Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 14. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAH.O EN VTONSBB&OBSt ZONDAG 17 FEBRUARI. BINNE1NLA1ND. een Keimes ia 1611. X f VOOR zich vereenigt by de XI INGEZONDEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I 11 I I I is. ’t Zou ook wat wezen, dat de meerderheid der kiezers naar een ander lokaal moest worden getroond en dat om zoo’n stuk of wat oude strompelaars of eenige kreupelen, lammen of sukkelaars. Neen, dat gaat niet, laten ze dan liever van de groote goedheid van Jochem profiteeren en zich maar naar boven laten sjouwen. De raadszaal is dus het aangewezen lokaal en al was nu die zaal ook op den eersten om gang, dat deed er niet toe, want Jochem kan er wel komen, ’t Is zeker een vlugge vent, die Jochem. Ik wou dat ik wist wie het is! Maar ik begrijp toch niet, wat die man er tegen heeft, dat die stemming op een andere plaats zou geschieden. Ik denk, er zullen buiten hem, niet velen zijn, die het zooveel kan schelen, waar of de stemming plaats heeft, men komt er toch niet, om het lokaal te bewonderen, men is er misschien een paar minuten in. Het bezwaar dat Jochem heeft om het waaggebouw er voor te gebruiken is toch al te kinderachtig; de verschillende inspecties hebben er ook steeds in plaats en dan wordt daar immers ook niet aan gedacht en boven dien zou er voor de koude voeten der heeren, wel een middel zijn. Jochem schijnt te denken, dat de winter niet weer zal eindigen, maar hoewel hij ons lang met zijn bezoek vereert, zal hij toch Juni wel vertrokken zijn en het weer dan wel wat zachter wezen, zoodat men dan voor koude voeten, niet meer zoo bang behoeft te zijn. Ik vind die gedachte van Klaas nog zoo slecht niet. Maar anders, de Broerekerk of een school lokaal en misschien zijn er nog wel meer gelegenheden, welke men geheel kosteloos kon krijgen, buiten de concertzalen en ver- gunninglokalen, waar Jochem zoo beyreesd voor schijnt te zijn. Wat die andere trapgeschiedenissen aan betreft, ook ik vind, dat de belastingkantoren gemakkelijk te bereiken moeten wezen, maar toch nog niet zoo noodzakelijk als de plaatsen voor de stemming, want de belasting kan men nog door een ander laten bezorgen en dit gaat met de verkiezing niet, dan moet men persoonlijk. Als dat waar was, dat men er iemand anders heen kon laten gaan, dan had ik er niet over geschreven, gelijk Jochem nu nog doet over de belastingkantoren, waar er nu nog een bij is, waar hjj den deurknop bijna niet kan vinden. De deurknop niet vinden? Hoe is ’t mogelijk, die zit toch zeker niet onder op den dorpel, of boven aan de deur? Ik heb wel eens meer gehoord van iemand, die den deurknop niet kon vinden, maar dat was geen vijand van concertzalen of ver- gunninglokalen. En nu houd ik er mee op en heb geen plan om een letter meer over deze zaak te schrijven, want ’t zal mij persoonlijk wat hinderen of er een andere plaats voor de stemmerij komt of niet. Kan ik er zonder halsbrekende toeren komen, dan stem ik en anders niet en ’t is al een wonder, als ’t aan een stem ligt. U dankende voor de plaatsing ben ik, UEd. dw. dnr., P. Th. SCHUURMANS. Mynheer de Redacteur! Als ’t niet te veel gevergd is, zou ik u nog wel willen vragen om een plaatsje in de Bolswardsche Courant voor onderstaande. Ik had in ’t geheel geen plan om nog eens de pen op te vatten, want ik houd niet van die krante schrijverij, maar daar is een zekere Jochem, die het heeft over mijn stukje en meent de heeren den raad te moeten geven, om toch vooral de raadszaal te behouden voor de stemming. Jochem was zeker bevreesd, dat er een andere plaats voor zou worden aangewezen. Doch ik voor mij geloof, dat die vrees ongegrond was, ’t wou mij tenminste niet aan, dat daar verandering zou komen en nu in ’t geheel niet meer, nu Jochem er tegen Zurich, 12 Febr. Verleden week had de verhuring der Kerkelanden plaats. Als overal elders was er veel animo, voor velen te veel. Waar toch moet het heen, wan neer de prijzen als hier worden opgedreven tot 40, ja zelfs 50 gld. per pondemaat. Slechts een enkel, minder goed perceel, ging voor minder van de hand. De opnieuw met strengheid ingevallen vorst is voor onze vissohers eene groote teleurstelling. Het vischwant is in orde gebracht, maar het visschen