NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD BR WDRSBR ADBBL Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 21. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 14 MAART. BINNENLAND. X X VOOR mij, minhear baldadigheid, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. en Piter yn ’e broek® is echter een oud spreekwoord en de Leeuwarders moeten zich dus maar troosten met de gedachte het is de eerste maal niet. De kanselarij, ’n eindje verder, weet er ook van mee te spreken. Repte. Adv. BI. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Crt.: We hebben hier een watersnoodHet boezemwater, door den aanhoudenden Wes tenwind opgestuwd, heeft een hoogte bereikt, zooals in geen 10 jaar het geval was. Daarbij komt het vele hemelwater, dat soms den geheelen dag neerplast, zoodat zelfs in de polders hier en daar het water over het land stroomt, omdat stoomgemalen en wind molens niet bij machte zijn de overgroote hoeveelheid te loozen. Buiten de polders staat het blank, zoover het oog soms reikt. Voetpaden zijn onder water gezet, zoodat men, enkel met laarzen gewapend, droog kan passeeren; het water dringt in de kelders, soms een voet hoog en fluks verhuisde de voorraad aardappelen daaruit naar den zolder Kleine polderdijkjes om sommige boerde rijen zijn bezwekenhet water dringt tot in de varkenshokken, ’t Is een watersnood met al zijne ellende! Nog altijd houdt het stijgen van het water aan en dit zal niet ophouden, eer de wind uit het Westen is geloopen. De sluizen aan de Zuiderzeekust de groote afvoerkanalen zijn door den Westelijken wind tot werkeloosheid gedoemdwel is de zeesluis te Dokkumer- Nieuwezijlen aan de Lauwerzee geopend, maar wat vermag ééne sluis tegen de ge zamenlijke, krachtige werken van water en wind? Friesland wordt vaak het waterland ge noemd nu, dit is het thans in optima forma I Alles is nat, vochtig, modderig, drassig en glibberig en alleen een flinke bries uit het Oosten, die het water voortjaagt naar de zeesluizen aan de Zuiderzee kan verbetering brengen. Men hoopt daarop, al dagen lang, maar het is of de wind zich in het Westen genesteld heeft als een slak in zijn huisje. Profeten we hebben die wat weer en wind aangaat veel in ons waterland met zijne schippers en watermolenaars voor spellen dat we nog meer uit het Westen zullen krijgen, nl. wind en water. Zij gron den hunne voorspelling op de aanwezigheid van groote zwermen zeevogels, die onze heel- of half verdronken landouwen bezoe ken, om zich te goed te doen aan de wor men, die voor het water vluchten. Luid ruchtig zijn die vogels en juist dat is volgens kenners het bewijs dat hun ver trek en dus dat van den Westenwind nog niet aanstaande is. Als dat het geval is, het water nog hoo- ger stijgt, dan hebben we kans te gaan verwateren, wat voor de aanstaande ver kiezingen al heel slecht te pas zou komen. Maar, wat te doen, tegen force majeure als in dezen In de gemeente Schoterland heeft een der liberale Kiesvereenigingen besloten van de 5 aftredende leden der Provinciale Staten slechts één weder can- didaat te stellen. Ook mr. Sickinga, het lid van Gedeputeerde Staten, mocht zich niet weder als candidaat herkozen zien. Men verhaalt, dat op hem geen enkele stem is uitgebracht. Eigenaardig mag het heet en dat de Kiesvereeniging voor hem stelde den heer Eisma, die het met het college van Gedeputeerde Staten in het haar gehad heeft over uitkeering van slikgelden, waarbjj ten slotte Gedeputeerde Staten op hun eigen besluit terugkwamen. Op het nippertje. Mej. de wed. 0., zoo vereelt de Aór. had een bezoek ge bracht bij haar familie te Bergen-op-Zoom en zou zich 's avonds met den trein van 8,14 wederom begeven naar haar tegen woordige woonplaats Breda. De trein voor Rosendaal aangekondigd zijnde, snelt zij het perron op, doch valt tusschen het le en 2e perron dwars over de lijn, terwyl op nog geen 10 pas afstand de trein op deze lijn aankomt! Gelukkig zien een paar moedige mannen het gevaar, waarin de vrouw verkeert. Met doodsverachting en groote tegen woordigheid van geest springen zij toe