NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSERADEEL 1| L'n y I I No. 39. Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 16 MEI. VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Zitting op Donderdag 9 Mei 1901. Het was een latertje heden, de civiele zaken, die vooraf gingen, namen heel wat tijd in beslag, zoodat het reeds 12 uur had geslagen, toen de behandeling der strafzaken een aanvang nam. De beklaagden uit Bols- ward hadden ditmaal het voorrecht het eerst aan de beurt zijn. 1. D. P. te Bolsward was den 30 Maart dronken aangetroffen op de Sneekerstraat. Hij had het wel zwaar te pakken dien dag want hij lag op straat. De politie gat hem in het bureau gelegenheid zijne roes uit te slapen. Eisch 7 dagen hechtenis. 2. S. de V. te Bolsward werd een paar dagen later in erg zwaaienden marsch op de kleine Dij lakker aangetroffen. Ook hij kreeg gratis logies voor dien nacht in het politiebureau, doch thans komt de rekening 110 of 3 dagen hechtenis. 3. D. V. te Bolsward reed op Donderdag 4 April langs de Marktstraat sneller dan in matigen draf, met den meelwagen. Bekl. is verschenen en werpt alle schuld op het paard. Het paard had een open plek aan den poot en dat raakte even, waardoor het dier een oogenblik galoppeerde. De politie verklaart dat bekl. het paard aanzette en zelfs schopte, om het tot meer spoed aan te zetten. Hy is reeds herhaalde lijk gewaarschuwd, omdat hij bekend staat, gedurig hard te jagen. De klachten van het publiek zijn daarover talrijk. Bekl. verdedigt zich nogmaals dat het paard, het was een nieuwe, wat onbruikbaar was, en overigens moeten zij, om de be stellingen op tijd in de schepen te hebben, des Donderdags vlug atmaken. Eisch f10 of 3 dagen. 4. J. de W. van Bolsward was over zijn bier en op de groote Dij lakker had hij een hoopje jongens achter zich, die hem in de maling namen. Eisch 7 dagen hechtenis. 5. P. D. te Bolsward heeft den 13 April, voor zoover wij uit het voorgelezen verbaal konden opmaken, iets op den wal gegooid wat er niet behoorde. Eisch f 1 of 1 dag. 6. W. K. te Bolsward werd in April tweemalen bekeurd, wegens het liggen met zijn woonschip bij de Gleibakkerij, als wij nl. goed hebben gehoord, want ae wagens langs de straat zijn des Donderdags niet bevorderlijk om het lezen van de próces- senverbaal te verstaan. Eisch tweemaal f 1 of 1 dag voor elke boete. Hiermede was Bolsward heden voorloopig uitgepraat en begon de behandeling in volg orde van de rol. 7. Den 27 Dec. 1900, het is dus nog een historie van de vorige eeuw, was er een veld wachter, die zich in een gewoon boeren pakje had gestoken, zeker omdat hij wel bij ervaring heeft, dat sommige lieden de schrik om het hart slaat, als zij gladde knoopen zien naderen van een veldwachters- tenue. Deze man der wet had geen goed oog op 3 a 4 personen die in de Gaastervaart met vischtuig bezig waren. Hij zag twee man op den wal trekken en merkte dat er ook een in een boot was. Daar komt hem een man tegemoet loopen en vraagtkan men deze vaart langs varen naar Harlingen en het antwoord is: dat zal ik je aanstonds zeggen, Lichtendaal, en de man met Lich- tendaal toegesproken, zwaait met zijn hoed om de anderen het sein van onveilig te geven. De veldwachter snelt daarop naar de visschers en ziet nog juist dat er een net wordt ingehaald. De eene man, die mee getrokken had, was in de boot gesprongen de andere was op den loop gegaan, of eigenlijk ging die toen eens naar de schaap jes kijken, welke daar liepen. De veldwachter herkende den visscher J. 8. van Almenum, en deze was het die haastig het net dat den vorm van een zegen had ophaalde. Deze bekl. staat heden terecht. Hy ontkent gevischt te hebben met de zegen, en in het geheel heeft hy daar niet gevischt, ze zouden het doen, doch werden verstoord. De politie, heeft de vleugels der zegen zien inhalen, waarvan hij de stokken, het lood en de kurken goed heeft gezien. Als getuige is gedagvaard J. Lichtendaal van Harlingen, de man die daar met een aakje voer en de visschers met zijn hoed een sein ging geven. Hy verklaart dat hy geen visschen van beklaagde gezien heeft, maar omdat hy verraad bespeurde, waar schuwde hij ze, want het was zijn visschtuig Wonseradeel, 11 Mei. De Gemeente raad heeft in zijn heden gehouden vergade ring besloten 1. In de verordening op het beheer van den BolswarderHarlingerweg eene bepa ling op te nemen, die gelegenheid biedt om geschillen over het beheer door Ged. Staten en in hooger beroep door de Koningin te doen beslissen. 