Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 31. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSERAÖEEX I o 4 4'i Praatjes over dit en dat. DONDERDAG 18 APRIL. BINNENLAND. M" I VOOR INGEZONDEN. nu Hepk. Adv. v. Fr. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ots. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. XXI. Mijnheer de Redacteur de benoeming van een lid der schoolcom missie. Mij dunkt dit is wel een afdoend bewijs daarvoor. Bolsward, 15 April. Uw. Dw. JOCHEM OPMERKER. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Crt. Het is zoo geloopen, zooals menigeen voorspelde, die naging wat er alzoo omging in de kringen van anti-revolutionairen eu Cbristelijk-historischen. De beide comités hebben het over de verdeeling van den buit niet kunnen eens worden, de oorzaak hiervan is men noemt dat niet de aandrang van onderen op. De kiezers hebben zich laten gelden, door te zeggen, wat gij, comités besluit zonder ons, laat ons koud, wjj zullen doen, zooals wij willen. Ten slotte hebben de comités dat ook gevoeld; zij, de generaals begrepen meer en meer dat de soldaten niet te vertrouwen waren en... de bijeen komst, om tot samenwerking te geraken in alle districten onzer provincie is op niets uitgeloopen. In dat niet-vertrouwen, daar zat hem de knoop. Vooral gold dit het district Harlingen dat zou worden afgestaan aan de anti-revo- lutionairen, als Bneek werd afgestaan aan de Cnristelijk-historischen. Maar een deel der Cnristelyk-historische kiezers te Har lingen wilde beslist niet de caudidatuur van een anti-revolutionair steunen en toen wilden de anti-revolutionairen niet het district Bneek afstaan. Daar zat men met de handen in het haar. Het bljjkt, dat in de bijeenkomst van de Provinciale comités der beide partijen toen gemarchandeerd is, als op een veemarkt. „Handjesplakken* noemen wjj dat hier. Welnu men heeft handjegeplakt, vergeef ons dezen nieuwen vorm,over... kiesdistricten en kiezers, als waren het kalveren. De anti-revolutionairen kwamen ten slotte met dit voorstel: de districten Dokkum, Tietjerk- steradeel en Weststellingwerf aan ons; Sneek, Franeker en Bchoterland aan de Christelijk-historischen. Harlingen en Leeu warden eerst ieder afzonderlijk optreden, maar onder deze voorwaarde, dat de Chr.- historischen ons in het district Harlingen al dadeljjk helpen bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Tegen dit laatste vooral had evenwel het Christelijk-historisch comité bezwaar, want die samenwerking kon het niet geven, vanwege de... soldaten, weet u! en toen, ja toen, wist men niet hoe verder handgeplakt moest worden. Ja, toch I Men begon toen onderhandelingen over de samenwerking in enkele districten, nl. Sneek, Franeker en Schoterland; men zou het daar toch nog eens kunnen probeeren. Maar alweer geharrewar zoodat ook dit resultaat nihil was. En zoo scheidden de kooplieden van de markt, zonder „zaken* gedaan te hebben; zoo verlieten de generaals het hoofdkwartier zonder geallieerde troepen geformeerd te hebben, omdat de „maunekes* ook een wil toonden. Les idéés marchant, ook in die ryeul Heerenveen, 13 April. In den afge- loopen nacht brak er door onbekende oorzaak brand uit op den zolder van een pakhuis aan den Molenwijk, waarvan de voorste helft in gebruik is bij den turfschipper De Groot en de achterste helft bij den poelier Riksma. Door het spoedig aanwezig zijn van de vrij willige brandweer en een ge- meentespuit, werd het vuur nog al spoedig bedwongen. Riksma slaagde er in, zjjn kippen en konijnen, die beneden in groote bakken geborgen waren, te redden, doch aan zijn op zolder te drogen hangende huiden, die niet verzekerd waren, moet hij wel ’n f 80 schade geleden hebben. Op den voorzolder had schipper De Groot zijn zeil en nog het een en ander geborgen, terwijl de dochter er haar kastje met kleeren had staan. Alles is verbrand, maar was geassureerd, behalve het zeil. 15 April. Een vreemd heer op een vreemd voertuig maakte hier hedenavond een vreemde reis. Volgens zjjn spraak was hjj een Duitscher en hij bereed een auto mobiel, die hjj niet al te goed in bestuur had. Zoo gebeurde het, dat hjj voor de kerk op de Fok pardoes tegen den gas lantarenpaal reed, met zooveel geweld, dat de