Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 25. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BORSWARÖ ESC WONSERADEEL 8 DONDERDAG 28 MAART. BINNENLAND. die zich met 1 April e. k. op de Bolsw. Courant abonneeren, ont vangende voor dien datum verschijnende no. gratis. Praatjes over dit en dat. VOOR INGEZONDEN, 500 Een Schutterlijke kwestie. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. r. Aan den Schuttersraad bij de d.d. Schutterij te Sneek. voor den gestelden prijs geen koopers te komen opdagen. Onze raadsleden hebben wellicht gedacht: wie zich spiegelt aan een ander, spiegelt zich zacht." „Nu Jochem, je behoeft geen moeite te doen, mij met het in dezen genomen raadsbesluit te verzoenen. Ik heb gehoord, dat er door iemand van deskundige zijde een globale raming is opgemaakt en dat, als het plantsoen in wezen zal blijven, een terrein beschikbaar is van bijna 300 Are. Voor straten, grachten enz. was hiervan de helft afgetrokken, zoodat er ongeveer 15000 M2 bouwterrein verkocht zou kunnen worden. Voor kosten van aanleg der straten, wallen en riolen werd ruim f 22000 geraamd en dan zou, bij een verkoop van f 3,50 per M2, een winst van bijna 30 mille o ver blij ven. Over die kosten kan ik niet oordeelen maar ik wil, omdat ze door een deskundige geraamd zijn, ze als betrouwbaar aannemen. Alleen met de uitdrukking „winst" kan ik mij niet vereenigen. Er is daarbij vergeten de waarde der terreinen en eigendommen van de gemeente in mindering te brengen. Deze zijn toch niet alle renteloos en de waarde gaat toch voor de gemeente verloren. „Amicitia" (heeft gekost) De Stadstuin, groot 94,90 Are liet gebouw en grond timmerwinkel Drie woningen Bagijnestraat De oude Brak, afbraak en terrein XX. Mijnheer de Redacteur! In mijn vorigen brief heb ik neef ver zocht, de voordeelen van het door Burge meester en Wethouders ingediende plan, aangaande de bouwterreinen, eens nader met mij te overwegen. Hij kan veel beter rekenen dan ik, en ik meen niet beter te kunnen doen dan U ons discours van jl. Vrijdagavond in zijn geheel mee te deelen. „Wel, Harmen, heb je nog eens na gedacht over het prijs vraag-voorstel?" „Zeker heb ik dat, Jochem, heel ernstig zelfs en het gaat mij net als jou, hoor. Hoe meer ik die plannen overwoog, hoe meer het voordeel mij twijfelachtig voorkomt. Indertijd, toen B. en W. dat grootsche plan ter sprake brachten, meende ik ook werkelijk, dat onze gemeente daardoor een heele verfraaiing en eene flinke uitbreiding zou kunnen krijgen en bovendien een mooi fortuintje op den koop toe. Ik was doof: de optimistische beschouwingen geleid, aan vankelijk sterk voor het plan en het ver wonderde mij bepaald, dat de meerderheid van den raad er geen licht in zag, ja, het speet mij werkelijk, toen ik vernam dat den 15 Maart het voorstel gevallen was. Ik heb de argumenten van de tegenstanders nog eens opnieuw nagegaan en ik herhaal het, mijn gevoelen was, dat men wat te hoog met ons plantsoentje wegliep en toen de verzekering was gegeven, dat het heel wel kon blijven en toch de bouwplannen konden worden uitgevoerd, had ik ver wacht en gehoopt, dat de raad zou hebben toegehapt." „Maar ik heb je de vorige maal reeds gezegd, dat de leden wat argwaan in de kosten van voorbereiding schijnen gehad te hebben. Je weet wel, het vorig najaar is er eens een voorstel ter tafel gekomen om de bestaande brugwachterswoning bij de Blauw poort te verkoopen; bij de behandeling werd gevraagd, wat onkosten daaruit