Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 45. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BGI.SWAHÖ EK WOKSEB ADEEt 1 DONDERDAG 6 JUNI. INGEZONDEN. BINNENLAND. H IC Praatjes over dit en dat. 1 I VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. XXIV. [s uii bij ons. Toen het biljet werd aangeboden nam de meid het aan. Die loopt natuurlijk dagelijks naar de schel. Ze bracht mij het biljet in ’t kantoor, en toen ik vroeg: „Wat heb je daar Ka!* was het antwoord: Een biljet, mijnheer, van een uitverkoop denk ifc?“ Nu is onze Kaatje niet minder nieuws gierig dan de meesten van haar geslacht, en aan ’t verhoogde blosje op haar wangen merkte ik, dat zij zich in de gang wel op de hoogte had gesteld, maar ik kon zoo gauw niet merken of ’t haar mee of tegen viel, wat ik dit jaar moet afdokken. Mijn schoonmoeder hoorde in de keuken, dat Ka van buurmans meid had vernomen, dat buurman haast f 20 minder behoeft te be talen dan „wij." Ik leid daaruit af, dat Kaatje mijn eer hoog heeft gehouden tegen over haar „kameraadske.“ Ik meen zelfs op te merken, dat buurmans knecht in de laatste dagen zijn pet ongeveer een hand breed hooger licht, als hij mij voorbijgaat, misschien komt dat ook door mijn hoogeren aanslag evenwel dat kan ook wel een andere reden hebben." Ei, jij bazelt, Jochem! Wat hindert voor de schuldeischers weten, wat er aan de hand is Daar staat toch ook tegenover,Harmen, dat menig koopman nu een geleden verlies of ramp kan te boven komen, waartoe bij publiceering wellicht de gelegenheid niet werd gegeven. En wat misbruik van ver trouwen betreft, dat zou bij bekendheid van den aanslag ook nog wel bestaan. Je weet, men heeft bij de bedrijfs- en ook bij de vermogensbelasting het stelsel van „eigen aangifte." Nu zijn er soms, die naar het oordeel der commission hun aangifte wel eens wat laag stellen, doch als die rijks- kohieren publiek werden gemaakt, dan zouden er ongetwijfeld ook wel neringdoenden komen, die zichzelven te hoog stelden, naar het oordeel der crediteuren. Belastingbe- talen en tandentrekken zijn heel gosd te vergelijken. Niemand is er op gesteld, maar als het was, als jij bedoelt, neef, dan zouden er bepaald zijn, die er een paar kiezen zelfs aan waagden. Echter die zorgvuldige geheimhouding van den hoofdel. omslag, dat stem ik je toe, is nergens goed voor. Bolsward, Juni 1901. Uw. dw., JOCHEM OPMERKER. Mijnheer de Redacteur l Ik zat te peinzen, waarover ik dezen keer U iets zou mededeelen, toen mijn oog viel op het verslag van de Gasfabriek in uw nummer 43. Ik heb een heelen tijd zitten turen op die cijfers en kwam ten slotte op het idéé ze eens te vergelijken met die van het vorige jaar, waarvan ik aanteekeningen heb gehouden. Bij verge lijking daarmede is de uitkomst in 1900 gunstig te noemen. De dure steenkolen zijn er Hink uitgehaald, dank zij den hoogeren prijs die gevorderd werd voor gas en cokes. Het doet mijn voor Bolswards belang warm kloppend hart goed, te zien, dat het gasge- bruik, ondanks den hoogeren prijs, het laatste jaar is toegenomen. Door elkaar gerekend neeft elk Bolswarder een meter meer ge bruikt; in 1899 per ziel 37 stères, in 1900 per inwoner 38 M3. Leverde in ’99 een H.L. kolen 22,33 stère gas op, in 1900 werd uit elke H.L. nog 1.37 stère meer verkregen, terwijl het gas verlies verminderde van 11,08% op 9,04%. Dat kwam dus van beide zijden de fabriek ten goede. Het eindcijfer der winst was dan ook belangrijk