Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 27. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD BK WOKSERA.DEEX re I I E k I I DONDERDAG i APRIL. I VERDEDIGBAAR OF NIET? Laatste Nieuws. BINNENLAND. VOOR Oorlog EngelandTransvaal. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. f9 de Tiet er tot genoemc kunnen ging „E meente Tweede afgevaai Kanter. Appt in steed spil by roan u[ Te Amsterdam heeft zekere A. T. terechtgestaan, beschuldigd van het exploi- teeren van een „wijnfabriek* zonder ooit accijns te hebben betaald. Die fabriek was gevestigd aan de Brouwersgracht in een gang. Er werden daar rozijnen en krenten uitgeperst totdat er iets uitkwam, dat „wijn* werd. De Rijksadvocaat concludeerde, dat bekl. door de rechtbank zou worden veroordeeld tot eene boete van f 250 subs, hechtenis van 3 mnd., zooals het O. M. aanvulde. De beklaagde, die zich een „limonade- fabrikant* noemde, zeide ten slotte, „dat er niemand in Nederland tot dusverre was geweest, die zich op zoodanige wjjze met zijn zaken had bemoeid als thans gebeurde*. Verder kwam aan het licht dat hij zelfs een vasten reiziger in zijn „wijnzaak* had, die veel van deze Brouwersgrachtwijn in den Haag wist te plaatsen. De beklaagde verdedigde zich persoonlijk. Vader en dochter. De Rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de zaak tegen den Belgischen zeeloods te Vlissingen, beklaagd op zijn 24-jarige dochter met een revolver te heb ben geschoten, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. Beklaagde werd veroordeeld tot 6 maan den hechtenis met aftrek der doorgebrachte preventieve van 6 Januari tot 22 Maart. Beklaagde was niet bij de uitspraak tegen woordig. Hij had een geneeskundig attest overgelegd dat hij thans lijdende is aan bronchitis. Aangezien de opgelegde straf geen onteerend vonnis is, behoudt beklaagde thans recht op pensioen. De eisch was drie jaar. Sneek, 1 April. Van Chr. Hist, zijde wordt hier als Kamercandidaat voor ’t district Sneek genoemd Dr. Mr. Schokking, predi kant te Koudum. Als een zeldzaamheid mag worden vermeld, dat de jongste Cursus van de Her halingsschool begon met 43 en eindigde met 42 leerlingen. Wel een bewijs, dat dit onderwijs hier gewaardeerd wordt. 2 April. Als een bewijs, dat sommige school-autoriteiten ’t nog al ernstig opnemen met onze leerplichtwet, voeren we aan, dat geen enkel oudrenpaar hier nog een aan maning van den Arrondissements-schoolop- ziener heeft ontvangen, wegens ongeoorloofd schoolverzuim. En aangezien dat verzuim niet zoo heel gering is, zal bovengenoemde tijding zeker des te meer bevreemding wekken. Wij ver trouwen dat de thans reeds in functie zjjnde schoolopziener voor ’t Arrondissement Sneek Dr. Mr. P. C. Andrese, den luitjes wel gauw duidelijk zal maken, dat leerplicht thans wet is geworden. Leeuwarden, 2 April. In het reglement „Nedraw* van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland zijn een paar wijzigingen gebracht, die misbruik moeielijk maken. Zoo moeten alle merkmaterialen, door bemiddeling van het Bestuur van den Bond worden aangeschaft, en moet elke zending boter vergezeld gaan van een door den Secretaris geteekend garantiebewijs, zonder welk de Bond de zending in geval van moeielijkheid niet erkent. Hiervan is kennis gegeven aan de afnemers in het buitenland. Verder is het verboden, vaten met het brandmerk, die nog al eens misbruikt In deze Verloting bevinden zich apretoria en Johannesburg. Aan den 1 n kant nam French commandant Engelbrecht en de Light Horse commandant Pnnsloo gevangendezen laatste werd het paard onder hem dood geschoten, zoodat hij niet kon wegkomen. Dit Kenhardt (K.) komt het bericht dat zich eiken dag meer Afrikaanders aansluiten bij de rebellen. Hun aantal groeit onrustbarend. De pest te Kaapstad breidt zich uit. Tot dusver zjjn 287 gevallen van pest aangegeven, en 99 sterfgevallen, onder deze het hoofd van den geneeskundigen dienst. Ds toestand in Zuid- Afrika. LONDEN, 2 April. De „Daily MaiP ontvangt van zjjn correspondent te Kaap stad een brief met ontzettende beschuldi gingen tegen de