klein werden en hun nieuwsgierigheid voelden plaats maken voor eerbiedig ontzag, ontzag voor de geweldige kracht die in luttele uren vermocht op te werpen eene onafzien bare reeks van barricaden, kolossaal van afmeting, in rustige voornaamheid daar neerliggend, ijzig spottend met alle menschen- kunst en menschenmacht. Friso. Heidenscliap. Het vriezend weder dat eenige kracht geeft aan het ijs heeft weder een offer geëischt; het negenjarig jongetje van den heer Tj. v. d. Meer waagde zich Zondag met een speelmakker op het ijs, met het gevolg dat de bedriegelijke korst brak en beide kinderen te water ge raakten. Ongelukkig ging de redding van den knaap zoo moeilijk en duurde zoo lang dat hij als Ijjk werd opgehaald. De toestand der ouders aie hun oudste lieveling zóó in haar woning moesten terugzien zullen we niet beschrjjven. Rottevalle en daarbuiten, 4 Febr. Daar zal wat aan ’t handje zijn, zeiden we. ’n Twintig marechaussees en eenige veldwachters staken heden morgen de heide in. We vernemen, dat er goederen in beslag zijn genomen o. a. bij J. P. te Houtigehage. Bij geruchte vernemen we, dat ook het ge recht aanwezig was. Misschien dat er nu wel meer opgehelderd wordt. Men ver telt mij, dat er hedennacht een onbezoldigd rjjksveldwachter is doodgeschoten. Het ge recht en een dokter zouden er daarom zjjn. Later bericht. J. P. te Houtigehage is gisteren wegens heling in arrest genomen en gevankelijk naar Heerenveen getranspor teerd. By verschillende personen is huis zoeking gedaan en hier en daar iets in beslag genomen. Een en ander kan leiden tot het ontmaskeren van eene georgani seerde dievenbende. ’t Gerucht van een doodgeschoten onbezoldigd rijksveldwachter bljjkt gelukkig onwaar. Althans een inge steld onderzoek heeft mjj geen bevestigend resultaat geleverd en bij een persoonlijk navragen had toch altjjd wel iemand daar dichtbjj er iets van geweten. Hepk. Adv. BI. Een volhouder. Te Winschoten heeft het Staphorster boertje zjjn eerste zitting gehouden in ’t hotel „Vrijheid." Niet minder dan 60 patiënten werden doorhem behandeld» ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. wat in al dien tijd is geschied, zoudt Gjj een boekdeel vol kunnen schrijven. Steeds waart Gij de nauwgezette Secretaris, de vraagbaak van velen, de ambtenaar die met de grootste accuratesse de besluiten van den raad hebt genotuleerd, het college van Burg, en Wethouders steeds in de uitvoering der genomen besluiten gesteund. Op de duistere paden der gemeente-administratie hebt gjj de rapporten steeds met de helderheid en de noodige beknoptheid opgesteld. Voor dit alles zij U hier onze oprechte hulde gebracht met de herdenking van den dag van uw 25-jarig jubilé. Als tolk der vergadering spreek ik thans de gevoelens van den raad der Gemeente Bolsward, en feliciteer U van harte. Met vertrouwen op uw kracht en uw werk, zult Gij de toe komst met blijdschap mogen tegenblikken dat met het klimmen uwer jaren en het verzilveren uwer baren toch uw geest helder moge blijven, uwe krachten onverminderd standhouden nog een reeks van jaren, dat is onze wensch. Hoewel overtuigd, dat de dag op zich zelf een onvergetelijken indruk op U heeft gemaakt, meende de raad toch ook een blijvend aandenken aanU te moeten offreeren. (Hierbij wordt het cadeau, een prachtige pendule met lusters van het omhulsel ont daan.) Aanvaardt dit cadeau als blijk van hooge waardeering, het herinnere U, dat de tijd rusteloos heen vliegt. Met den wensch dat Gij nog langt moogt werkzaam bljjven, ten zegen van Bolsward, en dat gelijk tot heden Gij met den Bur gemeester, de Wethouders en den Raad een harmonisch geheel zult mogen blijven. Deze vrooljjke stemming, waarin de natuur heden mee werkt, waarvan het dundoek getuigt, blijve bij U voortdurend in dankbare her innering. (Applaus.) De heer Feenstra. Mijnheer Laagland. Het is mij eene aangename gewaarwording dezen dag te hebben mogen beleven. Vele jaren toch heb ik met U doorleefd, en steeds m de beste verstandhouding. Ik wensch daarom dat de heer Laagland nog lang moge werkzaam zijn, tot vreugde van de gemeente en zijn gezin. (Applaus.) De heer Eisma. Vriend Laagland! Een bijzonder genoegen is het ook mij, mijne gevoelens te kunnen uiten. Het is voorzeker een goede gedachte U in deze antieke raadszaal geluk te wenschen, dezelfde zaal, waarin Gij voor 25 jaren hier uwe functie hebt aanvaard. Van de tegenwoordige raadsleden had niet één toen zitting, ze zijn heengegaan, overleden, op slechts een enkele na, die ik met genoegen nier thans aanwezig zie. Men ziet het, niets is bestendiger dan de verandering. U bleeft tot heden op uw plaats. Ik heb reeds vele jaren met U mee gewerkt, zoowel op moreel als intellectueel gebied. Met een kleine tusschenruimte, was ik reeds 18 jaren raadslid en heb U ook daar leeren kennen als een eerlijk man, met een goed hart, werkende speciaal voor het belang der gemeente. In uwe betrekking waart gij immer op uw post, met lust en ijver steeds diende U getrouw de Commis sion, die uw hulp noodig hadden. Het is thans reeds de 3e Burgemeester, die Gij hebt terzijde gestaan, steeds waart Gij de vraagbaak van de wisselende raads leden. Immer hebt Gij U gehouden op on zijdig standpunt, in den raad vervuldet Gij steeds met talent de zwijgende rol, nl. het notuleeren van het vernandelde, waarvan naar ik meen Gij reeds 445 malen de notulen hebt opgesteld, zonder ooit een aan merking van beteekenis daarop is kunnen worden gemaakt. Gij hebt uw taak vervuld niet als een geletterd man, doch als een ambtenaar van goeden wilwerkzaamheid en welwillendheid kenmerkte U. ’t Is daarvan ons een ge noegen in deze zeldzame bijeenkomst U thans te zeggen wat wij gevoelen, ’t Is ons aller wensch, dat Gij na zoo de gemeente te hebben gediend, het u gegeven mag zjjn nog vele jaren met denzelfden ijver werkzaam te kunnen zijn, en dat onze goede verstand houding moge voortduren Ik breng U mijne hulde! (Applaus.) De heer 1. de Boer. Ik verstout mij de eerste der raadsleden te zijn, die het woord vraagtdaar ik de oudste in jaren ben, zal men mjj mjjn voorbarigheid niet euvel duiden. Het was mjj een aangename gewaarwording toen ik vernam, dat op deze wjjze dit jubileum zou herdacht worden, en gaarne breng ik aan Burg, en Weths. daarvoor mjjn dank. Geachte secretaris, het voorrecht U heden te beurt gevallen, zal U ongetwijfeld een aangename gedachte zjjn geweest dezen morgen bjj ’t ontwaken. Het is een groot voorrecht dat U de noodige kennis, verstand en kracht geschonken zjjn om 25 jaren zoo uw taak te vervullen. In al dien tjjd zult Gij gewis veel zoetheid Bolswardsche Courant. T 4 BIJ GELEGENHEID VAN HET HUWELIJK VAN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1