Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 50. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD B0LSWAR.0 EN WONSE»ADEEL ZONDAG 23 JUNI. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. X X v VOOR o a. hij te kunnen ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Vergadering op Donderdag 20 Juni 1901. f 124,276,74 -123,707,74 569 is, dat daar Ged. Staten hebben aangeschre ven om met 1 Juli de verordening in hun bezit te hebben, en daar in het nader be toog der Commissie geen nieuw voorstel is gelegen, noch nieuwe gezichtspunten zijn aangegeven, daar het alleen een toelichting is, wij zonder bezwaar wel kunnen over gaan tot behandeling. Het voorstel Boer- sma, dat ondersteund werd, zal ik echter in stemming brengen. Is het de bedoeling, de nadere toelichting van de Commissie te doen drukken? De heer Boersma. Ja, M. de V. of als het ter inzage ligt is mij dit ook voldoende. De Voorzitter. Ik zou het dan beter achten, dat ieder een exemplaar ontvangt. De heer Schotman. De Voorzitter heeft heel juist opgemerkt, dat er geen nieuw voorstel door ons nader rapport is gekomen. Art. 9, (de regeling van den aftrek voor levensonderhoud en kinderen) is de hoofd schotel het overige is meer als toelichting te beschouwen. Het voorstel Boersma, om de behandeling te verdagen, wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. De leden der Commissie, de heeren Schotman, Guperus en P. J. de Boer, alsmede de heer Eisma hielden zich buiten stemming. Sluiting der Vergadering. W. om advies, Notaris Wierda te van het erf bij de Nijezijl wordt aangenomen, indien nl ver- 1 11 perceel zal behoeven gesticht te worden, doch het perceel ook aan het erf dier fa briek kan worden verbonden. Deze wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Af- en overschrijving van een post der schutterij-begrooting over 1900. De omschrijving geldt, dat voor leder werk f9,20 minder en de onvoorz. uitg.dat bedrag hooger worden gesteld. Door dat 2 oudstrijders zijn begraven, is de laatste post hooger geworden. Met algemeene stemmen deze wijziging goedgekeurd. 2. Wijziging der gemeente-begrooting over 1900 en af- en overschrijving van posten dier begroeting, met rapport der commissie. Verschillende posten die voor zoover hierin niet reeds door vroegere wijziging der begroeting is voorzien, de raming over schreden en andere die er beneden bleven, werden op de juiste sommen gebracht, ten einde de gemeente-rekening afsluiten. Het totaal der ontvangsten is uitgaven is Zoodat het batig saldo- is f De Commissie der begrooting heeft geene bezwaren tegen de goedkeuring dezer wij ziging, doch hoewel zij weet, dat het maken van opmerkingen meer ligt op den weg der Commissie, belast met het onderzoek der gemeente-rekening, zij heeft gezien, dat minder is uitgegeven voor het onderhoud van wallen, straten en riolen, dan geraamd was, en zulks, wanneer er nog perceelen zijn, die verbetering eischen, haar nietge- wenscht voorkomt. De Voorzitter licht toe, dat enkele deelen walbeschoeiïng op advies van den architect nog een jaar op herstel konden wachten, hoewel het herstel er van in de begrooting was opgenomen. Met algemeene stemmen werd de wijzi ging goedgekeurd. 3. Behandeling van de concept-verorde- ningen op den hoofdelijken omslag, met advies en prae-advies. De Voorzitter. Ten einde een ordelijke gang van zaken te waarborgen, stel ik de gelegenheid open, eerst algemeene beschou wingen te houden en dan artikelsgewijze tot behandeling over te gaan. De heer Schotman. Mag ik namens de Comm. eerst een repliek leveren op het prae- advies van B. en W., dan zeg ik dat de Commissie ook met belangstelling kennis heeft genomen van het nader advies van B. en W. en wensch ik de reden te ont vouwen, waarom de Commissie eenige wij ziging in de verordening weuschte, ter be antwoording tevens van de ongunstige critiek die op ons rapport werd uitoefend. De Commissie had de taak een oordeel te vellen over de voorgestelde verordening en waar hare zienswijze anders was, het voor stel tot verandering te doen. Spreker gaat daarop uitvoerig de bemer