rERTENTIEBLAD WONSERADEEL w 1901. No. 23. Verschijn Sa ondags. Veertigste Jaargang. I r 21 MAART. Courant abonneeren, ont vangen de voor dien datum verschijnende no. gratis. i Praatjes over dit en dat. R die zich met 1 April e. k. op de Bolsw. Friesch-Groningsche Hypotheekbank, gevestigd te GRONINGEN. BINNENLAND. 4 °|0 Pandbrieven a 99 °|0. OOR TER VERVANGING VAN SODA. INGEZONDEN, fo, maar ’t is ook het ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkriji 4 X STERKER dan de beste SODA. XIX. - A Va Bijt niet! Brandt niet! BEST! VEREEUIGDE ZEEPFABRIEKEN, Rotterdam. De Directie, Mr. R. P. D0RH0UT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. r „de een ontvangcijfer aan van 317,Of1/», zoodat er een batig slot in kas is groot 1 146,57. Een voorstel van het bestuur, om de statuten in dier voege te wijzigen dat dit bestuur voortaan uit 3 leden zal bestaan weri met algemeene stemmen aangenomen. Voorts word besloten de tent, wegens te Geplaatst Maatsch. kapitaal f 1,500,000. Deserves ƒ125 225,92. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma GEBRs. MISPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heerenveen, Bolsward, Joure. „Dat boomenrooion in den tuin van „Amicicia* heeft Vrijdagavond nog al be sprekingen gelokt, naar ik heb vernomen/ „Ja, Harmen, het schijnt mode te worden, dat na afloop der punten nog een nootje gekraakt moet worden. Nu het boo- menrooien is dan ook „boven de be groeting* gegaan en te meer nu voorloopig het bouwterreinplan is verworpen, vind ik het wel wat jammer dat juist die Zuidzijde van den tuin, van geboomte werd beroofd. De zon heeft nu vrij spel. Vooral die eene kastanjeboom daar bij de zaal vind ik een verlies, dat de tentoonstellingscommissie met den besten wil niet kan herstellen. Is waar neef, die kastanje had ik Mijnheer de Rédacteur! Ik zette mij Maandagmorgen aan mijn schrijf bureau om volgens afspraak weder een brief voor uwe courant gereed te maken en ik zat, zonder het zelf te weten, wat op het boveneind van mijne pen te knabbelen. Dat is zoo’n gewoonte van mij, als ik zit te denken en niet recht weet wat ik op ’t papier zal zetten, ’t Is eigenlijk een onheb belijke gewoonte, want onbewust verorber ik soms zoo het boveneind van mijn schrijf instrument. Nu moet U hieruit niet opmaken, dat ik geen stof heb voor een artikeltje, o neen, het is juist de overvloed van stof, die mij besluiteloos deed zijn, waarover ik het zou hebben. „Tik, tik, tik!“ klonk het onverwachts op mijn kamerdeur. „Binnen!* nep ik en daar werd de deur opengedraaid door... neef Harmen. Ik sprong ietwat onthutst op van mijn stoel en riep: He, neef! ben jij daar eens weer? Hoe gaat het je nog!* en meteen reikte ik hem de hand. „Dank je, nog gezond, Jochem! Jij ook? Ik kwam hier juist voorbij en dacht ik moest toch weer eens bij je zien.* „Wel zeker, waarom niet. Ga zitten, neef! Ik had je reeds lang verwacht en ben ook meermalen in verzoeking geweest, je eens te gaan opzoeken.* „Och ja, de laatste maal toen ik bij je was, ben ik wat haastig geworden en ik wil er wel rond voor uitkomen, ik had eerst geen plan om je weer op te zoeken, maar in je volgende brieven zag ik, dat je onze gesprekken van vroeger nog al eens gingt oprakelen. Er is in de laatste weken nog al veel dat mijn attentie trok, en... toen ik hier voorbij Kwam, besloot ik eens even bij je in te wippen. „Goed zoo, ik heb ook heel wat met je te bepraten.* Onderwijl was mijne vrouw ook binnen gekomen, Kwansuis om den stofdoek te halen doch denkelijk omdat ze nieuwsgierig was, met wie ik het zoo druk had. Zoodra zij echter om het hoekje van de deur zag,, dat het Harmen was, nep ze verrast uit: „He, neef, is u daar weer?* „Ja wel, nicht! wat leeft komt weer om. Ik dacht zoo* vervolgde hij „met de schoolcommissie ben ik verdwenen en nu er weer eene nieuwe is, kom iK ook weer eens bij je zien.* Wel zeker,* antwoordde mijn vrouw, Jochem had je reeds eerder verwacht. „Ja,* bracht ik in het midden, „wij hebben samen weer heel wat te bepraten doch neefje, je moet voortaan niet weer zoo kort aangeboaden zijn hoor, want het zou mij spijten, als onze goede verstand houding opnieuw schipbreuk leed.