zal nog lang laten wachten, ook door de vrees voor het ijs, dat nog in groote hoeveelheden op dijk en waard zit. Voor Makkum is die hoe veelheid nog zoo groot, dat het ook bjj ’t sterkste dooi weer nog weken zal duren, voor daar gestroomd kan worden. Lemmer, 14 Febr. Nog steeds is onze haven door een breeden zoom ijs van de open zee afgesloten. Gisteren konden wij van af onze kust aan den gezichteinder Urker visschers hun beroep zien uitoefenen waaraan voor onze visschers nog geen denken is. Sommige van de schippers, die hier hebben overwinterd, hebben, het wach ten op de open haven moede, zich door stoom booten binnendoor naar Stavoren laten sloepen, ten einde van uit die haven zee te kiezen. De stoombootdienst Groningen via Lem merAmsterdam, die de laatste dagen via Stavoren plaats had, is opnieuw wegens de vorst gestaakt. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Hol werd. Het aangerande meisje Vogeltje Klok van Blija, die zoo deerlijk werd mishandeld en omtrent wie het ge rucht geloopen heeft, dat zij reeds was over leden, is nu gelukkig tot het bewustzijn teruggekeerd en aan de beterende hand. Kuinre, 13 Febr. Naar wij vernemen, is met handhaving van een besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Kuinre tot ontslag van den onderwijzer J. Mulder Pz. wegens overtreding van art. 35 der wet op het lager onderwijs, het daar tegen door den gemeenteraad ingesteld be roep bij Kon. Besl. ongegrond verklaard. St. Nicolaasga, 13 Febr. Alle werk zaamheden aan de tramlijn staan reeds stil sedert Kersttijd. Heden zou men weder be ginnen, doch de opnieuw ingevallen winter verhinderde zulks weder. Jammer voor velen hier en in den omtrek, die hunkeren naar arbeid, want ook overigens valt er weinig te verdienen eene onbekrompen uitdeeling, de vorige week gehouden, kwam dan ook zeer van pas. Exmorra, 11 Febr. De kwakkel winter van den laatsten tijd heeft ook hier zijne slachtoffers geëischt. Wel zijn er gelukkig geene menschen, die bedrogen door de sneeuwige ijskorst, zoo’n tragischen dood vonden, maar een ramp blijft het toch. Ze hadden zich zoo gerust gewaagd op den bevroren vloed, een tiental lammeren van den landbouwer P. de Jong alhier. Helaas, geene van de zorgelooze schaapjes zag zijne weide terug. Als lijken werden ze onder het trouwelooze ijs weggehaald. Haskerland, 14 Febr. De gewichtige verkiezingen, die in den loop dezes jaars aan de orde komen, zijn ongetwijfeld de oorzaak, dat zich thans in deze gemeente zooveel meer personen dan in vroegere jaren aangemeld hebben, die plaatsing op de kiezerslijst als loon- en huurkiezer verzoeken. Vooral de laatste groep van kiezers breidde zich uit. Huurders van woningen, die al in 1897 aanspraak op kiesrecht konden doen gelden, deden nu voor het eerst aangifte. Hepk. Adv. BI. Harich, 14 Febr. In den af geloopen nacht had in ons dorp een ernstig ongeluk plaats. Terwijl nl. de voerman K. van Wijckel met eenige passagiers van eene kerkelyke vergadering te Sneek huiswaarts reed, schrikten de beide paarden in de nabijheid van den landb. J. T. met het gevolg dat ze met het rijtuig in eene diepe, met ijs bedekte vaart terecht kwamen. De inzit tende personen hadden zich bijtjjds weten te redden, de voerman deelde evenwel in het lot der viervoeters. Het rijtuig werd zeer erg gehavendmet een der paarden had men ruim 2 uur werk het te verlossen, zoodat het niet bij machte was, de reis voort te zetten. Het werd met den wagen bij genoemden T. in veiligheid gebracht. Met het andere paard werd de reis te voet voortgezet. De erge gladheid van den weg heeft veel tot het ongeluk bijgedragen. De Rechtbank te Leeuwarden legde Woensdag 25 gld. boete op aan Klaas V. te Makkum, beschuldigd van diefstal van een ijzeren takelblok ten nadeele van de firma Hubert Co., te Sneek. Te Rotterdam is gisterennacht door agenten van politie aangehouden de notaris klerk S., die verdacht wordt, zich in de laatste weken bjj herhaling ten koste van verschillende winkeliers te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van boekwerken, die hij op zicht haalde, en aan oplichting van karpetten en van een gouden horloge. Als zijn adres had hij opgegeven: Erasmus- straat, waar hij echter geheel onbekend bleek te zjjn. Thans is bij opgesloten op