kingen van B. en W. na, wijst er op dat •o.a. ook de Leeuwarder gemeenteraad der- ^eljjke bepalingen heeft genomen ah de Commissie hier voorstelt, wjjst op de art. 245 en 243 der gemeentewet, en verdedigt de gemaakte wijzigingen tegenover de op merkingen van Burg, en Weth. in hun prae- advies gemaakt. De heer Boersma. Ik wil de opmerking voorop laten gaan, dat ik geen specialiteit ben inzake de belastingen, maar wijl wij hier hebben een ontwerp, een rapport met andere voorstellen, het prae-advies en nu weer de interpellatie van den heer Schot man, zal het anderen gaan als mjj, en het ontwerp met hetgeen daarbij nu behoort wel eens grondig willen onderzoeken, en de behandeling te verdagen. Wanneer dan de interpellatie ook in druk komt, vind ik dat beter, daar naar mijne meening het thans een onvruchtbare discussie zal op leveren. Ik weet wel, dat 1 Juli de ont werpen bij Ged. Staten moeten zijn, doch die zullen het niet kwaljjk nemen, wanneer het eenige dagen later komt. De heer Dijkstra ondersteunt het voor stel, terwjjl nog een paar leden hun in stemming er mee betuigen. De heer Eisma. Ik vind dat uitstel on- noodig is, en vrees dat wij allengs over laden worden met geschriften, want B. en W. zullen ook wel weer eenige pagina’s vol kunnen schrjjven tegenover de opmerkingen van den heer Schotman. Ik breng alle eer aan de Commissie voor haar ijver in deze zaak, doch vind dat het veel bekort had kunnen worden. Wanneer de Commissie amendementen had ingediend op het voor ste’, dan had men deze beter kunnen be- oordeelen, dan thans nu er geheel afzonder lijke voorstellen zjjn. Laten wij de hoofd zaak niet uit het oog verliezende wet verplicht ons tot een nieuwe verordening, en nu is het de zaak van den raad het tarief zoo te regelen, dat met eenige pro gressie de belasting wordt geheven naar draagkracht. De artikelen op de invorde ring en heffing doen overigens niet zoo veel ter zake. De Commissie beroept zich op de verordening van Leeuwarden, een ander kan wel met die van Sneek, een derde met die van Wonseradeel komen, wat hebben wjj daar eigenlijk mee te maken W-ij weten niet eens of die nieuwe verordening van Leeuwarden den toets kan doorstaan en zelfs betwjjfel ik het of die de Koninkl. goedkeuring zal krijgen. Onze oude verordening bevatte bepalingen die wijziging behoefden, maar toch wjj hebben het er altijd mee gedaanik zou dan ook liever niet uitstellen. Laten we de zaak bespreken. Een ding wensch ik nog op te merken, dat het overbodig is, drukte te maken over de heffingsverordening. De wet bepaalt in 3 hoofdstukken het heffen van belasting en in hoofdstuk I, wordt bepaald dat de gemeente belasting kan heffen en ook moet als het noodig is. In het He hoofdstuk worden de soorten omschreven, en in het HIe de bepalingen op de invor dering, waarin omschreven is, hoe het kohier moet worden opgemaakt. Een be roep op de verordening van Leeuwarden is onnoodig, ik zou mij kunnen beroepen op die van Wonseradeel, die uitmunt door be knoptheid en degelijkheid. De art. 243 en 245 der gemeentewet gaven ons den weg wie moeten worden aangeslagen. Ik zou daarom geen meer geschriften willen afwachten, want van B. en W. zal waarschijnlijk wel dupliek komen. Door uit te stellen zullen wij aan Ged. Staten moeten berichten, dat wij nog niet klaar zijn en nog aan ’t haspelen zijn over woorden. De heer Dijkstra. Na het gesprokene van den heer Eisma ben ik er nog eens zoo sterk voor om het uit te stellen. Die zegt als er nog meer geschriften komen, wij er dood mee verlegen raken. Wij zjjn geen schooljongens meer, ik houd van zooveel mogeljjk klaarheid. Dat indienen bjj Ged. Staten zal zoo’n haast niet hebben, als het voor 1 Januari maar bjj de regeering is. Dat wjj nu nog haspelen over woorden, ligt voor een deel aan B. en W., wjj hadden er wel eerder aan kunnen beginnen. De heer Eisma. De uitdrukking school jongens heb ik niet gebezigd, en mijn be wering was niet om de anderen klein te maken, maar steunde op hetgeen de heer Boersma vooraf opmerkte. De heer Schotman. Wij hebben niet al leen de verordening van Leeuwarden tot