NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WÖNSERABEEE ANTELS. Treffers, Firma Baarda, schuwd werden, rihLHF 1UU2Ö BÓffreeuwde^mr T> maar door. JU Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 29. IS GEARRIVEERD. Voor het Kantongerecht. K. FALKENA Bz. DONDERDAG 11 APRIL. BINNENLAND. Door een 2 cent stuk in de gleuf te werpen, komt er een Ansichtskaart van Bolsward of de Parijsche Tentoonstelling (in 60 soorten) te voorschijn. der nieuwste VOOR Donderdag 18 April a.s. iftisB ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Zitting op Donderdag 4 April 1901. Boekhandel, tegenover ’t Stadhuis. "Ifl het euvel mank, dat hij te veel glaasjes had omgekeerd, 't Was bij hem zelfs twee maal mis. Eisch le f 1 of 1 dag, 2e f 10 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde n draaiende in goede vlucht, in aanraking 1 dat het schaap vreeselijk toegetakeld met nomen en de molenwiek afbrak. Tietjerksteradeel, 8 April. Ondanks het koude voorjaar en de weinige vogels zijn ook in onze gemeente reeds kievits eieren gevonden, zoo o.a. te Garijp 4 op een dag door verschillende personen. Men treft hier weinig personen meer aan, die in het voorjaar van het eierzoeken een soort beroep maken. Een goede daghuur schijnt niet meer gemaakt te kunnen worden. Zyn de zoe kende personen evenwel gelukkig, dan kunnen ze, vooral in ’t begin, goed geld verdienen. De eerstelingen toch zyn ook nu weder best betaald geworden. In onze streken is maar een klein deel verboden terrein. Heereuveen, 9 April. Heden morgen werd er op den Heerenwal boelgoed ge houden van de nagelaten goederen van den onlangs overleden G. Wijntjes. De erfge namen waren natuurlijk tydig aanwezig in ’t leegstaande huis. Daar valt eensklaps het oog van een hunner op een tot nu toe on opgemerkt gebleven kist, stevig gesloten. Het slot wordt verbroken en twee kistjes komen te voorschijn, alweer stevig gesloten. Wat mag daarin verborgen zyn? Men wist dat de overledene altijd zeer zuinig had geleefd. Onder een fikschen bijlslag bezwykt net eerste kistje. Men vindt... eenige oude aanteekenboekjes. Nu wordt het tweede kistje opengebroken. En daaruit komen twee „pongen“ te voorschjjn, de eene met rijks- daalders, de andere met guldens. Bljjde ver rassing met wat er meer gevonden werd van den ietwat zonderling geleefd hebbenden man. Heerenveen, 5 April. De drie per sonen uit Houiingehage, die naar aanleiding van de dezen winter veelvuldig gepleegde diefstallen van koperen emmers, enz. meest uit vuurhutten, ruim acht weken in voor- Eisch voor het opgeven van een ver keerden naam f 20 of 10 dagen en voor het maken van burengerucht f 10 of 2 dagen. Het avondje van den 16 December zal dit jongmaatje dus wel in het geheugen blijven. 4. A. K. en D. F. te Stavoren waren den 27 Januari als kwajongens erg lastig bij het emplacement van het spoorstation te Stavoren. Zij hadden vrij wat drukte tegen den man, die daar met de bewaking belast was. De chef kwam op het rumoer toe en ging met den bewaker de deur sluiten, om van hun last bevrijd te worden. Dit stond de jongens maar lang niet aan en de steenen vlogen den beambten om het hoofd. Den chef ging nu de baldadigheid te ver, en hij maakte procesverbaal tegen de beide jongens op. Zij zijn heden niet aanwezig, doch dat ver hindert niet om tegen elk f 10 boete te eischen, le bekl. subs. 3 dagen en de 2e subs. 2 dagen hechtenis. 5. D. H. te Workum reed den 23Febr. met paard en wagen door Workum. Het voertuig had een krommen dissel en dan moet de bestuurder by den wagen loopen in plaats van, zooals deze, er op te zitten. Eisch f 1 of 1 dag. 6. B. v. H. te Witmarsum was den 23 Febr. ’s avonds zoo dronken, dat de politie het raadzaam oordeelde, hem in het arrestantenlokaal op te bergen. Eisch f 10 of 3 dagen. 