* „Och nu, ik ben de eenige niet in Bolsward, die wel eens wat haastig wordt, heb evenwel maar geen vrees voor mij, wij zullen het nu verder wel goed vinden. Doch ik heb nu eigenlijk geen tijd, maar je vindt het dus goed, dat iK schemeravond weer een uurtje kom?* „Het zal mij aangenaam zijn.* „Ja, dat is wel niet gezegd,dat die som „heelemaal* noodig is. „Neen, dat is waar, in het gunstigste geval is het waarborgfonds zelfs geheel niet noodig, dat hebben wij onlangs bij ons IJsfeest ook al gezien.* „Verdraaid, Jochem, als dat eens ge beurde, dan had de gemeente er zelfs nog geldelijk voordeel bij, dat de tentoonstelling daar komt, en de ingezetenen zouden dan bovendien nog ook extra goede zaken maken.* „Ja enkele neringdoenden trekken ge woonlijk profijt van zulke gelegenheden, doch ik, als rentenier, kan er nooit voordeel van hebben, en zoo zijn er veel meer in de stad. Als er te kort komt, moeten allen betalen, terwijl slechts enkelen de voordeelen in den schoot vallen, dat is altijd de schaduwzijde van gemeente-subsidies aan dergeljjke onder nemingen. „Maar die prijsvraag omtrent het bouwterrein is nu van de baan, hoe zou ’t nu komen met die bouw- en verkoopplannen „Och, mij dunkt, die plannen komen nu zonder prijsvraag wel weer aan de orde, ’t Zou mij ten minste spijten, als het ge- heele terrein nu zoo blijft liggen. Ik had nog al gevlast op de groote voordeelen, welke volgens de voorstanders uit den ver koop van die terreinen zou voortvloeien en uit net laatste raads verslag heb ik Zaterdag avond gezien, dat wij reeds meer dan 4% aan hoofdelijken omslag moeten opbrengen,zoodat waaraebtig wel wat voordeeltjes noodig zijn.* „Ja, Jochem, het schijnt dat de raads leden wat te veel voorliefde voor dat plant soen koesteren; dat wordt een dure lief hebberij, als ik de berekeningen en beschou wingen van Burg, en Weth. uit de verga dering van 26 October nog eens naga, en nu bedenk, dat wij nu waarschijnlijk al die voordeelen zullen moeten derven. „Maar dat hoekje plantsoen zou ik toch ook met leede oogen zien verdwijnen neef, doch buiten dat is er nog ruimte genoeg en wanneer dat bij gedeelten onder den hamer kwam, zou het nog al een be langrijke som opbrengen. Mijns inziens, als ik het raadsverslag van 21 Febr. raadpleeg, was de vrees der tegenstemmende raads leden meer gegrond op de hooge kosten van aanleg. Nieuwe wallen, straten en riolen kosten duur en die hooge uitgaven vooraf te doen, zonder zekerheid wat die bouwterreinen zullen opbrengen, ja zelfs rees de vraag of daar op dien hoek van de stad wel ooit aanvraag zou komen voor heeren- en burgerhuizen, dat vonden, naar ik meen, de meeste heeren te wisselvallig. Ja, ja, hoe meer ik er over nadenk, hoe bedenkelijker mij die onderneming wordt, en het schijnt, dat het een paar raadsleden ook zoo is gegaan, want ofschoon 21 Febr. voor het plan zynde, stemden ze jl. Vrijdag tegen.* Weet je, Jochem, wat mij het beste voorkomt? Ik ging doodeenvoudig die oude Brak voor afbraak verkoopen, om dan het terrein en de „Amicitie* in perceelen van de hand te doen. Vervolgens ook dat hooge bolwerk weg en er een kade van maken, altoos wanneer er dan nog animo voor bouwen blijkt te zijn.* „Ja, de 500 gulden kosten voor de prijsvraag zijn nu al vast bespaard, doch gij moet mij eens helpen neef, dan willen wij die voordeelen een volgende keer eens nader overwegen.* groote bezwaren daaraan voor de club ver bonden, te verkoopen. Ten slotte stelde het bestuur zijn man daat ter beschikking der vergadering. De geringe medewerking der leden (door slechte opkomst enz.) eenerzijds en de velerlei tegen werking anderzijds, had het bestuur tot dit besluit gebracht. Op herhaalden aandrang, gepaard met de verzekering van de zijde der leden dat de belangen der club voortaan beter zullen worden behartigd, besloot het bestuur voor loopig nog dit jaar de functiën te blijven waarnemen. Met de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Sneek, 19 Maart, ’t Aantal adspiranten, dat zich heeft aangemeld