en redden de vrouw nog juist in tijds vaneen anders wissen dood. Liever lui dan moe. Te Oudepekela is uit het kanaal gehaald een groot pakket nieuwjaarskaartjes, briefkaarten,prentbrief kaarten enz. De directeur van het post kantoor heeft er beslag op gelegd. Men ver moedt dat een der bestellers gemakshalve dit pakket op nieuwjaarsdag in ’t water heeft geworpen. Een van de oudsten. Mevr. Abrahams- Wynberg te Kampen, viert heden, 12 Maart, haar 102en verjaardag. Hennaarderadeel, 11 Maart. „Dat gebeurt wel meer In het vorig nommer dezer courant werd melding gemaakt, dat de directeur der stoomzuivelfabriek te Tzum een der leden van de coöperatie heeft geschorst wegens de levering van af geroomde melk. Ook onder Wommels heeft zich eenzelfde geval voorgedaan. Een koemelker, lid van de coöperatie te Wommels, is ook op zulke handelingen be trapt geworden. De directeur heeft echter een ander vonnis over den bedrijver van het feit ge veld, dan zijn collega te Tzum. De ontvetter is namelijk gestraft met eene boete van honderd rijksdaalders en daarmee is de zaak uit. In den doofpot er mee. Alles is gered, behalve de eer Het aantal voorstanders van uitbetaling naar vetgehalte zal zoo wel toenemen en de beheerders der zuivelfabrieken zullen wel kranig uit hunne oogen zien. „Wees vertrouwd en vertrouw niemand”, ’t Is wat kras, maar.. Lemmer, 11 Maart. Zaterdagavond heb ben onze visschers hier de eerste haring aangevoerd, in het geheel 130 tal, waarvoor f 3,50 per tal werd besomd. Onze geheele visschersvloot, die zich de laatste dagen te Stavoren ophield, is hier Zaterdag weer teruggekeerd, zoodat in onze plaats weer de gewone bedrijvigheid heersebt. Makkinga, 8 Maart. A. Stoker alhier, koopman in galanterieën enz., was Woens dagmorgen als gewoon van huis gegaan om met zijn waar te venten. Toen hij ’s avonds niet terugkeerde, ging men hem zoeken, echter tevergeefs. Eerst hedenmorgen werd hij levenloos in een naburig heidepad ge vonden. ’s-Gravenh.age, 12 Maart. Het door den Minister onaannemelijk verklaard amen dement Van Gilse c.s., op art. 122 der Militiewet, is door de Tweede Kamer aan genomen. De Minister vroeg schorsing der beraadslaging. Naar wij vernemen is de minister van oorlog voornemens, na intrekking der aan hangige legerwetten, zijne portefeuille ter beschikking te stellen van Hare Majesteit. Algemeen is men van oordeel dat het Ka mervotum van heden aan het ministerie in zijn geheel geen aanleiding zal geven tot aftreden. De belangstelling van het publiek in de stemmingen over de amendementen op de legerwet was heden in de vergadering van de Tweede Kamer buitengewoon groot. De loges waren bezet door verschillende gene raals en hooggeplaatste militaire officieren en de gereserveerde tribune was overvuld met officieren. Het burger-element verdrong zich op de publieke tribune. Leeuwarden, 11 Maart. In den afge- loopen nacht is er in den Boterhoek hevig gevochten. Een der bewoonsters van die straat houdt een slaapstee en moet in zeer intieme betrekking staan tot zekeren G. M., naar men ons meedeelde, een ongunstig bekend staand persoon. Tevens heeft die vrouw als kostganger een gepensioneerd militair, De M. genaamd. De verhouding tusschen beide mannen was al geruimen tijd zeer gespannen en gister werd laatstgenoemde door den gunsteling der slaapsteehoudster aanhoudend gesard. Eindelijk zeer laat in den avond kregen ze elkaar op straat te pakken, bij welke gelegenheid De M. zijn tegenstander drie diepe messneden aan den linkerkant van den hals toebracht. De mis handelde bloedde verschrikkelijk en is op het politie-bureau door een geneeskundige verbonden, waarna men hem naar ’t zie kenhuis heeft getransporteerd. 