hooger. In 1899 werd het gesteld op f 415.995 en over 1900 bedroeg het f 1782.21. Dus het is nog niet zoo’n kwaad jaar geweest. Ik merk er nog bij op dat in de rekening van ’t eerste jaar niets is uitgetrokken voor rente en aflossing van het cokesterrein en de in stallatie van muntmeters, en er over 1900 eene som van 1 210 voor op rekening is gesteld, zoodat er het laatstgenoemde jaar dus eigenlijk een grootere winst is behaald van f 1576.215. Om eerlijk te blijven en dat moet ons aller streven zijn moet nog in ’t oog gehouden worden, dat voor straatver lichting f 750 meer door de gemeente is betaald aan ja aan zich zelve, ’t Is eigen lijk het geld uit de portemonnaie nemen en in den vestzak steken, terwijl het later toch weer in de beurs terugkomt, evenwel om een zuivere rekening te houden is het toch billijk, dat ook de gemeente deelde in de verhooging van den gasprijs, en toen wij 9 cent moesten betalen, zij ook wat hooger werd gesteld. Nu het weer 7 cent is, kan de straatverlichting ook weer lager, echter niet de geheele verhooging mag er at, want er zijn in de laatste jaren nog al verschei dene lantaarns bij gekomen. „Hé Jochem," zei neef, die inmiddels was binnengekomen en stilletjes over mijn schouder gluurde naar mijn gekrabbel „ben je al weer over de Gasfabriek bezig. Je begint, zooals menig ander verdienstelijk man, vervelend te worden." „Zoo Harmen dunkt je Ik dank je, dat je mjj ook onder de verdienstelijke mannen schijnt te rekenen doch goed, ik zal over wat anders spreken." „Heb je het biljet van den hoofdelijken omslag al thuis, neet?" „Wel ja, in ’t begin der vorige maand al. Zou je denken, dat ze mij vergeten hebben „Neen, maar ik wou je vragen of er ook een enveloppe om zat, of dat het bij jou ook zoo maar open aan de deur is af gegeven." „Ik heb geen enveloppe gezien, dat doen ze alleen bij de bedrijfsbelasting, ten minste de biljetten voor de grondbelasting en het personeel komen ook open." „Ja, dat weet ik. De bedrijfs- en de vermogensbelasting worden geheim gehouden, maar ik herinner mij, dat het vorig jaar een raadslid heeft verzocht dat ook „de biljetten van den hoofdelijken omslag voor het vervolg in gesloten couvert worden bezorgd aan den heer des huizes," en dat hij er bij voegde: „Deze zaak wordt hier onder geheimhouding behandeld, en is men niet thuis, dan kan een ander, die er niets mede te maken heeft, zijn oogen over den aanslag laten gaan, wat niet noodig is." De Voorzitter van den raad heeft toen beloofd, dat Burg, en Weths. die opmerking zouden overwegen. Ik denk dus dat er bij de over weging bezwaren tegen gerezen zijn. Een 750-tal enveloppes was anders niet zoo’n groote onkosten, mij dunkt uit zuinigheid zal het niet nagelaten zijn, althans dan zijn er wel andere dingen, waarop met meer succes kan bezuinigd worden." „’t Kan ook zijn, Jochem, dat er later niet weer aan gedacht is, maar ik vind toch ook niet noodig, om met dien aanslag zoo geheimzinnig te zijn, ’t is geheel een publieke zaak dunkt my." w »Dat is betrekkelijk. Daar had je nu weerszijden van ruime, breede straten worden opgetrokken. Wat ziet dit terrein er vrien delijk uitWelk een vooruitgang zal deze danbouw zijn voor Sneek, maar ook welk een uitkomst in den bestaanden woningen- nood, als we het zoo mogen noemen. Zeer zeker er is veel grond nog voor woningen disponibel, maar zeer spoedig zal deze wel betrokken zijn. Men vergete toch niet, dat naarmate de handel, ja de geheele bedrijvigheid van Sneek toeneemt, de bevolking van buiten steeds meer toeneemt, en er aldra geen huis dat gebouwd wordt, meer ledig zal staan in dit nieuwe, keurige gedeelte onzer plaats. Naast het bouwterrein komt eene stichting van de Vereeniging „St. Deo”. Zuidwesthoek, 3 Juni. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. heeft het op vele plaatsen alhier zoo hard geregend, als men in geen jaren had beleefd. Velen spreken dan ook van een wolkbreuk. Op enkele laaggelegen landerijen stond gistermorgen het water bijna een voet hoog. Ook in den avond was er reeds veel gevallen. Nu, de landerijen, vooral de hooggelegene, konden wel een bui hebben. Lemmer, 3 Juni. Gisterenavond vóór middernacht had in onze vluchtbaven, waarin zich op dat uur tengevolge van de ansjovis- visscherij een massa visschers met hunne vaartuigen ophielden, een formeele zeeslag plaats. Eenigen onzer visschersknechts toch hadden het gemunt op eenige leden van de in onze provincie algemeen bekende visschers- familie P., welke mede met hunne vaar tuigen in die haven lagen en die naar ge voelen van andere visschers, een afstraffing hadden verdiend. In een oogenblik tjjds vlogen haken, boomen en putsen door de lucht, en ware onze politie niet tijdig op het tooneel van den strijd verschenen, ’t zou voor menigen visscher slecht zijn afgeloopen. Nu bleef het gelukkig bij wat schelden en razen en elkander uitdagen. Marru.ni, 3 Juni. Hedenavond werd door den trein, die 5,10 uit Leeuwarden vertrekt, bij den overweg van ons dorp overreden, 8. Boersma, die juist met paard en kar wilde passeeren. De ongelukkige werd vreeselijk verminkt en bleef op de plaats dood. Zooals bekend is, zijn er bij overwegen geene afsluitboomen, en, naar men wil, meende B. er nog wel door te kunnen rijden, hoewel de trein in ’t gezicht was. Doniawerstal, 3 Juni. De christelijk- histonsche kiesvereenigmg „Doniawerstal" kan niet meegaan met den bond van Chris- telyk-Historische kiesverenigingen in Fries land. Zij keurt de ruilhandel met de Anti revolutionaire partij af en als protest daar tegen heeft zij besloten met een eigen kan didaat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op te treden. Deze is ds. O. Schrieke, predikant te Enschedé, vroeger te Lemmer. Joure, 1 Juni. Een zoontje van den zilversmid J. van der Meuten alhier ving heden middag in den Haulstersingel een slang, die aanvankelijk verdoofd scheen en door den knaap aan een stok werd mede- gedragen. Onderweg kneep de jongen het dier in den staart, waarop de slang herleefde en hem in een vinger beet. Eerst werd daar weinig op gelet, maar nog denzelfden avond zwol de arm onrustbarend op, zoodat onmiddellijk de hulp van een geneeskundige moest wor den ingeroepen, die het gebeten deel ver wijderde en den verderen voortgang van het venijn stuitte. Men denkt dat de slang een adder of „njirre" is geweest. Hepk. Advbl. voor Friesl. De datum der behandeling van de misdaad te Tilburg is officieel bepaald op Woensdag 12 Juni. Tachtig getuigen zijn officieel gedagvaard, van wie veertig van de zjjde des verdedigers. De buurtschap Hemden aan de Prui sische grenzen bij Dinxperlo gelegen, wordt in de laatste dagen bezocht door een persoon, die verschillende landbouwers op de mouw spelde, datzjj vaneen bloedverwant,onlangs in Amerika gestorven en die drie millioen gulden naliet, een flinke erfenis te wachten zijn. Het is den brenger dezer gelukkige tyding natuurlijk te