zouden voortvloeien en toen daarop nog geen ant woord kon worden gegeven, werd de zaak verdaagd. De volgende vergadering werd ’t voorstel zelfs ingetrokken, omdat het te duur zou uitkomen. Misschien hebben de heeren nu ook weer de vrees gekoesterd, dat het hier te duur zou uitkomen, en hebben ze wellicht gedacht, dat ook de kosten van de prijsvraag wel bespaard konden worden." „Maar f 500 voor het onderzoek van zoo’n grootsch plan was toch niet zoo’n groot bezwaar, dacht mij. Men kon dan eens door deskundigen doen beoordeelen of het plan uitvoerbaar en verkieslijk was en bleek het dit niet, welnu, dan was men toch niet gehouden het plan uit te voeren." „Met prijsvragen bereikt men niet altijd zijn doel. Daar had je, een tijdlang geleden een prijsvraag van het dagblad De Telegraaf om een volkslied bij gele genheid van het huwelijk onzer Koningin en je hebt misschien wel gezien, wat pro duct daar uit de massa ingekomen dicht proeven door de jury bekroond werd." „Ja, maar hou, dat was een kwestie van smaak; deze prijsvraag van onze gemeente heeft een meer stoffelijk hand- vatsel. Men kan zien wat de fraaiste, maar vooral wat de voordeeligste oplossing was, en op het voordeel zou het hier aankomen." „Bedenk wel, Harmen, dat fraai en voordeelig zelden samen gaan en ik zou denken, dat die vreemde deskundigen zich moeieljjk voldoende met onze pliatselijke ik mag wel zeggen kleinsteedsche toestanden konden vereenzelvigen. Zij zouden wel fraaie kaden en straten weten voor te schrijven, maar of dit met de waarde van den grond zou harmonieeren, ik betwijfel het. En nu zal je misschien zeggen: als 't te duur uitkwam, kon men een eenvoudiger plan de voorkeur geven, doch het fraaie zou toch het meest uitlokken, en met de hoop op een hoogeren prjjs voor den grond, zou men misschien over die kosten gaan heenstappen. In het naburige Sneek is van particuliere zijde ook zulk een grootsch bouwplan op touw gezet, doch nu er reeds een groot kapitaal ingestoken is, bljjken er Makkum, 26 Maart. Zondag j.l. ver gaderde hier de Katholieke Kiesvereeniging „Wonseradeel." Daar twee Bestuursleden, de heeren T. Brandsma en Y. v. d. Werf de gemeente met der woon verlaten en daarom hun functie neerlegden, bedankte ook de heer H. Galama als Secretaris, zoo dat een geheel nieuw Bestuur gekozen moest worden. Benoemd werden thans: de heeren J. Bergsma, J. de Vries en P. Scheltinga allen alhier. Omtrent de verkiezingen van Gemeente raad en 2de Kamer werden nog geen be- Mijne Heeren! (Andere Couranten die melding van deze schutterlijke kwestie hebben gemaakt, gelie ven dit over te nemen.) Een der zeventien onderteekenaars. Sn. Courant. f1500 500 dat maakt nog weer f2500. Ik houd dan van de f30.000 slechts f 7500 over. Nu moet ik je nog onder het oog brengen dat de verkoopprijs van den grond is gesteld naar f3,50 per M2 gemiddeld, maar ik be twijfel sterk of voor dien prijs het wel van de hand zal gaan en zou denken dat op dien hoek van de stad het vooral niet hooger dan gemiddeld f 2,50 mag gesteld worden doch dat verschil van slechts f 1 per M2 maakt op het geheel een verschil van f 15.000 En inplaats van f 7500 winst, zou het reeds een nadeel van f7500 worden. „He, Harmen, ik was wel niet zoo optimistisch gestemd, maar toch had ik ge dacht dat het altijd toch nog wel couleur de rose zou zijn." „Als men alles van de lichtzijde be schouwt, dan ja, dan is er wel hoog van op te geven, maar in de practijk dient men het voor en tegen eerlijk