model genomen, ook andere verordeningen zjjn ons onder oogen geweest, waarin wordt omschreven, wat de Commissie voorstelt. Ik stel mij geen partij om het nu of later te behandelen, maar meen, dat de kortste weg zou zjjn, wanneer werd uitgemaakt of men het plan van B. en W. of dat der Commissie wil invoeren. Ik zou denken dat men daarover genoeg op de hoogte kan zjjn. Vwvzütw, M.ijnQ persoonlijk opihU Opsterland, 20 Juni. Sommige land bouwers, die groote hoeveelheden gras op zwad hadden liggen, zijn reeds begonnen met inkuilen. Gebrek aan zonneschijn en de groote massa regen van den laatsten tijd, die zeer belemmerend werkt op den hooi oogst, heeft tot het nemen van dezen maat regel aanleiding gegeven. Lemmer, 20 Juni. Gisterenavond viel het 3-jarig dochtertje van L. Bootsma alhier bij de sluisdeuren van onze schutsluis neer in de diepe buitenhaven. De moeder, die het ongeluk onmiddellijk bemerkte, liep wan hopig handenwringend op de hooge klip van den sluismuur, niet in staat om redding te brengen. Toen echoot de visecher L. Dijk stra toe, sprong onverwijld van den 14 voet hoogen sluismuur in de haven en slaagde al zwemmende er in de kleine drenkeling te redden. Het bericht uit Westergo, d.d. 16 Juni, in de Leeuw. Crt., dat de werkzaamheden aan de tramlijn van hier naar Joure toen reeds zoover waren gevorderd, dat men langs den geheelen weg kon stoomen, is bezijden de waarheid. Wel zijn de moeielykheuen, wat betreft de zandverzakkingen, overwon nen, maar hedenavond waren de arbeiders van de tramweg-maatschappij, die van deze zijde en de arbeiders van den aannemer, die van de richting Joure met het leggen der lijn bezig zijn, nog 400 M. van elkander ver wijderd en op deze 400 M. moet niet minder dan 12500 kub. M. zand worden aangevoerd, daar het de oprit is naar de brug over de Zylroede alhier. Het gevoelen van deskun digen is dan ook, dat er nog minstens 3 weken mee heen gaan voor er langs de ge- heele lijn gestoomd kan worden. Ook is het bezijden de waarheid, dat de boot met plei- ziergasten Zaterdag j.l. de reis van Amster dam naar hier in 4,20 uur had afgelegd; dit moet zijn 4,45 uur. Hepk. Advbl. voor Friesl. Valsche kaartspelers. Zondagavond werd weder aan den Ooster- doksdijk te Amsterdam een buitenman het slachtoffer van vijf valsche kaartspelers, die hem niet alleen zyn geld, maar ook zijn gouden ketting wisten af te winnen. Toen de man argwaan begon te krjjgen, ontstond er een woordenwisseling, wat de aandacht trok van vele wandelaars. Het vijftal, het terrein niet meer veilig achtende, zette het op een loopen, nagezet door een talrijke menigte, doch het mocht niet gelukken hen in handen te krijgen. De N. Arnh. Crt. schrijft: Op een stembureau in de gemeente Arn hem vervoegde zich Vrijdag een oud man netje om zijn kiesplicht te vervullen. Uit de handen van den voorzitter ontving hij een stembriefje, dat hij aandachtig en met eenige verwondering beschouwde: Wa mo’k nou doen mieneer? Vadertje, nu moet je dat ronde stipje voor den naam van den caudidaat van je keuze zwart maken, lichtte de voorzitter toe. Van mien keuze? Ja van den man dien je kiezen wilt. Het mannetje gaat in een stemhokje, komt er na verloop van eenigen tyd uiten de heeren van het stembureau zijn biljet toonend, vraagt hij „Hê ’k ’t zoo goed edaon Vadertje, zegt de voorzitter, dat weet ik niet hoor, je moogt mij die kaart niet laten zien. De man verdwijnt opnieuw, komt weer te voorschijn en roept uit Mieneer, nou hek ze alle drie zwart emaakt Ongelukken. Te Doodewaard kreeg een oude man, die in een boom zat om kersen te plukken, een oeroerte, zoodat hy naar beneden stortte. Hjj*overleed spoedig. Ook een reden. Een der schoolhoofden te Delft ontving dezer dagen een briefje van den volgenden inhoud Mynheer, Bij deze vraagt onderge- teekende u beleefd premissie voor... daar hy thuis erg noodig is. Gevraagd, waarom de jongen thuis zoo noodig was, antwoordde het zusje: „Vader gaat visschen en nu moet hij mee.