doen, om ook op die wijze iets te kunnen verdienen. Als de boeren nu maar zoo verstandig zijn aan dergeljjke praatjes geen geloof te slaan. Te Dordrecht waar de stoomcaroussel van den heer Te we opgeslagen is, geraakte de zoon van den heer Tewe bjj het probaeren der machine tusschen de kamraden, tenge volge waarvan zijn arm zeer ernstig gekwetst werd. Kimswerd, 2 Juni 1901. De rij der kaatspartijen van wege onze vereeniging werd heden geopend met eene onder inge zetenen van ons dorp. Van de 48 strijders werd de prjjs f 12 behaald door R. Buwalda, A. v. d. Meer en L. W. Postma. De premie f 6 viel ten deel aan M. v. d. Meer, P. Roosma en O. v. d. Boom. Leeuwarden. Zondag in den vroegen morgen, ongeveer 3 uur, werden de bewoners alhier door brandalarm uit den slaap gewekt. In een oogenblik stond de huizinge en slagerij van den heer Bosch, op de Tuinen, zoowel voor als achter in lichte laaie. Het geheele perceel is uitgebrand, de brandweer kon niets anders dan de aangrenzende per- ceelen beschermen. Men zegt dat de brand is ontstaan door het omvallen van een petro leumlampje. Het verbrande was verzekerd. Sneek, 3 Juni. Een allerdroevigst ongeluk had Maandagmiddag j.l. tusschen Bolsward en Sneek plaats. Ds. De P., hervormd predikant te Mak- kum en ongehuwd zou zijne ouders te Oosthem bezoeken. Vóór den overweg naar Folsgare zal de tram stilhouden, om De P. uit te latenmaar deze gunt zich daartoe niet den tijd, springt van de treeplank, komt te vallen en wordt op ’t zelfde oogen blik door een goederenwagen overreden en terstond gedood, ’t 'Vreeselijk verminkte lijk werd naar ’t politiebureau alhier ge bracht, vanwaar ’t heden avond gekist naar de ouderlijke woning is vervoerd. Fr. Zuidwesthoek, 3 Juni, ’n Stille week voor de amjovisvisschers, de vorige. Hier en daar stond het bedrijf geheel stil, elders waren de vangsten onbeduidend en nergens kwamen de beste weekcyfers hier boven de 20duizend stuks. Waar de visch- jes gebleven zyn, de groote scholen, begrijpt men niet; meu zoemt ze ijverig, maar vindt ze niet. Intusschen verloopt het getij en daarmede de kans op rijke vangsten. Gingen de prijzen nu maar omhoog, dan zou ’n klein vischje nog ’n zoet vischje zijn, maar dit schynt niet te kunnen. Zaterdag avond werd opnieuw f 5 per 1000 genoteerd. Eu grooter dan 60 cent waren deze visschers- guldens de vorige week niet. Veel netten schade werd beloopen ’t werk van de tjalken voornamelijk. De behoefte aan meer havenruimte doet zich dringend gevoelen en ’t wordt hoog tyd, dat ook voor dit doel de visschers zich krachtig organiseeren. Sneek. Terwijl mej. M. alhier Maan dagmorgen bezig was op eene trap de ruiten van het Tramstation te zeemen, viel zy voorover door een glas, met het treurig gevolg, dat hals en hoofd vreeseljjk werden bezeerd, waardoor de hulp van Dr. B. terstond moest worden ingeroepen. Wie laat ons zeggen een paar jaar geleden Sneek bezocht en thans onze plaats van de Stationswegen binnen komt, zal zich onwillekeurig de vraag doen: Is dit Sneek wel? Waar men vroeger niets dan water en landeryen zag, zal thans een net van woningen worden opgetrokken. En welk een net. Niet hier en daar een huis in die, en weer een ander gebouw, volgens een andere bouworde, neen aan onze Sta tionswegen en Stationspleinen kunnen 72 woningen* keurig netjes gebouwd* aan het toch, dat je aanslag bekend is. Iedereen mag gerust weten, dat ik ruim f 8 meer moet betalen dan het vorig jaar. Ik vind