No. 44. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR.D EN WONSEHAPEEE Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. g*a Zoon, VA RD. onade. tzen-Iiimonade. De reis van Babylas. BINNENLAND. 5 ZONDAG 2 JUNI. VOOR met goedvinden der aangenomenen Jl Met ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. .ieuwste waschmiddel. Spaart arbeid Beter en goedkooper dan de meest e waschzeepen. Het tydroovende n schilfers afdoend opgelost. B. DOBBELMANN. Nijmegen. kar en reed toen de vrouw omver, die niet kon opstaan. De fietser sprong dadelijk van zijn wiel en verleende haar den noodigen bg- staan. Andere fietsrijders, die volgden, ver klaarden aan de politie, welke dra aan wezig was, dat hier niet overhaast was gereden en dus bepaald aan een ongeluk moest worden gedacht. Even verder op den weg, den Jouster kant uit, geraakte een tweespan in onge legenheid en zou in de sloot geraakt zijn wanneer niet tijdig hulp geboden was. Heerenveen, 30 Mei. De kermis heeft ’n schitterend slot gekregen. Wat ’n pracht van ’n weer, wat ’n stroom van bezoekers Toen de wedrennen te Oranjewoud waren afgeloopen, was Heerenveen te klein. Waar men ook kwam, ’t was overal vol, vol en nog eens vol en ’t gedrang zoo groot, dat er haast niet door te komen was. Dat heeft den heelen avond zoo geduurd, ’s Avonds bij het vuurwerk bij de Basculebrug aan weerszijden van het water op Fok en Heeren- wal, een dichte menigte van vele duizenden. Het vuurwerk, dat snel zonder eenige pauzeering, werd atgestoken, was een lust der oogen en behoefde niet onder te doen voor menig vuurwerk in een groote stad. De firma Schuurmans te Leeuwarden heeft er alle eer mede behaald. Vooral de draai ende Mercurius-staf met wisselende kleu ren, de twee mechanische clowns en de jockey te paard waren prachtige nos. en gaven iets nieuws. Na afloop trok de menschenmenigte weder naar de kermis en naar de café’s, waar de pret duurde tot laat in den nacht. Hepk. Advbl. voor Friesl. Sneek, 29 Mei. Aan de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 239 paarden en 4 veulens. De prijzen vari eerden le soort f 300 a f 500,2e soort f 200 f 300, 3e soort f 150 a f 70. De handel was traag door afwezigheid van vreemue kooplieden. Door de vrije social.-ver. alhier werd Woensdagavond in Amicitia eene openbare vergadering gehouden ter bespreking van den treurigen toestand, waarin eenige dakloozen verkeeren, die sedert 12 Mei j.l. op straat staan, in verband met de woningquaestie hier ter plaatse in het algemeen. Als spreker trad op de heer F. Kamstra. Gewezen werd op het feit, dat de gemeente als eigenares woningen laat bewonen, die geheel niet vol doen aan de bepalingen der bouwverordening. Van on bewoon baar verklaring dier slechte woningen was nooit iets gehoord. Voor van elders komenden is geen woning te verkrggen. De oorzaak van den woningnood schuilt in de nieuwe bouwverordening en den hoogen prijs van bouwterrein. In het belang der ge meente werd de wenschelijkheid uitgespro ken, dat de gemeente, die veel grond om de stad bezit, voor aanmerkelijk billijker prijs en voorwaarden dan tot heden, bouwterrein wilde afstaan, daar hier dringend behoefte is aan woningen. Voor de dakloozen werd eene collecte gehouden. Sn. Crt. Ijlst, 29 Mei. Heden morgen omstreeks kwartier voor 12 brak er brand uit in eene bergplaats voor verfwaren, toebehoorende en onmiddellijk grenzende aan de woning van A. J. Tysma, verver alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat genoemde bergplaats weldra in lichte laaie stond en eene daar naast staande schuur van den veehouder B. IJntema eveneens door de vlammen werd aange tast. Intusschen waren de beide brandspuiten aangerukt, en kon thans, dank zij het krachtige optreden der brandweer en het gunstige weer, de brand bij deze twee ge bouwen worden beperkt. Woning en inboedel zoowel van IJntema als van Tysma bleven gespaard. Er had slechts een weinig wind behoeven te zijn, en ook de belendende gebouwen waren aangetast. Naar men zegt, is ook wederom in dit geval, de oorzaak van