militaire autoriteiten. In dit schrjjven van 13 Maart, schetst de cor respondent den vervuilden toestand van de stadsdeelen, waar de bevolking opeengehoopt was. Hij zegt, dat de militaire autoriteiten in de eerste plaats verzuimden der Kolo niale Regeering kennis te geven van het voorkomen der pest onder de ratten in de militaire dokken, hoewel hun verzocht was dat te doen. Vervolgens weigerden de militaire auto riteiten om mede te werken tot het schoon maken van de stad; en eindelijk zonden zij in het geheim honderden Kaffers het land in met militaire treinen, waardoor zij me dewerkten om de ziekte in het land te ver spreiden. Meer dan duizend menschen zijn reeds overgebracht naar het pest-hospitaal en het daarbij behoorende kamp. Volgens de mededeeling van den corres pondent, heeft professor Simpson gezegd, dat de epidemie nog pas begonnen is, en mannen aan hunne hierboven genoemde verplichting. Zij veroorzaken een kolossale uitgave van veertig millioen gulden per jaar aan nutte- looze zaken en het grootste deel daarvan gaat buitenslands! Zij zaaien wrok en ontevredenheid door hunne onrechtvaardige verdeelling van een zware en nadeelige taak op de schouders van enkelen, als de knechts van hen, die thuis blijven voor wie zij gedwongen zullen zijn hun bloed te vergieten. Nederland koopt eene verdediging voor geld. Dat is eene verdediging zonder hart en zonder ziel. De Nederlander blijft thuis en ziet een handje-vol mannen, zijn eigen vleesch en bloed, zijn eigen betrekkingen, door een overmacht verpletteren. Als dat gebeurd is betaalt hij blijmoedig zijn oorlogsschatting uit een ledige kas met een wissel op de eeuwigheid. Een millioen fiere mannen hooren met de handen in de zakken zich de wet voor lezen, door hunne nieuwe overheerschers. Want de Nederlanders vinden alles goed. Dat doel bereiken wij nooit! Een een voudige vergelijking is voldoende ons van de onomstootelijke waarheid daarvan te overtuigen. Millioenen kunnen er op den bestaanden voet jaarlijks worden uitgegeven, de zaak verbetert er niet door, ja wordt eerder nog slechter. Juist dien bestaanden voet, dat verouderde stelsel, die tot hoofdzaken verheven bijzaken, die na-aperij, dat keurslijf van conservatisme dat alles zoo stijf omkneld houdt en ons het vrij ademhalen belemmert, zij zijn het, die een werkelijk gevaar voor het land opleveren, ons verlammen en het zelfver trouwen verloren doen gaan. Om te beginnen wenschte ik met het militaire stelsel te breken. In de kazerne wordt wellicht de grondslag gelegd voor den traditioneelen goeden soldaat, maar in geen geval voor een goed beschermer van ons volksbestaan. Er is van geen onzer nationale instellingen eene, die zoozeer be hoefte heeft aan opruiming als die waarin men zich ten doel stelt een schiet- en steek- automaat te vormen, die zich als een Jan- Klaasen-pop op commando beweegt en plooit. In plaats van zulk een kazerneleger moeten wij hebben ’n volksleger of beter omschreven Ieder mannelijk ingezetene, die over een goed en gezond gestel beschikt, moet in staat worden gesteld zich te oefenen voor het groote doelhet volksbestaan te kunnen handhaven in de ure des gevaars, waarvan het beginsel reeds is nedergelegd in het artikel onzer Grondwet, dat tot heden nog steeds een doode letter is gebleven. Dat dit kan is bewezen. Men weet wat de kanker is in onze be staande instellingen van kazerne-leger en schutterij. Doch bovendien onttrekken zij fuiia een millioen Nederlandsche jongelingen Zoo behoefde het niet te zijn. Althans niet met een volk dat over zulke groote moreele en materieele middelen beschikt als wij. Wanneer wij alle beschikbare krachten opwekken tot deelneming langs geschikte wegen en met doelmatige middelen zullen wij slagen en zijn wij op dit punt gereed. Dan behoeven wij ons niets meer te ver wijten, want verder kunnen wij niet gaan. Er zal toewijding bestaan, die ons thans ontbreektgeen strenge hand behoeft hier in te grijpen, want wij willen en kunnen. Het is in de laatste jaren op kleine schaal afdoende bewezen. Er is slechts tact noodig en die zal er zijn. De