Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 36. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD boeswar» en wonseradeee Uit de Raadszaal. ZONDAG 5 MEI. f VOOB en het moet zjjn 111,014,95s 1,944,03® van 1 ADVERTENTIEPRIJS50 Ots. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vergadering op Donderdag 2 Mei 1901. ^XOCXCXXXXXX"KKXXXXXX^ 119,755,43 10,599,46® 130,354,89® 17,395,90® Samen 128,410,86 Zoodat er in kas moest zijn en ook aanwezig was f Aangenomen voor kennisgeving. 3. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1900. Dit verslag over den toestand der ge meente, opgemaakt volgens art. 182 der en zie niet in, waarom de zaak moet worden uitgesteld. De heer Vrijburg heeft den tijd wel om het plan op te maken en hij zal daarbij gesteund worden door den heer Tromp, die ook in dienst der gemeente is. Wij zijn daarbij nog tot niets gebonden. Bevalt het plan niet, dan kan men tegen stemmen. Maar iets zal er toch wel moeten gebeuren, dunkt mij en ik kan mij wel voor dit voorstel verklaren. De heer Boersma. Het heeft mij ver wonderd, dat toen het vorige voorstel ver worpen werd, reeds denzelfden avond bij B. en W. sprake van was om het zoo te wijzigen. Ik heb toen bij de behandeling reeds mijne motieven aangegeven waarom ik er tegen ben. Ik ben nog niet van ge voelen veranderd en zal er mij nog tegen verklaren, omdat ik er aan die zijde van de stad weinig voordeel in zie. De heer Schotman. Ik handhaaf mijn beginsel, dat ik reeds een vorig jaar bij de behandeling van het voorstel tot verhooging van den gasprijs heb te kennen gegeven. Hoewel toen voor verlaging zijnde, stemde ik tegen het voorstel, omdat ik het een treurig verschijnsel noem, dat een minder heid zich op die wijze tegen de meerderheid gaat verzetten. Hier is in eene vorige ver gadering met 8 tegen 4 stemmen het voor stel verworpen en ik vind mij niet geroepen er nu weer op in te gaan. De heer Eisma. Ik heb met bevreemding deze discussie gehoord. De heer Hommes wil verdagen omdat er leden moeten aftreden, maar die hebben voor het tegenwoordige toch te besluiten en ik begrijp niet dat daar voor verdaging noodig is. Ook begrijp ik niet, waarom de heer Schotman het een treurig verschijnsel noemt, als een gewijzigd voorstel inkomt. In verband met den heer P. J. de Boer merk ik daar tegen op, dat het toen een verschil betrof over de uitgave van f 500. Die som hield enkelen tegen en ook de vrees voor het verdwijnen van het plantsoen. Doch het is nu een heel ander voorstel. Wenscht men het voorstel niet, acht men het van belang de zaak te laten als zij is, dat is natuurlijk de zaak van den raad. Ik wil evenwel even een stuk geschiedenis ophalen. In beginsel heeft de raad in 1884 zich reeds voor de ontmanteling van de stad verklaard. Het nog overgebleven ge deelte van het bolwerk besloot men toen te laten blijven, tot er behoefde aan bleek te bestaan, om het dan te doen verdwijnen. Nu valt het niet te betwisten, dat de uit breiding van de stad steeds dringender wordt. Vele tuinen worden bebouwd, de grond wordt zeer duur verkocht. Tot ver fraaiing strekt die wijze van bouwen niet. Hier bij het voorgestelde plan tot uitbreiding kan het plantsoen behouden blij ven, de oude onaanzienlijke huizen kunnen gemaskeerd worden, pleinen en bloemperken kunnen er komen, en flinke huizen moeten er gebouwd worden. Daar hier de Rykszuivelschool komt, moeten er voor die leeraren woningen gevonden worden. De Minister heeft hierover reeds een correspondentie met het D. Best, geopend, zooals men eerlang zal vernemen. Velen zullen op het terrein gaan bouwen, de grond zal gretig aftrek vinden. Kosten zijn er aan dit voorstel niet noemenswaard verbonden, daar het door eigen ambtenaren zal worden opgenomen en berekend. Reeds in 1885 is besloten het bolwerk te verwij deren als er behoefte kwam, toen is de bestaande gracht gebaggerd, doch deze is thans weer in even ongunstigen toestand. „Amicitia" is een schadelijk pand voor de gemeente, dat zal anders worden, wanneer die tuin als bouwterrein wordt