9 Maart. Het hooge water! Daar van weten we ook hier mee te spreken. Weilanden staan gedeeltelijk blank, gar denier» hebben volle gruppels. Op het Vliet komt het water hier en daar de kei steenen bekabbelen, terwijl de weg naar Cambuur, ter hoogte van het Schoppershof in een deerniswaardigen staat verkeert, althans verleden week verkeerde. Eu het Cambuursterpad, tusschen genoemden weg en den Oostersingel, was aan het oosteinde ondergeloopen, zoodat kinderen, op de teenen loopende, nauwelijks droogvoets hun woning konden bereiken. Ons nieuw postkantoor blijft bijster lang in de lucht hangen en schijnt vooreerst nog niet op aarde te zullen komen. Een der onteigende huizen is tenminste weer voor winkel ingericht en bewoond. „Al njunkclytsen komt Hannes yn ’t wambia In de zitting van het Kantongerecht te Bolsward gehouden op 8 Maart jl. werden de volgende zaken behandeld. 1. J. Z. te Witmarsum, heeft 23 Dec. jl. last veroorzaakt aan Sikke Miedema, win kelier aldaar. Beklaagde sloeg herhaaldelijk op de deur van het huis. Dit zaakje was voor 14 dagen reeds aan de orde geweest, maar toen was de behandeling er van ver daagd tot op heden, aangezien de Ambtenaar van het O. M. Miedema persoonlijk als ge tuige wou hooren. Deze was nu aanwezig. Hij verklaarde dat zijn winkel des Zondags gesloten is, en beklaagde dus niets bij hem noodig had. Het O. M. beschouwt de zaak als te zijn straatschenderij, en eischt eene straf van 10 gulden boete, of 3 dagen hechtenis. De 2e zaak is reeds behandeld in ons blad van jl. Zondag. 3. J. D. te Arum, was op den 7 Febr. ’s avonds erg opgewonden en druk. De politie moest hem, wegens „kenlijken staat® op den openbaren weg, bekeuren. Eisch t 1 of 1 dag. 4. S. de B. te Harlingen, was den 23 October op den Zeedyk van het Waterschap „de 5 deelen® bezig met het drogen van zeewier. Hij had een hondenkar Dij zich, en toen de opzichter Graafsma daar bij de steenglooiing passeerde, bleek het hem dat van de 3 honden er twee los waren. Hij maakte hierop den eigenaar bekend, dat hy die honden gevaarlijk achtte, en daar ze op het voor het publiek toegankelijk terrein losliepen, maakte de heer opzichter proces verbaal op. Eisch f 1 of 1 dag. 5. J. R. te Schraard, huisvrouw van T. K. is reeds 70 jaren en ziet er wel wat zwak uit, weshalve haar een stoel wordt gepresenteerd, zoodat zij niet terecht „staat* maar „zit.® Het oude moedertje was, dit bleek ons bij de behandeling der zaak, niet zoo min als ze ons eerst toescheen. Zij werd nl. beschuldigd haar buurman met slyk te hebben geworpen op 5 Dec. j.l. Tusschen het huis van beklaagde en uat van den buurman is een steeg, en in die steeg is den dag vóór St. Nicolaas een tooneelvoor- stelling gegeven. In het eerste bedrijf traden op de kuiper J. Kuipers en diens 70-jarige buurvrouw, elk gewapend met een bezem. Buurman veegde het water en vuil den eenen kant op, en buurvrouw veegde het trouw weer terug, terwyl beiden daarbij heftig gesticuleerden en vrij luide riepen. Het was een werkelijk burengerucht, doch ’t viel midden op den dag voor, en dan mag het wel Beiden zaten, tenminste dat moeten wij uit de verklaringen opmaken, behoorlijk onder het slijk, want met het vegen spatte het vuile water beiden op de kleeren. Eindelijk raapte buurvrouw, uie het vegen niet hard genoeg scheen te gaan, een handvol slijk en wierp dit van zich, en juist kwam het op haar buur terecht Het 2e bedrijf speelt 3 maanden later voor ’t kantongerecht, zitting van heden. Moeder zit op het „stoeltje® der beschuldig den. Buurman treedt als aanklager en ge tuige op. T. Bruinsma, koopman, als le getuige, verklaart gehoord en gezien te hebben, dat deze bekl. met haar buurman aan ’t kijven was, en ten laatste een handvol vuil of drek opnam, en daarmee haar buurman in ’t gezicht en op de kleeren wierp. W. Kuipers, de buurman, verklaart eveneens, dat hij een hand vol slijk op zyn kleeren kreeg, zoodat het hem in ’t gezicht spatte. Nu krjjgen wij bekl. aan ’t woord. Zoo goed mogelijk, zullen wij haar verweer let terlijk weergeven. „Ei, minhear de koeper hie smerigens teugen de muur en ós glêsen gooid, en dat woe ik der net ha. Doe soe ’k dat der wei nimme, en doe ’t ik dat futsmiët, het de koeper him tink ik efkes doekt, en doe kriege hij ut miskien wat op him. Ik wiet unt iens, of ’t him rekke het, mar ’t is wol mogelyk.