voor ’t examen van toelating tot de lessen der Normaal school, bedraagt slechts 14, waarvan zich slechts 9, naar men ons meedeelt, morgen aan dat examen zullen onderwerpen. Zoo moet ’t komen, zal er voor de leegloopende onderwijzers en onderwijzeressen lient aan den horizon komen. Op den hoek van Nauwe Burgstraat en Kruizebroederstraat bewoog zich Zater dagavond een groot publiek bij de her opening van de magazijnen van de firma Bervoets. ’t Nieuwe gebouw, dat in aanmerking genomen de ruimte waarover te beschiKken viel, een sieraad onzer stad mag worden genoemd, doet den architect, den heer F. de Jong, benevens de uitvoerders, de hh. v. d. Steele en Molenaar alle eer aan. 19 Maart. In onze Heidebuurt alhier, wonen op moment drie huisgezinnen onder één dak. Naar ’t gerucht gaat, moet de gansche familie lijden aan godsdienstwaanzin. Allerhande praatjes gaan er van de lui, die echter volgens de politie tot nu toe zeer overdreven zijn. Wel is 't waar, dat allen steeds in hun Zondagsch pakje loopen en geen steek werk verrichten. Men veronder stelt dat ze wat geld hebben oververdiend, en dit gemeenschappelijk opmaken, ten minste men koopt en betaalt. Of ’t Zondagsche kleed aan zal blijven, als de centen zijn verteerd? Men rekent op de raven, maar in den tegenwoordigen tijd zullen deze zich vrij zeker laten wachten. Een Schuttersquaestie. Door den schuttersraad te Sneek waren twee leden der dienstdoende schutterij ver oordeeld ieder tot een geldboete van f 15 wegens „gedrag tegen de ondergeschiktheid,* hierin bestaande, dat zij zich tot dien Raad hadden gewend met eene klacht tegen den commandant der schutterij over den te lang- durigen tijd der oefeningen, waarbjj zij zich in minder gepaste termen over den com mandant uitlieten. Van dit vonnis kwamen de veroordeelden in beroep bij Ged. Staten van Friesland. Deze waren van oordeel, dat „ofschoon het aan den schuttersraad ingediend adres zich kenmerkt door een gebrek aan goeden toon, gelijk dit slechts verklaarbaar is bij iemand, die niet vooraf zich ernstig reken schap van zjjn woorden heeft gegeven, terwijl het stuk bovendien wemelt van overdreven en ongepaste uitdrukkingen, waarvan elk beschaafd mensch zich bij eenig kalm na denken zal onthouden,* net inzenden van zoodanig geschrift door een schutter aan den schuttersraad niet kan worden beschouwd als een „gedrag tegen de ondergeschiktheid,* gelijk dit is strafbaar gesteld bij art. 158 der wet op de schutterijen, daar zij bij het inzenden van het stuk niet konden worden geacht te zjjn in dienst, veel min tot eenige bepaalde schutterlijke dienstverrichting te zijn geroepen, en dat zeker aan de appel lanten niet de bevoegdheid kon worden ontzegd, om hun beklag te brengen ter plaatse, waar zij meenden te behooren. Met vernietiging van het vonnis van den schuttersraad, werden beide appellanten mitsdien ontslagen van rechtsvervolging. De daglooner A. v. Dinther te Gennep, ontving Donderdag officieel de mededeeling, dat een bloedverwant zjjner vrouw, in Amerika overleden, hem esne erfenis van ruim 30,000 gulden heeft nagelaten, welke te Kleef te zijner beschikking is. Reeds twee jaren werd naar de erfgenamen ge zocht. De Raarl. Crt. haalt, naar aanleiding van de aanneming van het amendement- Van Gilse, nog eene ’t geval met Wij be Cnossen aan bij de laatste verkiezing in 1897. Was Wij be Caossen’s identiteit toen be wezen, dan ware de heer Van Gilse geen lid der 2e Kames geworden, had dit amen dement niet kunnen indienen en minister Eland doen tuimelen. Dus, W. Gaossen is de vernietiger van leger-ont werpen en een minister-vreter eerste klas. Langweer, 18 Maart. In het naburige Zandgaast viel j.l. Zaterdag het driejarig meisje van den veehouder F. S. J., eenigst kind, achterover in eene tobbe met kokende wei, welke gereed stond als kalverdrinken. Ofschoon onmiddellijk daaruit gered, had zij reeds zulke zware brandwonden bekomen, dat zij gisteravond te 6 uur bezweken is. Het schijnt hier wel een tjjd van onge lukken te zijn. Het vierjarig dochterje van IJ. L. J. te Dijken, viel uit een venster bank en