ijzeren paal door midden knapte. De vreemde mynheer, die ongedeerd gebleven is, is in de richting van Leeuwarden verder geautomobield. Donkerbroek, 15 April. De influenza heerscht hier tegenwoordig in zulk een erge mate, dat bijna geen huisgezin er van ver schoond blyft. Gelukkig is de ziekte niet van kwaardaardigen aard, zoodat geen sterf gevallen nog voorkwamen en velen met eenige dagen de kamer te houden er af komen. Joure, 15 April. De 14-jarige Sijtze Bloembergen, werkzaam bij den heer J. Bos, meubelmaker alhier, was beden morgen in de werkplaats bezig met een beitel een stuk hout door te kappen, toen zjjn gereedschap uitschoot en hem door kleeren en al in de knie drong, waardoor eene diepe wonde ontstond. Na voorloopig te zjjn verbonden, werd de knaap door twee gezellen van den patroon huiswaarts geleid, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Leeuwarden, 15 April. Eenige groote kaashandelaren in onze provincie zjjn voor nemens wegens aan de waag te Laeu- warden ondervonden moeielijkheden den publieken verkoop van hun kaas over te brengen naar de waag te Sneek. Steen wijk, 15 April. Naar men ons mededeelt heelt de heer Kingrna te Meppel het plan, ook te dezer stede een boterfabriek op te richten. De melk moet thans naar de fabriek te Zuidveen vervoerd worden. Ooststellingwerf, 15 April. Wat’n klachten over het weer! Da koude begint sterk te vervelen maar nog meer hindert de veelvuldige regen. De boeren kunnen de bouwlanden niet bewerken, omdat de grond te vochtig is en het laat zich aanzien, dat het onkruid baas zal worden over de vruchten. Vele hooilanden staan nog onder water, als was het midden in den winter, terwijl men op onderstaande plaatsen geen turf kan graven wegens de drassigheid van het veen. De hooge weilanden beginnen eenigszins op te groeien, maar gras is er nog niet. Voor de jonge lammeren is bet nog veel te koud en de schapen kunnen nog geen voedsel genoeg vinden, om hun kroost naar behooren te onderhouden. Ook het jongvee treft het niet bijzonder in de weiden. ’t Verlangen naar droogte en zachter weer is algemeen, niet het minst onder de houders van tuinen. Sneek, 15 April. In de raadszitting van Zaterdagavond jl. kwam aan de orde, „ver laging van den gasprys.* De nieuwe direc teur onzer gasfabriek had geadviseerd den tegenwoordigen prys van 8 ct. voorloopig te behouden, uit vrees dat de verlaging weer licht aanleiding zou geven tot meerder ge bruik. Met het oog op de groote confectie zaken, die hier voor en na verrijzen; op ’t groote gasverbruik van de vele fabrieken, sou het kunnen zgn» dat de thans bestaande mijne bewering ontvangen. Of teekent het niet, dat de meeste tuinen, vroeger voor luxe gehouden, thans volgebouwd worden met woningen en de groote heerenhuizen in tweeën gaan? Teekent het niet, dat het getal aangeslagenen in den hoofdelij ken omslag toeneemt, doch in de hoogste klassen daalt Men beweert wel, dat hier gedurig renteniertjes van buiten inkomen, doch daar van profiteert het algemeen weinig. Weet je, Jochem hoe het is, de rijken gaan zoetjes aan weg en der komen wel enkele oude rente niers die hier hun laatste levensdagen willen slijten, doch als je het daar van hebben moet, valt het in den regel ook niet mee. „Nu ja, Harmen, dat mag waar zijn, maar de werkmansstand is er in de laatste jaren toch bepaald op vooruit gegaan. De loonstandaard is hier hooger geworden en daartoe heeft de fabriek „Hollandia* wel degelijk bijgedragen.* „Dat is zoo, maar weet je wel dat die fabriek bij voorkeur jonge krachten vraagt. Waar moeten met den tijd de ouderen heen „Dat zal dunkt mij zoo’n vaart niet loopen. Wie eenmaal aan die fabriek is en op zijn plicht past, is naar het mij voor komt, zeker van eene vaste betrekking. Ik zal je later dit wel eens beter uitleggen. „Goed Harmen, als je dan maar niet zoo lang wacht, dat ik deze stad verlaten heb. „Och, meen je dat in ernst, nu dat zou mij spijten. „Ja neef, mij zelf eigenlijk ook, maar daar zullen ook wel zijn, die er anders over denken. Daar heb je bijv, een zekeren mjjnheer O. die in een ander Blad mij weder mijn onkunde onder den neus wrijft. O, ja, die heeft je berekening als een kaartenhuisje tegen den grond geworpen. Ik meende, Harmen, dat je