2. Het kohier van schoolgeld over het le kwartaal vast te stellen tot een bedrag van f 434,45. 3. Vast te stellen de door den gemeente ontvanger ingezonden staten van oninbare posten in de gemeentelijke belastingen over 1900. 4. Aan te houden de beslissing over een voorstel van den heer van der Leij tot het onder een flauwere helling brengen van den oprit naar de zeesluis te Makkum en aan het dagelijksch bestuur op te dragen inmid dels met de Nederlandsche Tramweg-Maat- schappy te overleggen, of de voor den oprit aanwezige tramrails niet kunnen worden verwijderd. 5. Te Burgwerd een nieuw schoolgebouw met onderwyzerswoning te stichten en daartoe een aan J. B. Buwalda c. s. toebehoorend terrein aan te koopen. 6. In beginsel aan te nemen, dat op later vast te stellen tijdstip aan de schooi te Makkum de leervakken Fransch, Duitsch en wiskunde zullen worden toegevoegd en in verband daarmede een lokaal aan het schoolgebouw aan te bouwen. 7. Over te gaan tot het vergrooten van het schoolgebouw te Witmarsum. 8. By de regeering aanvrage te doen om een buitengewoon subsidie in de kosten van bovenvermelden bouw en verbouw van schoollokalen. Lemmer, 13 Mei. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat mevrouw Leem- poell van der Brug, geboren Visser, die by het laatste spoorwegongeluk te Leeuwarden zoo ernstig werd gekwetst, het gasthuis aldaar zou hebben verlaten en hier hersteld zou zijn teruggekeerd. Daar dit bericht bezijden de waarheid is, heeft men uwen correspondent verzocht het tegen te spreken. Genoemde mevrouw toch heeft wel het gasthuis te Leeuwarden verlaten, maar bevindt zich nog steeds onder geneeskundige behandeling aldaar in het hotel Phoenix'*. Wat nog nooit is gebeurd, is hier heden voorgekomen. Van Nieuwediep is hier heden middag n.l. een schuit aange komen met 190,000 stuks ansjovis. Te Nieuwediep aangevoerd, kon ueze viscn aldaar niet meer worden verwerkt, daar de zouters er door de overvloedige vangsten als het ware overladen worden. Hoewel de laatste marktprijs f 8 de 1000 was, is deze partij nu door onze zouters opgekocht voor f 4,75 de 1000. Leeuwarden, 11 Mei. De schipper v. d. W., liggende aan de Willemskade, zat in den nacht van Donderdag op Vrydag op zijn schip te slapen en viel zoo te water. De politie-agent Soherstra bemerkte hel ongeluk en wist den man te redden. Follega, 13 Mei. Het bericht voor komende in de Leeuw. Crt. van jl. Zaterdag, waarin gezegd wordt, dat de zandverzak- kingen in de aan te leggen trambaan Joure Lemmer hersteld zyn, is slechts ten deele juist. Dit is nl. alleen het geval met dat punt, dat men in ’t begin van ons dorp aantrof. Dit deel der baan, ter lengte van ongeveer 1400 Meter, schynt nu eindelijk te willen staan. Vanat half Maart tot 1 Mei was men bezig hier dagelyks 1000 M. zand te brengen. Da inzender van het bericht schynt echter niet met de lyn in haar geheel bekend te zyn, want vóór men het einde heeft, zal men nog wel eens moeten kampen met soortgelyken grond, en zeker zal voor September deze lyn niet voor exploitatie gereed zijn. Terhorne, 13 Mei. Een landbouwer te Goingaryp geraakte een week of wat geleden met een jong paard voor de tilbury in een sloot. Alles kwam behouden op het droge, maar de tilbury vrij wat ge havend. Ze werd naar een wagenmaker ter reparatie gebracht en toen ze hersteld was, trokken de zoon en de knecht er met een ander paard blijde op uit om ze weer thuis te halen. Maar ziet, op die blijde thuisreis zyn ze weder te water geraakten opnieuw is de tilbury vry wat gehavend, terwijl de knecht een niet ernstige ver* Aangezien zulks minder goed is, voor de nachtrust der buren, moet hij, oordeelt het O. M. gestraft worden met eene geldboete van f 10 of 3 dagen hechtenis. 