het politiebureau in de Pauwensteeg. Zijn aanhouding was door de justitie verzocht. N. R. Ct. Gisteren is medegedeeld, dat het ver miste dienstmeisje Naatje Krjjnen uit de Brouwersgracht is opgevischt. Het lijk is door de politie met groote zorg, om het zoo weinig mogelijk van staat te doen veranderen, op het droge gebracht en naar het politie-bureau op de Heeren- markt gedragen, en van daar, nadat het door de verwanten herkend was, ter be schikking gesteld van de Justitie, die het voor de schouwing, naar het Wilhelmina- Gasthuis heeft doen vervoeren. Juist Woensdag was W. Prenger, de man in wiens gezelschap het ongelukkige meisje het laatst gezien is, en die in ver band met hare geheimzinnige verdwijning in hechtenis was, mt de gevangenis ontslagen. Thans is hij opnieuw gearresteerd. Het was de avond van 24 December 1811, toen Napoleon, op het paviljoen van de Tuilerieën, te tien uur ’s avonds alleen in zjjn studeervertrek aan den arbeid was. De groote zaal was schaars verlicht; vergulde voorwerpen waren het duidelijkst te onderscheiden; mooie schilderijen ver sierden de wanden, gouden leeuwenkoppen dienden als knoppen op den armstoel van den Keizer en een viertal waskaarsen, op zilveren kandelaars, verlichten de papieren op de schrijftafel en de fraai ingebonden boeken van groen marokijn, met de letter „N“ en kroon versierd. Reeds twee uur lang werkt de beroemde man en gaat op aardrijkskundige kaarten de bewegingen van zjjn leger na; het hooge voorhoofd, met de donkere lok, fronst zich boven het papier, wanneer de veroverings plannen worden overdacht. De kaart van Azië ligt voor hem en de fraai gevormde, bijkans vrouwelijk blanke hand, zoekt langzaam, door Perzië heen, een weg naar Hindoustan. Naar Indië wil hij over land. Nu zijn vloot is vernield, zal hij beproeven het gebate Engeland te treffen in zjjn kolonies. Hij kende het Oosten reeds en had daar een onsterfelijken naam verkregen; de Njjl had hem als overwinnaar gezien en hy weet hoe de volkeren in de verte begoocheld kunnen worden. Keizer van Europa! Sultan van Azië! die beide titels moeten in zijn grafsteen zyn uitgehouwen! Een hinderpaal is het groote Rusland; waar, had hy de vriend schap van Alexander niet kunnen behouden, geen nood! hy zou hem overwinnen. En de eierlyke hand bladert in de groote boek- deelen en gaat de Ijjsten na, die hem met groote juistheid opgeven, hoever het leger al gevorderd is en zich vereenigt by de Niémen. „Keizer van Europa! Sultan van Azië!“ Het Rijk dat hij zal stichten, zal hy zijn erfgenaam achterlaten. Op 20 Maart van hetzelfde jaar was hem een zoon geboren en de mond van den strengen Keizer wordt omgeven met een gelukkigen, trotschen glimlach als hy denkt aan dien erfgenaam van zyn roem en macht, aan het kind dat dicht by hem slaapt, in het stille paleis. Plotseling heft hij het hoofd op met eene beweging van verbaasdheid. Vanwaar dringt dat vreemde geluid door de zware gordijnen en dikke muren? Het is alsof de groote gouden bijen, die op de zyden draperieën geborduurd zyn, beginnen te gonzen en de Keizer luistert, luistert hoe langer hoe oplettender, tot hy in dat geluid klokke- tonen onderscheidt. O, ja... het is Kerstmis... de mis van middernacht... het zijn waarlyk de klokken van alle Parysehe kerken, die de herinne ring aan Jezus’ geboorte helpen vieren klokken, die door hem in de torens zyn hersteld, toen de consul van Frankrijk de goede verstandhouding met Rome had weten te bewerken. Hoe menigmaal hebben die klokken niet geluid te zyner eere! Roepstemmen voor de Te Deum’s na eene overwinning. En wat heeft de lucht van die tonen weer- galmd, enkele maanden geleden, op den geboortedag van den Koning van Rome; onvergefelijke datum, waarop de hemel den held een zoon schonk, als om de erfe lijkheid van diens werk te verzekeren en den duur van zjjn roem te bevestigen. Thans luiden de klokken, even jubelend en zegevierend als voor Austerlitz en Wagram, in dezen konden Kerstnacht, ter herdenking van het kind, geboren in een stal, zoon van een eenvoudig timmerman uit Nazareth. Hoeveel tijd is er verloopen sinds de zang weerklonk der engelen: „Eere zy God en vrede op aarde De Keizer luistert naar die Kerstklokken. Hy peinst, hy herinnert zich zyne kinds heid en jeugd, hij