7. H. V. te Bolsward was den 24 Febr. dronken in de Kerkstraat. Daar hy niet in staat was, zyn weg alleen te vervolgen, werd hem in t bureau logies verschaft. Eisch fl of 1 dag. 8. D. P. te Bolsward was den 20 Febr. ook in de Kerkstraat aan het laweeren. De eisch voor dezen is 3 dagen hechtenis. 9. P. Br. te Makkum is vrachtrijder. Den 19 Jan. ontmoette hem een politiebe ambte, die eens een onderzoek instelde, wat vrachtgoed hij had en zie daar was ook een duiker of wilde eend bij. Nu mogen wilde eenden in gesloten jachttijd natuurlijk x aiiota was uen i Mrt. naar de weekmarkt te Workum. Hy ge raakte wat abnormaal en werd door de politie bekeurd. Beklaagde is aanwezig. Hy zegt dien dag niet dronken geweest te zyn en de politie had ook niet met hem ge sproken. De agent, die hem heeft gezien, hangt een treurig staaltje op van dezen beklaagde en er blykt uit, dat haast heel Workum stond te kijken, naar den vreemden marsch, dien hij maakte. Daar hij onlangs voor eene geiyke overtreding reeds 9 dagen gratis logies te Sneek heeft gehad, wil de heer Ambtenaar het nu wat strenger aanschroe ven en eischt 3 dagen hechtenis met 3 maanden opzending. Bekl. belooft beterschap, het is, naar hy noopt, de laatste keer ge weest, dat hij te veel kreeg, en geeft den heer Kantonrechter een briefje over. Wy vernemen, dat dit briefje van zijne vrouw is, maar ue inhoud blyft ons onbekend. 13. J. de B. te Workum was den 3 Maart met andere jongens bezig om met stukken lei op de ramen der Groote kerk te gooien. De menschee die het zagen ver boden de jongens, maar daar gaven ze niet veel om. Emdelyk gelukte het dezen beklaagde een ruit te verbrijzelen. Omdat dit onder kerktijd gebeurde, werd proces verbaal opgemaakt. De getuigen F. Talhout en S. Boersma verklaren beiden dat zij goed gezien hebben dat deze beklaagde de ruit stuk wierp. Eisch f 10 of 2 dagen. 14. J. G. te Workum plaagde dienzelfden Zondag een drietal meisjes en wierp einde lijk een der meisjes met een stuk sneeuw oi ijs in ’t gezicht. Hiermede was zij niet tevreden, en „gaf het an.“ Wij kregen den indruk» dat het meer een niet vervoerd worden. Daar de vrachtrijder geen schriftelijke verklaring van oorsprong kon toonen, werd hij zelf bekeurd, de vogel werd meegenomen en is later voor 20 cent verkocht. Eisch f 10 of 3 dagen en verbeurdver klaring van de opbrengst van den in beslag genomen eendvogel. 10. J. R. te Makkum was den 25 Jan. op het zeestrand dicht bij Piaam en ook ,dicht bij de eendenkooi aldaar. Toen er eenden uit die kooi zeewaarts vlogen, schoot beklaagde daar op en de rijksveldwachter, die in de nabijheid was en dit zag, kwam op hem toe en wilde hét geweer in beslag nemen. Hij weigerde dit echter af te geven doch ’t is later door den beambte opge vorderd. Eisch f 10 of 3 dagen, met verbeurdver klaring van het dubbelloops jachtgeweer. 11. P. S. te Zurich was den 19 Jan. met een geweer bij den zeedijk. Hij stond tusschen de palen op wacht, dicht bij, in zee dreven eenige nagemaakte eenden, lok vogels genaamd. Een eindje verder stond ook een op wacht, doch die wachtte niet op eenden, doch op den jager, het was namelijk de brigadier der marechaussee. Toen er volk langs den dijk kwam en den beambte zag, begonnen zij te fluiten en dit scheen voor onzen jager een sein om op te pakken, althans hij ging op een loopje naar de boot, die in de nabijheid lag. De brigadier ging nu ook aan ’t loopen en sprong ook in de boot, met het gevolg ats^t aangetroffen door den de jager er weer uittuimelde en aan t ■13 1 wal bleef. soort plagerij was dan wel baldadigheid, evenwel Anna Hoekstra, Befke Hoekstra en de getroffene Fokje van Dijk verklaren allen, dat bekl. met een stuk ijs wierp en de laatste in ’t oog raakte. Eisch f 3 of 2 dagen. Het blijkt nog dat de dader later als pleister een gulden aanbood, als de zaak dan niet vervolgd zou worden, maar Fokje wilde de zaak „dóórzetten/ 15. S. S. te Spannum was Donderdag 28 Febr. dronken. Eisch f 10 of 3 dagen. 