Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 26. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD GROOTST ei BOLSWARD EN WONSERABEEt. iaat, alsmede re par. '31 MAART. BINNENLAND. De triomf der wetenschap. VOOR veel verder. Maar hebt ge het wit ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. u uit te leggen, het K Of de Katholieken in het Zuiden door hunne geloofsgenooten uit het Noorden met deze negatie in kennis gesteld zijn? Overbodig mag het niet heeten. In politiek is het nu eenmaal gewoonte melding te maken, dat iemand zijn draai genomen heeft en de Friesche anti-revolutionaire leiders (van kiezers spreken wij niet) deden hetzelfde. Hoe het zij de generaals mogen zich ver bonden hebbende troepen nog niet, dat blukt weer on meer. „Ge gekscheert ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents perJÜlÜll u&ir ctïjöt Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijwöll. ijpw bestaat. Op den duur zal hij daarom on houdbaar blijken. Tzum. De postbode van Bolsward op Wommels v. v., die vroeger den loop had van Bolsward op Franeker heen en terug, heeft het er met de nieuwe regeling ook al niet beter op gekregen. De man, die nooit mankeert en al een weg heeft afge legd van meer dan zeven reizen om den aardbol, belast en beladen als wijlen Bileams ezel, tot een vrachtje van 18 kilo, heeft dagelijks negen uren af te reizen. Ondoen lijk voor een gewoon mensch, voor zoo iets moet men een Kalsbeek zijn. Naar luid van geruchten wil men dien voorbeeldigen looper van een der drie reizen per dag ontlasten en dat is prijzenswaard, maar en dat is minder mooi onder korting van f 5,op zijn weekloon. Hij wordt hier gezet tusschen de keuze bijna 40 percent van zijn loon laten vallen, of... zich doodloopen. Ook zegt men, dat hij verplaatst zal worden. Als ’t waar is, willen we hopen, dat ’t in ’s mans voordeel zal zijn, èn wat aan gaat den af te leggen weg, èn wat betreft de financiën, omdat hij die promotie waard is. De tijd zal spoedig doen zien wat er van een en ander waar is. Wij voor ons nemen de loopende geruchten niet onvoor waardelijk als waarheid aanons dunkt ze kunnen niet waar zijn, want zoo beloont de Staat zijn trouwe ambtenaren toch niet. Fran. Crt. Men schrijft uit Friesland aan de „Arnhem- sche Courant" Zoo ooit dan blijkt thans in onze provincie met hoeveel bezwaren, parten en deelen gepaard gaat, al geldt het deelen zelfs Kamerzetels! ïn de anti-revolutionaire pers wordt over de verdeeling dier zetels in onze provincie nog geen woord gerept„de Nederlander", het orgaan der Christelijk Historischen, is op dat gebied wat scheutiger, zoo nu en dan deelt dit blad iets mede en steeds blijkt dan, dat men nog niet klaar is. Zoo nu weder, dat dr. de Visser wel bereid is eene candidatuur in het district Harlingen aan te nemen, maar dat de anti-revolutionairen in dat geval van de coalitie niet willen weten en met den heer mr. T. de Vries te Leeuwarden als tegencandidaat zullen komen. In de anti-revolutionaire pers geen woord over den toestand. Alles wordt daar door de leiders behandeld; de schaapjes mogen later gaan stem men op de door de leiders gestelde candidaten. Eene vreemde manier van doen, die ook in de eigen gelederen zich niet meer mag verheugen in „volkomen instemmin g“. Het orgaan der anti-revolutionaire Persvereeniging in onze provincie, waarvan Mr. T. de Vries redacteur is, maakt zich tot tolk dier meerwillenwetende