No. 35. Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER.ADEEL lp I DONDERDAG 2 MEI. BINNENLAND. h' Praatjes over dit en dat. VOOR INGEZONDEN. K W ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ots. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Uw dw., JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 27 April 19QR kwam kyken crisis is nu inplaats van moesten neef en ik de deur uit. Wjj gingen daarom eene gedwongen wandeling maken', en zoo goed en kwaad het gaat, zal ik U het voornaamste uit onze gesprekken mee- deelen. Zoo keuvelende, waren wij bij Amieitia' gekomen» en. onwillekeurig bleven wjj Goedkoope uien. Als bewijs van de geringe waarde, die de uien tegenwoordig hebben, meldt men aan de M. Ct. uit Krumingen, dat dezer dagen een party van 500 H.L. is verkocht voor... een dubbeltje. Opgegraven. Op bevel der justitie is te ’s Hertogen- bosch het lijk van den luitenant R., van het Indische leger, opgegraven, om gerechte- Ijjk te worden geschouwd. Zooals men weet, overleed luitenant R. in het hospitaal der Barmhartige Broeders te ’s Bosch, ten ge volge van een beenbreuk, die waarschijnlijk te Bokstel, bij zijn verwijdering uit den trein door het treinpersoneel ontstond. Poppententoonstelling. Vrijdag 3 Mei wordt te Haarlem, in het Brongebouw, een Poppententoonstelling ge* opend. Toen wij bij de Sneekerpoort het hooge bolwerk opgingen, en onzen blik met ge noegen over het groene veld lieten dwalen, vroeg ik zoo„zouden wij daar aan die zjjde de tram van Franeker haast zien loopen „Haast je maar niet, Jochem, ant woordde neef, ik zie er nog niets van in. Ik heb mjj indertijd geschaard aan de zjjde van de tegenstanders, om daarvoor van gemeentewege f 20.000 als renteloos voor schot te geven, en wel omdat ik meende, en nog meen, dat de gemeente al genoeg bezwaard is. Heel dik heb ik mij er echter niet over gemaakt, al speet het mjj, dat het verbod van een zijlijn WommelsSneek niet gehandhaafd kon worden, wegens den wenk „van hooger hand.' Dat verbod trouwens zou voor de Maatschappij geen groot bezwaar zijn geweest. Als er voordeel in een zijlijn wordt gezien, wordt deze niet nagelaten om de rente van f 20.000. Er is hier indertjjd heel wat gesproken, ook in onzen gemeenteraad, over die zijlijn, en het heette zelfs, dat de Directie der tram er met bevreemding kennis van nam, dat men hier vrees had voor die zijljjn, en men zelfs de verzekering gaf, dat daartoe geheel geen plan was, ja men er in ’t geheel niet aan gedacht had. Toch trok het mjjne aandacht dat eenigen tijd later uit Franeker een bericht in de Leeuw. Crt. stond, waarin die zijlijn wel degelijk in overweging werd genomen/ „Nu ja, Harmen, maar die correspon denten zijn wel eens wat phantastisch, daar kan je niet altijd op af.“ „Altijd, neen, dat stem ik toe, maar hun eigen belang brengt toch ook weer mee, niets uit den duim te zuigen.' Het gebeurt evenwel vaak, dat die pers mannen meer zeggen, dan de heeren die de leiding hebben, naar den zin is, en dan worden die berichten als „voorbarig,' on gerijmd ja nog erger uitgemaakt. Uiterste voorzichtigheid en strikte geheimhouding zijn de hoofdkenmerken van een goede diplomatiek meent men, maar dat heeft het gevolg, dat de mannen, die zich ge roepen gevoelen, het publiek voor te lichten, voortdurend achter de diplomatieke scher men trachten te turen, en steeds rond snuffelen, om achter de geheimen te komen. Maar wat anders, Jochem. Ik heb voor de geheele lijn FranekerBolsward niets op rekening. Als je weet, dat de Ijjn Franeker—Arum reeds in de maak is, waardoor de verbinding Bolsward-Franeker een heel stuk wordt bekort, en slechts heel weinig langer is, dan een Ijjn over Wommels, dan vraag ik je in gemoede af, wat zal de Nederl. Tramw. Maatschappij toch bewegen om naast die lijn nog een dure lijn „op eigen baan' te leggen, en met zichzelven als het ware te concur- reeren? Weet je wat ik denk? Bolsward kan zijn f 20.000 wel gerust aan andere gemeentebelangen besteden. De Ijjn van Bolsward naar Workum dat kan nog gaan, doch naar Franeker dat wil er bij mij niet in. Zooveel beteekent trouwens de subsidie van de betrokken gemeenten niet. Ais je de kaart van Friesland eens voor je wilt leggen, Jochem, dan kan je zien, dat de richting FranekerTjumWommels heel goed op Sneek aan wijst, en zoo kan het heel wel gebeuren, dat wat hier als zijlijn zou gekeerd worden, hoofdlijn wordt, ik zie daarin meer licht, dan in de verbinding met Bolsward. Evenwel, ik hoop, dat ik mis zie. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. niet de aanwezige postzegels de eenige waarden, die voor de hand lagen. Straatroovers. Zondagnacht is een ma troos van een in de Binnenhaven te Rot terdam liggend schip in de Zandstraat plot seling door een aantal Zandstraatloopers aangevallen. De man verweerde zich, doch de zakkenrollers vonden gelegenheid hem van zijn nikkelen horloge en een bedrag van f 15 te berooven. De matroos, voor geen kleintje vervaard, trok onder die bedrijven zijn mes en daarmede stak hij een zijner aanranders in den rug. De getroffene, de in de Zandstraat en omstreken welbekende P. van Z., werd naar het Ziekenhuis ge bracht en na daar verbonden te zijn, naar het bureau in de Pauwensteeg. Hij ontkende echter een der straatroovers te zijn. De anderen waren intusschen in het gedrang ontkomen. Noodlottig verzuim. Aan het dept, van justitie is een ambtenaar van het Min. van Waterstaat, den heer G., een ernstig ongeluk overkomen. Toen hij de deur, die toegang tot de vestibule geeft, opendeed, viel door den schok een raam, waarvoor een groot ijzeren netwerk, uit de steenen omljjsting en kwam juist op den heer G. neer, die tegen den grond geslagen werd en een been brak. Bij onderzoek bleek, dat door een onver geeflijke nonchalance bij het bouwen ver zuimd was dit raam behoorlijk vast te zetten. Het was in de steenen omlijsting gezet met alleen een spietje er tusschen om het voorloopig vast te houden. Ea men had dit zoo maar gelaten, met het gevolg dat door het schokken van de deur èa raam èn ijzeren versiering losraakten en naar beneden stortten en een ambtenaar het slachtoffer werd van dit verzuim bij het toezicht op het bouwen. Een gevaarlijk heer. Te Assen is ge vankelijk binnengebracht een zekere H., uit Erika, die met eenige andere dronken men- schen bij een kaartlegster den boel kort en klein geslagen, den voorgevel der woning afgebroken en daarna alles in brand ge stoken had. Amst. Ct. Ontsnapt. Zondagmiddag wisten elf jongens van het rijksopvoedingsgesticht te Kruisberg te ontsnappen. De meesten zijn evenwel door inwoners van Keppel gegrepen en teruggebracht. De schutterij in ons land lijdt aan ’n wegsleepende ziektehoogstens 5 jaren levens hebben de artsen haar nog toege zegd, maar dan is de dood ook onvermijde lijk ingetreden. Da Tweede Kamer toch heeft Vrjjdag ook de landweerwet afgehandeld. (Alleen de eindstemming over de legerwetten moet nog plaats hebben). Da dienst bij de landweer duurt 7 jarenvoor oefening moeten de weerphchtigen 2 maal 6 dagen opkomen. Zonder debat gingen de artikelen over de opheffing der schutterij. Na 5 jr. zal de landweer als leger-reserve en handhaver der inwendige orde verschijnen. Tot de landweer zullen behooren 1. zjj, die volgens voorschrift een verlengden militie-dienst moeten volbrengen2. zij, die volgens de militie-wet naar de landweer zijn overge gaan 3. zij, die bij de landweer zijn ge plaatst en 4. vrijwilligers. Arme schutters, die zoo fier buiten de maat konden loopenArme lieuen met kinderwagens, of kinders op den arm en aan de hand, die nooit mankeerden als de schutterij met muziek marcheerde. En ook gij, leegloopers, schooljongens en -meisjes en gij allen, die zoo getrouw de evoluties der kranige landsverdedigers met uwe be langstelling volgde, aan welke zaken moet gj] nu uwe openbare gehechtheid en liefde wijden XXII. Mijnheer de Redacteur Ik had beloofd, deze maand U nog een brief te zenden, en mijn woord wil ik niet breken, doch het heeft mjj moeite gekost, een rustig plaatsje te vinden om te kunnen schrijven. U moet weten, dat mijne vrouw tegenwoordig weer lijdt aan de epidemische voorjaarskwaal der huisvrouwen, de schoon- maakkoorts, en in die periode moeten alle huisgenooten het mee ontgelden. Zelfs in mjjn kantoortje was ik niet