Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 41. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSERADEEL u H Herbesteding'. DONDERDAG 23 MEI. p’ BINNENLAND. er - Woensdag 29 Mei 1901, de levering van over 1901 benoodigde leer boeken enleermiddelen. VOOR 3 maanden. ïbaar a 5 Ct. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $xxxxkxxxk”kxxxxxkx$ Rl i F* Maailoon. In een te Leeuwarden gehouden verga dering van veldarbsiders in Friesland, is besloten het maailoon voor dit seizoen te bepalen op t4 per mat (0,5a H.A.). wel was teruggekeerd. Omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil, hadden hem belet eerder aan zijne familie te schrijven. ’s Gravenhage, 21 Mei. In den afge- loopen nacht is alnier plotseling overleden de heer mr. A. Bloembergen Ez. van Leeuwarden, oud-lid der Gedeputeerde Staten van Friesland, onlangs gekozen tot lid der Eerste Kamer. De overledene stond bekend als een bekwaam rechtsgeleerde. Leeuwarden, 20 Mei. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond F. N. Z, heeft eene circulaire gericht aan alle candidaten in Nederland voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, zonder onderscheid van partij en hen om antwoord verzocht op de volgende vragen: lo. Kunnen wij er op rekenen, dat Gij er toe zult medewerken, dat door regeerings- maatregelen aan de knoeierijen en oneer lijke handelingen in den zuivelhandel een eind wordt gemaakt; 2o. Wanneer anderen daartoe niet het initiatief nemen, zult Gy het dan doen Spannenburg, 20 Mei. Evenals te Hommerts heoben ook in onze omgeving de wandalen huisgehouden. „Wat werkt de drank in ’t volk al kluch tige gebaardendat zong een onzer dichters, en de waarheid er van zag men aan den weg van Spannenburg naar Tzum. In den nacht zijn hekken, stekken en brugleuningen vernield, melkbussen geledigd, kruiwagens verwijderd, koeien uit het land gedreven en door buurmans beslag gejaagd. De politie te Spannum en die te Tzum, dat het meest te verduren heeft gehad, was ai vroeg in de weer na de aanklacht, en men meent de daders op het spoor te zijn. Worden ze ontdekt, dan zullen ze niet op een beetje straf behoeven te rekenen, de rechter is in zulke gevallen streng, dat wijzen de laatste vonnissen uit. Dit is ook in het belang van de rustige, vreedzame burgerij. Gaasterlaud, 20 Mei. In onze gemeente krijgen de aitkers en vele weilanden alsmede de hooilanden groote behoefte aan regen. De rogge, hoewel in de jongste weken goed opgeschoten, staat bij verre na niet zoo goed als *t vorige jaar omstreeks dezen tyd. Laatrype aardappelen ziet men nog weinig of niet boven den grondevenzoo staat het met de boontjes, erwten en boonen komen evenwel goed boven. Het gras in de weiden begint sterk te verminderen blijft de koude en droogte aanhouden, dan moeten hooi landen als zoodanig gebruikt wat reeds door enkelen geschiedt. In onze bosschen en op de velden wemelt bet tegenwoordig van z.g. „veldlysters." Een ongewoon verschynsel voor den tyd van ’tjaar. Leeuwarden, 19 Mei. Een paar dagen geleden is een vrouw aan den Harlinger trekweg in den morgen dood te bed ge vonden. Haar man was voor nachtdienst aan ’t spoor en werd thuis gehaald, omdat menschee die een boodschap hadden Jantje maar niet wakker konden krygen. Nadat het eindelyk gelukt was, binnen te komen, ging de man haar roepen, maar het bleek hem, dat zij overleden was, vol gens de verklaring van den dokter, in den slaap door een hartverlamming getroffen. Heereuveeu, 20 Mei. Heden namid dag had hier een droevig ongeval plaats. De 27-jarige H. R., een beklagenswaardig jongeling, hulpeloos als hy was door eene ongeneeslyke verlamming maar schrander van geest en vaardig van hand, was mee uit melken gegaan in een bootje. By het land aangekomen, bleef hy, als steeds, alleen in het bootje achter. Door een oi ander ongeval moet hy toen te water zyn ge raakt. Kort daarna vond men hem verdronken. Kimswerd, 20 Mei. Door den haring- visscher F. Velsen werd hedenmorgen alhier een zalm gevangen, wegende 29 pond, dat hem een voordeeltje bezorgde van p. m. 30 gulden. De vrouw van W. v. d. Z. had het ongeluk, by de schoonmaak door de „onderleggers* te vallen en zich ernstig te