den brand toe te schrijven aan het spelen met lucifers door kinderen. Hem. Oldeph. en Noordw., 29 Mei. Met een paar dagen worden in deze ge meente de eerste maaiers verwacht en in den loop der volgende week zullen de werk zaamheden in ’t hooiland meer algemeen aauvangen. De vooruitzichten zyn alhier over ’t geheel niet gunstig. Grasmaand gaf een belangrijk tekort aan regen en zonneschijn de eerste weken van Mei-maand brachten geene verbetering en nu de weldaad van den regen Zaterdagavond gekomen is, is ’t voor de mied-landen wat laat geworden. Daardoor is de stand van het grasgewas in de meeste polders achterlijk en zal de eerste hooisnede hoogstens matig gewin geven. De akkergewassen zjjn in de laatste dagen hard bijgekomen. na tweemaal de reis om de wereld gedaan te hebben; ik bedoel il signor Babylas, den eersten komiek-ryder der circussen van Madrid, Weenen, Napels en Londen. Wy wilden die vertooning eerst hedenavond geven, maar nu de menigte zoo om ons heen dringt, hebben wy gemeend, dat het beter is aanstonds te beginnen om tevens de vele buitenlui ook in de gelegenheid te stellen, de vertooning te zien. Slechts tien minuten geduld, dames en heeren!“ Eenige minuten later was de circus vol volk en de menigte vocht aan den ingang om nog een plaatsje machtig te worden. Toen verscheen de directeur weer. „Dames en heeren!“ zei hy, „ik heb er innig spijt van, maar er is geen plaats meer! Maar hebt slechts een uur geduld, dames en heeren, dan is het uw beurt, want il signor Babylas heeft er in toegestemd, een tweede vertoo ning te geven onmiddellyk na de eerste/ Na de gewone kunsten en grimassen op paarden werd de ezel door twee stalknechts in groot tenue binnen geleid. Tweemaal deed hy aldus de ronde door den circus. Aller blikken waren op het grauwtje gericht. Een ezel, die tweemaal de reis om de wereld gemaakt had! Als die zyn herinneringen eens op het papier wilde zetten! Vervolgens kwam il signor Babylas in den circus, die in zyn clownpakje er zeer grappig uitzag en by zyn verschijning van alle kanten luidruchtig begroet werd. Men hielp hem plechtig op den ezel en het grauwtje zette het op een loopen. Verschrikt en zich op de meest komische wyze aan den zadel vastklampend, had Ba bylas een groot succes. De toeschouwers klapten in de handen en lachten tranen. Toen zy hem zagen vallen en daarna den ezel met reuzenschreden naloopen, brulde de menigte het uit van pret. Maar toen Babylas er in slaagde den staart van den ezel te grijpen en hy, tot zyn groote ver bazing, over den grond rolde met een stuk staart in de hand, was er geen einde aan de toejuichingen en het gebrul der opge wonden menigte. De voorstelling duurde nauwelijks tien minuten, maar zy had een weergaloos succes. De volgende voorstelling hield een ver rassing in, die de vreugde der toeschouwers ten top zou doen stygen, maar te gelijk op een zonderlinge manier den triomf van den grooten artist Babylas zou bederven. De circus was stampvol zooals de eerste maal. De ezel werd weer met groote plechtigheid binnen geleid. „Maar dat is Martinot!“ riep eensklaps een boerin van den vierden rang. „Houd je mond!" riepen de toeschouwers. „Ik zeg het je, dat het mjjn Martinot is. Het is mijn ezel, Martinot! myn arme Mar tinot, herken je me niet meer?" By het hooren dezer woorden spitste de ezel zyn ooren, maar door Babylas aange- e A'éWlliiJflrWfftV luiitwh. ’ykkfir.te aarzeling INTIG GULDEN. ftS en MILITIEPLICHTIGEN MET ON- 1 van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk Commandanten; Militieplichtigen, onder de Op zekeren dag zei mr. Lintimé, advocaat te Livarot tot zyn derden klerk: „Babylas, ik heb je tot nu toe nog geen enkelen dag vryaf gegeven en toch ben ik zeer tevreden over je. Daarom geef ik je thans twee maan den vacantie en betaal voor je de reis naar Parys. Alleen raad ik je aan de reis te voet te doen, dat is veel prettiger en tevens leerryker voor een jongen man." Babylas was buiten zich zelf van vreugde. Twee maanden vacantie, Parys zien! Hy was geheel geschikt voor een voetreis