veilig. Toen de vorige week het zonnetje zoo helder kwam kjjken was er geen houden aan; de gelukkig doorstaan, doch rustig te zitten keuvelen, Heerenveen, 30 April. Zoo even is het gerecht van hier uitgereden naar Olde- markt. We vernemen, dat te Paaschloo onder behoor van Oldemarkt heden morgen in een put of sloot het lijk is gevonden van zekeren J. H. Een geneeskundige, die het schouwde, ontdekte kenteekenen van gepleegd geweld, wat het vermoeden deed ontstaan, dat hier wel mogelijk een misdaad is gepleegd. Op een heden namiddag door ons ter plaatse ingesteld onderzoek, bleek ons nader, dat de overledene, Jan Heinen, een alleen wonende krasse grijsaard was van ongeveer 90 jaar. Hij was, naar men vermoedt, een niet onbemiddeld man en had de gewoonte steeds hardop te spreken, ook wat bij voor nemens was te doen, zelfs met geldzaken. Dit is een jaar of vijf geleden nog oorzaak geweest, dat hem een niet onbelangrijke som gelds is ontvreemd. Heden in den vroegen morgen werd door zijn buurman Klaas Los zijn lijk gevonden in de „koele', waar hu vermoedelijk water heeft willen scheppen voor zijne koe. De buren willen niet aan een misdaad gelooven, maar vermoeden veeleer dat den ouden man een ongeluk is overkomen. Gaasterlaild, 29 April. Zaterdagavond j.l. omstreeks 10 uur ontlastte er zich boven onze gemeente een vrij hevig onweder, dat geruimen tijd aanhield. De regen viel als bij stroomen neder. Nu, deze kwam voorde meeste weilanden zeer van pas, daar ze wegens de droogte en koude der jongste dagen nog zoo goed als geen gras aan het vee bieden. Toch zijn vele boeren reeds ge noodzaakt dit buiten te laten, omdat de schuren leeg zijn. Bij gebrek aan voedsel geeft het vee tegenwoordig weinig melk. De rogge staat hier over ’t geheel slecht aardappelen en erwten komen bij enkelen reeds boven den grond. Het eikenhout is achterlijk, aan schillen kan in de beide eerste weken niet worden gedacht. Oudeliaske, 30 April. De bejaarde vrouw alhier, die sinds eenigen tijd maiende was en de eigenaardige gewoonte had alsdan hare woning te verlaten en zich tusscnen de tramrails te begeven, waarbij zij meer malen gevaar liep overreden te woiden, is heden naar het krankzinnigengesticht te Franeker overgebracht. Hepk. Adv. v. Fr. Fr. Zuidwesthoek, 29 April. De ansjovis-vloot ligt gereed om zee te kiezen zoodra de kostbare vischjes verschijnen. Hunne komst wordt met groot verlangen te gemoet gezien en eiken dag worden proefnetten te water gelaten om het terrein te verkennen. Gebleken is daarbij, dat de vischjes m aantocht zijnte Moiawerum en te Stavoren werden de eerste exemplaien gevangenweer en windrichting schijnen de komst te vertragen. Onderscheidene visachers hielden zich in de laatste dagen bezig met paling en bot vangen; de resultaten waren onvoldoende. Henen Maandagmorgen te Stavoren 150 stuks ansjovis Hem. Oldeph. en Noordw. 29 April. Nog een paar dagen en de kieviten zullen met rust gelaten worden, ’t Wordt den beestjes van harte gegund, na de dagen van onrust en vervolging, die vooraf gingen. Elk hunner bewegingen werd bespied, niet, gelijk voorheen, door de kennersoogen van den eizoeker van professie, maar door de kijkers van de gekielde jeugd, in wier handen de affaire sedert jaren is overge gaan. Voor het afgeloopen seizoen is de oogst zeer schraal geweest, een gevolg ook van het koude weder, waardoor de productie tegen gehouden werd. Ha rich, 29 April. In ons dorp is een stua weiland, van p. m. 5 pondemaat grootte, dat vóór 2 jaar nog bosen was, puoliek verhuurd voor f 152 per jaar. De houtbaas die voor de uitroeiing het hout nog had gekocht, betaalde f 35 per pondemaat, dus in ’t geheel ongeveer f 175. En dit was natuurlijk de opbrengst van 10 jaar, daar om de 10 jaren het hout wordt gehakt. Hier meer bij te voegen is zeker onuoodig. Sneek. Heden Dinsdag werden alhier 10 a ilüuO kievitseieren aangevoerd. De piijs varieerde tusschen 13 A 14 cent per stuk. Zondagnacht is ingebroken bij de firma Jaarsma, alhier. De inbreker wist van buiten af in de boetseerkamer te komen en vandaar in het kantoor der fabriek. Gisterenmorgen vond men wel alles dooreen geworpeo, maar mets