16. H. J. W. te Witmarsum reed den 2 Maart op den grindweg bij Witmarsum en had op den wagen 25 zakken lijnzaad. De wielbanden hadden eene breedte van 5 cM. en dan is 600 kilo het maximum dat geladen mag worden. De wegwerker D. Dijkstra, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, schatte dit lijnzaad zwaarder dan 600 kilo en bekeurde daarom den voerman. Omdat de verbalisant verzuimd heeft een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het juiste gewicht, wordt deze zaak uitgesteld tot de eerstvolgende zitting, zijnde 9 Mei a.s. 17. P. K. te Koudum lag den 19 Maart met een woonschip in de gemeente Hem. Oldeph. en N w. en daar de agent hem daar reeds meerdere dagen te voren had zien liggen, langer reeds dan de politieverorde ning toelaat, werd hij bekeurd. Eisch f 1 of 1 dag. 18. P. D. te Bolsward was den 12 Maart dronken in de Kerkstraat, en moest onder politiegeleide naar zijne woning worden gebracht. Eisch f 1 of 1 dag. 19. W. v. d. Z. te Bolsward was den 11 Maart ook buiten de maat en moest in ’t belang der goede orde naar ’t bureau worden gebracht. Eisch f 1 of 1 dag. 20. P. v. d. V. te Stavoren liep ook aan euvel mank, dat hij te veel glaasjes 6, loopige hechtenis zijn gehouden twee op vermoeden van diefstal en een, op ver moeden van heling zijn heden weder op vrije voeten gelaten. Het langdurig en breedvoerig gerechtelijk onderzoek in deze zaak heeft geen voldoende aanwijzing opge leverd om de verdachten naar de recht bank te verwijzen. De Off. van justitie is echter tegen hunne vrijlating in verzet ge komen. Oldeboorn, 8 April. Het is er voor onze eierzoekers sedert Vrijdag jl., toen ’t eerste kievitsei in deze omgeving werd gevonden, vrij wat beter op geworden. Bij de verschillende opkoopers alhier waren heden avond reeds meer dan 150 kievitseieren verkocht, tegen 25 en 30 cent per stuk, waarvan de meeste heden ge vonden waren. Lemmer, 8 April. Er is hier de vorige week een massa haring aangevoerd, in het geheel niet minder dan 11000 tal of 2,200,000 stuks. De prijs liep dan ook terug van f 1, tot 40 cts. per tal. Ook werd nog 1400 pnd. bot aangevoerd, waarvoor van f8 tot f9 werd besomd. Deze visch, hoewel dit jaar klein van stuk, is echter van bijzonder goede kwaliteit. Hijlaard, 7 April. Heden overleed alhier in zeer hoogen leeftijd de Wed. A., die de laatste twintig jaren hare woning niet had verlaten. Hoewel ze dus nooit iemand kon bezoeken, werd ze toch algemeen geacht en door gedienstige buren in alles trouw ter zijde gestaan. Leeuwarden, 9 April. Benoemd tot lid der Eerste Kamer (vacature mr. Berg- sma) Mr. A. Bloembergen, lid van Gedepu teerde Staten van Friesland. 8 April. Men weet, dat boterver- valsching in sommige gevallen moeielyk te constateeren is, zelfs wanneer die verval- sching plaats heeft met 20 en meer procn. andere vetten. Daarom hebben o.a. Engeland en België bij de wet vastgesteld, dat boter in bepaalde mate zekere eigenschappen moet bezitten, om als zuiver te worden erkend. Het geval wil echter, dat boter heel wel zuiver kan zijn en toch aan de gestelde eischen niet voldoet. Nu heeft de heer W. Keestra, Secretaris van den Bond van Coöper. Zuivelfabrieken in Friesland, een broebure gericht aan de veehouders, die aangesloten zijn bij de coö peratieve zuivelfabrieken in Friesland, waar in hij op grond van gedane onderzoekingen aantoont, dat de veehouders het in hunne macht hebben, om dit kwaad te bestrijden, door het