Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 15. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSER A.ÖEEL DONDEBOA0 21 FEBKUAKI I h' BINNENLAND. Praatjes over dit en dat. X X VOOR INGEZONDEN. en J’ ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. XVII. •k Uw dw. dnr, D. TERHENNE. Bolswakd, 19 Februari 1901. ■1 op ’t hart geeft Jochem U de verzekering, dat zijn strafregister in dit opzicht nog geheel schoon is om vandaar verder de wereld in te trekken. Gewoonlijk zijn zij echter binnen eenige dagen weder in de kolonie terug en kunnen dan in de cel hun pleizierreisje nog eens overdenken. Haskerland, J 8 Febr. Op de aangifte biljetten ter plaatsing op de kiezerslijst als loonkiezer, moet aan ’t slot worden ingevuld „Reden, waarom bij verzoekt geplaatst te worden op de kiezerslijst/ Met die „Reden* wordt natuurlijk bedoeld de vervulde diensttijd en het loon. Een kiezer in deze gemeente had de zaak echter anders opgevat en vulde in: „Alge meen belang/ Sloten, 18 Febr. Heden, tegen den avond, is het aan de bemanning van de stoomboot LemmerSnoek, kapt. B. Sitenga, gelukt door het Slotermeer te breken, ’t Was een moeielijk werk, omdat er veel en dik ijs in het meer was, de doortocht eischte meer dan 3 uren. Indien de vorst dit niet belet, is dus de stoombootdienst van hier op Sneek, al is het dan ook gebrekkig, hersteld. Franekeradeel, 18 Febr. Bijna al de veehouders hier zijn lid van eene coöpera tie en alles marcheert zoo goed, dat ieder tevreden is over den loop der zaken. Van leveranciers hebben we de weten schap opgedaan, dat de veevoedering met mais en lijnkoeken nog nooit op zoo groote schaal is toegepast als thans. Ieder veehouder schijnt er zich op toe te leggen om melk- gevers te krijgen, omdat het zuivel zoo hoog in prijs is. En met dien meerderen aanvoer zal ook licht gepaard gaan vermeerdering van werkkrachten. Weer een uitzicht voor de ouders, die vragen„Wat zullen wij met onze jongens?* En dat met het oog op de hooge loonen, die door b neren k nee aten en meiden worden bedongen, niet zooveel jonge, sterke menschen met een draaiorgel of harmonika langs de huizen zullen loopen bedelen, ligt voor de hand. Er is immers behoefte aan werk krachten en over de loonen valt volstrekt niet te klagen. De bouwboer echter verkeert in minder gunstige positie; de graanprijzen zijn hem te laag, en ware het stroo niet Hink in prijs, zyn klagen zou nog meer grond vinden. „De tijden gaan vooruit*, zegt men hier algemeen. Mooi zoo maar hoe lang zal dat duren Reken niet te veel op 't goed, Dat gij nog ontvangen moet. Rottevalle, 18 Febr. In de heidestre ken van Achtkarspelen gebeurt het niet zelden, dat een paartje samen gaat wonen, zonder te trouwen. Een der oorzaken hier voor is de volgende. Als er zoo langzamer hand een talryker gezin komt, vermeerdert de scheutigheid der armvoogdij niet in die mate. Dan zegt de man: „ik moet meer hebben, of ik ga weg en dan kan je ’t met die vrouw en kinderen alleen redden. Ik ben er niet mee getrouwd*. En dat helpt in den regel. Bewoners van de Omloopsterheide onder Surhuister- veen zullen zich opnieuw tot den raad der gemeente Achtkarspelen wenden, om by hen eene school te stichten en, zoo dit niet baat, zich tot Gedeputeerde Staten richten. Hepk. Adv. BI. Een breipen in 't hart. Dezer dagen bemerkte een veehouder- te Ruinerwolde, dat een zyner koeien blijkens te weinig eetlust niet volkomen gezond was. De veearts werd ontboden, die na onder zoek constateerde, dat bij het dier hoogst waarschijnlijk een scherp voorwerp in’chart gedrongen en het daarom ongesteld was. Na een dag wachtens, in welken tijd de patiënt niet vooruit ging, werd de koe ver kocht en geslacht, waarbij in ’t hart de grootste helft van een breipen gevonden werd. Vermoedelijk was dit voorwerp met het een of ander voer in de maag gekomen en had het zich vandaar een weg gebaand naar genoemd lichaamsdeel. Het essentieel vergeten. Een dezer dagen zou er in het Bossche stadhuis een huwelyk worden voltrokken. Bruigom, getuigen en familieleden van bruidgom en bruid waren allen in de trouw kamer aanwezig. Tot de voltrekking kon echter niet wor