herdenkt de mis te middernacht gehouden door den aarts bisschop, zijn oom, in de kathedraal te Ajaccio en de terugkomst daarna in de ouderlijke woning, die getuige was van armoede en geldelijke zorgen. Hy ziet zijne moeder voor zich, de schoone vrouw, wier gelaat den stempel draagt van moeite en leed. De Koning van Rome, de zoon van Napoleon Boneparte en de Aartshertogin van Oostenrijk, zal geen zorgen kennen. En steeds luiden de klokken en verkon digen in den kouden Decembernacht, dat het Kerstfeest is aangebroken. De portier van de Tuilerieën, die met den bonten muts op het hoofd heen en Weer stapt om zich de voeten te verwarmen. herinnert zich het gebed en gezang, hem door zijne moeder geleerd, toen hij als knaap aan haar knie zat; hy denkt aan het kind Jezus in de kribbe, eene gedachte opgewekt door het luiden van de Kerst klok. De Keizer hoort in dat galmen geen vrome stem, geen oproeping ten gebede, hy denkt slechts aan zijn zoon en krjjgt een onweerstaanbaar verlangen hem te zien. Hy staat op, klapt even in de handen en oogenblikkelyk opent zich eene deur en verschijnt Roustan. Op een teeken van zyn meester neemt hij een van de kande laars op, en voorgelicht door zijn getrouwen Mameluk, loopt hy de vertrekken door en gaat regelrecht naar de slaapkamer van zijn kind. By het binnentreden wenkt hy dat de voedster en kamervrouw van den jongen Koning zich moeten verwyderen en gaat staan voor de wieg van het voor spoedig knaapj e. De Koning van Rome slaapt rustig en vast. Tusschen het fijne linnen en de echte kanten slingert zich het vuurroode moirée lint, het teeken van het legioen van eer, als een bloedstreep te midden van het reine wit; het mooie hoofdje dat zich verschuilt in het kussen, zal eens de zwaarste kroon dragen die de wereld biedt en het mollige kinderhandje, dat zich tot een vuistje samenknelt, zal immers den scepter han- teeren, hem door den vader nagelaten. Napoleon beschouwt zyn zoon. Hy staat in gedachte de Keizer peinst en nooit werd de hoogmoed van een mensch aan genamer gestreeld; hij weet dat de groot waardigheid bekleeders van het hof, de veldheeren, helden van Homerus gelyk, de Ministers, de uniformen met goud beladen, zich zullen buigen voor dat slapende kind hij weet dat de Jacobynen, de vroegere Koningsmoordenaars, thans in keizerlijke livrei gekleed zyn en als groote gunst het mollige kinderhandje zouden willen kussen. En steeds roepen de klokken op voor de middernachtmis; in dat luiden meent hy den voorttrekkenden pas te vernemen van zijn leger, of' wel het geratel in de verte der wagens op de bevroren wegen in Duitschland en Polen. Half bedwelmd door eerzucht voor zyn zoon, denkt hij meer dan ooit aan het veroveren van Rusland en Indiëhij staart den jongen Koning aan en zweert in dien stillen Kerstnacht, dat hy zyn lieveling al de tronen der oude wereld zal doen erven. Zijn eerste speel goed was Rome, wat zal de toekomst hem brengen Emir van Mecca! Radjah van Benares! dat zullen de titels zyn van zyn zoon. Een aardbol zal hy als kind in de hand hebben, een werelddeel zal zyn eigendom worden! Napoleon droomt voort, doof voor het heilige klokkengelui; geen gedachte keert zich tot hem, die de gansche wereld regeert en voor wien een keizerryk niets meer is dan een mierennest. Hy droomt zonder te voorzien wat gebeuren zal; hoe zyn leger zal bedolven worden onder de sneeuw aan de oevers van de Beresina, hoe zijn vaandels zullen doorschoten worden by Waterloo, dat de rots hem wenkt naar het eiland dat hem zal gevangen houden en zonder te vermoeden hoe de koning van Rome, in het park van Schönbrunn, als uitgeteerd jongman, met de Oostenryksche ster op de borst, gekleed in witte uniform, moede en afgemat, zal wandelen tusschen het stervend gebladerte. En terwyl de Keizer zyn reusachtige hersenschimmen droomt, zich zelf een tweeden Mars waant en de heerschappij van zyn erfgenaam onmetelyk acht luiden de klokken steeds voort, jubelend ter eere van het kind, geboren in een stal, die als man de wereld wist te o ver winnen, niet door geweld maar door liefde, en die na eeuwen nog vereerd wordt als de held der historie, wiens Ryk zyn zetel heeft in de harten zyner volgelingen. Bolswardsclie Courant 1 t’ s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1