bezeeren. Hepk. Adv. v. Fries!,. Maandagnacht omstreeks half twee ontstond brand in de Botertabriek te 8y- brandaburen. Veel schade werd aangebracnt in de machinekamer, waar de brand ont staan ishet dak van het geheele fabrieks gebouw brandde af. Door het spoedig aan rukken der brandspuit van Gauw was men de vlammen weldra meester. De oorzaak is onbekend. Leeuwarden. Met de verbindingslijn tusschen het spoorstation en het tramstation alhier is men weder met kracht bezig. De quaestie zat in de aansluiting tot het eerste. Men had daar de noodige ruimte niet en deze was er aan den oostkant ook niet ge makkelijk te verkrijgen. Nu heeft men de daar reeds gelegde rails weder opgebroken en maakt men de baan langs de westzijde om zoo het station te naderen. Daartoe is het noodig, dat eenige boomen geveld worden en moet tevens een sloot worden gedicht, ’t Zijn die werkzaamheden, welke weder een aantal menschen werk en daardoor brood verschaffen. Het overige deel van de ver bindingslijn is reeds sedert eenige weken geheel gereed. Van den Noord-Frieschen-Locaal spoor weg wordt reeds een druk gebruik gemaakt. Vooral ’s Vrijdags is het aantal personen, daar langs vervoerd, enorm. De verwachting is dus wel gegrond, dat deze lijn na hare geheele voltooiing eene goede, d. i. eene rentegevende zal worden. Gaasterlaud, 20 Mei. In onze ge meente is het eikschrllen sedert de vorige week in de vollen gang. In weerwil van het koude weder, wil het werk zeer goed van de band. Wanneer het evenwel ’s nachts gevroren heeft, gaat het ’s morgens vroeg minder goed. Er wordt dit jaar betrekkelijk veel hout gehakt. De loonen bedragen voor de „daghuurkloppers* f 1,00 a f 1,65 per dag en voor de „boskloppers* 5 cent per bos. Deze laatste zijn er uit jaar wegens de leer plichtwet aanzienlijk minder dan de vorige jaren. Balk, 20 Mei. In ons dorp heeft een vader de treurige tij ling ontvangen dat zijn zoon Sietze Samplomus, behulpzaam bij de ansjovisvangst, tusschen Urk en Enkhmzen over boord is gegleden en verdronken. Zyn lyk is tot heden nog niet gevonden. De ongelukkige was 20 jaar oud. Fr. Zuidwesthoek, 20 Mei. De derde week van de ansjovis-vangst is voor de visschers alhier zeer voordeelig geweest. Wat ’n viscnjes er niet gevangen zyn in de laatste dagen, is niet by benadering aan te geven. Op half honderd duizend komt het niet aan en als het zoo doorgaat zal 1901 het ansjovisjaar worden en de goede uitslag van 1890 verbleeken. By milliuenen schijnen deze kostbare vischjes ae Zuiderzee binnen gevallen te zijn, want niet alleen hier, maar ook aan de Hollandsche kusten was de vangst overvloedig, van 20 tot 60 a 70 duizend stuks per beug. Dat bij eene zoo rijke vangst, de prijs van f 8 per 1000 stuks zou dalen was te verwachten. De zouters noteeren thans 5 gld. per 1000 en laten in dien prijs deelen de vangsten van het begin dezer week, wat o. i. onrecht matig is. In de keeten komen handen te kort; sommige knapen verdienen met koppen enz. tot i 2,bü per dag. Joure, 20 Mei. Het echtpaar Slob alhier heen een zoon die te Zsvenhausen in Duitsch- land werkzaam is. In het laatst van Maart was deze in zyn werkpakje uitgegaan, zijn beste kleeren en eenig geld in zyn kosthuis achterlatende. Sedert werd niets meer van hem vernomen, zoodat gegronde vrees be stond, dat hem een ongeluk was overkomen, welke vrees nog vermeerderde toen voor een paar dagen alhier de tyding kwam dat te Zeveuhausen het onherkenbaar lyk van een man was gevonden. Wie beschryit dus de vreugde der ouders, by het ontvangen van een bericht op heden, waarin vermeld werd dat de doodgewaande zoon gezond en gaan vullen,* merkte onze Klaas op, zoodat de jongen waarlijk nog om hooger doel einden dacht dan Neef, doch de „reeks* daaraan kon hij geen houdvast aan krijgen. Dat behoort denkelijk tot de hoogere wis kunst. „Ja, ja, Jochem, vervolgde neef, je hebt wel reden Burg, en Weths. te bedan ken, voor hun voorstel om den gasprys te verlagen, en ook den Raad, die het zonder eenige bedenking aanvaardde. Wel toe vallig hé dat je over den gasprys nog pas hebt geklaagd en nu het voorstel tot ver laging kwam „Ei, maar wat zou je denken, dat ze dat om mijn opmerkingen zoo spoedig ver anderden, neen hoor, zooveel invloed heb ik lang niet. Evenwel ik ben toch dankbaar, dat ze tot de verlaging over gingen, en voor zeker alle gasgebruikers met mij. Ik begrijp heel goed, dat dit voorstel beter van stapel liep dan dat over de afgraving van het bolwerk.