den overgegaan, omdatde bruid niet verscheen. Bij vergissing was ze niet in een der rijtuigen opgenomen, die den stoet van haar huis naar ’t stadhuis moesten brengen. Onmiddellijk ging een rijtuig terug om de bruid te halen. Onder het publiek en de bruiloftsgasten heel wat vroolijkheid om zoo’n vergeet achtigheid, den zetel in den raad heeft bezorgd, dan wil men ook wel eens wat van hem hooren. Ja, er zyn zelfs menschen, die wel gaarne hebben, dat ze maar goed „op den ketel slaan/ Evenwel, dat vele praten heeft ook weer zijn schaduwzijde. Men kan zich dan ook verpraten en buiten zijn boekje gaan. Ja, een kiesvereeniging zou, als een afge vaardigde het al te bont maakt, hem zelfs ter verantwoording kunnen roepen, en een motie van afkeuring kunnen voorstellen. Op die wijze zou een raadslid zichzelf binnen- tijds „uit de gracie* kunnen praten. Dat gevaar loopt een zwijger zoo gauw niet doch op jabroers heeft men het in den regel ook niet staan. Wordt vervolgd. Uw. Dw. JOCHEM OPMERKER. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor een echt philantropische zaak eenige ruimte in uw blad verzoeken. Het is zeker wel aan enkele, doch lang niet aan alle heeren sigarenrookers bekend, dat de heer W. H. van Zanten Jr., steen fabrikant te Leiderdorp, voor eenige jaren begonnen is van verzamelde sigarenpuntjes tabak te laten fabriceeren, uitsluitend ten voordeele van de verpleegden in de Prins Hendrikstichting te Egmond a/Zee. Deze industrie (door den heer van Zanten geheel belangeloos gedreven) heeft begin Februari 1901 eene gewenschte uitbreiding gekregen. Toen werden toch aan 55 instellingen van liefdadigheid van verschillende gezindten, met eene bevolking van 942 mannen, 9420 onsen tabak verzonden, zoodat ieder oudje over 10 onsen te beschikken had, waarmede ze 10 weken moeten toekomen. Cijfers voorwaar, die weder het spreek woord bevestigen, dat vele kleintjes een groote maken. Waar deze gratis-tabakverschaffing zulk een om vang heeft genomen, is het noodig dat vele medewerkers hun omgeving op wekken tot het verzamelen van sigaren puntjes en worden hiervoor guillotines (doosjes, dienst doende voor het knippen en bewaren der puntjes) verkrijgbaar gesteld. De kosten moeten hoofdzakelijk bestreden worden door de kleine winsten op de guil lotines. Gaarne stel ik mij disponibel, om voor den kostenden prijs a 10 ct. deze doosjes te verschaffen en ook om de sigarenpuntjes in ontvangst te nemen. Gebroken sigaren en tabak in eiken vorm (behalve rookeinden en stelen), ja zelfs geldelijke bijdragen zijn welkom. U dankende voor de plaatsruimte, heb ik de eer te zjjn, Hemelum, 18 Febr. Op ons dorp worden in de laatste weken ijverige pogin gen aangewend tot de oprichting van eene Chr. school. Do leden van de Ger. gem. vooral ijveren hard voor het plan, dat naar we vernemen kans heeft verwezen lijk te zullen worden. Herhaaldelyk werden druk bezochte vergaderingen gehouden, waarin de zaak uitvoerig besproken is. Een terrein voor de te stichten gebouwen is reeds aangewezen. Heerenveen, 12 Febr. De vrouw van den beurtschipper Z. had heden morgen, terwyl ze met een ketel kokende koffie het trapje in het ruim op zou, het ongeluk achterover te vallen en de koffie in het gezicht te krijgen. Zjj brandde zich zoo deerlijk, dat dadelyk heelkundige hulp is ingeroepen. Lemmer, 18 Febr. Omstreeks 8 uur heden avond liepen velen onzer ingezetenen naar het havenhoofd, om een buitengewoon verschynsel aan de lucht waar te nemen. Onder aan de kimmen n. 1., in de richting Amsterdam, stak een breede lichtende streek hel bij de donkere lucht af. Het vermoeden van onze visschers is, dat te Amsterdam of daar in de buurt een felle brand woedt. Ooststellingwerf, 18 Febr. In den laatsten tyd zyn weer eenige verpleegden uit Veenhuizen ontvlucht, ofschoon er strenge straf op desertie is gesteld, ’t Schjjnt wel, dat sommigen het daar niet lang kunnen uithouden en tusschenbeide eenseen uitstapje moeten maken. Meestal hebben de vluchte lingen groote plannen en wenschen in de eerste plaats naar Meppel of Zwolle te gaan, ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Het heeft onze aandacht