tegen elkaar over te stellen, anders komt men bedrogen uit. Ik heb thans de vaste overtuiging, dat wij ons hebben te verheugen over dit raads besluit, want denk eens aan. De kosten van f22.000 en wie waarborgt mij dat het daarbij blijftworden een voorschot voor de gemeente, waarvoor een leening zal moeten worden gesloten. De afiossing en rente zou het jaariyksch budget met minstens fïOOO verhoogen en er zou zeer waarschijn lijk nog menig jaartje voorbijgaan, eer dat terrein tegen den geraamden prijs geheel aan den man zou zijn gebracht. „Dus, dan zou het plan zelfs kunnen strekken, denk je, om den hoofdelijken omslag, inplaats van te verlagen, te ver hoogen „Dit zou aanvankelijk haast niet anders kunnen, meen ik.“ „Nu dan ben ik dubbel bljjde, dat ’t zoo maar geloopen is en ik hoop, dat er nu besloten wordt, het terrein by gedeelten te verkoopen, gelijk wjj de vorige maal al besproken hebben." Bolsward, 23 Maart. JOCHEM OPMERKER. paalde besluiten genomen, doch als Katholiek candidaat voor de Prov. Staten werd gesteld de heer P. Lunter te Bolsward. Galamadammen, 25 Maart. In eene gisteren middag alhier gehouden vergadering van afgevaardigden der muziekcorpsen uit den Zuidwesthoek is besloten, het jaarlijk- sche festival dit jaar in de laatste helft van Juli of in ’t eerst van Augustus te houden. Het feest zal te Hemelum of Bakhuizen worden gehouden. Wonseradeel. Mogen we er ons hier op beroemen het eerst den hond het fietsen geleerd te hebben natuurlijk niet om er op te zitten, maar wel om er voor te loopen nu geloof ik, dat we wederom eene belang rijke toepassing van hondenkracht hebben ontdekt. Dezer dagen toch heb ik het met mijn eigen oogen gezien, hoe de hond werd gebruikt om slataarde over de greide te brengen. Een paar honden waren voor een karretje gespannen en geen paard zou ’t hun verbeteren. ’t Snuggere voorbeeld zal wel spoedig nagevolgd worden. Toch zal de hond, als er ten minste wat eergevoel in zit, liever voor de fiets dan voor de „dongwein" loopen. En ik kan hem geen ongelijk geven. Workum, 26 Maart. Gistermorgen dekte een sneeuwkleed land, boomen en daken, ook heden nog flikkeren nu en dan de sneeuwsterretjes door de lucht. Maar wie zich daaraan moge storen de ooievaar niet! Men heeft klepperman reeds gezien op den schoorsteen der boerderij in de Bagijnestraat, sommigen het eerst aan den linker- anderen aan den rechterkant. De ooievaar brenge beiden geluk. Fr. Zuidwesthoek, 25 Maart. In de haring visscherij is sedert Donderdag eene gunstige verandering gekomen. Vrijdag en Zaterdag werd er flink gevangengenoemd werden o. a. de volgende getallen12, 16, 18 en 23-tal, een schuit bracht zelfs 50-tal aan wal. De visschers van hier, die te Urk het bedrijf uitoefenen, spreken eveneens van goede vangsten. De visch werd de vorige week nog afge zet voor f 2,50 per taldeze week verwacht men eene lagere noteering, bij doorgaande vangst vermoedelijk fl a 1,25 per tal. Gaaste rland, 25 Maart. Aan onze Zuiderzee kusten wemelt het in de jongste weken van wilde zwanen. Daar er geen ijs in zee is, wordt er zoo goed als geen jacht opgemaakt. Levend bemachtigd (hetgeen met slagnetten moet gebeuren) kunnen ze soms hooge prijzen opbrengen. Op de lage, nog met water bedekte landerijen (z. g „buiten landen") alhier houden zich nog groote getallen wilde ganzen op. „Allemaal nog teekenen van koude" zegt men. We willen hopen, dat „men" het mis heeft. Zooals aan B. en W. door Commis sarissen der Stedelijke