nog al goed rekenen kondet, maar hierin heb je je meester gevonden hé „Och, wat zal ik daarvan zeggen Weet je, wat ik dacht, toen ik dat las? „Zie daar heb je ’t nou. Ik had het wel gedacht. Dat vraagt naar ’t waarom der tegenstanders, men krijgt een antwoord met berekeningen en nog js het niet goed. Nu moeten je redeneeringen uitgemaakt worden als grappenmakerij,* maar dat weten wij zelf toch beter. De heer C. schijnt zich erg voor die prijsvraag te interesseeren. Ik geloof dat hij ons en de „trawanten“engeheele familie wel gaarne zag afreizen naar ’n oord, waar wij niet zooveel hadden op te merken, maar dat mijne berekening niet deugt, moet mijn heer O. mij nog aan het verstand brengen. Als het terrein van de Brak geen f 5 waard is, hoe wil hij daar achteraf dan f 3.50 maken Doch tusschen de Brak en het huis van den heer Schoonhof! ligt een breede strook gronde, die ik er bij rekende en dan zal de meter zoowat op 13 komen, wat niet te hoog is, hoop ik. Maar mijnheer C. zegt, dat van die oude Brak geen woord wordt gerept en „dat in het plan van B. en W. alleen lag den tuin van Amicitia te gelde te maken* hoe weet hij dat zoo goed Op bldz. 25 van het verslag zie ik dat zelfs een raadslid spreekt van het amoveeren van oude gebouwen, en dus meende ik de waarde dier gebouwen in rekening te moeten brengen. Doch weet u ’t wel zeker mijn heer C. dat men dat oude gebouw daar wil laten? Ook oudheidkundige waarde mis schien Nu,’t zal een fraai geheel worden, als dit vervallen gebouw op den voorgrond blijft. Men behoeft waarachtig geen des kundigen van elders, om te oordeelen, hoe fraai dat zal staan. „Ja, maar Harmen, de heer C. zegt, de stadstuin taxeer je opf 3000 en die wordt naar f 2.50 per M2 wel bjjna f 12000 waard, als die aan de stad wordt getroKken.* „Ik stem toe, dat hij daardoor belang rijk in waarde wint, maar als je dan nog grooter onkosten krijgt dan de waardever meerdering bedraagt, mag je je wel twee maal bedenken, voor je de spade in den grond steekt. Laat mijne berekening een kaartenhuis zijn in het oog van C., ik zeg, dat als men de opbrengst van verkochte vastigheden als winst beschouwt, dan bouwt men luchtkasteelen en die ploffen nog lichter omver dan een kaartenhuis.* „Burgemeester en Wethouders hebben hun plan opnieuw in den raad gebracht Harmen en nu in drie gedeelten. Zou het nu beter in den smaak vallen?* „Dat moeten wij af wachten. Aan ’t ruim maken van „Amicitia* zou ik wel zeggen, dat men verwacht, dat die tuin zal vervallen, doch ik beschouw den raad als meer consequent. Die stoort zich aan geen praatjes en ook aan geen krantengeschrijf. Zoo neb je immers een zekere „Paulus* die met den neer O. in geselschap, het afkeurt dat de raad bij eene benoeming buiten de aanbeveling omgaat en toch heeft zulks in eerstvolgende zitting weer plaats met gas-inrichting niet aan de behoefte zou kunnen voldoen. B. en W. adviseerden echter den prijs tegen 1 Juli as. met 1 cent te verlagen, daar 27000 H. L. kolen 33 ct. per H. L. goedkooper was ingeslagen dan in ’t vorig jaar. Zonder h. st. besloot de Raad conform ’t voorstel van B. en W. Over de stichting van een nieuwe gas fabriek in ’t Geeuwdal waren de leden ’t vrjjwel eens. Een paar vroede mannen oor deelden, dat uitbreiding der fabriek op ’t bestaande terrein zeer goed kon. Enkelen waren dat ook van oordeel, voor ze den Directeur hadden gesproken. Maar toen deze hun duidelijk had uitgelegd, dat uit breiden wel kon, maar dat men over een jaar of vijf weer van voren aan moest, toen begreep men afdoende te moeten handelen, door op een nieuw terrein maar dadelijk een nieuwe fabriek te stichten. En zoo besloot men dan met 2 stemmen tegen (Pijttersen en Wielenga) zoo spoedig mogelijk tot de stichting over te gaan, omdat de ijzerprijzen op moment aanmer kelijk lager zijn. Aan mr. P. C. Andreae, die telkens en telkens bij dea Raad komt om bij zijne betrekking van leeraar aan de H. B. Sch. nevenbetrekkingen te mogen bekleeden en die nu vroeg de functie van arrondissements- schoolopziener te mogen vervullen, zal worden bericht dat de Raad hem daartoe permissie verleent, op voorwaarde, dat hij ’t leeraarschap te Leeuwarden laat varen,dat van Meppel en Heerenveen op één dag waarneemt, en voorts, dat