kie zers en dringt aan op mededeelingen uit het hoofdkwartier. De anti-revolutionaire kiezers, zij tasten in den blinde om en dat begint som migen te vervelen. Men moge nu in het anti-revolutionaire kamp prat zijn op de organisatie, met hare Deputaten- vergadering en Provinciale comités; waar de leden der aangesloten kiesvereenigingen vrijwel als onmondigen beschouwd worden, daar komt ons die organisatie niet voor, als te zijn in het belang der „kleine 1 nijd en". Of we overdrijven, geenszins In een onzer dorpen werd voor eenige dagen eene vergadering gehouden der anti-revo lutionaire kiesvereeniging in verband met de aanstaande verkiezingen. De voorzitter deelde mede dat besloten was mede te werken met de Christelijk Historischen en de vergadering zweeg. Een der leden vroeg daarop, w i e dan candidaat gesteld zou worden De praeses zweeg. De vrager oordeelde, dat men dit toch wel weten mocht. De praeses ant woordde, dat hij hieromtrent nog geene mede deelingen kon doen. Nu werd gevraagd, in welke districten de anti-revolutionairen met hunne can didaten zouden optreden. De praeses antwoordde, dat hij hieromtrent geene mededeelingen kon doen, wel wist hij er iets van, maar zoo iets behoorde tot de competentie van het Provin ciaal comité en de Deputatenvergadering. De vergadering ging uiteen. De leden waren heel wat wijzer geworden. Later kon men lezen, dat de betrokken anti-revolutionaire kiesvereeni ging besloten had met den candidaat der Christelijk Historischen mede te gaan. Gelukkig blijkt dat men overal niet zoo volgzaam is. in het district Harlingen zijn tal van anti-revolutionairen besloten niet met de Chr. Historischen mede te gaan en in alle andere districten, waar de Christelijk Histori schen op bevel met de anti-revolutionairen zullen meegaan, gaan stemmen op, daaraan n i e t mede te doen. Daarvoor komen sommigen ridderlijk uit hoevelen zullen er zijn, die zich in het stem bureau niet meer het bevel der leiders her inneren De Roomsch Katholieken, bij de verkiezingen altijd de trouwe bondgenooten der anti-revolu tionairenzij worden thans niet meer door hen genoemd als medestrijders, nu men met de Christelijk Historischen eene afspraak maakte. Men kan de Katholieken nu missen en dus opgegeten hebt, was een jaar oud.“ „En zyt gy de eenige, die zoo iets mees terlijks fabriceert?8 Helaas neen, ik heb een concurrent, die mij nog overtreft,8 antwoordde de Yankee somber. Deze heeft een middel gevonden, om aan zyn eieren naar verkiezing den smaak van ganzen- of eendeneieren te geven, ’t Is een handige kerel die Camp bel Maar dat is niets, vroeg of laat zal ik het middel ook vinden!... Laten wy nu maar gaan eten.8 Acht dagen later, toen Simpson zyn courant doorkeek, sprong hy eensklaps van zjjn leunstoel op en gooide bijna zyn les senaar om. Ziehier wat hy las „De triomf der wetenschap. Van nacht heeft op de tentoonstelling het grootste wonder dezer eeuw plaats gehad. Iedereen zal ongetwijfeld de kunsteieren gezien hebben van de heeren Campbell en Simpson. In de. uitstalkast van dezen laatste heeft men van morgen het volgende verwonder lijk schouwspel gezieneen der eieren was half gebroken en door de opening der schaal kwam het kopje van een klem, waarlijk levend kuikentje kijken. De buiten gewone voorzorgen, die genomen zijn bij het ontvangen en bewaren der tentoonge Stelde producten, laten niet toe te ver- „Mijnheer Louis Vernet uit Parijs?8 mompelde Nathaniel Simpson en keek op het visitekaartje, dat de bediende hem overhandigde. Daarna nam hy uit zjjn lessenaar een agenda met adressen en bladerde daarin vlug. „All right! Laat hem binnenkomen.’ De bezoeker trad spoedig binnen. „Gij hebt myn naam onthouden?8 zei hy, de hand drukkend, die de Yankee hem toe stak. Dat is bewonderens waardig.8 „Volstrekt niet, het is heel eenvoudig. ZiedaarEn de Amerikaan wees met zyn vinger den bezoeker op de volgende regels in zyn agenda geschreven „Louis Vernet, uit Parys. Te dineeren genoodigd als hy te Chicago zal komen.8 „Met dit,8 zei hy, het boek dichtslaande „ben ik er zeker van, niets te vergeten.8 „Zelfs een zoo korte kennismaking als de onze? Want hoe lang hebben wy elkaar gekend?8 „Niet langer dan één avond.8 „Ja, ik herinner my nu onze kennis making aan een vroolyke tafel, waar gij de champagne geducht aanspraakt tereere van Foschal, den overwinnaar van den Grand Prix van Parys.8 „Sst!8 zei de Amerikaan met een glim lach.8 Daar praten we van middag aan tafel over. Hier denk ik aan niets dan aan myn handelsboeken.8 „Zoo, zoo, hier is dus het heiligdom van den arbeid En wat doet gij Nog altyd in papieren rails?8 „Neen, daar heb ik allang van af gezien. Het staal doet ons tegenwoordig een deloyale concurrentie aan. Ik heb my op een anderen tak van nijverheid toegelegd, nl. op de levensmiddelen. Dat is veel winst gevender. Sedert drie jaar heb ik drie millioen gemaakt. Het eerste door boter te vervaardigen zonder melk, het tweede door vleeschextract te maken zonder vleesch, en het derde met de exploitatie, die ik sinds een jaar drijf.8 En wat maakt gy nu dan „Eieren.8 „Zonder kippen?8 „Natuurlijk.8 De andere glimlachte, zeker „Volstrekt niet, ik gekscheer nooit in zaken.8 „Dan zou ik dat wel eens willen zien!8 Niets gemakkelyker dan dat. Wy hebben nog een half uur tjjd, dat is genoeg om een mijner werkplaatsen te bezichtigen.8 De Amerikaan stond op en leidde zyn vriend door een lange gang naar een groot vertrek. Reusachtige kisten, met prachtige blanke eieren gevuld stonden langs den muur. De industrieel opende een deur een scherpe koude kwam den bezoeker tegen. „Hier zyn we nu in de werkplaats, waar de eisren worden vervaardigd, “zei Simpson. „Ziet ge daar die kuip Dat is het geel en in gindsche kuip is het wit.8 „Waar bestaat het geel uit?8 „’t Is een mengsel van maismeel en eenige andere zelfstandigheden.8 „En het wit?8 „Te lang om het wordt chemisch verkregen. „Maar de schaal?8 „Keer u om, men vervaardigt die daar onder uw oogen.8 „Maar hoe doet gy het geel en daarin „Heel gemakkelyk, kyk maar liever,daar heb je de machine. Zooals u ziet, bevat ze vescheidene bakken. In den eene be vindt zich het geel, in den tweede het wit, in den derde het witte vliesje van het ei en in den vierde het gips, dat de schaal moet worden. Gy hebt, toen gy hier bin- nenfradt een verandering van temperatuur gevoeld, niet waar? Die koude is noodig. Ge zult zien waarom. In den eersten bak werpt men het geel als een vrij dik meel- mengsel, het neemt een ronden vorm aan en bevriest. Daarna gaat het in den tweeden bak, waar het wit er door een draaiende beweging om heen komt te zitten, neemt een ovalen vorm aan en bevriest eveneens. Daarna gaat het in den volgende, waar het met een dun vlies je bekleed wordt, en eindelijk in den vierde, waar het zijn laatste pakje aankrygt. Als het ei klaar is, legt men het op droogplaten, waar de schaal