NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSBRAOEEI. Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 13. Ontvangen: PRACHTIGE W A F 15A Praatjes over dit en dat. g DONDERDAG 14 FEBRUARI. JUJttAJN KUiUB, BINNENLAND. TANDARTS, VOOR INGEZONDEN. aas, De trein zelt zal niet binnen de twee jaar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. XVI. Mijnheer de Redacteur! In hetzelfde nummer uwer krant, waarin Ge mijn laatsten brief opnaamt, trof ik nog een ingezonden stuk aan over de zitting van Nieuwst ad G. no. 84, Leeuwarden, Consult te Sneer eiken DINSDAG van 9-4 uur, Suupmarkt 97, ten huize van den Heer VELTMAN. de dood geconstateerd, het lijk werd het hoofdbureau van politie te Utrecht ge bracht; tot nu toe is de naam van den (vermoedelijk pl. m. 35 jaar oud) „liet waaggebouw, Pa zei KI; „daar wordt toch een andere bestemming voor gezocht, zou dat misschien ook ge schikt zjjn?” „Neen jongen, dat gaat niet. Daar is wel licht, lucht en ruimte genoeg, maar daar op dien steenen vloer krijgen de leden van het stembureau koude voeten, en boven dien, een verkiezing is een ernstige, ge wichtige en deftige zaak, en alleen de raads zaal vind ik daarvoor juist geëigend. Het getal gebrekkigen en ouden van dagen is procentsgewjjze toch ook niet groot genoeg, om daarvoor alle kiezers naar een minder geschikt lokaal te troonen. Men moet ook niet vergeten, dat de kie zers die niet wel ter been zijn, gaarne worden geholpen. De kiezers wagentjes rijden immers zulke dagen, en wie niet trappen beklimmen kan, wordt gaarne geholpen. Ik help ook gaarne een handje mee. En zijn die stadhuistrappen dan zoo lastig, ik kan ’t niet vinden. De leuning van ’t bordes is bepaald solide, en met een tree of tien is men reeds op de vierschaar. Daar, bij de voorposten en schildwachten, kan men ge voegelijk even uitrusten om dan het andere trapje op te gaan, dat ook niet lastig is. Neen hoor, dan heb ik wel met andere trappen kennis gemaakt. Altoos denk ik nog met schrik aan het vorige registratie-kantoor. Wanneer ik daar mijn vermogens-belasting had gebracht, was ik steeds blijde, weer heelshuids op Gods aardoodem te staan. Ja, van kantoren gesproken, het tegenwoordige registratie-kantoor heeft geen hooge trap, doch ’t is zoo donker in ’t portaaltje van die trap, dat het haast een uitkomst mag heeten, als men de deurknop van ’t kantoortje heeft gevonden. Een salon voor kantoor ie bestemmen, gelijk de rijksontvanger zich een heelen tijd de weelde heelt veroorloofd, dit mag men niet vergen, maar een kantoor behoort m.i. toch niet als ’t ware wegge moffeld te zijn. Daar had je het kantoor ook van onzen voormaligen gemeente-ont vanger, het was een toer het te vinden. Dan heeft de tegenwoordige ontvanger het geriefelijker ingericht. Dat kantoortje is wel niet groot, maar voor ’t loketje kan je het verschuldigde offeren en je bent direct weer op straat. Uw dw., JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 11 Februari 1901. P.S. De verhoudingen in onzen Raad, waarover ik beloofd heb te schrjjven, moesten tot een volgenden brief verschoven worden. Gaasterland, 11 Febr. De vele ge vallen sneeuw der jongste weken veroor zaakt hier veel ongerief en schade. Ten eerste klagen de houthakkers; deze toch moeten op een bepaalden tijd (1 Maart) met hun werk klaar zijn en staan nu dagelijks tot aan de enkels in de sneeuw te werken. Dat zulks de gezondheid schaadt, laat zich denken. De andere arbeiders kunnen van wege de hardheid van den en alzoo niets verdienen. Voor hen is ’t bepaald een slechte tijd. Sedert 1 Jan. hebben ze zoo goed als niets verdiend. Voor het wolvee is de huidige toestand mede slecht. Witmarsum, 10 Febr. Evenals bij andere coöperatieve Zuivelfabrieken was ook hier de vraag aanhangigal of niet uitbetaling naar vetgehalte. Een commissie werd benoemd om rapport uit te brengen over de beste wijze van uitbetaling. Zaterdag jl. zou door de leden worden beslist. De voor en tegenstanders waren allen opge komen ter vergadering. Bjj stemming bleek, dat 108 stemmen tegen en 42 vóór vetge halte waren, zoodat