20. H. D. P. ook te Zurich, speelde voor compère in het vorige zaakje. Deze medeplichtigheid heeft tot gevolg, dat er voor hem wordt gevraagd eene boete van f 10 of 3 dagen hecht. 21. P. R. te Witmarsum is een vriend van een glaasje. Deze vriendschap leidt tot niet veel goeds. Hij is namelijk nog wel eens „wat boven zijn theewater1*. Zoo bijv. 29 Maart te Bolsward en 17 April te Wit marsum. Aangezien beide gevallen by 1ste her haling zijn, zal hij misschien zijne vriend schap moeten betalen met 2 maal drie dagen hechtenis. 22. U. F. te Lutkewierum heeft zich te Rien den eersten April jl. schuldig gemaakt aan openbare dronkenschap. Om hem dit af te leeren eischt het O. M. voor hem eene boete van 15 gulden of indien beklaagde liever anders wil, eene hechtenis van drie dagen. 23. J. IJ. te Oosterend liet op 6 April jl. een wagen, bespannen met éen paard, onbeheerd staan op den publieken weg, onder Ytens. Aangezien zoo’n onbeheerd staanden wagen bespannen met een paard gevaarlijk kan zyn voor het verkeer, heeft de wegwerker aldaar, tevens onbezoldigd rijksveldwachter hem verbaliseerd. Eisch f 1 of 1 dag. 24. C. de J., R. D. en J. B. te Hinde- loopen bevonden zich den 8 April, des avonds 11 uur in de woning van C. Meines, visscherman aldaar. Ze hadden rusie en maakten zooveel kabaal, dat daardoor allicht de nachtrust der buren verstoord had kun nen worden, misschien reeds was verstoord. Deze nachtrustverstoring moet gestraft wor den. Eisch 10 gulden boete of 3 dagen hecht, voor ieder. 25. H. IJ. te Bolsward heeft 30 April jl. onder Bolsward, kievitseieren gezocht op land, waar dit is verboden. Zijn verlangen naar een versch kievitseitje zal hij waar schijnlijk moeten bekoopen met eene boete van f3 of 2 dagen hechtenis. 26. W. K. te Bolsward heeft idem ge handeld, tweemaal zelfs. Eerst 12 April op land in gebruik bij J. Osinga, en 13 April op land van J. de Jong onder Hichtum. Eisch 2 boeten van f3 subs. 2 dagen voor elke boete. 27. A. W. te Hijdaard was de eerste na de pauze, die zelt opgekomen was. Alle zaakjes na de rustpoos, werden bij verstek behandeld. Deze beklaagde heeft 8 April, zonder daartoe permissie te hebben, eieren gezocht op land in gebruik bij W. Zwanen burg onder Oosterend. Hij beweert, dat hy niet in dit stuk land was, maar de Rijks politie van Oosterend zegt, dat dit wel de gelijk het geval was. Dit geeft het O. M. aanleiding voor beklaagde te eischen eene boete van 3 gulden of 2 dagen hechtenis. 28. M. M. te Wommels heeft ook op verboden terrein naar eieren gezocht en is daarvoor tweemaal geverbaliseerd, eerst op 2 April jl. en later op den 11 April. Eisch 2 maal 3 gulden boete of 2 dagen hecht, voor elke boete. 29. P. en J. H. respectievelijk 16 en 14 jaar oud, waren 11 April onder Cubaard aan het eizoeken, natuurlijk weer op ver boden terrein. Eisch voor ieder 3 gulden boete, of 2 dagen hechtenis. 30. A. W. te Wommels, idem, als het vorige zaakje. Terrein der misdaad Oosterend. Eisch 3 gulden of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het ei, berekend naar eene waarde van 20 cent. 31. Alweer komt een eizoekerszaakje aan de orde, ditmaal tegen A. T. 12 jaar te Oosterend. Plaats en tyd van handeling Welsrijp, 10 April, 4*/a uur ’s namiddags. Eisch 32. Op de plaats, waar in vroegere eeuwen vrome liederen klonken uit de kapel van het Ugoklooster, is een misdrijf gepleegd. L. R. en U. 8. beiden van Bolsward zijn daar door de politie aangetroffen, terwijl zij zochten naar kievitseieren. Als de een voudige bewoners, die in oude tyden in het Ugoklooster woonden, zulks konden hooren, gewis zij draaiden zich om in hunne étuis. Hoe slecht wordt het mensch- domEisch 3 gulden of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 23 Mei a.s. waarmee zou gevischt worden. Op de vraag of ze een zegen hadden, kwam het er na een paar malen de baars- en bleinetten en de schakels te hebben opgesomd, ten laatste uit, dat er wel een zegen aan boot was, maar hij was met den rug naar ze toe en heeft niet gezien, dat ze er mee vischten. Eisch f 10 of 3 dagen. Bekl is verontwaardigd dat hij, die niets „daan heeft11 dien eisch krijgt en zelfs is hij de rechtszaal al uit, toen we hem nog tegen den veldwachter hooren opspelen. 