* „Nou, maar Jochem! de afgraving van het bolwerk op zich zelf zou denkelijk ook wol gegaan zijn, maar de aanleg van straten daar bij en naast Amicitia, dat zit niet glad, ’t Is weer gevallen heb ik gezien, ditmaal met 6 tenen 5 stemmen, ’t Scheelde weinig of ’t was weer „kamp* geweest*. „Ik heb in het raadsverslag ook ge lezen, dat de nieuwe schoolcommissie voor taan liefst een voordracht wil aanbieden, zoodat de Raad dan gedwongen is te kiezen uit degenen, die door de Commissie worden voorgesteld. Ze willen zeker geen vreemde eenden in de bijt.* „Och, weet je Jochem, wat ik daarvan denk Nieuwe bezems vegen schoon en der is de schoolcommissie niet veel te vegen overgebleven, dus wat voor bun voeten komt, dient te worden meegenomen. Doch ik vind die nieuwe heeren bogen al terstond op „vertrouwen,* maar hoe veel te meer hadden dan heeren Voogden van het Alge meen Armenhuis niet op vertrouwen mogen rekenen, wijl daar onder zijn, die reeds tientallen jaren hun functie vervulden. Daar mag dan ten minste het „voordracht stelsel* wel ingevoerd worden. „Het doet mij toch genoegen, Jochem* zei Neef, toen hij een versche pijp bad op gestoken, „dat je van je voornemen om te verhuizen hebt afgezien, dat hebben wij dan toch al vast aan de verlaging van den gasprys te danken.* „Ja neef, doch er dreigt weer een nieuwe onweerswolk in de verte. Heb je gezien, dat er eene nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag in bewerking is. Ik heb hooren vertellen, dat daarbij het stelsel van... och hoe heet dat ook Klaas, als je altijd maar meer moet betalen? „Progressie bedoelt vader zeker, dat is vooruitgang, trapsgewijze opklimming.* „Ja, juist, by de trappen op. De meer gegoeden zullen naar verhouding meer moe ten betalen.* „Dat vind ik ook juist goed,* viel Neef in, „scheer de schapen, naar ze wol hebben. De kleine burgers en de kleine neringdoenden worden haast altijd te veel belast, maar de rijkeren, die hindert het niet, als ze wat meer moeten betalen, daar zit het wel an.“ „Zoo, dunkt je dat, maar vergeet niet dat aan die progressie toch wel degelijk een bezwaar verbonden is. Je moet niet denken, omdat ik rentenier ben, dat eigen belang mij zoo doet spreken, maar ik acht het wezeulyk in het belang der gemeente, met die progressie voorzichtig te zijn, want te groote stappen zal bepaald de aanzien lijken niet interesseeren voor Bolsward. Harmen, wij hebben een paar weken geleden reeds besproken, dat meerdere rijke tamiliën uit de stad gaan,doch als hier eenpro- gressieve hoofdelijke omslag komt, zal het er niet beter op worden. De trek naar Bolsward is, bij een 15 a 20 jaar vergeleken, al aardig bekoeld. Toen vestigden de lui van elders die rentenieren gingen, zich gaarne in Bolsward, omdat de hoofdelijke omslag er laag was, doch zoo ongemerkt zijn wij er al aardig met vertrouwd geraakt. Dit jaar is het reeds boven de 4 procent, zoodat, bij het vorig jaar vergeleken, men al een aardig stapje opwaarts moet maken. Komt er nu een progressie, dan zal dit de kleine luiden wel wat ontlasten, maar de grooteren moeten dat weer ontgelden. Nu mag je beweren Neef, dat het er „wel an zit* maar alles heeft zijn grenzen en het zal tenminste de aanzienlijken van elders tegen houden zich te Bolsward te vestigen. De behoefte aan hoerenhuizen is hier niet groot, dat zullen de raadsleden ook wel bedacht hebben, toen er sprake was van deken, een stel bedgordijnen, twee buks kinpakken, een bukskin broek, een drillen broek, twee bevertien borstrokken, een lamaboezeroen, twee roodbaaien hemden, drie katoen baaien onderbroeken, een katoen bever onderbaaitje, een wollen trui, twee paar wollen kousen, een paar wollen sokken, een wintermuts, een wollen half- hemdje. Gelet op art. 69 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no 125); Besluiten: 1. Te onteigenen de bovenvermelde goederen, in eigendom behoorende aan TRIJNTJE van dek MEULEN te Makkum. 