de oude wjjze van uitbetaling zal voortgezet worden. Fr. Zuidwesthoek, 11 Febr. De feesten, alhier de vorige week ter gelegen heid van het huwelijk van H. M. de Ko ningin gevierd, hebben een waardig ver loop en een kalmen afloop gehad. Baldadig heden bij de vreugdevuren, waarvoor hier en daar gevreesd werd, kwamen niet voor. Met wat takkebossen en eenige teertonnen wist men zich vrooljjk te maken. Te Stavoren ging een der aldaar ge stationeerde pleizier-kottertjes van de Engelsche reederij in vlammen opdit ongeval verwekte heel wat hilariteit. Kit cheners’ werk“ heette het eerstlater kreeg een verdwaalde Engelsche bom de schuld thans blijkt, dat het scheepje uitgediend had en afgedankt stond te worden. Oudemirdum, 11 Febr. Voor een paar dagen kwam aan het hulpkantoor der posterijen alhier eene briefkaart ter bestel ling aan met het volgende adres: „Aan den heerlandbouwer te Oudemirdum11. „Onbestelbaar11 zal men allicht denken. Toch niet. De afzender had n.l. eene zoo nette en duidelijke teekening van de boer derij op de oningevulde plaats van het adres aangebracht, dat onze wakkere brievengaar der er ras mee terecht was. Voor hen die mochten meenen, dat men hier met eene „flauwe grap11 te doen heeft zjj bericht, dat de naam van den „geadresseerde11 den af zender, zooals later bleek, onbekend was. Al weer een bewijs van het practisch nut van het teekenen. Westergo, 11 Febr. Aan het ter ge legenheid van het huwelijk van II. M. de Koningin te den Haag gehouden défilé van muziek-vereenigingen werd uit Friesland deelgenomen door de corpsen uit Molkwe- rum, Oudega (W.), Oosterend en Wommels. De afgevaardigden dier corpsen zijn ten hoogste voldaan over het aangename uit stapje, dat hen in gelegenheid stelde de ver sieringen in de Residentie te bezichtigen en te profiteeren van de genoegens door de ge legenheid aangeboden. Sneek, 11 Febr. Hedenmorgen is van hier over Heeren veen naar Utrecht vervoerd de gewezen exportslager F., wiens beide voeten zijn bevroren gedurende den tijd, dat de man verblijf hield in een ongebruik- ten wagen. Naar men ons meedeelt, was F. iemand die niet vrij van drankgebruik was. Zijn geld, een aardig sommetje, moet er door zijn, en de familie moet thans weinig meer van hem willen weten. In Utrecht zullen beide lichaamsdeelen, volgens ’t oordeel van een geneeskundige, moeten worden geamputeerd tot de enkels. Kimswerd, 11 Febr. In eene vergade ring van stemgerechtigde lidmaten der H. G. alhier, is met algemeene stemmen be sloten ’t beroepen van predikanten en ’t benoemen van kerkeraadsleden, in de eerst volgende tien jaren, op te dragen aan de lidmaten zelve. Door gebrek aan hokken, waarin ’t vlas bewerkt moet worden, ziet men hier ’n paar arbeiders werkeloos rondloopen. Er is werk, de menschen willen werken, maar ’t ont breekt aan onderdak. Ernstige aanranding van twee meisjes. Holwerd, 10 Febr. Vrijdagavond had hier een brutale aanranding plaats. De zus ters Pietje en Vogeltje Klok van Bljja, respectievelijk 21 en 20 jaar oud, hadden een theevisite gebracht bij familie te Tor naard en keerden te ongeveer vyf uur huis waarts. Op 10 a 15 minuten afstand van ons dorp ’t was toen ongeveer zes uur kwamen, aldus het verhaal van Pietje, onverwachts twee mannen uit een hoogen wal te voorschijn, die onder bedreigingen geld van de meisjes eischten. Pietje bood hare portemonnaie met f 1,25 aan en verzocht hen verder met rust te laten. Hiermede waren de onverlaten echter niet tevreden en mishandelden Vogeltje, nadat deze te kennen had gegeven, dat ze geen Het feestprogramma was aardig gevuld en alles liep vlot van stapel. De stad was in feestdos, en dit is mij het bewijs, dat er niet veel Nederlanders zijn, die „beslist tegen dit feest zijn”, en die het „koud laat of de Koningin trouwt of niet”. Het Nederlandsche volk weet, vrat Oranje voor ons Vaderland was, en hoopt dat het Huwelijk van de laatste telg van dien alouden stam moge worden gezegend, ook om ’t belang van ons dierbaar vaderland. Ik begrijp evenwel niet, dat dezulken, die dan voorgeven zoo koud te zijn voor het hoogste gezag