getrokken, M. de R! dat op een rapport van den Burgemeester, ter openbare kennis wordt gebracht, dat niemand het gebouw der stads werkinrichting mag binnentreden, zonder verlof van een der bestuurders. Toen wij daarover zoo zaten te mijmeren, zei Klaas Hedat yind ik vreemd, zouden ze bang zijn, dat ze de touwpluizers de kunst afzien En hoe kunnen nu de menschen, die het willen leeren, weten wat er eigenlijk van hen gevorderd wordt „Er is daar geen behoefte thans aan leerlingen, jongen, maar, naar men mij ver teld heeft, ziet dat verbod meer bepaald op de autoriteiten. Er moet dezer dagen een van die heeren zyn geweest, die heel wat aanmerkingen had te maken, vooral op de regeling der loonen, en de Bestuurders, die anders al haast niet weten hoe ze het met de financiën moeten schipperen, dan geheel buiten den koers zouden raken. Om des lieven vredeswille moet nu ieder, die de pluizerij eens in oogenschouw wil nemen, daartoe eerst permissie vragen. Ja, ja, die werkverschaffing dat zegt wat, vooral als de winter zoo lang voor vele werkzaamheden belemmerend werkt als zulks thans het geval is. Het materiaal (oud touw) kost haast evenveel als het daarvan gemaakte „werk* op brengt. In fmantieel opzicht is het touwpluizen dus ook al niet beter dan het vroegere vlasbraken, maar toch heeft het dit voor, dat het niet zoo’n stof boel is, dus niet zoo ongezond en ook lang niet zoo’n zware inspanning eischt. „Maar Pa, wordt er dan met dat touwpluizen niets verdiend „Wel ja, jongen, die menschen krijgen hun weekloon uitbetaald, al mag het geen lucratief baantje wezen, doch dat werkloon wordt er zoowat geheel bij ingeboet. „He! dan liet ik liever iets doen, dat wat meer winstgevend was.* „Zeker, daar is al genoeg op gepeinsd, maar men moet rekening houden met de omstandigheden. Vooreerst wil men geen concurrentie aandoen aan de hier ter stede uitgeoefende bedrijven. De klompenmakerij is daardoor ook al zeer beperkt in de keuze harer werkzaamheden, doch de touwpluizers, dat moet men niet uit het oog verliezen, zijn haast altijd menschen die geen ambacht hebben geleerd/ Hum, nou, zou mattenweven of stroo- vlechten dan niet geschikt zyn, Pa, dat is zeker ook geen zwaar werk, en dat zal toch wel voordeelen af werpen en heel wel te leeren zijn/ „’k Weet niet jongen, daar zyn nog al veel oude lieden bij, en je weet wel wat het versje zegt Een jong hondeke kan leeren springen, Een jong vogeltje kan leeren zingen, Een jonge papegaai leert menseden praat Maar als men oud is, komt leeren te laat „Ja, dat heb ik in mijn schoolboek al gelezen, maar de jongsten er van, die zouden ’t toch wel kunnen leeren, dunkt mij, en anders dan zou ik, als bij dat touw pluizen toch het werk niets atwerpt, de geschiktsten maar eens aan ’t reinigen van de straten zetten, want die zien er, als ’t dooi weer is, op enkele plaatsen schromelijk uit. „Nu ja, warempel Klaas, daar zeg je zoo wat. De straten hebben op sommige plaatsen wel eens een reinigingskuur noodig, en dan zou die werkverschaffing toch zijn nut hebben. Mijnheer de Redacteur! De heer P. Th. Schuurmans schijnt het mij nog al euvel te duiden, dat ik niet gaarne de raadszaal zou willen wisselen met een ander gebouw als stemlokaal. Hij be grijpt niet, schrijft hij, wat ik er tegen kan hebben, dat die stemming op een andere plaats zou geschieden. Wel nu, laat ik trachten hem dat eenigszins aan ’t begrip te brengen. Ik heb reeds gezegd, dat ik de stemming steeds een deftige en ernstige zaak vind, en, dan draagt mijns inziens die fraaie en deftige raadszaal er toe bij, om er dat cachet aan te verleenen. Ten anderen vind ik, dat men de leden van het stembureau niet den geheelen dag in een ongezellig, tochtig, bedompt, of triest lokaal mag op sluiten. Die heeren moeten daar van ’s mor gens 8 tot ’s namiddags 5 uur bij de stem bus de wacht houden, en nu heeft de raads zaal een fraai uitzicht over de Markt. In de ledige oogen blikken kunnen ze voor de ramen nog al eens afleiding vinden. Moeten ze zoo’n Tangen dag in een lokaal als bijv, de Broerekerk zitten, wel men mocht dan met recht van een dag arrest spreken. Een derde reden voor mijn voorliefde