plotseling hard en droog wordt, terwjjl het binnenste ontdooit. Zie hier een ei een kip zal het niet verbeteren. Proef er eens een.8 Louis Vernet slurpte een half ei op. ^Uitstekend!8 verklaarde hy. ^Welnu, ik kan u die voor dertien „Natuurlijk,8 zei Simpson tot zyn gast, van tafel opstaande, zijt gy naar Chicago gekomen om onze tentoonstelling te zien. Wat dunkt je er van?8 „Zeer aardig. De phonophotostenetvpo- biographie heeft vooral myn bewondering gaande gemaakt en ik beken, dat ik met open mond voor dat instrument heb bly ven staan, dat in minder dan een minuut en op een eenvoudige vraag, die ge tot het instrument stelt, eensklaps uw photographie het geluid van uw stem, uw geboortedag en een facsimile van uw handschrift geeft8 „Ba, dat beteekent weinig. Het volgend jaar zyn we veel verder. Maar hebt ge mijn eieren gezien „Neen.8 „Dan zullen we ze gaan zien.8 Een kwartier later stonden beiden voor een vitrine, waaronder verscheidene dozynen mooie eieren lagen. In een tweede glazen kast lagen andere eieren uitgestald, in drie rijen verdeeld, waarop een vergulde kaart lag met de opschriftenKippeneieren Eendeneieren Ganzeneieren. „Dat is van Campbell, myn concurrent,8 zei Simpson wrevelig. „Hy zal met den prys gaan loopen.8 „Zeg,8 zei Louis Vernet, de zon sehyut juist op uw eieren, zyt ge niet bang, dat ze daardoor bederven Neen, de kleur zal er niet van verschieten. Daarby ZÜU we in den winter, de zon heeft niet veel kracht meer. Als hier op de tentoonstelling niet gestookt werd, zouden zy bevriezen. Niet waar, Jim? Een bewaker trad nader en groette. „Dat is zoo, mijnheer Simpson,8 zei hij, „we kunnen de verwarmingsbuizen hier goed velen.8 Louis Vernet bleef voor de glazen uit stalkast van zyn gastheer staan, de kin in zijn hand alsof hjj over iets nadacht. Plotseling hief hy het hoofd met een glim lach op. „Zeg eens mynheer Simpson,8 zei hy, zyn vriend bij den arm nemend en in een hoek voerend, „hoeveel zoudtgemjj geven, indien ik je concurrent overtrof?8 „Campbell? Alles wat ge wilt!8 „Duizend dollar?8 „Een kleinigheid. Wel twee duizend heb ik er voor over.8 „Met duizend ben ik tevreden. Dus ge schenkt mij die som Ik sta voor het wel slagen van myn plan in.8 De Yankee keek zyn gast aan. „Ik begryp er geen jota van,8 zei hy, maar dat is hetzelfde. De koop is gesloten !8 „Goed. Laat my hier enkel vyf minuten alleen. Ik zal je wel inhalen.8 Zoodra Simpson zich verwijderd had, riep Louis Vernet den wachter. Nadat hy met dezen eenige minuten fluisterend had gesproken, haalde hy zyn portefeuille voor den dag en gaf den man eenige bankbil jetten. „Het overige krijg je binnen veertien dagen,8 zei hjj heengaande. onderstellen, dat hier bedrog in het spel iseen enkele conclusie kan slechts uit dit wonderbaar feit getrokken worden dat het den heer Simpson gelukt is de natuurnabootsing zoo ver te dry ven, dat hy aan de natuur haar laatste geheim ont roofd heeft. Er is niet aan te twijfelen, dat een schitterende belooning dit waarlyk wonderbaar resultaat ten deel zal vallen.8 De krant viel mynheer Simpson uit de hand. Op dit oogenblik trad Louis Vernet binnen met hetzelfde blad in de hand. „De wachter Jim is een flinke vent,8 zei hjj, „die zyn duizend dollar wel ver diend heeft, al heeft het kippenei hem maar een halven stuiver gekost. Wat de Amerikaanse he zon betreft die is een luiaard, die niets van zjjn ambacht ver staat en zonder kunstmatige verwarming zoudt