dat niets lekker, dat behoef je niet te denken. Doch mij dunkt, als gemeentenaren zijn we in zeker opzicht leden van één gezin en moeten we onze huishouding samen bekostigen. Ieder moet daartoe naar zijn vermogen bijdragen, en ieder heeft recht om te weten waartoe het geld wordt besteed, en ook wat ieder moet betalea. Hoe meer openbaarheid, hoe juister de aanslagen worden, want het is toch voor Burg, en Wethouders en de raadsleden grootendeels een tasten in den blinde. Zij moeten meestal naar het uiterlijk, dus naar de levenswijze oordeelen, en de een leeft boven zijn stand, doch enkelen ook beneden den stand. Die te hoog wordt aangeslagen kan reclameeren, doch hjj moet afwachten of ze hem ge lieven te gelooven, die te laag wordt aan geslagen reclameert niet. Hoe meer open baarheid dus aan het kohier van hoofdel. omslag wordt gegeven, hoe beter bekend wordt, wat ieder behoort te betalen. Als ik bijvoorbeeld het ongeluk had een suikeroompje in den vreemde te verliezen, dan hing ik dat niet aan de groote klok, en ’t was 100 om 13 als de raad er achter kwam. Het publiek'denkt nu niet om den aanslag van een ander, doe h als het kohier yan den aanslag jaarlijks publiek werd ge maakt, zou al spoedig de een of ander aan het licht brengen, dat ik niet betaalde naar ik geld had, en dan zou men mij wel een betere aderlating voorschrijven.* „Maar ik meen toch, dat het kohier jaarlijks ter inzage ligt voor ieder, die er belang in stelt." „Ja Jochem, dat is ook zoo, maar daarvan wordt geen gebruik gemaakt, velen weten niet eens, dat en wanneer het ter inzage ligt. Het zou veel practischer zijn het in druk te brengen en voor lagen prys te verspreiden, zooals bijvoorbeeld te Franeker geschiedt. Ik keur de geheimhouding af. Men weet niet eens, wat zijn buurman moet betalen. Elk heeft trouwens al genoeg over zijn eigen aanslag te tobben dat wil ik niet ontkennen, maar van het vergelijken van eigen aanslag bij dien van anderen is thans geen sprake. Vooral zij, die wat laag zijn gesteld, houden zich gaarne „koes." „Maar Neef, de wet schrijft voor dat de kohieren van den h. o. in geheime zitting moeten worden behandeld." Behandeld ja, het zou ook wel vreemd, zelfs ongepast zyn, als de besprekingen daarover in ’t publiek plaats hadden. Wij ziuden dan raadsverslagen krijgen, waarin soms intieme mededeelingen vermeld werden, welke niet voor openbaarheid geschikt waren. Doch ik bedoel, dat het vastgestelde kohier bekend werd gemaakt, dan zouden daardoor licht juistere gegevens verstrekt kunnen worden aan de Edel Acht baren, die over ons finantieel gewicht een oordeel moeten vellen. Het mooiste nog vind ik, dat de commission voor de rijksbelasting wel inzage mogen nemen van den hoofdelyken omslag, doch daarentegen de commissie der gemeente belasting niet mag informeeren hoe hoog iemand bij het ryk wordt geschat. Bij de inkomsten- en ik denk ook bij de vermogens belasting, is het geheim van ’t begin tot het eind. Ik heb eens gehoord, dat dit indertijd in de Kamers zoo is bepaald, in het belang van de handelslui, opdat ieder niet zoo precies kon weten, hoe iemands zaken staan, omdat het crediet van menig koopman daardoor geschokt zou kunnen worden. Maar ik vind het al een vreemd handelsbelang Is het dan beter dat zoo’n koopman profiteert van het hem eigenlijk ten onrechte ver leende crediet* en aoms al uit den rook ia, Bolswardsche Courant - w e ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1