8. H. J. W. te Witmarsum werd 2 Maart bekeurd omdat hij 26 zakken lijnzaad op een wagen had en de wielbanden te smal waren in verhouding van het vervoerde gewicht. Deze zaak is in de vorige zitting verdaagd, omdat de wegwerker niet had ge wogen hoe zwaar elke zak was. Als getuige is gedagvaard K. Westra, de eigenaar van het lynzaad. Deze verklaart met te weten hoe zwaar het woog want dat loopt soms zeer uiteen. Lijnzaad wordt steeds bij de maat verkocht. Hy heeft gehoord van kooplui dat het gewicht varieert tusschen de 35 en 70 kilo per H. L. Elke zak bevatte 75 kop. De schipper W. Bonnema van Witmarsum, die het zaad in zijn schip heeft gehad, weet ook niet precies hoe zwaar de zakken waren, doch hij is er zeker van, dat elke zaa meer woog dan 25 kilo. Omdat 26 X 25 reeds 650 kilo is, blijkt er voldoende uit, dat de wagen te zwaar beladen was, daar 600 kilo het maximum was, dat er op mocht zijn. De Eisch luidt f5 boete of 3 dagen. Bekl. vindt het toch vreemd, dat hij zoodoende op gissingen zal kunnen veroor deeld worden. Het juiste gewicht is niet bekend. 9. Th. de J. tevervoerde den 22 Maart op den weg onder Elahuizen in de gemeente Hem. Oldeph. en N.W. 12 melk kannen, waarvan 8 elk 40 L. inhielden en 4 anderen gedeeltelijk gevuld waren. De wielbanden hadden slechts de breedte van 4l/2 cM. zoodat de melk te zwaar woog voor dezen wagen. Eisch t5 boete of 3 dagen. Hierop werd eene pauze gehouden, waarna ten half twee de zitting weder begon met 10. T. H. te Harlingen heeft kievitseieren gezocht, onder Kimswerd, op verboden terrein. Gevolg: proces verbaal, vervolg een eisch van 3 gulden boete of 2 dagen hecht. 11. Te Workum bevat de politieverorde ning eene bepaling omtrent het rijden met wagens. Die te hard rijdt wordt bekeurd. A. W. aldaar reed 9 April jl. volgens ’t oordeel der politie te hard, dus: procesver baal. Bij verstek werd voor hem geëischt, >n boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 12. H. A. te Hindeloopen is dronken geweest, ’t Zal hem waarschynlyk 1 gulden boete kosten of indien hij het liever anders wil, mag hij zijn roes ook met 1 dag hecht, betalen. 13. J. B. te Workum reed met een wagen met een krommen dissel, zonder daarbij te loopen. Erg dom van hem, want het kost hem misschien 50 cent boete of 1 dag hecht. 14. H. V. te Workum heeft tegen de arbeidswet gezondigd, zyn arbeidskaart was niet in orde. De politie las namelijk op die kaart namen van personen, die niet meer op zijne werkplaats arbeidden. De heer Ambtenaar v. h. O. M. eischte drie geldboeten van 2 gulden ieder, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. 15. A. v. d. Z. te Workum, zocht 13 April jl. kievitseieren, op terrein waarvoor hy geen permissie had. Het O. M. wil bekl. daarvoor straffen met eene boete van drie gulden of twee dagen hechtenis. 16. R. v. d. P. alweer te Workum, maakte, zich op 5 April, jl. aan ’t zelfde euvel schuldig. Het O. M. overwegende dat deze beklaagde heelt gehandeld met oordeel des onderscheids, vraagt voor hem eene straf van 3 gulden boete ot twee dagen brommen. 17. E. K. te l’ingjum heeft op 30 Maart jl. gezondigd tegen de drankwet. Deze over treding zal hy denkelyk moeten betalen met 10 gulden boete of 3 dagen hechtenis. 18. J. L. te Witmarsum is, ook in ken- nelyken staat van dronkenschap verkeerende, door de politie verbaliseerd. De eerste maal was het den 30 Maart ’s nachts 12 uur, naderhand nog eens op 14 April jl. zoowat half twaalf ’s avonds. Aangezien het niet voor de eerste maal is, dat hem zooiets gebeurt oordeelt het O. M., dat hem toekomen 2 gevangenisstraffen ieder van zeven dagen. 19. T. 8. te Zurich maakte in den nacht van 31 Maart burengerucht, nog wel op nvadera erf11 zooals het procesverbaal luidt. Hopk, Advbl, voor Frievl, r mi/1 Bolsv/ardsche Courant. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1