in den staat, en om hun koelheid goed te laten uitkomen, geen oranjestrikje op hun borst nemen, toch bij de gehouden feestelijkheden mee in ’t voorste gelid staan. Ik voor mij zou, als ik niet geneigd was feest te vieren, stilletjes thuis blijven. Een enkel woord moet mij nog van ’t hart over het concert in de kerk des namid dags. Mijnheer de Redacteur! uw verslag- gever ergerde zich, dat er geapplaudisseerd I I I werd, en hij acht de plaats ontwijd door dat J handengeklap. Nu ’t is waar, ik had ook liever gehad dat het was achterwege geble- A S vFclicliven> doch ik merkte daar twee zaken op, --die mij veel meer ergerden.Datapplaudisse- ment en dat zegt uw verslaggever ook was blijkbaar goed bedoeld, doch het vreeseljjk gedrang, toen ten half drie de deuren voor ’t publiek open kwamen, daar 4 weet ik geen vergoelijking voor. Enkele noodkreten heb ik zelfs gehoord van vrouwen ’die bijna platgedrukt werden. Ik zag tus- schen dien binnenrukkenden stroom enkele mannen zich zoo haasten om nog sneller vooruit te komen, dat zij de voor hen zijnde vrouwen op zij en bijna omver duwden. Zij stompten met de ellebogen om ruimte te krijgen, en het scheen een woede als ging het naar Klondyke. Zulke handelingen in een kerk, dat vind ik banaal. En dan nog dat rookenDat rooken in de kerk, ook zelfs toen het reeds dringend verzocht was, er mee op te houdenZie, daarvoor is geen vergoelijking te vinden. Dat zijn zaken, met slechte bedoelingen bedreven. Dat geschiedt om anderen hinderlijk te zijn. Waarom, gij onverschilligen, dieniet scheent te weten waar je je bevondt, waarom gingt gij op naar dien tempel? Wat schoon geheel, daar in één gebouw alle gezinten vereenigd te zien, om hun hulde te betuigen aan het koninklijk gezag, om feest te vieren ter gelegenheid van het Huwelijk onzer geëerbiedigde Koningin! Dat feest droeg een ernstigen stempel, die tempel was ook op dat oogen- blik geheiligd, èn door de kunst die daar werd beoefend, èn om de gebeurtenis van dien dag, welke daar werd gevierd. De schoone zangnummers hadden voor u, die het feest ontwijdden, immers geen waarde, geen beteekenis. ’t W aren ten uwen opzichte paarlen, geworpen voor de Doch laat ik zoo geen afscheid nemen van dien schoonen dag. Laat ik mij liever vermeien in den optocht met lampions, al moest men daarvoor op sommige plaatsen het zwermervuur trotseeren, en laat ik vooral nog eens denken aan den gezelligen ayond in „Amicitia”. Daar was Bolswardsche eensgezindheid, daar was de goede wil leider van de feestvreugde, en waar dit het geval is, moet een avond slagen. Wat gulle woor den werden daar gesproken Laat ik dezen brief besluiten ook met een hartelijk woord van dank aan allen die hebben meegewerkt tot het welslagen van den dag. Dank aan de Feest-Commissie, die zich zoo beijverd heelt om in zulk een korten tijd de zaak zoo Hink voor elkaar te brengen, in ’t bij zonder aan haren Voorzitter, den rechten man op de rechte plaats. Wanneer wjj ’t voor recht krijgen, dat het Koninklijk Echtpaar op de rundreis door ’t Vaderland ook ons stedeke wil bezoeken, dan zullen wij allen opmeuw ons beijveren om onze liefde voor Oranje te toonen. man (vermoedelijk pl. m. 3a jaar oud) onbekend. De 11-jarige F. M. Mulders, het meisje dat de vorige week in de ouderlijke woning in de Korte Hillestraat te Rotter» dam in brand geraakte, toen zij in nacht gewaad te dicht bij een brandende kachel kwam, is aan de brandwonden overleden^ M. de R.Ik ben door dat ingezonden stuk geheel van mijn onderwerp afgedwaald, dat ik zoude behandelen. Het was n.l. mijn plan in de eerste plaats te spreken over bet feest van j.l. Donderdag. Het is natuurlijk een groot verschil of men eene gebeurtenis nog in de toekomst heeft, dan wel of die reeds tot het verleden behoort. Toen ik den 26 Januari mijn vorigen brief schreef, had ik, eerlijk wil ik het bekennen, geen groote verwachting van dat feest, en ik verheug mij, dat mijn schatting verre overtroffen is. t Was na het treurig succes dat hier verkregen was voor het huldeblijk, wel een moedige daad van de Commissie, om op nieuw bij de