millioenen zullen niet meer vermorst worden, maar rentegevend in den vorm van het beste wat passend zal blijken, want we werpen het klatergoud en het nuttelooze van ons. Onder het eenvoudige buis kan een even warm hart kloppen als onder de mooiste uniform. Dat bewijzen de Afrikaan- sche BoerenDe te kiezen weermiddelen kunnen verschikkelijk zijn, de voorbereidende oefeningen afdoende. Niet uiterlijk, maar innerlijk sluimert de kracht, maar men haaste zich. De wegen zijn aangewezen naam of zin spreuk doen er niet toe. Zulk een stelsel zal ons beter bevredigen dan het tot heden gevlgde. Het zal ons verheffen en ons het zoo noodzakelijke zelfvertrouwen schenken zonder speculatie op een uiterst twijfelach tige vriendschap van naburen, die ons ten slotte toch voor de gedane moeite finan cieel en materieel zouden vernietigen en ons eigen sufheid versteld doen staan. Dagbl. v. d. Zaanstr. Er zijn geen belangrijke voorvallen van het ooriogsterrein te melden. Het nieuws bepaalt zich in het kort tot het volgende: De Central News-correspondent te Stan- derton deelt mee dat de colonnes in ooste lijk Transvaal na 6 weken werkeloosheid, als gevolg van de regens, de operaties hebben hervat. In de eerste plaats zijn ze bezig met alles mee te nemen, wat de Boeren net opeut kan zijn, zooals wagens, duizenden van Loterwol, lanabouwgereedschappen. De te de houders van Loten in de zaal aanweitaande oogst wordt vernield. ij Eet voorgaande zou men meenen dat LOlCn NieUWe Apeldoorn^ door de regens tot nietsdoen werd T r.nn.rr o n A ogenLa/fan uit Kaapstad zegt echter Kassiers 1. KOPPEL Go. te Aj jlej slachtoffer werd van de vredes- kochte Loten gestort wordt en die ook .andelingen, zoodat hij daarom negatief Lot genoemde contanten ten bedrage vai had in de laatste weken. Men kan deze in plaats van de Hoerenhuizen vei <je opgegeven twee reden erzelf een geen deel aan de Verloting, waardoor! prjjzen te trekken buitengewoon groot "Boeren lieten een trein ontsporen tus- j— i-:_j-:..i. nieuwe prachtige prijzen, als Een Landauer mei „Bloedtorgiftiging*, sei dokter. Hepk. Adv. BI. Er was tusschen de timmerliedenver- eeniging „Ons belang* en de patroons te Leeuwarden een geschil gerezen, behalve over den dagelijkschen werktijd over het loon. De knechten verlangden 18 cent per uur, de patroons hadden zich onderling, bij overeenkomst, verbonden om gedurende twee jaren niet meer dan 17 cent per uur te be talen. Het steeds onopgelost gebleven geschil is thans aan het oordeel van de Kamer van Arbeid onderworpen. Ongelukken. Twee meisjes van deu landbouwer K. O. te Ommerschans 7 en 4 jaar oud, geraakten Zaterdag spelende in een wijk en verdronken. Te Blerick (Limburg) is het driejarig dochtertje van den landbouwer A. H. Tnijs- sen in een ketel met kokend water gevallen. Het werd zoodanig verwond, dat het kort daarop aan de gevolgen is bezweken. O, zoo I ZijVerschrikkelijk, die goeie ouwe tante, zóó Kort voor dat groote bal te sterven. HijMaar vrouwtje, troost je, naar dat bal was tante toch niet gegaan. Zij: Ja, dat weet ik wel, maar ik had er werden, anders te gebruiken dan voor boter, die over Harlingen naar Engeland en buiten Europa wordt uitgevoerd, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat ze terecht komen in handen van oneerlijke concurrenten. Langzamerhand heeft het handelsmerk „Nedraw* zich dan ook een goeden naam verworven. Heerenveen, 1 April. Door de rijks- kommiezen alhier zijn aangehouden drie vaatjes gedistilleerd, komende van een gros sier uit een der naburige dorpen. De oorzaak der inbeslagneming is, dat het gedistilleerd lang niet de benoodigde procenten weegt. Hemelum, 1 April. De arbeider K. alhier, die te Ürk bijstand verleende bij de haringvisscherij, verwondde zich daarbjj aan de hand. Omdat de kwetsuur hem verhin derde zijn werk te doen, vertrok hij naar huis, waar na aanvankelijke beterschap de toestand door bloedvergiftiging zóó verergerde, dat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. Zurich 1 April. Bij den gisteren ge houden wedstrijd in het schijfschieten werden de