ge nog op uw fantastisch kuiken wachten, mjjnheer Simpson !8 De Yankee begon hardop te lachen. „Drommels, dat gij nog zoo iets moest uit vinden Alleen zult ge den dood van een mensch op je geweten hebben, want Camp bel zal van woede barsten Oldeouwer, 26 Maart. De prijzen van het veenlandstijgen tegenwoordig aanzienlijk. In een de vorige week alhier gehouden verkooping, werd de heer Kemme te Schar- sterbrug kooper van een perceel klyn ter grootte van circa 40 are, met aangrenzend water, voor ruim 1200 gld. Vroeger werd per are gemiddeld van 6—10 gld. besteed. Appelscha, 28 Maart. Bij den landbou wer F. K. alhier had gisteren avond een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door het loslaten van eene haak viel de brandende petroleumlamp in de kamer naar beneden en kwam op de tafel terecht- De peer brak in stukken en de petroleum verspreidde zich naar alle kanten, ook over eene wieg, waarin een kind lag. De kussens geraakten in brand, doch door het kind ijlings te grijpen, wist men dit aan het gevaar te ontrukken. Overigens ontstond er in de woning een begin van brand, die echter gelukkig met behulp der buren spoedig werd gebluscht. S-Hage, 29 Maart. Officieel. Generaal Kool is oenoemd tot Minister van Oorlog. Leeuwarden, 28 Maart. Heden avond te half negen werd zekere C. v. d. M. 54 jaar, op het Zuidvliet door Jan Nijl en Sibbe Oppenhuizen bewusteloos uit het water gehaald en in de sneeuw neergelegd. Juist kwam de politie-agent Van Noggeren daar aan, die order gaf, den drenkeling op te nemen en naar huis te dragen, waar hy door het drietal voor dood werd binnen gebracht. Van Noggeren paste, bijgestaan door de anderen, de voorschriften tot redding van drenkelingen toe en smaakte het ge- genoegen, dat V. d. M. na een kwartier weer teekenen van leven gaf. Toen werd een geneesheer geroepen, die zijn tevreden heid te kennen gaf, maar vreesde voor ’t ergste. Het is niet de eerste maal, dat Van Noggeren door zijn flink optreden een drenkeling het leven redt. 29 Maart. De drenkeling is heden morgen overleden. Hepk. Adv.bl. Makkum. Vrij dagavond den 22 Maart en Zaterdagavond daaraanvolgend hadden wij het genoegen kennis te maken met het seboone spal der familie Mullens, dat zeker door ieder geroemd zal worden die het bijwoont. Zoowel de sterke acrobatische toeren als het aardige, kunstige goochelspel dezer familie dwongen het publiek telkens hun welgemeenden bijval te geven. De platen der kinematograaf waren heel mooi, en de tot slot gegeven pantomine liet niets te wenschen over, zoowel aan spel als aan tooneel-decoratie. Wy wenschen de familie Mullens van harte zeer veel succes toe, dat zij wel ver dient en ook zeker zal krijgen. Fr. Zuidwesthoek, 28 Maart. De huurprijzen der landerijen zijn sedert het vorige jaar nog gestegen. Toen werd voor le klas weilanden gemiddeld f 36 per 36% are geboden, thans f 40. Bedongen wordt daarbij, dat de landen geweid moeten wor den, waar maaien toegestaan wordt moet de van het hooi verkregen mest terugge geven of vergoed worden. De styging der huurprijzen betreft niet uitsluitend de losse landeryengoede en geschikt gelegen plaatsen deelen er in. Deze toestand is geenszins alléén het gevolg van den voor- deeliger stand van het boerenbedrijf, voor een grooter deel komt hy voort uit de concurrentie, die er tusschen de kieinboeren o r niiiiinr Bolswardsche Courant. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1