2. Te benoemen tot deskundige, om die goederen te waardeeren ADRlANUS de BRUIN te Makkum. 3. Dit besluit te plaatsen in de Bols- wardsche Courant. Witmaksum, 20 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. H. PICCARDT. De Secretaris, E. JANSEN. de uitbreiding der stad voor terreinen voor hoerenhuizen. De trek naar Bolsward be staat wel, maar dat betreft een categorie van personen, die met den hoof dely ken omslag niet te maken heeft. Voor die klas van menschen is de behoefte aan woningen zoo groot zelfs, dat de aanbouw er geen gelijken tred mee kan houden en ook de ellendige krotten steeds weer bewoners vin den.* „Nou ja, Jochem, maar ik vind toch billijk dat degenen, die het best kunnen betalen, ook het meest aan de pols gevoeld worden. De kleinen hebben al genoeg moeite om door den tijd te komen.* „Ja neef, er is wel iets voor de pro gressie, maar er is ook wel degelijk wat tegen. Het gemeentebelang brengt mee, de belasting zoo dragelijk mogeljjk te maken en... dat is eigenlijk de kneep, zoo laag mogelijk. Uw. dw. JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 20 Mei. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Bolsward, zullen ’s middags 12 uur, opnieuw aanbesteden Gezegelde inschrijvingsbiljetten in te leveren ter Secretarie vóór de besteding, en moeten bevatten de percenten beneden den gewonen verkoopsprijs. De aannemings- now f ‘Wl a f 40Ö bftdraijwn - ---- op gehadwel heb ik over het daarby ge legen Breda gedacht, doch nu my uit het jongste raadsverslag is gebleken, dat het gas bier te Bolsward 2 cent per stère wordt verlaagd, heb ik my dat yoorloopig uit het hoofd gezet, hoewei ik ook al eens over Groningen ging denken. In de Leeuwarder Courant las ik dezer dagen, dat ook die gasfabriek bij matige pryzen goed rendeert, en vooral ook de cokes tegen heel billy ken prijs aan de ingezetenen afstaat. Zie, dat laatste trok mijn aandacht yooral. Over ’t billijke van den cokesprys in Bolsward zal ik maar zwijgen De heer T. laat aan mij over „om een rekenkundige reeks op te zetten, wat ik met een half millioen stères kan doen” maar dat kan ik niet, ik heb van reeksen geen verstand, ik vroeg er onzen Klaas naar, die zich nog al vry wat op zijn reken kundige kennis voorstaat, doch bij heeft zich vruchteloos bijna al zyn haren uit het hoofd getrokken. Ik had medelijden met den jongen, doch hij wist er geen weg mee. Ik zal het daarom eens aan neef Harmen vragen, die rekent althans in myn oog nog al knap, misschien weet die er weg mee. Ten slotte veroorloof ik mij de vraag Wat moet die Lutske, die nooit geen vader heeft gehad? Zelfs mijne vrouw en dat zegt hier wat! begrijpt niet, wat de heer T. daarmee op het oog heeft. Moet ik daaruit verstaan dat Lutske yóór haar vader overleed en dus nooit zonder vader is ge weest Ik durf haast aan geen fout denken by den heer T. en toch moet ik wel vermoe den, dat hij door die uitdrukking er op wil wijzen, dat mijn afkomst in het duister ligt. In dat geval wys ik op mijn 13an brief, op genomen in de Bolswarasche Courant van Zondag 13 Januari jl. Daarin kan hij vin den waarom ik schrijf en ook waarom ik mij verdekt moet opstellen. De zaak blijft er evenwel hetzelfde om, en ondanks de becijferingen over de gasfabriek alhier, die de heer Tromp geeft, blijft het een feit, dat 9 cent per stère gas een hooge prijs was. De raad heeft op voorstel der Gascom- missie en van B. en W. dan ook de gele genheid met beide handen aangegrepen, en den prijs 2 cent verlaagd. Toch blijft het mij nog wel wat raadsel achtig dat wij 9 cent moesten betalen, ter wijl bijv, te Breda met 6 cent goede zaken werden gemaakt. Ik had bovenstaand antwoord gereed ge maakt, toen Neef kwam. Hij zag het op mijn verzoek eens in en zei toen - „Hm, hm, je wilt mij vragen een rekenkundige reeks op te zetten, wat men met een half millioen stère kan? Maar hoe moet ik daar een rekenkundige reeks van bouwen Die stère zullen wel stères gas zijn en daar kan je heel wat lampen mee laten branden, heel wat potjes op koken, heel wat gasmotoren van laten puften en «norren, maar verder weet ik er niets van.* ,Je kan der ook luchtballons mee Bolswardsche Courant. i J I zaKaen, - -- -- ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1