gebezigd. Daarbij, de gemeente heeft behoefte aan inkomsten, en ik begrijp niet, wat er tegen is om een algemeen plan te doen maken met opgave van kosten. De vraag is eigen lijk of' men al of niet wil verbeteren. De Voorzitter. Wordt het voorstel van den heer Hommes tot verdaging onder steund Dit is niet het geval, zoodat het buiten behandeling bljjtt. De heer Y. T. de Boer. Het heeft mij verwonderd, dat men zegt, dat dit voorstel te vroeg is ingekomen. Mij dunkt, het voorstel van vroeger is veel gewijzigd. Dien tuin vol te bouwen, het bolwerk af te graven en den grond te presenteeren, om daar flinke woningen en burgerhuizen te plaatsen, ik vind B. en W. hebben een edele daad ge daan met te wjjzigen, want het wordt toch ook moeilijk voor B. en W. om te weten wat zij dan moeten. Ik wensch er wel acht op te geven, wat de heer P. J. de Boer zei. De Voorzitter. Vergun mij, U even de reden te ontvouwen, waarom B. en W. dit voorstel hebben ingediend. In de vergadering waarin de prjjsvraag werd behandeld was ik niet aanwezig, doch uit de verslagen merkte ik, dat het voor sommigen een ba- welwilien verzoesen aar ouuerzoea zoo spoedig mogelijk in te stellen. Daarop wordt overgegaan tot het benoemen van 3 commissieleden. Bij de le stemming bekwamen de heeren Schotman 9, P. J. de Boer 7, Boersma 2, van der Werf 2, Keikes 4, Hommes 2, Cuperus 5 stemmen en de heeren Y. T. de Boer en v. d. Meulen elk 1 stem, weshalve de heeren Schotman en P. J. de Boer be noemd waren, terwijl er een vrije stemming voor een derde lid werd gehouden. Hierbij verkreeg de heer Cuperus 3, en de heeren Keikes, Hommes Boersma en Y. T. de Boer elk 2 stemmen. Bjj de 2de vrije stemming verkregen de heeren Cuperus 4, Keikes 3, Y. T. de Boer 2 stemmen en de heeren v. d. Werf en en Boersma elk 1 stem. Bjj de herstemming tusschen de heeren Cuperus en Keikes, werd eerstgenoemde benoemd met 7 stemmen, de heer Keikes had 4. De Commissie bestaat alzoo uit de heeren Schotman, P, J. de Boer en Cuperus. 5. Vaststelling der staten tot af- en over schrijving van en op posten der gemeente- begrooting over 1901. De gevraagde af- en overschrijving wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de aan beveling bestaat uit de heerenA. Brussen en J. Keikes alphabetisch gesteld.) De heer A. Brussen wordt benoemd met .9 stemmen, de heer J. Keikes bekwam 2. 7. Benoeming van een damescommissie voor het handwerks-onderwijs de voor dracht bestaat uit de damesP. J. S. Bruinsma en S. A. Hettemi A. Bölger— Hommes en S. C. Pekema G. Ade Boer Oosterbaan en E. de Haas. (Bij de inzending der door de PI. school commissie opgemaakte voordracht, was tevens het verzoek, om art. 6 van hun instructie zoo te wjjzigen, dat bij vacatures in hun College zij steeds een voordracht inplaats van een aanbeveling mogen inzenden, daar zij bij de laatste aanbeveling de minder aangename ervaring opdeden, dat men hun College minder schijnt te vertrouwen, daar de Raad buiten de aanbeveling ging bij de benoeming.) De Voorzitter stelt voor, de benoeming der leden afzonderlijk te doen, en wat het verzoek der commissie betreft, dit in nadere overweging te nemen. Als le lid wordt benoemd Mej. P. J. 8. Bruinsma met 8 stemmen, terwijl de dames A. BölgerHommes, S. C. Pekema en 8. A. Hettema elk 1 stem hadden. Als 2e lid wordt benoemd Mej. A. Bölger Hommes met 7 stemmen. Mej. Pekema had 3 stemmen en 1 briefje was blanco. Als 3e lid wordt benoemd Mej. E. de Haas met 7 stemmen. Mej. G. de Boer Oosterbaan had 3 en M?j. Pekema had 1 stem. 8 Behandeling van het adres betrekkelijk de brug „de Ymswoldertille* met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren op het adres van Schuttevaer om een draaibrug te maken, afwijzend te beschikken, terwijl bij de te maken ophaalbrug het draaipunt zoover mogelijk naar achter zal worden gebracht, zoodat de schipperij geen last met de brug zal hebben, vooral wanneer zij de zeilen strijken, gelijk zij trouwens verplicht zijn. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 9. Resolutie van Ged. Staten, inzake de verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs. Ged. Staten, alvorens een beslissing te nemen omtrent het al of niet goedkeuren der door den gemeenteraad aangenomen ver ordening tot regeling van het openbaar onderwijs, stellen den Raad in kennis met de opmerkingen van den inspecteur van het onderwijs, alsmede van den Districtsschool opziener. Burgem. en Weths. in hun advies hier- w Wf* iomtrent vinden het minder doeltreffend I O Tl T| cljAO" tN GPV' alecBts eenmaal per jaar kinderen op school toe te laten. Daar de leeftijd is gesteld op bfl het aangaan van eene vrijwillige ö’/a jaar zou het kunnen gebeuren, dat een A‘inhrnnircrnld ’F'tirT1kind blJna ,6^ •>aar moet zlJn voor het °P cl II UI tJLlggtflU. X W XJ school kan komen, wat bij den wentch om Men melde zich aan: VRIJ WILLIGE Rfde kinderen zoo spoedig mogelijk geplaatst BEPAALD VERLOF, bij den Commandant hebben, niet raadzaam is. Ook op de of bij een der plaatselijke of Garnizoens-Cq bijzondere scholen wordt tweemalen per jaar wapenen, bfl hun onmiddellijken chef. toegelaten en B. en W. adviseeren, de be- i j 1. j paling van tweemaal toelating per jaar te Van de uitbetaalde handgelden werden handhaven, wijl het de klassificatie in de Administratie van het Koloniaal Werfdepot scholen niet hindert. rezondenaan hunne familiën f 10108,—aan ln Wat de .opmerking omtrent het herhalings- onderwijs betreft, vinden B en W. het ge- wenscht, dit onderwijs bij afzonderlijke ver ordening te regelen. Met algemeene stemmen wordt dit goed- gekeurd. 10. Behandeling adres van den heer Jan A. de Vries om gasaansluiting -— met advies van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders adviseeren, de Gascommissie gehoord, om het verzoek in te willigen. De benoodigde buizen zijn aan de fabriek wel aanwezig, en dan kan meteen de petroleumlantaarn bij de brug vervangen worden door een gaslantaarn. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Boersma wenscht op een spoe dige uitvoering aan te dringendit adres toch is vroegtijdig ingediend, de heer de Vries moet met 12 Mei reeds die woning betrekken. De Voorzitter. Ik zal dezen wenk aan den Directeur der gas'abriek overbrengen, en zoo mogelijk, zal er aan voldaan worden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlaging van den gasprijs. Burgem. en Weths. stellen voor op advies der Gascommissie den gasprijs te verlagen Tegenwoordig waren elf leden. De heer Dijkstra was afwezig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, nadat de heer Schotman de opmerking heeft gemaakt, dat de rekeningen van de Gasfabriek en de Gemeentereiniging niet ter inzage lagen, gelijk in de notulen staat. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het kohier der hon denbelasting. b. Idem, idem, betreffende het kohier van hoofdelijken omslag. c. Een schrijven van den heer A. Vis, dat hij aanneemt de benoeming als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Aangenomen voor kennisgeving. d. Van heeren Commissarissen der Siads- Bank van Leening de rekening o ter 1900. Ter visie, om in de volgende vergadering te behandelen. e. Een adres van den heer A. Banning, verzoekende herbenoemd te worden als stads geneesheer, daar 1 Augs. a.s. zijne benoe ming als zoodanig expireert. Ter visie. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer J. Kramer Mzn., benoemd lid van den gemeenteraad. De Voorzitter draagt dit onderzoek op aan de heeren Schotman, Keikes en Cuperus, en schorst zoolang de zitting. Na heropening der vergadering rapporteert de Commissie, dat de stukken overeenkom stig de wet in orde zijn, en stelt voor den heer Kramer toe te laten als raadslid. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Procesverbaal van kasverificatie over het 1ste kwartaal 1901. Op den vorigen dienst is ontv. f n tegenw. Samen f De uitgaven bedroegen op den vorigen dienst De uitgaven bedroegen op den tegenw. dienst met 2 cent per stère, met ingang van 1 Juni, en de muntmeters in volgorde te wijzigen in den loop dezer maand. B. en W. zijn tot dit voorstel gekomen doordat de kolen thans 34 cent lager worden aangeboden dan het vorig jaar, dit bespaart een uitgaaf van f 5071,80. De opbrengst van gas wordt daardoor ook f 5000 minder, en hoewel ook de cokes minder zal afwerpen, meenen toch B. en W. dat door den hoogeren opbrengst tot 1 Juni hierin zal worden voorzien. De heer Schotman. Ik apprecieer dit voorstel, omdat daardoor ook wordt voldaan aan den volkswenech, doch door den toestand in Engeland en de werkstakingen zullen de kolen waarschijnlijk wel weer duurder wor den. Evenwel ik verheug mij over dit voor stel, doch vraag waarom voor de munt meters en de gewone meters verschillende datums zijn bepaald? De heer Eisma. Hierop kan ik ant woorden, dat het mechaniek der muntmeters moet veranderd worden, wat eenigen tijd vordert, daar dit door een speciaal werkman moet geschieden. Naar volgorde van het boeknummer wor den ze dan gewijzigd, wat misschien een week of 4 tijd vordert. Voor de eersten is het dus een klein fortuintje, doch bij de laatsten kan de wijziging ook na 1 Juni geschieden. Ik heb nog een kleine opmerking. In het voorstel staat, dat het met de opneming der meters op 1 Juni in werking treedt, het is de bedoeling, en het moet zjjnna die opneming. 12. Behandeling adres der Directie van de Ned. Tramweg-Maatschappij tot het plaatsen en verplaatsen van telefoonpalen, met advies van Burgem en Weths. Burgem. en Weths. adviseeren om het verzoek in te willigen onder bepaling, dat de telefoondraad minstens op 5 meter hoogte moet worden aangebracht, de ontgravingen met de noodige zorg worden uitgevoerd en de bestrating worde hersteld ten genoegen van den gemeente-architect, en alles in orde is voor 1 Juli a.s. De heer P. J. de Boer. Ik verneem met genoegen, dat er ae noodige zorg wordt ge dragen voor de beveiliging van het ver keer, doch veroorloof mij de vraag, of de Harlingerbrug reeds gesloten moet worden, als de tram het Schettenserhof verlaten heeft. De Voorzitter. Die vraag is eigenlijk afgescheiden van deze zaak, doch het plan bestaat, den brugwachter een sein te geven, wanneer de tram het station verlaat en aan de andere zijde eveneens, opdat hij dan de brug gesloten houdt. Burg, en Weths. zullen afdoende maat regelen nemen voor de veiligheid. De heer P J. de Boer. Is die zaak dan ter afdoening in handen van B. en W. ge steld De Voorzitter. Het D. Best, en het hoofd der politie zijn, geloof ik ten volle gerechtigd maatregelen te nemen voor de algemeene veiligheid. De heer P. J. de Boer. Ik vind zulks ook uitstekend, doch de scheepvaart zal dan nog al eens moeten wachten. Vooral voor de boot van Van Dijk des avonds zal zulks lastig zijn. Er is indertijd besloten die boot geen aanlegplaats aan ’t plantsoen te geven, maar ik zou wel willen, dat B. en W. nog eens in overweging namen, om die boot, die hier al zoo lang op Bolsward vaart, die concurrentie heeft ook van de tram, daar, vooral ’s avonds in tegemoet te komen. De Voorzitter. De veiligheidsmaatregelen mogen soms lastig zijn, toch zijn ze noodig, en hoewel ook dat hier van het punt aan de orde is afgescheiden, dank ik U voor de opmerking, die te gelegener tijd zal worden overwogen. Besloten overeenkomstig het advies B. en W. met algemeene stemmen. 13. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aan gaan eener ruiling met de gemeente Won- seradeel. Dit voorstel wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 14. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, inzake eene uitbreiding en verfraaiing van de stad. De heer Hommes. Het komt mij voor, dat deze zaak wat vroeg aan de orde komt, daar een bjjna gelijk voorstel verworpen is en wij eerstdaags voor de verkiezingen staan en ook de twee Wethouders moeten aftreden, zoodat het kon gebeuren, dat het bedoelde werk toch niet geschiedt onder hun bestuur. Ik oordeel daarom beter, dit voorstel aan te houden, De heer P. J. de Boer. Ik zou toch wel nieuwsgierig zijn, o® eens een plan te zien. Bolswardsche Courant, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1