vee op te stallen, voor dat het gure najaarsweer zijn invloed uitoefent en door te zorgen voor nieuw-melke koeien ook in de maanden OctoberDecember. Wanneer daarvoor gezorgd wordt, dan kan men altoos boter maken oie de verlangde kenmerken bezit. Schry ver gaat verder na, hoe de vee houder aan die door hem gestelde voor waar den, vroeg opstallen en nieuwe melke koeien, ook in het najaar kan voldoen. Hepk. Alieuwsbl. v. Friesl. Hilldeloopen. Voor de stemming op Dinsdag 16 April a.s. ter vervulling van één plaats in den raad dezer gemeente, zijn ais candidaten opgegeven de heeren W. A. Bakker, T. S. Sikkes en M. G. van der Tas. Het stembureau houdt zitting in de Raadszaal van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Onze visschers zijn voor het meerendeel teruggekeerd van de haring visscherij in de nabijheid van Urk. De resultaten, dezer visschery zyn over het algemeen ongunstig geweest. Hopen we dat de a. s. ansjovisvangst voor hen betere uitkomsten moge opleveren. Haricli, 8 April. In den afgeloopen nacht is een op het heem vaststaand schaap van den landb. D. H. alhier door honden totaal verscheurd. Hoewel de politie onder zoek doet zal de schade wel voor den eigenaar van het verscheurde dier komen, daar het moeilijk zal gaan, den dader op te sporen. Men schrijft uit Westergoo: Waren de kieviten tot heden in ons kwartier nog schaarsch, met het einde van de lentemaand schynt dit te veranderen. Geheele troepen zijn gedurende de laatste dagen nog overgekomen, en niet alleen kieviten, ook tureluurs, grito’s, scholeksters, en hoe de gevederde veldbewoners verder mogen heeten, zijn teruggekeerd. De terug keer is volgens eierenzoekers en natuur- lief hebbers een vrij zeker teeken, dat de winter ons gaat verlaten, dat het voorjaar komt. Moge het zoo zijn, want èn bouw- èa greidboer zien verlangend uit naar droog, zonnig weder, naar een weersgesteldheid, waarbij de arbeid op veld en akker kan worden hervat, 1. Het begon heden met de verdaagde zaak tegen den kastelein P. H. te Bolsward, die den 22 Febr. terechtstond, wegens het na besloten tijd nog personen in zijne tap perij te hebben. Het vernieuwd onderzoek bracht heden niet veel nieuws aan het licht. De getuigen A. v. d. Meulen en P. v. d. Klei, verklaren dat zij in het societeitslokaal vertoefd hebben dien avond, een zaal niet voor het publiek toegankelijk en de getuigen J. Westerbaan en H. Lammertsma ver klaren dat zij dien avond hebben deelge nomen aan de vergadering der Kaderver- eeniging, die verlof had bekomen wat langer te blyven. By die vergadering was een gast geïntroduceerd. De heer Ambtenaar handhaaft zijn ge nomen requisitoir van 22 Febr. zijnde de eisch f 3 oi 2 dagen. 2. A. O. v. d. 8. te Arum is den 10 Maart bekeurd wegens nachtelyk buren gerucht. Toen de politie hem tot kalmte trachtte te brengen, mislukte dit geheel en hy riep den beambte toe: „Schrijf maar op voor den d Ik wil wel procesverbaal. Nu hij heeft het gekregen ook en de eisch luidt f 10 of 3 dagen, zoodat hij alle reden heeft, om de politie te bedanken voor de inwilliging van zijn wensch. Dezelfde was op den 19 Maart dronken -a a>an jiiaat aamretroffen door den Tzum, 8 April. Men zegt wel eens, dat een jongen onder voor zyn doel gunstige omstandigheden door een hinken steenworp een molenwiek in de vlucht kan doen breken. Wat er van waar is weet ik niet, maar de vorige week had hier iets plaats, dat wel een weinig op geleek. ien betrekkelyk nieuwe molenwiek, voor ver men wist gaaf en goed, kwam, met een schaap, waarvan de gevolgen waren, dat het schaap vreeselijk toegetakeld met gebroken rug en pooten dood werd opge- Bolswardsclie Courant. BriefKaarten-HUiomaai

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1