Gasfabriek te Leiden werd medegedeeld, zal het overschot der exploitatie van de fabriek over het dienst jaar 1900, bij de begrooting voor dat jaar geraamd op f 81,853,51s, in ronde som be dragen f 128,000. Voor een groot deel moet deze meerdere winst van ruim f 46,000 worden toegeschre ven aan het grootere gasverbruik, dat over het jaar 1900, vergeleken met het vorige jaar, een vermeerdering aanwjjst van ruim 10 pCt. Voorts hebben ook de hoogere verkoop prijzen van cokes, koolteer en ammoniac in niet geringe mate tot deze verhooging van de winst bijgedragen. Uit den aard der zaak echter is deze voor een deel ook het gevolg van de verhooging van den gasprijs met cent per M3. over het tijdvak van 1 April tot 31 December 11., ingevolge ’s Raads besluit van 15 Febr. van het vorige jaar. Dientengevolge toch heeft het verbruikte gas een bedrag van ruim f 19,700 meer opgebracht, dan anders het geval zou zijn geweest. Vandaar dan ook, dat commissarissen van oordeel zijn, dat het niet noodig is de ver hooging van den gasprijs ingevolge boven genoemd Raadsbesluit tot den Isten April 1902 te handhaven, maar dat de prjjs ge voeglijk met ingang van 1 April a.s. weder tot het vorige cijfer van f 0,05 per M3. kan worden teruggebracht. Zich geheel met het gevoelen van com missarissen vereenigende, geven B. en W. dus in overweging, met wjjziging in zoo verre van het besluit van 15 Februari van het vorige jaar, de tijdelijke verhooging van den gasprjjs met */2 cent per M3., in plaats van met 1 April ly02, reeds weder te doen eindigen op 1 April a.s. De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten, den bouw eener electrische centrale op te dragen aan de firma Siemens Halska te Charlottenburg, Ik stel die waarde in ronde cijfers: f9.000 3.000 „3.000 2.000 3.000 Samen f20.000. Van de voorgestelde winst zal, naar ik meen, dus f20 000 in mindering moeten worden gebracht, maar nog bovendien zou er moeten betaald worden Voor een brugwachters woning Voor de prijsvraag Voor een bergplaats en stadstim- merwinkel Bolswardsche Courant. Daar in verschillende dagbladen een stuk is op* genomen omtrent eene scnutterlijke kwestie te smeek, waarin een eenzijdige lezing wordt ge geven van een gegronde klacht tegenover den Commandant der d.d. Schutterij te Sneek, dient 't volgende om de zaak in ’t kort even toe te lichten. Bij de oefening van Maandag 10 Sept. 1900 overschreed de Commandant der Schutterij al hier, art. 42 der wet op de schutterijen, luidende „de oefeningen zullen hoogstens 2 uur moeten duren en een half uur voor zonne-ondergang moeten zijn afgeloopen”. Den 17-tal schutters (die niet bang behoefden te zijn dat de Commandant hun eenig finantieel nadeel ia hun zaak zou toebrengen} beklaagden zich bij den Schuttersraad met verzoek den Commandant op zijn plaats te zetten. De Schuttersraad verklaarde zich onbe voegd (zonder echter getuigen op te roepen). Nu moesten natuurlijk krassere bewoordingen te baat genomen worden om tegenover den Comm. recht te krijgen en daar werd aan den Schuttersraad ’t volgend adres verzonden: Sneek, November 1900. Met bevreemding hebben wij kennis genomen van uw ongedateerd schrijven van in antwoord op onze missive van 11 Sept. 1900, houdende beklag van machtsoverschrijding van den Com mandant. Wij kwamen bij uw college recht vragen voor gepleegd onrecht ons beroepend op art. 42 der wet op de schutterijen, dat door den Commandant was overtreden. Dat Art. 42 blijkbaar in ’t leven geroepen