de waarneming van al zjjne functiën niet van schadelyken invloed zal zijn op het waarnemen der betrekking aan de H. B. Sch. alhier. De rekening van het O. B. Weeshuis, dienst 1900, sloot met een batig saldo’tje van f 16097,30*4. ’t Wordt tijd, dat ik weer eens iets van mij hooren laat. Ik vernam, dat men reeds belangstellend naar mijn toestand vroeg, wijl men in geen drie weken iets van mij vernam. Vooraf daarom de verzekering, dat ik mij nog in blakenden welstand be vind en alleen omstandigheden van anderen aard, mijn schrijven vertraagd hebben. „Ik heb gehoord, Jochem, dat de steenkolen niet meer zoo duur zijn, het gas zal nu ook wel spoedig wat goedkooper worden. Ik zal bij voorbaat ons gaskook- stel maar weer voor den dag halen, niet waar?* zei mijne vrouw de vorige week. „Wees maar niet te haastig vrouw,* zei ik. „Wel is het contract met de firma Hoos, die ons die dure kolen leverde, afgeloopen, maar het contract met de gas verbruikers is nog niet afgeloopen.* „Hoe bedoel je dat, blijft het gas nog op 9 cent? „Ja vrouw, het plan was eerst om met 1 Mei den prijs te verlagen, wanneer de steenkolenprijs verlaagd werd, maar ge- passeerden herfst heeft, om onze gemeentebe- grooting te doen kloppen, de begrooting der gasfabriek een reorganisatie ondergaan, daar bij werd de gasprijs over het geheele jaar op 9 cent gerekend en dat alleen gaf een voordeeltje van f1550.* „Hei Jochem!* riep neef, die juist binnen kwam, „daar draaf je weer wat te hard van stal... het heele jaar op 9cent!... Zie maar het officieel raad verslag bladz. 190 daar staat toch duidelijk: „blijvende verder „aan den raad, den prijs te verlagen, wan- „neer de prjjs der steenkolen, thans af 1,32 „in magazijn, bij lateren inkoop mocht dalen.* „Ja wel, troost je daar maar mee. Dezelfde firma die hier leverde, bood den 19 Febr. 11. te Nijmegen de gaskolen aan voor f 0,95 per H.L. en toen een der raads leden hierop de aandacht vestigde, kreeg hij ten antwoord: „Het kan zijn, als het „ons niet tegenloopt, dat wij nog goedkooper „dan f0,95 contracteeren en wij zullen dan „ook nog even wachten te koopen. Wij „behoeven ons dat van Nijmegen niet aan „te trekken.* „Maar dat trek ik mij wel aan. Zoo lang ze hier wachten met koopen, blijft ons gas voor vast op 9 cent, ’t Is toch wat te zeggen. In Leiden maakte de gasfabriek een overwinst van f 128.000. Daar was met het oog op den kolenprijs de stère gas een halve cent verhoogd, maar met 1 Jan. is dat halfje er gauw weer afgenomen en is de prijs weer gesteld op 5 cent. „Wat blief, op 5 cent? „Ja zeker, en om nog een voorbeeld te noemen, in Breda was de prijs verhoogd tot 6 cent doch is nu ook weer teruggebracht op 5 cent.* „Wel, wel, ik wist dat de exploitatie in grootere steden wat voordeeliger uitkomt, doch ik had niet gedacht dat het verschil zoo groot was.* „Dat zie je nu. De prijs wordt haast overal weer verlaagdzoo las ik, dat in Sneek ook het voorstel daartoe in den raad is gedaan. „Nou ik zeg je, Harmen, als ze hier niet spoedig dien kant opgaan, dan schaf ik mijn gas geheel af. Ik wil geen dubbele belasting betalen. Moeten wij dan weer een petrolielamp aanschaffen, Jochem, dat hoop ik toch niet!* riep myn vrouw. „’t Zal toch wel moeten, want ik ver pof het langer zooveel te betalen, ’k Weet raad vrouw, dan gaan wij verhuizen, naar Breda of Leiden bijvoorbeeld. „Je zult niet meenen, wat je daar zegt, maar inderdaad wordt het er in Bols ward niet beter op. Onze stad gaat niet vooruit, geloof mij. Die een open oog heeft voor den gang van zaken, zal het mij toe stemmen,* hernam Harmen. Al moge het getal inwoners toenemen, al moge de waarde van den grond daardoor thans rijzen, en de prijs der huizen in de laatste jaren klimmen, de stand, die noodig is, om den werkelijken bloei te doen toe nemen, de zoogenaamde élite, neemt af. Het getal vermogenden is niet meer dat van voorheen. Meerdere deftige familiën die vroeger hier een steun waren voor de stad, die een flink deel van den hoofdelijken omslag bijbrachten, ze zijn verdwenen en in hun gemis is niet voorzien. Vraag het de winkeliers in fijnere zaken, wat daarin omgaat en ge zult eene bevestiging van Bolswardsche Courant, L ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1