voor die zaal is, dat er zoo’n ruime vestibule is, een voorhof voor het eigenlijke laboratorium. In dien voorhof wordt het, vooral het laatste uur van de stemming, soms zeer animeerend de ijver van enkele partijmannen heeft dan wel eens mijn medelijden wat zeg ik mijn bewondering gewekt. Op het bordes kan men de laatste stemmers soms zoo mooi met alle haast zien aan voeren. Waarlijk zoo’n gelegenheid zou ’k geen tweede kunnen bedenken. En als laatste reden, die ik voor ’t behoud der raadszaal nog wil aan voeren, strekke, dat de controle op de stemming hier zoo geriefelijk is. Hebben de schildwachten een mooie plaats om te zien, wie gaat stem men, later bij de opening der briefjes heeft het publiek ook een mooie plaats. Wie zich bij het tellen en oplezen der stembriefjes verveelt, kan dan zyn oogen eens op de schilderyen en andere fraaiigheden van die zaal laten rusten; wie niet voor ’t front wil komen, kan in ’t portaaltje ook heel goed kennis van den stand der zaken nemen. Die koude voeten in de waag, och dat was niet zoo ernstig bedoeld, ’t was meer een voorwendsel om Klaas den mond te snoeren. Die jongen heeft dikwijls van die uitvallen, en dan moet men maar op ’t antwoord beraden zijn. De boven opgesomde redenen, waarom ik de raadszaal als stem lokaal prefereer, zal de heer Schuurmans, hoop ik, niet kinderachtig vinden, en daar hij aan ’t slot van zijn schrijven zegt: „’t Zal mij persoonlijk wat hinderen, of er een andere plaats voor die stemmerij komt* en dus zelfs hij, die dit balletje op wierp, er zoo weinig belang in schijnt te stellen, dan ver zoek ik met vernieuwden aandrang aan de vroede mannenOch, laat het, zooals wij ’t van kindsbeen af gewend zijn. Vergun mij, M. de Rook nog even terug te komen op dat zoeken van dien deurknop. Neen, vriend Schuurmans, ik zoek niet op den dorpel of boven aan de deur om een deurknop, maar ik zocht op dat oogenblik om de geheeledeur. De eerste maal toen ik in dat donkere portaaltje was, vond ik een deur en die gaf toegang tot de trap hoogerop. Toen ik evenwel boven kwam, bleek het mij, dat ik mij in parti culiere appartementen bevond. Ik was mijn doel, het registratiekantoor reeds voorbijge streefd. Op den terugweg vond ik de ware deur. Ik vind het evenwel niet nobel van U, vriend Schuurmans, om mijn tasten in den blinde in verband te brengen met con certzalen en vergunningslokalen. Foei, amice 1 waar denkt gij aan Dat kantoor wordt reeds des namiddags ten 4 ure gesloten, en dan al „onder den invloed te zijn/ dat zou al heel bar zijn, niet waar Ik meen te weten, dat tegen woordig geen spinnewielen meer in zwang zijn, en de „spinhuizen* tot het verleden behooren, maar anders zou ik wel vreezen, dat iemand die ’s nam. voor 4 uur al „zoo zoo* was, wat later op den dag wel in een po sitie kon geraken, dat de politie hem zyn gewoon handwerk deed verwisselen met het oppertoezicht over zoo’n snorrend wiel. Stel U, omtrent mij gerust, hoor, ik heb wel niet gehoord van deurknopzoekers, maar wel van lieden, die het sleutelgat van de deur niet konden vinden, doch dat was ’s avonds na elven. Het vinden van den deurknop heeft dan geen effect meer, omdat de deur dan reeds op slot is. Met de hand M. de RIk zou heden nog spreken over de verschillende verhoudingen in onzen gemeenteraad, doch mijn papier is al weer byna vol, en daar ik voor dat punt nog al wat ruimte noodig heö, ben ik haast wel ge dwongen het nog eene keer te verschuiven. Evenwel van uitstel komt soms afstel ik zal dus maar een begin maken. Ik wil dan dezen brief besluiten met al vast te zeggen, dat men de raadsleden in twee categorieën kan splitsen, nl. in sprekende en zwijgende leden. De eersten hebben dikwerf wat te vertellen, de anderen doen in de raadsvergaderingen er gewoonlijk het zwijgen toe. Welke van die twee cate gorieën de beste zijn, ja, dat durf ik niet bedingen. Men zegt wel„spreken is zilver, zwygen is goud,* maar by heel velen gaan diegenen, die vaak wat te vertellen hebben, voor de besten door. Niet waar? als een kiesvereeniging of een partij haar candidaat Bolswardsche Courant 1 L’l ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1