burgerij aan te kloppen. Ik respecteer het, dat de heeren de stoute schoenen aantrokken en persoonlijk rond gingen. Ze hebben succes gehad, zoowel met die inzameling als later met de eigen lijke feestviering. Waarlijk met de beperkte middelen hebben ze weten te woekeren om toch den geheelen dag wat te doen te geven, grond en de sneeuw in ’t geheel niets doen geld bjj zich droeg, op afschuwelijke wjjze; o. a. werden haar de belletjes uit de ooren gescheurd en werd het meii-je als ’t ware geworgd. Toen de onverlaten afdropen, vluchtten de meisjes terug, doch Vogeltje viel, na een poos geloopen te hebben, be wusteloos neer en kwam eerst des anderen morgens weer tot bewustzijn. De inmiddels ontboden geneesheer ver klaarde haren toestand bedenkelijk. Eerst hedenmiddag is het meisje naar hare ouderlijke woning vervoerd. De politie zoekt ijverig naar de daders en ’t is te hopen dat ze hierin spoedig slaagt. Schoterlands Westhoek, 11 Febr. De turf handel belooft zeer druk te worden. Vooral door de hooge cokesprijzen is de voorraad turf snel opgeruimd. Dit jaar schijnt men daarom de vervening op groote schaal ter hand te willen nemen. Een bejaarde arbeider althans verklaarde uwen correspon dent, dat te dezer zake iets zeer ongewoons is gebeurd. Vroeger vervoegden de trekkers en spitters, al was de reis ook nog zoo ver, zich omstreeks Januari bij hun gewonen baas om opnieuw hun arbeid aan te bieden. Nu zoeken verscheidene verveners zoowel hun vaste als andere arbeiders op met de vraag, of ze voor hem willen werken. Die ommekeer toekent. Molk we rum, 11 Febr. De knecht van den bakker v. d. M. alhier had, terwijl hij zich haastig naar eene met kokend vocht gevulde kneedtrog wilde begeven, het on geluk te struikelen. Hij schoot daardoor voorover in de trog en brandde zich zoo ernstig aan gelaat en armen, dat onmid dellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De jongeling zal geruimentyd zijn werk niet kunnen verrichten. Lemmer, 11 Febr. Het is voor onze visschers een schrale tijd. Nog steeds toch sedert 1 Jan. is onze haven van de open zee door het ijs afgesloten en konden ze dus niet ter vischvangst uitzeilen. Velen hunner waren de vorige week nog aan het spiering visschen onder het ijs, doch deze visscherij loonde in den laatsten tijd de moeite niet. In het geheel werd hier de vorige week nog 601MJ pond van op deze wijze gevangen spiering aangevoerd, doch daar ze voor het grootste gedeelte klein van stuk was, werd slechts 2 a, 3 ct. per pond besomd. De stoombootdienst Groningen via Lem merAmsterdam is sedert gisteren weer via Stavoren geopend. Schoterlaud’s Oosthoek, 7 Febr. Dat de wet op de leerplicht nu reeds uit stekend werkt, kan blijken uit het feit, dat de scholen reeds veel beter bevolkt zijn en de ouders veel meer hun belangstelling doen blijken door opgave der redenen van verzuim te doen bij ae onderwijzers. Hepk. Adv. BI. Een nieuwtje op verkiezingsgebied. Ds. A. v.d. Heide, predikant te Engelum, zal daartoe aangezocht vanwege de S. D. A. P. in het district Franeker pro paganda maken voor de candidatuur van mr. Troelstra, waarbij hij gebruik wil maken van een sciopticon om lichtbeelden te geven betreffende het „lijden en strjjden der arbeiders.11 Amst. Ct. Men weet, dat de beide Spoorweg maatschappijen aan H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal als huwelijksgeschenk een Koninklijken trein wenschen aan te bieden. Deze trein zal bestaan uit vier waggons, twee prachtrijtuigen en twee bagagewagens. Gedurende het verblijf van het Hooge Echtpaar te Amsterdam zal Hun de teeke ning van den trein worden aangeboden. De trein zelf zal niet binnen de twee jaar gereed zijn. Zaterdagavond is een reiziger 3e klas voorbjj het kruispunt van den Ned. cen- traalspoorweg bij Utrecht uit den trein gesprongen, komende uit de richting Hil versum. Hij werd geslingerd op het andere spoor en door een trein, uit tegenoverge stelde richting komend, overreden. Door den politie-arts van der Kaaij werd de dood geconstateerd, het lijk werd naar Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1