naar de wereldstad, want hy had buitengewoon lange beenen en breede voeten. Op zijn hals stond een klein hoofdje als een suikerbrood met lange ooren en een mond als een afgrond. Zjjn neus geleek op den snavel van een specht en zijn hals zou men in de verte voor dien van een ooievaar gehouden hebben. Babylas ging dan op weg naar Parys, den zak op den rug, den stok in de hand. Hy liep langs bloeiende velden en welriekende weiden, terwijl de vogels boven zyn hoofd in de boomen hun schoonste liedjes zongen. Van tyd tot tijd stond de jonge toerist stil om het koren onder de sikkel der maaiers te zien vallen en een praatje met de werklui te maken. Dezen keken hem nieuwsgierig en glimlachend aan en hadden pleizier in dat zonderlinge type. „Gaat gij naar Parijs?" vroeg hem een grappenmaker van het dorp, „zeker om je te laten kijken? In dat geval hoeft ge niet zoo ver te loopen, by ons op de kermis zoudt ge een goed figuur maken." Een weinig geraakt vervolgde Babylas zyn weg en ging daarna in het gras liggen in de schaduw van een grooten eik, het hoofd op zjjn zak. Weinig gewoon aan loopen en reeds zeer vermoeid, dacht hy: „Indien ik een ezel kocht, zou ik alle ge noegens der reis hebben zonder vermoeid te worden. Te Parys zou ik myn ezel mis schien wel met winst kunnen verkoopen." Verrukt over zyn slim idee besloot hy in het volgende dorp een ezel te koopen. Daarop sliep hij in. Hy werd gewekt door een ouden boer, die naar zyn hoeve terugkeerde, om geven door een aantal maaiers. Het was reeds avond geworden. „Moet ik nog ver loopen om een herberg te vinden?" vroeg Babylas. „Meer dan een uur," antwoordde de goede man. „Maar indien gy wilt, kunt gy met ons meegaan. In dit jaargetij zyn de nachten kort en men slaapt dikwyls beter op een bos stroo dan in een goed bed. En als er aan tafel voor twee man eten is, is er ook wel voor drie, zooals men by ons zegt." Babylas nam met genoegen het voorstel aan en toen zy het avondmaal gebruikten, deelde hy zyn vriendelyken gastheer mee, dat hy graag een ezel zou koopen om zyn reis voort te zetten. „Hebt gy een ezel noodig?" zei de boer, „nou dat kan niet beter treffen. Ik heb juist een mooi ezeltje, dat ik niet noodig heb; het trippelt als een muis, ’t is een aardig beest, zoo vindt gjj er twintig uren in het rond geen. Ook is hy trotsch op zyn staart, hy wil niet hebben dat men daar aankomt De koop was spoedig gesloten en in den n in het vorige jaar, door bemiddeling der namiddag van den volgenden dag deed Qf eil met goedvinden der aangenomenen Babylas, op den ezel gezeten, zyn intocht kunne crediteuren f 1542 Totaal f 11650.— in de stad Bvreux. Het was dien dag j uist kermis en de straten waren vol mensehen. Zoodra zy dien zon derlingen ruiter zagen, stroomde de menigte van alle zyden toe en werd het den ezel weldra onmogelyk een stap te doen. Daar er op eenige schreden afstands een circus stond, meende men, dat de brave Babylas een clown was en voor reclame door de stad reed. Hy zag er zoo komisch uit, dat het volk met hem den spot dreef. Al het volk, dat voor den circus stond, liep weg en stroomde naar Babylas. Maar in plaats van zich hierover te ergeren, wreef de di recteur van den circus, die van de hoogte zyner estrade Babylas had gadegeslagen, zich vergenoegd de handen. Hy had plotseling een gelukkigen inval. Hij sprong van de estrade, baande zich met de ellebogen een doortocht tot den vreemden reiziger, fluis terde dezen eenige woorden in het oor, nam den ézel by den toom en leidde hem met zyn berijder in den circus. Eenige minuten later verscheen de directeur weer op de estrade. „Dames en heeren!" zei hy, „binnen tien minuten zullen wy de eer hebben u een buitengewone vertooning aan te bieden, eenig in haar soort, de wonderlykste, de schitte rendste, die men ooit in de goede stad Evreux gezien heeft en dat met medewer king van den ouvergeljjkelyken artist, dien ,gjj zoo juist op zjjn ezel gezien hebt, die gisterenavond uit St. Petersburg is gekomen* Hennaarderadeel, 30 Mei. In een vroeger verschenen nommer van dit blad werd een opsomming gedaan van schan dalen, gepleegd aan den openbaren weg tusschen Spannum en Tzum. Het is de politie thans gelukt de daders op te sporen en tot bekentenis te brengen. Het zyn een paar jongelui, woonachtig onder het dorp Tzum. Tjalleberd, 29 Mei. Toen de land bouwer R. de Jong eens bij zijn driejarig paard zag, bleek hem reeds verre, dat er iets aan haperde. Hij zag, dat het dier erg aan het eene oog bezeerd was. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat eenige knapen met stukken sintels op het dier hadden geworpen, met het gevolg dat de eene oogappel getroffen en ’t paard aan die zijde nu volkomen blind is. De dader is bekend en de politie heeft reeds een onderzoek ingesteld. Iieeuwarden, 30 Mei. Hoe bouwvallig hier sommige huizen zyn, die echter de eigenaars nog een aardig stuivertje rente opbrengen, bleek j.l. Dinsdagmiddag. Een woning aan ’t Heer-Ivo-straatje en den Boterhoek was afgebroken en nu stortte de muur van het aangrenzend huis, boven en beneden bewoond, plotseling in. Het toeval wilde, dat er juist in de bovenkamer niemand aanwezig was, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zyn. De politie nam onmiddellyk de noodige maatregelen. Des avonds lokte het gebeurde nog tal van kijklustigen, die niet zuinig waren met hun entiek over dergelijke toestanden, die in een welvarende stad niet geduld moesten worden. Aaa ’s heeren wegen een mooi gezicht, maar daar achter, nu, ieder weet het wel. 31 Mei. Heden morgen, dus nog in Mei, zijn de eerste nieuwe aardappelen aan de markt te Leeuwarden aangevoerd door D. Runia, koopman en gaardenier te Ber- likum; hy had vier proefmandjes. Over het algemeen staat hec gewas best, het belooft totnogtoe een ruim beschot. De werkzaamheden aan de tramljjn bij het station vinden ook weer vertraging. De maatschappij en de stad kunnen het nu niet eens worden omtrent het overdragen der sloot langs den Zuidersingel. Ook zou er een ijzeren stek tot afschutting moeten worden gemaakt, waarmee vrij wat kosten gemoeid zyn. Steenwijk, 30 Mei. Op aanklacht van den heer W., onderwijzer aan school B alhier, is tegen den schilder Z. proces verbaal opgemaakc. Een broertje van ge noemden Z. was wegens onordelijk gedrag door den heer W. schoolgehouden. Z. kwam hiertegen in opstand. Hy trachtte het schoollokaal biunen te dringen, doch werd hierin door den onderwijzer verhinderd. Toen ging hij aan het schelden, ’t Veel belovende jongetje maakte van de gelegen heid gebruik om de school uit te loopen en in ’t voorbygaan meester een gemeen scheld woord toe te roepen. Ooststellingwerf, 30 Mei. Vele ar beiders heboen reeds bericht van den Wes- terboer ontvangen, om de volgende week over te komen, teneinde een begin met maaien te maken. Met het gras moet het er daar nog niet florissant voorstaan, maar met het groeizame weder schiet het snel op, zoodat er nog genoeg voor de zeis kan komen. De loonen voor het maaien blijken daar niet verhoogd of nader geregeld, hoewel men hier voor waarden heeft ge steld evenals vorige jaren. Oudehaske, 30 Mei. Even voorbij de Haskerbrug stond hedenmorgen een kar op den weg en ook eene bejaarde vrouw. Een zwerm van fietsrijders trok naar Heerenveen, naar de rennen. Ook iemand uit Hommerte. Hy wilde uitwijken voor de dat de justitie uw schuld heeft vastgesteld, zult gy uw vacantie verder in de gevan genis kunnen doorbrengen. Gendarmen, brengt dien kerel naar het huis van bewa ring. Wat u betreft, goede vrouw, gy kunt uw ezel meenemen." „Dank u, dank u,goede meneer! Martinot, mijn arme Martinot, kom mee!... De schur ken hebben je zeker wel veel doen lyden!... Kom, myn arme Martinot, laten wy gauw van hier gaan!" Nadat de arme Babylas een dag of veertien in de gevangenis had doorgebraeht, was het den advocaat Lintimé gelukt de onschuld van zyn klerk vast te stellen. Babylas had geen lust meer Parys te zien en haastte zich naar Livarot terug te keeren, vastbe sloten nimmer meer op reis te gaan. Bolswardsche Courant. iK" TABAK I O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1