werd vermist, zelfs beiden staan. „Wel verbaasd,' riep ik uit, „nu is er nog al meer opgeruimd. De jongens krijgen hier ten laatste een fraai kaatsveld. Die tentoonstelling schijnt nog al wat ruimte te vorderen!' „Ja Jochem, ik hoor ze willen het voornaamste in een groote tent plaatsen, en voor die tent moet nu ruimte gemaakt worden.' „Maar als men dan toch tenten moet bouwen, weet ik niet, waarom men maar weer niet op het Hengstepad is gebleven. Daar behoefden geen hoornen gerooid te worden, want drie van de vier zjjn daar het vorig jaar met stille trom verdwenen, en hier in Amicitia’s tuin doet het nog al menigeen zeer aan ’t hart. Daarbij komt nog, dat het publiek een geruimen tijd het geheele plantsoen zal moeten derven, ja men zal zelfs den stadswal niet om kunnen gaan, daar het terrein daar wordt afgesloten, en dus den wandelaars den weg wordt versperd. „Ja, Harmen, ik hoor, dit gedeelte van den tuin wordt dezer dagen reeds in beslag genomen, doordat men met het bouwen der tent al een begin wil maken.' „Zoo, nu, ik hoop er het beste van, maar vind het jammer, dat die tuin daar zoo voor moest opgeruimd worden. Ik zou wel eens een prijsvraag willen uitschrijven, om een juiste definitie te bekomen, wat boomen zjjn, en wat men onder struikge was moet verstaan, want daaromtrent schjjnt men hier in Bolsward niet eenstemmig te denken.' „Nu ja, goed, maar dan moet er ook bij opgenomen worden een nauwkeurige omschrijving, waaraan men kan zien of een boom half dood is, want ook daarover schijnen de geleerden het niet eens te zijn, evenwel dat alles helpt voor hier toch niet, ’t Is hier reeds een afgedane zaak en met een prijsvraag krijgen wij dat ge boomte niet terug. Ik hoop nu maar, dat de tentoonstelling succes mag hebben, en wij hebben er al vast aan te danken, dat de „Amicitia' een veel hoogere pacht op levert.' „Wat wij aan die tentoonstelling te danken hebben, Jochem, moet nog blijken. Het gratis afstaan van de terreinen en f 500 bovendien van gemeentewege is al royaal. Wat daarvoor komt, moet afgewacht wor den ik hoor gelukkig, dat de verwachtingen groot en de vooruitzichten schoon zijn. Het gemeentebelang brengt het mee, dat er met kracht worde gewerkt, en de heeren der commissie ontzien geen moeite, zelfs gaan ze, ook nu nog, persoonlijk de groote firma’s bezoeken, naar ik heb gemerkt. „Ja, daar spreken wjj later nog wel eens over „Wjj hebben ook weer een uitbrander van den heer C. gekregen, hé Och, vind je dat? Mjj dunkt, dat het nog al schappelijk is. Ik vind, er wordt in dat antwoord ons haast niets gezegd, de hoofdkwestie wordt niet aangeroerd. Wjj worden eenvoudig als „dwarskijkers' be schouwd, omdat wjj niet ingenomen zjjn met het plan tot uitbreiding van de stad, gelijk Burg, en Weths. dat willen, en krij gen op den koop toe, dat onze vertoogen zouteloos zijn en vervelend.' „Zouteloos,' dat is geen nieuws, Harmen. Ik heb vroeger zelf reeds opge merkt, dat over den smaak niet valt te twisten, en dat zoutelooze kost vervelend is, beschouw ik als een axioma. Ik wil den heer C. daarover in ’t geheel niet lastig vallen, doch hem den raad geven Sla geen acht op „onze praatjes' en gjj hebt van ’t vervelende geen last. Ik mag echter niet zwygen over den slot zin van den heer C. Dat hjj ons door de beschouwingen, teekeningen en berekenin gen van deskundige architecten zjjn er ook architecten, die niet-deskundig zjjn? tot beter inzicht wil brengen, nu, ’t is te begrijpen, maar dat ook vele raadsleden nog tot beter inzicht moeten komen, zie, dat zou ik niet durven onderschrijven, ik zou die heeren geen brevet van onbe kwaamheid durven uitreiken, en dat zjj „in ’t belang der gemeente een eerljjke consequentie zullen toepassen op weten schap gebaseerd' zou ik niet in twjjfel trekken. Welzeker, mjjnheer C. ze zullen weten wat ze doen, maar wel betwijfel ik het, of ze van de hun bjjna opgedrongen voorlichting zullen gediend zjjn, of gelyk de heer C. zegt, „ze op prjjs stellen.' Zoo komen we vooruit, zegt de heer C., maar achter dat „vooruit' wordt een vraag- teeken geplaatst door Bolswardsche Courant. r ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1