omdenschut- terplichtige te vrijwaren tegen mogelijke wille keur zijner superieuren wat betreft den oefe- ningstijd, schrijft toch duidelijk voor: „dat de oefeningen hoogstens twee uren mogen duren, en a 11 ij d een half uur vóór zonne-ondergang moeten zijn afgeloopen”. En dat art. heeft de Commandant bij de oefe ning van Maandag 10 Sept. 1900 niet nageleefd, zooals wij in onze missive van 11 Sept. 1900 hebben te kennen gegeven hij heeft dus machts- overtreding gepleegd, zich stellende boven de wet, die o.i. toch in de eerste plaats moet wor den nageleefd. Welnu dat niet naleven van de wet wat den schutter door uw college gewoonlijk met straf wordt ingepeperd zal toch wel niet straf feloos kunnen geschieden door een superi eur, al is hij dan ook de hoogst geplaatste Bevreemdend en erg ontnuchterend voor ons eenvoudig schutterlijk rechtsgevoel, dat nog altijd de naïve meening is toegedaandat hooger en lager geplaatsten allen ge 1 ij k zijn voor de wet was dan ook het onge dateerd schrijven van uw college in antwoord op onze missive. Iif dat antwoord tochover wegende dit en overwegende dat ministerieele aanschrijvingen, en overoude gebruiken worden er zelfs bijgehaald, om het violeeren van de w e t door den commandant te vergoei- lijken verklaart zich ten slotte „onbevoegd1* in ons belang handelend op te treden. Wel erkent het de overtreding van het in Art. 42 voorgeschrevene betreffende het verbod na zonsondergang maar daaraan wordt n.b. de draai gegeven als zou die overtreding juist in ons belang zijn, zoodat wij den overtreder daarvoor eigenlijk nog dankbaar zouden moeten zijn. Nu, nu, voor zoo’n koddige wetsuit- legging zouden zelfs de sterkste lachspieren ’t moeten afleggenIntusschen de slotsom van een en ander is deze uw college verklaart zich onbevoegd of incompetent den „schutter- plichtige" recht te doen, waar deze zich bij u beklaagde over w e t s-verkrachting door zijn „Superieur." Onder medelijdend beklag over dit door u zelf af gegeven brevet van incompetentie eener gezonde verklaring van Art. 42 der wet op de s c h u 11 e r ij e n, zouden ondergeteekenden, die niet van plan zijn zich met een kluitje in ’t riet te laten sturen, nog wel van uw college willen wetenwie dan eigenlijk wel bevoegd is en daarbij het beetje moed heeft den volgens de w e t om recht vragenden schutter in be scherming te nemen tegen de willekeur van zijnen de w e t overtredenden superieur. (Onderteekend door de 2 eerste onderteeke- naars van het adres). De Schuttersraad, inplaats van recht te doen, veroordeelde de schrijvers (de eerste 2 onder- teekenaars van het adres) tot f lö boete. Bij de Gedeputeerden werd hooger beroep aangeteekend, die de beklaagden vrijspraken, maar in het adres een zin opnamen als volgt „dat ofschoon het adres zich kenmerkt door een gebrek aan goeden toon, gelijk dit slechts ver klaarbaar is bij iemand die zich niet vooraf ernstig rekenschap heeft gegeven van zijne woorden, terwijl het bovendien wemelt van overdreven en ongepaste uitdrukkingen, waarvan elk beschaafd mensch zich bij eenig kalm na denken zal onthouden." Een en ander is natuurlijk geschreven om den Schuttersraad, zoomede den Auditeur, een riem onder het hart te steken voor het echec dat zij hadden geleden. Iedereen kan nu over het bewuste stuk oor deelen en zal zich dan wel een oordeel kun nen vormen over den Schuttersraad, zoomede over de schutter lijke rechtspleging te Sneek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1