* Door de marechaussée is te ’s-Her- togenbosch binnengebracht een als geestelijk broeder gekleed persoon, die in een na burige gemeente gelden had ingezameld, voorgevende, dat die gelden bestemd waren voor zekere inrichting van zenuwlijders. V erschillende personen waren op deze wijze opgelicht. Stavoren, 20 Juni. Men bericht ons, dat eergisteren tusschen de Friesche wal en Enkhuizen een visscher uit Huizen (N. H.) bij het schieten der ansjovisnetten over boord geraakt en verdronken is. Gorredijk, 19 Juni. Heden was het herstemming in het district Heerenveen, voor vijf zetels in de Provinciale Staten, tusschen 5 liberalen en 5 socialisten. Nabij den in gang van het stembureau alhier was aange plakt een biljet, waarbij door het christelijk historisch districtsbestuur de vijf aftredende liberale leden werden aanbevolen. Daarnaast was aangeplakt een telegram, afgezonden door mr. T. de Vries, redacteur van de Pro vinciale Friesche Courant (orgaan van de kerkelijke party), gericht aan het Tweede Kamerlid de heer G. L. v. d. Zwaag, welk telegram de volgende vraag inhield: „Kun nen anti-revolutionairen en socialisten elkaar ook helpen voor Provinciale Staten bij uit- ruiling van stemmen in Leeuwarden en Heerenveen Dit telegram is eenige dagen oud; het is niet beantwoord. De aanbeveling van de liberale candidaten schijnt nu een wiaakneming te zijn. Commentaar is zeker overbodig. Leeuw. Crt. Workum, 21 Juni. In de gister ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente is vastgesteld eene nieuwe ver ordening tot heffing van een Hoofdelijken omslag enz., gunstig beschikt op een viertal adressen om afschrijving van H. O. dienst 1901goedgekeurd eene wijziging der begrooting van het stads weeshuis over 1900; met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een adres van C. Hamelink, dir. der Ned. tram weg-maatschappy, om eene bijdrage van f 25000 voor oen ont worpen stoomtramweg WorkumBolsward Franekertoegestaan het verzoek van U. de Vreeze, tot het maken van eene stoep op gemeentegrond voor de trap zijner woning in wijk G. no. 211 en zijn benoemd tot leden en pl. verv. leden van het stem bureau voor de stemming van leden voor den Gemeenteraad, de heeren Kroese, Jansen Tjebbes, van Dijk, Posthumus en Hingst. Hem. Oldeph. en Noordw. 20 Juni. ’t Mag in ruimer kring bekend worden, wat een boerenarbeider uit deze gemeente, thans in Duitschland (Westfalen) en voor eenige dagen met zyn gezin bij de familie „over* mededeelde omtrent zijne positie en die der andere melkknechten. Hij onze zegsman verdiende thans f 52 per maand met vrjj huis en tuin, boven dien genoot hy elke week 2 L. melk, elk jaar 2606 halve K.G. aardappelen en herfst dag een flinke wagen brandhout. Hy had daarvoor te verzorgen een stal met 26 koeienzyne vrouw moest helpen melken. De reis naar hier kostte f 66, de plaats vervanger genoot f 12. De man verdiende hier toen hij naar Duitschland vertrok 4 heele guldens per week, zonder wat er bij. Meer dan 6 gulden had hij als boerenarbeider hier nimmer verdiend. Oldeboorn, 20 Juni. Bijna 80 jaren en dan nog twee mad land flink afmaaien, dat is zeker iets bijzonders. Onze dorpsgenoot Klaas S. Veenstra heeft dat gedaan. Wel een bewijs dat hij nog ’n „dreg© Fries* is, r» Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Missive van Ged. Staten, houdende bepaling van de tijdstippen, waarop de gemeente-rekeningen bij hun college moe ten worden ingezonden. Voor deze Ge meente is dit voor of op 2 Sept. b. Missive van den heer A. Banning, houdende dankbetuiging voor zijne herbe noeming tot stadsgeneesheer. c. Missive van den heer Beitsma, be richtende dat hij zijne benoeming tot onder wijzer aan school No. I aanneemt en 1 Aug. in functie hoopt te treden. d. Missive van'de Pl. Schoolcommissie, waarin wordt medegedeeld hun rooster van aftreding. Een en ander als kennisgeving aangenomen. e. Een adres van Runia en anderen, bewoners bij deStoombootkade, verzoekende verbetering van het onbestrate gedeelte der straat aldaar, opdat zij uit den modderpoel aldaar mogen geraken. In handen van B. en f. Een missive van IJlst, dat de aankoop valt dat de fabriek niet bepaald op dat Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1