® De Kantonrechter. Ik zou er nu maar niet in omdraaien, en liever de waarheid zeggen. Bekl. Mar sa is ’t minhear. Ik woe ’t wat weismice, want ik woe die smoargens unt for de glêsen ha, en doe lieuw ’k al dat het de koeper efkes rekke hêt, want hij doekte him krek. Getuige Bruinsma heeft geen bukken gezien, maar wel dat bekl. blijkbaar met opzet met vuil wierp, en dan ook goed doel Uof. Get. Kuipers zegt ook dat het blijkbaar opzet was. De steeg tusschen hun woningen is haast altijd vuil, en dat komt omdat buurvrouw daar altoos water neerwerpt. Op dien dag was het zoo erg, dat de kinders het niet buiten de klompen konden keeren. Hij ging het er daarom wat wegvegen, doch toen kwam beklaagde ook met een bezem en veegde het terug. Eindelijk smeet ze hem met een handvol drek op de jas en het spatte hem in ’t gezicht. Get. Bruinsma meende, dat het hoofd zakelijk in ’t gezicht terecht kwam, doch hij kon ’t haast niet onderscheiden, want beiden waren door het heftig vegen bespat. De eisch is f 10 of 3 dagen. Bekl. „f 10 'boete, dat ha ’k nou net bij mij, minhear Kantonrechter. „Neen dat behoeft ook nu niet. Het vonnis wordt over 14 dagen uitgesproken, maar hebt ge ook nog iets ter verdediging aan te voeren Bekl. „Ja, dat ha ’k wol. De koeper het mij der ik onder smieten, en hij het mij ik wetter in ’e kelder smieten. Hij keert het wetter op en dertroch is de steeg altiet smoarig. Hij het er ik un schud maakt, en dan kiane wij gjin wetter krije, de doar op ’t slot...® Moedertje was nog niet uitgepraat, doch door de vermaning om toch als buren het elkander niet lastig te maken, wist de heer Kantonrechter den verderen tekst ons te besparen. 6. F. L. te Arum, was in den nacht van 7 op 8 Febr. in zijn dorp zoo luid aan ’t schreeuwen, vloeken en tieren, dat hij de nachtrust der bewoners verstoorde. Eisch f 10 of 3 dagen. 7. P. E., B. E., A. B. en T. S. allen te Workum, waren den 11 Februari dicht bij de woning van L. Zalmstra aan ’t werpen met sneeuwballen. De derde bekl. is afwezig, de overigen zijn aanwezig. Zij erkennen, dat ze op elkaar met losse sneeuw wierpen, uit aardigheid, doch de woning en glazen van Zalmstra liepen daarbij geen gevaar, zooals in ’t procesverbaal wordt opgemerkt. Getuige Zalmstra verklaart, dat hij er voor zijn glazen gevaar in zag en hij had deze jongens herhaaldelijk gewaarschuwd er mee op te houden. Omdat zij toch maar doorgingen, had hij een beklag tegen hen ingediend. J. Schaper verklaart als getuige, dat hij wel gezien heeft, dat die jongelui uit mal ligheid elkander met sneeuwballen wierpen, doch ziet niet in, dat de glazen daarbij gevaar liepen. Ze gooiden den anderen kant uit. „Wijstonden daar zelf ook,doch hebben geen ballen gekregen.® P. van Scheltinga ook als getuige opge roepen, verklaart gelijk. Hij heeft wel ge zien, dat die jongens elkander gooiden, doch ze gooiden niet op de huizen. Eischde eerste 3 bekl. elk f 3 boete of 2 dagen, de 4e bekl. (beneden 16 jaren) f 1 of 1 dag. Bekl. yinden dezen eisch veel te zwaar. Zij hebben geen baldadigheid gedaan. „Zalmstra had geen gezag over ons uit te oefenen, en omdat hij kwaad werd, dat wij niet naar hem luisterden, heeft hij de klacht ingediend. Wij vragen ontslag van rechts vervolging.® 8. H. 8. T. te Witmarsum, wierp den 12 Februari met sneeuwballen op de school gaande kinderen, vooral op de vrouwen, welke die kinderen geleidden. Eisch f 3 of 2 dagen. 9. J. W. L. te Witmarsum, kreeg dien morgen om dezelfde reden ook procesverbaal, en de eisch voor hem is ook t 3 of 2 dagen. 10. J. B. te Witmarsum, beging dezelfde baldadigheid, en ook hij zal het denkelijk met f 3 of 2 dagen moeten boeten. 11. J. L. te Witmarsum, werd in ken- lijken staat op straat aangetroffen. Hij zeilde zoo zwaar, dat de agent het raadzaam oor deelde, hem m ’t arrestautenlokaal zyn roes te doen uitslapen. De heer Ambtenaar wil hem nu nog 3 dagen extra logies op den koop toegeven. 12. Het dozijntje kwam heden vol met J. 8. te Workum, die den 22 Februari op het Dwarsnoord aldaar buiten westen was, en een vreemde koers maakte. Eisch f 1 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 22 Maart a. s. r> O Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1