brak een arm. De knecht van J. O. te Langweer zou boven de bindladder vast maken, toen het touw brak en hij achterover sloeg op den steenen vloer. Men hoopt, dat hij dezen ernstigen val goed ontkomen is; hij klaagt alleen over pijn in den rug. Heerenveen, 18 Maart. Het wielerpad, dat langs den rijksstraatweg wordt aange legd zooals in 1900 van regeeringswege in Brabant proefpaden werden gemaakt is thans gereed van Leeuwarden tot Hasker- dijken. Eerst het volgend jaar wordt het doorgetrokken tot hier, en zoo wordt het dan jaarlijks bij gedeelten in zuidelijke richting verlengd. Schoterlands Westhoek, 17 Maart. Toen ten vorigen jare eenige veehouders voor veevoedering pulp aanschaften, schudden de zich noemende „practische boeren* be denkelijk het hoofd als wilden ze zeggen, dwaas! dwaas! Ook de koopers trokken toen de voedings waarde nog al eenigszins in twijfelnu echter de practjjk heeft gesproken, is de twijfel geheel opgeheven. De koeien eten de pulp met smaak, waar door de hooivoorraad niet weinig werd gerekt, terwijl bovendien de melkopbrengst grooter was, zonder dat de pulpvoedenng van ongunstigen invloed bleek op het vet gehalte. Dit surrogaat voor hooi zal nu wel tal rijker koopers vinden, en niet het minst onder de kleine boeren, die anders tegen eiken prijs hooiland dienen te huren. Ureterp, 18 Maart. Terwijl de gemeente- veliwachter alhier zich gisterenavond op surveillance bevond, hoorde hij in oostelijke richting omstreeks halftwaalf even buiten de kom van het dorp een schot. Twee personen, welke hem tegemoet kwamen, deden hem klacht, dat door iemand op hen geschoten was, waarschijnlijk met een revol ver. Da veldwachter stelde onmiddellijk een onderzoek in en het mocht hem gelukken den dader, zekere A. D., op te sporen en tot bekentenis te brengen. Sneek, 18 Maart. Uit goede bron wordt ons meegedeeld, dat ’t wel half Juni wordt, voor de tramlijn Joure—Lemmer in exploi tatie komt. Als men weet, dat er nog 50000 kub. M. zand moet worden verplaatst, dan is ’t te rijmen, dat er nog wel een maand of drie mee heen gaat, voor de nieuwe verbinding JoureAmsterdam tot stand is gekomen. Hepk. Adv. BI. Gaasterland, 18 Maart. In onze ge meente wordt dit jaar 4,7% hooidel. omslag van het belastbaar zuiver inkomen geheven, ’t Vorige jaar 4,8%. Workum. De ijsclub „Workum* hield dezer dagen eene algemeene vergadering in het hotel Ketelaar. Uit de verslagen van secretaris en pen- ning-meester bleek, dat hoewel de club slechts op 53 leden kan bogen, de toestand over het geheel gunstig is te noemen. Er werden niet minder dan 4 hardrijderijen in zeer kort tijdsverloop georganiseerd, die allen uitstekend van stapel liepen. Voor deze buitengewone activiteit werd bestuur grooten lof toegezwaaid. De balans wees van f463,641/», tegen eene uitgaaf De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H.H. Hoofdagenten en Agenten, bij wie tevens I de Coupons der Pandbrieven betaalbaar Afef zijn. ook graag behouden gezien, doch ik vind, dat men in Bolsward ook haast geen vinger in de asch kan steken, zonder zich te bran den. „Harmen, onthoud dit man, aan koude asch brand je je niet Uw Dw. JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 19 Maart 1901. „Zie zoo, nu is alles weer op den ouden voet niet waar zei Harmen, toen hij een sigaar had opgestoken en zich weer op zjjn oude plaats behagelijk in den stoel neer vlijde. „Dat is ook maar beter dan zich om een kleinigheid op de teenen getrapt te achten. Wij kunnen nu weer gezellig rede- neeren en het ligt voor de hand, dat wij ’t eerst eens hebben over de „Amicitia* en het bouwterrein. Wij hebben daar nu kat uit den boom laten komen.* „Ja,“ riep onze Klaas, „daar ben ik ook bij geweest. Wij zijn daar de vorige week eens naar het rooien van al die boomen gaan zien en toen hebben wij daar wel zoo’n muizenschrik zien zitten. Wij zouden hem er uitjagen, maar hjj ging niet gemak- kelijk, ’t was een brutale kater? lie Courant s Zij, WATERVRIJ. ONSCHADBLITK GEGARANDEERD ZUIVER Naamlooze Vennootschap Bols I rftj ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1