prijzen gewonnen als volgt: Eerste omgang: le prijs D. de Boer Cornwerd, met 215 punten, 2e L. Zwarts Veenwouden 175, 3e P. Rijpma Pingjum 165, 4e O. Backx Pingjum 160, 5e W. Rijpma Pingjum 155. Tweede omgang le prijs L. Hilarides Zurich 160, D. de Boer, Cornwerd 150, 3a KI. de Vries Veen wouden 140, 4e S. de Haas Kimswerd 135 en 5e B. Rijpma Pingjum 135. Suameer, 1 April. Een treurig feit verwekt alhier veel opspraak. De 14-jarige J. F. alhier heeft zekeren D. v. d. W. van Bergum zoodanig met een mes gestoken, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De toestand van den gewonde leek eerst zorgwekkend. Daarom zeker werd de dader van zyn bed gehaald en onder politiegeleide naar Bergum vervoerd. Te Bergum werd een onderzoek ingesteld. J. F. gisteren naar Leeuwarden vervoerd, moet heden avond naar men zegt weer thuis gekomen zijn. De toestand van den verwonde zou thans minder zorgwekkend zijn. Lemmer, 1 April. In het geheel is hier de vorige week bijna 8000-tal haring aan gevoerd. Voor het tal werd van fl tot f 1,75 besomd. De vangst was ook deze week weer vrij goed. Ook werd nog ruim 1000 pond bot aangevoerd, waarvan van f8 tot wes’ ocniènUs ten' etf uur), in Amsterdam, door vijf houders heen willen gaan. Bij den landbouwer v» d. W. te Gin- neken stonden vijf koeien op stal. Door schrikken rukten de beesten zoo sterk, dat zij in plaats van los te breken, den halven stal medenamen en daarmede aan den haal gingen. Eenige voorbijgangers grepen dieren en stal en voerden een en ander naar huis terug, Zooals te verwachten was, heeft de be handeling der nieuwe Legerwet en de ver werping daarvan in de Tweede Kamer, waardoor de Minister van Oorlog, de heer K. Eland, zich tot aftreden genoopt zag, tot velerlei opmerkingen en beschouwingen in de Nederlandsche Pers en daarbuiten aan leiding gegeven. En geen wonder, eene aangelegenheid, waarbij het vraagstuk der hervorming onzer Landsverdediging zoo nauw betrokken was, kon niet nalaten in hoofd en hart van het Nederlandsche volk een diepen indruk te maken. Het is duidelijk gebleken uit de gedachten wisselingen onzer Vertegenwoordigers, dat men voor een uiterst lastig vraagstuk stond en ten slotte de zaak maar liever bij het oude liet, in stede van het mes in de kan- kerplekken te zetten van het oude zieke lichaam. Geen enkele hoopvolle lichtstraal, geen sprankje van rein vernuft zelfs, vermocht door te dringen in den chaos van moties en amendementen op de voorstellen des Mini sters. Het was of de uitgeputte strijders elkander ten slotte met de eigen wapenen te lijf gingen om eindelijk tot apotheose te aanschouwen, het heengaan des Ministers, als de laatste deelnemer aan een spelletje, waartoe ten slotte deze voor Land en Volk zoo hoogst belangrijke aangelegenheid was verwaterd. En zoo is dan een vooruitzicht op eene nadere schrede tot oplossing eener voor ons volksbestaan zoo gewichtige kwestie door het Parlementaire stelsel voorloopig in de doos gestopt. Het komt mij voor, dat men bij de be handeling van het vraagstuk onzer Lands verdediging zich te veel van het rechte spoor laat leiden door het aanhangen van een verouderd stelsel en allerlei nietige bijzaken, die men tot hoofdzaken verheft, en mocht het mij gegeven zijn, dan zou ik gaarne in de volgende regelen mijne ge dachten over het vraagstuk uitspreken van een geheel ander standpunt de zaak be schouwend, dan tot heden over ’t algemeen door onze gezaghebbenden is gedaan. Er is bij de gevoerde discussiën eene opmerking uit den mond van een onzer meest eminente Vertegenwoordigers gevloeid welke ik in deze tot uitgangspunt wensch te gebruiken. Het was in het kort gezegd, dat wij ten opzichte onzer houding als Staat trachten „eene groote mogendheid na te apen”. En nu is het tamelijk doorzichtig, dat in die na-aperij een groot gevaar schuilt. Het is een wanhopig pogen om onze weermid delen tot een hoogte op te voeren die ons, in geval van nood, op ongeveer gelijken voet zou doen staan met hem die ons be dreigde. Bolswardsclie Courant I I h

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1